PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος η Otenet και οι τακτικές της...



Fanfaras
08-06-07, 01:44
Καλημέρα σε όλους...

Πρώτο μήνυμά μου εδώ και η εγγραφή μου έγινε πάνω σε μια "σημαντική" απόφαση! Μετά από αρκετά χρόνια, αφήνω πίσω την Otenet και τις απαράδεκτες τακτικές της και προχωρώ σε HOL συνδρομή (καταλήγω ότι είναι η πιο αξιόπιστη αυτή τη στιγμή)

Ο λόγος έχει αναφερθεί σε πολλά άλλα threads και έχει φυσικά να κάνει με την απαράδεκτη ταχύτητα που έχω σε εφαρμογές p2p και torrent. Δεν ξέρω αν βάζει κόφτες ή όχι η Otenet ή ο OTE ή Τούρκοι προβοκάτορες (!), αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι πληρώνω DSL και DSL δεν έχω. Ή μάλλον έχω για http σελίδες που ουσιαστικά δεν μου χρειάζεται.

Επειδή πήρα πολλές φορές το helpdesk της Otenet και κάθε φορά κάνουν τους Κινέζους, ότι εφ' όσον έχω γρήγορο ftp και http όλα είναι ok, και εφ' όσον στην ερώτησή μου αν πρόκειται το΄πρόβλημα να λυθεί ή όχι απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι, τότε η μόνη λύση πλέον είναι να σταματήσω εγώ ο ίδιος τη κοροϊδία τους.

Αξίζει να αναφερθεί πως ο τελευταίος εκπρόσωπος και προϊστάμενος βάρδειας του helpdesk μου είπε ότι πιθανόν τα p2p να "μπλοκάρονται" από κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιεί η Otenet για δικτυακή προστασία των πελατών της. Του ζήτησα να καταργηθεί κάθε προστασία, ότι δεν τη θέλω και μου απάντησε δεν γίνεται! Φυσικά δεν μου απάντησε γιατί από το pc της δουλειάς μου, σε άλλη περιοχή (πίσω από το Hilton) κατεβάζω ακόμα με Otenet και τέρμα τα γκάζια! Προφανώς εκεί η περιοχή είναι ακόμα "απροστάτευτη"!

Sorry που ίσως άνοιξα νέο θέμα για κάτι που έχει συζητηθεί αρκετά εδώ.

Αντίο Otenet, θα σε θυμάμαι πάντα !!! :rofl:

giorgosts
08-06-07, 02:25
Δεν είναι θέμα της otenet. Το κόψιμο γίνεται στα πακέτα στο DSLAM από τον OTE. Αν έχεις ΑΡΥΣ όπου και να πας το ίδιο θα είναι.

Ψάξε στα άλλα νήματα στο φόρουμ. Θα βρεις τους λόγους για τα προβλήματά σου. Λύσεις όμως λίγο δύσκολο.

stmour
08-06-07, 13:37
Ακριβώς. Εγώ είχα Forthnet και γυρισα σε OTE φυσικά πάντα με πρόβλημα συγκεκριμένες ώρες. Δυστυχώς κατα πάσα πιθανότητα το προβλημά σου δε θα λυθεί. Μακάρι όμως!!

rho
08-06-07, 13:44
Μετά από αρκετά χρόνια, αφήνω πίσω την Otenet και τις απαράδεκτες τακτικές της και προχωρώ σε HOL συνδρομή (καταλήγω ότι είναι η πιο αξιόπιστη αυτή τη στιγμή)

Δηλαδή λες ότι πήρες τηλεφωνο την HOL και σου ορκίστηκαν ότι δεν βάζουν κόφτες ;

Μήπως σου το υπέγραψαν κι όλας;

Για τις Ρ2Ρ εφαρμογές τι σου είπαν; Ότι η σύνδεσή σου θα πετάει;

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Και εις άλλα με υγεία!

