PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone Mobile Connect



NeK
07-06-07, 12:55
Λόγω του ότι μου διακόπηκε η σύνδεση της Vivodi (λεπτομέρειες θα βρείτε στο σχετικό thread) δανείστηκα από έναν φίλο μία Vodafone Mobile Connect σύνδεση θα την χρησιμοποιώ μέχρι να ενεργοποιηθεί η Net One που έχω κάνει αίτηση.

Επι ευκαιρίας λοιπόν δοκιμάζω το 3G internet και θέλω να σας πω και τις εμπειρίες μου (μίας ημέρας).

Λοιπόν, συνοπτικά δεν είναι και ότι καλύτερο και σίγουρα δεν μπορεί να αντικαταστήσει μία πραγματική σύνδεση και αυτό για τους παρακάτω λόγους:


Δεν προσφέρει real ip, είσαι πίσω από NAT στο δίκτυο της vodafone. Που σημαίνει ότι δεν σε βλέπει κανείς έξω από το internet, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικούς σου servers, voip κ.α.
Είναι πολύ αργό, όχι στο download το οποίο κυμαίνεται από 20-60KB/sec (είναι αρκετό) αλλά στο ότι έχει πολύ αργά Ping times που ξεκινάνε από 120+ ms για το πρώτο hop και είναι και πολύ ασταθή και φτάνουν μέχρι και 500ms για το πρώτο hop. Αν και αυτό ίσως να συμβαίνει αν δεν έχει καλό σήμα με την κεραία. Εγώ εδώ πιάνω 2 στα 5 σήμα. Όμως πέρα από αυτό είναι γενικά πολύ αργό και σαν δίκτυο (ISP).
Εκτός του ότι σε έχουν πίσω από NAT στο Internet βγαίνεις μέσω ενός transparent proxy που πολύ πιθανών να μην αντέχει τον φόρτο όλων των πελατών (υπολογιστική ισχύ) και γιαυτό να έχει τόσο χαμηλή ανταπόκριση και ταχύτητα. Ίσως αν έδιναν πραγματική IP χωρίς proxy να είχε πολύ καλύτερη απόδοση.
Ο transparent proxy παρεμβαίνει στα δεδομένα που κατεβάζεις και αλλάζει τις εικόνες των websites αν αυτές είναι gif ή jpg και τις επεξεργάζεται και τους χαμηλώνει την ποιότητα για να μειώσει τον όγκο τους. Αυτό όμως (χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι) αλλάζει την ποιότητα των websites γιατί όλες οι εικόνες (images, layouts κλπ) που εμφανίζονται είναι πολύ χαμηλής ποιότητας.
Δεν είχα προβλήματα δοκιμάζοντας διάφορες client εφαρμογές (vpn, ssh, mysql managers) που χρησιμποιούν διάφορες πόρτες, όλα δουλέουν κανονικά χωρίς πρόβλημα και αυτό είναι ευχάριστο.Αυτά είναι τα συμπεράσματά μου μέχρι στιγμής. Θα έλεγα ότι αξίζει αν βρίσκεται κανείς στο δρόμο ή σε διακοπές ή κάπου τέλως πάντων που χρειάζεται να έχει Internet έστω και με αυτά τα μειονεκτήματα.

Βέβαια εγώ νομίζω ότι θα μπορούσε να είχε πολύ καλύτερη απόδοση αν δεν υπήρχε το εσωτερικό δίκτυο της vodafone και ο transparent proxy. Αν είχε και καλύτερη τιμή νομίζω ότι θα μπορούσε να αποτελεί πραγματικό εναλλακτικό τρόπο σύνδεσης της ADSL.

No-Name
07-06-07, 13:06
Bασικά αν είχες κάλυψη HSDPA ή αν η κάρτα το υποστήριζε ίσως για την ταχύτητα άλλαζες άποψη.όταν μου είχε κοπέι για 3 μέρες η σύνδεση και έμπαινα μέσω HSDPA έπιανα και 1.5mbps

....όσο για τα υπόλοιπα έχεις απλά δίκιο!

