PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά από εγκατάσταση Oxygen χίλια μύρια προβλήματα....



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

manolis28athens
24-05-18, 13:48
Πριν από κανα εικοσαήμερο εγκατέστησε ο ΟΤΕ το OXYGEN με voip τηλεφωνία κλπ κλπ

Το internet Πάει καλά ευτυχώς όταν δουλευει ( Αυτή την στιγμή είναι 94,04 / 8,57 ο συγχρονισμός μέσω speedtest

Απο κει και πέρα

Έχουμε αρκετές αποσυνδέσεις γενικότερα . Σήμερα το πρωί κάναμε 3 φορές restart το router γιατί κόλλαγε το ιντερνετ.

Έχουμε 2 συσκευές voip για το eshop στις οποίες έχω αλλάξει την πόρτα τους γιατί μου είπαν από την εταιρία voip οτι ο οτε την έχει ψιλομπλοκάρει και δεν δουλευει σωστά

Παρόλα αυτά χτες για αρκετή ώρα τα τηλέφωνα του eshop δεν λειτουργούσαν. Μίλησε ένας συνάδελφος με τον ΟΤΕ και του είπε ο τεχνικός πως κάθε 2-3 μέρες είναι καλό να κάνουμε ένα restart το router λόγω του προβλήματος αυτού.

Στο router εγώ το μόνο που ρύθμισα ήταν 2 Port forwading Μέσω dyndns για 2 μηχανήματα που έχουμε εδώ, το dhcp pooling λόγω των static ip's Που έχουμε (δινω από 1.146 και πάνω γιατί πριν το ρυθμίσω γινόταν χαμός με τις static ip's των υπολογιστών) . Ρύθμισα ξανά το wifi το οποίο σήμερα το πρωί ήταν disabled (κατά ένα περίεργο λόγο)

Χρειάζεται να δω κάτι άλλο στο oxygen?

sdikr
24-05-18, 16:36
Αν σου κάνει αποσυνδέσεις θα πρέπει να το δούνε απο τον ΟΤΕ.
Τι πρόβλημα σου κάνει με το voip; δεν μπορείς να καλέσεις; δεν μπορούν να σε καλέσουν

manolis28athens
25-05-18, 08:46
Χτυπάνε τα τηλέφωνα και κλείνουν. Απο κει και πέρα το άλλο πρόβλημα που παρουσιάζεται την ιδια στιγμή ειναι οτι δεν μπορούμε να καλέσουμε εξωτερική γραμμή από το Τ/Κ το οποίο έχει συνδεθεί στο sip του router. Με restart φτιάχνει αλλα...

sdikr
25-05-18, 11:07
Χτυπάνε τα τηλέφωνα και κλείνουν. Απο κει και πέρα το άλλο πρόβλημα που παρουσιάζεται την ιδια στιγμή ειναι οτι δεν μπορούμε να καλέσουμε εξωτερική γραμμή από το Τ/Κ το οποίο έχει συνδεθεί στο sip του router. Με restart φτιάχνει αλλα...

Ποια τηλέφωνα χτυπάνε και κλείνουν; τα voip που έχεις σε 2ο παροχο; έχεις ορίσει stun server;
Το Τ/Κ που λες είναι isdn και συνδέεται πάνω στην bri του oxygen; αν ναι τότε μάλλον κάτι παίζει με το κανάλι D (ή Layer 2) και να θέλει να είναι μόνιμα ενεργό.

manolis28athens
25-05-18, 14:15
Τα voip Που έχω στον 2ο πάροχο. Stun server δεν ξέρω βασικά τι είναι. Στο voip έχουμε έναν αριθμό και 2 συσκευές ασύρματες που τις διαχειριζονται οι πωλητες. Στο Τ/Κ έχουμε 2 γραμμές isdn . Η μια που έγινε 100άρα συνδέθηκε στο oxygen

manolis28athens
07-06-18, 18:08
Μετά από αρκετές οχλήσεις και προβληματα με αποσυνδέσεις ( οι οποίες ανέφεραν ότι δημιουργούνται λόγω διένεξης ip στο εσωτερικό δίκτυο πραγμα το οποίο δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να συμβεί αν και δεν εχει συμβεί μιας και όλες οι ip των μηχανημάτων είναι στατικές μέχρι την 1.147 και δίνω dhcp από την 1.150 και μετά για κινητά , tablet Κλπ κλπ
Τελικά καταργήσαμε την ευρυζωνικότητα και μας έβαλαν παλι speedport

dimangelid
08-06-18, 20:44
Μετά από αρκετές οχλήσεις και προβληματα με αποσυνδέσεις ( οι οποίες ανέφεραν ότι δημιουργούνται λόγω διένεξης ip στο εσωτερικό δίκτυο πραγμα το οποίο δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να συμβεί αν και δεν εχει συμβεί μιας και όλες οι ip των μηχανημάτων είναι στατικές μέχρι την 1.147 και δίνω dhcp από την 1.150 και μετά για κινητά , tablet Κλπ κλπ
Τελικά καταργήσαμε την ευρυζωνικότητα και μας έβαλαν παλι speedport

Η ευρυζωνικότητα δεν είναι η τηλεφωνία, είναι το ADSL/VDSL. Εννοείς μήπως ότι ξαναέκαναν ISDN την τηλεφωνική γραμμή και σου έφεραν ή Netmod , ή Santis , ή Elcon για την τηλεφωνία;

manolis28athens
09-06-18, 15:06
Ο ΟΤΕ λέει ότι θα κάνει όλες τις τηλεφωνικές γραμμές ευρυζωνικές να είναι μέσω voip. Αυτό εννοούσα. Στην παρούσα φάση ξαναέκαναν isdn την γραμμή και έφεραν ένα Elcon απότι είδα για την τηλεφωνία. Από τις 7/6 εχουν σταματήσει και τα προβλήματα

dimangelid
10-06-18, 12:44
Ο ΟΤΕ λέει ότι θα κάνει όλες τις τηλεφωνικές γραμμές ευρυζωνικές να είναι μέσω voip. Αυτό εννοούσα. Στην παρούσα φάση ξαναέκαναν isdn την γραμμή και έφεραν ένα Elcon απότι είδα για την τηλεφωνία. Από τις 7/6 εχουν σταματήσει και τα προβλήματα

Τυχερός είσαι που δέχτηκαν και το έκαναν ξανά ISDN.

