PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάλογος με πτυχιακές εργασίες



Oakenfold_
10-11-04, 21:15
Έχουμε ένα σύνθημα στην σχολή μου: "Δε θα πάρω δίπλωμα ποτέεεεεεεεεεεεε, Γεωπέεεεεεεεεεεε Γεωπέεεεεέεεεεεεεεεε".

Έλα όμως που τον Φεβρουάριο μπαίνω 4ο έτος και μόλις τώρα το πήρα χαμπάρι.. Με αυτά και με αυτά αγχώθηκα για την πτυχιακή μου.. Τι θέμα να διαλέξω.. Τι θα γράψω μέσα.. βλέπω κάτι τόμους πτυχιακές από κάτι άλλα παλικαράκια και μένω μα*****!!! Τι γράφουν μέσα;

Έτσι το πήρα απόφαση πως πρέπει να ασχοληθώ με αυτό το θέμα και μίας στο forum πιστεύω υπάρχουν πολλοί φοιτητές, ήθελα να ζητήσω βοήθεια..

Υπάρχει Κάποια Σελίδα με Κατάλογο Πτυχιακών Εργασιών ή Κάποια Σελίδα με Φόρμα Αναζήτησης Τέτοιου περιεχομένου; (Ελληνικά ή Αγγλικά)

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να βοηθήσει καθόλου αλλά η σχολή μου έχει αντικείμενο Γεωτεχνικά Έργα, δηλαδή Σήραγγες, Φράγματα, Οδοποιίες.. κτλ. Πιστεύω κάποιος Μηχανικός (όχι ηλεκτρολόγος, χημικός ή μηχανολόγος) θα μπορεί να βοηθήσει περαιτέρω...

Ευχαριστώ για όποια απάντηση & βοήθεια!

microtera
10-11-04, 22:00
Πιστεύω κάποιος Μηχανικός (όχι ηλεκτρολόγος, χημικός ή μηχανολόγος) θα μπορεί να βοηθήσει
Δεν ήταν πιο εύκολο να γράψεις Πολιτικός Μηχανικός; :-)

Στα χρόνια μου τα πιθανά θέματα τα αναρτούσαν στους πίνακες ανακοινώσεων και τα συζητούσες με τους καθηγητές και τους λέκτορες για να καταλήξεις...

Στο ελληνικό internet λίγο δύσκολο να βρεις κάτι που θα σου δώσει ιδέες. Αν σε ενδιαφέρουν οι σήραγγες πες στο www.egnatia.gr που έχει πληροφορίες για τις σήραγγες της Εγνατίας Οδού. Πήγαινε και μια βόλτα στην Πίνδο και στη Καστανιά και όλο και κάτι θα σκεφτείς :-)

Σε site στην Αγγλική γλώσσα, κυρίως από ΗΠΑ, έχει άπειρο υλικό για να ασχολείσαι χρόνια. Βάλε 5-6 λέξεις κλειδιά στο Google και τα λέμε...

Αν πάντως ενδιαφέρεσαι για "δημιουργική αντιγραφή" ή κοινώς ξεπατίκωμα καλύτερα να ψάξεις σε γλώσσες που δεν είναι διαδεδομένες. Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζεις κάποια Σκανδιναβική γλώσσα γιατί και αυτοί διαθέτουν τεράστιο υλικό on-line.

ChrisTop
10-11-04, 22:34
Υπάρχει Κάποια Σελίδα με Κατάλογο Πτυχιακών Εργασιών ή Κάποια Σελίδα με Φόρμα Αναζήτησης Τέτοιου περιεχομένου; (Ελληνικά ή Αγγλικά)


http://artemis.cslab.ece.ntua.gr/

Διάλεξε κάποιο θέμα που να σ' αρέσει και...
ΧΑΛΑΡΩΣΕ :P :)

Oakenfold_
11-11-04, 02:33
Να γιατί αγαπάω τους users αυτού του site! :mrgreen: :mrgreen:

SlotKiller
11-11-04, 06:17
Πολυ καλο λινκ Chris! Ευχαριστω!
Μηπως ξερετε για καμια εργασια σχετικη με εργονομια? Βρηκα μονο μια, αλλαοχι πολυ σχετικη με αυτο που θελω να κανω! Για πειτε!!

