PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Πεντέλης (εξυπηρετεί Βριλήσσια, Μελίσσια, Πεντέλη)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Zorz
07-06-07, 14:49
Δείτε λοιπόν που είναι το DSLAM Πεντέλης σε σχέση με τις περιοχές που εξυπηρετεί, δηλαδή Βριλήσσια, Μελίσσια και Πεντέλη. Είναι στην άκρη της Πεντέλης!!
Πως να περιμένουμε μετα ταχύτητες στο adsl2+ οταν το dslam βρίσκεται στην άκρη (τέρμα θεού) της περιοχής με την μικρότερη ζήτηση ? Δεν θα πιάσουμε ποτέ ούτε 10mbps και ολα καλά για τον ΟΤΕ.
Και μιλάμε για τα Βριλήσσια και τα Μελίσσια που έχουν ολοένα και αυξανόμενη ζήτηση.
Καλύτερα να πέρναμε γραμμές απο το Χαλάνδρι... πιο κοντά είναι !!

http://img120.imageshack.us/img120/1097/dslampentelisfl6.jpg

Γειά σου ρε ΟΤΕ μεγάλε!!

Jazzer
07-06-07, 17:54
Τα ίδια σκ@@ά και στην περιοχή μου, το Περιστέρι. 4ος μεγαλύτερος δήμος της χώρας σε πληθυσμό, εκτείνεται σε μεγάλη απόσταση, ένα το Α/Κ στην άκρη του δήμου (Άγιος Αντώνιος). Χάλια μαύρα, πρέπει να γίνει ανασχεδιασμός και περισσότερα Α/Κ σε πολλές περιοχές της χώρας. Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα, το οποίο θα γίνει ιδιαίτερα αντιληπτό τους επόμενους μήνες, όταν δεν θα είναι δυνατό να καλυφθούν ανάγκες για μεγαλύτερες ταχύτητες λόγω μεγάλης απόστασης.

bond
08-06-07, 10:55
Thanks. Το εψαχνα πολύ καιρό που είναι. Ουτε πολλοί στον ΟΤΕ, δεν ξέρουν που είναι.
Ειναι τραγικά τα πράγματα με το συγκεκριμενο DSLAM από θέμα απόστασης. Για την ακρίβεια βεβαια δεν εξυπηρετεί όλα τα Βριλήσσια, αλλά περίπου τα μισά. Τα υπόλοιπα μοιράζονται μεταξύ Χαλανδρίου και Αγίας Παρασκευής.

Και πρόσφατα είδαμε να βάζουν καινούριο κέντρο στο Πατημα Χαλανδρίου (κοντά στη Κλεισθένους στο χαρτη), που είναι αρκετά πιο κοντά. Αραγε υποχρεώνεται από κανεναν ο ΟΤΕ, να κανει μια πιο ορθολογική διαχείριση του δικτύου από αποψη απόστασης; Τον ίδιο δεν τον νοιάζει ιδιαίτερα αν δεν δώσει πάνω απο 8Mbps αμεσα.

Zorz
08-06-07, 10:59
Καλημέρα, επειδή εχω φίλο στο Πάτημα Χαλανδρίου, βάζωντας το τηλ. του σαν κέντρο του βγάζει της Αγίας Παρασκευής.
Πάντως αν όντως έκαναν εγκατάσταση νέου κέντρου στο Πάτημα καλο θα ήταν να μαθαίναμε που είναι και αν μπορεί ίσως να εξυπηρετήσει και γραμμές απο Βριλήσσια, μια και το δικό μας είναι πάνω στο βουνό.

bond
08-06-07, 11:07
Εδω το διαβασα και εγω πριν λιγο καιρο.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=101084
Ισως να μην εχουν ενημερωθει ακομη οι databases για τα νούμερα.

Προφέσσορας_Χάος
15-06-07, 11:19
παδιά εαν ηταν τόσο ψηλά αν βλέπω καλά στον χάρτη ,θα πιάναμε 10 mbps για πλάκα στον Αγιο σύλλα .....εγώ νόμιζα οτι ειναι βριλλήσια πολύ χαμηλά..

Zorz
15-06-07, 12:12
Προφέσσορα με βάση τον Πίνακα του ΟΤΕ για τα dslam είναι μαρκαρισμένη η τοποθεσία, βρίσκεται στην οδό λευκάδος στην Νέα Πεντέλη.
Και φαίνεται και το πιο λογικό γιατι εμένα στο router μου βγάζει dB attenuation 43.
Για τσέκαρε εσυ πόσο έχεις, δεν είναι απαραίτητο το πρόβλημα σου με τις ταχύτητες (αν έχεις, δεν ξέρω) να οφείλεται στην απόσταση με το dslam.

