PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορά παπιού - γνώμες & εμπειρίες



epslus
10-11-04, 22:42
όχι δεν εννοώ τα πτηνά :) αλλά τα μηχανάκια.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η αξιοπιστία και η οικονομία
μετά την αγορά και λιγότερο τα γκάζια.

Όποιος έχει εμπειρίες με παπιά, ειδικά τα καινούρια (καινούριο θα το
πάρω) ας τις μοιραστεί.

DrWho
10-11-04, 23:06
όχι δεν εννοώ τα πτηνά αλλά τα μηχανάκια.


Κρίμα και είχα να σου κάνω τρεις τέσσερις καλές προτάσεις σχετικά με παπάκι ( πτηνό όχι μηχανάκι) :) :) :wink:

sdikr
10-11-04, 23:11
yamaha (townmate), honda (glx) ναι ξέρω παλιά αλλά σίγουρα τα ποιό "σκυλια" παπάκια!!

dantouan
10-11-04, 23:45
Για καινουργιο παπακι, παρε Honda Innova το οποιο ειναι 125 κυβικα και κοστιζει γυρω στα 2000 ευρω και ειναι και best seller στην Ελλαδα απο την στιγμη που βγηκε.

Πες μας αναμεσα σε πια μοντελα εισαι να σου δωσουμε γνωμες (απο την στιγμη που οπως ειπες δεν σε ενδιαφερουν τα γκαζια).

epslus
11-11-04, 15:02
Για αυτό που ζητάω έχω ακούσει καλά λόγια για το παλιό Yamaha Crypton R.
Λένε μάλιστα ότι τα περισσότερα delivery αυτά έχουν.

Για το Innova έχω ακούσει ότι είναι πολύ γκαζιάρικο (90+ τελική!!), αλλά
και κάπως κακής ποιότητας.

Τώρα τα άλλα που έχω υπόψην είναι εκέινα της kawasaki kaze-R 115 και το
suzuki fd1112.

dantouan
11-11-04, 15:39
Λοιπον εχουμε και λεμε..

Το Honda Innova εχει αρκετα γκαζια (ειναι και τα περισσοτερα κυβικα) και παει γυρω στα 120 km κοντερισια, αλλα οντως η ποιοτητα κατασκευης του σε συγκριση με τα παλαιοτερα παντα Honda δεν ειναι και τοσο καλη (αλλωστε δεν κατασκευαζεται στην Ιαπωνια).
Ειναι επισης και το νεοτερο μοντελο απο ολα τα αλλα με οτι συνεπαγεται αυτο.

Το Yamaha Crypton R ειναι πιο φτηνο και αρκετα τιμιο μηχανακι με μικροτερη τελικη ταχυτητα (γυρω στα 100 km), και κυκλοφορει στην αγορα αρκετα χρονια με διαφορες μικροβελτιωσεις.

Το kawasaki kaze-R 115 ειναι ενα παλιο τεχνολογικα παπι το οποιο τα τελευταια χρονια αλλαζει μονο χρωματισμους και τιποτε αλλο ενω και το Suzuki FD 110 Shogun ειναι επισης ενα παπι χωρις τιποτα το ιδιεταιρο...

ΕΡΜΗΣ
11-11-04, 18:57
Honda Innova βέβαια, μια διευκρινήση .... έχω την εντύπωση ότι είναι 115κε και όχι 125. Αυτό μου το είπε φίλος που το έχει. Το 125 που έχει το πλαστικό επάνω είναι διαφημιστικό κόλπο απ ότι μου είπε.

Επίσης να αναφέρω ότι τα παπιά της honda από το Dream και μετά πρέπει να κλέβουν :twisted: 10 χλμ. Έχω οδηγήσει και τα 2 όταν υπήρχε μηχανή δίπλα μου και συγκρίνοντας τα κοντέρ, το δικό μου έλεγε 10χλμ λιγότερα από της μηχανής. Οπότε αυτά τα 120χλμ που υποτίθεται ότι πιάνει ίσως να είναι 110

epslus
11-11-04, 20:19
Το innova που έχει στο site της η honda λέει ότι είναι 124cc.

ερμής αν γνωρίζει πες μου γιατί προτείνεις το innova?

και κάτι ακόμα, που αφορά την ασφάλεια κλοπής, τί προτείνετε?
από ότι έχω δεί υπάρχουν διάφοροι τροποι, συστήματα που κλειδώνουν στα
δισκόφρενα, αλυσίδες, (και κάτι σαν πέταλα)...

dantouan
11-11-04, 20:20
Έχω οδηγήσει και τα 2 όταν υπήρχε μηχανή δίπλα μου και συγκρίνοντας τα κοντέρ, το δικό μου έλεγε 10χλμ λιγότερα από της μηχανής. Οπότε αυτά τα 120χλμ που υποτίθεται ότι πιάνει ίσως να είναι 110


Γι'αυτο τον λογο ειπα κοντερισια.... :wink:



έχω την εντύπωση ότι είναι 115κε και όχι 125. Αυτό μου το είπε φίλος που το έχει. Το 125 που έχει το πλαστικό επάνω είναι διαφημιστικό κόλπο απ ότι μου είπε.


Οχι 125 ειναι :!: :!:

ΕΡΜΗΣ
11-11-04, 20:57
Γενικά εμπιστεύομαι τα honda με κλειστά τα μάτια. Αν είναι και 125(Είναι!!) όπως ειπώθηκε προηγουμένως τότε είναι σίγουρα το καλύτερο. Το σίγουρο είναι ότι το innova έχει άλλο μοτέρ και δεν έχει καμία σχέση με τα μοτέρ που είχαν τα Grand, Dream, Astrea, Supra. Δεν ξέρουμε δηλαδή κατα πόσο το μοτέρ του innova, θα βγει εξίσου αξιόπιστο με τους προκατόχους του. Υποθέτω ότι σε 1-2 χρόνια θα ξέρουμε :mrgreen:

Μάλιστα εγώ για την αγορά του παπιού σκέφτομαι να ρωτήσω κανένα πιτσαδόρο όταν κάποια στιγμή θελήσω να αγοράσω κάποιο παπί. Θα αγοράσω!! Απλά θέλω να δω και εγώ αν θα βγει καλό το μοτέρ του innova. Εκεί με βλέπω να καταλήγω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.