PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα δίχως επίλυση..



drivth
19-05-18, 13:12
Καλημέρα, αντιμετωπίζω το εξής : εδώ και 5 χρόνια είμαι συνδρομητής της vodafone αρχικά με adsl και από τον Ιούνιο του 2017 σε vdsl. Γραμμή σχεδόν άψογη, με κλείδωμα στα 49.999 και uptime έως και 30 ημέρες συνεχόμενα. Περίπου από 20 Απριλίου. ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις λίγες στην αρχή καθημερινά, μετά έφτανα κάπου στις 20 με 25 καθημερινά και διαστήματα έως και δύο ώρες που δεν είχα ιντερνετ. Δηλώνω βλάβη, έρχεται τεχνικός ολα οκ λέει στο χαλύβδινο κουτί. Πάμε πάνω στο ρούτερ. Α εδώ έχουμε θέμα, βλέπω λάθη λέει. Θα φταίει η καλωδίωση λέει. Απαντώ ότι η καλωδίωση είναι καινούρια (τι σπίτι μου είναι καινούριο 5 ετίας), μου λέει θεωρείται παλιά. Φέρνω τον ηλεκτρολόγο μου, παρακάμπτουμε την καλωδίωση με προσωρινό άλλο καλώδιο απευθείας στο ρουτερ, τα ίδια και χειρότερα προβλήματα. Τηλ πάλι, το βλέπουμε μου λέει και μας βγάζει τι σύστημα error port out. Το δηλώνουν βλάβη στον ΟΤΕ, κάνει κάτι αυτός συστημικά, το διορθώσαμε μου λένε σε αλλάξε ο ΟΤΕ προφιλ. Ολα οκ για κανα δύο ημέρες, μετά πάλι τα ίδια. Αποσυνδέσεις φουλ. Ξανά τηλέφωνο, το βλέπουμε λένε. Ερχεται τεχνικός της vodafone, διαβάζει στο χαλύβδινο κουτί του ΟΤΕ συγχρονισμό 35000, λάθη άπειρα και αστάθεια. To δίνουν βλάβη στον ΟΤΕ, κάτι κάνει πάλι, εντάξει μου λένε. Πάλι τα ίδια.
Φτάνουμε λοιπόν στο σήμερα. Εχω μία γραμμή που παίζει για μία η δύο ημέρες καλά σταθερά, μετά κάνει αποσυνδέσεις, μαζεύει του κόσμου τα λάθη, κλειδώνει, μία στα 49.000, μία στα 38.000, μία στα 41.000 και πάει λέγοντας. Αν το πιάσει δε με τις αποσυνδέσεις, αυτές δεν σταματούν ποτέ. Εχω δηλαδη σε μία σχετικά καλή ημέρα πάνω από 5 αποσυγχρονιμούς.
Ξανά τηλέφωνο και παίρνω την ανήκουστη απάντηση : Κάναμε ότι μπορούσαμε, και εμείς και ο ΟΤΕ, η βλάβη σας θα χαρακτηριστεί ως μη επίλυσης. Και τι κάνουμε ρε παιδιά τώρα? Θα σας καλέσει το εμπορικό τμήμα η να διακόψετε χωρίς ποινή η να σας κάνουν έκπτωση. Μα εγώ τους λέω δεν θέλω τίποτα από τα δύο, ούτε να κλειδώνει στα 50, αλλά θέλω την γραμμή μου ΣΤΑΘΕΡΗ όπως και ήταν. Λέει λυπόμαστε, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Εχω δοκιμάσει τα πάντα, άλλο ρουτερ, καλωδίωση, σπλίτερ, δεν έχω τίποτα άλλο στη γραμμή πάνω παρά ένα ασύρματο τηλέφωνο καρφωμένο στο σπλίτερ.
Τι να κάνω ρε παιδιά, πρώτη φορά ακούω η διαβάζω τέτοια απάντηση από τεχνική υποστήριξη. Να φύγω, να πάω στον ΟΤΕ, θα λύθεί το πρόβλημά μου??

badweed
19-05-18, 13:23
να διακοψουν χωρις ποινη ; δεν υπαρχει συμβολαιο ;
η ποινη ειναι μονο για τον καταναλωτη ; αυτοι δεν εχουν ποινη που συνταξαν ενα συμβολαιο που δεν μπορουν να υποστηριξουν ;

drivth
19-05-18, 13:27
Αυτό μου λένε, ότι επειδή είμαι εν μέσω συμβολαίου να με αφήσουν να φύγω χωρίς ποινή πρόωρης διακοπής, απαράδεκτα πράγματα.. Ρε φίλε, πως τόσο καιρό έπαιζα μια χαρά και τώρα δεν παίζω? Ακούστε και κάτι που ξέχασα, ο ΟΤΕ λέει θεωρεί την γραμμή φυσιολογική αφού συγχρονίζει πάνω από 35.000 και έχει ως όριο μιας γραμμής τις 7 με 8 αποσυνδέσεις καθημερινά. Τραγικά πράγματα, στο χώρο με adsl από το 2006 σχεδόν, πρώτη φορά ακούω τέτοιες αρλούμπες γενικά.

sweet dreams
19-05-18, 23:08
Να φύγω, να πάω στον ΟΤΕ, θα λύθεί το πρόβλημά μου??