spartacus
15-06-07, 12:29
Παι διά το κέντρο είναι πίσω στο πολυκατάστημα του Μουστάκα μεταξύ μελισσίων και λεωφόρο πεντέλης, ειμαι βέβαιος γι' αυτό που σας λέω ''καρατσεκαρισμένο'' εχω 57db όπως και ο προφέσορας που μένει κοντά μου, για να μην έχω disconnection τρια συνεργία του οτε είχαν έρθει το 2004 που έβαλα dsl, εσκαψαν και λίγο φέτος βάζοντας σε πολλά σημεία στην πεντελη καινουριες γραμμές και έτσι τουλάχιστον θα έχουμε εμεις στον αγιο σύλλα σταθερά τα 2048/256, τι τα θέλετε όμως ρε παιδιά, με όσους τεχνικούς και αν μίλησα μου ειπαν οτι το δικτυο στην πεντελη ειναι παναθλιο και οτι αλλαγες εγιναν σε καποια σημεια κεντρικα.


αν γνωρίζει κανεις τηλέφωνο παραπόνων για ορθολογικότερο μοιρασμό των κέντρων ή δημιουργία νέων ας το πει, θα πάρουμε όλοι τηλ. να κανουμε παράπονα να φτιάξουν νεο κέντρο, δεν μπορεί να έχουμε τηλ. με όρους το 1960 που η πεντέλη ειχε αρκουδες και τσακαλια και ελάχιστο πληθυσμό!!!

Zorz
15-06-07, 12:34
Spartacus στο αρχείο του OTE για τα dslam λέει οτι είναι εκει που έχω σημειώσει.
Και αν υποθέσουμε οτι είναι εκει που λές τοτε εγω που είμαι κόντα σχετικά στο σημείο πως έχω dB attenuation 43 ?

spartacus
15-06-07, 12:46
Spartacus στο αρχείο του OTE για τα dslam λέει οτι είναι εκει που έχω σημειώσει.
Και αν υποθέσουμε οτι είναι εκει που λές τοτε εγω που είμαι κόντα σχετικά στο σημείο πως έχω dB attenuation 43 ?

πανάθλιο δίκτυο κοντά σου, εσωτερική καλωδίωση επίσης πανάθλια.

δωσε λινκ να δω απο που ειδες τα κεντρα του οτε

Zorz
15-06-07, 12:54
Οπότε δεν είναι θέμα απόστασης αλλα καλωδίωσης.
Τα 2 mbps τα πιάνεις σε ώρες μη αιχμής ?
Γιατί εγώ τα πιάνω πολύ αργά το βράδυ η νωρίς το πρωί, έχουμε και το ίδιο router.

spartacus
15-06-07, 12:58
Οπότε δεν είναι θέμα απόστασης αλλα καλωδίωσης.
Τα 2 mbps τα πιάνεις σε ώρες μη αιχμής ?
Γιατί εγώ τα πιάνω πολύ αργά το βράδυ η νωρίς το πρωί, έχουμε και το ίδιο router.

όλες τις ώρες

Zorz
15-06-07, 13:16
Δεν κατάλαβα, τα πιάνεις τα 2mbps ναι η οχι ?

spartacus
15-06-07, 13:20
απροβλημάτιστα όλες τις ωρες, δωσε λινκ να δω τα dslam

Zorz
15-06-07, 13:27
απροβλημάτιστα όλες τις ωρες, δωσε λινκ να δω τα dslam

Ε είδες που σου λέω ? εγώ δύσκολα να τα πιάσω μέσα στην μέρα, το βράδυ μετά τις 3 μόνο.
Κάπου απο εδω μέσα κατέβασα το αρχείο με τα dslam, θέλει λίγο ψαξιμο.

spartacus
15-06-07, 13:32
Ε είδες που σου λέω ? εγώ δύσκολα να τα πιάσω μέσα στην μέρα, το βράδυ μετά τις 3 μόνο.
Κάπου απο εδω μέσα κατέβασα το αρχείο με τα dslam, θέλει λίγο ψαξιμο.


φίλε μου καλέ έχω 57db εσύ με 43 θα έπρεπε να εισαι καλύτερος, το κέντρο πεντέλης ειναι εκεί πού σου είπα. με ενδιαφέρει να δω από που ειδες διευθύνσεις των τηλ. κέντρων

Zorz
15-06-07, 13:40
Ελα, κατέβασε απο εδω... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904
το τελευταίο αρχείο "DSLAM 11-05-07.zip"
Κάντο διπλό ξεζιπάρισμα και θα σου βγάλει ένα αρχείο excel. Δεν δείχνει όμως τοποθεσία του dslam άλλο αρχείο είχα κατεβάσει.

spartacus
15-06-07, 13:55
Ελα, κατέβασε απο εδω... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904
το τελευταίο αρχείο "DSLAM 11-05-07.zip"
Κάντο διπλό ξεζιπάρισμα και θα σου βγάλει ένα αρχείο excel. Δεν δείχνει όμως τοποθεσία του dslam άλλο αρχείο είχα κατεβάσει.

