PDA

Επιστροφή στο Forum : modem Βοήθεια 2play



leonr21
07-06-07, 19:41
Έβαλα και γω 2play εδω και 1 εβδομάδα και απο τότε δεν έχω μπει με το καινούργιο modem usbrobotics που δείνει η forthnet. Εδω και μια εβδομαδα παίρνω τηλ τους τεχνικούς για να με βοηθήσουν αλλα δεν το συκώνει κανείς. Πήγα απο κει (στην εταιρία στην Συγγρού) αλλα λέει δεν μπορούν να με βοηθήσουν απο κει πρέπει να πάρω τηλ λεει. Τεσπα μπαίνω με το Linksys που εδειναν με το adsl oin a box plus. Δεν έχω παράπονο με το modem αλλα νομίζω δεν ειναι adsl 2+ έτσι απο την 1 Ιουλία που θα το κάνουν λέει 24ΜΒps μάλλον θα μείνω πίσω εγω. Μήπως λοιπόν έχει τα φώτα του να με βοηθήσει για να συνδέσω και το usbrobotics?

stefkon
07-06-07, 19:47
Ακολούθησε το παρακάτω link
http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=198704 ή http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10009745

leonr21
07-06-07, 20:22
το εκανα οτι έλεγε το site αλλα δεν τρεχει πάλι και έχει μια αλλαγή εκει που λέει στο status physical up εμενα μου λέει down

kudos
07-06-07, 20:24
Το USR9112 έρχεται με μια Α4 με οδηγίες εγκατάστασης και είναι ότι πιο απλό στη σύνδεση του. Το Linksys WAG354 που δίνει με το in-a-box είναι aDSL2+

leonr21
07-06-07, 20:29
δεν εχει μέσα καμια Α4 με οδηγίες εκει ειναι η Μ.....κια οτι δεν έχει. μέσα είχε ενα cd ενα βιβλιαρακι τπτ αλλο

stefkon
07-06-07, 20:41
το εκανα οτι έλεγε το site αλλα δεν τρεχει πάλι και έχει μια αλλαγή εκει που λέει στο status physical up εμενα μου λέει down

Αν σου λέει physical down σημαίνει ότι δεν συγχρονίζει η adsl γραμμή.
Δοκίμασε να δεις αν τα καλώδιο της adsl γραμμής είναι εντάξει και πήγαινε στο κεντρικό μενού στα αριστερά και επέλεξε ADSL.
Θα σου εμφανίσει 2 επιλογές. Επέλεξε το status και δες τα στατιστικά της γραμμής σου.
Αν δεν σου γράφει τίποτα τότε έχει πρόβλημα το ρουτεράκι. (αν μπαίνεις στο internet με τον άλλον router).

leonr21
07-06-07, 21:00
Έβαλα στο DNS τα παρακάτω
Domain Name Server (DNS) Address 193.92.150.3

Secondary DNS Address (optional) 194.219.227.2



και έτσι αμέσως έγινε Up και είδα στο status τα παρακάτω αλλα πάλι δεν μπαίνει internet

Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleaved Path

• Data Rate:
Stream Type Actual Data Rate
Upstream 508 (Kbps.)
Downstream 8645 (Kbps.)

• Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 3 dB
Attenuation 51 dB 42 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 10277
Fast Path CRC Error 0 0
Interleaved Path CRC Error 0 73
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error STR 0 0
Interleaved Path HEC Error 0 0

• Statistics:
Received Cells 25
Transmitted Cells 32

stefkon
07-06-07, 21:04
Έβαλα στο DNS τα παρακάτω
Domain Name Server (DNS) Address 193.92.150.3

Secondary DNS Address (optional) 194.219.227.2



και έτσι αμέσως έγινε Up και είδα στο status τα παρακάτω αλλα πάλι δεν μπαίνει internet

Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleaved Path

• Data Rate:
Stream Type Actual Data Rate
Upstream 508 (Kbps.)
Downstream 8645 (Kbps.)

• Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 3 dB
Attenuation 51 dB 42 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 10277
Fast Path CRC Error 0 0
Interleaved Path CRC Error 0 73
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error STR 0 0
Interleaved Path HEC Error 0 0

• Statistics:
Received Cells 25
Transmitted Cells 32









Οπότε αν έχεις βάλει σωστά τα username & password θα συνδεθείς.
Εκτός αν είσαι ήδη συνδεδεμένος. :)

leonr21
07-06-07, 21:20
ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας αλλα μάλλον αυτη η forthnet ήθελε να με ταλεπωρήσει μου έιχε δώσει λάθος κωδικούς :twisted::twisted::twisted: έψαξα και βρήκα τους παλιούς κωδικούς που είχα βάλει στο modem το παλιο και ήταν διαφορετοί έτσι έβαλα τους παλιούς και δούλεψε κανονικα σορρυ για την ταλαιπωρία....:oneup::oneup::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.