PDA

Επιστροφή στο Forum : Touchpad DELL και "άγνωστη συσκευή"



Kriz
15-04-18, 20:24
Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: έκανα εγκατάσταση της τελευταίας αναβάθμισης των windows 10 σε ένα DELL Inspiron 11 3162/3164. Αν και τρόμαξα να τα καταφέρω με σκληρό δίσκο μόλις 32GB... Όλα καλά πήγαν, αλλά έχω πρόβλημα με το touchpad, καθώς η κύλιση με τα δύο δάχτυλα δε λειτουργεί. Οι drivers της DELL επ' αυτού δεν πρόσφεραν κάτι παραπάνω. Σε μια άλλη λύση που είδα στο YouTube, παρατήρησα ότι το εικονίδιο του υπολογιστή εκείνου στο "Συσκευές και Εκτυπωτές" (laptop) ήταν όντως ένα λάπτοπ, ενώ σε έμενα είχε το εικονίδιο ενός σταθερού υπολογιστή με όνομα "DESKTOP-και κάτι αριθμούς δίπλα-" δε θυμάμαι. Επίσης, εκείνος βρήκε στο "υλικό" το DELL Touchpad, ενώ εγώ δεν το βρήκα. Το βρίσκω μόνο από τα windows που η δυνατότητα που μου δίνει είναι να ελέγξω την ευαισθησία του touchpad. Κάνω λοιπόν δεξί κλικ να αλλάξω το όνομα του υπολογιστή. Αλλάζει πράγματι το όνομα, αφού γίνει η επανεκκίνηση και τώρα η συσκευή δεν αναγνωρίζεται και δεν μπορώ να βρω τρόπο να το ξεπεράσω. Ούτε από το Dell support βρήκα λύση, ούτε detect drivers, ούτε από τα windows update, ούτε με το να βρει οδηγό ο υπολογιστής για αυτή την "άγνωστη συσκευή".

Ψάχνοντας, δε βρήκα κάποιο παρόμοιο περιστατικό. Μου γράφει μόνο ότι είναι "Standard system device"
Παραθέτω φωτογραφίες αν τυχόν βοηθούν...

ΥΓ: Αν το θέμα μου είναι σε λάθος θεματολογία, ζητώ συγγνώμη...

192939192940192941

sweet dreams
15-04-18, 21:39
Έβαλες τον τελευταίο Driver από το support της DELL και δεν δούλεψε;;
Η άγνωστη συσκευή μπορεί να είναι κάτι άλλο, πήγαινε στις Λεπτομέρειες και στο πεδίο "Ιδιότητα" επέλεξε το "Αναγνωριστικό υλικού" πάρε αυτό που θα εμφανιστεί στο "Τιμή" και βάλτο στο Google να δεις τι είναι.

Kriz
15-04-18, 21:59
Έχω όλους τους τελευταίους drivers της DELL εκτός από τρεις:
Video | Intel HD Graphics Driver,
Network | Intel 3160 Wi-Fi Driver και
Chipset | Intel Trusted Execution Engine Interface Driver.

Σχετίζεται κάποιος οδηγός με αυτό; Δε φαντάζομαι... Η "άγνωστη συσκευή" παρουσιάστηκε μόλις ακριβώς άλλαξα το όνομα του υπολογιστή. Μέχρι τότε δεν υπήρχε κάποιο θέμα στη διαχείριση συσκευών.
Στο μεταξύ, το αναγνωριστικό υλικό μου επιστρέφει ως αποτέλεσμα το *DDDriver, για το οποίο δε βλέπω κάτι φοβερό στο google...

sweet dreams
15-04-18, 22:06
Μέσα στο Support της συσκευής δεν υπάρχουν οι Drivers;; θα κάνεις έναν κόπο να ανεβάσεις με Link εκεί που μπαίνεις;; Αυτό είναι;; (http://www.dell.com/support/home/gr/el/grbsdt1/product-support/product/inspiron-11-3162-laptop/drivers)

Δεν υπάρχει καμία σχέση στο όνομα του υπολογιστή με την διαγραφή/απουσία Driver.

Kriz
15-04-18, 22:14
Ναι, αυτό είναι.
Με απασχολεί που δε μπορώ να βρω λεπτομέρεις για το touchpad ως επιλογές... Και φυσικά αυτό το φρούτο που τώρα ξεφύτρωσε!

sweet dreams
15-04-18, 22:16
Αν πας στο "Category" θα τα βρεις όλα.

Kriz
15-04-18, 22:19
Το περίεργο επίσης είναι ότι στην επιλογή System Configuration, πατώντας Detect PC στο Current Configuration, απλώς, μου ανανεώνει τη σελίδα...

- - - Updated - - -

Από εκεί κατέβασα τους drivers για το touchpad και δεν άλλαξε κάτι...

sweet dreams
15-04-18, 22:20
Πέρασε πρώτα όλους τους Drivers από εκεί που είπαμε και μετά συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα.

