PDA

Επιστροφή στο Forum : Η MSI παρουσιάζει Notebook που θα μπορεί να κάνει overclocking στον εαυτό του



aria
07-06-07, 01:02
H Microstar αποκαλύπτει notebook με πλήκτρο "Turbo"

Παλαιότερα, για να ενισχυθεί η απόδοση των ηλεκτρονικών υπολογιστών όταν ήταν απαραίτητο, οι υπολογιστές ήταν εξοπλισμένοι με ένα πλήκτρο "Turbo" το οποίο επέτρεπε να ενισχυθεί η απόδοση του συστήματος με χρονισμό του μικροεπεξεργαστή στην ονομαστική του ταχύτητα. Με την πάροδο των ετών το πλήκτρο εξαφανίστηκε, σήμερα όμως έχει επιστρέψει.

Η Microstar International (MSI), κορυφαίος κατασκευαστής motherboards, που προσπαθούσε να εισχωρήσει σε διάφορες νέες αγορές για πολλά χρόνια, ανακοίνωσε την Τετάρτη το νέο της laptop που μπορεί να υπερχρονίζει τον κεντρικό επεξεργαστή κατά 20% με το πάτημα του πλήκτρου "Turbo". Η καινοτομία έχει σχεδιαστεί ειδικά για τους λάτρεις της ψυχαγωγίας και του gaming, που αναζητούν ακραία ενέργεια ακόμη και όταν δεν βρίσκονται στο σπίτι.

Το νέο laptop διαθέτει οθόνη wide-screen 16:10, επεξεργαστή Intel Core 2 Duo, μνήμη DDR2 και ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Προς το παρόν η MSI στοχεύει στην κυκλοφορία του GX600 notebook με Nvidia GeForce Go 8600-series graphics adapter, αλλά στο μέλλον και άλλες παραλλαγές θα είναι επίσης δυνατές. Δεν είναι γνωστό αν η κάρτα γραφικών θα μπορεί επίσης να υπερχρονιστεί κατά 20% με το πάτημα του πλήκτρου "Turbo".

Όταν σχεδιάστηκε το νέο laptop σειράς G από την MSI, δόθηκε ειδική προσοχή στους gamers: Τα πλήκτρα W, A, S και D φτιάχτηκαν έτσι ώστε να επιτρέπουν στους gamers να εντοπίζουν αυτα τα σημαντικά πλήκτρα σε οποιοδήπτε περιβάλλον.

Η τιμή του MSI GX600 laptop παραμένει ασαφής.


ΠΗΓΗ: X-bit Labs (http://www.xbitlabs.com/news/mobile/display/20070606100800.html)

tyxeross
07-06-07, 01:44
H cpu Turbo και η μπαταρια στον Βουρκο.
Να το εκαναν σε ενα desktop να το καταλαβω. Αλλα σε φορητο ?????

Nix_
07-06-07, 01:49
H Microstar αποκαλύπτει notebook με πλήκτρο "Turbo"

Όταν σχεδιάστηκε το νέο laptop σειράς G από την MSI, δόθηκε ειδική προσοχή στους gamers: Τα πλήκτρα W, A, S και D φτιάχτηκαν έτσι ώστε να επιτρέπουν στους gamers να εντοπίζουν αυτα τα σημαντικά πλήκτρα σε οποιοδήπτε περιβάλλον.

Η τιμή του MSI GX600 laptop παραμένει ασαφής.


ΠΗΓΗ: X-bit Labs (http://www.xbitlabs.com/news/mobile/display/20070606100800.html)

Γιατι αυτα τα συγκεκριμενα πληκτρα??
Για το FIFA ? :lol:

mrsaccess
07-06-07, 01:57
Άραγε θα τους κάνει μήνυση το πλαίσιο; :p :p

Θυμάμαι τον 8088 μου. Όταν πατούσα control alt + εκτοξευόταν από τα 4MHz στα 7.99MHz!!!
Κάρτα γραφικών δεν είχε βέβαια για να την υπερχρονίσει κιόλας! :lol:

