PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια - τρελαινομαι - πρόβλημα σε DSLAM SIEMENS



Σελίδες : [1] 2

dracula
11-11-04, 11:47
Θα τρελαθω...
κι ενω ο ΟΤΕ ενεργοποιει DSL γραμμη (59800 - Χαιδαρι) κι ενω το λαμπακι στο router (USR 9106) αναβει πρασινο δειχνοντας οτι η γραμμη συγχρονιζεται, η συνδεση με τον παροχεα δεν ενεργοποιειται. Και ολοι νομιζουμε οτι φταιμε για κατι εμεις, και πεφτει το τηλεφωνο στο 134 και κουφαινομαι:

"ΞΕΡΕΤΕ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΛΑ (?!) ΤΑ DSLAM SIEMENS ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ"

Σε ερωτηση μου ποτε με το καλο θα διορθωθει το θεμα και τι πρεπει να κανουμε

"META TA ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ..."

Παιδια τα πραγματα (αν ειναι ετσι) ειναι παρα πολυ σοβαρα. Γιατι αν ισχυει τοτε μενουμε στον αερα και τα χρηματα φευγουν απο το παραθυρο.

Για να το τσεκαρουμε μηπως εχει καποιος μια ακρη να ρωτησει ή καποιο τηλεφωνο για να μιλησουμε πιο σοβαρα και εγγυημενα για το θεμα. Ουτε να το σκεφτομαι πως ειναι η αληθεια...

ΤΗΧ Μ.[/b]

KyR-X
11-11-04, 15:30
Σμπαρεκουάκ! (που θά έλεγε και ο Ντόναλτ Ντάκ) :| :shock: :roll:

Στο σταθμό του Μονάχουυυυ
με πετάξανε άχουυυυυυ :guitar

edit Καλά..δεν είναι προτιμώτερο να ζητήσουν μια ομάδα υποστήριξης να έρθει εδω αντί να τα ξηλώσουν ολα και να τα στείλουν Γερμανία?

Κάτι μυρίζει εδω και σίγουρα δεν είναι τα πόδια μου... :?

wraeththu
13-11-04, 10:46
Μια παρόμοια ιστορία μου είπαν και μένα χθες όταν πήρα να κάνω αίτηση για το DSLAM Πεντέλης. Ότι έχουν πρόβλημα και είναι άγνωστο πότε θα μπορέσουν να προχωρήσουν την αίτηση. Μου είπαν κάτι για τέλος του μήνα. :shock:

dreamer
14-11-04, 00:01
Κατι δεν παει καλα εδω
Και οι ηδη υπαρχοντες users στα συγεκριμενα dslam δεν εχουν προσβαση?

prince72
14-11-04, 04:56
Φιλε dracula

Δεν ξερω τι λεει ο οτε αλλα και εγω στο χαιδαρι ειμαι με 581 και σε DSLAM siemens
και δεν εχω κανενα προβλημα. Εσυ δεν μας ειπες εισαι over PSTN η over ISDN
γιατι εγω ειμαι over ISDN.

alefgr
14-11-04, 05:17
Το ίδιο και στο Μενίδι. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (κτύπα ξύλο...)

Εκτός και αν έχουν κάνει αλλαγή μάρκας DSLAM's και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.

Crosstalk
14-11-04, 11:46
Το ίδιο και στο Μενίδι. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (κτύπα ξύλο...)

Εκτός και αν έχουν κάνει αλλαγή μάρκας DSLAM's και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.

Ελα ρε γειτονα!!! 8)
Και εγω ενα μηνα περιπου τωρα δεν εχω εντοπισει κανενα προβλημα με θεμα DSLAM!

dracula
14-11-04, 12:05
Πηγα απο εκει και αποδειχθηκε οτι ειχαν κανει καποια μ---κια στις ρυθμισεις. Τωρα ειμαι κανονικα on line. Παντως οπου υπαρχει Siemens2 Dslam υπαρχει προβλημα και εχουν παγωσει αιτησεις.

