PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίνει ο ΟΤΕ προτεραιότητα στα Office της Otenet;



yiapap
06-06-07, 21:16
πηρα την αποφαση και εγω να πω την αποψη μου αν και φτωχος σε ταχυτητα 1024/256 στατικη.

εγω παντως πληροφοριακα οτι προβλημα ειχα με τον ΟΤΕ και την ΟΤΕΝΕΤ ας ειναι καλα η ΕΕΤΤ και η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ολα λυθηκαν απολαμβανω την ταχυτητα 1024/256 (110-126Kb/s / 28-30Kb/s) χαμηλα ping κτλ και ολα αυτα τα κερδισα με τις καταγγελιες που εκανα.

βεβαια ως οικιακος χρηστης δεν ειχα την καλυτερη αντιμετωπιση ως ομως επαγγελματιας μπορω να πω οτι με προσεξαν ιδιαιτερα.

παντως εγω ειμαι τις αποψης οτι ο χρηστης πρεπει να παιρνει αυτο που πληρωνει αλλιως αν δεν μπορει να το δωσει ο παροχος τοτε να κλεισει διοτι κυριοι κακα τα ψεματα οταν εισαι παροχος πρεπει να εχεις την υποδομη να μπορεις να σηκωσεις οσους χρηστες εχεις στο δικτυο οχι να μαζευεις χρημα αλλα να μην το επενδυεις ειναι απαραδεκτο το φαινομενο με τους εναλλακτικους.

εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με τον οτε/οτενετ στην οικια μου και στην εργασια μου με την netone δοκιμασαμε hol,forthnet,tellas δεν ειμασταν ευχαριστημενοι επισης καλος ειναι και η altecnet.Το ότι έκανες καταγγελίες και ότι είσαι σε Office πακέτο από την ΟΤΕΝΕΤ δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το ότι έχεις καλές ταχύτητες. Ο ΟΤΕ δεν διατηρεί ούτε ξεχωριστά DSLAM, ούτε ξεχωριστές κλάσεις για τους Office πελάτες των παρόχων.
Αν/όταν αύριο ξαναπέσει η ταχύτητά σου θα τα ξαναπούμε ;)

Zer0c00L
07-06-07, 01:32
Το ότι έκανες καταγγελίες και ότι είσαι σε Office πακέτο από την ΟΤΕΝΕΤ δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το ότι έχεις καλές ταχύτητες. Ο ΟΤΕ δεν διατηρεί ούτε ξεχωριστά DSLAM, ούτε ξεχωριστές κλάσεις για τους Office πελάτες των παρόχων.
Αν/όταν αύριο ξαναπέσει η ταχύτητά σου θα τα ξαναπούμε ;)

εδω κανεις λαθος φιλε μου διοτι στο κεντρο βυρωνα εχει συμφωνα με τις πληροφοριες απο τον τοπικο ΟΤΕ εχει 4 DSLAM τα 3 οπως ξερεις ειναι στην κατασταση που ειναι ολα ενω στο 4ο που ανηκω ειμαστε ολοι και ολοι 10 ατομα και ειναι ολοι οσοι εχουν στατικη διευθυνση και επαγγελματικο πακετο λες να ειναι τυχαιο? και το συγκεκριμενο ειναι 300 θεσεων.

δεν ξερω για τους αλλους παροχους που αναφερεσαι αν κανουν διαχωρισμο αλλα σε οτι γνωριζω απο προσωπικο επιπεδο και η ΟΤΕΝΕΤ εχει καλυτερη και αμεση εξυπηρετηση προς το επαγγελματικο πακετο που πληρωνω αλλα και η NETONE που την χρησιμοποιουμε επαγγελματικα (μισθωμενη και DSL γραμμες) στην εργασια μου.

οσο για αυτο που λες για την ταχυτητα μου φιλε μου δεν πεφτει (εγγυημενα πραγματα) οτι πληρωνω (132 ευρω το 2μηνο για στατικη 1024/256 αοριστου χρονου στην τιμη ειναι παγιο DSL+συνδρομη DSL+παγιο ISDN)παιρνω ο κανονας της αγορας που λεγαμε.

προσωπικα πιστευω οτι συντομα ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΕΤ θα κανουν το μεγαλο ΜΠΑΜ διοτι απο οσα ξερω απο την δουλεια μου θα γινει δωρεαν αναβαθμιση οσων εχουν 768Kbps και 1024Kbps (γιατι θα καταργηθουν) στα 2048Kbps και εκτος τα 4Mbps και 8Μbps θα μπει και νεα ταχυτητα ADSL2+ σε καλες τιμες απλα θελει υπομονη.

οπως εκανε το ΜΠΑΜ η ΝΕΤΟΝΕ που μεχρι προχτες στο ενεργητικο της ηταν μονο οι επιχειρησεις και ξαφνικα αφου ειδε οτι ολοι ειναι ευχαριστημενοι και μπορει να ανταπεξελθει με τα ιδια χαρακτηριστικα και στους ιδιωτες εκανε την κινηση της και μακαρι ολοι οι εναλλακτικοι να παρουν ιδεες και μυαλο απο την ΝΕΤΟΝΕ και να αφησουν τα φανταχτερα λογια και υποσχεσεις ετσι ωστε καποτε ο ελληνας να απολαμβανει το "ΓΡΗΓΟΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ" που εχουν αλλοι λαοι.

yiapap
07-06-07, 10:16
εδω κανεις λαθος φιλε μου διοτι στο κεντρο βυρωνα εχει συμφωνα με τις πληροφοριες απο τον τοπικο ΟΤΕ εχει 4 DSLAM τα 3 οπως ξερεις ειναι στην κατασταση που ειναι ολα ενω στο 4ο που ανηκω ειμαστε ολοι και ολοι 10 ατομα και ειναι ολοι οσοι εχουν στατικη διευθυνση και επαγγελματικο πακετο λες να ειναι τυχαιο? και το συγκεκριμενο ειναι 300 θεσεων.Αν και εφόσον ισχύει αυτό που λες και ισχύει μόνο για τους συνδρομητές Office της ΟΤΕΝΕΤ τότε ο ΟΤΕ παρανομεί. Αναρωτιέμαι τι έχουν να πουν οι υπόλοιποι συνδρομητές Office πακέτων άλλων παρόχων, ή οι ίδιοι οι πάροχοι επ' αυτού.
Επαναλαμβάνω εφόσον φυσικά ισχύει.:hmm:

stmour
07-06-07, 11:18
Πρωτα απο όλα δε καταλαβαίνω γιατί παρανομεί ο ΟΤΕ συμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου παραπάνω. Έχει δικά του DSLAM και τα μοιράζει όπως θέλει. Εκεί που παρανομεί είναι όταν τα φορτώνει με παραπάνω χρήστες και μας κόβει ταχύτητες.

Κάποιος αναφέρθηκε στο σχόλιο μου μερι κομμουνισμού. Μαλλον τσαμπα θίχτηκες φιλε. Απλά το σχολιό μου έγινε επάνω σε προηγούμενα posts που αφορούσαν τη ΜΕΡΙΖΟΜΕΝΗ γραμμή. Κομμουνισμος = κοινοκτημοσύνη εξού και το σχόλιό μου.

Τέλος να αναφέρω πως ο ΟΤΕ μου είχε πει οτι γνωρίζει το πρόβλημα στην περιοχή και θα αναβαθμίσει τα DSLAM εντός μιας εβδομάδας. Το εκανε!! Τώρα μπορώ να παίξω online games πλεον και παρόλο που δεν έχω 24/7 1024 kbps τα πακέτα μου είναι πάντα ικανοποιητικότατα. Δικαστήρια προσ το παρόν αναβάλλονται και ευχαριστώ όλους όσους θέλαν να με στηρίξουνμε πανό κτλ. ;).

Zer0c00L
07-06-07, 11:28
παντως απο οσα γνωριζω ο ΟΤΕ θα κανει μεγαλες αναβαθμισεις στα κεντρα DSLAM και σωστο καταμερισμο βαση περιοχης - συνδρομητων απλα πρεπει πρωτα να φτιαξει καποια αλλα θεματα για αυτο το καθυστερει.