ATG
09-06-07, 15:11
Αν εχεις καρτα HSPDA φθανεις 3,6 Mbit και εχει πολυ μικρα pings.

Αλλα γενικα τα pings οφειλονται στο ραδιοδικτυο.

Ο proxy αναγκαιο κακο, οσο για τη συμπιεση ειναι για οικονομια (λιγοτερα kbs).

gitane
09-06-07, 18:37
Εγώ θα ήθελα νε επιστήσω την προσοχή στην τιμή, που δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη.
Πέρσι η γυναίκα μου κατέβασε γύρω στα 500 MB σε ένα session (ούτε και η ίδια δεν ήξερε πως το κατάφερε αυτό) και η κλήση κόστισε κάτι κοντά στα 400€ !!!
Κατά την γνώμη μου είναι απλώς μια καλή λύση ανάγκης, για να τσεκάρεις σελίδες στο δίκτυο ή να δεις το mail σου όταν δεν διαθέτεις άλλη σύνδεση.

chrisyah
09-06-07, 20:12
Στην παρούσα φάση άλλη η χρήση της ADSL και άλλη η χρήση της 3G/HSPDA...

Tem
09-06-07, 21:26
Εγώ θα ήθελα νε επιστήσω την προσοχή στην τιμή, που δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη.
Πέρσι η γυναίκα μου κατέβασε γύρω στα 500 MB σε ένα session (ούτε και η ίδια δεν ήξερε πως το κατάφερε αυτό) και η κλήση κόστισε κάτι κοντά στα 400€ !!!
Κατά την γνώμη μου είναι απλώς μια καλή λύση ανάγκης, για να τσεκάρεις σελίδες στο δίκτυο ή να δεις το mail σου όταν δεν διαθέτεις άλλη σύνδεση.
υπάρχουν βέβαια και τα πακέτα με απεριόριστη χρήση ή 20 GB το μήνα αλλά με αρκετά μεγάλο πάγιο μέχρι 100 €/μήνα

k_koulos
12-06-07, 15:56
εμένα σήμερα μου έβγαλε το εξής θέμα, την πήρα να την τεστάρω σε περιοχή με gprs [ουσιαστικά πρώτη χρήση] και μου έβγαζε χάλια ταχυτητες!

είχα απελπιστει, εβριζα τα λεφτά που πέταξα κτλ κτλ, όπου μου κόβει να πάρω τηλ να τους κράξω [free μέσω κινητου vodafone].

έπεσα σε ένα παλικάρι πολύ cool, με βοήθησε αρκετά, μου έδωσε και τα dns vodafone, και μου είπε κ την λύση! το μπλοκάρει ο νορτονας!!

τώρα είμαι σε στάδιο που δεν έχω χρόνο, αλλά σε ένα τεστ με τον νορτονα οφφ η ταχύτητα ηταν πολύ καλή, αρα το βράδυ έχει θέμα!!!

jasonpap
12-06-07, 16:26
για πες και τιμες...

gitane
12-06-07, 17:18
Δείτε το συννημένο για τιμές.
Προσοχή στο (3), η χρέωση γίνεται ανά 10kB

ATG
12-06-07, 18:35
Ρε παδια, οι νεες συνδεσεις δεν εχουν ογκοχρεωση εως τελος Σεπτεμβριου.

k_koulos
12-06-07, 20:42
έχει ξανασυζήτηθει όταν ανακοινώθηκαν τα νέα προγράμματα στις αρχές του μαιού.

2 παρατηρήσεις

1. έφτιαξε και η vodafone πρόγραμμα με απεριόριστο download 100E
2. προσοχή αν κάνετε συμβόλαιο να μην επιλέξει κατα λάθος το πρόγραμμα mobile connect bundle roaming, περίεχει ενσωματωμένο πάγιο για roaming οπότε το πάγιο είναι πολύ ακριβότερο απο το απλό vodafone mobile connect 3G BB

ATG
12-06-07, 21:10
Με 100 ευρω δεν ειναι απεριοριστο, ειναι 20 GB

Παιζει προσφορα για νεες συνδεσεις σε ολα τα πακετα εκτος του 1MB, απεριοριστο download μεχρι τελος Σεπτεμβριου.

