PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL Στο Πλαγιάρι Θεσσαλονίκης



Just_Nikos
26-04-18, 11:42
Πότε θεούλη μου, πότε????
Ξέρει κάποιος?:evil:

dimangelid
27-04-18, 10:35
Πότε θεούλη μου, πότε????
Ξέρει κάποιος?:evil:

Το forum για το VDSL της Cyta ειναι στο
https://www.adslgr.com/forum/forums/208-Cyta-VDSL

Just_Nikos
05-08-18, 21:18
Good news!!!
Σημερα ειδα 2 συνεργεια στο πλαγιαρι να εγκαθιστουν καμπινες, πηγα και τους ρωτησα επισης για επιβεβαιωση.:oneup:

apantz
30-12-18, 13:40
Δυστυχώς όμως ακόμη να το ενεργοποιήσουν παρά το ότι είναι έτοιμο από το καλοκαίρι. Έμαθα ότι ένα καινούριο DSLAM μπορεί να κάνει και ένα χρόνο ενεργοποιηθεί. Άρα λογικά καλοκαίρι του 2019 να περιμένουμε εξελίξεις.

Just_Nikos
14-02-19, 19:32
Δυστυχώς όμως ακόμη να το ενεργοποιήσουν παρά το ότι είναι έτοιμο από το καλοκαίρι. Έμαθα ότι ένα καινούριο DSLAM μπορεί να κάνει και ένα χρόνο ενεργοποιηθεί. Άρα λογικά καλοκαίρι του 2019 να περιμένουμε εξελίξεις.

Kαλησπερα, μολις ειδα οτι ο ΟΤΕ εχει ενεργοποιήσει εως VDSL 200mbps στην Μιαουλη. Λογικα μπορουμε να συμπεράνουμε οτι μπορουμε να παρουμε vdsl απο εκει? Τουλαχιστον οσοι βρισκομαστε σε οδους καθετους στην Μιαουλη, και αποσταση οχι μεγαλη?

Mind Deception
16-03-19, 17:15
Καλησπέρα έχω κι εγώ σπίτι πάνω στη Μιαούλη και αυτή τη στιγμή είμαι στην έρευνα για ποιά εταιρία υπηρεσία να επιλέξω για γρηγορότερο ίντερνετ, αληθεύει ότι μπορούμε να συνδέσουμε VDSL και βάση αυτού
ποιός πάροχος την υποστηρίζει?

- - - Updated - - -


Kαλησπερα, μολις ειδα οτι ο ΟΤΕ εχει ενεργοποιήσει εως VDSL 200mbps στην Μιαουλη. Λογικα μπορουμε να συμπεράνουμε οτι μπορουμε να παρουμε vdsl απο εκει? Τουλαχιστον οσοι βρισκομαστε σε οδους καθετους στην Μιαουλη, και αποσταση οχι μεγαλη?

Καλησπέρα έχω κι εγώ σπίτι πάνω στη Μιαούλη και αυτή τη στιγμή είμαι στην έρευνα για ποιά εταιρία υπηρεσία να επιλέξω για γρηγορότερο ίντερνετ, αληθεύει ότι μπορούμε να συνδέσουμε VDSL και βάση αυτού
ποιός πάροχος την υποστηρίζει?

Just_Nikos
17-03-19, 00:57
Καλησπέρα έχω κι εγώ σπίτι πάνω στη Μιαούλη και αυτή τη στιγμή είμαι στην έρευνα για ποιά εταιρία υπηρεσία να επιλέξω για γρηγορότερο ίντερνετ, αληθεύει ότι μπορούμε να συνδέσουμε VDSL και βάση αυτού
ποιός πάροχος την υποστηρίζει?

- - - Updated - - -



Καλησπέρα έχω κι εγώ σπίτι πάνω στη Μιαούλη και αυτή τη στιγμή είμαι στην έρευνα για ποιά εταιρία υπηρεσία να επιλέξω για γρηγορότερο ίντερνετ, αληθεύει ότι μπορούμε να συνδέσουμε VDSL και βάση αυτού
ποιός πάροχος την υποστηρίζει?