ΕΡΜΗΣ
14-11-04, 12:34
χμμμμμμμμμμ Μόλις κατάλαβα γιατί αργούν να μου ενεργοποιήσουν τη γραμμή. Είμαι και εγώ σε Siemens και δεν έχουν προσθέσει πόρτες στη DSLAM εδώ και 1 μήνα!! Κάτι τρέχει μάλλον με κάποιες παρτίδες Siemens. Την παραπάνω ιστοριούλα την είπαν και σε συνάδελφο μου που ζήτησε γραμμή! Συγκεκριμένα του είπαν ότι οι Siemens dslam δεν συγχρονίζουν :? . Υποθέτω ότι αυτό πρέπει να ισχύει για διαφορετικά μοντέλα από αυτά που λειτουργούν αυτή τη στιγμή :roll: :?:

Gedo
14-11-04, 12:59
Παντως στο DSLAM Καλαμακιου που ειναι και αυτο siemens και συγχρονιζει και πορτες εβαλαν προσφατα. Οι ταχυτητες βεβαια ειναι αλλο θεμα...

SPARTAKOS
14-11-04, 16:11
Ίδη το έχω κάνει θέμα για το τι παίζεται με simens2 και αυτί η ιστορία είναι Ίδη ενάμισι μήνα και δεν έχουν παγώσει τις αίτησις τουλάχιστον στην περιοχή μου . simens2 έχουν πρόβλημα σε όλη την Ελλάδα και πολύ δεν το ξέρουν ότι έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα . 121,134, 1242 δεν έχουν ιδέα τι γίνεται τουλάχιστον σε εμένα δεν μου έχουν πει κάτι . κοιτάτε το post που έχω κάνει για να καταλάβετε http://www.adslgr.com/forum/thread10600.html

ΕΡΜΗΣ
14-11-04, 16:19
Το είδα!! Αν έχουμε μπλέξει παιδιά με προβληματικά firmware φαίξτε μου και γλύστρησα. Την πατήσαμε πολύ άσχημα :? :? Αυτές οι εργασίες είναι χρονοβόρες :roll:

SPARTAKOS
14-11-04, 16:28
18 του μήνα κλείνω επίσημα ένα μήνα με την ADSL στο χέρι ο κολλητός μου που ήταν 2 βδομάδες νωρίτερα με την ADSL δεν έχει επανέλθει ακόμα ποτέ έχει ποτέ δεν έχει ( όπως μου είπαν ότι υπάρχουν κάποιοι τυχεροί που τους γίνεται αυτό το πράγμα ). το ερώτημα είναι πως γίνεται να δίνουνε dslam στον κόσμο χωρίς να είναι δοκιμασμένα

alefgr
14-11-04, 18:32
18 του μήνα κλείνω επίσημα ένα μήνα με την ADSL στο χέρι ο κολλητός μου που ήταν 2 βδομάδες νωρίτερα με την ADSL δεν έχει επανέλθει ακόμα ποτέ έχει ποτέ δεν έχει ( όπως μου είπαν ότι υπάρχουν κάποιοι τυχεροί που τους γίνεται αυτό το πράγμα ). το ερώτημα είναι πως γίνεται να δίνουνε dslam στον κόσμο χωρίς να είναι δοκιμασμένα

Το θέμα είναι ότι τα DSLAM's ΔΕΝ τα δίνουν στο κόσμο αλλά στους μεγάλους τηλεπικοινωνιακούς οργανισμούς. Αυτοί με την σειρά τους θα έπρεπε να έχουν προκηρύξει διαγωνισμό, θα έπρεπε να ελεγχθούν για την αξιοπιστία τους, αν καλύπτουν τις προδιαγραφές και μετά να παραδοθούν...

Αλλά εδώ είναι Ελλάντα. Δεν είναι παίξε γέλασε... :evil:

alefgr
14-11-04, 18:34
Διπλό post...

javaneze
15-11-04, 01:48
Γεια χαρα!