k_koulos
12-06-07, 21:29
20 gb είναι της TIM [πρώην νυν wind], δες και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1124803&postcount=2)

lewton
14-06-07, 16:20
Και η Γουίντ και η βόνταφον δίνουν 20GB με 100€.

lewton
18-06-07, 02:43
Λόγω του ότι μου διακόπηκε η σύνδεση της Vivodi (λεπτομέρειες θα βρείτε στο σχετικό thread) δανείστηκα από έναν φίλο μία Vodafone Mobile Connect σύνδεση θα την χρησιμοποιώ μέχρι να ενεργοποιηθεί η Net One που έχω κάνει αίτηση.

Επι ευκαιρίας λοιπόν δοκιμάζω το 3G internet και θέλω να σας πω και τις εμπειρίες μου (μίας ημέρας).

Λοιπόν, συνοπτικά δεν είναι και ότι καλύτερο και σίγουρα δεν μπορεί να αντικαταστήσει μία πραγματική σύνδεση και αυτό για τους παρακάτω λόγους:


Δεν προσφέρει real ip, είσαι πίσω από NAT στο δίκτυο της vodafone. Που σημαίνει ότι δεν σε βλέπει κανείς έξω από το internet, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικούς σου servers, voip κ.α.
Είναι πολύ αργό, όχι στο download το οποίο κυμαίνεται από 20-60KB/sec (είναι αρκετό) αλλά στο ότι έχει πολύ αργά Ping times που ξεκινάνε από 120+ ms για το πρώτο hop και είναι και πολύ ασταθή και φτάνουν μέχρι και 500ms για το πρώτο hop. Αν και αυτό ίσως να συμβαίνει αν δεν έχει καλό σήμα με την κεραία. Εγώ εδώ πιάνω 2 στα 5 σήμα. Όμως πέρα από αυτό είναι γενικά πολύ αργό και σαν δίκτυο (ISP).
Εκτός του ότι σε έχουν πίσω από NAT στο Internet βγαίνεις μέσω ενός transparent proxy που πολύ πιθανών να μην αντέχει τον φόρτο όλων των πελατών (υπολογιστική ισχύ) και γιαυτό να έχει τόσο χαμηλή ανταπόκριση και ταχύτητα. Ίσως αν έδιναν πραγματική IP χωρίς proxy να είχε πολύ καλύτερη απόδοση.
Ο transparent proxy παρεμβαίνει στα δεδομένα που κατεβάζεις και αλλάζει τις εικόνες των websites αν αυτές είναι gif ή jpg και τις επεξεργάζεται και τους χαμηλώνει την ποιότητα για να μειώσει τον όγκο τους. Αυτό όμως (χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι) αλλάζει την ποιότητα των websites γιατί όλες οι εικόνες (images, layouts κλπ) που εμφανίζονται είναι πολύ χαμηλής ποιότητας.
Δεν είχα προβλήματα δοκιμάζοντας διάφορες client εφαρμογές (vpn, ssh, mysql managers) που χρησιμποιούν διάφορες πόρτες, όλα δουλέουν κανονικά χωρίς πρόβλημα και αυτό είναι ευχάριστο.Αυτά είναι τα συμπεράσματά μου μέχρι στιγμής. Θα έλεγα ότι αξίζει αν βρίσκεται κανείς στο δρόμο ή σε διακοπές ή κάπου τέλως πάντων που χρειάζεται να έχει Internet έστω και με αυτά τα μειονεκτήματα.

Βέβαια εγώ νομίζω ότι θα μπορούσε να είχε πολύ καλύτερη απόδοση αν δεν υπήρχε το εσωτερικό δίκτυο της vodafone και ο transparent proxy. Αν είχε και καλύτερη τιμή νομίζω ότι θα μπορούσε να αποτελεί πραγματικό εναλλακτικό τρόπο σύνδεσης της ADSL.
Αυτή τη στιγμή η χωρητικότητα των δικτύων δεν επιτρέπει τη χρήση τους για βαριές εφαρμογές (p2p για παράδειγμα).
Έτσι, για να εξασφαλίσουν ότι θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για σερφάρισμα, εφαρμόζουν τέτοιους περιορισμούς.