Μονο ΟΤΕ επι της παρουσης, και Wind.
Εγω ενεργοποιηθηκα σε 50/5 στις 4 Μαρτιου.

Mind Deception
17-03-19, 14:00
Μονο ΟΤΕ επι της παρουσης, και Wind.
Εγω ενεργοποιηθηκα σε 50/5 στις 4 Μαρτιου.

Είσαι ικανοποιημένος από την Cosmote από άποψη ταχύτητας?
Εγώ τα τελευταία 4-5 είχα Forthnet και από επιδόσεις σταθερά download speed 6mb/s και upload 1.10. (λόγω απομακρυσμένης περιοχής που ήμαστε)

apantz
13-04-19, 15:01
Έχω Forthenet VDSL 50/5 εδώ και 3 εβδομάδες :) Συγχρονίζω 49,99/4,99. Speedtest 47,5/4,6 . Είμαι βέβαια πολύ κοντά στο dslam του πάρκου. Εκεί που είχα 11mbit από dslam Τρiλόφου ξαφνικά πολιτισμός !

alexgthess
23-04-19, 22:38
Έχω Forthenet VDSL 50/5 εδώ και 3 εβδομάδες :) Συγχρονίζω 49,99/4,99. Speedtest 47,5/4,6 . Είμαι βέβαια πολύ κοντά στο dslam του πάρκου. Εκεί που είχα 11mbit από dslam Τρiλόφου ξαφνικά πολιτισμός !

Καρδία περιμένω κιεγώ 25/4/2019 θα με συνδέσει η forthnet είπε....για να δούμε.... :)

DarK_HumOuR
24-04-20, 13:00
καλημερα.

ξανανοιγω αυτο το παλιο νημα μπας και εχουμε τιποτα νεο.

ειμαι στην κοσμοτε με 100αρα εδω και 9 μηνες.

αψογη η συνδεση (πιανω 100/10) αλλα μου την χρεωνουν πανακριβα.
48 ευρω τον μηνα.
ακουω για αλλους παροχους που την εχουν πολυ πιο φτηνα.
πηρα τηλεφωνο στην κοσμοτε για να μαθω την ποινη αν φυγω, μου ειπαν 92 ευρω γιατι το συμβολαιο μου ειναι μεχρι τον Αυγουστο του '21.
δεν με χαλαει να τους δωσω τα 92, γιατι σε 6-8 μηνες θα τα εχω κανει αποσβεση στην αλλη εταιρια.

το ερωτημα ειναι, υπαρχει αλλη εταιρια που να δινει 100αρες - 200αρες στο Πλαγιαρι;

διαβαζω για διαφορες εταιριες και τιμες, αλλα δεν ξερω τι φτανει εδω.

οποιος γνωριζει ας μας διαφωτισει.

dimangelid
24-04-20, 17:45
καλημερα.

ξανανοιγω αυτο το παλιο νημα μπας και εχουμε τιποτα νεο.

ειμαι στην κοσμοτε με 100αρα εδω και 9 μηνες.

αψογη η συνδεση (πιανω 100/10) αλλα μου την χρεωνουν πανακριβα.
48 ευρω τον μηνα.
ακουω για αλλους παροχους που την εχουν πολυ πιο φτηνα.
πηρα τηλεφωνο στην κοσμοτε για να μαθω την ποινη αν φυγω, μου ειπαν 92 ευρω γιατι το συμβολαιο μου ειναι μεχρι τον Αυγουστο του '21.
δεν με χαλαει να τους δωσω τα 92, γιατι σε 6-8 μηνες θα τα εχω κανει αποσβεση στην αλλη εταιρια.

το ερωτημα ειναι, υπαρχει αλλη εταιρια που να δινει 100αρες - 200αρες στο Πλαγιαρι;

διαβαζω για διαφορες εταιριες και τιμες, αλλα δεν ξερω τι φτανει εδω.

