PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμές Πλαισίου και Eshop -- wtf?



gtl
07-06-07, 22:50
Γνωρίζει κανείς τί συνέβη τελευταία που να δικαιολογεί την άνοδο των τιμών στα εν λόγω καταστήματα?

Ενδεικτικά, o Core2 E4300 την προηγούμενη εβδομάδα κόστιζε 99 ευρώ στο Πλαίσιο, και τώρα πήγε στα 108 (+10%). Η Asus 8800GTS-320 από τα 264 στα 290 (+10%) -- το ίδιο και με τις κάρτες των άλλων εταιρειών. Η μητρική Asus P5N-E SLI από τα 65 ευρώ στα 90 -- αύξηση 38%!! Γενικά, η άνοδος τιμών φαίνεται να πήρε παραμάζωμα όλα τα προϊόντα του καταστήματος, και ανάλογη αύξηση βλέπω και στο Eshop. Kαι όλα αυτά χωρίς τίποτα αντίστοιχο στο εξωτερικό (ούτε η αντιστοιχία δολαρίου προς ευρώ έχει αλλάξει).

Με βλέπω να ξαναρχίζω τις αγορές μέσω internet από εξωτερικό -- αλλά πολύ θα ήθελα να ξέρω τί μεσολάβησε για να φτάσουμε σε αυτή την άνοδο. Κανένας insider να μας δώσει πληροφορίες?

Delijohn
08-06-07, 00:21
πλησιάζουν αποτελέσματα πανελληνίων και αυτά θα φέρουν πολλά δωράκια από τα εν λόγω καταστήματα.. :lol:

gtl
08-06-07, 00:31
πλησιάζουν αποτελέσματα πανελληνίων και αυτά θα φέρουν πολλά δωράκια από τα εν λόγω καταστήματα..

Δώρα παρηγορίας ή ανταμοιβής? ;)

Με την ευκαιρία, όσοι περιμένετε αποτελέσματα, να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στην συμπλήρωση των μηχανογραφικών και την επιλογή της σχολής σας. Όσοι δώσαμε με το επαίσχυντο σύστημα των δεσμών, στο οποίο κληθήκαμε να επιλέξουμε σχολή από τον... Φεβρουάριο της Γ' Λυκείου, θα δίναμε πολλά για να έχουμε την ευχέρεια να κάνουμε τις επιλογές μας με αποτελέσματα στο χέρι και χρόνο για σοβαρή έρευνα.

Ministry
08-06-07, 02:15
Θα τα ριξουνε το πολυ μεχρι τα μεσα του αλλου μηνα;) απλα ο κοσμος παει τετοιες εποχες διακοπες δεν ξοδευει σε υπολογιστες που ειναι νεκρη περιοδος επιπλεον σε ενα μηνα ανακοινωνωνται πτωση τιμων σημαντικα και σε intel και σε amd οποτε περιμενε...

gogos7
08-06-07, 22:05
Γνωρίζει κανείς τί συνέβη τελευταία που να δικαιολογεί την άνοδο των τιμών στα εν λόγω καταστήματα?

Το e-shop έφερε τους Ε2140, Ε2160.

Μάλλον για να μεγαλώσει το χάσμα με τον Ε4300.

IPL
10-06-07, 19:00
To καλοκαίρι γίνονται πάντα προσφορές λόγω μειωμένης κίνησης. Τα καταστήματα ανεβάζουν τιμες, και μετά κάνουν προσφορές, στο τέλος δηλαδή πληρώνεις το ίδιο με το κανονικό αν και νομίζεις ότι πρόκειται για προσφορά.

Τα ηλεκτρονικά γενικώς έχουν χαμηλά ποσοστά κέρδους για όλους οπότε οποιαδήποτε 'κανονική' προσφορά σημαίνει σχεδόν αυτόματα καθάρισμα στόκου και πώληση κάτω του κόστους.

Γενικά πάντως οι τιμές κατεβαίνουν, είναι πραγματικά παράλογο να ανεβαίνουν. Και ιδίως στο Πλαίσιο που είναι από τα ακριβότερα καταστήματα online έτσι κι αλλιώς.