Desperado
11-11-04, 20:54
χμμμ μημπως υπαρχει αντιστοιχο λινκ που να αφορα θεματα Ιnformation Systems και business?

liakofan
01-10-09, 14:50
μηπως υπαρχει κανεις που να μπορει να βοηθησει εναν ηλεκτρονικο που ψαχνει για πτυχιακη?!?!?!?!?με προτιμηση στις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας..
Εχω μεινει καπως πισω και καθε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη!!
ευχαριστω.

goldeneye215
07-10-09, 00:44
η απολυτη λυση

πληκτρολογεις στο google thesis XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX filetype: pdf οπου ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ το θεμα που ψαχνεις (κατα προτιμηση προσφατα και μεγαλα αρχεια)

manolog3
07-10-09, 23:09
http://artemis.cslab.ece.ntua.gr/

Διάλεξε κάποιο θέμα που να σ' αρέσει και...
ΧΑΛΑΡΩΣΕ :P :)

+1 το artemis εχει τρελα πραγματα μεσα...αλλα για μηχανικους ΜΟΝΟ!! :respekt:

Βεβαια η καλυτερη λυση αφου βρεις το θεμα που θες να ασχοληθεις, ειναι να πας σε καποια βιβλιοθηκη ενως ιδρυματος και να ψαξεις εκει, να βγαλεις φωτοτυπιες κλπ.

Ελληνικες πτυχιακες στο ιντερνετ με ψαξιμο στο google δεν θα βρεις και απειρες.... υπαρχει καποιος ογκος πληροφοριων αλλα ακομα ειναι σε βρεφικο σταδιο...δυστυχως. :)

alwaysalone
07-10-09, 23:26
Σε προπτυχιακο επίπεδο, τα κριτηρια για να διαλέξεις πολυ πολυ ευκολα θεμα ειναι τα εξης:

1) Ποιο κομματι της θεωρίας κατέχεις καλύτερα
2) Που εχεις δυνατότητα να κανεις ερευνα.

Γιατι για παραδειγμα, αν επιλεξεις θεμα με το "πώς επιδρουν οι κλιματικές αλλαγες στα ηφαιστειογενη πετρωματα στην Απω Ανατολή και ποιος ο ρολος των τοπικων μετεωρολογων..." ε λιγάκι δυσκολο να την τελειωσεις ποτέ.. :p

Κοίτα που μπορεις να αντλήσεις καλυτερη βιβλιογραφια (= πιο ευκολη καλυψη του θεωρητικου κομματιου) και πώς μπορεις να το συνδυασεις με ερευνα.

πχ αν εχεις καποιον φιλο μετεωρολογο , ε, προσπαθησε να κανεις πτυχιακη ωστε να ειναι χρησιμη η συμμετοχη στο κομματι της ερευνας.

Τωρα αν η πτυχιακη σου, επειδη ειναι σε προπτυχιακο επιπεδο, και οχι σε μεταπτυχιακο,δεν απαιτει και ερευνα, ε διαλεξε εκει ενα θεμα με πλουσια βιβλιογραφια και ξεζουμισε το. :p


ΥΓ τωρα ειδα οτι σπουδαζεις γεωπονος και οχι γεωλογος.. :p Δεν αλλαζουν και πολλά.. Απλως διαλεξε ενα θεμα που γνωριζεις καλα και ταυτόχρονα να εχεις και τη δυνατότητα να κανεις και ερευνα.

HELL_pegaSOS
08-10-09, 23:39
Βοηθήθηκα αρκετά από την σελίδα αυτη αλλά θα ήθελα να μου θυμίσει ή να μοπυ πεί καποιος (με πμ έστω) που μπορώ να βρω περισσότερο υλικό.

Κατα προτίμηση ελληνόγλωσσο, γιατί έχω πήξει στην αγγλική βιβλιογραφία.:p
Tons of "free" books...