manolis28athens
12-06-18, 16:57
Δεν ξέρω αν ειμαστε τυχεροί αλλά δεν μπορουσαν να δουλεψουν με τόσες αποσυνδέσεις. Έπεφτε και το κεντρο και γινόταν ένα μπάχαλο. Σε αλλη εταιρία με speedport αλλα σε pstn γραμμη ειναι όλα μια χαρά. Δεν ξέρω αν ειναι θεμα με τα Oxygen.
Το αλλο που μου είπαν ότι υπάρχει διένεξη ip και αποσυγχρονίζει το router ακόμα προσπαθώ να το καταλάβω γιατί δεν το έχω συναντήσει ποτέ εκτός και αν εχει καποια δικλείδα ασφαλειας το oxygen. Αν και διένεξη δεν υπάρχει εξορισμου μιας και ολα τα μηχανηματα ειναι με στατικες και οποιος πάει να πάρει dhcp παιρνει από την 1.149 πχ και πάνω...

Lewis
20-07-18, 18:37
εχω παρομοια προβληματα με ενα oxygen και τηλ. κέντρο isdn στις Σέρρες..
οποτε θελει δουλευει και οταν δουλεύει σε ακούει, δεν τον ακούς...
πήγαμε μια συσκευή ISDN και στις εξερχομενες ο καλών δεν ακούγεται...
τι κάνουμε; βάζουμε τις φωνες στον ΟΤΕ ?

puntomania
21-07-18, 01:49
Εγώ έβαλα ένα φριτζ μέσω της So θύρες... Και μου δουλεύει καλά το τηλ.

redcom7
21-07-18, 10:08
ΔΡΑΜΑ και εγω με OXYGEN και οτε .. πολλα χαλια !!!

- - - Updated - - -

ΔΡΑΜΑ και εγω με OXYGEN και οτε .. πολλα χαλια !!!

πχ ο συναγερμός ενω εστελνε σημα μεσω voip κανονικα ενω τωρα ειναι εντελως εκτος εχουμε βρει μπελα...

sdikr
21-07-18, 12:30
ΔΡΑΜΑ και εγω με OXYGEN και οτε .. πολλα χαλια !!!

- - - Updated - - -

ΔΡΑΜΑ και εγω με OXYGEN και οτε .. πολλα χαλια !!!

πχ ο συναγερμός ενω εστελνε σημα μεσω voip κανονικα ενω τωρα ειναι εντελως εκτος εχουμε βρει μπελα...

Για αυτό έχει αναφερθεί η λύση, θα πρέπει να αλλάξουν απο τον ΟΤΕ το dtmf mode σε sip info

redcom7
22-07-18, 01:51
Για αυτό έχει αναφερθεί η λύση, θα πρέπει να αλλάξουν απο τον ΟΤΕ το dtmf mode σε sip info

Ευχαριστώ πολύ ... μπορώ και εγώ από το router ή μόνο οι τεχνικοί?

sdikr
22-07-18, 12:16
Ευχαριστώ πολύ ... μπορώ και εγώ από το router ή μόνο οι τεχνικοί?

Αν θυμάμαι καλά, όχι δεν μπορείς εσύ, είναι σε κρυφό μενού που έχουν πρόσβαση μονο απο τον ΟΤΕ

Lewis
28-07-18, 12:27
σε μια εγκατασταση τηλ. κεντρου, που δεν δουλευε η bri του oxygen, μου είπαν οι τεχνικοί του οτε, οτι τα ports 10.000-12.000 χρησιμοποιούνται για την τηλεφωνια και δεν πρεπει να τα κάνουμε forward μέσα..

DVader
22-10-18, 11:43
σε μια εγκατασταση τηλ. κεντρου, που δεν δουλευε η bri του oxygen, μου είπαν οι τεχνικοί του οτε, οτι τα ports 10.000-12.000 χρησιμοποιούνται για την τηλεφωνια και δεν πρεπει να τα κάνουμε forward μέσα..

Ναι γιατί ότι είναι κάτω από την 10000 δουλεύει ...

Π.χ 500 δεν ανοίγει με τίποτα...

pstratos
22-10-18, 12:21
Εχω γράψει σε άλλο thread τι έχω τραβήξει και ακόμα τραβάω για την ISDN μέσω του Oxygen. μάλλον μ@λ@κιες λένε, γιατί η τηλεφωνία είναι σε άλλο VC από το ιντερνετ. Δεν έχει σχέση η wan ΙΠ σου με το SIP

Δείτε εδώ: https://www.adslgr.com/forum/threads/1039435-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-Voip?p=6466559#post6466559

jkoukos
22-10-18, 14:20
Στον ΟΤΕ η τηλεφωνία βγαίνει από το ίδιο VC, με αυτό του Internet. Δεν υπάρχει άλλο (μόνο σε TV), όπως σε άλλους παρόχους.

fnwokke
09-11-18, 00:35
Καλησπέρα, πριν αρχίσω τα lexotanil, θα μοιραστώ μαζί σας την ταλαιπωρία που υφίσταμαι τις τελευταίες μέρες προς την ευρυζωνική !

Πάμε λοιπόν... για γέλια ή για κλάματα; Εσείς αποφασίζετε !!

Πριν κανένα μήνα, μπορεί και παραπάνω... με παίρνει τηλέφωνο κάποια κοπέλα και μου λέει είμαστε από τον ΟΤΕ και πρέπει μέχρι τέλος Νοεμβρίου να σας στείλουμε νέο router για να γίνει η μετάβασή σας στην ευρυζωνικότητα ! Δεν θα χρεωθείτε τίποτα, θα σας στείλουμε και ups !! Ααα ωραία της λέω κανένα πρόβλημα τότε ... μόνο που έχω ISDN και θέλω να κρατήσω και την τηλεφωνική συσκευή (Ascom Eurit 40) γιατί με βολεύει σε κάποια πράγματα ! Ααα μου λέει δεν γίνεται ... δεν υποστηρίζεται το ISDN στο νέο router !! Της λέω... συγνώμη, τότε έχουμε πρόβλημα, δεν θέλω ! Μου λέει, δεν γίνεται, πρέπει να ξεχάσετε το ISDN !!! Μου ήρθε να της πω, της λες μαρή σουράβλω, που θα μου πεις ότι δεν γίνεται ... τέσπα, κλείνουμε ραντεβού να μου στείλει πρώτα το UPS.