AGAS
08-06-07, 14:32
Δεν μπορεις να παραπονιεσαι για ταχυτητες των τορρεντς γιατι αμα θες την γνωμη μου κατεβαζεις πειρατικα προγραμματα,τραγουδια,παιχνιδια κτλ που ενταξει εδω περα δεν τρεχει τιποτα ελλαδαρα φορ δε γουιν αλλα οπως και να χει στην ουσια κλεβεις :p και πολλα τρακερ εχουν προβληματα και συνδεεσαι πιθανοτατα με πολλους leechers που εχουν μεγαλο down αλλα ελαχιστο up οπως ολοι μας.

Τις πρωινες ωρες παιζει προβλημα για εμενα προσωπικα αλλα αφηνε τον ανοιχτο ολο το βραδυ να κατεβαζει δεν χανεις και τιποτα ...

Αμα θες την γνωμη βαλε οσα τορρεντς γουσταρεις να κατεβαινουν και πηγαινε καμια βολτα γιατι αν καθεσαι στον υπολογιστη απλα χαζεύοντας την ταχυτητα χανεις την ωρα σου.

Fanfaras
08-06-07, 15:50
Παιδιά δεν ασχολούμαι με torrents, αλλά κυρίως με p2p όπως το dc++.

Η HOL δεν μου έταξε τίποτα απολύτως, απλώς γνωστοί μου δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα. Αυτό με το D-SLAM του ΟΤΕ δεν στέκει, γιατί συνδέθηκα με το demo της HOL και από το ίδιο pc την ίδια ώρα, σε ίδιες συνθήκες, από τον ίδιο χρήστη (με ελεύθερα όλα τα slots) από HOL κατέβαζα με 80kb/s και από Οτενετ με 2kb/s!!!!!! Δεν είναι υπερβολή, είναι πραγματικά τα νούμερα που αναφέρω και τα έχω και σε screen shots για όσους άπιστους.

Όταν το ανέφερα στο helpdesk της Οτενετ και μάλιστα σε προϊστάμενο (που ζήτησα επίμονα να μιλήσω) μου ανέφερε ότι το demo της HOL και κάθε demo δεν έχουν καμία προστασία και έτσι είναι λογικο να καταβάζω σφαίρα!!!!!! Του ζήτησα να αφαιρέσει κάθε προστασία από τη σύνδεσή μου στη Otenet και μου είπε ότι αυτό δεν γίνεται! Ο λόγος; Ότι δεν μπορεί για παράδειγμα η Otenet να με αφήσει να χρησιμοποιώ τη ταχύτητα μου για να κάνω spamming!!!!
Τον ρώτησα τι σχέση έχει το spamming με τα p2p και βασικά δεν ήξερε τι να μου πει...

Τρελή η κουβέντα; Ναι πράγματι. Εκεί στην otenet δεν ξέρουν πια τι να πουν για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
Προσωπικά είμαι απόλυτα πεποισμένος ότι οι κόφτες είναι δουλειά της Otenet και κανενός άλλου. Αν ήταν από το dslam του OTE δεν θα κατέβαζα γρήγορα ούτε με τη HOL.

Fanfaras
08-06-07, 15:54
Παρεπιπτόντως και αυτή τη στιγμή που γράφω είμαι με το demo της HOL και κατεβάζω με 80άρες! (η σύνδεσή μου είναι 768, άρα κατεβάζω με τη best δυνατή ταχύτητα)!

giorgosts
08-06-07, 16:24
Τί τέλος η otenet και π@π@ρi3s μου λες τώρα. Η εικόνα μιλάει από μόνη της.:respekt:
http://img444.imageshack.us/img444/4782/snapshot12pt8.th.png (http://img444.imageshack.us/my.php?image=snapshot12pt8.png)

(Και όπως βλέπεις δεν χρειάστηκε να περιμένω παραπάνω από 2-3 λεπτά για να τερματίσει τη γραμμή).

gallahant
08-06-07, 16:58
Μια χαρούλα είναι η Οτενέτ, δεν είχα σχεδόν κανένα πρόβλημα εδω και 1μιση χρόνο που είμαι συνδρομητής τους (μόνο πριν λίγο καιρό είχα πρόβλημα με ταχύτητες αλλά διορθώθηκε μετά από μια βδομάδα)