Τώρα το ότι ανεβάσαν και οι δύο τις τιμές αυτό μπορεί να σημαίνει:
1. Το μίλησαν (συμβαίνει στις αγορές, δεν είναι τόσο σπάνιο όσο νομίζετε, μιλάω εκ πείρας)
2. Και οι δύο χρησιμοποιούν τις ίδιες τακτικές
3. Κάτι έγινε και ο ίδιο λόγος ανάγκασε και τις δύο εταιρίες να ανεβάσουν τιμές
4. Σύμπτωση (το πιό δύσκολο)

nnn
10-06-07, 23:52
Η αυξομείωση των τιμών είναι λογική μόνο όταν αφορά νέες παραγγελίες των καταστημάτων (συνναλαγματικές διαφορές,εργοστασιακές αύξησεις κλπ)

RASTAVIPER
11-06-07, 14:30
Δώρα παρηγορίας ή ανταμοιβής? ;)

Με την ευκαιρία, όσοι περιμένετε αποτελέσματα, να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στην συμπλήρωση των μηχανογραφικών και την επιλογή της σχολής σας. Όσοι δώσαμε με το επαίσχυντο σύστημα των δεσμών, στο οποίο κληθήκαμε να επιλέξουμε σχολή από τον... Φεβρουάριο της Γ' Λυκείου, θα δίναμε πολλά για να έχουμε την ευχέρεια να κάνουμε τις επιλογές μας με αποτελέσματα στο χέρι και χρόνο για σοβαρή έρευνα.


Σορρυ κιόλας, αλλά αν είχε φτάσει Φλεβάρης και ενώ σε 3 μήνες θα έδινες Πανελλήνιες, και εσύ δεν ήξερες τι σχολές να διαλέξεις, μάλλον δεν ενδιαφερόσουν σοβαρά για σχολές κλπ.Το οποίο δεν είναι κακό βέβαια, αλλά γιατί να κατηγορούμε τις εξετάσεις που δε μας ενδιαφέρουν..

Πάντως στο θέμα μας, τέτοιες περίεργες αυξήσεις σε τιμές παρατηρούνται σπάνια και μπορεί να οφείλονται σε έλλειψη πρώτων υλών με τα οποία κατασκυεάζονται τα σχετικά προϊόντα, πχ. πυρίτιο.

tommygun
11-06-07, 14:41
Σωστος.
Σχολες δηλωνεις με τη σειρα που τις προτιμας και ασχετως βασης,
δεν παιζεις χρηματιστηριο να περιμενεις ποσο παει η καθε μια...

gtl
11-06-07, 17:54
Σορρυ κιόλας, αλλά αν είχε φτάσει Φλεβάρης και ενώ σε 3 μήνες θα έδινες Πανελλήνιες, και εσύ δεν ήξερες τι σχολές να διαλέξεις, μάλλον δεν ενδιαφερόσουν σοβαρά για σχολές κλπ.Το οποίο δεν είναι κακό βέβαια, αλλά γιατί να κατηγορούμε τις εξετάσεις που δε μας ενδιαφέρουν..

Αντιθέτως, ακριβώς επειδή οι μαθητές καλούνταν να επιλέξουν στην μέση της απαιτητικής προετοιμασίας για τις πανελλήνιες, δεν μπορούσαν να διαθέσουν τον απαραίτητο χρόνο για να ερευνήσουν, για παράδειγμα, τις διαφορές μεταξύ Ιστορίας-Αρχαιολογίας και Ιστορίας-Εθνολογίας, ή Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής και Φιλοσοφικών-Κοινωνικών σπουδών. Μιλάμε για τμήματα που, αν και ομοειδή, έχουν πολύ διαφορετικά προγράμματα διδασκαλίας..


Πάντως στο θέμα μας, τέτοιες περίεργες αυξήσεις σε τιμές παρατηρούνται σπάνια και μπορεί να οφείλονται σε έλλειψη πρώτων υλών με τα οποία κατασκυεάζονται τα σχετικά προϊόντα, πχ. πυρίτιο.