Μετά σκέφτομαι και λέω, δεν παίρνω ένα τηλέφωνο στο 13888 να μιλήσω με κάποιον τεχνικό... και όντως μιλάω με ένα παιδί, καλή του ώρα, και του είπα το story, και φυσικά μου απαντά κακώς σας είπε ότι δεν γίνεται, θα σας στείλω εγώ το Oxygen ISDN και θα υποστηρίζονται όλες οι συσκευές που έχετε σε ISDN ! Να σαι καλά του λέω, και κανονίζουμε, να γίνει έτσι... δηλώνει βλάβη μάλιστα για να γίνει όσο γίνεται πιο γρήγορα η διαδικασία ! Περιμένω καμιά βδομάδα...τίποτα !! Ρε μπας και μίλησα σε κινέζικη διάλεκτο και δεν συννενοηθήκαμε σωστά ... ; Λέω, ας ξαναπάρω στο 13888 να δω τι γίνεται ... Βγαίνει μια κοπελίτσα, της εξηγώ τι έχει γίνει... και ωωω μου απαντά το ΕΠΙΚΟ ... Λυπάμαι, δεν είστε έτοιμος για την ευρυζωνικότητα ακόμη, και το αίτημά σας δεν προχωράει !!! Αρχίζουν τα λαμπιόνια να ανάβουν σιγά σιγά ... και της λέω ... καλά εσείς (ο ΟΤΕ δηλαδή) με πήρατε τηλέφωνο πριν λίγο καιρό και μου είπατε ότι ΠΡΕΠΕΙ να στείλετε νέο router κλπ κλπ ... και τώρα μου λέτε ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ; Εν τω μεταξύ είχε ήδη έρθει το UPS το οποίο και παρέλαβα !!

Ξέχασα να πω, ότι όλο αυτό το διάστημα στο "παλιό" ρούτερ μου ενώ είχα ταχύτητες 12-15 πάντα, το μήνα που προσπαθούμε να γίνει η μετάβαση, έπεσα στα 6-8 με το ζόρι με πολλά προβλήματα σταθερότητας κλπ !! Άρα έπρεπε να το τελειώνουμε επιτέλους το θέμα ! Ξαναδοκιμάζω να πάρω τηλέφωνο την επόμενη μέρα και μιλάω με κάποιον τεχνικό με έντονο τόνο και εκνευρισμό, και κανονίζουμε δηλώνοντας νέα βλάβη, να έρθει τεχνικός σπίτι και να φέρει το νέο OXYGEN ISDN να το βάλουμε επιτέλους !! Έτσι και έγινε ... έρχεται ένας νεαρός, βάζουμε το νέο ρούτερ... δουλεύει κάποιες λίγες μέρες ... και ξαφνικά την περασμένη Δευτέρα, ξυπνάω το πρωί, και βλέπω το "παπάκι" ΚΟΚΚΙΝΟ να αναβοσβήνει και ΝΕΚΡΟ το ISDN μου τηλέφωνο !!! Λέω... μάλλον ξέχασα να το πληρώσω...αυτό θα είναι ! Αμ, δε !! Είχαν κάνει λέει ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ σε όλα τα OXYGEN αλλά σε μένα για κάποιο λόγο...δεν έκατσε !!

Άντε πάλι τηλέφωνα (από άλλο σπίτι, μιας και εγώ δεν είχα τηλέφωνο φυσικά) να δηλώνω βλάβη κλπ κλπ κλπ κλπ 3 ΜΕΡΕΣ ήμουν χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ !! Έρχετε πάλι το ίδιο παιδί... συχγρονίζουν όλα ...αλλά... το ISDN ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΕΚΡΟ !!! Του λέω, γιατί αυτό ; Μου λέει κάτι έπαθε το τηλέφωνο, δεν φταίω εγώ !! Του λέω, τι λες ρε φίλε ; Δηλαδή δούλευε 20 χρόνια και με την γαμημένη αναβάθμισή σας, τα κακάρωσε ξαφνικά; Δεν ξέρω μου λέει, εγώ βλέπω σήμα στο Argus, συγνώμη πρέπει να φύγω... κλπ! Του λέω, τι να φύγεις ; Εγώ θα μείνω χωρίς τηλέφωνο και είναι πρόβλημα που βγήκε από σας, όχι από μένα ! Να μην τα πολυλογώ, απαράδεκτη στάση για άτομο, που εννοείται ήρθε για να βοηθήσει και να λύσει το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ! Απογοητεύμενος λοιπόν, άρχισα να πιστεύω...ότι μπορεί να τα κακάρωσε το τηλέφωνο (αλλά τη χρονική στιγμή μετά την ανάβαθμιση; περίεργο ! ) Εμπάσι περίπτωση, λέω ας το πάω σε έναν φίλο που έχει σπίτι του ISDN μπας και παίξει... Και ... ΜΕΓΑ ΘΑΥΜΑ !!! Το τηλέφωνο κούμπωσε και λειτούργησε αμέσως !! Το στανιό μου μέσα !!! Ο δήθεν μπετόβλακας τεχνικός εξπέρτ, έβγαλε πόρισμα ότι φταίει το τηλέφωνο και τα κακάρωσε... και όχι η ΜΑΛΑΚΙΑ που τον βαράει και η ασχετίλα !!!

Ξεκινάμε, νέο γολγοθά ... φτάνει δεν αντέχω άλλο... ξαναπέρνω τηλέφωνο (από αλλού) δηλώνω πάλι βλάβη...και κανονίζεται να έρθει νέο OXYGEN γιατί η υποψία όπως μου είπαν, είναι για κάποιο λόγο να μην δουλεύουν οι ΨΗΦΙΑΚΕΣ μετά την αναβάθμιση ... Έρχεται σήμερα ένας άλλος τεχνικός (ευτυχώς) φέρνει το νέο ρούτερ...το βάζουμε...και ουππςςςς ... μένει και αυτό στο ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΠΑΚΙ να αναβοσβήνει .... Πάω στο ντουλαπάκι του παππού.,.,.κάπου είχε κάτι ληγμένα λεξοτανίλ... για το καλό μου ! Του λέω... τι έγινε τώρα...; Μου λέει, ααα δεν είναι αναβαθμισμένο αυτό το ρούτερ...για αυτό το κάνει αυτό ! Του λέω, καλά...δεν σας ενημερώνει κανένας για το ιστορικό βλάβης που έχει ο πελάτης στον οποίο πάτε; Δεν θα έπρεπε να το φέρεις έτοιμο ; Μου λέει, έχεις δίκιο...αν μπεις μέσα από το pc σου, άλλαξε από PSTN σε ISDN και θα δουλέψει ! Του λέω είσαι σίγουρος; Ναι μου λέει...και φεύγει γιατί και εγώ έπρεπε να την κάνω για ένα ραντεβού που είχα ! Γυρίζω αργότερα, μπαίνω, βρίσκω την επιλογή και το κάνω...αλλά...ΠΑΠΑΛΑ !!! Το story...συνεχίζεται αύριο !!

