PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχετε κάνει ποτέ donate σε δωρεάν software;



cyberp
09-11-04, 15:45
Ξεκινάω αυτό το δημοψήφισμα με αφορμή το Firefox...
Απλά έχω την απορία (και πιστεύω και άλλοι εδώ μέσα) πόσοι περίπου απο εμάς έχουν ποτέ δωρίσει χρήματα ή/και προσωπική εργασία σε κάποιον δημιουργό free software.

cyberp
09-11-04, 17:45
Αν και το δείγμα (μέχρι στιγμής 9 άτομα) είναι αρκετά μικρό, είναι εντυπωσιακό ότι το 33% έχουν δώσει χρήματα για free software :!: :!:
Προσωπικά περίμενα το πολύ ένα 10%..

psyxakias
09-11-04, 18:14
Εγώ προτιμώ να δίνω χρήματα ως donations σε προγράμματα που αξίζουν, παρά σε άλλους που σε εκβιάζουν με trial/demo κλπ.

cyberp
09-11-04, 18:24
Εγώ προτιμώ να δίνω χρήματα ως donations σε προγράμματα που αξίζουν, παρά σε άλλους που σε εκβιάζουν με trial/demo κλπ.Ναι, το ξεκαθαρίζω, στο "ΝΑΙ" θα πρέπει να ψηφίσουν μόνο αυτοί που έχουν κάνει donate σε καθαρά δωρεάν λογισμικό και open source projects, όχι shareware, demoware, trialware κλπ *ware...

McAli
09-11-04, 21:24
Απλά μέχρι στιγμής σου βγάζει 33% γιατί αυτοί που ΔΕΝ έχουν κάνει κάποια δωρεά απλά το θεωρούν δεδομένο κατά κάποιο τρόπο και θεωρούν ότι δεν πρέπει να το πουν...σε αντίθεση με αυτούς που κάνουν δωρεές και που θεωρούν ότι πρέπει να το πουν.
Για να βγάλεις σωστά στατιστικά υπολόγισε τον αριθμό αυτών που έχουν α΄νοίξει το thread

dantouan
09-11-04, 21:48
Δεν εχω δωσει ποτε...

ThReSh
10-11-04, 00:39
ούτε εγώ...δυστύχως(και ευτυχώς ανάλογα με την περίπτωση) δεν έχω credit card...

pontifikas
10-11-04, 02:46
Πωπω!!!Ντρέπομαι για λογαριασμό μου!!!Είμαι Ό τσαμπατζής, Ό leecher!!
Καλά δεν μπορώ και να στείλω λεφτά(no card) αλλά και δεν έχω γνώσεις για να συμμετάσχω σε κάποιο project.Ελπίζω στο μέλλον να γίνει το δεύτερο.

mrsaccess
10-11-04, 03:41
Έχω δώσει στο virtual dub παλιότερα.

Τώρα σκοπεύω να δώσω κάποια στιγμή στα:
Azureus
Apache
DVDdecrypter.

Το καλό λογισμικό άξίζει τα χρήματά μας.

Και μην νομίζετε τρελά λεφτά. Ακόμα και 1$ είναι κάτι! Το τελευταίο Azureus πχ είχε 20.000.000 downloads (έλα Αλέκο, πόσα είχε ο firefox;;;) Αν έδιναν όλοι από 1 μόλις cent θα είχαν τώρα 200.000$!!!

cyberp
10-11-04, 15:42
Ξέρει κανείς πόσο κόστισε η διαφήμιση στους NY Times για τον firefox?
Νομίζω ότι όλη αυτή η διαφήμιση έγινε από δωρεές..
Όσο για το DVDecrypter πραγματικά είναι απίστευτο πρόγραμμα.. τα κάνει όλα και είναι τόσο ελαφρύ, τόσο απλό.. και τόσο εύκολο στη χρήση.. πραγματικά αξίζει...

WAntilles
10-11-04, 16:15
Ήμουν ο 1ος που ψήφισα ναι εδώ.

Έχω δώσει σε:

- Media Player Classic
- DVDDecrypter
- PopTray

yiapap
10-11-04, 16:27
Να υποθέσω ότι η παραγγελία ειδών μετράει, έτσι;

DeCSS (κάποιο support group, τότε...)
Mozilla Firefox
Ένα Javascript/DHTML menu
SETISpy

Palpatine
10-11-04, 16:50
Έγω έχω δώσει donations στα:

- www.shareconnector.com
- www.365jokeplace.com
- σε ένα freeware για το παιχνίδι Falcon 4.0

WAntilles
10-11-04, 16:55
Και στο Star Destroyer project. :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.