Mπορεί, έχει συμβεί σε συμφορουμίτες μόλις πήγανε στον ΟΤΕ να λυθούν ως δια μαγείας και τα προβλήματα, το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί αυτό κανένας.

- - - Updated - - -


ο ΟΤΕ λέει θεωρεί την γραμμή φυσιολογική αφού συγχρονίζει πάνω από 35.000 και έχει ως όριο μιας γραμμής τις 7 με 8 αποσυνδέσεις καθημερινά. Τραγικά πράγματα, στο χώρο με adsl από το 2006 σχεδόν, πρώτη φορά ακούω τέτοιες αρλούμπες γενικά.

Αυτό σου το λέει η VODAFONE εννοείται, γιατί με αυτήν μιλάς;; έτσι δεν είναι;;

cos_mor
20-05-18, 02:11
Το ιδιο πρόβλημα ειχα στο εξοχικο,εστειλαν 3-4 της Vodafone και Οτε, ειπαν οτι δεν υπάρχει λύση γιατι η απόσταση ειναι 4 Km ....
( επι 6 χρόνια που ειχα σταθερο, εστω 4 Mbps, ηταν μικρότερη η απόσταση απο το κέντρο?)
Εμένα μου προτειναν να παω Cosmote χωρις ποινή,οχι ομως να παραμείνω με μειωμένο πάγιο.
Ετσι κατέληξα στο συμπέρασμα, οτι ταχουν κανονίσει ωστε να πασσάρουν πελάτες στον Cosmote,που αλλωστε εχει πιο ακριβές τιμές.
Οπότε το μόνο παραπάνω που μπορεί να προσφέρει ειναι καλύτερες ταχύτητες και υπηρεσίες.
Δεν ξέρω και αν ισχύει οτι ο Cosmote κρατά και τις καλύτερες γραμμές για τους πελάτες του...
Μετά απο βλάβη του Οτε (40 ημερών), στο Μαρούσι,τώρα μειώθηκε η ταχύτητα απο 17 Mbps στα 12 !
Παραμένω στη Vodafone και στις 2 γραμμες και ελπίζω να ισχυσει να πληρώνουμε ανάλογα με τις πραγματικές ταχύτητες.
Στην θέση σου θα δεχόμουνα μείωση στο πάγιο , αν θέλεις τις παλιές ταχύτητες ισως να τις εχεις με Cosmote

sweet dreams
20-05-18, 02:14
και ελπίζω να ισχυσει να πληρώνουμε ανάλογα με τις πραγματικές ταχύτητες.


Πότε ανακοινώθηκε κάτι τέτοιο;;

cos_mor
20-05-18, 02:26
Πότε ανακοινώθηκε κάτι τέτοιο;;

Δυστυχώς δεν ανακοινώθηκε....
Καπου το ακουσα η διάβασα οτι κάποτε θα εναρμονισθεί η νομοθεσία με της Ευρώπης και θα πληρώνουμε ανάλογα με τις πραγματικές ταχύτητες.
Αλλά και να ισχύσει, θα λένε φταίει η καλωδίωση,το splitter, δεν ειναι 4 Mbps ,για εμας εναι 24....

sweet dreams
20-05-18, 02:42
Δυστυχώς δεν ανακοινώθηκε....
Καπου το ακουσα η διάβασα οτι κάποτε θα εναρμονισθεί η νομοθεσία με της Ευρώπης και θα πληρώνουμε ανάλογα με τις πραγματικές ταχύτητες.
Αλλά και να ισχύσει, θα λένε φταίει η καλωδίωση,το splitter, δεν ειναι 4 Mbps ,για εμας εναι 24....

Δεν υπάρχει πουθενά αυτό, δυστυχώς παντού η τεχνολογία xDSL είναι ίδια και επηρεάζεται από την απόσταση κυρίως, οπότε αυτό που ισχύει για την ταχύτητα είναι το "έως".

drivth
20-05-18, 06:53
Μα ρε παιδιά ποτέ δεν ζήτησα εγώ τα μέγιστα της ταχύτητας την σταθερότητα ζήτω που είχα και ξαφνικά έχασα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.