Ειμαι στο διπλανο DSLAM (5987) στο Αιγαλεω (SIEMENS) σημερα μετα απο 15 μερες απροβληματιστου surf εχω disconnect καθε 5 λεπτα! καιτο φωτακι στο μοντεμ αναβοσβηνει!~ εχει κανεις παρομοια προβληματα σημερα;

SPARTAKOS
15-11-04, 02:02
Καλώς ήρθες . ελπίζω το πρόβλημα να είναι προσωρινό και να σου παρουσιάζεται για την επίλυση και του δικού μας προβλήματος γιατί με μια απλή λογική όπου ύπαρχοι simens υπάρχει και simens2 και φαντάζομαι ότι ίσος επηρεάζει και το παλιό dslam (μπορεί να ακολουθούν και την ταχτική φτιάχνουμε το ένα χαλάμε το άλλο ).μπορεί να είναι όμως και από την κακοκαιρία.

kkon13
15-11-04, 02:57
Παιδιά, επειδή τυγχάνει να γνωρίζω από πρώτο χέρι, σας λέω ότι όλα τα DSLAMs SIEMENS-2, τουλάχιστον στην Αθήνα έχουν πρόβλημα λόγω πρόσφατης αναβάθμισης από τη SIEMENS. Το αποτέλεσμα είναι τα περισσότερα modems να είναι ασύμβατα και ενώ ο χρήστης συγχρονίζει και παίρνει IP να μην μπορεί να μπει στο Internet. Δοκιμάστε:
α) Reset του modem
β) Αναβάθμιση του firmware του εκάστοτε Modem που διαθέτετε.
γ) Επαναρύθμιση modem.
Αν και τότε δεν γίνει τίποτα, απλά αναμένετε το πολύ 10 ημέρες (προβλέπω εγώ) μέχρι να λυθεί το πρόβλημα, καθώς ήδη έχουν έρθει τεχνικοί από Γερμανία για το θέμα αυτό. Είναι αλήθεια πάντως πως δεν παραμετροποιούνται νέες αιτήσεις σύνδεσης σε DSLAM SIEMENS-2.

Frealaf
15-11-04, 04:21
121,134, 1242 δεν έχουν ιδέα τι γίνεται τουλάχιστον σε εμένα δεν μου έχουν πει κάτι

Χμμμ... :roll: Ισως σας φανεί περίεργο αλλά προχθές που αποφάσισα τελικά να μπω κι εγώ σε σειρά προτεραιότητας για DSL γραμμούλα 8) κατά το το τηλεφώνημα επιβεβαίωσης της online παραγγελίας μου με ενημέρωσαν από τον ίδιο τον ΟΤΕ (!) ότι όντως τα Siemens D-Slams είχαν κάποιο πρόβλημα αναφορικά με firmware updates και μάλιστα επιβεβαίωσε ότι όντως έχουν έρθει τεχνικοί από ...Γερμανία για να λύσουν το πρόβλημα!

Παρεπιμπτόντως μου ανέφεραν ότι αυτός είναι και ο λόγος που δεν εμφανίζεται ακόμα διαθεσιμότητα ports σε πολλές περιοχές! (όπως λ.χ. η Νέα Σμύρνη όπου βρίσκομαι)

BTW, από το 134 μου είπαν να τους ξαναπάρω σε ...2 εβδομάδες για να δω τί γίνεται με την αίτησή μου... Μετά από πόσες θα πρέπει να ...ανησυχώ? (εβδομάδες εννοώ :twisted: )

UPDATE!!! Πριν από λίγο τσέκαρα και -ω! του θαύματος- οι wizards του OTEshop και του OnDSL δείχνουν πλέον διαθεσιμότητα!! :lol:

bixlibidias
15-11-04, 12:40
Έχει βρεθεί το πρόβλημα και περιμένουν νέο firmware από Γερμανία. Σε καμιά 10ρια μέρες θα εχουν νεότερα...
Και βέβαια τα DSLAM δεν έχουν πάει ταξιδάκι στη Γερμανία :shock: :twisted: :P

ΕΡΜΗΣ
15-11-04, 13:23
Ευχάριστα νέα bixlibidia :P . Αρκεί βέβαια αυτά που λες να είναι από τον ΟΤΕ και οχι internetoαρβίλα :mrgreen:

bixlibidias
15-11-04, 15:29
Ευχάριστα νέα bixlibidia :P . Αρκεί βέβαια αυτά που λες να είναι από τον ΟΤΕ και οχι internetoαρβίλα :mrgreen:

ΟΤΕ (διαχείριση DSLAM)...