Εγώ είμαι ακόμη χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ ... και με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ τριγύρω μου !!!

Αυτά ...

Spiros_slb
09-11-18, 23:06
Το παπακι που αναβοσβηνει κοκκινο , δειχνει οτι υπαρχει καποιο προβλημα με το username της γραμμης.Αν κολλησει η αναβαθμιση στο ρουτερ,αναβοσβηνει κοκκινο-λευκο το power.Δοκιμασε αν θες με τα οτενετ του ΟΤΕ να δεις αν θα παραμεινει λευκο το παπακι.Αν ναι παρε ξανα να ελεγξουν τι εχει συμβει με το username.

fnwokke
11-11-18, 06:41
Το πρόβλημα επιτέλους λύθηκε ! Από ότι μου είπαν το κούμπωσαν σε άλλη πόρτα στο dslam και όλα οκ !!

baskon
12-11-18, 10:35
Ακόμα ένα δείγμα της καταπληκτική εξυπηρέτησης του ΟΤΕ.
Όχι τίποτα άλλο αλλά πλησιάζει και η δική μου ώρα και το τραιναρω όσο μπορώ γιατί δεν είμαι σε φάση να μπλέξω με τους παντογνωστες.

fnwokke
13-11-18, 14:26
Ακόμα ένα δείγμα της καταπληκτική εξυπηρέτησης του ΟΤΕ.
Όχι τίποτα άλλο αλλά πλησιάζει και η δική μου ώρα και το τραιναρω όσο μπορώ γιατί δεν είμαι σε φάση να μπλέξω με τους παντογνωστες.

Περίμενε...μην βιάζεσαι...ή όπως λένε... " μηδένα προ του τέλους μακάριζε " !!!

Δεν είμαι προληπτικός, αλλά δεν ξέρω αν η ΤΡΙΤΗ και 13 παίζει το ρόλο της, αλλά σίγουρα η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ορισμένων θα τον παίζει σίγουρα !!

Λοιπόν, πριν λίγη ώρα πάλι ΝΕΚΡΩΣΕ το ISDN τηλέφωνό μου ! Έχω όμως κανονικά internet...και το αναλογικό μου τηλέφωνο επίσης λειτουργεί κανονικά ! Αλλά μάντεψα τι έχει συμβεί και πιθανόν έπεσα μέσα !

Πριν 2 ώρες περίπου το router πήρε ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ (ακριβώς η ίδια περίπτωση όπως το 1ο που νομίζαμε ότι χάλασε και το αλλάξαμε) ! Μπήκα λοιπόν μέσα στο router, και στο about έχει τα παρακάτω:

Firmware Details

Version OTE01_1.0.0
Type HDV34201.N3A2UVM
Build fw2018101715
DSL Firmware v135k35B 08-29-18b AVM
Last Upgrade Successful
Tue Nov 13 12:36:09 2018


Θυμάμαι πολύ καλά ότι το firmware που ήρθε το νέο router ήταν του ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ (ΔΗΛΑΔΗ έλεγε 201808...)


Τα νεύρααααααααααααααααααααααααα μου

Για κάποιο λόγο το router μόλις παίρνει την συγκεκριμένη ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ νεκρώνουν τα BRI (οι ψηφιακές, αν το λέω σωστά... )

Εκεί στον ΟΤΕ ακούει κανείς ;;;;;;;;;;;;

baskon
14-11-18, 18:47
Πολλά συγχαρητήρια στον ΟΤΕ..
Αν δε μπορεί να υποστηρίξει την ευρυζωνικη σε πρώην isdn ας μη το κάνει, η ας πει αυτό μπορώ να κάνω. Θα χάσετε κάποιες υπηρεσιες. Αν θέλετε να μείνετε έτσι καλώς, αν όχι σας δίνω δικαίωμα να φύγετε χωρίς καμία ποινή.

Προσωπικά έχω fritz 7590 που δουλεύει με την ευρυζωνικη. Σε λίγες μέρες θα με αλλάξουν και ελπίζω να γλιτώσω τα οποία προβλήματα.
Σε δεύτερο χρόνο και μόλις λήξει η δέσμευση το σκέφτομαι σοβαρά να φύγω από ΟΤΕ.

nimaksof
15-11-18, 17:44
Και σε εμένα μετα από την "ευρυζωνικη αναβάθμιση" και μετα την αναβάθμιση του firmware, άκρα του τάφου σιωπή....
Μεγαλλείοοο

iliask
21-11-18, 00:55
Και σε μένα στη δουλειά βαλανε oxygen και αν και δεν εχώ τόσα προβλήματα δεν μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος.... αρκετά κολληματα....αργεί να συνδεθεί κολάει το wifi.... πριν κανα μήνα τα κολλήματα ηταν πολλά τωρα έχουμε κάπως ηρεμήσει...

fnwokke
21-11-18, 13:29
Λοιπόν, τα έχω πάρει !!! Τόσες μέρες ΔΕΝ έχω τηλέφωνο ISDN ! Δεν λειτουργεί μετά την τελευταία αναβάθμιση !! Και εκεί που είχα επαφή με τον τεχνικό που ανέλαβε μέχρι και 2 μέρες πριν, και ο άνθρωπος καθόλα πρόθυμος να βοηθήσει και μπράβο του, ξαφνικά εδώ και 2 μέρες δεν ΣΗΚΩΝΕΙ το κινητό του για να δούμε πως θα λυθεί το πρόβλημα ! Μάλιστα σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ για να μου πουν τι: Από εμάς είναι εντάξει, δυστυχώς φταίει η ΣΥΣΚΕΥΗ σας (!!!) Σοβαρά ρε παλικάρια; Δηλαδή αγόρασα ΔΙΚΗ σας ΣΥΣΚΕΥΗ από το OTE-SHOP της εποχής και μάλιστα την πιο ΑΚΡΙΒΗ που είχατε (Ascom Eurit 40) - εσείς ρε ζωντόβολα μου την πουλήσατε, δικό σας προϊόν ήταν - και τώρα μου λέτε ότι ΦΤΑΙΕΙ αυτή, επειδή η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ σας ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... πετάει το μπαλάκι στην εξέδρα; Και εμπάσι περιπτώση το ΠΡΟΒΛΗΜΑ βγαίνει (ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ) από τη στιγμή που ΤΣΙΜΠΑΕΙ τη γ@γ#μ/2νη αναβάθμισή σας !!!!

