PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL + ISDN + 4 κανάλια φωνής



deniSun
28-04-18, 16:43
Θέλω να έχω VDSL 50 XL, με ISDN και 4 κανάλια φωνής.
Τα 2 κανάλια φωνής τα παρέχει το standard isdn οπότε θέλω άλλα 2 σε MSN (ίσως).
Το σκεπτικό είναι να μπει όλο αυτό σε τηλεφωνικό κέντρο VoIP.
Δεν βρίσκω κάπου τις χρεώσεις για τα παραπάνω...

Από το 13888 μου έδωσαν τιμή μόνο 50XL + ISDN με 2 κανάλια ~57ε.

dimgavril
29-04-18, 00:17
Ρώτησε αν θες για το digital office.
https://www.cosmote.gr/cs/Satellite?c=Page&cid=1486039880894&d=Touch&pagename=ote%2FPage%2FPageTemplate
Μπορείς να έχεις όσα κανάλια φωνής θέλεις χωρίς τηλεφωνικό κέντρο. Απλά μισθώνεις όσες ΙΡ τηλεφωνικές συσκευές θέλεις.

deniSun
29-04-18, 12:56
Ρώτησε αν θες για το digital office.
https://www.cosmote.gr/cs/Satellite?c=Page&cid=1486039880894&d=Touch&pagename=ote%2FPage%2FPageTemplate
Μπορείς να έχεις όσα κανάλια φωνής θέλεις χωρίς τηλεφωνικό κέντρο. Απλά μισθώνεις όσες ΙΡ τηλεφωνικές συσκευές θέλεις.

Ακριβό βγαίνει.
Το κόστος είναι ανά μονάδα.

Panagioths
30-04-18, 13:43
Το ISDN BRA υποστηρίζει προς ώρας μέχρι 2 κανάλια φωνής. Στην περίπτωσή σου μπορείς να βάλεις η γραμμή με το VDSL 50 XL, με ISDN 2κανάλια και να πάρεις άλλη μια ISDN σκέτη μόνο με τηλεφωνία 2 κανάλια.

sxbcl
30-04-18, 15:19
Τα MSN είναι απλά επιπλέον αριθμοί σε μια γραμμή ISDN και δε δίνουν επιπλέον κανάλια.
Στην ISDN Basic Rate Interface (BRI) ή αλλιώς Basic Rate Access (BRA) η κάθε γραμμή ISDN είναι αποκλειστικά 2 κανάλια φωνής, ανεξαρτήτα από τους πόσους αριθμούς έχεις.

Στην περίπτωσή σου επομένως για να έχεις 4 κανάλια, όπως ανέφεραν και παραπάνω, χρειάζεσαι μια δεύτερη ISDN γραμμή, ίσως χωρίς internet.

Υποθέτω ότι ίσως μπερδεύτηκες με τη λογική ότι οι νέου τύπου γραμμές είναι ευρυζωνικού τύπου, και επομένως καταχρηστικά/για λόγους ευκολίας ονομάζουν ISDN αυτές που είναι με 2 κανάλια και επομένως είναι λογικό να μπορούν να δώσουν και επιπλέον κανάλια φωνής πάνω στο ίδιο κύκλωμα.
Απ' ότι γνωρίζω κάτι τέτοιο εμπορικά δεν είναι διαθέσιμο.

deniSun
30-04-18, 17:00
Σε επικοινωνία που είχα πριν λίγο με το εμπορικό τμήμα και για επαγγελματική αλλά και για οικιακή χρήση, διαθέτουν τα πακέτα ΜΟΝΟ τηλεφωνίας πχ Home Telephone L, με 2 κανάλια φωνής ΚΑΙ μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης πλέον.
Οπότε αυτό που θα κάνω είναι να πάρω ένα DP + ένα Telephone με 2 κανάλια και στα δύο μέσω ευρυζωνικής.

greg2003
02-06-21, 12:38
Καλησπερα σας

Ηθελα να ρωτησω ξερει κανεις τι γινεται με το digital office τις cosmote τι χρεωνει και γενικα τι παιζει με αυτο γιατι με ενδιαφέρει θελω να το βαλω στην επιχείριση μου και να μπορω να εχω αλλα εσωτερικα στην εδρα και αλλα σε υποκατάστημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.