Kriz
16-04-18, 16:02
Λοιπόν, επανέρχομαι.
Έκανα εγκατάσταση όλων των προτεινόμενων Drivers από τη DELL. Σε καναδυό μου τόνιζε πως έχω πιο πρόσφατη έκδοση, οπότε απέτρεψα την εγκατάσταση. Στο touchpad μου λέει πως δεν μπορεί να γίνει. Κατέβασα και το Driver Easy και έπειτα από σάρωση δε βρήκε κάτι και το DDDrive ήταν ενημερωμένο. Άλλαξα το όνομα σε DELL. Στο "συσκευές και εκτυπωτές" το ονομάζει ακόμη "Laptop" (προηγούμενο όνομα) με το γνωστό τρίγωνο της μη αναγνωρισμένης συσκευής. Μήπως αυτό είναι το touchpad; Δε μπορώ να το βρω πουθενά. Επίσης, στην εικόνα που βλέπω από έρευνα για προβλήματα DELL touchpad συμβαίνει ότι δεν βλέπω καθόλου αυτή την επιλογή στη δική μου διαχείριση. Μόνο ποντίκι. Ακόμη και με εμφάνιση των κρυφών συσκευών...
192954

sweet dreams
16-04-18, 16:35
Άγνωστη συσκευή στην διαχείριση υπάρχει πλέον;; αυτό που έχεις σημειωμένο τι είναι;;

Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη εγκατέστησε το Driver Booster (https://www.iobit.com/en/driver-booster.php)και δες τι θα σου βρει(πάρε Backup τους Drivers που έχεις πριν εγκαταστήσεις άλλους).

Kriz
17-04-18, 00:23
Η άγνωστη συσκευή εξακολουθεί να υπάρχει με την τιμη ως "dddrive"...
Θα δοκιμάσω και το driver booster.
Με προβληματίζει το ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει από τη DELL τους οδηγούς του Touchpad. Είμαι σίγουρος ότι το touchpad είναι αυτή η άγνωστη συσκευή. Η παραπάνω φωτογραφία είναι εικόνα από κάποιον που βρήκα στο διαδίκτυο που εξηγεί πώς να ρυθμίσεις τις επιλογές του touchpad. Εμένα ΔΕΝ έχει καν το touchpad ως επιλογή. Δεν υπάρχει, παρά μόνο το ποντίκι ως συσκευή κατάδειξης.

Archon
17-04-18, 01:57
Σαν τελευταια επιλογη δοκιμασε το driverpack (https://drp.su/en). Εχει και online επιλογη αλλα και offline. Εμενα με ειχε βοηθησει να εγκαταστησω drivers σε παλιο λαπτοπ. Μπορει να βοηθησει κι εσενα.

eagle13
17-04-18, 16:41
Εδώ υπάρχει κάποια λύση

https://www.dell.com/community/Laptops-General/Inspiron-11-3147-Touchpad-Driver-Won-t-Install/m-p/4627311#M854449

σε ανάλογο πρόβλημα , δοκιμασέ το ............ :hmm:

Vtester
19-04-18, 11:53
windows 10 64bit ή 32 πέρασες ; για τα 32 από ότι βλέπω δεν υπάρχει επίσημα driver. (αν πέρασες 32 κάνε ένα κόπο και δοκίμασε και τον driver που έχουν για τα win7 32)

αναβάθμιση έκανες ; αν ναι και με τόσο μικρό δίσκο θα πρότεινα να κάνεις ένα reset με πλήρη διαγραφή.

αυτό που βρήκε ο eagle13 που σου έβαλα στα spoiler , συμβαίνει αρκετές φορές και πρέπει να επιλέξεις να μην κάνουν αυτόματα τα windows εγκατάσταση των drivers , googlare το
08-05-2015 10:44 PM
RE: Windows Update Issue - Serial IO I2C ES Controller
Update: After upgrading to Windows 10 the system defaulted to the 2015 version of the Intel Serial IO I2C ES Controller and once again it showed up with an error in device manager and Dell Touch pad was not listed and was not working properly.

This time there was no option to roll back the driver. I had to click on Update Driver > Browse my computer for driver software > Let me pick from a list of device drivers on my computer > I was presented with 3 options one of which was simply called Intel I2C Controller. I selected that one and it installed and the error went away and right after Dell Touchpad also appeared in Device Manager and started working properly.

I checked the version of the driver that got installed using the method above and it's the same that Dell has on their support page.

So for some reason Microsoft keeps trying to install an incompatible driver for this device which causes issues.