Είμαι πολύ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ και ΣΚΟΠΕΥΩ να φύγω από τον ΟΤΕ μετά από 20 χρόνια ΠΕΛΑΤΗΣ !!! Στο διάολο και ακόμη παραπέρα, με παιδεύεται πάνω από μήνα για ΑΠΛΑ πράγματα !!! Θα πάω οπουδήποτε αλλού και ας μην έχω ρε μάγκες του ΟΤΕ το ISDN που εσείς στις αρχές που έβγαινε το ΠΡΟΩΘΟΥΣΑΤΕ με ΤΥΜΠΑΝΟΚΡΟΥΣΙΕΣ, για να μην πω τα ΠΑΧΥΛΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ που έχω ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ με αυτή την υπηρεσία σε σχέση με το PSTN που υπήρχε πριν, μόνο και μόνο γιατί ΓΟΥΣΤΑΡΑ το ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ που ΕΣΕΙΣ πάλι μου πουλήσατε ΧΡΥΣΑ σε τιμή !!! Και μιλάμε για καμιά 200.000 δραχμές αν θυμάμαι καλά τότε για ένα ΤΗΛΕΦΩΝΟ !!!!

Άει σιχτίρ (Π)ΟΤΕ ξανά !!!!!

nimaksof
21-11-18, 19:12
Μα πως μπορεί να φταίει το τηλέφωνο; Μήπως η αναβάθμιση στην περίφημη ευρυζωνική προϋποθέτει ειδικό εξοπλισμό; Και πως δικαιολογείται το ότι η συσκευή λειτουργούσε με το παλαιότερο λογισμικό;
Και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, η εξυπηρέτηση αγγίζει τα όρια των βασανιστηρίων εκ μέρους του ΟΤΕ. Απαράδεκτοι χρόνοι αναμονής!!

fnwokke
21-11-18, 21:30
Μα πως μπορεί να φταίει το τηλέφωνο; Μήπως η αναβάθμιση στην περίφημη ευρυζωνική προϋποθέτει ειδικό εξοπλισμό; Και πως δικαιολογείται το ότι η συσκευή λειτουργούσε με το παλαιότερο λογισμικό;
Και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, η εξυπηρέτηση αγγίζει τα όρια των βασανιστηρίων εκ μέρους του ΟΤΕ. Απαράδεκτοι χρόνοι αναμονής!!

Ακριβώς έτσι όπως τα λες !!! Κρίμα για τον ΟΤΕ ...

Panagioths
25-11-18, 22:29
Λοιπόν, τα έχω πάρει !!! Τόσες μέρες ΔΕΝ έχω τηλέφωνο ISDN ! Δεν λειτουργεί μετά την τελευταία αναβάθμιση !! Και εκεί που είχα επαφή με τον τεχνικό που ανέλαβε μέχρι και 2 μέρες πριν, και ο άνθρωπος καθόλα πρόθυμος να βοηθήσει και μπράβο του, ξαφνικά εδώ και 2 μέρες δεν ΣΗΚΩΝΕΙ το κινητό του για να δούμε πως θα λυθεί το πρόβλημα ! Μάλιστα σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ για να μου πουν τι: Από εμάς είναι εντάξει, δυστυχώς φταίει η ΣΥΣΚΕΥΗ σας (!!!) Σοβαρά ρε παλικάρια; Δηλαδή αγόρασα ΔΙΚΗ σας ΣΥΣΚΕΥΗ από το OTE-SHOP της εποχής και μάλιστα την πιο ΑΚΡΙΒΗ που είχατε (Ascom Eurit 40) - εσείς ρε ζωντόβολα μου την πουλήσατε, δικό σας προϊόν ήταν - και τώρα μου λέτε ότι ΦΤΑΙΕΙ αυτή, επειδή η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ σας ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... πετάει το μπαλάκι στην εξέδρα; Και εμπάσι περιπτώση το ΠΡΟΒΛΗΜΑ βγαίνει (ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ) από τη στιγμή που ΤΣΙΜΠΑΕΙ τη γ@γ#μ/2νη αναβάθμισή σας !!!!

Είμαι πολύ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ και ΣΚΟΠΕΥΩ να φύγω από τον ΟΤΕ μετά από 20 χρόνια ΠΕΛΑΤΗΣ !!! Στο διάολο και ακόμη παραπέρα, με παιδεύεται πάνω από μήνα για ΑΠΛΑ πράγματα !!! Θα πάω οπουδήποτε αλλού και ας μην έχω ρε μάγκες του ΟΤΕ το ISDN που εσείς στις αρχές που έβγαινε το ΠΡΟΩΘΟΥΣΑΤΕ με ΤΥΜΠΑΝΟΚΡΟΥΣΙΕΣ, για να μην πω τα ΠΑΧΥΛΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ που έχω ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ με αυτή την υπηρεσία σε σχέση με το PSTN που υπήρχε πριν, μόνο και μόνο γιατί ΓΟΥΣΤΑΡΑ το ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ που ΕΣΕΙΣ πάλι μου πουλήσατε ΧΡΥΣΑ σε τιμή !!! Και μιλάμε για καμιά 200.000 δραχμές αν θυμάμαι καλά τότε για ένα ΤΗΛΕΦΩΝΟ !!!!

Άει σιχτίρ (Π)ΟΤΕ ξανά !!!!!