Συμφωνώ - αυτό συμβαίνει αρκετά συχνά με τις μνήμες άλλωστε. Αλλά στα άλλα εξαρτήματα είναι πολύ σπανιότερο, και ούτε βλέπω κάποια αντίστοιχη τάση στις αγορές του εξωτερικού..

vjkostas
16-06-07, 09:30
Συμβαίνουν αυτά ανά διαστήματα...

kalwdios
16-06-07, 09:51
Αντιθέτως, ακριβώς επειδή οι μαθητές καλούνταν να επιλέξουν στην μέση της απαιτητικής προετοιμασίας για τις πανελλήνιες, δεν μπορούσαν να διαθέσουν τον απαραίτητο χρόνο για να ερευνήσουν, για παράδειγμα, τις διαφορές μεταξύ Ιστορίας-Αρχαιολογίας και Ιστορίας-Εθνολογίας, ή Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής και Φιλοσοφικών-Κοινωνικών σπουδών. Μιλάμε για τμήματα που, αν και ομοειδή, έχουν πολύ διαφορετικά προγράμματα διδασκαλίας..


Έτσι και αλλιώς όμως, η ώρα της έρευνας για σχολές δεν είναι στο τέλος Ιουνίου - αρχές Ιουλίου με τα λύκεια (σχεδόν) κλειστά και τα φροντιστήρια γεμάτα από κόσμο που ζητάει εκείνη την ώρα συμβουλές για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού. Άλλωστε, αν κρίνω από τα παραδείγματα που αναφέρεις δεν είναι και πολύ σίγουρο ότι είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο μπορούν να σε κατατοπίσουν για τέτοια θέματα. Παρόλο που η προετοιμασία για τις Πανελλήνιες είναι και πρέπει να είναι η κύρια ασχολία, παράλληλα κάνεις και την έρευνα για σχολές - με ησυχία.

Αυτός είναι ένας καλός λόγος που η 1 ώρα ΣΕΠ την εβδομάδα έπρεπε να είναι στη Γ΄ Λυκείου και όχι στην Α΄.

dproductionz
17-06-07, 12:14
Πιστέυω ότι είναι αδικαιολόγιτη η αυξηση απο τη στιγμή που στο εξωτερικό δεν παίζει αυτό το ανεβοκατέβασμα...
Και ούτε πιστέυω ότι σε αυτά τα 2 καταστήματα παίζουν με χαμηλά ποσοστά απο τη στιγμή που και οι 2 κάνουν εισαγωγές απο το εξωτερικό...
Ένα παραδειγμα με τις μνήμες...Στη γερμανία ένα κιτ 2gb μπορείς να το βρείς με 80 Ευρώ και εδώ κοστίζει τα διπλάσια...Φανταστήτε πόσο το αγοράζουν τα 2 καταστήματα απο το εξωτερικό και τι κέρδος βγαίνει...
Γενικός έχω παρατηρησει τελευταία ότι το e-shop ακολουθεί τις τιμές του πλαισίου ενώ παλαιότερα γινόταν το αντίθετο. Και δεν τίθεται θέμα συνενόησεις αλλα ο ένας παρακολούθει το site του αλλου (το οποίο είναι λογικό μιας και είναι οι 2 μεγαλήτεροι ανταγονιστές στο χώρο) και γι'αυτο μπορεί κανεις να παρατηρήσει κάποια καθυστέρησει μιας μέρας στις τιμές του e-shop έναντι του πλαισίου η και το αντίθετο σε κάποιες περιπτώσεις...

jasone stonecity
19-06-07, 22:32
Με βλέπω να ξαναρχίζω τις αγορές μέσω internet από εξωτερικό -- αλλά πολύ θα ήθελα να ξέρω τί μεσολάβησε για να φτάσουμε σε αυτή την άνοδο. Κανένας insider να μας δώσει πληροφορίες?[/QUOTE]

Αν αγοράσεις απο το εξωτερικό είναι φθηνοτερα και αν ναι μηπως ειναι ευκολο να μου συστήσει καποιο τετοιο site?:p

prometheas
20-06-07, 14:16
Η απάντηση μπορεί να είναι τα φημολογούμενα προβλήματα στην Edirect....

dproductionz
21-06-07, 07:47
Μπές geizhals.at (search για πολλά καταστήματα) για αγορές από γερμανία...
και αν έχεις και κάποια εταιρία δικιά σου η φίλου κτλ. μπορείς να τα πάρεις tax free από κάποια site εφόσον τους τα ζητήσεις...
Έκει βλέπω και την τάση της Ευρωπαϊκής αγοράς...