οταν το βρεις το θέλω

kasperghost
15-06-07, 15:58
http://www.otewholesale.gr/files/unbacc_ak_1_new.pdf
σελίδα 10 στο pdf
:)

spartacus
15-06-07, 19:49
Όπως το ειπα καμια σχέση με πεντελη, δεν ειναι καν στον γεωγραφικό χώρο της πεντελης, ου να μου χαθούνε!!!!

bond
15-06-07, 23:06
Εγω γιατι το βλεπω Νεα Πεντελη?
Για την ακριβεια ειναι στα ορια της Ν.Πεντελης πανω στο βουνο. Μετα ξεκιναει το δασος.
http://www.forthnet.gr/templates/driveme.aspx?c=10008226&initialCenterX=487423.485&initialCenterY=4213133.65&initialZoomLevel=2

spartacus
16-06-07, 00:16
Εγω γιατι το βλεπω Νεα Πεντελη?
Για την ακριβεια ειναι στα ορια της Ν.Πεντελης πανω στο βουνο. Μετα ξεκιναει το δασος.
http://www.forthnet.gr/templates/driveme.aspx?c=10008226&initialCenterX=487423.485&initialCenterY=4213133.65&initialZoomLevel=2

ο χαρτης το δειχνει στα μελισσια, ρώτησα και τεχικούς,
αν ηταν εκει που λεει ο χαρτης που παραπέμπεις τοτε θα ημουν 500 μετρα μακρια


ψαξε μελισσια και θα το βρεις

bond
16-06-07, 00:30
Αρα δεν ειναι Λευκαδος 5, Πεντελη οπως λεει το PDF?
Εμενα ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν μου κανει μεγαλη διαφορα.
Εγω Βριλησσια ειμαι και βλεπω οτι ειμαι 3+κμ (attentuation 43)

spartacus
16-06-07, 01:22
Αρα δεν ειναι Λευκαδος 5, Πεντελη οπως λεει το PDF?
Εμενα ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν μου κανει μεγαλη διαφορα.
Εγω Βριλησσια ειμαι και βλεπω οτι ειμαι 3+κμ (attentuation 43)

η συγκεκριμένη Λευκαδος βρισκεται στα μελισσια, υπάρχει και στην πεντελη 500 μετρα μακριά μου αλλά δεν εχει τιποτα εκει.

σε παρακαλώ πες μας την συμπεριφορά της γραμμής σου και βάλε τα στατιστικά σου, π.χ noise margin

Zorz
16-06-07, 07:16
Αρα δεν ειναι Λευκαδος 5, Πεντελη οπως λεει το PDF?
Εμενα ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν μου κανει μεγαλη διαφορα.
Εγω Βριλησσια ειμαι και βλεπω οτι ειμαι 3+κμ (attentuation 43)

Ακριβώς το ίδιο attentuation έχουμε, μηπως το τηλ. σου ειναι και 804xxx ?

Αν είναι to dslam στα Μελίσσια στο συγκεκριμένο σημείο που λέει ο spartacus, απο εμένα απόσταση είναι περίπου 1 χλμ, πως γίνεται να φτάνει το attentuation στο 43 που σημαίνει 3,5 χλμ ? Θα μου πείτε μπορεί να φταίει το δίκτυο των καλωδίων.

bond
16-06-07, 11:57
Ακριβώς το ίδιο attentuation έχουμε, μηπως το τηλ. σου ειναι και 804xxx ?

Αν είναι to dslam στα Μελίσσια στο συγκεκριμένο σημείο που λέει ο spartacus, απο εμένα απόσταση είναι περίπου 1 χλμ, πως γίνεται να φτάνει το attentuation στο 43 που σημαίνει 3,5 χλμ ? Θα μου πείτε μπορεί να φταίει το δίκτυο των καλωδίων.

803xxxx ειναι το τηλεφωνο μου και ειμαι σχετικά χαμηλα στα Βριλησσια (400-500 μ απο την εκλλησια της Αναλήψεως). Οριακα συγχρονιζει στα 8 Μbps του ΟΤΕ και δεν νομιζω οτι θα δω ποτε κατι παραπανω, χωρις αλλαγες στο δικτυο.


η συγκεκριμένη Λευκαδος βρισκεται στα μελισσια, υπάρχει και στην πεντελη 500 μετρα μακριά μου αλλά δεν εχει τιποτα εκει.

σε παρακαλώ πες μας την συμπεριφορά της γραμμής σου και βάλε τα στατιστικά σου, π.χ noise margin

Downstream Rate: 8187 Kbps
Upstream Rate: 383 Kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 24 db
Downstream Line Attenuation: 43
Upstream Line Attenuation: 24


Το Downstream margin, πολλες φορες πεφτει και στα 7 db και εχω και 1-2 disconnections τη βδομάδα.