SPARTAKOS
15-11-04, 19:48
Μακάρι ρε παιδία να τελειώσουν σύντομα τα προβλήματα με αυτήν την ιστορία .
Α και για τα νούμερα που ανέφερα ότι δεν ήξεραν τίποτα είναι αλήθεια όταν είχα εγώ το πρόβλημα περίπου εδώ και ένα μήνα δεν γνώριζαν τίποτα το μόνο που μου είχαν πει στο 1242 ήταν ότι κάνουν κάτι έργα στην περιοχή μου και τίποτα παραπάνω ( αυτό έλειπε μετά από τόσο καιρό να μην είχαν ενημερωθεί).

Τρελαμένος
15-11-04, 19:55
Πραγματικά έχουν έρθει τεχνικοί απο Γερμάνια το ξέρω αυτό απο τεχνικό του πΟΤΕ που είναι φίλος .

Στο Ελληνικό είχανε πει ότι θα το φτιάξουν το πρόβλημα το πολύ μέχρι αυτήν την εβδομάδα .

SPARTAKOS
15-11-04, 19:59
Μακάρι ελληνικό τερψιθέα δεν είναι και πολύ μακριά . :D :D :D :D :D

virtuoso
16-11-04, 12:20
Για Π.Φάληρο που έχει και εκεί Siemens dslam (καλαμακίου) έχει ακούσει κανείς για προβλήματα??
Εχω κάνει αίτηση εδώ και 8 μέρες και δεν μου έχει ενεργοποηθεί ακόμα :cry:

Adeaphon
16-11-04, 12:22
Περιμένω και εγώ να μου ενεργοποιήσουνε την γραμμή. Βρίσκομαι στο Π. Φάληρο και έχει και αυτό όπως πολλά άλλα πρόβλημα με τα dslam Siemens. Μόλις φτιαχτεί θα ενεργοποιηθεί μου είπανε. Όσων αφορά τα Siemens ήταν να έχει φτιαχτεί απο την Παρασκευή αλλά απο ότι μου είπαν σήμερα προχωράνε σε αντικατάσταση των Dslam ανα περιοχές. Οπότε ώς συνήθως με των ΟΤΕ μας έχει στο περίμενε.

SPARTAKOS
17-11-04, 11:37
Εμένα μου είπαν ότι το πολύ μέχρι τέλος του μήνα θα έχει αποκατασταθεί η βλάβη παντού . άντε να δούμε !!!!!!!!

boo
17-11-04, 17:27
Από Κατερίνη όπου πρόσφατα πέρασαν DSLAM siemens εδώ και 2-3 μέρες έχω τα τα ίδια προβλήματα...

wolfy
17-11-04, 21:58
Frealaf,

Παιδιά, επειδή τυγχάνει να γνωρίζω από πρώτο χέρι,....

Επειδή όντος φαίνεται να γνωρίζεις τα πράγματα από ΜΕΣΑ, μπορείς να μας πεις πότε θα έχουμε πραγματικό DSL, με ότι συνεπάγετε αυτό.
Αν δεν αυξηθεί το bandwidith τίποτα δεν θα αλλάξει πΟΤΕ . και -

Frealaf
18-11-04, 12:21
Frealaf,

Παιδιά, επειδή τυγχάνει να γνωρίζω από πρώτο χέρι,....

