PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως φέυγω και κρατάω το νούμερο;



demon_athens
08-06-07, 16:50
Ρε παιδιά έχω μπλέξει τα μπούτια μου.

Θέλω να φύγω απο την Tellas και παίρνω την Forthnet και μου λένε το εξής:

" Εμεις δεν κάνουμε αριθμοδότηση και δεν μπορούμε να κάνουμε και φορητότητα. Πρέπει λοιπόν να ακυρώσετε την γραμμή να ξεκινήσετε εκ νέου άλλο νούμερο με τον OTE και μετά να κάνετε φορητητα με εμάς"

Εκτός ότι ακούγεται φοβερή ταλαιπωρία, Δεν μπορώ να κάνω φορητότητα απο την TELLAS στον OTE το ίδιο νούμερο; Έχω τυπώσει ένα σωρό πράγματα με αυτό το νούμερο και δεν λέει να το χάσω..

Αν μπορεί να μου δώσει κάποιος μια συμβουλή θα το εκτιμούσα πολύ, γιατί δεν αντέχω άλλο το δούλεμα της Tellas εδώ και 8 μήνες.

Gap
08-06-07, 16:55
Μπορείς να επιστρέψεις από Τελλάς σε ΟΤΕ με το ίδιο νούμερο πληρώνοντας χαράτσι 35 ευρώ στον ΟΤΕ και μετά πας Forthnet... όλα αυτά εφόσον πριν πας Τελλάς ήσουν ΟΤΕ... αν πήρες νέο νούμερο από Τελλάς χωρίς να κάνεις φορητότητα από ΟΤΕ δυστυχώς δεν γνωρίζω...

demon_athens
08-06-07, 16:58
Ποτέ δεν είχα OTE. Αυτό ειναι το θέμα.

Gap
08-06-07, 17:04
Ουπς... :hmm: τότε να βοηθήσουν οι φωστήρες του forum......

apok
08-06-07, 17:07
Λογικά μπορείς να πάρεις φορητότητα το νουμερό σου σε άλλο πάροχο

Δεν ξέρω όμως αν και πόσο κοστίζει αυτο ( στην Τελλας )

flatrate
08-06-07, 17:10
Πας οτε και με φορητοτητα κρατας το νουμερο σου ή παιρνεις νεο.

Μετα απο ΟΤΕ πας σε αλλον εναλλακτικο.

apok
08-06-07, 17:11
Πας οτε και με φορητοτητα κρατας το νουμερο σου ή παιρνεις νεο.

Μετα απο ΟΤΕ πας σε αλλον εναλλακτικο.

Σορρυ αλλά.. γιατί να πάει σε 2 διαφορετικους παρόχους;

Γιατι να πληρώσει δις το τέλος ενεργοποίησης;

nmakry
08-06-07, 17:35
Ρε παιδιά έχω μπλέξει τα μπούτια μου.

Θέλω να φύγω απο την Tellas και παίρνω την Forthnet και μου λένε το εξής:

" Εμεις δεν κάνουμε αριθμοδότηση και δεν μπορούμε να κάνουμε και φορητότητα. Πρέπει λοιπόν να ακυρώσετε την γραμμή να ξεκινήσετε εκ νέου άλλο νούμερο με τον OTE και μετά να κάνετε φορητητα με εμάς"



Ή άλλα αντ' άλλων σου λένε, ή δεν τα μεταφέρεις σωστά! Αφού μπορούν να πάρουν νούμερο από τον ΟΤΕ, μπορούν και από οποιονδήποτε άλλο πάροχο. Ζήτα να μιλήσεις με κάποιον που να ξέρει και μη δεχθείς τέτοιες απαντήσεις ούτε για αστείο...

Gap
08-06-07, 17:37
Ή άλλα αντ' άλλων σου λένε, ή δεν τα μεταφέρεις σωστά! Αφού μπορούν να πάρουν νούμερο από τον ΟΤΕ, μπορούν και από οποιονδήποτε άλλο πάροχο. Ζήτα να μιλήσεις με κάποιον που να ξέρει και μη δεχθείς τέτοιες απαντήσεις ούτε για αστείο...

Η Forthnet δέχεται να κάνει μεταφορά μόνο από ΟΤΕ....

apok
08-06-07, 17:38
Η Forthnet δέχεται να κάνει μεταφορά μόνο από ΟΤΕ....