Παντως μου φαινεται χοντρό να ειναι η Λευκάδος των Μελισσιων και ο ΟΤΕ να το δίνει Πεντελη. Επειδη το συγκεκριμένο κέντρο δεν εχει ουτε γραφεία, ουτε τίποτα αλλο, μπορεί να είναι και ενα υπόγειο και να μην πολυφαίνεται. Τελοσπαντων δεν εχει ιδιαιτερη σημασια να το ψαχνουμε σαν ντετεκτιβ. Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να σπασουν τις περιοχες και να πυκνωσουν τα κεντρα, αν και δεν εχω πολλες ελπιδες, γιατι δεν ξερω αν μπορει να υποχρεωθει ο ΟΤΕ σαν διαχειριστης του χαλκου για κατι τετοιο και οι εναλλακτικοι δεν νομιζω οτι μπορουν να κανουν κατι και να θέλουν (που δεν θέλουν).

stavpal
16-06-07, 12:04
Ρε παιδιά που είναι το dslam που καλύπτει την περιοχή κοντά στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης (από την μεριά προς Αθήνα)
Έχω χάλια νούμερα
noise margin downstream: 17 db
output power downstream: 14 db
attenuation downstream: 45 db

noise margin upstream: 19 db
output power upstream: 11 db
attenuation upstream: 30 db

το τηλέφωνο μου είναι 613χχχχ αν και δεν νομίζω ότι έχει τόσο σημασία γιατί πολλοί γύρω μου έχουν 803χχχχ

manoulamou
16-06-07, 12:24
Καθε πολις και σταδιο, καθε χωριο και dslam!
Μηπως η περιοχη δεν ανηκει ουτε στον ΟΤΕ ουτε στην ... Ιερα μονη Πεντελης
αλλα στη μητροπολη της Λαμιας που ξαφνικα
θυμηθηκε οτι της ανηκει και ο Υμηττος;:p

Zorz
16-06-07, 18:08
Νομίζω οτι τελικά μπερδευτήκαμε, Λευκάδος 6 Πεντέλη βγάζει το Α/Κ (Αστικό Κέντρο) και οχι το dslam, προφανώς τα dslam είναι περισσότερα απο ενα, υπάρχει και σχετικός πίνακας αλλα ΄το περίεργο είναι οτι όλοι έχουμε πάνω απο 40 db attenuation.
Αν κάνω λάθος και ακόμα να καταλάβω πως λειτουργεί η ιστορία διορθώστε με.

gregpap
16-06-07, 22:58
Δείτε λοιπόν που είναι το DSLAM Πεντέλης σε σχέση με τις περιοχές που εξυπηρετεί, δηλαδή Βριλήσσια, Μελίσσια και Πεντέλη. Είναι στην άκρη της Πεντέλης!!
Πως να περιμένουμε μετα ταχύτητες στο adsl2+ οταν το dslam βρίσκεται στην άκρη (τέρμα θεού) της περιοχής με την μικρότερη ζήτηση ? Δεν θα πιάσουμε ποτέ ούτε 10mbps και ολα καλά για τον ΟΤΕ.
Και μιλάμε για τα Βριλήσσια και τα Μελίσσια που έχουν ολοένα και αυξανόμενη ζήτηση.
Καλύτερα να πέρναμε γραμμές απο το Χαλάνδρι... πιο κοντά είναι !!

http://img120.imageshack.us/img120/1097/dslampentelisfl6.jpg

Γειά σου ρε ΟΤΕ μεγάλε!!


Μα βρισκεται εκει για να εξυπηρετησει και τα ............μεγαλα εισοδηματα με σπιτια στην πλαγια του βουνου.

Προφέσσορας_Χάος
17-06-07, 00:21
Μα βρισκεται εκει για να εξυπηρετησει και τα ............μεγαλα εισοδηματα με σπιτια στην πλαγια του βουνου.
Δεν έχεις αδικο αλλά αν βρισκόταν εκεί θα ειχα Attainable Rate 10 mbps και οχι 2..
Ο Spartacus βρίσκεται ακριβώς στην ιδια αποσταση με εμένα (500 μέτρα) και έχει τα ίδια στατιστικά..
Οπότε 3 μπορεί να συμβαίνουν
1) Δεν υπάρχει dslam πάνω στο βουνό..
2)Είναι τόσο χάλια οι γραμμές
3)Μήπως ειναι mini dslam και εξυπηρετεί κάποιες συγκεκριμένες γραμμές;

Επίσης τώρα είδα με το destinator του gps μου οτι Λευκάδος 6 υπάρχει μόνο μελλίσια και απέχει 4 χμ απο τα απομακρισμένα σπίτια του Αγίου Σύλλα..
Αν βάλουμε και τις διακλαδώσεις πάμε κοντά στα 5 χμ ...
Αν έχουν μόνο ενα dslam και τόσο απομακρυσμένο είναι αχρείοι κυριολεκτικά..