οσο για το αλλο φιλε της Σ.Ο δεν παρανομει δεν μπορεις να συγκρινεις τον οικιακο χρηστη (με οτι πληρωνει) και τον επαγγελματια χρηστη (που πληρωνει τα διπλασια και ισως τα τριπλασια)
συγνωμη αλλα εισαι λαθος στην παρουσα φαση εγω ως επαγγελματιας πληρωνω 132 ευρω το διμηνο μονο παγια μαζι με κλησεις παω στα 200 δεν μπορω να συγκριθω με καποιον HOME η CONNX χρηστη που πληρωνει κατω απο τα μισα τα δικα μου.

εχεις δικιο οτι θα πρεπει να γινει σωστη κατανομη και αυτο θα το κανουν οταν ολοκληρωσουν τις αναβαθμισεις στα κεντρα απλα θελει χρονο η υποθεση αυτη ηδη οσο γνωριζω στον βυρωνα εχει ξεκινησει σιγα σιγα και η αναβαθμιση αλλα και η κατανομη.

anon
07-06-07, 12:30
Eαν έγινε κάποια διαφοροποίηση, αυτό έγινε λόγω του φιλότιμου ίσως των εκεί τεχνικών, γιατί κανονικά δεν προβλέπεται. Δεν υπάρχουν διαφορετικά προιόντα, ασχέτως εαν ο τελικός πελάτης, πληρώνει πολύ παραπάνω (και το ξερω πολύ καλά αυτό γιατί έχω δύο office συνδέσεις). Και αυτό γιατί οι ΑΡΥΣ είναι ίδιες. Εαν πουλήσεις διαφορετικά πακέτα ΑΡΥΣ, πχ οικιακή 1Mbps με 10 ευρώ, και επιχειρηματική ΑΡΥΣ 1Mbps με 30 ευρώ, τότε ναι, θα μπορεί να το κάνει.

karavagos
07-06-07, 12:38
οσο για το αλλο φιλε της Σ.Ο δεν παρανομει δεν μπορεις να συγκρινεις τον οικιακο χρηστη (με οτι πληρωνει) και τον επαγγελματια χρηστη (που πληρωνει τα διπλασια και ισως τα τριπλασια)
συγνωμη αλλα εισαι λαθος στην παρουσα φαση εγω ως επαγγελματιας πληρωνω 132 ευρω το διμηνο μονο παγια μαζι με κλησεις παω στα 200 δεν μπορω να συγκριθω με καποιον HOME η CONNX χρηστη που πληρωνει κατω απο τα μισα τα δικα μου.


Από την στιγμή που οι γραμμές και τα dslam είναι του ΟΤΕ, ο οποίος δεν πουλάει διαφορετικές υπηρεσίες σε οικιακούς χρήστες και επαγγελματίες (είτε σε λιανική είτε σε χονδρική), το παραπάνω είναι παράνομο αν γίνεται στο δίκτυο του ΟΤΕ. Λειτουργική έννοια έχει μόνο στο δίκτυο του παρόχου, εφόσον αυτός διαφοροποιεί τις υπηρεσίες αναλόγως.

yiapap
07-06-07, 13:04
Παραομεί γιατί:
1. Δεν έχει διαφοροποημένες υπηρεσίες/χρεώσεις ανάλογα με το αν ο χρήστης ειναι επαγγελματικός ή οικιακός (όπως λέει ο karavagos)
2. Δεν έχει πληροφόρηση στο ποιός χρήστης είναι Home/Office EKTΟΣ από την περίπτωση ο χρήστης να είναι στην ΟΤΕΝΕΤ. Συνεπώς και οι 10 χρήστες που αναφέρεις ότι είναι σε ξεχωριστό DSLAM είναι χρήστες της ΟΤΕΝΕΤ. (όπως δεν λέει *κακώς* ο karavagos :p)

Αυτά ονομάζονται "αθέμιτος ανταγωνισμός". Καρακαραμπινάτος! :thumbdown

Zer0c00L
07-06-07, 13:12
ναι ομως φιλε μου δεν μπορεις να συγκρινεις την συνδρομη που πληρωνεις για το επαγγελματικο πακετο που ειναι εντελως διαφορετικα απο τον οικιακο.

επειδη ολα εχουν γινει μεσω του ΟΤΕ (134) και ειμαι αοριστου χρονου επαγγελματικο πακετο οπως και οι αλλοι που ειναι στην περιοχη μου ειμαστε σε ξεχωριστο κεντρο απο τους απλους οικιακους χρηστες.

διοτι οπως ειπες ειναι αλλιως να πληρωνεις 30 ευρω και αλλιως να πληρωνεις 130 ευρω εχει μια διαφορα πιστευω.

το τι κανουν οι αλλοι παροχοι προσωπικα δεν με νοιαζει.

οσο για τα ορια που ειπες καποιος δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο αν ο ΟΤΕ προχωρησει σε αναβαθμισεις και σωστο καταμερισμο των κεντρων-συνδρομητων διοτι αγαπητοι οποιος κανει κινηση να κοψει πακετα αυτοματως εχει κλεισει σαν επιχειρηση κανεις δεν προκυτε να δεκτει κατι τετοιο διοτι το ιντερνετ ειτε θελετε να κρυβεστε πισω απο τα δακτυλα σας ειτε οχι ολοι που εχουμε βαλει DSL την εχουμε για ολες τις υπηρεσιες που μπορεις να εκμεταλευτεις μεσω του διαδικτυου αλλιως μπορεις να εχεις ISDN και PSTN δεν σε υποχρεωνει κανεις να εχεις ADSL για SURFING και EMAIL.

αληθεια εσεις που λετε οτι θελετε οριο στο ADSL γιατι δεν επιστρεφεται στις ISDN/PSTN και αφηστε μας να το σκιζουμε εμεις το ADSL αν τωρα αγαπατε τους περιορισμους τοτε να συγχωρειτε αλλα καλα κανουν τα πακετα των 10Mbps και σας τα εχουν κλειδωμενα ετσι ωστε να μην κατεβαζετε και μας τρωτε το bandwidth.

JoeBar
07-06-07, 13:13
Καλά ας μην βγάζουμε συμπεράσματα γιατί μπορεί και να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

JoeBar
07-06-07, 13:16
συγνωμη αλλα εισαι λαθος στην παρουσα φαση εγω ως επαγγελματιας πληρωνω 132 ευρω το διμηνο μονο παγια μαζι με κλησεις παω στα 200 δεν μπορω να συγκριθω με καποιον HOME η CONNX χρηστη που πληρωνει κατω απο τα μισα τα δικα μου.

Εγώ που πληρώνω ακριβώς τα ίδια και είμαι home user πρέπει να ζητήσω κανά dslam για πάρτι μου...? :hmm:

Zer0c00L
07-06-07, 13:24
φιλε της Σ.Ο ας φτιαξουν και οι "εναλλακτικοι παροχοι" τα δικα τους κεντρα και την δικη τους υποδομη και να κοιτανε τις δικιες τους παιδικες αρρωστιες ετσι ωστε να μας αφησουν εμας στον ΟΤΕ και την ΟΤΕΝΕΤ και στην ησυχια μας αρκετα πια βαρεθηκα να ακουω ολο λογια απο καποιους και πραξεις (0) μηδεν.

αν δεν βαλουν μυαλο συντομα θα κλεισουν ολοι αυτοι που θελουν να βγαλουν ευκολο χρημα εις βαρος σας και εσεις καθεστε και τσακωνεστε με τους συναθρωπους σας αντι να τα βαλετε μαζι τους.

ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΕΤ προωθουν τους δικους συνδρομητες και καλα κανουν διοτι εγω που τα σκαω καθε μηνα 70 ευρω σε παγια αν δεν με εξυπηρετησει τον επομενο μηνα παω αλλου και επειδη το σκεφτονται γιατι απο μενα λογω εργασιας τα παιρνουν καλα δεν το κανουν οπως και δεν το κανουν και στους αλλους 10-20 οσοι και αν ειναι.

Zer0c00L
07-06-07, 13:26
Εγώ που πληρώνω ακριβώς τα ίδια και είμαι home user πρέπει να ζητήσω κανά dslam για πάρτι μου...? :hmm:

φιλε μου μπορει να πληρωνεις τα ιδια φανταζομαι εχεις 4/8Mbps αλλα οπως ειπες εισαι οικιακος χρηστης.