Iannis
07-06-07, 02:00
Το 1987 ειχα ενα τέτοιο
Tulip PC 8088 με κουμπακι στα 4 και 8 MHz turbo αν θυμαμαι καλα

sdikr
07-06-07, 02:14
Άραγε θα τους κάνει μήνυση το πλαίσιο; :p :p

Θυμάμαι τον 8088 μου. Όταν πατούσα control alt + εκτοξευόταν από τα 4MHz στα 7.99MHz!!!
Κάρτα γραφικών δεν είχε βέβαια για να την υπερχρονίσει κιόλας! :lol:

Αράγε θα τους κάνει μηνύση η schneider (Ξέχασα και πως γράφεται) ήταν η πρώτοι που το είχαν, και οι πρώτοι που είχαν Hard reset με κουμπια alt+crtl+backspace

Wickerman
07-06-07, 03:52
Άραγε θα τους κάνει μήνυση το πλαίσιο; :p :p

Θυμάμαι τον 8088 μου. Όταν πατούσα control alt + εκτοξευόταν από τα 4MHz στα 7.99MHz!!!
Κάρτα γραφικών δεν είχε βέβαια για να την υπερχρονίσει κιόλας! :lol:

Οχι ότι δεν μπορεί να συμβαίνει αλλά το 1990 είχα πάρει το πρώτο μου πισι και ήταν ένας 386 τις αλτεκ στα 33mhz. Αν θυμάμαι καλά λοιπον οι 8088 υπήρχαν στο εμπόριο γύρω στο '86-'87. Αν η ηλικία που λες ότι είσαι 26 είναι σωστή δηλαδή πόσο χρονών το είχες πάρει ρε παιδάκι μου? Ούτε 6 χρονών δεν πρέπει να ήσουν. Φυσιολογικα δεν θα πρέπει να είχε και σκληρό εκτός αν ήταν οι 8086 αυτοί που δεν είχαν και θυμάμαι λάθος. Για το θέμα πάντως και το δικό μου τότε είχε τούρμπο από τα 24 στα 33!

Djore
07-06-07, 06:31
εγω στα 7 μου είχα 8086 με χερκουλες γραφικα και στα 10 486 dx 33 με svga ... και ζιλευα ενα φίλο που λιγο αργοτερα πηρε ενα dx2 στα 66 .ομορφες εποχες τότε . τι μας θύμισε ενα turbo ...

dchatz
07-06-07, 08:34
Είναι σαν το λεγόμενο τσιπάρισμα στα αυτοκίνητα. Καίει περισσότερο αλλά έχει λίγα γκάζια παραπάνω. Νομίζω η BMW Μ5 έχει κουμπί για να γίνεται αυτό άμεσα από το χρήστη.
Και τι έγινε αν η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα; Θέλω γκάζια τώρα και για 20 λεπτά μόνο.

mrsaccess
07-06-07, 09:55
Οχι ότι δεν μπορεί να συμβαίνει αλλά το 1990 είχα πάρει το πρώτο μου πισι και ήταν ένας 386 τις αλτεκ στα 33mhz. Αν θυμάμαι καλά λοιπον οι 8088 υπήρχαν στο εμπόριο γύρω στο '86-'87. Αν η ηλικία που λες ότι είσαι 26 είναι σωστή δηλαδή πόσο χρονών το είχες πάρει ρε παιδάκι μου? Ούτε 6 χρονών δεν πρέπει να ήσουν. Φυσιολογικα δεν θα πρέπει να είχε και σκληρό εκτός αν ήταν οι 8086 αυτοί που δεν είχαν και θυμάμαι λάθος. Για το θέμα πάντως και το δικό μου τότε είχε τούρμπο από τα 24 στα 33!
Το '92, αν θυμάμαι καλά, κάποιος που δεν το ήθελε πλέον το έδωσε σε μένα. ;)
Αν σε παρηγορεί πάντως οι 386 παράγονται από την Intel μέχρι και σήμερα! :p

ΥΣ. Σκληρό δεν είχε αλλά δύο ολόκληρα drives των 5¼!

ludist
07-06-07, 10:19
Market-o-trick, το "turbo" κυκλοφορεί αυτοματοποιημένο από το 2000 (Pentium III speedstep) απλά τώρα του βάλανε κουμπάκι για να το καταλαβαίνουν / χειρίζονται όλοι.