kasperghost
17-06-07, 12:43
Γεια σας παιδιά εγώ μένω μελίσσια στην αργυροκάστρου μεταξύ αμαρουσίου - μελισσίων και με καλύπτει το dslam πεντέλης, τα στατιστικά του speedtouch μου δείχνουν αυτά:
DSL Flavour = ADSL over ISDN
Reserved Bandwidth (kbit/s) up/down = 224 / 832
Uptime = 43d 19:49
kBytes Tx/Rx = 22102325 / 54715822
Properties
Output Power (dBm) up/down = 10.5 / 17.0
Attenuation (dB) up/down = 16.0 / 27.0
Noise Margin (dB) up/down = 25.0 / 30.0
Vendor Id (local/remote) = ALCB / TSTC

Σε περίπτωση που βοηθάνε κανέναν αυτες οι λεπτομέρειες ώστε να καταλάβουμε που είναι τελικά αυτό το dslam. Επίσης σε φίλο μου στον Άγιο Σύλα έχει line attenuation 48.5 dB για down, αλλά δεν είμαστε σίγουροι αν είναι σε αυτόν το πρόβλημα των συγχρονισμών και των disconnections ή στην απόσταση από το dslam. Οπότε το πιθανότερο είναι να βρίσκετε το dslam κάπου στα βριλλήσια με μελίσσια, επίσης αν χρειάζεται το νούμερο μου είναι 804xxxx

zabounis
17-06-07, 13:49
Είμαι κι εγώ Πεντελιώτης (Ν.Πεντέλη).
Έχω την αίσθηση ότι Λευκάδος 6, δεν υπάρχει στη Ν.Πεντέλη. Στα μελίσσια υπάρχει.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι που είναι το κέντρο της vivodi στην Πεντέλη. Στο site της λέει ότι η περιοχή σας καλύπτεται από το ιδιοκτητο κέντρο ΠΕΝΤΕΛΗΣ (PENT).

Εννοεί αυτό που βρίσκεται στα Μελίσσια στην Λευκάδος 6???

Προφέσσορας_Χάος
17-06-07, 13:56
Γεια σας παιδιά εγώ μένω μελίσσια στην αργυροκάστρου μεταξύ αμαρουσίου - μελισσίων και με καλύπτει το dslam πεντέλης, τα στατιστικά του speedtouch μου δείχνουν αυτά:
DSL Flavour = ADSL over ISDN
Reserved Bandwidth (kbit/s) up/down = 224 / 832
Uptime = 43d 19:49
kBytes Tx/Rx = 22102325 / 54715822
Properties
Output Power (dBm) up/down = 10.5 / 17.0
Attenuation (dB) up/down = 16.0 / 27.0
Noise Margin (dB) up/down = 25.0 / 30.0
Vendor Id (local/remote) = ALCB / TSTC

Σε περίπτωση που βοηθάνε κανέναν αυτες οι λεπτομέρειες ώστε να καταλάβουμε που είναι τελικά αυτό το dslam. Επίσης σε φίλο μου στον Άγιο Σύλα έχει line attenuation 48.5 dB για down, αλλά δεν είμαστε σίγουροι αν είναι σε αυτόν το πρόβλημα των συγχρονισμών και των disconnections ή στην απόσταση από το dslam. Οπότε το πιθανότερο είναι να βρίσκετε το dslam κάπου στα βριλλήσια με μελίσσια, επίσης αν χρειάζεται το νούμερο μου είναι 804xxxx

Αυτό δείχνει οτι ειναι πολύ κοντά στα Μελλίσια ...στον Αγιο σύλλα μέχρις στιγμής το λιγότερο line attenuation σύμφωνα με τα γραφόμενα σας ειναι >48,5
Αρα για να δούμε εμεις adsl2+ πρέπει να βάλουν dslam στην Νέα Πεντέλη..Ολα τα άλλα περι κάλυψης στην Νέα Πεντέλη ειναι εικονικά..
Βεβαια εαν οι εναλλακτικοί έχουν τοποθετήσει dslam σε κοντινή απόσταση (vivodi forthnet) δεν το γνωρίζω αν και μου φαίνεται απίθανο..

spartacus
17-06-07, 17:43
Αυτό δείχνει οτι ειναι πολύ κοντά στα Μελλίσια ...στον Αγιο σύλλα μέχρις στιγμής το λιγότερο line attenuation σύμφωνα με τα γραφόμενα σας ειναι >48,5
Αρα για να δούμε εμεις adsl2+ πρέπει να βάλουν dslam στην Νέα Πεντέλη..Ολα τα άλλα περι κάλυψης στην Νέα Πεντέλη ειναι εικονικά..
Βεβαια εαν οι εναλλακτικοί έχουν τοποθετήσει dslam σε κοντινή απόσταση (vivodi forthnet) δεν το γνωρίζω αν και μου φαίνεται απίθανο..