αν μπορεις να το κανεις κανε το ελευθερα.

Zer0c00L
07-06-07, 13:27
Καλά ας μην βγάζουμε συμπεράσματα γιατί μπορεί και να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

αν ρωτησεις τα σωστα ατομα θα σου πουν τι ισχυει και τι οχι.

mrsaccess
07-06-07, 13:32
Ο αθέμιτος ανταγωνισμός δεν συμφέρει κανέναν καταναλωτή και τιμωρείται από τη νομοθεσία.
Αν ο ΟΤΕ ήθελε να παρέχει «premium dslams» θα το έκανε επίσημα και -κυρίως- νόμιμα. :)

JoeBar
07-06-07, 13:35
αν ρωτησεις τα σωστα ατομα θα σου πουν τι ισχυει και τι οχι.
Μήπως εχεις σκεφτεί οτί τα "σωστά" άτομα που ρώτησες να σου λένε μπαρούφες...? :hmm:

stmour
07-06-07, 13:40
Αυτη η καραμέλα του αθέμιτου ανταγωνισμού πάλιωσε. Εγώ ήμουν αυτός που μόλις εμφανίστηκαν οι εναλλακτικοί φώναζα για να δωθούν ευκαιρίες σε αυτούς στον ανταγωνισμό και τότε ο ΟΤΕ κρατούσε το μαχαίρι και μοίραζε την πίτα. ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ!! Αποδείχθεικε οτι οι εναλλακτικοί ήταν οι κλασσικοί λαμογιο-ελληνάρες. Πέρνανε πιστωτικά υπηρεσίες και δε πληρώσανε ποτε. Και όχι μόνο αυτό αλλά παραπλανούν και νέους πελάτες με υπερπροσφορες για υπηρεσίες που είτε δεν έχουν είτε χρωστάνε τα μαλια της κεφαλής τους. Και μετά φταίει ο κακός ΟΤΕ που δε τους εξυπηρετεί. Ημαρτον πια , ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

wi fi thief
07-06-07, 13:46
Αυτη η καραμέλα του αθέμιτου ανταγωνισμού πάλιωσε.

Κανενα προβλημα. :whistle:
Μπορεις να ζητησεις απο την κυβερνηση ή απο την ευρωπαικη ενωση να αλλαξει τους νομους και τις διαταξεις.
Μεχρι να εισακουστεις ομως, ο αθεμιτος ανταγωνισμος, φρεσκος ή μπαγιατικος, ειναι παρανομος.
Σε ολους τους τομεις.

stmour
07-06-07, 14:00
Ε πες μας τι είναι αθλεμιτος ανταγωνισμός για να καταλάβουμε. Γιατί εγώ δε κατάλαβα που ακριβώς ανταγωνίζεται αθέμιτα ο ΟΤΕ. ΑΠό όσο γνωρίζω δίνει στους ενναλακτικούς συνδέσεις ΑΡΥΣ τισ ΙΔΙΕΣ που δίνει και στους δικούς του πελάτες. Εγώ ΚΑΙ με FORTHNET KAI με ΟΤΕ είχα τις ίδιες ταχύτητες και ήμουν στο ΙΔΙΟ DSLAM. Απλά τώρα που έχω ΟΤΕ μπορώ να παίρνω τηλέφωνο και να διαμαρτύρομαι χωρίς να μου λένε φταίει ο άλλος.
Για κάνε ένα κόο να μας αξηγήσεις το αθέμιτο παρακαλώ και πες μας αν δεν ειναι αθέμιτο να νοικιάζουν γραμμές οι εναλλακτικοι από τον ΟΤΕ (κόβωντας έτσι πιθανούς πελάτες ή αναγκάζοντάς τον να προβεί σε άυξηση χωρητικότητας του δικτύου) και τελικά να μην πληρώνουν το νοίκι.

gosper
07-06-07, 14:21
Άκου φίλε βάζω ADSL γιατί θέλω να κατεβάζω 24 ώρες το 24ωρο το κατάλαβες.......:evil:



+10
:worthy::worthy::respekt:

wi fi thief
07-06-07, 14:23
@ stmour : μα δεν μιλαω για τον Οτε και τους παροχους αλλα γενικα περι ανταγωνισμου γι' αυτο χρησιμοποιησα οφ-τοπικ.

α) Εχω την τυχη να ζω στα 3καλα οπου εκτος απο το οτι υπαρχει το δωρεαν wi fi (το οποιο παρεπιμπτωντος επειδη εχει κομμενα τα p2p-torrents δινει παντα ταχυτατη και σταθερη συνδεση)

β) Δεν εχω και προβλημα απο το ADSL ουτε και οι φιλοι - γνωστοι.
Αυτο συμβαινει για δυο λογους.
Πρωτον γιατι ξερω να μετραω την ταχυτητα και δεν κατηγορω τον οποιο παροχο αν δεν κατεβαζει γρηγορα το μουλαρι και δευτερον γιατι στα 3καλα δεν μενουμε ο ενας πανω στον αλλον ωστε να πιταρει το καημενο το dslam...

Παρακολουθω την συζητηση απο φιλολογικο ενδιαφερον για τους ιδιους πανω κατω λογους που βλεπω τα δελτια ειδησεων : επειδη γουσταρω να βλεπω ατομα να γκρινιαζουνε και να διεκδηκουνε με επιχειρηματα το δικαιωμα στην ημιπαρανομια...:worthy:

Ως τεως κνιτης γουσταρω επισης τα φορα oπου αναρχοαυτονομοι - επαναστατες - πειρατες βριζουμε την microsoft!!!
:p

hemlock
07-06-07, 14:27
@ stmour : μα δεν μιλαω για τον Οτε και τους παροχους αλλα γενικα περι ανταγωνισμου γι' αυτο χρησιμοποιησα οφ-τοπικ.
Εχω την τυχη να ζω στα 3καλα οπου εκτος απο το οτι υπαρχει το δωρεαν wi fi (το οποιο παρεπιμπτωντος επειδη εχει κομμενα τα p2p-torrents δινει παντα ταχυτατη και σταθερη συνδεση)

Δεν εχω και προβλημα απο το ADSL ουτε και οι φιλοι - γνωστοι.
Αυτο συμβαινει για δυο λογους.
Πρωτον γιατι ξερω να μετραω την ταχυτητα και δεν κατηγορω τον οποιο παροχο αν δεν κατεβαζει γρηγορα το μουλαρι και δευτερον γιατι στα 3καλα δεν μενουμε ο ενας πανω στον αλλον ωστε να πιταρει το καημενο το dslam...
Που πας και εσυ...Το αντιθετο πρεπει να κανεις...Να γκρινιαζεις και να φωναζεις?:clap:
Ποτε θα δεις εσυ εκει περα 24 Mbs? :p
Βεβαια εχει ορισει διαφορετικα τις προτεραιοτητες σου-αγοραζεις και κανενα μουσικο cd, κανενα παιχνιδι,δεν παιζεις online και που και που κατεβαζεις και κανενα warez.
Πρεπει να αλλαξεις τακτικη γιατι θα μεινει πισω...:p

mrsaccess
07-06-07, 14:30
Ε πες μας τι είναι αθλεμιτος ανταγωνισμός για να καταλάβουμε. Γιατί εγώ δε κατάλαβα που ακριβώς ανταγωνίζεται αθέμιτα ο ΟΤΕ. ΑΠό όσο γνωρίζω δίνει στους ενναλακτικούς συνδέσεις ΑΡΥΣ τισ ΙΔΙΕΣ που δίνει και στους δικούς του πελάτες. Εγώ ΚΑΙ με FORTHNET KAI με ΟΤΕ είχα τις ίδιες ταχύτητες και ήμουν στο ΙΔΙΟ DSLAM. Απλά τώρα που έχω ΟΤΕ μπορώ να παίρνω τηλέφωνο και να διαμαρτύρομαι χωρίς να μου λένε φταίει ο άλλος.
Για κάνε ένα κόο να μας αξηγήσεις το αθέμιτο παρακαλώ και πες μας αν δεν ειναι αθέμιτο να νοικιάζουν γραμμές οι εναλλακτικοι από τον ΟΤΕ (κόβωντας έτσι πιθανούς πελάτες ή αναγκάζοντάς τον να προβεί σε άυξηση χωρητικότητας του δικτύου) και τελικά να μην πληρώνουν το νοίκι.
Αθέμιτος ανταγωνισμός είναι ο ΟΤΕ να βάζει τους πελάτες της θυγατρικής του OTENET σε άδεια dslam και στην ίδια περιοχή να βάζει τους πελάτες των ανταγωνιστικών εταιρειών της θυγατρικής του σε πιταρισμένα dslam.