Δοκιμασε να κανεις επανεκινηση το oxygen ενώ εχεις αναμμένο το ascom isdn. Αν δεν δουλέψει τότε κάτω από την πόρτα του BRI έχει ένα διακόπτη on/off και από πάνω λέει 100Ω. Στρίψε το προς την αντίθετη κατεύθυνση και ξαναδοκίμασε.
Μια χαρά παίζει με το ascom το oxygen, δεν τίθεται θέμα συμβατότητας αλλά κάτι άλλο.

fnwokke
26-11-18, 23:46
Δοκιμασε να κανεις επανεκινηση το oxygen ενώ εχεις αναμμένο το ascom isdn. Αν δεν δουλέψει τότε κάτω από την πόρτα του BRI έχει ένα διακόπτη on/off και από πάνω λέει 100Ω. Στρίψε το προς την αντίθετη κατεύθυνση και ξαναδοκίμασε.
Μια χαρά παίζει με το ascom το oxygen, δεν τίθεται θέμα συμβατότητας αλλά κάτι άλλο.

Αν εννοείς ΚΛΕΙΣΙΜΟ - ΑΝΟΙΓΜΑ του ρούτερ, το έχω κάνει ήδη ! Όσο για τον διακόπτη, ήδη είναι έτσι από την αρχή, αλλιώς νομίζω δεν θα δούλευε καν ... ΠΡΟΣΕΞΕ: Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν 2 διαφορετικά μοντέλα OXYGEN ... Ο φίλος μου που το δοκίμασα σε αυτόν έχει διαφορετικό μοντέλο και εκεί παίζει μια χαρά το τηλέφωνο, σε μένα που έχω ένα όρθιο OXYGEN από τη στιγμή που πήρε την αναβάθμιση... ψόφησαν τα BRI !!

Panagioths
26-11-18, 23:52
Αν λες το καθιστό "επιτραπέζιο" Oxygen, αυτό είναι της προηγούμενης γεννιάς του και δεν το δίνουν πια. Το όρθιο είναι μια χαρά και δουλεύει με τις isdn συσκευές. Επειδή δεν θυμάμαι αν ο χρήστης "user" έχει δικαιώματα να αλλάξει τον τύπο της BRI εξόδου, πάρε τηλ την τεχνική υποστήριξη να στο αλλάξουν από "NT mode" σε "TE mode" μήπως είναι κατά λάθος γυρισμένο στο 1ο που σίγουρα δεν θα δουλεύει...

netblues
27-11-18, 08:16
ε αμα οι ποτετζηδες πανε να κανουν εγκατασταση/μετατροπη σε isdn και δεν ξερουν τι ειναι nt/te mode, εχει και αλλες δουλειες... Μπακαλης, μαναβης, περιπτερο κλπ.

Panagioths
27-11-18, 13:01
ε αμα οι ποτετζηδες πανε να κανουν εγκατασταση/μετατροπη σε isdn και δεν ξερουν τι ειναι nt/te mode, εχει και αλλες δουλειες... Μπακαλης, μαναβης, περιπτερο κλπ.

Οι περισσότεροι τεχνικοί δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από όλες αυτές τις δικτυακές συσκευές (τόσο οι νέεοι, όσο και οι μεγαλύτεροι) οπότε ό,τι κάνουν το κάνουν τυφλοσούρτης... Κάποιες φορές επίσης τα μηχανήματα είναι μεταχειρισμένα (refurbished) και έχω πετύχει να μην έχουν γίνει επαναφορά στις εργοστασιακές και να έχει μέσα κωδικούς τηλεφωνίας για άλλη γραμμή κλπ.

netblues
27-11-18, 13:05
Αν δεν εχουν ιδεα και το κανουν τυφλοσουρτη, τοτε αυτο ειναι προβλημα τους, του προισταμενου τους και της εταιρειας που τους προσελαβε.
Οφειλουν να ξερουν.
ΔΛΔ αμα παω στο γιατρο και αρχισει να γκουγκλαρει για να βρει τι εχω κανενα προβλημα, τι να γινει?

Panagioths
27-11-18, 13:15
Καλα εννοείται πως δεν συμφωνώ με την κατάσταση απλά το αναφέρω σαν πραγματικότητα. Πριν κανα μήνα σε εγκατάσταση που ζητήσαμε μετατροπή 2 pstn σε isdn μου ήρθε τεχνικός (νέος στην ηλικία και στην δουλειά αυτή) και δεν ήξερε πως να συνδέσει τα netmod. Τον Φεβρουάριο ήρθε άλλος (νέος) σε άλλη εγκατάσταση μιας 200άρας και δεν ήξερε πως να σεττάρει το Oxygen (που σιγά το σεττάρισμα που χρειάζεται). Ωστόσο όμως ειλικρινείς και οι 2, το είπαν από την αρχή (μάλλον πιο πολύ λόγω γνώσης της δικής μου επαγγελματικής ιδιότητας)... Οπότε αν θέλεις μετά κάτι πιο εξειδικευμένο καλύτερα να παίξεις λόττο...

fnwokke
27-11-18, 17:48
Πάντως, με έχουν αφήσει στην ΑΝΑΜΟΝΗ κάτι σαν: Η υπόθεση ... ΕΚΛΕΙΣΕ ... λόγω... "ΦΙΛΕ αυτό δίνουμε, άμα σ'αρέσει, και πολύ-πολύ μη μας ζαλίζεις... " . Δηλαδή ακόμη και ο καθόλα ευγενικός και πρόθυμος τεχνικός που επικοινωνούσε μαζί μου καλώντας με στο κινητό που του έδωσα, για να δει τι έγινε ... ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΝ εις μια νυχτί που λένε ... Προφανώς οι "ανώτεροί" του, του σφύριξαν να μην ασχοληθεί άλλο ... ή δεν ξέρω και εγώ τι ... ΣΗΜ: το όρθιο oxygen έχω...

jkoukos
27-11-18, 18:27
Το δικό μου "όρθιο" είναι το HDI24201.N2UM με firmware Version OTE01_5.3.7 και Build fw2018062917.
Βέβαια το έχω πίσω από δικό μου router οπότε δεν μπορεί να πάρει αναβάθμιση (χωρίς να το επιτρέψω) κι έχει μείνει έτσι από 10 Ιούλη που το ενεργοποίησα.
Δεν έχω κανένα θέμα με τον εξοπλισμό που συνδέεται στην S0 θύρα του.

Το δικό σου λογικά είναι το νεώτερο Oxygen Plus όπως αναφέρεται. Ζήτα αν γίνεται να σου δώσουν αυτό που έχω, διότι όπως διαβάζω έχουν αρκετοί θέματα με το δικό σου.