σιγά που θα φτιάξουν δικά τους, κρεμονται απο τα καρυδια του οτε οι άχρηστοι, πάντως όσοι με πηρανε να πάω στο ιδιοκτητο τους διαολοστειλα και τους ειπα να φτιαξουν στην πεντελη δικα τους κεντρα, το ιδιο να κανετε και εσεις που ειστε μακριά, μπας και καταλαβουν.

θα βαλω connex sta 2048 με 29,5 ευρο το μηνα και τελος, τι να τα κανω τα 10μεγκαμπιτ αφου δεν μπορω να πιασω αξιοπρεπως (αποσυνδεσεις) τα 2 μεγκαμπιτ, όχι όχι αν με θέλουν ας ερθουν αυτοί πιο κοντά, ας δώσω μερικα ευρά παραπάνω δεν πειράζει γιατι θα ειμαι ήσυχος και σταθερός.

harris
17-06-07, 17:46
Όπως και μέσω πμ έχω ήδη πει στον Zorz, τα Μελίσσια έχουν δικό τους Α/Κ με dslam το οποίο όντως βρίσκεται κάπου κοντά στον Μουστάκη στην Α. Παπανδρέου).

Το κέντρο αυτό δεν υπάρχει πουθενά στη λίστα του ΟΤΕ, για τον απλούστατο λόγο ότι δημιουργήθηκε τα τελευταία χρόνια, αποτελεί οργανικό κομμάτι του Α/Κ Πεντέλης, το οποίο με την σειρά του υπάγεται στο Κατάστημα ΟΤΕ Αμαρουσίου. Μάλιστα από το Α/Κ Μελισσίων εξυπηρετούνται όχι μόνο τα Μελίσσια, αλλά και περιοχές των Βριλησσίων, καθώς και η Νέα Λέσβος που ουστιαστικά είναι Μαρούσι ;)

Στο κέντρο αυτό (Μελισσίων), έχουν ήδη φτάσει οι οπτικές ίνες δύο εναλλακτικών παρόχων: της Vivodi και της HOL, αλλά περιμένουν και οι δύο να παραδώσει ο ΟΤΕ την συνεγκατάσταση ;)

Τα Βριλήσσια, εξυπηρετούνται συνολικά από 3 Α/Κ: Των Μελισσίων (Ν. Πεντέλη), του Χαλανδρίου, και της Αγ. Παρασκευής. Το που ανήκει ο καθένας είναι από σχετικά εύκολο να βρεθεί, έως και αρκετά δύσκολο αν βρίσκεται οριακά μεταξύ των Α/Κ.

spartacus
17-06-07, 17:55
Μα βρισκεται εκει για να εξυπηρετησει και τα ............μεγαλα εισοδηματα με σπιτια στην πλαγια του βουνου.


μπράβο το πέτυχες αυτό ειναι, ελα να δεις τα μεγάλα μας εισοδήματα!!!!!!!!

μονο καμιά αλεπού ή καμιά χελώνα μπορει να βρεις εκει όχι dslam

Zorz
17-06-07, 20:23
Τα Βριλήσσια, εξυπηρετούνται συνολικά από 3 Α/Κ: Των Μελισσίων (Ν. Πεντέλη), του Χαλανδρίου, και της Αγ. Παρασκευής. Το που ανήκει ο καθένας είναι από σχετικά εύκολο να βρεθεί, έως και αρκετά δύσκολο αν βρίσκεται οριακά μεταξύ των Α/Κ.

ΟΚ και πώς μπορούμε να το βρούμε ? γιατί είπα οτι αν το dslam είναι εκει που είπατε στα Μελίσσια, εγώ απέχω 1 χλμ. άντε και λίγο παραπάνω, και απο Attenuation dB έχω 43!

Α και κάτι ακόμα είπες οτι οι παροχοί περιμένουν και οι δύο να παραδώσει ο ΟΤΕ την συνεγκατάσταση. Δηλαδή ενοείς οτι ακόμα δεν είμαστε έτοιμοι για να ξεκινήσουμε να μπαίνουμε στο δίκτυο της forthnet εμείς που έχουμε κάνεις αιτήσεις ??

Προφέσσορας_Χάος
17-06-07, 21:27
ΟΚ και πώς μπορούμε να το βρούμε ? γιατί είπα οτι αν το dslam είναι εκει που είπατε στα Μελίσσια, εγώ απέχω 1 χλμ. άντε και λίγο παραπάνω, και απο Attenuation dB έχω 43!