Σε p2p αγγίζω τα 120kb/s. Πολύ δύσκολα θα έπιανα περισσότερα απ αυτό, όπου και να ήμουν!

manicpanic
08-06-07, 17:15
Η Οτενετ τωρα τελευταια εχει τα χαλια της. Σερνεται σαν χελώνα, αγκομαχαει σαν μουλαρι κυπραιίκο και γενικα το σερβις ειναι χαλια. Στην αρχη ηταν μονο τα torrents τωρα τελευταια ειναι τα παντα. Και μην μου πειτε για προγραμματα , κοφτες, πιταρισμενα dslam και αλλα τετοια γιατι τα εχω ακουσει ολα, τα ξερω ολα και απλα δεν με ενδιαφερει. Εγω πληρωνω 2048 και 2048 δεν εχει πουθενα. Μεχρι 120κβ/s και αντε να μην πω. Περιμενω το ιδιοκτητο της Forthnet μπας και δουμε ασπρη μερα. Και Θα μου πειτε εκει θα ειναι καλυτερα? Ε τουλαχιστον δεν θα τους πληρωνω 30 ευρω μονο για adsl και μαλιστα στα 2048.

stmour
08-06-07, 19:07
Αυτά τα περι προστασίας και λοιπές παπ..ριές που σου είπαν είναι λόγω άγνοιας. Δηλαδή το πρωί που κατεβάζω τρελά δε με προστατέυουν και το βράδυ τους πιάνει η ευαισθησία? Και οι άλλοι που κατεβάζουν το βράδυ και δε μπορούν το πρωί γιατί σέρνονται έχουν άλλη πολιτική προστασίας? Να μη χάφτουμε ότι μας λένε λόγω ανεπάρκειας τους. Είπαμε κοφτες ή πιταρισμένα DSLAM ή και τα δύο μαζι είναι οι λόγοι του προβλήματος. Τώρα αφού εγώ έκανα το τέστ με τους 2 παροχους σε διάστημα 2 ημερών δε πείθομαι για κάτι άλλο.

apitolis
08-06-07, 19:31
Φιλε μου οτι και να κανεις παλι απο οτε θα περνας... Οντος υπαρχουνε προγραμματα που κοβουνε voip και p2p και ο λογος ειναι οτι οι υποδομες του οτε σε σχεση με την ζητιση που υπαρχει ειναι αντιστροφος αναλογος.
φαντασου να μην υπηρχανε προγραμματα περιοριζμου... το συστιμα θα ηταν ασταθες εγω παραδιγμα εχω οτενετ 2024 και συνιθος κατεβαζω με p2p σαν εμενα ειναι μερικες χιλιαδες ανθρωποι
η λυση (θεοριτικα) ειναι να βαλεις καποια απο τις ανεξαρτιτες απο τον οτε συνδεσεις vivodi hol forthnet ontelecom (σιγα μην ειναι βλακες και τα αφινουνε ξεφραγο αμπελι)και θα κατεβαζεισ με 8mbp/s............:rofl:
(sorry για την ορθογραφια):whistle:

EvilHawk
08-06-07, 19:33
Οντος υπαρχουνε προγραμματα που κοβουνε voip και p2p ...

Από πότε ? :hmm:

gdscream
10-06-07, 17:58
Και γω παιδια conn-x εχω και σκεφτομαι απο σεπτεμμβρη που ληγει το 6μηνο να παω στο ιδιοκτητο της forthnet

l_satsok
10-06-07, 20:28
δεν υπαρχουν κοφτες,αλλα οσα εκατομμυρια φορες και να το φωναζουμε οποιου τουχει μπει η ιδεα δεν του βγαινει.
μακαρι να ειχαν μπει γιατι ετσι θα ηταν καλυτερες καπως και οι ταχυτητες και τα πακετα αλλα
δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα για την ωρα απο τους παροχους και στην περιπτωση μας την οτενετ.
ειχε ξεφρακαρει λιγο το dslam μου για καμμια 20αρια μερες και πηγαινε μεχρι 120kb(ειδατε; ευτυχισμενος με τα 120 εχοντας 2048) αλλα παλι ειμαι στα 60kb,δεν ασχολουμαι πλεον,δεν
προκειται ποτε να φτιαξει κατι,αλλα να μη λεμε οτι μας κατεβει,κοφτες και μαλακιες δεν υπαρχουν.