(Το θέμα της πτυχιακής μου έχει να κάνει με δίκτυα ΑDSL και μετάδοση φωνής...)

pout
29-10-09, 19:31
καλησπερα, μηπως γνωριζει καποιος κανενα site που θα με βοηθησει για την εργασια μου στο διπλωματικο δικαιο;;;

Tsene
29-10-09, 21:23
http://lib.eap.gr/

GAizzie
06-01-10, 17:00
καλησπερα και καλη χρονια

μηπως γνωριζει κανενας καποιο site που θα με βοηθησει στην πτυχιακη μου πανω στις θαλασσιες μεταφορες & η επιδραση τους στην παγκοσμια οικονομια?

ευχαριστω

alwaysalone
10-01-10, 17:38
Παγκόσμια κιολας! Πολύπλευρο θεματακι διάλεξες που θελει πολυποίκιλη αναλυση και συνδυασμούς επιδράσεων οχι μονο στην εκαστοτε χωρα, αλλά και μεταξύ χωρών, ηπείρων και παράλληλη εξαγωγή γενικών συμπερισματων στο συνολο τους.

Φαντάζομαι ειναι πτυχιακή σε προπτυχιακό επίπεδο, αρα οχι τραγικές απαιτήσεις. Ο επιβλέπων δεν σου πρότεινε ενδεικτικη βιβλιογραφία και πηγες, ετσι ως πρώτη ιδέα; Μου κανει εντύπωση που τη δεχτηκε ο καθηγητης σου, αν αφορα προπτυχιακές σπουδές. Αυτό το θέμα θελεί πολύ ψαξιμο, ερευνα, αναλυση, ειναι περισσότερο πτυχιακή μεταπτυχιακού επιπέδου, κατ'εμε.

Επειδη στη πτυχιακή σου, αναφερει και περι επιδρασης, σημαινει οτι ειναι κατι που αλλάζει συνεχως. Αρα πρεπει να κανεις συγκριση παρελθον με παρον.
Και επειδη ως γνωστον τα περισσότερο βιβλία είναι απο τον καιρό του Νώε και καλύπτουν περισσότερο θεωρητικές γνώσεις, χρειάζεσαι οπωσδήποτε κωδικό για να εχεις προσβαση σε ηλεκτρονικές εκδοσεις, journals κλπ.

Ρωτα τον καθηγητή σου, ανάλογα με τη σχολή που σπουδάζεις (φανταζομαι Ναυτιλιακων Σπουδών Παπει ή Ναυπηγικής ΤΕΙ), να σου δωσει τον αναλογο κωδικό ή εστω να σε παραπέμψει στο που μπορείς να βρεις ηλεκτρονικές εκδόσεις/δημοσιεύσεις κλπ γιατι ειναι οι μόνες που ανανεώνονται διαρκώς και θα σε βοηθήσουν στο δεύτερο σκελος της πτυχιακής σου. (επιδραση).

Απλά πηγες απο site να χρησιμοποιεις μονο συμπληρωματικά, και μόνο αν ειναι εγκυρα πχ μπορείς να συμπεριλάβεις κάποια ειδηση που διάβασες στο bbc, αλλά μη το παρακανεις!

bablyk
12-01-10, 21:39
Για μεταπτυχιακές και διδακτορικές διατριβές δείτε επίσης εδώ (http://argo.ekt.gr/opac2/Help/Databases/ELL/01_Phd_EL_.html), εδώ (http://proquest.umi.com/login?COPT=REJTPTNiMTAmSU5UPTAmVkVSPTI=&clientId=68919)και εδώ (http://invenio.lib.auth.gr/collection/Theses?ln=el)

sofia_rozaki
06-02-10, 01:56
Γειά σας παιδιά.Ψάχνω να κάνω την πτυχιακή μου αλλα δεν ξέρω πώς να την φτιάξω.Το θέμα είναι απεικονιστηκές μέθοδοι στην διαγνωστική προσέγγιση της άρθρωσης του γόνατος.Άν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...?
Ευχαριστώ πολύ
:sorry:

dimialat
04-10-10, 15:02
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε κάποιο site που να έχει πτυχιακές για τη δημιουργία ιστοσελίδων.
Έχω φτιάξει την ιστοσελίδα αλλά δεν τα πάω καλά με το γράψιμο κειμένων.
Ευχαριστώ.
Υ.Γ. ελπίζω να με βοηθήσετε σύντομα..