Α και κάτι ακόμα είπες οτι οι παροχοί περιμένουν και οι δύο να παραδώσει ο ΟΤΕ την συνεγκατάσταση. Δηλαδή ενοείς οτι ακόμα δεν είμαστε έτοιμοι για να ξεκινήσουμε να μπαίνουμε στο δίκτυο της forthnet εμείς που έχουμε κάνεις αιτήσεις ??
Στο 1χμ θα έπρεπε να είσαι κοντά στο 30 και πολύ λέω..
Ισως ειναι χάλια και οι γραμμές..
Στην Πεντέλη να φανταστείς υπάρχουν ακόμη φερέσυχνες γραμμές..Αυτό παει να πεί κατάντια..
Οσο για το αν ειμαστε ετοιμοι για forthnet και οποιαδήποτε forthnet εγώ νομίζω πως οχι ακόμη.
Δεν έχουν υποδομές και διαφημίζουν αυθέρετα υπηρεσίες για να τραβήξουν κόσμο..

pan.nl
18-06-07, 01:37
Αυτό που με παραξενεύει, ιδίως τώρα που ακούω για φερέσυχνες γραμμές στην Πεντέλη, είναι πως αρκετά από τα λεγόμενα "ακριβά" προάστια τα έχουν "γραμμένα" και όχι μόνο τα βόρεια προάστια (δείτε π.χ. Βουλιαγμένη: μηδέν κάλυψη από εναλλακτικούς).

spartacus
18-06-07, 07:33
Αυτό που με παραξενεύει, ιδίως τώρα που ακούω για φερέσυχνες γραμμές στην Πεντέλη, είναι πως αρκετά από τα λεγόμενα "ακριβά" προάστια τα έχουν "γραμμένα" και όχι μόνο τα βόρεια προάστια (δείτε π.χ. Βουλιαγμένη: μηδέν κάλυψη από εναλλακτικούς).

γιατι λεφτά θα βγαλουν από τις μάζες και όχι από τους λίγους π.χ της πεντέλης που οι κάτοικοί της αριθμητικά είναι μια συνοικία στο περιστέρι ή στην κυψέλη.

Προφέσσορας_Χάος
18-06-07, 16:18
γιατι λεφτά θα βγαλουν από τις μάζες και όχι από τους λίγους π.χ της πεντέλης που οι κάτοικοί της αριθμητικά είναι μια συνοικία στο περιστέρι ή στην κυψέλη.
Ασχετα απο αυτό δεν θα έπρεπε να διαφημίζουν ιδιόκτητο στην Πεντέλη απο την στιγμή που δεν μπορούν να την καλύψουν όλη..
Τελικά εχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω οτι οι εναλλακτηκοί ειναι πολύ χειρότεροι απο τον ΟΤΕ..
Συνεχώς πιπιλάνε την ίδια καραμέλα οτι για όλα φταίει ο ΟΤΕ και εμείς τα μασάμε.
Οταν παίρνω την βιβόντι για παράδειγμα και με αποτρέπει απο την αναβάθμιση στο ιδιόκτητο της γιατι οπως λέει δεν ειναι ετοιμη ,ενώ στο site διαφημίζε εδώ και 1+ μήνα την υπηρεσία οτι ειναι διαθέσιμη στην περιοχή μου..αυτό δεν ειναι παράνομο;
Ποιος τους ελεγχει..;
Κανείς..Ουτε η ΕΕΤΤ δεν κάνει κάτι ουσιαστικό.
Η πολιτική τους ειναι απλή και ξεκάθαρη.Παραπλανητικές διαφημίσεις ,τραβάνε τους αδαείς που πιστεύουν οτι θα έχουν γρήγορο ιντερνετ ,τους πέρνουν τα λεφτά και οταν γίνει αυτό τους αφήνουν να παιδεύονται με τους μήνες χωρίς να μπορούν να αντιμετωπίσουν τα ενδεχόμενα προβλήματα.
Απο την άλλη εαν τους πείς που είναι τα 10mbps γιατι θα έχεις 1 mbps θα σου πουν οτι ειναι καθόλα νόμιμοι γιατι καλύπτονται απο το ΑΟΡΙΣΤΟ ΕΩΣ 10 Mbps..οτι σου κάτσει δηλαδή παίξε και κανα λότο..

law+order
18-06-07, 16:27
εγω παιδια ειμαι συνορα Μελισσια- Πεντελη (200 μετρα απο την Αγιου Συλλα) και εχω line attuention 28...βγαλτε ακρη...

spartacus
18-06-07, 21:10
εγω παιδια ειμαι συνορα Μελισσια- Πεντελη (200 μετρα απο την Αγιου Συλλα) και εχω line attuention 28...βγαλτε ακρη...