NeK
18-06-07, 02:57
Αυτή τη στιγμή η χωρητικότητα των δικτύων δεν επιτρέπει τη χρήση τους για βαριές εφαρμογές (p2p για παράδειγμα).
Έτσι, για να εξασφαλίσουν ότι θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για σερφάρισμα, εφαρμόζουν τέτοιους περιορισμούς.

Εαν ήταν για αυτό τον λόγο τότε θα μπορούσαν πολύ απλά να σου εφαρμόζουν ένα απλό traffic shaping και να καθαρίζαν με ελάχιστο κόστος. Συνεπώς για άλλο λόγο το έχουν κάνει.

evantigger
18-06-07, 03:12
Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος για μη πραγματική ip. Ουσιαστικά είναι λόγοι κόστους που δεν επιτρέπουν τη χρήση real ip και που αναγκάζουν για τη χρήση τείχους προστασίας. Φαντάσου να είχες real ip και να σου έκαναν Ping... Θα πλήρωνες τα μαλλιοκέφαλά σου..

yiovanna
08-11-07, 13:11
Με 100 ευρω δεν ειναι απεριοριστο, ειναι 20 GB

Παιζει προσφορα για νεες συνδεσεις σε ολα τα πακετα εκτος του 1MB, απεριοριστο download μεχρι τελος Σεπτεμβριου.

ναι, έπαιζε μέχρι τέλους Σεπτέμβρη κι όλα καλά, παρόλο που δεν είμαι τόσο προχωρημένη τεχνολογικά, πάντως με εξυπηρέτησε το μοντεμάκι της βόνταφον, γιατί είμουνα σε χωριό όλο το καλοκαίρι και είχα ένα λάπτοπ μαζί μου και δεν υπήρχε άλλος τρόπος σύνδεσης..πέρασε όμως ο Σεπτέμβρης και το λάπτοπ το είχα σπίτι μου και που και που τα βράδια έμπαινα πάλι με τον ίδιο τρόπο..και φτάσαν τα δύσκολα ..πάω να πληρώσω στην vodafone, με την οποία έχω άλλα δύο κινητά τηλέφωνα σύνδεση και πληρώνω σα π.. χρόνια τώρα..και μού βγάζει 2000 ευρώ λογαριασμό..2000 ευρώ..όχι δεν μου ξεφεύγει κανένα μηδενικό..δυό χιλιάδες ..τάχω χαμένα..και δεν ξέρω πως να βρώ άκρη..

k_koulos
08-11-07, 13:19
:lol: σορρυ κιόλας αλλά την πάτησες χοντρά!!!

εγώ ήμουν στο ίδιο κόλπο με σένα, αλλά μετά της νέες χρεώσεις συμβόλαια, έχω πηδήξει στο 5gb, και για περιορισμένο surfing εκτός σπιτιού με βολεύει μια χαρά.

τώρα εσενα τα 2000 € θα στα κάνουν κάποιον διακανονισμό λογικά [αλλά και πάλι θα τα πληρώσεις τα κερατιάτικα], εκτός αν έχει γίνει κανα λάθος [που χλωμό το βλέπω βέβαια].

σε ποιό πρόγραμμα ήσουν απο τα παλία; στο 35 € πάγιο;

Destroyer
17-12-07, 23:32
εχω συνδεθει εδω και 10 μερες με το ασυρματο usb modem της vodafone στο προγραμμα 5gb/μηνα.
μερικες πρωτες εντυπωσεις
1 συνδεση αυθημερον με την αγορα του πακετου(μετα απο 12!! μηνες αιτησεων και αναμονων για υπηρεσιες duble play διαφορων παροχων
2 το μοντεμ (τελευταιο μοντελο Ε272) δωρεαν
3 καλυψη 3G (περιοχη Αιγαλεω).οταν συνδεομαι μου βγαζει 3G+ και ταχυτητα 7,2 Mbit/sec (μαλλον ονομαστικη τιμη)
4 καμια αποσυνδεση/ικανοποιητικη ταχυτητα
5 καταλληλη για ολες τις χρησεις ΕΚΤΟΣ απο κατεβασμα ταινιων
6 με το καταλληλο Voip προγραμματακι δωρεαν κλησεις προς σταθερα τηλεφωνα
7 εξαιτιας του Νο6,διακοπη γραμμης ΟΤΕ (επιτελους).η συνδεαη εχει δουλεψει μονο στο σπιτι,δεν εχω αποψη για το τι γινεται εκτος και ειδικα εν κινησει
περισσοτερα οταν ερθει ο λογαριασμος...