Το να έχει μια εταιρεία οφειλές σε μια άλλη δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός και το ζήτημα είναι μεταξύ τους.

Το να κάνει μια εταιρεία διακρίσεις στους καταναλωτές (οι καταναλωτές otenet άδειο dslam, οι καταναλωτές forthnet πίτα dslam) είναι αθέμιτος ανταγωνισμός και δεν αφορά μόνο τις εταιρείες αλλά και εμάς.

Zer0c00L
07-06-07, 16:18
Μήπως εχεις σκεφτεί οτί τα "σωστά" άτομα που ρώτησες να σου λένε μπαρούφες...? :hmm:

δεν το νομιζω φιλε μου γιατι δεν εχω κανενα προβλημα ταχυτητας και ουτε θα εχω στο εγγυης μελλον σε διαβεβαιωνω για αυτο τουλαχιστον καποιοι που τους θεωρουν καποιοι αλλοι "προνομιουχους" εχουμε λυσει τα προβληματα μας και αν ποτε εχουμε προβλημα ξερουμε και το ποιος φταιει και οχι να μας κανουν μπαλακι απο τον εναν στον αλλον η να μας γειωνουν στο τηλεφωνο.

διοτι για μενα μονο 2 ιδιωτικες και 1 του δημοσιου αξιζει.

ΝΕΤΟΝΕ, ALTECNET, OTENET

τα λεω γιατι λογω δουλειας τους εχω δοκιμασει ολους και δυστυχως μονο στα λογια ειναι καλοι στις πραξεις εχουν μπολικη δουλεια.


Αθέμιτος ανταγωνισμός είναι ο ΟΤΕ να βάζει τους πελάτες της θυγατρικής του OTENET σε άδεια dslam και στην ίδια περιοχή να βάζει τους πελάτες των ανταγωνιστικών εταιρειών της θυγατρικής του σε πιταρισμένα dslam.

Το να έχει μια εταιρεία οφειλές σε μια άλλη δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός και το ζήτημα είναι μεταξύ τους.

Το να κάνει μια εταιρεία διακρίσεις στους καταναλωτές (οι καταναλωτές otenet άδειο dslam, οι καταναλωτές forthnet πίτα dslam) είναι αθέμιτος ανταγωνισμός και δεν αφορά μόνο τις εταιρείες αλλά και εμάς.

υποθετω οτι δεν καταλαβαινεις.
γιατι να βαζουν τους πελατες τους στα δικτυα του ΟΤΕ.
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΠΑΡΟΧΟΙ ΜΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ ΔΙΚΤΥΑ δεν ειναι ας τους βαλουν στα δικα τους.
ο καθε ΟΤΕ και καθε ΟΤΕΝΕΤ φροντιζει τους ΠΕΛΑΤΕΣ τους οχι των ανταγωνιστων και αυτο συμβαινει παντου γιατι με αυτο που λες ειναι σαν να λες οτι το πλαισιο πρεπει να φροντιζει και τους πελατες του γερμανου.

εγω οπως ειπα μπορουν να κανουν κατι καλυτερο απο το να ριχνουν τις ευθυνες αλλου να κατσουν και να βελτιωσουν τα συστηματα τους οχι να ταζουν λαγους και πετραχειλια και να πιανουν κοροιδα στην φακα.

mrsaccess
07-06-07, 16:35
Ωραία! Τότε προτείνω να αγοράσει η forthnet το μετρό και τον ηλεκτρικό και όποιος δεν είναι συνδρομητής της να πληρώνει 10πλό εισιτήριο.

Δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός, αν θέλουν οι άλλοι ISP ας φτιάξουν δικό τους μετρό. Τι είναι η forthnet να προσέχει του πελάτες τους; :roll: :lol:

Zer0c00L
07-06-07, 16:36
Ο αθέμιτος ανταγωνισμός δεν συμφέρει κανέναν καταναλωτή και τιμωρείται από τη νομοθεσία.
Αν ο ΟΤΕ ήθελε να παρέχει «premium dslams» θα το έκανε επίσημα και -κυρίως- νόμιμα. :)

δεν εχετε καταλαβει κατι.

ο εκαστοτε ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ τα δικτυα ειναι ΔΙΚΑ του αρα τα κανει και τα χρησιμοποιει οπως εκεινος γουσταρει.

το κανει οπου αυτος θελει και πιστεψε με καμια νομοθεσια παραβιαζει ειναι εντελως νομιμος σε αυτο.

οι εναλλακτικοι παροχοι δεν υποσχονται ιδιοκτητα δικτυα και υψηλες ταχυτητες? που θα τις υποστηριξουν αυτες σε ξενο δικτυο? οπως ειπε ενας φιλος του φορουμ ειναι οι γνωστοι "ελληναρες" του ευκολου κερδους χωρις κοπο και εξοδα αυτο ειναι για μενα οι περισσοτερες ιδιωτικες εταιρειες.

ο ΟΤΕ κανει οτι θελει στα ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ ΚΕΝΤΡΑ του.

εγω παντως βλεπω οτι ολοι φωναζετε συνεχεια εναντια του ΟΤΕ για τα χαλια της ADSL αλλα στους ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ που σας δουλευουν ψιλο γαζι και σας ταζουν λαγους με πετραχειλια δεν φωναζει κανεις ειτε εχει χαλια ταχυτητες ειτε το οτιδηποτε γιατι ρε παιδια αυτη η διακριση? μηπως επειδη οι εναλλακτικοι σας εχουν γραμμενους στα παππουτσια αφου βαλατε την υπογραφη στο συμβολαιο αρα σας εχουν δεμενους χειροποδαρα και εσεις απλα φωναζετε στον βροντο.

αλλα τωρα που θα βαλουν οι εναλλακτικοι τις πολυ γρηγορες ταχυτητες το αιτημα σας για περιορισμους θα γινει δεκτο αρα μην φωναζουν καποιοι αν δεν εχουν προσβαση στο ρουτερ τους και δεν μπορουν να ανοιξουν πορτες για τα P2P διοτι αυτο θα το κανουν η καινουργια μοδα λεει VOIP + IPTV + ADSL2+ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ ΡΟΥΤΕΡΣ.


Ωραία! Τότε προτείνω να αγοράσει η forthnet το μετρό και τον ηλεκτρικό και όποιος δεν είναι συνδρομητής της να πληρώνει 10πλό εισιτήριο.

Δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός, αν θέλουν οι άλλοι ISP ας φτιάξουν δικό τους μετρό. Τι είναι η forthnet να προσέχει του πελάτες τους; :roll: :lol:

ας το κανει φιλε μου αλλα σε αλλου χωραφια οταν τα δικα σου βρωμανε δεν μιλας.

και εγω ειμαι απο αυτους που την συγκεκριμενη εταιρεια την εχω στην μαυρη λιστα μαζι με αλλες ιδιες εταιρειες.

αλλα δυστυχως βλεπω οτι αφου βρισκουν "κοροιδα" δεν υπαρχει περιπτωση να διορθωσουν ποτε τα λαθη τους μια ζωη εσεις θα τους φωναζετε και αυτοι θα σας τα παιρνουν και θα σας αραδιαζουν ενα καρο ψεματα.