mitsos24
05-07-07, 16:48
Με την ευκαιρία, όσοι περιμένετε αποτελέσματα, να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στην συμπλήρωση των μηχανογραφικών και την επιλογή της σχολής σας. Όσοι δώσαμε με το επαίσχυντο σύστημα των δεσμών, στο οποίο κληθήκαμε να επιλέξουμε σχολή από τον... Φεβρουάριο της Γ' Λυκείου, θα δίναμε πολλά για να έχουμε την ευχέρεια να κάνουμε τις επιλογές μας με αποτελέσματα στο χέρι και χρόνο για σοβαρή έρευνα.[/QUOTE]

Πες τα ρε συναδελφε!!! Ουτε τα 18 δεν ειχαμε κλεισει οι περισσοτεροι. Δεσμες! Δεν πρεπει να υπηρχε χειροτερο συστημα! :down:
Σορρυ για το offtopic αλλα το δα και συγκινηθηκα

saito
09-07-07, 01:13
Καρτέλ και στην πληροφορική!! ? Πω ρεεε ας στείλουμε ολοι mail -παρατήρησης στα
sales@e-shop.gr,comments@e-shop.gr, http://www.plaisio.gr/contact.aspx για να δείξουμε οτι παίρνουμε πρέφα αλλαγές και....λαμογιές...

matrix1
26-08-07, 00:18
Καρτέλ και στην πληροφορική!! ? Πω ρεεε ας στείλουμε ολοι mail -παρατήρησης στα
sales@e-shop.gr,comments@e-shop.gr, http://www.plaisio.gr/contact.aspx για να δείξουμε οτι παίρνουμε πρέφα αλλαγές και....λαμογιές...


Δεν εχω στειλει ποτε mail στο πλαισιο, αλλα στο e-shop δεν συγκινουνται ΠΟΤΕ απο email! Εχω στειλει 5-6 φορες για διαφορετικα θεματα και ΠΟΤΕ δεν μου εχουν απαντησει! ΠΟΤΕ! Εχουν πιασει την καλη και δεν ασχολουνται με αυτους που τους παιρνουν πρεφα. Που θα παει, με αυτο το μυαλο καποτε θα κυνηγανε παλι τους πελατες οπως κανουν οι ρουχαλαδες στην Πατησιων! :lol:

A_gamer
26-08-07, 00:38
Για να το γυρίσω στο αρχικό θέμα, έχω δει αυτό το κουτί στο Πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=15&product=959820&tab=specs) να ακριβαίνει κατά 30 ευρώ, από 75 στα 105 (περίπου 40%!).

Μήπως τους τελειώνει το στοκ; :hmm:

andreasp
26-08-07, 01:35
Ένα παραδειγμα με τις μνήμες...Στη γερμανία ένα κιτ 2gb μπορείς να το βρείς με 80 Ευρώ και εδώ κοστίζει τα διπλάσια...Φανταστήτε πόσο το αγοράζουν τα 2 καταστήματα απο το εξωτερικό και τι κέρδος βγαίνει...

Εγω παντως , ενα σετακι 2*1GB 800mhz Geil , το πηρα 100ευρω απο το Eshop.
Υπήρχαν και φτηνότερες!

IPL
26-08-07, 01:39
Εγω παντως , ενα σετακι 2*1GB 800mhz Geil , το πηρα 100ευρω απο το Eshop.
Υπήρχαν και φτηνότερες!

2x1GB 667mhz με 60 ευρώ. Ebay και πάλι ebay για τα πάντα.

andreasp
26-08-07, 11:00
2x1GB 667mhz με 60 ευρώ. Ebay και πάλι ebay για τα πάντα.

Γιατι... αμα μπεις στο emarket πόσο θα το πάρεις?

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554663
Με 72ευρω τα παιρνεις και στην Ελλαδα, και μαλιστα με εγγυηση.

Μην συγκρινεις το ebay. Το ebay ειναι κατα βάση μεταχειρισμένα, κλεμμένα, απάτη. Το ebay δεν ειναι μαγαζι. Ενα site δημοπρασιων ειναι.

Δεν αξίζει τον κόπο να ψωνίζεις υπολογιστές απο το εξωτερικό. Χαμένος χρόνος και ρίσκο ειναι.

IPL
26-08-07, 11:07
Γιατι... αμα μπεις στο emarket πόσο θα το πάρεις?

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554663
Με 72ευρω τα παιρνεις και στην Ελλαδα, και μαλιστα με εγγυηση.