0101
18-12-07, 21:31
eMule - Vodafone Mobile Connect

Θα ήθελα να μάθω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς το eMule με σύνδεση Vodafone Mobile Connect και αν ναι, με ποιο τρόπο τα κατάφερε. Εγώ πάντως δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα. Ουτε καν με Low id. Πραγματοποιήται η σύνδεση για μερικά δευτερόλεπτα και αμέσως μετά διακόπτεται, ξανά και ξανά. Αυτό επαναλαμβάνεται συνέχεια με αποτέλεσμα να μην υπάρχει, ουσιαστικά, σύνδεση.

Έχει συναντήσει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα; Και αν ναι με ποιο τρόπο το ξεπέρασε;

Μήπως υπάρχουν κάποιοι άλλοι clients που μπορούν να αντικαταστήσουν το eMule;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Destroyer
19-12-07, 00:53
Το Frostwire = Limewire clone δουλευει ρολοι

0101
20-12-07, 02:26
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το eMule με Vodafone Mobile Connect. Εγω σε προσπάθεια σύνδεσης που έχω κάνει παρατηρώ ότι το eMule δεν μένει σταθερά συνδεδεμένο με έναν server, αλλά συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς, κάθε μερικά δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα, ουσιαστικά το eMule να μην συνδέεται.

Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο επίλυσης του προβλ'ήματος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

........Auto merged post: 0101 added 4 Minutes and 20 Seconds later........


Το Frostwire = Limewire clone δουλευει ρολοι


Πρώτη φορά τα ακούω. Είναι προγράματα σα το eMule; Μπορείς απο εκεί να ακτεβάσεις μουσική mp3;

lights
22-12-07, 05:15
...
6 με το καταλληλο Voip προγραμματακι δωρεαν κλησεις προς σταθερα τηλεφωνα...

Για πες γιατι με ενδιαφέρει το voip.
Προσπαθω να το στήσω σε ένα φίλο που έχει Vodafone Mobile Connect (5G/μήνα)
Δυστυχώς εκει που μένει έχει μόνο GPRS κάλυψη,
Με ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς το Voip? Το έχεις δοκιμάσει με GPRS μόνο?

Το SJ phone δεν δούλευε σωστά και τελικά δούλεψε το X-lite.

To πρόβλημα είναι οτι ενώ με ακούει πολύ καλα εγώ τον ακούω με τεράστια καθυστέρηση 10-15 δευτερόλεπτα και 50% διακοπές. Ξέρεις σε τι class δουλεύει το GPRS στη συσκευή USB tis vodafone και το δίκτυο της vodafone γενικα?
Επειδή χρειάζονται τουλάχιστον 2 timeslots για upload για να δουλέψει το voip.

Destroyer
22-12-07, 13:49
το frostwire ειναι ρ2ρ αλλα δουλευει σε αλλο δικτυο.ed2k το emule gnutella τα limewire-frostwire,αν θυμαμαι καλως.φυσικα και κανει για mp3
www.frostwire.com

δουλευω το voipdiscount και μαλιστα χωρις καθυστερησεις.
σε gprs φανταζομαι θα δουλευει οπως περιγραφεις.
www.voipdiscount.com

........Auto merged post: Destroyer added 20 Minutes and 41 Seconds later........

update
η πραγματικη χρεωση ειναι 30+κατι ευρω/μηνα για το vmc.στα 29.90 δεν περιλαμβαωεται καποιος φορος.