(linux kernel με speedstep ενεργοποιημένο)
cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies

BlindG
07-06-07, 10:24
Μάριε, τι κοινό έχει το Gentoo με το skip, το ariel και το tide????? :mrgreen:
"Gentoo Linux: Λερωθείτε, κάνει καλό!"
Αλήθεια, ΣΕ ΠΟΙΟΝ κάνει καλό? :whip:

Όπως έλεγα....
Μην μπερδεύετε το "turbo" κουμπάκι με το κλοκαρισμένο μαραφέτι. Κάποτε ήταν απαραίτητη η πτώση συχνότητας για λόγους συμβατότητας με παλαιότερα προγράμματα (και παιχνίδια :p). Μην μπερδεύετε όμως την πτώση συχνότητας με το κλοκάρισμα. Ο 486 DX στα 100, ήταν φτιαγμένος για να τρέχει στα 100. Ο μόνος λόγος που ΞΕΠΑΤΟΥΣΑΜΕ το turbo ήταν γιατί το Alley Cat βάραγε μπιέλες στα 100MHz.

Εδώ έχουμε να κάνουμε με πραγματικό κλοκάρισμα.
Mην απορείτε για την μπαταρία. Αν έχετε προσέξει, η αγορά για τα φορητά μαραφέτια έχει ανέβει πολύ, σε βάρος των γραφειακών μαραφετιών οπότε είναι πολύ φυσικό να υπάρχουν τέτοιες κυκλοφορίες. Στο κάτω κάτω, μέχρι και τα bios προσφέρουν ένα ελαφρύ (10%) κλοκάρισμα και όποιος ενδιαφέρεται, προφανώς θα το έχει συνδεδεμένο σε ρεύμα οταν τα κάνει αυτά.

Φιφάδες, μην απορείτε με τα wasd... Οι εφπιεσάδες σας τα είχαν πάρει αυτά τα πλήκτρα πριν μάθετε οτι η μπάλα είναι στρογγυλή :p

xp1988
07-06-07, 11:36
Γιατι αυτα τα συγκεκριμενα πληκτρα??
Για το FIFA ? :lol:

Και ολα τα FPS αν δεν κανω λαθος...

parsifal
07-06-07, 11:42
Ο BlindG πρέπει να έχει δίκιο. Αν θυμάμαι καλά και από έναν 386DX που είχα, με το Turbo στο On (πατημένο) έτρεχε στην rated συχνότητά του (40MHz), ενώ στο off έπεφτε στα (???) 20...

Τώρα ontopic, σχετικά με την είδηση: Ανόητο μαρκετο-τρίκ θα έλεγα. Αυτοματισμός για O/C σε laptop; Έλεος! Αν η MSI παρουσιάζε συγχρόνως και ένα νέο πρωτοποριακό τύπο μπαταριών με τουλάχιστον +20% αυτονομία, τότε μάλιστα.

alfagama
07-06-07, 11:55
Γιατι μου ακουγετε σαν ενα κακο μαρκετινγκ τρικ? δηλαδη ο φορητος που εχω και μπορω να ρυθμιζω την συχοτητα λειτουργιας απο το power center τι δεν κανει σε σχεση με το τουρμπο? μηπως η διαφορα ειναι στις βαλβιδες?!!! να δουμε αν τελικα το χρησημοποιησουν και αλλες εταιρειες!!!
πολυ φασαρια για το τιποτα.

hemlock
07-06-07, 11:59
Η MSI εχει κατι αντιστοιχο και στις τωρινες μητρικες της...Λεγεται BBS (μοναχα που αν ξεκινησεις ετσι το συστημα δεν προκειται να αναγνωρισει ουτε την καρτα δικτυου...):p
Μ ετο ιδιο σκεπτικο υπαρχει και το guru chip της Abit...

