PDA

Επιστροφή στο Forum : προεπιλογη και χρεωση οτε



grgmls
07-06-07, 23:22
εχω ενα τηλεφωνο 210........ με προεπιλογη tellas
η προεπιλογη εχει ενεργοποιηθει απο αρχες απριλιου περιπου
σημερα ελαβα ενα λογαριασμο οτε που μου χρεωνει ως 15/5 εκτος απο τα παγια
φυσικα και καποιες κλησεις στο 141 ,13800 της τελλας και καποιο αλλο τηλεφωνο της tellas
γιατι γινεται αυτο και αν ειναι σωστο υπαρχουν και αλλα νουμερα
που τα χρεωνει ο οτε παρα την προεπιλογη

Maax
07-06-07, 23:38
Έχω την εντύπωση πως όλα τα 3ψήφια, 4ψήφια, 5ψήφια, 801 χρεώνοντε στον ΟΤΕ, εκτός κι αν μπεις στο ιδιόκτητο δίκτυο κάποιου παρόχου που εκεί στα κόβει ο πάροχος και δεν μπορείς να τα καλέσεις, εκτός απο τα βασικά 100,166,199 κλπ κλπ κλπ

nikgl
08-06-07, 09:36
Επίσης τα 211ΧΧΧΧΧΧΧ, 212ΧΧΧΧΧΧΧ, 213ΧΧΧΧΧΧΧ πάνε μέσω ΟΤΕ και όχι μέσω προεπιλογής.
Αν έχεις αναλυτική χρέωση στο λογαριασμό ΟΤΕ θα τα δεις κανονικά εκεί. Ανήκουν στην κατηγορία <κλήσεις προς άλλα σταθερά δίκτυα>.
Δε γνωρίζω τι γίνεται με τους αριθμούς που έχουν μεταφερθεί με φορητότητα.
Είναι αισχρό τουλάχιστον.

nmakry
08-06-07, 10:54
Η προεπιλογή αφορά γεωγραφικούς αριθμούς + τα κινητά. Τα τριψήφια, 801 κλπ δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία και πηγαίνουν μέσω ΟΤΕ.

Βέβαια, εκπλήσσομαι εάν τα 211, 212, 213 κλπ πηγαίνουν μέσω ΟΤΕ, καθώς είναι γεωγραφικοί αριθμοί. Μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό κάποιος σίγουρα; (δεν αμφισβητώ αυτό που λέει ο nikgl, απλά θα ήθελα και μία δεύτερη επιβεβαίωση...)

ssonic
08-06-07, 11:17
Η αλήθεια είναι πως τα ολιγοψήφια και τα 801 δρομολογούνται μέσω ΟΤΕ και όχι μέσω του προεπιλεγμένου φορέα.

Σε ότι αφορά τις κλήσεις προς άλλα δίκτυα (211, 212 και αριθμούς με φορητότητα), από που και έως που δρομολογούνται μέσω ΟΤΕ και όχι μέσω προεπιλογής; Για να κονομάει την ακριβότερη χρέωση ο ΟΤΕ;;; Ο κανονισμός της προεπιλογής που έχει δημοσιεύεσει η ΕΕΤΤ μιλάει για γεωγραφικούς αριθμούς και όλοι αυτοί είναι γεωγραφικοί.

Κάνει τέτοια λαμογιά ο ΟΤΕ;

nikgl
08-06-07, 11:18
Μου έτυχε τον περασμένο Σεπτέμβρη όπου η μητέρα μου με καλούσε από προεπιλογή Vivodi σε μένα που έχω αριθμό Vivodi 211XXXXXXX.
Στο λογαριασμό της ενώ όλες οι κλήσεις πήγαιναν μέσω vivodi, οι κλήσεις προς τον αριθμό μου πήγαιναν στον ΟΤΕ.
Μετά από διαμαρτυρία στη Vivodi μας είπανε ότι έτσι λειτουργεί η προεπιλογή.
Δεν έχω βέβαια εμπειρία από άλλο πάροχο και θα ήταν ενδιαφέρον αν το επιβεβαίωνε και κάποιος ακόμα με άλλο πάροχο.
Έχω αναφερθεί και στο παρελθόν γι'αυτο το φάλτσο. Το θεωρώ πολύ σημαντικό ιδιαίτερα για εκείνους που έχουν προγράμματα προεπιλογής με απεριόριστες κλήσεις και μπορεί να πέφτουν θύματα.

ssonic
08-06-07, 11:24
Αυτό μιλάμε είναι τεράστια ΑΠΑΤΗ. Στην ΕΕΤΤ κάνατε καταγγελία; Τον ΟΤΕ τον ρωτήσατε; Γιατί στη Vivodi δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτά που λέει.

Ο Κανονισμός της Προεπιλογής Φορέα (http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/Numbering/FEK_B.22.2006_CPS.pdf) είναι σαφής και δεν κάνει διαχωρισμό για κλήσεις προς δίκτυο ΟΤΕ και κλήσεις προς Αλλα Δίκτυα :hmm:

nmakry
08-06-07, 11:27
Κάποιος άλλος να μας το επιβεβαιώσει αυτό; Μπορώ να κάνω κι εγώ μια δοκιμή, αλλά μέχρι να έρθει ο επόμενος λογαριασμός χαιρετίσματα ;)

Πάντως, εάν ισχύει, θα ήθελα να ακούσω την εξήγηση της ΕΕΤΤ...!

@ ADSLgr.com All rights reserved.