Επειδή όντος φαίνεται να γνωρίζεις τα πράγματα από ΜΕΣΑ, μπορείς να μας πεις πότε θα έχουμε πραγματικό DSL, με ότι συνεπάγετε αυτό.
Αν δεν αυξηθεί το bandwidith τίποτα δεν θα αλλάξει πΟΤΕ . και -


Ooops! Dear wolfy μάλλον απευθύνεσαι στον kkon13! ;)

Adeaphon
18-11-04, 13:26
Σήμερα που πήρα τηλέφωνο στο συνεργείο τις περιοχής μου, είπανε ότι μπορεί να κάνει και δύο τρείς βδομάδες να αποκατασταθεί η βλάβη αλλά ότι αν έχω το 530 speedtouch μπορεί και να δουλέυει μιας και είναι συμβατό σχετικά με τα SIEMENS τα καινούργια.

Ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο? Να παω να πάρω ένα στην τελική και όταν φτιαχτεί ξαναβάζω το 9106.

SPARTAKOS
18-11-04, 20:10
Πριν από λίγο τσέκαρα και -ω! του θαύματος- οι wizards του OTEshop και του OnDSL δείχνουν πλέον διαθεσιμότητα!! :lol:

Κοίταξε δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να πει ότι αυτοί οι wizard είναι και οι ποιο αξιόπιστοι γιατί ενώ έχω την γραμμή ακόμα μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται η περιοχή μου ……… το καλύτερο είναι να κάνει ένα τηλεφωνηματάκι

Adeaphon
18-11-04, 23:53
Πήρα το πρωί που λέτε το συνεργείο της περιοχής μου και εξακολουθούσε να μου λέει οτι υπάρχει πρόβλημα και οτι δεν ενεργοποιούν τις καινούργιες γραμμές μέχρι να το φτιάξουν. Επέμενα να την ενεργοποιήσουνε (το πολύ πολύ να πλήρωνα πάγιο ενα μήνα χωρίς να το χρησιμοποιό) έτσι απο περιέργια και ανυπομονυσία. Όντως την ενεργοποιήσανε. Πήγα και έφτιαξα ένα demo account στην forthnet και ω θαύμα.. έχω dsl... και μια χαρά πάει προς το παρόν. Go figure...

Kayser Soze
19-11-04, 02:01
Μετά από συζήτηση που είχα στο αρμόδιο γραφείο του ΟΤΕ στη Πατησίων, μου είπαν ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα DSLAM της Siemens και γι'αυτό τον λόγο δεν μου ενεργοποιούν την γραμμή ενώ υπάρχουν ελεύθερες πόρτες, αφού ούτως ή άλλως δεν θα παίξει...:roll:
Μου είπαν ότι αναμένουν ότι μέχρι το τέλος του μηνός θα λήξουν τα προβλήματα. Μετά από σχετική πίεση, η υπάλληλος μου είπε ότι αύριο θα μου ενεργοποιήσει την γραμμή, αλλά δεν νομίζει ότι θα μπορέσω να συνδεθώ. Το ερώτημα είναι το εξής: όσοι ανήκετε στη Πατησίων έχετε πρόβλημα πρόσβασης?

Adeaphon
19-11-04, 15:34
Το ίδιο μου είπανε και εμένα αλλά συνδέθηκα μια χαρά. Είμαι σε άλλο κέντρο αλλά με το ίδιο dslam οπότε δοκίμασε, τι έχεις να χάσεις?

SPARTAKOS
21-11-04, 14:15
Ρε παιδία μην είστε ανυπόμονοι δεν νομίζω ότι είναι ωραίο να πληρώνεις κάτι που δεν σου προσφέρουν ,περιμένετε λίγο .(εκτός και εάν σας περισσεύουν τα λεφτά)…

kitrinos21
21-11-04, 18:25
Το ερώτημα είναι το εξής: όσοι ανήκετε στη Πατησίων έχετε πρόβλημα πρόσβασης?
Kayser εδω εκανα ετηση για dsl στης 28/10 στης 4/11 ειχα το modem και η ενεργη γραμμη(νομιζα)
την ιδια μερα δηλωσα βλαβη και υπαληλος του 134 μου ειπε οτι ειναι λογο προβληματος Siemens DSLAM.Εχω το speedtouch 530,το δοκιμασα σε αλλη γραμμη και δουλευει τελεια!
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι απο το 121 απο 4/11 μεχρι και σημερα δεν με εχει καποιος να μου πει οτι ναι εχουμε βλαβη περιμενε ΤΙΠΟΤΑ!!
ΑΑ!μην ξεχασω το βασικο και εγω πατησιων ειμαι !

wolfy
21-11-04, 19:06
Frealaf,

wolfy έγραψε:
Frealaf, Παράθεση:

Παιδιά, επειδή τυγχάνει να γνωρίζω από πρώτο χέρι,....