τι άκρη να βγάλουμε; σε ποιο ύψος;; η αγίου σύλλα ειναι κανας δρομίσκος; όχι βέβαια, εισαι γυρω στα 2,5 με 3 χιλιόμετρα απο το τηλ. κεντρο

harris
18-06-07, 21:17
Η εξασθαίνηση γραμμής είναι περίπου στα 13,8 db ανά χιλιόμετρο απόσταση από το dslam ;)

elladara
19-06-07, 23:02
Και γω παιδιά που μένω πάνω από του Παπαδημητρίου στα ΜΕλίσσια έχω πολύ χαμηλά rates και μεγάλο attenuation. Έχω δει και γω το Κέντρο που αναφέρεται ο Spartacus πίσω από τον Μουστάκα αλλά ενδεχομένως να είναι κάποια συνδρομητική βαθμίδα του Κέντρου της Πεντέλης. Πάντως στην Λευκάδος στα Μελίσσια δεν είναι το Κέντρο. Ενδεχομένως λοιπόν τα DSLAM να είναι εκεί αλλά κάτι περίεργο μπορεί να γίνεται με την όδευση των καλωδίων γιατί δεν είναι δυνατόν και οι Πεντελιώτες να έχουν χαμηλά rates. Απο τους εναλλακτικούς παρόχους που όλοι τους λένε ότι θα δίνανε από τον Ιούνιο εδώ πέρα λένε ότι το κέντρο είναι στην Νέα Πεντελη και όχι στου Μουστάκα στα Μελίσσια. Ερώτηση έχει κανείς attainable rate πάνω από 10 Mb/s??

Προφέσσορας_Χάος
20-06-07, 01:39
Και γω παιδιά που μένω πάνω από του Παπαδημητρίου στα ΜΕλίσσια έχω πολύ χαμηλά rates και μεγάλο attenuation. Έχω δει και γω το Κέντρο που αναφέρεται ο Spartacus πίσω από τον Μουστάκα αλλά ενδεχομένως να είναι κάποια συνδρομητική βαθμίδα του Κέντρου της Πεντέλης. Πάντως στην Λευκάδος στα Μελίσσια δεν είναι το Κέντρο. Ενδεχομένως λοιπόν τα DSLAM να είναι εκεί αλλά κάτι περίεργο μπορεί να γίνεται με την όδευση των καλωδίων γιατί δεν είναι δυνατόν και οι Πεντελιώτες να έχουν χαμηλά rates. Απο τους εναλλακτικούς παρόχους που όλοι τους λένε ότι θα δίνανε από τον Ιούνιο εδώ πέρα λένε ότι το κέντρο είναι στην Νέα Πεντελη και όχι στου Μουστάκα στα Μελίσσια. Ερώτηση έχει κανείς attainable rate πάνω από 10 Mb/s??
Οχι εγώ εχω μόλις 2.5 kpbs..Οσο για το κέντρο στην Νέα Πεντέλη λίγο απίθανο μου ακούγεται..

nickg78
20-06-07, 01:45
Καλησπέρα στους γείτονες,

παιδιά, παρατήρησε κανένας απόψε πρόβλημα σύνδεσης στην περιοχή μας; Ο router συγχρονιζόταν κανονικά με το DSLAM του ΟΤΕ, αλλά σύνδεση με Forthnet γιοκ. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε σε μένα στις 11 το βράδυ, αλλά από τη Forthnet μου είπαν ότι το αντιμετωπίζουν από τις 9 το πρωί κατά διαστήματα κι άλλοι χρήστες στην περιοχή Πεντέλης και ότι οφείλεται στον ΟΤΕ.

Πάντως πριν 5-10 λεπτά η σύνδεση επανήλθε κι έτσι όλα ok για την ώρα...

Edit: Ναι καλά, πώς το θέλω; :p Με το που έκανα το post, έρχεται SMS από το monitoring μου, ότι έπεσε η σύνδεση, οπότε βλέπω σβηστό το Internet LED στον Linksys και είχε χαθεί η επαφή με τον έξω κόσμο... Τώρα (1:55) επανήλθε, αλλά δεν ξέρω για πόσο.

Edit 2: Τελικά κάθε 2-3 λεπτά πέφτει κι επανέρχεται. Κάτι φτιάχνουν φαίνεται, οπότε περιμένουμε να δούμε.

Zorz
20-06-07, 01:59
Ελα φίλε μια απο τα ίδια, συνέχεια αποσυνδέσεις μπαίνει για λίγο και μετά ξαναπέφτει... απο το απογευματάκι που γύρισα σπίτι αυτη η δουλειά γίνεται.
Εδώ και κανένα δίωρο ηταν down εμένα συνέχεια.

Λες όντως να φτιάχνουν κάτι ? η μήπως το χαλάνε ?

nickg78
20-06-07, 02:15
Λες όντως να φτιάχνουν κάτι ? η μήπως το χαλάνε ?

Ό,τι είχαν να χσλάσουν, το ρήμαξαν, δεν ρημάζει άλλο.:whistle: Ας ελπίσουμε να είναι στη φάση του φτιαξίματος τώρα. :hmm:

Ξανα-edit: Ώπα; Όποτε καταφέρνω να συνδεθώ, κατεβάζω σταθερά με 235-245 KB/sec και το meter δείχνει συνέχεια 2,0 ως 2,1 Mbps ακατέβατα. Τι έγινε ρε παιδιά, πού πήγατε όλοι; Μόνος μου έμεινα στο DSLAM της περιοχής απόψε κι έχω όλο το bandwidth για πάρτη μου; :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.