προσεξε με δεν λεω οτι ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΕΤ ειναι οι αγγελοι του χωρου αλλα τουλαχιστον σε αυτους και στις 2 ιδιωτικες εταιρειες που εχω αναφερθει βρηκα το δικιο μου με ελαχιστο χρονο αναμονης και ειχα αμεση εξυπηρετηση.

sdikr
07-06-07, 16:45
Νομίζω το να λέμε το τι άκουσα απο εδώ και απο εκεί και να το παρουσιάζουμε σαν σίγουρο δεν είναι οτι καλύτερο

Και είμαστε και offtopic

yiapap
07-06-07, 16:48
Ε πες μας τι είναι αθλεμιτος ανταγωνισμός για να καταλάβουμε. Γιατί εγώ δε κατάλαβα που ακριβώς ανταγωνίζεται αθέμιτα ο ΟΤΕ. ΑΠό όσο γνωρίζω δίνει στους ενναλακτικούς συνδέσεις ΑΡΥΣ τισ ΙΔΙΕΣ που δίνει και στους δικούς του πελάτες. Εγώ ΚΑΙ με FORTHNET KAI με ΟΤΕ είχα τις ίδιες ταχύτητες και ήμουν στο ΙΔΙΟ DSLAM. Απλά τώρα που έχω ΟΤΕ μπορώ να παίρνω τηλέφωνο και να διαμαρτύρομαι χωρίς να μου λένε φταίει ο άλλος.
Για κάνε ένα κόο να μας αξηγήσεις το αθέμιτο παρακαλώ και πες μας αν δεν ειναι αθέμιτο να νοικιάζουν γραμμές οι εναλλακτικοι από τον ΟΤΕ (κόβωντας έτσι πιθανούς πελάτες ή αναγκάζοντάς τον να προβεί σε άυξηση χωρητικότητας του δικτύου) και τελικά να μην πληρώνουν το νοίκι.1. Aθέμιτος ανταγωνισμός είναι επειδή (σύμφωνα με τον zer00c00l) ο ΟΤΕ έχει office πελάτες της ΟΤΕΝΕΤ σε διαφορετικό DSLAM με αποτέλεσμα να εξυπηρετούνται καλύτερα από τους office πελάτες της Χ-Net τη στιγμή που η ΟΤΕΝΕΤ και η X-Net πληρώνουν ακριβώς τα ίδια χρήματα για την χρήση του εξοπλισμού του ΟΤΕ.
2. Το ότι ο ΟΤΕ έχει πελάτες λιανικής (αυτούς που έχουν ΑΡΥΣ στο όνομά τους) και χονδρικής (τους Παρόχους) ήταν δική του απόφαση. Μην ξεχνάς ότι εγώ για να έχω ΑΡΥΣ από τον ΟΤΕ και αορίστου (σήμερα) από την Altecnet πληρώνω πολλαπλάσια από εσένα (π.χ.) που είσαι σε πακέτο παρόχου. Πιθανότατα πληρώνω περισσότερα και από τον Zer0c00l που έχει κάνει το τίμημα σημαία.
3. Συμφώνω απόλυτα με το ότι μπορείς να παίρνεις τηλέφωνο σε ΕΝΑΝ και να μη σε κάνουν μπαλάκι. Αυτό ήταν το μεγάλο λάθος (το χαρακτηρίσζω επιεικώς) των Παρόχων. Για να γλυτώσουν κάποια λίγα χρήματα θάψανε την υποστήριξή τους και άρχισαν να τα φορτώνουν ΟΛΑ στον ΟΤΕ. Ακόμη και αν ο ΟΤΕ πραγματικά ευθυνόταν για "ΟΛΑ" τον τελικό πελάτη (που παίρνει γραμμή+υπηρεσία από την Χ-Νet) δεν τον ενδιαφέρει! Τον ενδιαφέρει να μη γίνεται μπαλλάκι και να βγάζει άκρη.


υποθετω οτι δεν καταλαβαινεις.
γιατι να βαζουν τους πελατες τους στα δικτυα του ΟΤΕ.
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΠΑΡΟΧΟΙ ΜΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ ΔΙΚΤΥΑ δεν ειναι ας τους βαλουν στα δικα τους.
ο καθε ΟΤΕ και καθε ΟΤΕΝΕΤ φροντιζει τους ΠΕΛΑΤΕΣ τους οχι των ανταγωνιστων και αυτο συμβαινει παντου γιατι με αυτο που λες ειναι σαν να λες οτι το πλαισιο πρεπει να φροντιζει και τους πελατες του γερμανου.

εγω οπως ειπα μπορουν να κανουν κατι καλυτερο απο το να ριχνουν τις ευθυνες αλλου να κατσουν και να βελτιωσουν τα συστηματα τους οχι να ταζουν λαγους και πετραχειλια και να πιανουν κοροιδα στην φακα.Όχι είναι σα να λέω ότι ο γερμανός πρέπει να φροντίζει τους πελάτες των oteshop :whistle:
Πελάτες βάζουν στα δίκτυα του ΔΗΜΟΣΙΟΥ και όχι του ΟΤΕ (μιλάμε για τον χαλκό) επειδή δεν υπάρχουν ιδιόκτητα δίκτυα παντού.
-"Γιατί δεν έχουν ιδιόκτητα δίκτυα παντού;"
-"Επειδή όπως έχω ξαναματααπαντήσει και σε σένα προσωπικά έως πολύ πρόσφατα δεν υπήρχε ούτε το νομικό ούτε το θεσμικό πλαίσιο για να κάνει ο οποιοσδήποτε σοβαρές επενδύσεις"
Και όπως επίσης έχω ξαναπει... Γιατί τοοοοόσα χρόνια δεν εμφανίστηκε κανένας ξένος επενδυτής στα μικρά ψάρια που όπως λές δεν κάνουν τίποτε; Γιατί δεν ήρθε η Wind, η Orange ή ο οποισδήποτε να σαρώσει την Ελλάδα και να τους κλείσει το σπίτι;
Επειδή απλά δεν είναι ανόητοι. Ξέρουν το τηλεπικοινωνιακό τοπίο, γνωρίζουν πότε πρέπει να μπουν σε μια αγορά.

Και μια και είσαι μέσα στα κόλπα και ξέρεις και τα σωστά πρόσωπα... Κάνε μια ερώτηση στα πρόσωπα: ΣΗΜΕΡΑ... Αν θέλω να περάσω εγώ ο Yiapap S.A. μια οπτική ίνα 100 μέτρων στον Δήμο Θεσσαλονίκης... τι πρέπει να πληρώσω ως τέλη διέλευσης και αν κάνω σήμερα την νόμιμη αίτηση, πότε θα έχω απάντηση;
Μόλις μου απαντήσεις (αύριο, μεθαύριο, οποτεδήποτε) μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση για το γιατί δεν γίνονται επενδύσεις από τρίτους.

Έως τότε σου εκφράζω εντελώς φιλικά τη δυσαρέσκειά μου γιατί δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Και δυστυχώς με προκαλείς να απαντήσω ερωτήματα που έχουν απαντηθεί πολλάκις τα τελευταία 5 χρόνια.

Zer0c00L
07-06-07, 16:53
συμφωνω με τα λεγομενα σου αλλα δεν μπορουσα να αφησω να λενε καποιοι οτι ζουμε σε εναν αγγελικο κοσμο που ο διαβολος ειναι ο ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ και οι αγγελοι μας ειναι οι εναλλακτικοι παροχοι συγνωμη αλλα διαφωνω με αυτο διοτι οι περισσοτεροι εναλλακτικοι παροχοι ειναι μονο για να εισπρατουν χρηματα και οχι να δινουν υπηρεσιες.

Ontopic τωρα το αιτημα για τον περιορισμο της χρησης του ιντερνετ οπου θελουν καποιοι απο το χειμωνα οποιος εχει απο 10Mbps και πανω θα εχει VOIP + IPTV + DSL και ενα κλειδωμενο ρουτερ που δεν θα τον αφηνει να κατεβαζει "παρανομο λογισμικο" απο τα P2P ωστε να σας κολλαει εσας εγω δεν θα ανηκω ποτε σε αυτην την κατηγορια διοτι ΑΦΕΝΤΙΚΟ της ΣΥΝΔΕΣΗΣ που ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ειμαι ΕΓΩ και την ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ την εχω π.χ για να κατεβαζω 24 ωρες / 7 μερες αν δεν αρεσει σε καποιους ας πανε στους παροχους που θα εχουν περιορισμους.


