PDA

Επιστροφή στο Forum : Router που υποστηρίζει πλέον επίσημα η Cosmote



Alexander Chalkidis
30-04-18, 17:07
Εδώ και έναν μήνα περίπου παρουσιάστηκε αυτό εδώ στο site
https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20370959
Το πήρα λοιπόν και το έβαλα στην πρίζα και...θαύμα! Παίρνει μόνο του ρυθμίσεις Voip από τον server της Cosmote, δηλαδή υποστηρίζεται επίσημα από την εταιρεία.

Και όχι μόνο για τηλεφωνία αλλά και για IP TV, δηλαδή Cosmote TV, το οποίο η εταιρεία πάει όλο και περισσότερο σε over IP. Αν το είχατε δοκιμάστε θα είχατε δει ότι ρουφάει bandwidth τρελά και βουλιάζει το δίκτυο. Αλλά με το multi MIMO του 7590 router είναι πολύ πιο γρήγορες όλες οι wifi συσκευές του σπιτιού αφού τραβάνε παράλληλα, όχι κατά σειρά.

sweet dreams
30-04-18, 17:34
Πολύ καλό(δεν χρειάζεται συστάσεις) και πολύ προσιτό.............. (https://www.youtube.com/watch?v=m9fe3RkuwlU)

Alexander Chalkidis
30-04-18, 17:36
Εξαρτάται με τι το συγκρίνεις. Εγώ το πήρα ΚΑΙ ως τηλεφωνικό κέντρο, οπότε φτηνό μου βγήκε.

sweet dreams
30-04-18, 17:39
Δυστυχώς το συγκρίνω με τα λεφτά που έχω στην τσέπη μου. :)

Alexander Chalkidis
30-04-18, 17:39
;)(Πάντα!) Και αυτά που δίνουν για home automation επίσης μου γλιτώνουν πολύ ρεύμα. Έχω το app στο κινητό και απαντάω κλήσεις δουλειάς από το σπίτι σαν να είμαι εκεί (χωρίς χρέωση) και κλείνω τις 2 συσκευές όποτε τις ξεχάσουν ανοιχτές εξ αποστάσεως. Βασικά αυτές οι "όλα σε ένα" συσκευές έτσι αξίζουν.

mdplus
18-06-18, 22:00
Στο συγκεκριμένο ρούτερ μπορείς να παραμετροποιήσεις και τηλεφωνικούς αριθμούς από άλλους VoIP παρόχους ή είναι κλειδωμένο;

K1m0n
19-06-18, 02:09
Βασικά το δίνουν για αυτούς που έχουν 200 mbit vdsl.
Αν το πάρετε από την cosmote, φοράει το firmware της cosmote (δεν ξέρω τι έχουν πειράξει σε σχέση με το generic),
οπότε έχει έτοιμες τις ρυθμίσεις του isp, και λογικά θα μιλήσει με το provisioning της cosmote οπότε θα πάρει αυτόματα user/password,
και τις ρυθμίσεις για net/voip/iptv/whatever.
Μην περιμένετε την ίδια συμπεριφορά αν αγοράσετε την generic έκδοση από τον εισαγωγέα (ή το γερμανικό ebay).

@ ADSLgr.com All rights reserved.