στις ιδιότητες της άγνωστης συσκευής πήγαινε στις λεπτομέριες -> Αναγνωριστικά Υλικού και πες μας τα ven και dev ή βάλε τα εδώ http://pcilookup.com/ και μετά ψάξε για συμβατό driver στο google.

jjokeris
19-04-18, 13:10
Εχεις δοκιμασει να κατεβασεις τους drivers της Dell,να τους αποσυμπιεσεις και υστερα απο το device manager να ανοιξεις την συσκευη και να κανεις update απο το συγκεκριμενο (αποσυμπιεσμενο) αρχειο?

Kriz
19-04-18, 14:11
Έκανα καθαρή εγκατάσταση απ' την αρχή στα windows 10 home 64x. Αυτά ήρθαν προεγκατεστημένα στη έκδοση 1507. Τα είχα αναβαθμίσει και μετά παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Τώρα, προσπαθώ να κάνω και πάλι καθαρή εγκατάσταση να δω αν στην πρώτη τους έκδοση λειτουργεί σωστά το touchpad. Παραιτήθηκα από τη διαδικασία αυτή της αναζήτησης της συσκευής... Πάντως, προσπάθησα να ακολουθήσω αυτό που προτείνεις jjokeris αλλά το αρχείο της DELL είναι exe και δεν μου το αναγνώριζε ότι μπορούσε να γίνει το update από το συγκεκριμένο αρχείο.

iakoboss7
19-04-18, 14:19
γιατι χρησιμοποιεις τοσο παλια εκδοση?

εδω ειναι τα iso απο την τελευταια http://windowsiso.net/windows-10-iso/windows-10-creators-update-1709-download-build-16299-15/windows-10-fall-creators-update-1709-iso-download/

Kriz
19-04-18, 15:53
Γιατί κάνω εγκατάσταση μέσω της DELL που προτείνει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις όπως αγοράστηκε το laptop.
Κάνω διπλό κόπο. Το ξέρω...
Μόλις εγκαταστάθηκαν στο μεταξύ. Το touchpad δεν λειτουργεί με τα δύο δάχτυλα ως κύλιση. Δεν έχω ακόμη ενεργοποιήσει το Windows Update. Θα δοκιμάσω τους drivers της DELL για το touchpad..

jjokeris
19-04-18, 16:53
Έκανα καθαρή εγκατάσταση απ' την αρχή στα windows 10 home 64x. Αυτά ήρθαν προεγκατεστημένα στη έκδοση 1507. Τα είχα αναβαθμίσει και μετά παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Τώρα, προσπαθώ να κάνω και πάλι καθαρή εγκατάσταση να δω αν στην πρώτη τους έκδοση λειτουργεί σωστά το touchpad. Παραιτήθηκα από τη διαδικασία αυτή της αναζήτησης της συσκευής... Πάντως, προσπάθησα να ακολουθήσω αυτό που προτείνεις jjokeris αλλά το αρχείο της DELL είναι exe και δεν μου το αναγνώριζε ότι μπορούσε να γίνει το update από το συγκεκριμένο αρχείο.

Κανε extract τα αρχεια του exe με 7zip,universal extractor η καποιο αλλο προγραμμα.

Kriz
19-04-18, 17:08
Μπλόκαρα κατευθείαν το windows update (για καλό και για κακό). Το touchpad εμφανίστηκε κανονικά στις συσκευές κατάδειξης. Η κύλιση είναι σωστή επιτέλους! Κατέβασα το ISO και τώρα εγκαθιστώ από πάνω την τελευταία έκδοση. Α, να δούμε... :) Ευχαριστώ παίδες για τη βοήθεια! Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι. Το πήγα μέσω Λαμίας...! ;)

iakoboss7
19-04-18, 17:55
Εγω πιστεύω πως αν εβαζες αμεσως την τελευταία εκδοση των windows και μπλοκαρες την δυνατότητα αναβάθμισης των drivers στα windows (ειμαι απο κιν οποτε δεν μπορω να σου πω που ειναι τωρα) θα ησουν κομπλε.

Υπάρχει και εργαλειο της ms που μπορεις να κανεις "hide" συγκεκριμένες αναβαθμισεις. Google it

Kriz
20-04-18, 00:55
Λοιπόν, εντελώς τυχαία ανακάλυψα τι περίεργο συμβαίνει... Όταν κάνω εισαγωγή λογαριασμού στα Windows από το email που έχω στη hotmail (και συγχρονισμό), τότε η δυνατότητα της χρήσης δακτύλων στο touchpad εξαφανίζεται με δυνατότητες απλής μετακίνησης του βέλους μονο. Όταν κάνω εισαγωγή με νέο προφίλ, τότε οι δυνατότητες είναι οκ. Πολύ περίεργο... Θα το ψάξω!

Vtester
20-04-18, 12:47
Είναι δαιμονισμενο!!! :P

Kriz
20-04-18, 13:43
ΧΑΑΧΑΧαχχααχχααχ!!!
Θα το τάξω........... :P :P
Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια, παιδιά!
:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.