Επειδή όντος φαίνεται να γνωρίζεις τα πράγματα από ΜΕΣΑ, μπορείς να μας πεις πότε θα έχουμε πραγματικό DSL, με ότι συνεπάγετε αυτό.
Αν δεν αυξηθεί το bandwidith τίποτα δεν θα αλλάξει πΟΤΕ . και -



Ooops! Dear wolfy μάλλον απευθύνεσαι στον kkon13!

Από την βιασύνη μου βλέπεις. :roll:
O kkon13 που είναι. :?:
Έγραψε ένα μήνυμα και την έκανε. Και καλά μας καθησύχασε τους φόβους και τις ανησυχίες μας με τα όσα ‘μυστικά’ αυτός γνωρίζει.
Μάλλον δεν προλαβαίνει να γράφει στα forums, αυτό τον καιρό έχει πολύ δουλειά το παλικάρι. Ένας σκληρά εργαζόμενος δημόσιος υπάλληλος του πOTE.
Βλέπεις όλα δούλευαν ρολόι μέχρι που πρόκυψε το θέμα με τα siemens slam. (Αν υπάρχει θέμα) LOL :lol: του KOL
Σίγουρα.

kikler.gr
21-11-04, 19:37
Παντως στο DSLAM Καλαμακιου που ειναι και αυτο siemens και συγχρονιζει και πορτες εβαλαν προσφατα. Οι ταχυτητες βεβαια ειναι αλλο θεμα...


ελα ρε συναδελφε... :D παμε να τους δειρουμε παρεα :twisted:

Kayser Soze
21-11-04, 20:20
Kayser εδω εκανα ετηση για dsl στης 28/10 στης 4/11 ειχα το modem και η ενεργη γραμμη(νομιζα)
την ιδια μερα δηλωσα βλαβη και υπαληλος του 134 μου ειπε οτι ειναι λογο προβληματος Siemens DSLAM.Εχω το speedtouch 530,το δοκιμασα σε αλλη γραμμη και δουλευει τελεια!
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι απο το 121 απο 4/11 μεχρι και σημερα δεν με εχει καποιος να μου πει οτι ναι εχουμε βλαβη περιμενε ΤΙΠΟΤΑ!!
ΑΑ!μην ξεχασω το βασικο και εγω πατησιων ειμαι !

Εγω τελικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη γραμμή, η οποία ενεργοποιήθηκε προχθές. Από εχθές το πρωί που εγκατέστησα το router, κατεβάζω συνέχεια.
Φτου, φτου να μην το ματιάσω! 8)

kitrinos21
21-11-04, 20:33
Εγω τελικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη γραμμή, η οποία ενεργοποιήθηκε προχθές. Από εχθές το πρωί που εγκατέστησα το router, κατεβάζω συνέχεια.
Φτου, φτου να μην το ματιάσω! 8) μαλλον περιμενα αρκετα!αυριο παω απο πατησιων....θα κανω και καμια προσευχη πρωτα και ελπιζω να βγαλω ακρη

kitrinos21
22-11-04, 17:58
Λοιπον απανταω στο post μου!Τα εξεις:
Πηγα στα κεντρικα ΟΤΕ Πατησιων και μετα απο μια ξεναγηση :mrgreen: σε αρκετα γραφεια(ο ενας στον αλλον και τετοια),απλα μου ειπαν οτι υπαρχει προβλημα με τις DSLAM Siemens2(και μονο με αυτες) παιζει μονο ενα 5% απο οσους ειναι πανω σε siemens2!και το καλητερο...αγνωστο ποτε θα διωρθωθη..!Αποτελεσμα PSTN και παλι!Περιμενουμε και ΥΠΟΜΟΝΗ!