Μην συγκρινεις το ebay. Το ebay ειναι κατα βάση μεταχειρισμένα, κλεμμένα, απάτη. Το ebay δεν ειναι μαγαζι. Ενα site δημοπρασιων ειναι.

Δεν αξίζει τον κόπο να ψωνίζεις υπολογιστές απο το εξωτερικό. Χαμένος χρόνος και ρίσκο ειναι.

Για υπολογιστές συμφωνώ, δεν αξίζει περισσότερο λόγω τελωνείου. Για εξαρτήματα και άλλα ηλεκτρονικά το συνιστώ. Έχω αγοράσει συνολικά 40 πράγματα από το eBay και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κανένα. Προσωπική εμπειρία. Εκτός από ένα φλασάκι που το είχα βρει φθηνότερα στο you.gr, οτιδήποτε έχω αγοράσει στο eBay δεν το βρήκα φτηνότερα αλλού.

bilis
26-08-07, 11:40
Βρε αδέρφια μια και μιλάμε για e-shop και πλαίσιο, επειδή ετοιμάζομε για ένα καινούργιο pc έκανα μια πανομοιότυπη σύνθεση στα πρόχειρα και στα 2 και ειδα ότι το e-shop είναι στο σύνολο
πιο φθηνό περίπου 5%.

Επειδή σκέφτομαι να τους πω να μου το συναρμολογήσουν –εγώ δεν έχω όρεξη καλοκαιριάτικα για τέτοια- κάνουν καλή δουλειά, δηλαδή συναρμολόγηση τα εν λόγοκαταστήματα, ξέρει κάποιος τίποτα?

hemlock
26-08-07, 11:50
Βρε αδέρφια μια και μιλάμε για e-shop και πλαίσιο, επειδή ετοιμάζομε για ένα καινούργιο pc έκανα μια πανομοιότυπη σύνθεση στα πρόχειρα και στα 2 και ειδα ότι το e-shop είναι στο σύνολο
πιο φθηνό περίπου 5%.

Επειδή σκέφτομαι να τους πω να μου το συναρμολογήσουν –εγώ δεν έχω όρεξη καλοκαιριάτικα για τέτοια- κάνουν καλή δουλειά, δηλαδή συναρμολόγηση τα εν λόγοκαταστήματα, ξέρει κάποιος τίποτα?
Εχουν αναφερθει καποια περιεργα προβλημα με το eshop οπως το οτι σε ενα συστημα δεν του ειχαν βαλει την σωστη ψυκτρα επεξεργαστη και το μηχανακι λαμπαδιαζε μετα απο λιγο (υπαρχει προσφατο νημα)...Καλο θα ηταν αφου πιανουν τα χερια σου να το δεσεις μοναχος σου...

bilis
26-08-07, 11:57
Σίγουρα δίκαιο εχεις, απλά εχω άσχημες εμπειρίες απο συναρμολογήσεις παλαιότερα(!!) οπότε δεν θέλω να τρέχω σε ψυχίατρους καλοκαιριάτικα!

Πάντως οποιος αλλος φίλος εχεις αναλογες εμπειρίες ας ενημερώσει

kerneld
26-08-07, 12:32
Σίγουρα δίκαιο εχεις, απλά εχω άσχημες εμπειρίες απο συναρμολογήσεις παλαιότερα(!!) οπότε δεν θέλω να τρέχω σε ψυχίατρους καλοκαιριάτικα!

Πάντως οποιος αλλος φίλος εχεις αναλογες εμπειρίες ας ενημερώσει

Τα βασικά κουτιά τους (τα midi tower cases με την επωνυμία τους) δεν είναι ιδιαίτερα ποιοτικά (θορυβώδεις ανεμιστήρες, τροφοδοτικά κάτω του μετρίου). Οπότε αν στη σύνθεση σου έχεις υπολογίσει τέτοια κουτιά, άλλαξε την με κάτι επώνυμο και όχι με own brand turbo-x και innovator.

Στο θέμα της συναρμολόγησης είναι κατά μεγάλο ποσοστό θέμα τύχης. Μακάρι να πέσεις σε φιλότιμο παιδί που βιδώνει σωστά και δεν αφήνει τα μισά εξαρτήματα να κρέμονται.