dimitris kapas
31-10-10, 20:47
καλησπερα σε ολους/ες
Ειμαι μηχανολογος τει και εχω θεμα πτυχιακης γυρω απο το ISO και συγκεκριμενα σχεδιασμος συστηματος διασφαλισης ποιοτητας σε συγχρονο μηχανουργειο.Εριξα μια ματια
στα links που προτεινετε αλλα δεν εβγαλα ακρη.Μπηκα στο αρτεμισ αλλα τα αποτελεσματα αναζητησης μου τα εβγαλε στα κινεζικα(π.χ.@!$#!$%&!$&^!).
Ευχαριστω εκ των προτερων για το ενδιαφερον και :respekt: σε ολους σας γιατι απ οτο βλεπω ο φοιτητικος κοσμος θελει βοηθεια

leonidasgr2003
05-01-11, 00:38
Γεια σας και καλή χρονιά !!

το θέμα που έχω είναι : ''ΚΤΕ,ΟΗΕ και ΝΑΤΟ και ο ρόλος αυτών στη διαφύλαξη της διεθνους ειρήνης

Γνωρίζετε κάποιο ιστοχώρο με παρόμοιες πτυχιακες ή απλες εργασίες ?
ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες που να αφορουν το θέμα μου κλπ...

εχω ήδη βρει λίγες πληροφορίες απο το wikipedia..

ευχαριστώ

CyberCr33p
05-01-11, 18:42
Συνήθως το κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα έχει online τις πτυχιακές εργασίες. Ίσως μπορείς να βρεις κάτι σχετικό σε κάποιο αντίστοιχο τμήμα.

HELL_pegaSOS
06-01-11, 01:37
Βοηθάει ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ η χρήση φοιτητικής IP. Παρέχει δωρεάν πρόσβαση σε ελληνικές και ξένες ιστοσελίδες, βιβλιοθήκες κλπ.

Συνήθως οι σχολές δίνουν οδηγίες για χρήση εικονικής σύνδεσης με VPN, προκειμένου να γίνεται περιήγηση με ακαδημαική ΙΡ. Προσοχή όμως και στους κανόνες χρήσης.
Μην κατεβάζετε υλικό με πνευματικά δικαιώματα ή μπίνεται σε πονηρές σελίδες την ώρα που φαινόσαστε σαν φοιτητές. Το σύστημα καταγραφει κι έχετε υπογραψει ότι αποδέχεσται τις νόμιμες κυρώσεις...
;)

dreamer25
24-02-11, 15:04
Παιδια για θεμα πτυχιακης ψυχολογια στο τομεα της ογκολογιας που μπορω να βρω??

joannaath
23-03-11, 14:45
καλησπερα...Χρειαζομαι την βοηθεια σας...επειγοντος...Εχω θεμα πτυχιακης ''Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΑΚΟΗΣ''.που να ψαξω??τι να κανω??υπαρχει καμια ετοιμη εστω και με θεμα την ψυχολογια?και πως να την ξεκινησω?

panosnaf13
03-11-11, 17:46
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΤΗΡΗΣΗ Β' ΚΑΙ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΩΝ.. ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ??
Δ ΤΙ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ!!!

gianna23
21-02-12, 17:08
καλησπέρα παιδιά! ψάχνω θέμα για την πτυχιακή μου το οποίο να σχετίζεται με ηλεκτρονικό μαρκετινγκ, online search και social media.
μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; την πέμπτη είναι η προθεσμία για την υποβολή του θέματος..
ευχαριστώ!

famous-walker
21-02-12, 17:19
http://nefeli.lib.teicrete.gr/search/

Εδώ έχει πολύ υλικό, μεγάλο αριθμό πτυχιακών και νομίζω ότι αξίζει. Εγώ για την πτυχιακή μου πριν 3 χρόνια εκεί βρήκα υλικό...

gianna23
21-02-12, 17:31
σε ευχαριστώ πολύ! θα το ψάξω!

ias
23-03-12, 12:55
http://nefeli.lib.teicrete.gr/search/

Εδώ έχει πολύ υλικό, μεγάλο αριθμό πτυχιακών και νομίζω ότι αξίζει. Εγώ για την πτυχιακή μου πριν 3 χρόνια εκεί βρήκα υλικό...

