PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποψεις και Σχολια για Παργα



Redbill
07-06-07, 11:19
Γεια σας παιδες!Λοιπον φετος διακοπουλες δεν εχουμε νησακι(οικονομικη στενοτητα:p).Θα ειναι στεριανες λοιπον και αποφασισα να παω μια βδομαδουλα Παργα κατοπιν πολυ καλων συστασεων απο φιλους.Απο εκει σκεφτομαι να συνδυασω και επισκεψη στα Γιαννενα και απεναντι στους Παξους.Οποιος εχει παει λοιπον ας μας πει την γνωμη του.Ημουν αναμεσα στο παραπανω και στην Λευκαδα.Τελικα επελεξα το πρωτο.

nmakry
07-06-07, 12:11
Μαγεία... Δε θα θέλεις να πας Γιάννενα, πίστεψέ με! :oneup:

hellenicsun
07-06-07, 13:10
Λοιπόν, η Πάργα είναι μια πολύ όμορφη, άκρως τουριστική περιοχή. Δε πρόκειται να σου λέιψει τίποτα. Απο αξιοθέατα δεν έχω να σου πώ τίποτα αφού συνήθως πάω εκεί για καφέ. Μη κάνεις μπάνιο στη παραλία μετά τις καφετέριες. Δεν είναι ωραία. Ρώτα να σου πούν που αλλού μπορείς να πάς. Στα Γιάννενα έχει ωραία μουσεία να δείς αλλά μέχρι εκεί. Γίνεται ο χαμός και όποτε πάω τρώω τη μισή μέρα στους δρόμους λόγω κίνησης και έλλειψης parking. Για Παξούς δε ξέρω τίποτα. Αν μπορείς, πήγαινε στα Σύβοτα για μπανάκι και στη Πλαταριά για φαγητό. Βέβαια όλα τα παραπάνω προυποθέτουν την ύπαρξη αυτοκινήτου. Ίσως βέβαια να σε εξυπηρετήσει και το ΚΤΕΛ.

Redbill
07-06-07, 13:13
Λοιπόν, η Πάργα είναι μια πολύ όμορφη, άκρως τουριστική περιοχή. Δε πρόκειται να σου λέιψει τίποτα. Απο αξιοθέατα δεν έχω να σου πώ τίποτα αφού συνήθως πάω εκεί για καφέ. Μη κάνεις μπάνιο στη παραλία μετά τις καφετέριες. Δεν είναι ωραία. Ρώτα να σου πούν που αλλού μπορείς να πάς. Στα Γιάννενα έχει ωραία μουσεία να δείς αλλά μέχρι εκεί. Γίνεται ο χαμός και όποτε πάω τρώω τη μισή μέρα στους δρόμους λόγω κίνησης και έλλειψης parking. Για Παξούς δε ξέρω τίποτα. Αν μπορείς, πήγαινε στα Σύβοτα για μπανάκι και στη Πλαταριά για φαγητό. Βέβαια όλα τα παραπάνω προυποθέτουν την ύπαρξη αυτοκινήτου. Ίσως βέβαια να σε εξυπηρετήσει και το ΚΤΕΛ.

Ναι θα εχω και το αυτοκινητο αρα ΟΚ.Ακουσα και απο αλλου οτι στα Συβοτα εχει καταπληκτικες παραλιες.

Νικαετός
07-06-07, 13:16
Στην Πάργα (όσο τουλάχιστον πήγαινα εγώ) δεν επιτρέπεται το αυτοκίνητο. Καλή παραλία (τότε) ήταν πίσω από το κάστρο (πολύ παγωμένα νερά όμως). Είναι μεν πανέμορφη αλλά προσωπικά δεν την συνιστώ για διαμονή. ;)

Redbill
07-06-07, 13:26
Στην Πάργα (όσο τουλάχιστον πήγαινα εγώ) δεν επιτρέπεται το αυτοκίνητο. Καλή παραλία (τότε) ήταν πίσω από το κάστρο (πολύ παγωμένα νερά όμως). Είναι μεν πανέμορφη αλλά προσωπικά δεν την συνιστώ για διαμονή. ;)

Με μπερδεψες:hmm:Αφου ειναι ομορφη γιατι οχι για διαμονη?:)

Νικαετός
07-06-07, 14:09
Πολύ ζέστη, κουνούπια ...μέχρι τις 12 η μουσική γιατί μετά έπεφταν μηνύσεις πολλές ανηφόρες - κατηφόρες... (έμενα ακριβώς μπροστά από το κάστρο...) δεινοπάθησα. Και ήμουν και 15 χρόνια νεότερος LOL !!

alala321
07-06-07, 14:20
Για οποιον θελει πολυκοσμία, συνωστισμο και περιπετεια στην ανευρεση 1 τετραγωνικου μετρου για το απλωμα πετσετας στην παραλια, καλη η παργα;)
Για πιο ηρεμες καταστασεις, ερωτευμενα ζευγαρια και λατρεις ησυχαστηριων κλπ, λιγο παραπανω ειναι ενας παραθαλασσιος οικισμος (Αρυλας ή καπως ετσι) κατω απο το χωριο Περδικα (επιβαλεται εκει μια επισκεψη βραδακι για κρασομαχια/κρεατοφαγια):p

hellenicsun
07-06-07, 14:24
Στην Πάργα (όσο τουλάχιστον πήγαινα εγώ) δεν επιτρέπεται το αυτοκίνητο. Καλή παραλία (τότε) ήταν πίσω από το κάστρο (πολύ παγωμένα νερά όμως). Είναι μεν πανέμορφη αλλά προσωπικά δεν την συνιστώ για διαμονή. ;)

Τα αυτοκίνητα επιτρέπονται μέχρι και την είσοδο της πόλης, άντε και λίγο πιο μέσα. Δυστηχώς αυτή τη περίοδο επικρατεί πανικός (2000 ξένοι τουρίστες μέχρι στιγμής σύμφωνα με ένα γνωστό μου) οπότε παρκάρεις στην είσοδο.
Μάλιστα, οι τοπικές αρχές διάλεξαν τη πιο κατάλληλη στιγμή για να φτιάξουν πεζοδρόμια οπότε καταλαβαίνεις.
Τα νερά όντως είναι κάπως κρύα.. Αλλά δε πειράζει. Φτιάχνεις δερματάκι:p

Redbill
07-06-07, 15:00
[quote=hellenicsun;1217765]Τα αυτοκίνητα επιτρέπονται μέχρι και την είσοδο της πόλης, άντε και λίγο πιο μέσα. Δυστηχώς αυτή τη περίοδο επικρατεί πανικός (2000 ξένοι τουρίστες μέχρι στιγμής σύμφωνα με ένα γνωστό μου) οπότε παρκάρεις στην είσοδο.

Και εμενα ρε παιδια που το δωματιο ειναι στο κεντρο (Περιοχη Φαλοπα) στην πλατη θα το παρω το αυτοκινητο μεχρι εκει???Εχει parking παντως κανονικα.Ηξερα οτι γινεται χαμος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.