PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για αγορά (αντικατάσταση ) Motherboard...



del_ahmettt
10-11-04, 02:06
Καλησπέρα παίδες! :) Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια των "κομπιουτεράδων" του forum σχετικά με την (ξαφνική) ανάγκη που προέκυψε για αντικατάσταση της Μ/Β στο PC μου: :? ]

Εχώ τώρα μια M/B Shuttle ΑΚ31 v.3 και έχει πάνω της εναν Athlon ΧP 1700+ (Palomino) και 3 x 128MB DDR266 DIMM's (PC2100).Socket A, δηλαδή.
Πρόσφατα προσέθεσα το τελευταίο DIMM μνήμης, ομως εκ τοτε το συστημά μου εμφανίζε περιστασιακα ασταθή συμπεριφορά (ανεξήγητα reboots), αν και δουλευω με τις ιδιες ρυθμίσεις στο BIOS τουλαχιστον 2 χρόνια.
Απο χτες η κατάσταση παράγινε και αρχισα να πέρνω μυνήματα κατεστραμένης registry στα ΧP κτλ.
Επειδή βαρεθηκα να ασχοληθώ με Recovery Console κτλ, εκανα ενα περιποιημένο format, ωστόσο μετά τη "φρεσκια" εγκατάσταση το συστημά μου δεν εκκινει. Αφου ακουστει το χαρακτηριστικό "μπιπ" σταματα η εκκινηση στο "Τesting memory..."
Η μόνη περίπτωση για να παρακαμψω αυτο το σφαλμα είναι να κανω underclocking το σύστημα (>1100Μhz)

Μια ολόκληρη μέρα παιδευόμουν ώσπου ανακάλυψα οτι η αιτία (πιθανότατα) του σφαλματος είναι ενα χαλασμένο pin στην 1η υποδοχή μνήμης. Δοκιμασα να χρησιμοποιησω τις αλλες τρεις: 2ή,3ή,4η, όμως τοτε λαμβανω "μπλε οθονη"

Για να μην τα πολυλογώ, είμαι μάλλον για καινούρια μητρική.
Το ζήτημα είναι όμως αν κυκλοφορουν ακόμα μητρικές που να είναι συμβατες με το hardware που εχω ήδη. Συνοψίζω:

1ο ερώτημα: Υπάρχει περίπτωση να δουλεψει η υπαρχουσα Μ/Β με χαλασμενο το πρώτο slot :?:
2o ερώτημα: "Κυκλοφορούν" ακόμα στο εμπόριο μητρικές για την περιπτωσή μου :?: Oι Μ/Β's (Socket A, πάντα) που υποστηρίζουν DDR400 ή 333 είναι συμβατές και με τις παλίοτερες DDR266 :?:

Θα με ενδιεφερε μια αρκετα οικονομίκη λύση μια που το σύστημα εχει πλεον παλιώσει (2.5-3 χρονών)[/b]

wintech2003
10-11-04, 02:16
Πήγαινε στο Πλαισιο stock και πάρε μια μητρική απο εκει.

Μια ASUS θα σου κοστίσει περι τα 40-50 EUR.

(οι μνημες σου θα δουλευουν κανονικά αν κρατήσεις και το fsb και cpu στο ιδιο frequency).

del_ahmettt
10-11-04, 13:57
Πήγαινε στο Πλαισιο stock και πάρε μια μητρική απο εκει.

Μια ASUS θα σου κοστίσει περι τα 40-50 EUR.

(οι μνημες σου θα δουλευουν κανονικά αν κρατήσεις και το fsb και cpu στο ιδιο frequency).

Σ' ευχαριστώ πολύ wintech2003, για τις πληροφορίες σου.:)
Α! Και κάτι άλλο: Το Πλαίσιο εχει Stock Center? Πού ακριβώς :?: Όμολογώ πως δεν το ήξερα... :roll:

wintech2003
10-11-04, 14:13
Σε ενα στενό λίγο πιο πάνω απο το κατάστημα στην Στουρνάρη. Αν μπεις στο κεντρικό και ρωτήσεις θα σου πούν. Ειναι 50 μετρα απο εκεί.

McAli
10-11-04, 14:16
1ο ερώτημα: Υπάρχει περίπτωση να δουλεψει η υπαρχουσα Μ/Β με χαλασμενο το πρώτο slot


Σε ένα φίλο δουλεύει πάντως...δεν ξέρω όμως αν μιλάμε για τη ίδια περίπτωση βλάβης, και βασικά για την ίδια αιτία της βλάβης.

del_ahmettt
10-11-04, 14:35
1ο ερώτημα: Υπάρχει περίπτωση να δουλεψει η υπαρχουσα Μ/Β με χαλασμενο το πρώτο slot


Σε ένα φίλο δουλεύει πάντως...δεν ξέρω όμως αν μιλάμε για τη ίδια περίπτωση βλάβης, και βασικά για την ίδια αιτία της βλάβης.