MerNion
28-11-18, 15:32
Και εγώ πολλά θέματα με το που μου φέραν το Oxygen και έκαναν ευρυζωνική την γραμμή μου.. Πέφτει η γραμμή, δεν βρίσκει του συνδρομητές που καλώ, δεν δούλευε ο συναγερμός κλπ κλπ.. Δείτε εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1080995-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B5-VOIP-(%CF%80%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%BB%CF%80)) και εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1058550-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7)

Ακόμα προσπαθώ να βρω τροπο να δηλώσω βλάβη στον οτε καθώς όποιο νούμερο και να καλέσω (13888, 13788, 13818, 2106513888) στο 1 λεπτό πέφτει η γραμμή και δεν προλαβαίνω καν να μιλήσω με εκπρόσωπο...

puntomania
28-11-18, 15:35
Και εγώ πολλά θέματα με το που μου φέραν το Oxygen και έκαναν ευρυζωνική την γραμμή μου.. Πέφτει η γραμμή, δεν βρίσκει του συνδρομητές που καλώ, δεν δούλευε ο συναγερμός κλπ κλπ.. Δείτε εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1080995-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B5-VOIP-(%CF%80%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%BB%CF%80)) και εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1058550-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7)

Ακόμα προσπαθώ να βρω τροπο να δηλώσω βλάβη στον οτε καθώς όποιο νούμερο και να καλέσω (13888, 13788, 13818, 2106513888) στο 1 λεπτό πέφτει η γραμμή και δεν προλαβαίνω καν να μιλήσω με εκπρόσωπο...

στείλτους μήνυμα στο φβ... και ζήτα να σε καλέσουν στο κινητο. ( αφού τους γράψεις το πρόβλημα σου )

nimaksof
28-11-18, 17:55
Γενικά η εξυπηρέτηση από τον ΟΤΕ είναι κάκιστη. ΟΙ χρόνοι αναμονής υπερβολικοί.
15 μέρες με το OXYGEN, ISDN γραμμή, και τα προβλήματα χιλιάδες. Τηλεφωνικές συσκευές που δεν λειτουργούν, MSN άλλοτε ναι άλλοτε όχι, εκτροπή κλήσης αδύνατη, εκτροπή κλήσης που είναι αδύνατον να "βγεί". Και επιστροφή πάλι στο παλιό καλό Netmod. Καμμία γραμμή δεν λειτουργεί. Πάλι 13888 κλπ... Παλι τεχνικος και πάλι δεν δέχομαι εισερχόμενες στα MSN… 15 μέρες και από την μία βλάβη στην άλλη, επειδή μόνο και μόνο ο ΟΤΕ δεν είναι έτοιμος για την ευρυζωνική.
Και όλοι εμείς που χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο και επαγγελματικά τι φταίμε; Και να πω ότι πληρώνουμε λίγα; Άραγε στην Γερμανία οι πελάτες αντιμετωπίζονται με την ίδια ανευθυνότητα και έλλειψη γνώσεων και ευαισθησίας;
ΟΤΕ, η πιο ακριβοπληρωμένη ταλαιπωρία!!

fnwokke
29-11-18, 16:02
Αν λες το καθιστό "επιτραπέζιο" Oxygen, αυτό είναι της προηγούμενης γεννιάς του και δεν το δίνουν πια. Το όρθιο είναι μια χαρά και δουλεύει με τις isdn συσκευές. Επειδή δεν θυμάμαι αν ο χρήστης "user" έχει δικαιώματα να αλλάξει τον τύπο της BRI εξόδου, πάρε τηλ την τεχνική υποστήριξη να στο αλλάξουν από "NT mode" σε "TE mode" μήπως είναι κατά λάθος γυρισμένο στο 1ο που σίγουρα δεν θα δουλεύει...

Τελικά, καλά που υπάρχουν τα forum... γιατί μου φαίνεται ότι από τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ δεν θα βρίσκαμε λύσεις ! Όντως μπήκα μέσα στο router, και πήγα STATUS => ISDN INTERFACES => και βλέπω όντως BRI-1 = MODE = NT-PTMP !!! Άρα εάν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, θα πάρω τηλ στο 13888 να μου το γυρίσουν σε TE ... Θα σας γράψω νεότερα σε λίγο ...

Εάν είναι αυτό ... έχω να πω ΕΛΕΟΣ - ΕΛΕΟΣ - ΕΛΕΟΣ - ΕΛΕΟΣ !!!! :evil:

netblues
29-11-18, 16:32
Γιατι να στο γυρισουν σε ΤΕ? Στο isdn BRI υπαρχει η μερια.. Ο ενας ειναι network και ο αλλος terminal. Αν ειναι και οι δυο network η terminal δεν παιζει τιποτε. Μερικες συσκευες αυτο το εχουν σαν configuration
Αλλες , πχ τηλεφωνα υποχρεωτικα θελουν να ειναι terminal.
Ενα αλλο feature ειναι αν η συνδεση ειναι point2point δλδ με 1 συσκευη η με περισσοτερες point 2 multipoint. Στη δευτερη περιπτωση συνδεονται ολα παραλληλα σε bus και χρειαζεται και μια μονο τερματικη αντισταση (γιατι αν βαλουμε πολλες, προφανως παραλληλιζονται, και δεν δουλευει τιποτε..)
Θεωρητικα η συσκευη ειναι μια point to multipoint συσκευη, μιας και θα μπορουσαν να υπαρχουν και αλλα isdn πραγματα πανω στο bus.
Tωρα, το θεμα βεβαια ειναι τι εννοει ο ποιητης οταν λεει mode=nt-pmp... αναφερεται στον εαυτο του ή μηπως αναφερεται στην ΑΛΛΗ μερια που θα συνδεθει πανω του.
Κανονικα το πρωτο, αλλα αβυσος η ψυχη του κινεζου που εφτιαξε το hardware bitmap εγραψε το spec και το εδωσε στον κακομοιρογλου να κανει την ποτεδιστικη υλοποιηση.
Και το χουν και κλειδωμενο τρομαρα τους.

jkoukos
29-11-18, 16:46
Δεν καταλαβαίνω γιατί να σου παίζει σε ΤΕ και όχι σε ΝΤ. Κανονικά:
α. Σε ΝΤ (Network Termination) επιτρέπει να συνδεθούν πάνω της ISDN τηλεφωνικές συσκευές ή PBX. Έτσι δουλεύει σε μένα (NT-PTMP) με το Fritz συνδεδεμένο στη S0 θύρα.
β. Σε ΤΕ (Terminal Equipment) επιτρέπει να συνδεθεί με άλλο ΝΤ.

H μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι μην τυχόν το καλώδιο που χρησιμοποιείς έχει διαφορετική συνδεσμολογία. Σε κατάσταση ΝΤ το καλώδιο πρέπει να είναι straight ενώ σε ΤΕ crossover ή/και το PBX είναι ρυθμισμένο ως ΝΤ.

fnwokke
29-11-18, 18:43
Δεν καταλαβαίνω γιατί να σου παίζει σε ΤΕ και όχι σε ΝΤ. Κανονικά:
α. Σε ΝΤ (Network Termination) επιτρέπει να συνδεθούν πάνω της ISDN τηλεφωνικές συσκευές ή PBX. Έτσι δουλεύει σε μένα (NT-PTMP) με το Fritz συνδεδεμένο στη S0 θύρα.
β. Σε ΤΕ (Terminal Equipment) επιτρέπει να συνδεθεί με άλλο ΝΤ.

H μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι μην τυχόν το καλώδιο που χρησιμοποιείς έχει διαφορετική συνδεσμολογία. Σε κατάσταση ΝΤ το καλώδιο πρέπει να είναι straight ενώ σε ΤΕ crossover ή/και το PBX είναι ρυθμισμένο ως ΝΤ.

Ότι ΔΕΝ καταλαβαίνεις εσύ, επίσης ΔΕΝ καταλαβαίνω και εγώ 1,5 μήνα τώρα (μπορεί και παραπάνω) ... ΛΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ από τον Π(ΟΤΕ) ... γιατί έπαιζε πριν την ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ μια χαρά και μετά την νέα, ΔΕΝ ΞΑΝΑ-ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ το BRI ... Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου ! Είπα απλά να δοκιμάσω αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω που παράθεσα ... μπας ... και δούμε ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ ... πιο γρήγορα πιστεύω θα δούμε από τον ΚΑΙΡΟ λόγω χειμώνα... παρά από ότι φαίνεται με τον Π(ΟΤΕ) !!!

Το δήλωσαν μου είπαν στο τηλέφωνο, για να το δουν οι ΤΕΧΝΙΚΟΙ τους ...

Be continued...


ΛΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ... ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΕ ... ISDN ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ... https://youtu.be/V2J3GgjCEpE

- - - Updated - - -


...H μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι μην τυχόν το καλώδιο που χρησιμοποιείς έχει διαφορετική συνδεσμολογία. Σε κατάσταση ΝΤ το καλώδιο πρέπει να είναι straight ενώ σε ΤΕ crossover ή/και το PBX είναι ρυθμισμένο ως ΝΤ.

Δοκίμασα και με το καλώδιο ethernet (το κίτρινο) που είχε μέσα το router, να βάλω απευθείας το τηλέφωνο ISDN επάνω στην ΚΟΚΚΙΝΗ θύρα BRI αλλά και στην διπλανή του ΜΑΥΡΗ ... επίσης δοκίμασα και τα ΔΙΑΚΟΠΤΑΚΙΑ που έχουν ακριβώς από πάνω τους ... αλλά σε ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ δεν ανοίγει το ΤΗΛΕΦΩΝΟ ! Εάν κάνω κάτι ΛΑΘΟΣ, ας με διορθώσει κάποιος ...

ΥΠΟΨΗ η ίδια διαδικασία έγινε και παρόντος του ΤΕΧΝΙΚΟΥ του ΟΤΕ ...

Panagioths
29-11-18, 22:24
Έχουν δίκιο τα παιδιά πιο πάνω, εγώ το έγραψα λάθος γιατί απαντούσα από κινητό και το κατάλαβα αντίστροφα. Το σωστό για να δουλέψει πρέπει να είναι ΝΤ (και συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά με το NT-PTMP παίζει η S0 θύρα με συσκευές/κάρτες κλπ) όχι ΤΕ. Συγγνώμη για το μπέρδεμα! Το ΝΤ θέλει straight καλώδιο ενώ το ΤΕ χρειάζεται crossover..

georgep138
30-11-18, 03:07
Δεν καταλαβαίνω γιατί να σου παίζει σε ΤΕ και όχι σε ΝΤ. Κανονικά:
α. Σε ΝΤ (Network Termination) επιτρέπει να συνδεθούν πάνω της ISDN τηλεφωνικές συσκευές ή PBX. Έτσι δουλεύει σε μένα (NT-PTMP) με το Fritz συνδεδεμένο στη S0 θύρα.
β. Σε ΤΕ (Terminal Equipment) επιτρέπει να συνδεθεί με άλλο ΝΤ.

H μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι μην τυχόν το καλώδιο που χρησιμοποιείς έχει διαφορετική συνδεσμολογία. Σε κατάσταση ΝΤ το καλώδιο πρέπει να είναι straight ενώ σε ΤΕ crossover ή/και το PBX είναι ρυθμισμένο ως ΝΤ.

Δηλαδή αν ρυθμίσουμε το OXYGEN σε ΤΕ , μπορούμε να συνδέσουμε ένα netMod ???

netblues
30-11-18, 09:24
To netmod ειναι ενα isdn τερματικο με μετατροπεα U bus (δισυρματο) σε S/T (τετρασυρματο) πανω στο οποιο καποιος προσθεσε ενα μετατροπεα φωνης απο isdn σε αναλογικες πορτες.
Πρακτικα ηταν μια λυση συμβατοτητας προς τα πίσω για οσους ειχαν isdn αλλα οχι isdn εξοπλισμο.
Θεωρητικα ναι, αν και 1. θα κληρονομησει ολα τα πιθανα προβληματα του oxygen και 2. Το μονο θα δουλεψει ειναι οι αναλογικες πορτες του (που τις εχεις ηδη στο oxygen)
Στη πραξη πρεπει να ταιριαξει και ο τροπος που στελνονται οι αριθμοι για να κουδουνισουν οι πορτες.
Οποτε τελικα τι κερδισαμε ακριβως?

@ ADSLgr.com All rights reserved.