SPARTAKOS
22-11-04, 20:06
Λυπών γλυφάδα είναι οκ η DSL .τέλος καλό όλα καλά . μέχρι τέλος του μήνα της έχουν διορθωθεί παντού τα προβλήματα με simens2

ΕΡΜΗΣ
22-11-04, 20:33
Αντε να δουμε .... ελπίζω να δούμε άσπρη μέρα πριν τις γιορτές :roll:

manoulamou
22-11-04, 21:08
Παραγγειλα 12 Νοεμβρη γραμμη - υπηρχε διαθεσιμοτητα στο Μαρουσι.
Με ενημερωσαν οτι μεσα σε 2 βδομαδες θα την ειχα. Στις 17 εγκατεστησα την c905c καρτα και το usr9105 και αναψε το αdsl λαμπακι του σταθερα πρασινο.
Χαρουλες εγω ΟΠΑ λεω το εχουμε και δε μας το παν ακομα.
Οσες ρυθμισεις κι αν εκανα τιποτε! Ειχα παρει ηδη και συνδεση αοριστου σαν μ@λ@κ@ς sorry αρχαρια ηθελα να πω. Τοτε προσεξα οτι το wan ηταν κοκκινο επισης σταθερα. Παιρνω στο 134 και μου λενε οτι ναι μεν ... προχωρησε το αιτημα μου
αλλα εχουν προβλημα τα καινουργια μηχανηματα στα dslams και πρεπει να περιμενω λιγουλακι ακομα...
Τι λετε να τους ξαναπαρω αυριο πρωι-πρωι μπας και παρ ολα αυτα δουλεψει???

SPARTAKOS
22-11-04, 21:15
Μπα προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρόκειται να καταφέρεις κάτι ,αλλά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις .έναν είσαι σε dslam simens2 μέχρι τέλος του μήνα θα έχει φτιαχτεί το πρόβλημα .

kkon13
24-11-04, 14:22
Παιδιά, σημερινή πρόβλεψη είναι για περίπου στις γιορτές να έχουμε πλήρη αποκατάσταση του προβλήματος στα SIEMENS-2. Δοκιμάστε αλλαγή modem και firmware update. Εγώ με το Speedtouch 510i παίζω με το καινούργιο update μια χαρά... Σημαντικό είναι να συγχρωνίζει η γραμμή και να πέρνετε IP. Μόνο τότε το πρόβλημα θα οφείλεται στη SIEMENS.

kkon13
24-11-04, 17:34
O kkon13 που είναι. Question
Έγραψε ένα μήνυμα και την έκανε. Και καλά μας καθησύχασε τους φόβους και τις ανησυχίες μας με τα όσα ‘μυστικά’ αυτός γνωρίζει.
Μάλλον δεν προλαβαίνει να γράφει στα forums, αυτό τον καιρό έχει πολύ δουλειά το παλικάρι. Ένας σκληρά εργαζόμενος δημόσιος υπάλληλος του πOTE.


Και φίλε wolfy μην είσαι ερειστικός αν δεν γνωρίζεις...
Εγώ απλώς να βοηθήσω θέλω και στο κάτω-κάτω καμία υποχρέωση δεν έχω!
Δοκιμάστε πάντως τα Alcatel 510 ή 530.
Υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να παίξετε.

wolfy
26-11-04, 16:10
kkon13,

Και φίλε wolfy μην είσαι ερειστικός αν δεν γνωρίζεις...

Εντάξει εγώ κάνω υποθέσεις αλλά εσύ γνωρίζεις ακριβώς.

Και αυτό είναι που μου την σπάει.

Γιατί η τεχνική υποστήριξη του κολοπΟΤΕ είναι ανύπαρκτη και ανταυτού πρέπει να ψάχνουμε τα fora για να πάρουμε κατεύθυνση στο πρόβλημα μας.
Γιατί δεν σηκώνετε τα τηλ;;;;;

Πάντως συγνώμη αν έγινα ερειστικός. :oops:
Αλλά είμαι νηστικός απο DSL. :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.