και οσοι φτανουν τα 120kb/sec με 2048 συνδεση θα τους παρακαλεσω πολυ απλα να μην
παραπονουνται,να σκασουν και να το βουλωσουν γιατι αν τους ειχα μπροστα μου θα τους ετριβα στα μουτρα τα 50kb/sec που τρωω επι 10 μηνες συνεχεια στα μουτρα...........

αγριεψα παλι,ζηταω συγγνωμη και δεν ξαναγραφω περι aDSL.

RBS
11-06-07, 14:01
:oneup:
δεν υπαρχουν κοφτες,αλλα οσα εκατομμυρια φορες και να το φωναζουμε οποιου τουχει μπει η ιδεα δεν του βγαινει.
μακαρι να ειχαν μπει γιατι ετσι θα ηταν καλυτερες καπως και οι ταχυτητες και τα πακετα αλλα
δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα για την ωρα απο τους παροχους και στην περιπτωση μας την οτενετ.
ειχε ξεφρακαρει λιγο το dslam μου για καμμια 20αρια μερες και πηγαινε μεχρι 120kb(ειδατε; ευτυχισμενος με τα 120 εχοντας 2048) αλλα παλι ειμαι στα 60kb,δεν ασχολουμαι πλεον,δεν
προκειται ποτε να φτιαξει κατι,αλλα να μη λεμε οτι μας κατεβει,κοφτες και μαλακιες δεν υπαρχουν.

και οσοι φτανουν τα 120kb/sec με 2048 συνδεση θα τους παρακαλεσω πολυ απλα να μην
παραπονουνται,να σκασουν και να το βουλωσουν γιατι αν τους ειχα μπροστα μου θα τους ετριβα στα μουτρα τα 50kb/sec που τρωω επι 10 μηνες συνεχεια στα μουτρα...........

αγριεψα παλι,ζηταω συγγνωμη και δεν ξαναγραφω περι aDSL.:oneup::worthy: ΠΕΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

manicpanic
12-06-07, 08:36
Δηλαδη οσοι αγορασαμε το ferrari στα 2048 με μηχανη απο lada να μην μιλαμε και να χαιρομαστε απο πανω. Μπραβο στον ΟΤΕ που υποσχεται λαγους με πετραχηλια και εμεις σαν κοροιδα πληρωνουμε. Και οχι μονο πληρωνουμε αλλα ξαναστελνουν τον λογαριασμο να τον ξαναπληρωσεις. Και ενω σε ολες τις ευνομουμενες χωρες οταν βρισκοταν το λαθος απλα θα πληρωνες το πραγματικο λογαριασμο , εδω οχι! Πρεπει να τον ξαναπληρωσεις και να σου αφαιρεθει μετα. Εμενα με ρωτησαν αν εχω τα λεφτα να τον ξαναπληρωσω? Αυτοι κανουν τα λαθη εγω θα τα πληρωνω?Αυτο κυριοι ειναι ο Οργανισμος Τηλεπικοινωνιων Ελλαδος. Ενα ξεφραγο αμπελι που κανει οτι θελει ο καθε υπαλληλος και που αν ερθει κανενας παροχος μς αρ@@@δια απο εξωτερικο θα βγει στο πεζοδρομιο να ζητιανευει παγια. παραθετω δημοσιευση της ημερησιας:


Περίπου 80.000 νοικοκυριά έχουν διακόψει τη σχέση τους με τον ΟΤΕ και μέχρι το τέλος του 2007 εκτιμάται ότι θα διπλασιαστούν. Πηγή: imerisia.gr

ermis
12-06-07, 11:09
Εγω είμαι της άποψης οτι τουλάχιστον ταχύτητες μέχρι 2 θα πρέπει να πιάνονται!! Γιατί πώς αλλοιώς θα πιάσουμε τα μεχρι 8 και τα μεχρι 24 αν δεν πιανουμε τα 2? Είναι τεχνικό πρόβλημα. Κι εγώ δήλωσα βλάβη για τη ταχύτητα και διορθώθηκε και τουλάχιστον με rapidshare βλέπω απο 180-212. Κάποιες στιγμές παρατηρώ και 150-160...αλλά για λίγο.