A_gamer
07-06-07, 12:33
Να το κάνουν και σε desktop υπολογιστές, να βρει την υγεια του και ο BlindG.:p:rofl:


Η MSI εχει κατι αντιστοιχο και στις τωρινες μητρικες της...Λεγεται BBS (μοναχα που αν ξεκινησεις ετσι το συστημα δεν προκειται να αναγνωρισει ουτε την καρτα δικτυου...):p
Μ ετο ιδιο σκεπτικο υπαρχει και το guru chip της Abit...

Δηλαδή δε θα δούλευε καλά. Κρίμα.

BlindG
07-06-07, 12:37
Να μην ανυσηχείς καθόλου για τον BlindG γιατί αυτός έχει βρει την υγεία του από τότε που τον βοήθησε ο Shadowman.

A_gamer
07-06-07, 13:46
Να μην ανυσηχείς καθόλου για τον BlindG γιατί αυτός έχει βρει την υγεία του από τότε που τον βοήθησε ο Shadowman.

Κρίμα.:evil:

DaveMurray
07-06-07, 16:12
μου θυμίζει ενα παλιό ποιηματάκι, (πατάς το κουμπι και βγαίνει μια χοντ***η) :p

Martinstime
07-06-07, 17:11
Και γιατι να μην δουλεύει συνέχεια με τέρμα τα γκάζια?

Kry$h
07-06-07, 18:45
εισαι σπίτι/γραφείο, δηλαδή στην πρίζα = τούρμπο

είσαι έξω και δουλεύεις με μπαταρία (συνήθως εφαρμογές γραφείου) = νορμάλ

πολύ βολικό να γίνεται με ένα κουμπί και να έχεις εγγυημένο overclocking

gallahant
07-06-07, 18:52
Overclocking στον εαυτό του;; Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να κάνει overclock στο παραδίπλα pc; :p Mήπως overclock μέσω Lan ;:p

Martinstime
07-06-07, 18:53
εισαι σπίτι/γραφείο, δηλαδή στην πρίζα = τούρμπο

είσαι έξω και δουλεύεις με μπαταρία (συνήθως εφαρμογές γραφείου) = νορμάλ

πολύ βολικό να γίνεται με ένα κουμπί και να έχεις εγγυημένο overclocking
Για μειωμένη κατανάλωση ενέργειας με μπαταρία λογικό μου ακούγεται...

ludist
07-06-07, 19:00
εισαι σπίτι/γραφείο, δηλαδή στην πρίζα = τούρμπο

είσαι έξω και δουλεύεις με μπαταρία (συνήθως εφαρμογές γραφείου) = νορμάλ

πολύ βολικό να γίνεται με ένα κουμπί και να έχεις εγγυημένο overclocking
Αυτό γίνεται εδώ και χρόνια (από το 2000) αυτοματοποιημένα. Μάλιστα όχι μόνο αλλάζει η συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή, αλλά με το που αφαιρέσεις το ρεύμα, αλλάζει φωτεινότητα η οθόνη, το cd ανεβάζει λιγότερες στροφές, υποχρονίζεται η ΜΗΤΡΙΚΗ (centrino) και άλλα πολλά.

Κωδική λέξη: acpi.

Στα Windows XP > Power Management ή στους drivers της εταιρίας σας.

Θα πρότεινα στην MSI να βάλει και κουμπί για copy / paste κ.λ.π. Αλλά τί γράφω! Αυτό την απαράδεκτη σπατάλη την έχουμε ήδη δει! Κάτσε να σκεφτώ... Λοιπόν.. κουμπάκι για να... χμμμ... αλλάζει ταχύτητα το cdrom. ΑΥΤΟ μου λείπει!

gregpap
07-06-07, 19:35
H cpu Turbo και η μπαταρια στον Βουρκο.
Να το εκαναν σε ενα desktop να το καταλαβω. Αλλα σε φορητο ?????

