PDA

Επιστροφή στο Forum : Το modem δυσκολεύεται πολλές φορές να βρει τη γραμμή.



vaggos_fromhell
08-06-07, 16:39
Έχω κάνει μερικά posts σε άλλα θέματα για το πρόβλημα μου αλλά επειδή δεν βλέπω απαντήσεις είπα να κάνω νέο θέμα για το πρόβλημα το οποίο είναι ότι το μόντεμ δεν βρίσκει τη γραμμή αρκετές φορές και για αρκετή ώρα. Συγχρονίζει για 2 δευτερόλεπτα και μετά αποσυγχρονίζει και πρέπει να περάσουν μερικά λεπτά για να σταθεροποιηθεί. Το συγκεκριμένο μόντεμ είναι το crypto f200. Προσπάθησα να βάλω splitter μπας και γίνει τίποτα αλλά τα ίδια. Υπάρχει καμιά πρόταση; Μήπως να δοκιμάσω σε άλλο τηλεφωνικό βύσμα του σπιτιού να συνδέσω το μόντεμ μπας και φτιάξει;

vaggoulas
08-06-07, 16:49
Έχω κάνει μερικά posts σε άλλα θέματα για το πρόβλημα μου αλλά επειδή δεν βλέπω απαντήσεις είπα να κάνω νέο θέμα για το πρόβλημα το οποίο είναι ότι το μόντεμ δεν βρίσκει τη γραμμή αρκετές φορές και για αρκετή ώρα. Συγχρονίζει για 2 δευτερόλεπτα και μετά αποσυγχρονίζει και πρέπει να περάσουν μερικά λεπτά για να σταθεροποιηθεί. Το συγκεκριμένο μόντεμ είναι το crypto f200. Προσπάθησα να βάλω splitter μπας και γίνει τίποτα αλλά τα ίδια. Υπάρχει καμιά πρόταση; Μήπως να δοκιμάσω σε άλλο τηλεφωνικό βύσμα του σπιτιού να συνδέσω το μόντεμ μπας και φτιάξει;
Ρε Βάγγο router τώρα που γύρισες στα 4Mbit δεν σου έχουν στείλει?Δοκίμασε σε άλλη πρίζα και οπωσδήποτε βάλε (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) φίλτρα σε όλες τις τηλ.συσκευές.Επίσης αν γίνεται άστο χώρις splitter (δημιουργούν πρόβλημα πολλές φορές και αυτά).Επίσης δοκίμασε και χωρίς τηλ.συσκευές.

Maax
08-06-07, 17:02
Αν είσαι στα 4Mbps/512Kbps και χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως το f200 της Crypto δεν είναι adsl 2

stefkon
08-06-07, 17:10
Αν είσαι στα 4Mbps/512Kbps και χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως το f200 της Crypto δεν είναι adsl 2


Καταρχάς αυτό τι σχέση έχει με το πρόβλημα του ;
Το Crypto μπορεί να μην είναι adsl 2 αλλά δουλεύει λόγω συμβατότητας προς τα πίσω.

vaggos_fromhell
08-06-07, 17:18
Φίλτα έχω σε κάθε τηλέφωνο. Όσο για το router οι τύποι δεν με έχουν πάρει καν να μου πουν ότι ενεργοποιήθηκα!!!!

stefkon
08-06-07, 17:19
Έχω κάνει μερικά posts σε άλλα θέματα για το πρόβλημα μου αλλά επειδή δεν βλέπω απαντήσεις είπα να κάνω νέο θέμα για το πρόβλημα το οποίο είναι ότι το μόντεμ δεν βρίσκει τη γραμμή αρκετές φορές και για αρκετή ώρα. Συγχρονίζει για 2 δευτερόλεπτα και μετά αποσυγχρονίζει και πρέπει να περάσουν μερικά λεπτά για να σταθεροποιηθεί. Το συγκεκριμένο μόντεμ είναι το crypto f200. Προσπάθησα να βάλω splitter μπας και γίνει τίποτα αλλά τα ίδια. Υπάρχει καμιά πρόταση; Μήπως να δοκιμάσω σε άλλο τηλεφωνικό βύσμα του σπιτιού να συνδέσω το μόντεμ μπας και φτιάξει;


Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να συνδέσεις το Modem στην κύρια πρίζα του σπιτιού σου, χωρίς φίλτρο και με άλλο καλώδιο (καλού κακού) και να δεις αν συγχρονίζει.
Αν δεν συγχρονίζει τότε μάλλον είναι πρόβλημα γραμμής και ενημερώνεις τον ISP.
Αν έχεις άλλο modem ή routerνα δοκιμάσεις για να βεβαιωθείς, έχει καλώς.
Επίσης κοίτα το παρακάτω Link απο forthnet :http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10007171

Maax
08-06-07, 18:37
Καταρχάς αυτό τι σχέση έχει με το πρόβλημα του ;
Το Crypto μπορεί να μην είναι adsl 2 αλλά δουλεύει λόγω συμβατότητας προς τα πίσω.Αυτό που γράφω είναι πως Αν έχει γραμμή 4 Mbps / 512 kbps τότε το modem του πρέπει είναι adsl2 και το Crypto f200 που χρησιμοποιεί είναι απλό adsl modem.

Αν τα απλά adsl modem μπορούν να παίξουν και σε adsl 2 τότε γιατί τα αλλάζουμε ? και απλά υποθέτω μήπως το πρόβλημα του φίλου οφείλετε απο αυτό, πέρα απο τα τεράστια προβλήματα της Τελλάς.

Επίσης έγραψα πως δεν είμαι και σίγουρος γι αυτό μπορεί και να κάνω λάθος

vaggos_fromhell
08-06-07, 19:17
Στις οδηγίες λέει ότι υποστηρίζει download μέχρι 8mbps και upload μέχρι και 1mbps.

stefkon
08-06-07, 19:29
Αυτό που γράφω είναι πως Αν έχει γραμμή 4 Mbps / 512 kbps τότε το modem του πρέπει είναι adsl2 και το Crypto f200 που χρησιμοποιεί είναι απλό adsl modem.

Αν τα απλά adsl modem μπορούν να παίξουν και σε adsl 2 τότε γιατί τα αλλάζουμε ? και απλά υποθέτω μήπως το πρόβλημα του φίλου οφείλετε απο αυτό, πέρα απο τα τεράστια προβλήματα της Τελλάς.

Επίσης έγραψα πως δεν είμαι και σίγουρος γι αυτό μπορεί και να κάνω λάθος

Βασικά δεν είσαι υποχρεωμένος να αλλάξεις modem ή router που υποστηρίζει adsl ή adsl 2, και όχι adsl2+, απλά το κάνουν για να μπορείς να παίζεις σε μεγάλες ταχύτητες πάνω από 8Mbps.
Με τον ρυθμό που αλλάζουν τις ταχύτητες σου λένε βάλε από τώρα adsl2+ να τελειώνεις μια και καλή.
Αυτό όμως δεν έχει καμιά σχέση με το συγκεκριμμένο πρόβλημα του vagos_fromhell:)

Maax
08-06-07, 22:38
οκ, τότε συγνώμη έκανα λάθος λόγω οτι δεν γνώριζα λεπτομέρειες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.