οποιος γνωριζει ας μας διαφωτισει.

Το πιθανότερο είναι να δίνουν και οι άλλοι. Από καμπίνα παίρνεις, άρα και οι άλλοι από την ίδια καμπίνα θα σου δώσουν, αν νοικιάζουν θύρες.

Επικοινώνησε με τις άλλες εταιρίες και θα μάθεις άμεσα.

tsisma
18-09-20, 18:10
Καλησπέρα έχουμε αποψη για άλλες εταιρίες εκτος της cosmote που προσφέρουν 50 η 100 mbps στην καρδία;;

Stedelis
12-10-20, 14:05
Καλησπέρα επειδή επίκειται μετακόμιση στον Τρίλοφο από internet πια εταιρία προτείνεται , αυτή τη στιγμή έχω hol

stelakis1914
12-10-20, 20:54
Χάλια τα πράγματα δυστυχώς. Καμπίνες VDSL δεν υπάρχουν στον Τρίλοφο, μόνο από το DSLAM μπορείς να πάρεις αρκεί να είναι κοντά σε αυτό, το σπίτι σου.

Είναι στο πρόγραμμα για FTTH μέσα στο επόμενο έτος. Έχουν ξεκινήσει κάποια έργα άλλα άγνωστο πότε θα ολοκληρωθούν.

Stedelis
12-10-20, 21:13
Χάλια τα πράγματα δυστυχώς. Καμπίνες VDSL δεν υπάρχουν στον Τρίλοφο, μόνο από το DSLAM μπορείς να πάρεις αρκεί να είναι κοντά σε αυτό, το σπίτι σου.

Είναι στο πρόγραμμα για FTTH μέσα στο επόμενο έτος. Έχουν ξεκινήσει κάποια έργα άλλα άγνωστο πότε θα ολοκληρωθούν.

Δηλαδή συνονόματε με θεωρητικά 24 θα πιάνουμε κάνα 6 με 7 ή χειρότερα?

stelakis1914
12-10-20, 23:13
Είναι και θέμα της καλωδίωσης που θα παίρνεις, crosstalk και όλων όσων εξαρτάται μια σύνδεση DSL. Προσωπικά έπιανα γύρω στα 9 mbps με ΟΤΕ και νέα γραμμή μέχρι την κολόνα. Δοκίμασα στην αρχή VDSL και ήμουν στα 15 mbps.

Αν είσαι κοντά στο DSLAM (εγώ δεν ήμουν) θα είσαι πολύ καλύτερα.

Stedelis
28-10-20, 23:48
Σήμερα πάντως που κούμπωσα το ρούτερ στην πρίζα με έδειξε σχεδόν 12mbps.Συνδεσή forthnet περιοχή Τρίλοφος

stelakis1914
28-10-20, 23:54
Αρκετά καλά θα έλεγα αν είσαι σε ADSL. Είσαι κοντά στο DSLAM;

Stedelis
30-10-20, 22:17
Σε adsl είμαι αν είναι κοντά το dslam δεν το ξέρω, περιοχή κοντά στη μεγ.αλεξάνδρου μπαίνοντας από τη πρώτη διασταύρωση

stelakis1914
30-10-20, 22:28
Είσαι κοντά εντάξει. Το DSLAM είναι απέναντι από τα νεκροταφεία (https://goo.gl/maps/2gQBKhj8Ek8K8iyw6) :evil:

Stedelis
30-10-20, 22:29
Adsl είμαι, απόσταση από dslam δεν ξέρω, είμαι αρχές μεγ.αλεξανδρου όπως μπαίνεις από τη διασταύρωση

meoshia26
07-03-21, 12:51
Είσαι κοντά εντάξει. Το DSLAM είναι απέναντι από τα νεκροταφεία (https://goo.gl/maps/2gQBKhj8Ek8K8iyw6) :evil:

Ω να σου.. -.-"
Εμείς που είμαστε πριν τη μεγάλη στροφή του Τριλόφου γεια σου..

stelakis1914
07-03-21, 13:08
Περιμένεις για FTTH τότε μέσα στο 2022. Δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση. :cry:

meoshia26
07-03-21, 13:32
Περιμένεις για FTTH τότε μέσα στο 2022. Δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση. :cry:

Πω 22 -.-" Είπα μπας και γίνει το θαύμα στο 21 :P

Μιας και εμένα με ρίξανε από 16 -> 9 πέρσυ (γιατί πλέον είχα αποσυνδέσεις..) σκέφτομαι ή να βάλω το home booster (που δεν ξέρω άμα θα κάνει τίποτα..), ή να περάσω καμία κεραία SkyTelecom (ή κάτι παρόμοιο) ή να περιμένω την Beta του Musk με την StarLink..

stelakis1914
07-03-21, 13:48
Το Home Speed Booster δίνει μια λύση ανεβάζοντας αισθητά την ταχύτητα αλλά δεν λειτουργεί τόσο σταθερά από όσα έχω διαβάσει στο topic που έχει στο forum.

Σε ελληνικό ασύρματο πάροχο δεν θα πήγαινα. Θεωρώ πολύ υψηλό το κόστος και το τελικό προϊόν είναι αμφιβόλου ποιότητας.

Για StarLink -αν το κόστος δεν σε απασχολεί- έχω θετική άποψη. Το θέμα είναι ότι απευθύνεται κυρίως σε περιοχές που δεν έχουν προοπτική να αποκτήσουν γρήγορες ταχύτητες. Αν σε έναν χρόνο έχουμε πρόσβαση σε FTTH η επένδυση σε ένα τέτοιο εγχείρημα θα έχει πάει χαμένη.

meoshia26
07-03-21, 14:05
Το μόνο μου θέμα με το Home SB είναι η δέσμευση.. Αλλιώς θα το περνούσα να το δοκιμάσω και ότι extra φαντάζομαι καλό είναι (έτσι όπως είμαστε τώρα..). Για ασύρματα η αλήθεια είναι διαβάζω πολλά αρνητικά και στην τελική δεν βγαίνει και τόσο φθηνά που να αξίζει το ρίσκο.

Επειδή το 22 δεν ξέρουμε άμα θα είναι όντως 22 (μπορώ να βρω κάπου παραπάνω πληροφορίες ή να το παρακολουθώ κάπως την πρόοδο;) σκεφτόμουνα για StarLink. Q3-Q4 του 21 βέβαια λένε για διαθεσιμότητα Ελλάδα, οπότε άμα έρθει FTTH αρχές του 22 όντως δεν αξίζει.

stelakis1914
07-03-21, 14:22
Για FTTH δεν υπάρχει κάτι επίσημο αφού δεν έχουν ανακονώσει τα σχέδια τους για την περιοχή. Μόνο όταν δεις να ξεκινήσουν εργασίες θα μπορέσεις να έχεις βάσιμες ελπίδες για διαθεσιμότητα σε εύλογο χρόνο.

meoshia26
07-03-21, 17:58
Για FTTH δεν υπάρχει κάτι επίσημο αφού δεν έχουν ανακονώσει τα σχέδια τους για την περιοχή. Μόνο όταν δεις να ξεκινήσουν εργασίες θα μπορέσεις να έχεις βάσιμες ελπίδες για διαθεσιμότητα σε εύλογο χρόνο.