Το παρόν σχόλιο ισχύει και για τις 2 εταιρείες.

bilis
26-08-07, 12:40
Σίγουρα επώνυμα προϊόντα πάντα!
Πάει η παλιά καλή εποχή που όλα μέσα στο PC ήταν noname!!!:p

ardi21
27-08-07, 03:43
Καλυτερα καντο μονος σου (η με εναν φιλο σου που ξερει) γιατι υπαρχουν και κρουσματα κλοπης ορισμενων εξαρτηματων. Π.χ των καλωδιοταινιων/καλωδιων sata της μητρικης κτλ...

Ξερεις τωρα, ανοιγουν τα κουτια για την συναρμολογηση και βουτανε οτι θελουν απο μεσα ελπιζοντας ο πελατης να μην το καταλαβει και κανει φασαρια... Σε εναν φιλο μου μεχρι και αλλο κουτι μητρικης του δωσανε γραφοντας πανω με.... μαρκαδορο(!) το σωστο μοντελο. Φυσικα απο μεσα ολα ειχαν χαθει.

jdm
27-08-07, 04:54
αργει και 5 εργασιμες μερες περιπου περισσοτερο

gkosto
27-08-07, 08:44
Γνωρίζει κανείς τί συνέβη τελευταία που να δικαιολογεί την άνοδο των τιμών στα εν λόγω καταστήματα?

Ενδεικτικά, o Core2 E4300 την προηγούμενη εβδομάδα κόστιζε 99 ευρώ στο Πλαίσιο, και τώρα πήγε στα 108 (+10%). Η Asus 8800GTS-320 από τα 264 στα 290 (+10%) -- το ίδιο και με τις κάρτες των άλλων εταιρειών. Η μητρική Asus P5N-E SLI από τα 65 ευρώ στα 90 -- αύξηση 38%!! Γενικά, η άνοδος τιμών φαίνεται να πήρε παραμάζωμα όλα τα προϊόντα του καταστήματος, και ανάλογη αύξηση βλέπω και στο Eshop. Kαι όλα αυτά χωρίς τίποτα αντίστοιχο στο εξωτερικό (ούτε η αντιστοιχία δολαρίου προς ευρώ έχει αλλάξει).

Με βλέπω να ξαναρχίζω τις αγορές μέσω internet από εξωτερικό -- αλλά πολύ θα ήθελα να ξέρω τί μεσολάβησε για να φτάσουμε σε αυτή την άνοδο. Κανένας insider να μας δώσει πληροφορίες?
back to school ειναι το θεμα ....
ε[ειδη ανεβαζουν τιμες για ν ατις ξαναριξουν τελος οκτωβριου . ειναι παλια η συνταγη

amvrosios
28-08-07, 15:22
back to school ειναι το θεμα ....
ε[ειδη ανεβαζουν τιμες για ν ατις ξαναριξουν τελος οκτωβριου . ειναι παλια η συνταγη

:oneup::oneup:+1

manoulamou
29-08-07, 10:17
Και οι χειροτερες εποχες να παραγγειλεις δικης τους συναρμολογησης PC
ειναι οταν ανοιγουν τα σχολεια και την περιοδο Χριστουγεννων-Πρωτοχρονιας!!!

gkosto
29-08-07, 10:23
ασε που φετος δεν θα εχει και πολυ κινηση κανενα πακετο απο τις εταιρειες ...και οι τιμες θα πεσουν αποτομα και δεν θα το παρει χαμπαρι κανενας.
οπως εκανε το πλαισιο εριχνε τις τιμες παρασκευη απογευμα και τις ξαναανεβαζε δευτερα πρωι
ρε τους εχουμε παρει χαμπαρι πια , απλα δεν εχουμε χρονο να ασχοληθουμε με αυτους

manoulamou
29-08-07, 10:49
Δυστυχως τους εχουν παρει χαμπαρι περισσοτερο
αυτοι που ασχολουνται ενεργα με το χωρο
οι ασχετοι και ιδιως οι πρωταρηδες μπορει να την πατησουν!

gkosto
29-08-07, 10:51
Δυστυχως τους εχουν παρει χαμπαρι περισσοτερο
αυτοι που ασχολουνται ενεργα με το χωρο
οι ασχετοι και ιδιως οι πρωταρηδες μπορει να την πατησουν!
υπαρχουν παρασκευες που το πλαισιο κατεβαζει τιμες και τις ξανανεβαζει την δευτερα ,
το e-shop προσπαθει σε καποια να ειναι κοντα και βγαζει τμες για προιοντα που δεν τα εχει διαθεσιμα

tsegman
30-08-07, 16:07
To καλοκαίρι γίνονται πάντα προσφορές λόγω μειωμένης κίνησης. Τα καταστήματα ανεβάζουν τιμες, και μετά κάνουν προσφορές, στο τέλος δηλαδή πληρώνεις το ίδιο με το κανονικό αν και νομίζεις ότι πρόκειται για προσφορά.