Dim(GR)
12-06-07, 12:16
otenet 1MBit katevazo sinexia me 100 - 110 kbps;)

Doxaios
12-06-07, 12:27
Δηλαδη οσοι αγορασαμε το ferrari στα 2048 με μηχανη απο lada να μην μιλαμε και να χαιρομαστε απο πανω. Μπραβο στον ΟΤΕ που υποσχεται λαγους με πετραχηλια και εμεις σαν κοροιδα πληρωνουμε. Και οχι μονο πληρωνουμε αλλα ξαναστελνουν τον λογαριασμο να τον ξαναπληρωσεις. Και ενω σε ολες τις ευνομουμενες χωρες οταν βρισκοταν το λαθος απλα θα πληρωνες το πραγματικο λογαριασμο , εδω οχι! Πρεπει να τον ξαναπληρωσεις και να σου αφαιρεθει μετα. Εμενα με ρωτησαν αν εχω τα λεφτα να τον ξαναπληρωσω? Αυτοι κανουν τα λαθη εγω θα τα πληρωνω?Αυτο κυριοι ειναι ο Οργανισμος Τηλεπικοινωνιων Ελλαδος. Ενα ξεφραγο αμπελι που κανει οτι θελει ο καθε υπαλληλος και που αν ερθει κανενας παροχος μς αρ@@@δια απο εξωτερικο θα βγει στο πεζοδρομιο να ζητιανευει παγια. παραθετω δημοσιευση της ημερησιας:


Περίπου 80.000 νοικοκυριά έχουν διακόψει τη σχέση τους με τον ΟΤΕ και μέχρι το τέλος του 2007 εκτιμάται ότι θα διπλασιαστούν. Πηγή: imerisia.gr
Κάποιοι large και υπεράνω τύποι διαφωνούν με τα λεγόμενα σου. Είτε τους αρέσει είτε όχι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λές.:oneup::oneup:

slipknot
12-06-07, 21:49
Μα έχει δίκιο ο manicpanic...Μπορεί να είμαστε πλέον πολλοί αυτοί που δεν έχουμε προβλήματα μέσω ΟΤΕ αλλά δεν μπορόύμε να ισχυριζόμαστε ότι αυτό ισχύει για όλους...Απλά ενώ πέρισι τέτοια εποχή σερνόταν το 70% των χρηστών adsl τώρα σέρνεται το 30%...Αυτό το γεγονός καθώς και οι υψηλότερες ταχύτητες σε πιο ανταγωνιστικές τιμές είναι λογικό να στρέψουν περισσότερους χρήστες προς τους διάφορους εναλλακτικούς

nemesis1
12-06-07, 23:48
Για παράδειγμα...Δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα ταχύτητας, είτε p2p είτε ftp-http...

Το τελευταίο όμως δίμηνο....:down:..Αισχος....

Έφτασαν στο σημείο απο την ΟΤΕΝΕΤ να μου πουν ότι

"Σηκώνουμε τα χερια ψηλά με την περιπτωσή σας και φυσικά όποτε θέλετε σας διακόπτουμε τη σύμβαση...."