Βασικά αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:
:arrow: Αν αφήσω αδειο το πρώτο slot, παίρνω κατευθείαν "μπλέ οθόνη" στην εκκίνηση.
:arrow: Αν βάλω DIMM πάνω στο 1ο και στο 2ο slot, ορίζοντας τυπικές ρυθμίσεις στο BIOS (τελευτ. version) "κολλάει" η εκκίνηση στο "testing memory..."
Aν βάλω Safe settings στο BIOS, τότε (φαινομενικά) το συστημα δουλευει ΟΚ.
:arrow: Να βάλω μονο 1 DIMM (στο ελαττωματικό slot δλδ) δεν το εχω δοκιμάσει, αλλα πιστευω οτι θα εχω crash αμέσως...

Πάντως το θέμα της σειράς κάλυψης των slot μνήμης, το manual της Μ/Β δεν το διευκρινίζει, όμως τα pins πάνω στις υποδοχες ειναι αριθμημένα...
Προφανώς είναι θεμα M/B.

XTCgr
10-11-04, 15:29
αν βάλεις τα 2 ακριβώς ΙΔΙΑ dimms που είχες στην αρχή έχεις πάλι πρόβλημα? πάντως ήταν φυσιολογικό να χτυπήσουν τα windows απο την στιγμή που φούλαρες ολα το dimm slots

lazar
10-11-04, 15:58
Πήγαινε στο Πλαισιο stock και πάρε μια μητρική απο εκει.

Μια ASUS θα σου κοστίσει περι τα 40-50 EUR.

(οι μνημες σου θα δουλευουν κανονικά αν κρατήσεις και το fsb και cpu στο ιδιο frequency).

Σ' ευχαριστώ πολύ wintech2003, για τις πληροφορίες σου.:)
Α! Και κάτι άλλο: Το Πλαίσιο εχει Stock Center? Πού ακριβώς :?: Όμολογώ πως δεν το ήξερα... :roll:

Πήρα μία Albatron για Athlon με 25 ευρώ, τελική!
Αλλά, ερώτηση: έχει μόνιμο stock center, όπως λες; Εγώ ξέρω ότι είναι το service τους εκεί και κατά καιρούς σκοτώνουν τα παλιά.

WAntilles
10-11-04, 16:17
Εγώ ξέρω ότι έχει μόνιμο stock center στα κεντρικά τους της Μεταμόρφωσης.

George978
10-11-04, 16:29
τι λετε ρε παιδια εγω πηρα και μονο που δεν γελασε ο αλλος στην γραμμη!!!.

wintech2003
10-11-04, 16:54
Παιδια μην τρελαθούμε.. Ανεβαίνοντας την Στουρνάρη προς την πλατεία Εξαρχείων, στα αριστερά μας συναντάμε το Πλαίσιο. Προχωράμε..

Στο επόμενο στενό αριστερα στρίβουμε και μετα από 20 μέτρα βρίσκουμε στα δεξιά το service.
Στον ακριβώς απο πάνω όροφο υπάρχει το Stock House (εισοδος στην πόρτα της πολυκατοικίας)


Εγώ ο Χαλκιδαίος θα σας τα μάθω? :):):)

dantouan
10-11-04, 17:32
Εγώ ο Χαλκιδαίος θα σας τα μάθω?


Φιλε Χαλκιδαιε... :P :P :P

Το Πλαισιο εχει και αλλο stock καταστημα το οποιο βρισκεται στον πρωτο οροφο του καταστηματος της Μεταμορφωσης και εχει τουλαχιστον 10πλασια ποικιλια απο το καταστημα της οδου Ζαιμη (ετσι λεγεται η οδος).

Ο Αθηναιος... :mrgreen: :P

dantouan
10-11-04, 17:34
2o ερώτημα: "Κυκλοφορούν" ακόμα στο εμπόριο μητρικές για την περιπτωσή μου Oι Μ/Β's (Socket A, πάντα) που υποστηρίζουν DDR400 ή 333 είναι συμβατές και με τις παλίοτερες DDR266


Παντα υπαρχει συμβατοτητα προς τα πισω....

wintech2003
10-11-04, 18:44
Εγώ ο Χαλκιδαίος θα σας τα μάθω?


Φιλε Χαλκιδαιε... :P :P :P

Το Πλαισιο εχει και αλλο stock καταστημα το οποιο βρισκεται στον πρωτο οροφο του καταστηματος της Μεταμορφωσης και εχει τουλαχιστον 10πλασια ποικιλια απο το καταστημα της οδου Ζαιμη (ετσι λεγεται η οδος).

Ο Αθηναιος... :mrgreen: :P

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Φιλε Αθηναίε... 8)
καθότι δεν έχω αυτοκίνητο για να κινηθώ στην Αθήνα δεν έχω επιχειρήσει ποτε να πάω στο κατάστημα της Μεταμορφωσης.
Γνώριζα μεν την ύπαρξη του (και του stock house εκει), δεν μπορούσα δε να δώσω οδηγίες για το πως να παει κανεις.

:idea: Ηθικό δίδαγμα: κανένα :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.