1. Aθέμιτος ανταγωνισμός είναι επειδή (σύμφωνα με τον zer00c00l) ο ΟΤΕ έχει office πελάτες της ΟΤΕΝΕΤ σε διαφορετικό DSLAM με αποτέλεσμα να εξυπηρετούνται καλύτερα από τους office πελάτες της Χ-Net τη στιγμή που η ΟΤΕΝΕΤ και η X-Net πληρώνουν ακριβώς τα ίδια χρήματα για την χρήση του εξοπλισμού του ΟΤΕ.
2. Το ότι ο ΟΤΕ έχει πελάτες λιανικής (αυτούς που έχουν ΑΡΥΣ στο όνομά τους) και χονδρικής (τους Παρόχους) ήταν δική του απόφαση. Μην ξεχνάς ότι εγώ για να έχω ΑΡΥΣ από τον ΟΤΕ και αορίστου (σήμερα) από την Altecnet πληρώνω πολλαπλάσια από εσένα (π.χ.) που είσαι σε πακέτο παρόχου. Πιθανότατα πληρώνω περισσότερα και από τον Zer0c00l που έχει κάνει το τίμημα σημαία.
3. Συμφώνω απόλυτα με το ότι μπορείς να παίρνεις τηλέφωνο σε ΕΝΑΝ και να μη σε κάνουν μπαλάκι. Αυτό ήταν το μεγάλο λάθος (το χαρακτηρίσζω επιεικώς) των Παρόχων. Για να γλυτώσουν κάποια λίγα χρήματα θάψανε την υποστήριξή τους και άρχισαν να τα φορτώνουν ΟΛΑ στον ΟΤΕ. Ακόμη και αν ο ΟΤΕ πραγματικά ευθυνόταν για "ΟΛΑ" τον τελικό πελάτη (που παίρνει γραμμή+υπηρεσία από την Χ-Νet) δεν τον ενδιαφέρει! Τον ενδιαφέρει να μη γίνεται μπαλλάκι και να βγάζει άκρη.

Όχι είναι σα να λέω ότι ο γερμανός πρέπει να φροντίζει τους πελάτες των oteshop :whistle:
Πελάτες βάζουν στα δίκτυα του ΔΗΜΟΣΙΟΥ και όχι του ΟΤΕ (μιλάμε για τον χαλκό) επειδή δεν έχουν ιδιόκτητα δίκτυα παντού.
-"Γιατί δεν έχουν ιδιόκτητα δίκτυα παντού;"
-"Επειδή όπως έχω ξαναματααπαντήσει και σε σένα προσωπικά έως πολύ πρόσφατα δεν υπήρχε ούτε το νομικό ούτε το θεσμικό πλαίσιο για να κάνει ο οποιοσδήποτε σοβαρές επενδύσεις"
Και όπως επίσης έχω ξαναπει... Γιατί τοοοοόσα χρόνια δεν εμφανίστηκε κανένας ξένος επενδυτής στα μικρά ψάρια που όπως λές δεν κάνουν τίποτε; Γιατί δεν ήρθε η Wind, η Orange ή ο οποισδήποτε να σαρώσει την Ελλάδα και να τους κλείσει το σπίτι;
Επειδή απλά δεν είναι ανόητοι. Ξέρουν το τηλεπικοινωνιακό τοπίο, γνωρίζουν πότε πρέπει να μπουν σε μια αγορά.

Και μια και είσαι μέσα στα κόλπα και ξέρεις και τα σωστά πρόσωπα... Κάνε μια ερώτηση στα πρόσωπα: ΣΗΜΕΡΑ... Αν θέλω να περάσω εγώ ο Yiapap S.A. μια οπτική ίνα 100 μέτρων στον Δήμο Θεσσαλονίκης... τι πρέπει να πληρώσω ως τέλη διέλευσης και αν κάνω σήμερα την νόμιμη αίτηση, πότε θα έχω απάντηση;
Μόλις μου απαντήσεις (αύριο, μεθαύριο, οποτεδήποτε) μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση για το γιατί δεν γίνονται επενδύσεις από τρίτους.

Έως τότε σου εκφράζω εντελώς φιλικά τη δυσαρέσκειά μου γιατί δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Και δυστυχώς με προκαλείς να απαντήσω ερωτήματα που έχουν απαντηθεί πολλάκις τα τελευταία 5 χρόνια.

ωπα πηρες πολυ φορα :lol:

υπαρχει σωστη εταιρεια εκτος δημοσιου η ΝΕΤΟΝΕ :respekt:και πολυ πιθανον να ειναι και αλλες.

οσο για την WIND :hmm:ηρθε ξερεις? τι θα κανει θα δουμε.

ξενη εταιρεια ηρθε η ΟΝ :hmm:και εχουμε και την VIVODI :hmm:τι κανουν αλλου παπα ευαγγελιο.

επενδυσεις φιλε μου δεν γινονται και τους λογους τους ξερεις αν οχι ενα πραγμα θα σου πω
"ελληναρες" σιγα που θα ερθει ο ξενος να δωσει τα ωραια του χρηματα για την παρτη μας και εμεις να τον βριζουμε κιολας και θα τον γδαρουμε. :lol: :lol: :lol:

για αυτο ειμαστε σαν τις χωρες του τριτου κοσμου και παντα ετσι θα ειμαστε αν δεν βαλουμε ποτε μυαλο.

εγω ποτε δεν ειπα οτι ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΕΤ ειναι αγγελοι απλα ειπα οτι αφορα εμενα προσωπικα τους βρισκω με τα οποια ελλατωματα τους πιο σωστους απο τους αλλους.

yiapap
07-06-07, 17:11
Τη NetOne αν και έχει δώσει πολύ καλά δείγματα γραφής είναι πολύ νωρίς να την αξιολογήσουμε.
Η On... ήρθε φέρνοντας όλα τα κουσούρια των Ιταλών μεγενθυμένα με όλα τα κουσούρια των Ελλήνων.
Η Vivodi είναι ξένη;;; Τους Εφραίμογλου δεν τους ξέρουν τα πρόσωπα;

Η Wind ήρθε. Αναμένουμε να δούμε με ποιό πρόσωπο ήρθε και φυσικά αν θα ενδιαφερθεί για τις επικοινωνίες δεδομένων.

Πότε όμως ήρθαν όλοι οι ξένοι; Για δες λίγο το "ημερολόγιο". Μήπως από τις αρχές του χρόνου όταν βγήκε το νέο νομοθετικό πλαίσιο για τις τηλεπικοινωνίες; Μήπως στην ίδια περίοδο που έγινε σαφές ότι ο κ.Αλεξανδρίδης (πιθανών το Υπουργείο) δεν πρόκειται να χαριστεί στον ΟΤΕ;

Δεν υπάρχει αγγελικός κόσμος... Υπάρχει μόνο ο Βελζεβούλ... και οι λοιποί... μικροσατανάδες.
Αναμένω την απάντησή σου στα τέλη διέλευσης που σε ρώτησα.

Zer0c00L
07-06-07, 17:18
Τη NetOne αν και έχει δώσει πολύ καλά δείγματα γραφής είναι πολύ νωρίς να την αξιολογήσουμε.
Η On... ήρθε φέρνοντας όλα τα κουσούρια των Ιταλών μεγενθυμένα με όλα τα κουσούρια των Ελλήνων.
Η Vivodi είναι ξένη;;; Τους Εφραίμογλου δεν τους ξέρουν τα πρόσωπα;

Η Wind ήρθε. Αναμένουμε να δούμε με ποιό πρόσωπο ήρθε και φυσικά αν θα ενδιαφερθεί για τις επικοινωνίες δεδομένων.

Πότε όμως ήρθαν όλοι οι ξένοι; Για δες λίγο το "ημερολόγιο". Μήπως από τις αρχές του χρόνου όταν βγήκε το νέο νομοθετικό πλαίσιο για τις τηλεπικοινωνίες; Μήπως στην ίδια περίοδο που έγινε σαφές ότι ο κ.Αλεξανδρίδης (πιθανών το Υπουργείο) δεν πρόκειται να χαριστεί στον ΟΤΕ;

Δεν υπάρχει αγγελικός κόσμος... Υπάρχει μόνο ο Βελζεβούλ... και οι λοιποί... μικροσατανάδες.
Αναμένω την απάντησή σου στα τέλη διέλευσης που σε ρώτησα.