Τα ηλεκτρονικά γενικώς έχουν χαμηλά ποσοστά κέρδους για όλους οπότε οποιαδήποτε 'κανονική' προσφορά σημαίνει σχεδόν αυτόματα καθάρισμα στόκου και πώληση κάτω του κόστους.

Γενικά πάντως οι τιμές κατεβαίνουν, είναι πραγματικά παράλογο να ανεβαίνουν. Και ιδίως στο Πλαίσιο που είναι από τα ακριβότερα καταστήματα online έτσι κι αλλιώς.

Τώρα το ότι ανεβάσαν και οι δύο τις τιμές αυτό μπορεί να σημαίνει:
1. Το μίλησαν (συμβαίνει στις αγορές, δεν είναι τόσο σπάνιο όσο νομίζετε, μιλάω εκ πείρας)
2. Και οι δύο χρησιμοποιούν τις ίδιες τακτικές
3. Κάτι έγινε και ο ίδιο λόγος ανάγκασε και τις δύο εταιρίες να ανεβάσουν τιμές
4. Σύμπτωση (το πιό δύσκολο)

:oneup:

weakwire
11-09-07, 13:39
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168556
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=967238
και αυτά τα προιόντα παίζουν πολύ το τελευταίο καιρό

jolis007
11-09-07, 13:51
υπαρχουν παρασκευες που το πλαισιο κατεβαζει τιμες και τις ξανανεβαζει την δευτερα

:what: Πρώτη φορά το ακούω. Καλά, έχουν τόσα ταμπελάκια στις αποθήκες τους για να αλλάζουν ή είναι μπρος-πίσω; :lol::lol:
Θα το τσεκάρω, γιατί αν είναι έτσι συμφέρει...

Iannis
13-09-07, 17:16
Εβγαλαν και τις εκπτωσεις που ειχαν
Ξεστοκάρανε στο πλαισιο?

manoulamou
13-09-07, 17:25
ΟΧΙ τελειωσε η περιοδος των εκπτωσεων:p...
Αρχισε η εποχη των σχολικων pc, παρε κοσμεεεε!!!

gkats2002
13-09-07, 17:35
Σε λίγο καιρό, όλο και κάτι θα βάλουν στο Stock της Μεταμόρφωσης.

manoulamou
13-09-07, 17:57
Βεβαια μην περιμενετε να εμφανιστουν στο site
κι αυτα που θα δειτε ή ειναι σαβουρα ή
θα εχουν αφανιστει πριν καν μπουν στα ραφια!

gkats2002
14-09-07, 00:04
Όπως έγινε με τα πρώτα καλά κομμάτια που έβγαλαν στις εκπτώσεις...
Ακόμη σκέφτομαι τον τυχερό που πήρε την Evga 8800GTS 640 στην τιμή της XFX 8800GTS 320!!!
Και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι...

Gordito
16-09-07, 19:23
Αλλος πηρε 7900GTX με 140€.......... :x

Psychaos
08-10-07, 21:35
Εγω γελαω με κατι Top Web Offer που βαζει το Πλαισιο και οταν πηγαινω να δω το ιδιο προϊον στο skroutz η στο pathfinder βλεπω μεχρι και 30 ευρω διαφορα σε ορισμενα προϊοντα πληροφορικης. Πχ κατι φορητοι υπολογιστες Toshiba με 665 ,675 σε Camber και Γραμμη αντιστοιχα και στο Πλαισιο ( Top Web Offer μην το ξεχνατε ε )689! Βεβαια επειδη ειμαι συχνος πελατης του Πλαισιο εχει οντως καποια προϊοντα σε χαμηλοτερες τιμες απο αρκετα site και καταστηματα.Πχ ειχα αγορασει Dvd-rw με 19 ευρω πριν ενα χρονο περιπου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.