Γιατι η ταση της αγορας ειναι τα laptop να εχουν ολο και μεγαλυτερο μεριδιο των πωλησεων.Ειδικα για οικιακη χρηση.Ο χωρος ειναι λιγος σε πολλα σπιτια........

mrsaccess
08-06-07, 00:03
Αυτό γίνεται εδώ και χρόνια (από το 2000) αυτοματοποιημένα. Μάλιστα όχι μόνο αλλάζει η συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή, αλλά με το που αφαιρέσεις το ρεύμα, αλλάζει φωτεινότητα η οθόνη, το cd ανεβάζει λιγότερες στροφές, υποχρονίζεται η ΜΗΤΡΙΚΗ (centrino) και άλλα πολλά.

Κωδική λέξη: acpi.

Στα Windows XP > Power Management ή στους drivers της εταιρίας σας.

Θα πρότεινα στην MSI να βάλει και κουμπί για copy / paste κ.λ.π. Αλλά τί γράφω! Αυτό την απαράδεκτη σπατάλη την έχουμε ήδη δει! Κάτσε να σκεφτώ... Λοιπόν.. κουμπάκι για να... χμμμ... αλλάζει ταχύτητα το cdrom. ΑΥΤΟ μου λείπει!
Όταν λέμε overclocking εννοούμε συχνότητες λειτουργίας που δεν υποστηρίζει το προϊόν σύμφωνα με τον κατασκευαστή του.
Ένας Pentium M πχ μπορεί να παίζει στα 800 - 1600MHz. Αυτό λέγεται frequency scaling και ρυθμίζεται μέσα από το ACPI. Αν τον πας στα 2000MHz ονομάζεται overclocking και δεν γίνεται φυσιολογικά μέσα από το ACPI. ;)

alfagama
08-06-07, 00:28
Όταν λέμε overclocking εννοούμε συχνότητες λειτουργίας που δεν υποστηρίζει το προϊόν σύμφωνα με τον κατασκευαστή του.
Ένας Pentium M πχ μπορεί να παίζει στα 800 - 1600MHz. Αυτό λέγεται frequency scaling και ρυθμίζεται μέσα από το ACPI. Αν τον πας στα 2000MHz ονομάζεται overclocking και δεν γίνεται φυσιολογικά μέσα από το ACPI. ;)

και με πιο δικαιωμα το κανει τοτε? οι κατασκευαστες επεξεργαστων εχουν δωσει αδεια? αν ναι μηπως τοτε δεν ειναι overclocking αλλα απλα θα μας πουλανε κατι που θα δουλευει στα Χ MHz και με το κουμπακι θα ανεβαινει στα Χ+? μηπως αυτο τελικα ειναι δυκλιδα ασφαλειας στον τροπο λειτουργιας του επεξεργαστη ( αφου συνηθως) θα δουλευει πιο χαμηλα απο οτι μπορει?
μηπως, λεω μηπως, μας δουλευουνε αφου τα @&*%βιστα θελουν τερμα γκαζια και παλι σερνονται? και τελικα αν εχω αδικο σε ολα αυτα... αν παει κατι στραβα και πεθανει ο επεξεργαστης πιος θα πληρωσει την ζημια η MSI η ο αμοιρος καταναλωτης, αφου λογω overclocking δεν το καλυπτει η εγγυηση ( γιατι εχωντας αυτη την μητρικη ειναι αυτονοητο οτι κανεις και overclocking!!!)

Υ.Γ Παντως ο στοχος επιτευχθει, .... πολυς ντορος (διαφημιση) για το τιποτα!!!

ludist
08-06-07, 01:03
@mrsaccess, γράφει για overclocking αλλά δεν το πιστεύω. Ίσως έχω άδικο. Στην περίπτωση που αφορά overclocking: απλά απαράδεκτο.

mrsaccess
08-06-07, 01:03
@alfagama
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Εφόσον η MSI πουλάει ένα προϊόν με κουμπάκι turbo τότε η ίδια διασφαλίζει την καλή λειτουργία του και παρέχει εγγύηση. Απαγορεύεται να πουλά προϊόντα χωρίς εγγύηση. :what:

Όσο αφορά την επικινδυνότητα του overclocking προσωπικά δεν έχω δει ποτέ επεξεργαστή να πεθαίνει εξαιτίας overclocking, ακόμα και αν μιλάμε για 40% αύξηση της συχνότητας του και λειτουργία με αυτή τη ρύθμιση 24/7 για 4-5 χρόνια. :)

alfagama
08-06-07, 02:13
Αυτο που λεω ειναι απλο, αν παθει κατι ο επεξεργαστης ποιος θα αναλαβει την ζημια=καστος?
γιατι αν κανεις overclocking τοτε ξεχνας την εγγυηση! δεν ειπα οτι θα γινει η ζημια γιατι ξερω οτι οι ανοχες - αντοχες ενος επεξεργαστη ειναι πολυ πανω απο οτι μας δινει κανονικα, αλλα ξερω οτι αν παθει κατι για οποιοδηποτε λογω οι εταιρειες - σερβις ψαχνουν να μην πληρωσουν. και στο φιναλε δεν βλεπω τι καλο προσφερει αυτο το κουμπακι! αν καποιος θελει να ανεβασει συχνοτητα μπορει, αν δεν μπορει καλυτερα να μην το κανει αλλα και αν μπορει ειναι προτιμοτερο να παρει μια CPU πιο γρηγορη. δεν ειναι καλυτερα το οποιο υλικο να μην το ζοριζουμε? δεν εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και πιο αξιοπιστη? αυτη η κινηση εχει αξια μονο αν οι κατασκευαστες επεξεργαστων ακουλουθησουν και παρουσιασουν μια CPU που να το εκμεταλευεται, αν και δεν βλεπω το πως.

mrsaccess
08-06-07, 02:28
Αν πάθει κάτι ο επεξεργαστής πληρώνει η MSI! Αυτή δεν κατασκευάζει το laptop;
Εσύ δεν αγόρασες τίποτα από την Intel ή την AMD, αγόρασες προϊόν της MSI και δεν σε αφορούν οι συμφωνίες της με τους προμηθευτές της. ;)

ghbgr
08-06-07, 10:18
Εμένα δεν μου ακουγεται και τόσο κακή σαν ιδέα..για κάποιον ο οποίος δεν το εχει και πολύ..θα τον βολευέει να επιλέγει σε δύο ταχύτητες (αντίχτοιχα και δύο διαφορετικές ρυθμίδεις με διαφορετική κατανάλωση ενέργειας) .. άρα σύμφωνα με την χρήση που θα θέλει να κάνει την δεδομένη στιγμή θα έχει και ανάλογη κατανάλωση..χωρίς να μπερδευτεί ο απλός χρήστης με BIOS και overclock..

οποιαδήποτε επιπλέον επιλογή (στο οτιδήποτε) κέρδος είναι ;)

επίσης η MSI ειναι κορυφαία εταιρία και έχει κερδίσει την εκτιμησή μου με την άψογη εξυπηρέτηση της σε θέματα εγγύησης.

Angus_Macgyver
09-06-07, 10:57
δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου στα σπίτια! απόδειξη : πριν 10-15 χρόνια η μεγαλήτερη τηλεόραση που υπήρχε ήταν 21'' ίντσες = 2,3 μέτρα απόσταση για να μην κουράζονται και τα ματάκια μας. Σήμερα η ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ τηλεόραση σε ένα σπίτι είναι 26'' = 3,4 μέτρα απόσταση το ελάχιστο(αυτό είναι μια γενική παρατήρηση στην αγορά. φυσικά υπάρχουν και εξεραίσεις)
οπότε το πρόβλημα χώρου δεν είναι στο σπίτι...;)

nnn
09-06-07, 22:58
δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου στα σπίτια! απόδειξη : πριν 10-15 χρόνια η μεγαλήτερη τηλεόραση που υπήρχε ήταν 21'' ίντσες = 2,3 μέτρα απόσταση για να μην κουράζονται και τα ματάκια μας. Σήμερα η ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ τηλεόραση σε ένα σπίτι είναι 26'' = 3,4 μέτρα απόσταση το ελάχιστο(αυτό είναι μια γενική παρατήρηση στην αγορά. φυσικά υπάρχουν και εξεραίσεις)
οπότε το πρόβλημα χώρου δεν είναι στο σπίτι...;)
Μήπως ήθελες να το ποστάρεις σε άλλο θέμα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.