στο θεμα με την ΝΕΤΟΝΕ κανεις ενα λαθος ειναι πρωταρα στους ιδιωτες ΟΧΙ ομως στις ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ και το λεω γιατι εχω στην εργασια μισθωμενη γραμμη εδω και χρονια και τωρα ως δωρο μας εκανε και 2 ADSL 2Mbps.

στο θεμα με την WIND θα δουμε.

στο θεμα με την ON εγω διαφωνω διοτι ως εταιρεια εχει καλες βασεις της λειπει το επικοινωνιακο.

στο θεμα με τους ξενους θα σου πω οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΜΑΣ για πολλους λογους π.χ βλεπε κωτσοβολο - dixons και αλλες πολλες που αγοραζουν τις δικιες μας εταιρειες και απολυουν τον ελληνα εργαζομενο που εχει τα μυρια δικαιωματα και προσλαβανουν απειρους.

οσο για το που πανε οι ξενοι θα σου πω μονο ενα πραγμα στις "γειτονικες μας χωρες".

Μονο διαβολοι υπαρχουν.

στα τεχνικα ζητηματα που αναφερεις γνωριζεις τις απαντησεις απο μονος σου ποσο κοστιζουν αυτα που λες περισσοτερα η λεπτομερειες δεν μπορω να πω για ευνοητους λογους.

δικαιολογια παντως για μενα προς τους εναλλακτικους δεν υπαρχει.

yiapap
07-06-07, 17:23
στα τεχνικα ζητηματα που αναφερεις γνωριζεις τις απαντησεις απο μονος σου ποσο κοστιζουν αυτα που λες περισσοτερα η λεπτομερειες δεν μπορω να πω για ευνοητους λογους.

δικαιολογια παντως για μενα προς τους εναλλακτικους δεν υπαρχει.Φυσικά και γνωρίζω. Γι αυτό σε προτρέπω να μάθεις κι εσύ. Όταν θα μάθεις περιμένω ένα post που ΔΕΝ θα τελειώνει όπως τεελιώνει αυτό που κάνω quote.

maik
07-06-07, 17:50
Η κλασικη παρανοηση στο φορουμ. Πεταγετε ενας και λεει οτι "κατα την κριση μου" ή "ετσι εμαθα απο τον μπατζανακη της κουμπαρας που δουλευει εκει" οτι συμβαινει το ταδε πραγμα και αμεσως πεταγονται αλλοι να το αποδεχτουν και να αρχισουν αναλυσεις επι αναλυσεων παντα βεβαια βασισμενοι στην δικια τους υποκειμενικη αποψη.

Για να ξεκαθαρισουμε λοιπον τα πραγματα. Η διαφορα τιμης μεταξυ home και office πακετων ειναι οχι γιατι μπαινει σε διαφορετικο dslam ουτε οτι υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση κλπ κλπ. Αυτα ειναι μονο στο μυαλο μερικων.
Η διαφορα ειναι γιατι στο office πακετο εχεις static ip εχεις ενα φασμα 16 ιp να μοιρασεις στα μηχανηματα σου, εχεις πιο πολλα email accounts εχεις αλλο τηλεφωνο για cc κλπ.

Δεν εχει να κανει με την ταχυτητα ,τα dslam, τους αθεμιτους ανταγωνισμους και αλλα γραφικα. Βαλτε λοιπον στην θηκη τα μαχαιρια γιατι μπορει να χρειαστει να κοψετε καμια μπριζολα και δεν θα δουλευουν τοτε.

Zer0c00L
07-06-07, 18:03
Η κλασικη παρανοηση στο φορουμ. Πεταγετε ενας και λεει οτι "κατα την κριση μου" ή "ετσι εμαθα απο τον μπατζανακη της κουμπαρας που δουλευει εκει" οτι συμβαινει το ταδε πραγμα και αμεσως πεταγονται αλλοι να το αποδεχτουν και να αρχισουν αναλυσεις επι αναλυσεων παντα βεβαια βασισμενοι στην δικια τους υποκειμενικη αποψη.

Για να ξεκαθαρισουμε λοιπον τα πραγματα. Η διαφορα τιμης μεταξυ home και office πακετων ειναι οχι γιατι μπαινει σε διαφορετικο dslam ουτε οτι υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση κλπ κλπ. Αυτα ειναι μονο στο μυαλο μερικων.
Η διαφορα ειναι γιατι στο office πακετο εχεις static ip εχεις ενα φασμα 16 ιp να μοιρασεις στα μηχανηματα σου, εχεις πιο πολλα email accounts εχεις αλλο τηλεφωνο για cc κλπ.

Δεν εχει να κανει με την ταχυτητα ,τα dslam, τους αθεμιτους ανταγωνισμους και αλλα γραφικα. Βαλτε λοιπον στην θηκη τα μαχαιρια γιατι μπορει να χρειαστει να κοψετε καμια μπριζολα και δεν θα δουλευουν τοτε.

μαλλον δεν καταλαβες φιλε μου

εγω ειπα το τι συμβαινει στην δικη μου περιοχη και στην δικη μου περιπτωση εγω ειμαι μονος στο DSLAM μαζι με αλλα 10 ατομα που εχουν το ιδιο πακετο διαφορετικη ταχυτητα απο μενα εγω θεωρητικα εκει ειμαι ο ποιο μικρος σε ταχυτητα (1024/256).

τωρα αν πεταγονται καποιοι και λενε περι αθεμιτου ανταγωνισμου δεν ξερω τι σκεφτονται εγω ξερω οτι στην περιοχη μου ο ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ εφαρμοζει αυτο που αναφερα.

σχετικα με την αντιμετωπιση που εχω σε πληροφορω κανεις παρα πολυ μεγαλο λαθος βεβαια ειναι επειδη τους εχω ζαλησει το κεφαλι, ειναι επειδη τους εχω κανει 5 φορες καταγγελια στις αρμοδιες αρχες και κερδισα εγω, ειναι επειδη δουλευω στο δημοσιο και σε καλο ποστο και με υπολογιζουν ποιος ξερει παντως εχω την καλυτερη αντιμετωπιση απο τον ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ οπως και απο την ΝΕΤΟΝΕ που η υπηρεσια που δουλευω την εχει χρονια.

οτι λεω φιλε μου εγω το λεω παντα απο την προσωπικη και δικη μου αποψη.

αν εσενα π.χ ο ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ σε γραφει στα παλια του τα παππουτσια δεν ειναι δικο μου προβλημα ουτε εγω θα το αναφερω αυτο ειναι δικο σου προβλημα να το λυσεις.

εγω ελυσα τα δικα μου προβληματα που ηταν 3 μηνες χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ απο βλαβη στον κατανεμητη που πλεον αλλαξαν τα καλωδια σε οπτικες ινες , λαθος χρεωση πακετου ειχα office και πληρωνα home προβληματα ταχυτητας και ping στα online games και οχι μονο και ολα τα ελυσα δια των νομιμων οδων και οτι κερδισα το ωφελουμε εγω και ισως και καποιοι αλλοι γειτονες που απλα δεν μιλησαν τοτε.

δεν αντιλλεγω οτι πληροφοριες και βοηθεια μου προσφεραν εδω τα παιδια ως γνωστες του αντικειμενου αλλα δεν κρυβομαι πισω απο λογια ο καθενας δουλευει για τον εαυτο του και μονο.

και οπως εχω αναφερει και γινομαι κουραστικος επειδη πληρωνω 200+ ευρω καθε δυο μηνες γουσταρω να την ξεζουμιζω χωρις ορια την γραμμη μου το τι κανει αλλος πιο διπλα δεν με ενδιαφερει εμενα.

albatross
07-06-07, 18:16
Ωραια φιλε μου, αν εχεις βυσμα στον ΟΤΕ πανε πες τους να σε βαλουν σε ενα DSLam μονο σου μη χασεις κανα κιλομπαϊτ. Ομως μην πας να κανεις το ασπρο μαυρο. Αν δε μπορουμε δηλαδη να συνεννοηθουμε για τα αυτονοητα τι να συζηταμε και καθολου...



edit:
εγω ειμαι μονος στο DSLAM μαζι με αλλα 10 ατομα που εχουν το ιδιο πακετο διαφορετικη ταχυτητα απο μενα εγω θεωρητικα εκει ειμαι ο ποιο μικρος σε ταχυτητα (1024/256)
γινεται να μπουν στο ιδιο dslam διαφορετικες κλασεις; Δεν το ξερα.