Α ΟΚ. Οπότε περιμένουμε.. -.-"

Thanks για τις πληροφορίες!

meoshia26
08-05-21, 05:24
Τελικά, με έχουν κλειδώσει πλέον στα 13/1.. Θα έρθω προς τα επάνω σιγά σιγά το καλοκαίρι και θα αφήσω πίσω μου 98/11.. Μπορώ να πω ότι ήδη νιώθω τη γκρίνια :P
Μάλλον θα δοκιμάσω το HB και βλέποντας και κάνοντας. Πάντως θα πληρώνω "έως 24"+HB όσο πληρώνω τώρα για την σταθερότατη 98/11.. Tragic -.-"

meoshia26
08-03-22, 20:55
Update: Ακόμα τίποτα από οτε οπότε εδώ και μερικούς μήνες έχω βάλει Nictech και ησύχασα.. Όταν/Άμα βάλει ποτέ ο οτε καμία γραμμή θα το ξαναδώ.

meoshia26
26-09-22, 13:37
Υπάρχει κανένα νέο τώρα με τις νέες συνδέσεις; Εδώ και μία εβδομάδα δεν μου βγάζει αποτελέσματα η διαθεσιμότητα..

DarK_HumOuR
07-10-22, 06:42
ξαναρχομαι στο τοπικ μετα απο καιρο, μηπως γνωριζει και βοηθησει καποιος.
ημουν με 100αρα στο οτε.
εφυγα και την πηγα στην wind εδω και 2 χρονια, και δεν ειχα κανενα προβλημα.
αψογη εξυπηρετηση και επιανα 110 χαλαρα.
πριν εναν μηνα γκρεμιστηκε το συμπαν και μειναμε χωρις ιντερνετ για καμια βδομαδα περιπου.
μου δωσαν απ την wind απεριοριστα gb για να κανω hotspot κτλ.
και ενω το προβλημα δειχνει να ξεπεραστηκε, απο τοτε που ξεπεραστηκε η γραμμη μου υποβαθμίστηκε.

τα 160mbps που εδειχνε ως δυνατοτητα γραμμης, εγιναν 89!
και η γραμμη μου απο 110 δινει τελικη 79!
ειχα και πολυ συχνες αποσυνδεσεις.

εκανα αιτημα στην wind,
χθες ηρθε ο τεχνικος,
τα βρηκε ολα αψογα στο σπιτι
μου εγραψε να παρω δωρεαν νεο μοντεμ, το οποιο πηγα στην περαια και το πηρα
αλλα η ταχυτητα παραμενει ετσι χαλια.

ξερει κανεις τι εχει παιχτει;
γιατι ειμαι σιγουρος οτι το προβλημα που εχω, εχει να κανει με την μεγαλη βλαβη που εγινε πριν σχεδον εναν μηνα.

και φυσικα, αν καποιος γνωριζει απο μελλοντικες εγκαταστασεις στο πλαγιαρι, ας τις γραψει.
μενω πολυ κοντα στον Αγ. Δημητριο. κεντρο.

ευχαριστω.

meoshia26
29-01-23, 00:57
Έφτασε το FTTH στο Πλαγιάρι ή όχι ακόμα; Εδώ στον Τρίλοφο μας έχουν ξεχασμένους χαχαχ

mem
15-02-24, 21:31
Ανακίνηση παλαιού θέματος, έχει FTTH το πλαγιάρι ακόμα, ξέρει κανείς?

meoshia26
15-02-24, 22:33
Ανακίνηση παλαιού θέματος, έχει FTTH το πλαγιάρι ακόμα, ξέρει κανείς?

@@ :P

Από όσο ξέρω τουλάχιστον..

DarK_HumOuR
24-04-24, 20:44
Τιποτα δεν εχει.
με απλες 100σταρες ειμαστε.
αν γνωριζει καποιος κατι αλλο, ας ενημερωσει

Themis85GR
23-05-24, 11:29
Γεια σας υπάρχει κάποια εξέλιξη σχετικά με γρήγορο ίντερνετ στο Πλαγιάρι; Ρώτησα εχθές ΟΤΕ αλλά λέει 24αρα μόνο !

Είναι δυνατόν να μην έχουν δώσει ακόμα fiber? Μετακομίζω από Περαία που είχα 1Gbps και θα πέσω σε κατάθλιψη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.