Έβαλα τα γέλια όταν μου το είπαν και τους είπα ότι αφήστε με να το σκεφτώ και να σας πω...:closed:

anon
13-06-07, 01:09
Εαν έχεις πρόβλημα με ΟΤΕ (αφού έχεις ΑΡΥΣ), τότε όποιον πάροχο και να πάρεις θα είναι το ίδιο. Σου προτείνω πρώτα να κάνεις δοκιμή με την γραμμή σου, με λογαριασμό άλλου παρόχου, που θα πάρεις ίσως απο κάποιο φίλο ή demo ώστε να κάνεις δοκιμή εαν αλλάζει συμπεριφορά ή όχι. Εαν όχι, θα πρέπει να κοιτάξεις κατα ΟΤΕ μεριά για να διορθωθεί η κατάσταση.

nemesis1
13-06-07, 01:18
Εαν έχεις πρόβλημα με ΟΤΕ (αφού έχεις ΑΡΥΣ), τότε όποιον πάροχο και να πάρεις θα είναι το ίδιο. Σου προτείνω πρώτα να κάνεις δοκιμή με την γραμμή σου, με λογαριασμό άλλου παρόχου, που θα πάρεις ίσως απο κάποιο φίλο ή demo ώστε να κάνεις δοκιμή εαν αλλάζει συμπεριφορά ή όχι. Εαν όχι, θα πρέπει να κοιτάξεις κατα ΟΤΕ μεριά για να διορθωθεί η κατάσταση.


Εδώ σε θέλω....Ο ΟΤΕ υποστηρίζει οτι η ταχύτητές μου είναι στα 170 kb/s εγώ το διαψεύδω και ζητώ από την ΟΤΕΝΕΤ να ζητήσει από τον ΟΤΕ να στείλει τεχνικό να μου δείξει κι εμένα του τυφλού αυτά τα 170....

Φυσικά ποτέ δεν ήρθε τεχνικός και εγώ πλέον ΔΕΝ ψάχνω ΓΩΝΙΑ στο ΔΕΚΑΡΙΚΟ....

Τους σιχάθηκα όλους...Να πάνε να βάλουν ΟΛΕΣ τις ταχύτητες και τα ΕΩΣ εκεί που ξέρουν...

anon
13-06-07, 02:02
Το ότι δεν στέλνουν τεχνικό δεν ειναι απαραίτητα γιατί κρύβονται, απλά δεν έχουν προσωπικό, και τρέχουν. Κάνε την δοκιμή που σου είπα, τουλάχιστον να ξέρεις εαν είναι θέμα ΟΤΕ ή παρόχου. Εαν είσαι τυχερός (λέμε τώρα) και ειναι θέμα παρόχου, απλά αλλάζεις πάροχο και καθάρισες. Εαν είναι θέμα ΟΤΕ, περιμένεις LLU.... Sorry.

manicpanic
14-06-07, 13:53
θαυμαστε 2Mbps γραμμη... Τι να λεμε τωρα.... Δεν περιγραφω αλλο!

[img=http://img142.imageshack.us/img142/2766/test1rh8.th.jpg] (http://img142.imageshack.us/my.php?image=test1rh8.jpg)
[img=http://img185.imageshack.us/img185/6752/test2th2.th.jpg] (http://img185.imageshack.us/my.php?image=test2th2.jpg)

ermis
14-06-07, 14:12
Εγώ πάντως κατεβάζω σταθερά πάνω απο 200, είχα κάποια προβλήματα αλλά ευτυχώς λύθηκαν.

nemesis1
14-06-07, 14:52
θαυμαστε 2Mbps γραμμη... Τι να λεμε τωρα.... Δεν περιγραφω αλλο!

[img=http://img142.imageshack.us/img142/2766/test1rh8.th.jpg] (http://img142.imageshack.us/my.php?image=test1rh8.jpg)
[img=http://img185.imageshack.us/img185/6752/test2th2.th.jpg] (http://img185.imageshack.us/my.php?image=test2th2.jpg)

Καλύτερα να μην postαρω τα δικά μου.....:evil:

manicpanic
14-06-07, 15:13
Μηπως να ψαχτουμε για δορυφορικο? :lol: Σημερα παντως ο ΟΤΕ ειναι για .......ς. βεβαια εχουν ανακοινωσει εργασιες αναβαθμισεις στη βορειο ελλαδα για αυριο?????? και το σαββατο???? μου φαινεται. Λετε αυτη τη φορα να γινει κατι?:nono: :cry:

cua
14-06-07, 15:33
hol ??? μπρρρρρρρρ

@ ADSLgr.com All rights reserved.