Destroyer
22-12-07, 21:15
update 2
το voipdiscount λειτουργει ως εξης
μετα τα πρωτα δωρεαν τηλεφωνηματα πρεπει να αγορασεις credit.
με 12.5 ευρω εχεις 120 μερες δωρεαν κλησεις προς τους προορισμους που αναφερονται στην πρωτη σελιδα του site ως free (ελλαδα συμπεριλαμβανεται)
μπορεις να εχεις και αριθμο για να σε καλουν (ελλαδα δεν ....,οχι ακομα τουλαχιστον)

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ

........Auto merged post: Destroyer added 6 Minutes and 4 Seconds later........

update 3
δουλευει και το youtube και μαλιστα ικανοποιητικα.το βλεπω και δυσκολευομαι να το πιστεψω

Destroyer
16-01-08, 15:24
Ο δευτερος λογαριασμος αφορα 1 μηνα ακριβως και ανερχεται στα 31,88 ευρω χωρις υπερβαση του οριου των 5Gb και χωρις SMS.Ειναι δηλαδη ο ελαχιστος δυνατος.

Destroyer
07-03-08, 09:27
Τελευταια παρατηρησα βελτιωση της ταχυτητας download που επιβεβαιωθηκε με μετρηση στο speedtest.net
Απο το 1Mbps+κατι προ δυο μηνων,εχουμε ανεβει στα 2Mbps.
Η WIND διαφημιζει οτι το ADSM της δινει 3,6.Υπαρχει καποιος που να το εχει δοκιμασει/μετρησει?

johnny5550069
07-03-08, 19:59
ΦΙΛΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΧΩ ΤΟ VODAFONE MOBILE CONNECT ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ.ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΩΝΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΩΤΟΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΠΩΣ?

........Auto merged post: johnny5550069 added 3 Minutes and 52 Seconds later........

ΦΙΛΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΧΩ ΤΟ VODAFONE MOBILE CONNECT ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ.ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΩΝΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΩΤΟΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΤΑ DNS ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΣΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Destroyer
08-03-08, 21:55
Γιατι δεν καλεις την εξυπηρετηση πελατων vodafone?
εχεις ιντερνετ αλλα με μικρη ταχυτητα η δεν εχεις καθολου? αναβει το λαμπακι με μπλε χρωμα?

johnny5550069
08-03-08, 23:55
δουλευει αλλα πολυ αργα.Σελιδες ανοιγει με το ζορι.

Destroyer
11-03-08, 19:27
Αν δεν αναβει το λαμπακι μπλε αλλα πρασινο σημαινει οτι εχεις προσβαση μεσω GPRS,με ταχυτηττα αναλογη ενος μοντεμ 56κ.
Καλυτερα να τσεκαρεις μεσω Vodafone αν υπαρχει καλυψη 3G δικτυου στην περιοχη σου.Αν δεν υπαρχει δε γινεται τιποτα απο μερους σου και καλυτερα να το ακυρωσεις.Χωρις 3G δεν συμφερει καθολου.

b_blaxos
26-04-08, 21:49
ΦΙΛΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΧΩ ΤΟ VODAFONE MOBILE CONNECT ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ.ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΩΝΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΩΤΟΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΠΩΣ?

........Auto merged post: johnny5550069 added 3 Minutes and 52 Seconds later........

ΦΙΛΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΧΩ ΤΟ VODAFONE MOBILE CONNECT ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ.ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΩΝΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΩΤΟΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΤΑ DNS ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΣΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΜΗ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ:rofl:

giannoulis
11-11-08, 21:53
Kαλησπερα,σημερα αγορασα το vodafone mobile connect,μενω στο Σχηματαρι,υπαρχει 3g περιβαλλον εδω,ειμαι ευχαριστημενος απο τις ταχυτητες,εχω ομως καποιες ανησυχιες,λογω του οτι ειχα απεριοριστο ιντερνετ του conn-χ δν σκεφτομουν χρεωσεις κλπ...Τωρα μου ειπε ο υπαλληλος πως εχω 5gb δωρεαν,εγω βασικα το συγκεκριμενο πακετο το θελω μονο για περιηγηση,δν θελω να κατεβαζω κλπ...Ειναι αξιοπιστο το πινακακι που μ δειχνει ποσα mb μου απομενουν?ειναι αρκετα τα 5gb για περιηγηση τον μηνα?Υπαρχει περιπτωση να με χρεωνουν χωρις να το καταλαβω?Ευχαριστω εκ των προτερων!!