Συμφωνώ απόλυτα...+1

lunatic323
29-03-12, 14:32
http://nefeli.lib.teicrete.gr/search/

Εδώ έχει πολύ υλικό, μεγάλο αριθμό πτυχιακών και νομίζω ότι αξίζει. Εγώ για την πτυχιακή μου πριν 3 χρόνια εκεί βρήκα υλικό...
σε ευχαριστω φιλε μου!θα παρω τωρα πτυχιακη και αυτη η σελιδα ειναι οτι πρεπει για βοηθεια.:respekt:

thama
29-03-12, 15:19
http://openarchives.gr/
Συλλογή πτυχιακών, διπλωματικών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών εργασιών με αναζήτηση

Anna Theodorou
29-05-12, 00:43
Καλησπερα, μηπως γνωριζει καποιος απο που μπορω να βρω πτυχιακες εργασιες σχετικα με την ναυτιλια? ποιο συγκεκριμενα για ενα απο τα παρακατω θεματα:

Processes and tools for an enhanced Ship Management Productivity

How shipping companies were affected by the financial crisis

- - - Updated - - -

καλησπέρα, θα ηθελα την βοηθεια σας σε σχεση με ενα απο τα δυο παρακατω θεματα:

Processes and tools for an enhanced Ship Management Productivity

How shipping companies were affected by the financial crisis

απο που μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες ???? τις χρειαζομαι γιατι κανω τωρα την πτυχιακη μου εργασια στον κλαδο Maritime studies.

Σας ευχαριστω

HELL_pegaSOS
05-06-12, 00:08
http://openarchives.gr/
Συλλογή πτυχιακών, διπλωματικών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών εργασιών με αναζήτηση

Εξαιρετικό.

Συγχαρητήρια...

Anna Theodorou
05-06-12, 11:26
καλησπέρα, θα ηθελα την βοηθεια σας σε σχεση με ενα απο τα δυο παρακατω θεματα:

Processes and tools for an enhanced Ship Management Productivity

How shipping companies were affected by the financial crisis

απο που μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες ???? τις χρειαζομαι γιατι κανω τωρα την πτυχιακη μου εργασια στον κλαδο Maritime studies.

Σας ευχαριστω

Thomas8
08-06-12, 12:25
καλησπέρα, θα ηθελα την βοηθεια σας σε σχεση με ενα απο τα δυο παρακατω θεματα:

Processes and tools for an enhanced Ship Management Productivity

How shipping companies were affected by the financial crisis

απο που μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες ???? τις χρειαζομαι γιατι κανω τωρα την πτυχιακη μου εργασια στον κλαδο Maritime studies.

Σας ευχαριστω

Εδώ υπάρχει μηχανή αναζήτησης για διπλωματικές του Πολυτεχνείου: http://dspace.lib.ntua.gr/
Μπορεί να υπάρχει κάποια σχετική εργασία από τη σχολή ναυπηγών.

bablyk
12-06-12, 22:08
www,scopus,gr από υπολογιστή με ΙΡ πανεπιστημίου

Anna Theodorou
10-09-12, 16:25
Γεια σας, ειμαι η Αννα και σπουδαζω ναυτιλιακα στην Κυπρο. κανω τωρα την πτυχιακη μου με θεμα salvage and protection of the marine environment, θα ηθελα την βοηθεια σας αν τυχον καποιος απο εσας εχει περισσοτερες γνωσεις σε αυτο το θεμα. σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

αν επισης γνωριζεται απο που μπορω να αντλησω περισσοτερες πληροφοριες θα σας ειμαι ευγνομων.

Αννα Θεοδωρου

@ ADSLgr.com All rights reserved.