PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα τηλεφωνου λογω μετακομισης, δεν εχω ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ



sotiris.bos
15-05-18, 13:08
Καλησπερα!

Εκανα πριν δυο εβδομαδες αιτηση για μεταφορα τηλεφωνου σε νεα διευθυνση στο εξοχικο και ηρθε χθες ο τεχνικος για τη συνδεση.

Μου ειπε να βαλω πανω το Speedport για να δουμε εαν παιζει και δεν επαιζε.
Ειχα περασει νεο καλωδιο απο το κουτι του ΟΤΕ και ηταν τερματισμενο σε RJ11 και οχι σε πριζα.
Μου λεει ο τεχνικος μπορει να εχει θεμα το RJ11 οποτε το εκοψε και το δοκιμασε και ακουγοταν τονος.

Εβαλα πανω μια παλια πριζα και το δοκιμασα, εβαλα φιλτρα, εβγαλα φιλτρα, δοκιμασα το ζευγος και απο την αναποδη και παλι τιποτα.

Εβαλα πανω το τηλεφωνο και ακουγοταν τονος, εκανα δοκιμη να βγαλω κληση στο κινητο μου και δε καλουσε.

Στην προηγουμενη διευθυνση ειχαμε VoIP. Μεταφερθηκαμε σε περιοχη που εχει πλεον VDSL οποτε δε βλεπω να υπαρχει λογος να μην ειναι VoIP και εκει το τηλεφωνο.

Σκεφτηκα μηπως χρειαζονται καποιες ωρες για να ενεργοποιηθουν ολα (αν και το παλευα 3-4 ωρες να δω αν θα δουλεψει) και το απογευμα γυρισα Θεσσαλονικη.

Σημερα τσεκαρω μεσω του καταγραφικου οτι δεν εχει ιντερνετ. Τσεκαρω εαν το δευτερο ρουτερ που εχω πανω δινει σημα στο No-IP και τζιφος. Μπαινω στο My Cosmote, παταω ελεγος ταχυτητας και βγαζει N/A.

Μιλαω στο τσατ της Cosmote με μια εκπροσωπο και μου λεει απο χθες εχουν ενεργοποιηθει οι υπηρεσιες κανονικα.

Χθες εκανα reset το Speedport, εχω βαλει το δικο μου σε DMZ και εχω βαλει username και κωδικο και στο PTM και στο ATM. Το DSL λαμπακι δεν αναψε ποτε.

Τι μπορει να συμβαινει?

jkoukos
15-05-18, 13:58
Εγώ δεν κατάλαβα τι έκανε ο τεχνικός. Το ότι "ακουγόταν τόνος" δεν λέει τίποτα πέραν της διαπίστωσης ότι δεν πρόκειται για VoIP αλλά PSTN τηλεφωνία.
Ο τόνος δεν δείχνει αν υπάρχει συγχρονισμός σε DSL ή πρόσβαση το διαδίκτυο ή αν δουλεύει η τηλεφωνία.
Στο κουτί του ΟΤΕ που λες, δουλεύει η γραμμή;

sotiris.bos
15-05-18, 14:18
Εγώ δεν κατάλαβα τι έκανε ο τεχνικός. Το ότι "ακουγόταν τόνος" δεν λέει τίποτα πέραν της διαπίστωσης ότι δεν πρόκειται για VoIP αλλά PSTN τηλεφωνία.
Ο τόνος δεν δείχνει αν υπάρχει συγχρονισμός σε DSL ή πρόσβαση το διαδίκτυο ή αν δουλεύει η τηλεφωνία.
Στο κουτί του ΟΤΕ που λες, δουλεύει η γραμμή;

Ηρθε και εκανε τη συνδεση απο το καφαο στο κουτι του οτε του σπιτιου επειδη φανταζομαι και το καφαο αλλαξε μεσα γιατι το ειδα καινουριο και επειδη δεν υπηρχε για χρονια τηλεφωνο στο σπιτι.
Συνεδεσε και το καινουριο καλωδιο που περασαμε απο το σπιτι μεχρι το κουτι επειδη δε το ειχαμε κανει εμεις.

Το οτι ακουγεται τονος ειναι αυτο που μου φανηκε περιεργο. Στο σπιτι στη Θεσσαλονικη που βρισκομαι τωρα το οποιο ειναι και αυτο VoIP προφανως και δεν ακουγεται κανενας τονος, το δοκιμασα και σημερα για να μη ξεχασω και τα λιγα που ξερω.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις εαν δουλευει η γραμμη στο κουτι.

Προφανως για να ακουγεται ο τονος, καπου εχει συνδεσει αυτος το καινουριο καλωδιο. Υπαρχει περιπτωση να παιζει ο ΟΤΕ κανενα δοκιμαστικο τονο για λογους troubleshooting?
Επισης, υπαρχει περιπτωση να μου γυρισαν το VoIP σε PSTN, ειδικα σε μερος που μαλλον περασαν οπτικη ινα το χειμωνα και εχει πλεον VDSL?

Επισης μου εκανε εντυπωση οτι δε με χτυπουσε ρευμα οταν επιανα τα δυο ακρα του καλωδιου με το ιδιο χερι. Με χτυπησε μια - δυο φορες ενω ασχολουμουν μαζι του 3 ωρες αφου εφυγε ο τεχνικος. Παιζει να εκανα εγω καμια βλακεια?

jkoukos
15-05-18, 14:36
Προφανώς έκανε τις συνδέσεις. Άλλο λέω. Ότι ο έλεγχος μόνο του τόνου που έκανε ο τεχνικός, μόνο έλεγχος δεν είναι.
Το ότι έχεις τόνο, το μόνο που δείχνει είναι ότι η τηλεφωνία είναι PSTN (σε VoIP δεν λειτουργεί απευθείας στο καλώδιο). Επίσης σε VoIP δεν έχεις τάση.

Όμως ο τόνος δεν εξασφαλίζει ότι λειτουργεί η τηλεφωνία. Υπάρχουν περιπτώσεις που αρχικά δεν μπορούν να γίνουν κλήσεις (εξερχόμενες ή εισερχόμενες).
Επίσης ο τόνος είναι άσχετος με το DSL. Μπορεί να δουλεύει η τηλεφωνία και να:
α. Να μην υπάρχει καθόλου συγχρονισμός.
β. Να υπάρχει συγχρονισμός, αλλά να μην υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο.

Αν κάνεις κλήση στον τηλεφωνικό σου αριθμό από κινητό, τι αποτέλεσμα έχει;

sotiris.bos
15-05-18, 14:45
Δοκιμασα χθες να καλεσω αφου ειχα φυγει και καλουσε κανονικα οπως και σημερα το πρωι. Δε με εκοψε να δοκιμασω νωριτερα επιτοπου με την συσκευη πανω στη πριζα ομως..

Δεν γνωριζα οτι δεν εχεις ταση σε VoIP!

Θα ξανακατεβω την Πεμπτη και θα καθισω μεχρι τη Δευτερα οποτε θα το δοκιμασω το πρωι με το που φτασω. Ο φοβος μου ειναι οτι θα μεινω χωρις ιντερνετ το ΣΚ, για αυτο ξεκινησα το θεμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.