stathis77
17-11-08, 02:56
Τελευταια παρατηρησα βελτιωση της ταχυτητας download που επιβεβαιωθηκε με μετρηση στο speedtest.net
Απο το 1Mbps+κατι προ δυο μηνων,εχουμε ανεβει στα 2Mbps.
Η WIND διαφημιζει οτι το ADSM της δινει 3,6.Υπαρχει καποιος που να το εχει δοκιμασει/μετρησει?

Έχω χρησιμοποιήσει και τις τρεις εταιρειες wind-vodafone-cosmote.Kατέλειξα στην cosmote αρχικα λόγω χρεώσεων,η cosmote εδώ και ένα χρόνο έχει τις χαμηλότερη χρέωση ανα MB στα προγράμματα της μετά τον προπληρωμένο ογκο που σου δινει αναλογα με το πρόγραμμα σου,για να αποφύγω τις υπερβολικα μεγάλες χρεώσεις WIND-VODAFONE 1GB-500ευρώ(απ ότι είδα και οι άλλες 2 εταιρείες έχουν ρίξει τις χρεώσεις ανα MB τον τελευταιο μήνα-με μεγάλη καθυστέρηση) Το χρησιμοποιω καθημερινά λόγω δουλειάς στην Αθηνα σχεδόν παντου και εκτος,ταξιδέυω
μία φορά την βδομάδα στην επαρχία,απο Κρητη μέχρι Αλεξανδούπολη.Οτι και άν ακούγεται στο forum η COSMOTE είναι η καλύτερη λύση για ασύρματο internet αυτή την στιγμή με μεγάλη διαφορά καλύτερη σε κάλυψη 3G=ταχυτητες και τις χαμηλότερες χρεώσεις που οι άλλοι πάντα ακολουθουν...πολύ αργα αλλα ακολουθούν(πάλι καλά)

bored01
17-11-08, 15:00
Έχω χρησιμοποιήσει και τις τρεις εταιρειες wind-vodafone-cosmote.Kατέλειξα στην cosmote αρχικα λόγω χρεώσεων,η cosmote εδώ και ένα χρόνο έχει τις χαμηλότερη χρέωση ανα MB στα προγράμματα της μετά τον προπληρωμένο ογκο που σου δινει αναλογα με το πρόγραμμα σου,για να αποφύγω τις υπερβολικα μεγάλες χρεώσεις WIND-VODAFONE 1GB-500ευρώ(απ ότι είδα και οι άλλες 2 εταιρείες έχουν ρίξει τις χρεώσεις ανα MB τον τελευταιο μήνα-με μεγάλη καθυστέρηση) Το χρησιμοποιω καθημερινά λόγω δουλειάς στην Αθηνα σχεδόν παντου και εκτος,ταξιδέυω
μία φορά την βδομάδα στην επαρχία,απο Κρητη μέχρι Αλεξανδούπολη.Οτι και άν ακούγεται στο forum η COSMOTE είναι η καλύτερη λύση για ασύρματο internet αυτή την στιγμή με μεγάλη διαφορά καλύτερη σε κάλυψη 3G=ταχυτητες και τις χαμηλότερες χρεώσεις που οι άλλοι πάντα ακολουθουν...πολύ αργα αλλα ακολουθούν(πάλι καλά)

Νομίζω ότι σε ότι αφορά τη Vodafone είχε ανέκαθεν την ίδια χρέωση με τη Cosmote...(μετά την εξάντληση του δωρεάν όγκου):) Τουλάχιστον εμένα όσο είχα τη σύνδεση, μία φορά που είχα ξεπεράσει τα 5GB τόσο με είχε χρεώσει (πριν κάτι μήνες). Η Wind είχε τη χρέωση που αναφέρεις και που επιτέλους θυμήθηκε να τη μειώσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.