Zer0c00L
07-06-07, 18:23
Ωραια φιλε μου, αν εχεις βυσμα στον ΟΤΕ πανε πες τους να σε βαλουν σε ενα DSLam μονο σου μη χασεις κανα κιλομπαϊτ. Ομως μην πας να κανεις το ασπρο μαυρο. Αν δε μπορουμε δηλαδη να συνεννοηθουμε για τα αυτονοητα τι να συζηταμε και καθολου...

αν ειχα βυσμα φιλε μου θα ημουν και σε αδειο κεντρο και με τα 8Mbps Office Static IP και δεν θα πληρωνα τιποτα οπως εχουν καποιοι ειτε σε ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ ειτε σε ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ και δεν λενε κουβεντα.

Σε αντιθεση με αυτα που εχω τωρα 1024/256 και να περιμενω να κανει δωρεαν αναβαθμιση στα 2048/256 η μηπως ριξει τις τιμες στα 8 και ολα αυτα τα κερδισα κανοντας εγω αγωνα τρωγωντας εγω τον χρονο μου σε καταγγελιες σε μαζεμα στοιχειων σε τηλεφωνα κτλ. οποτε μου ανηκουν τωρα αν κερδιζει και αλλος μαζι μου μαγκια του δεν με νοιαζει εμενα
.
εγω οπως βλεπεις μιλαω ελληνικα τωρα αν καποιοι λενε τα δικα τους ειναι προβλημα δικο τους οχι δικο μου.
οτι ειπα και λεω παντα το λεω επωνυμα και αφορα εμπειρια προσωπικη.



Ωραια φιλε μου, αν εχεις βυσμα στον ΟΤΕ πανε πες τους να σε βαλουν σε ενα DSLam μονο σου μη χασεις κανα κιλομπαϊτ. Ομως μην πας να κανεις το ασπρο μαυρο. Αν δε μπορουμε δηλαδη να συνεννοηθουμε για τα αυτονοητα τι να συζηταμε και καθολου...



edit:
γινεται να μπουν στο ιδιο dslam διαφορετικες κλασεις; Δεν το ξερα.

απο τετοιου ειδους τεχνικες πληροφοριες που δεν ειναι τις ειδικοτητας μου δεν ξερω.
αυτο που ξερω ειναι οτι ειμαστε αυτη την στιγμη στο συγκεκριμενο κεντρο 11 ατομα και εχει χωρο συνολο 300 πορτες.

βεβαια και τα αλλα κεντρα εχουν χωρο ακομα και θα αυξηθει απο οσο γνωριζω.

wintech2003
07-06-07, 18:42
στο θεμα με την ΝΕΤΟΝΕ κανεις ενα λαθος ειναι πρωταρα στους ιδιωτες ΟΧΙ ομως στις ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ και το λεω γιατι εχω στην εργασια μισθωμενη γραμμη εδω και χρονια και τωρα ως δωρο μας εκανε και 2 ADSL 2Mbps.


σχετικα με την αντιμετωπιση που εχω σε πληροφορω κανεις παρα πολυ μεγαλο λαθος βεβαια ειναι επειδη τους εχω ζαλησει το κεφαλι, ειναι επειδη τους εχω κανει 5 φορες καταγγελια στις αρμοδιες αρχες και κερδισα εγω, ειναι επειδη δουλευω στο δημοσιο και σε καλο ποστο και με υπολογιζουν ποιος ξερει παντως εχω την καλυτερη αντιμετωπιση απο τον ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ οπως και απο την ΝΕΤΟΝΕ που η υπηρεσια που δουλευω την εχει χρονια.

Η NetOne δίνει δηλαδή μισθωμένα σε δημόσιες υπηρεσίες?

Zer0c00L
07-06-07, 19:04
Η NetOne δίνει δηλαδή μισθωμένα σε δημόσιες υπηρεσίες?


σε οτι αφορα αυτο υπαρχει ειδικες συμφωνιες που εγω δεν γνωριζω ειναι αλλου χωραφια.

επισης για να ξερεις δουλευω σε Κεντρο Επαγγελματικης Καταρτισης το οποιο τροφοδοτει με σεμιναρια εκμαθησης πληροφορικης τους ανεργους απο ΟΑΕΔ και απο επιχειρησεις υπαλληλους οπως και τους βρισκει και δουλεια.

ειμαστε κατα το ημισυ δημοσιοι και το αλλο ημισυ ιδιωτικοι.

ολα τα προγραμματα ειναι επιδοτουμενα απο το δημοσιο + Ε.Ε

και οτι αφορα τον εξοπλισμο παιρνουμε εγκριση πρωτα αν ειναι συμφερον αγορα.

απλα επειδη η σχολη εχει 200+ Η/Υ μπορω να σου πω οτι ακομα και τα 10 δεν φτανουν.

sdikr
07-06-07, 22:06
εδω κανεις λαθος φιλε μου διοτι στο κεντρο βυρωνα εχει συμφωνα με τις πληροφοριες απο τον τοπικο ΟΤΕ εχει 4 DSLAM τα 3 οπως ξερεις ειναι στην κατασταση που ειναι ολα ενω στο 4ο που ανηκω ειμαστε ολοι και ολοι 10 ατομα και ειναι ολοι οσοι εχουν στατικη διευθυνση και επαγγελματικο πακετο λες να ειναι τυχαιο? και το συγκεκριμενο ειναι 300 θεσεων.

δεν ξερω για τους αλλους παροχους που αναφερεσαι αν κανουν διαχωρισμο αλλα σε οτι γνωριζω απο προσωπικο επιπεδο και η ΟΤΕΝΕΤ εχει καλυτερη και αμεση εξυπηρετηση προς το επαγγελματικο πακετο που πληρωνω αλλα και η NETONE που την χρησιμοποιουμε επαγγελματικα (μισθωμενη και DSL γραμμες) στην εργασια μου.

οσο για αυτο που λες για την ταχυτητα μου φιλε μου δεν πεφτει (εγγυημενα πραγματα) οτι πληρωνω (132 ευρω το 2μηνο για στατικη 1024/256 αοριστου χρονου στην τιμη ειναι παγιο DSL+συνδρομη DSL+παγιο ISDN)παιρνω ο κανονας της αγορας που λεγαμε.

προσωπικα πιστευω οτι συντομα ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΕΤ θα κανουν το μεγαλο ΜΠΑΜ διοτι απο οσα ξερω απο την δουλεια μου θα γινει δωρεαν αναβαθμιση οσων εχουν 768Kbps και 1024Kbps (γιατι θα καταργηθουν) στα 2048Kbps και εκτος τα 4Mbps και 8Μbps θα μπει και νεα ταχυτητα ADSL2+ σε καλες τιμες απλα θελει υπομονη.

οπως εκανε το ΜΠΑΜ η ΝΕΤΟΝΕ που μεχρι προχτες στο ενεργητικο της ηταν μονο οι επιχειρησεις και ξαφνικα αφου ειδε οτι ολοι ειναι ευχαριστημενοι και μπορει να ανταπεξελθει με τα ιδια χαρακτηριστικα και στους ιδιωτες εκανε την κινηση της και μακαρι ολοι οι εναλλακτικοι να παρουν ιδεες και μυαλο απο την ΝΕΤΟΝΕ και να αφησουν τα φανταχτερα λογια και υποσχεσεις ετσι ωστε καποτε ο ελληνας να απολαμβανει το "ΓΡΗΓΟΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ" που εχουν αλλοι λαοι.

τώρα που έχω τον χρόνο

απο έδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904)

18223

1ον δεν έχει μόνο 4, έχει 23, σε κανένα δεν έχει μόνο 10 χρήστες και κανένα των 300 θέσεων

case closed

yiapap
07-06-07, 22:51
Έλα ρεεεεε....
Άσε μεεεεε....
Α! Case closed = :lock:
:-k :innocent:

@ ADSLgr.com All rights reserved.