Οι Vivodi, ON, Netone όμως οχι;)

Gap
08-06-07, 17:39
Ναι ακριβώς όπως τα λες :oneup:

flatrate
08-06-07, 17:40
Σορρυ αλλά.. γιατί να πάει σε 2 διαφορετικους παρόχους;

Γιατι να πληρώσει δις το τέλος ενεργοποίησης;

Υπάρχει κάποιος άλλος γνωστός τρόπος για να πας από full llu ενός isp σε full llu αλλου?

Δεν συζητάμε σίγουρα για το τι είναι λογικό και τι όχι. Από τι στιγμή που ανεβήκαμε στο ταψί θα πρέπει να χορέψουμε.

nmakry
08-06-07, 17:41
Η Forthnet δέχεται να κάνει μεταφορά μόνο από ΟΤΕ....

Η ΕΕΤΤ το ξέρει αυτό;

Ο αριθμός από τη στιγμή που εκχωρείται είναι του καταναλωτή και τον πάει όπου θέλει! Αφού, λοιπόν, η forthnet εκχωρεί και αποδέχεται αριθμούς από το ΕΣΑ, δεν μπορεί να πει ότι δεν δέχεται αριθμούς από συγκεκριμένους παρόχους ή ότι δέχεται μόνο από κάποιους!

Όταν βγαίνεις και διεκδικείς από την ΕΕΤΤ πράγματα, πρέπει να παρέχεις και πράγματα που έχει αποφασίσει η ΕΕΤΤ υπέρ των καταναλωτών!

Gap
08-06-07, 17:43
Μπορείς από τον ένα full llu να πάς απευθείας στον άλλο μόνο η Forthnet κάνει τσαλίμια....

flatrate
08-06-07, 17:45
Α, τοτε υποθετω απο την στιγμή που τηρείται από τους υπολοιπους ISP κάποια στιγμή μόλις ξεπεραστεί η γραφειοκρατία θα τηρηθεί και από την forthnet.

Gap
08-06-07, 17:48
Α, τοτε υποθετω απο την στιγμή που τηρείται από τους υπολοιπους ISP κάποια στιγμή μόλις ξεπεραστεί η γραφειοκρατία θα τηρηθεί και από την forthnet.

Ας αρχίσει να ενεργοποιεί η Forthnet και σε ανενεργό βρόχο γιατί μόνο Mbps έχει μάθει να μοιράζει....

demon_athens
08-06-07, 18:31
Ή άλλα αντ' άλλων σου λένε, ή δεν τα μεταφέρεις σωστά! Αφού μπορούν να πάρουν νούμερο από τον ΟΤΕ, μπορούν και από οποιονδήποτε άλλο πάροχο. Ζήτα να μιλήσεις με κάποιον που να ξέρει και μη δεχθείς τέτοιες απαντήσεις ούτε για αστείο...

Πιστεψέ με δεν είμαι παιδάκι, και έχω ταλαιπαωρηθεί τόσο που δύσκολα με κάνει καλά κάποιος απο όλους αυτούς. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν ήταν τοσο συγκεκριμένες όπου είχαν σαν αποτέλεσμα η κοπελίτσα που το σήκωσε να με βάλει 3 φορές αναμονή για να επιβεβαιώσει αυτά που τις έλεγα.

Το γενικό ζουμί λοιπόν απ' ότι κατάλαβα και πιστοποίησαν και άλλοι συνάδελφοι είναι ότι φορητότητα κάνουν μόνο απο ΟΤΕ.

Αρα μικρέ άθλιε καταναλωτή, πλήρωσε 35 euro για να το πας στον ΟΤΕ και μετά πλήρωσε ενδεχομένος και ένα πάγιο του πρώτου μήνα μέχρι να κάνεις την φορητότητα στην Forthnet. Και όλα αυτά δεν μπορούν να γίνουν παράλληλα, πρέπει να μείνω χωρίς τηλέφωνο και Internet για άγνωστο καιρό ( οι 15 εργάσιμες που μου είπαν είναι στα χαρτιά).

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να ενημερωθεί η ΕΕΤΤ γιαυτό γιατί πολύ απλά, άμα δεν γουστάρεις κύριος και δεν βολεύει επέλεξε άλλον! Απλά μετά απο αρκετό ψάξιμο και κουβέντες, γνώμες απο μέσα και μελετώντας προσεκτικά την θέση μου, την απόσταση απο το κέντρο τους και κλπ κλπ έχω σημαντικά πολλές πιθανότητες να λειτουργώ χωρίς προβλήματα.

Η αυτό λοιπόν ή ΟΤΕ. Να γίνω πειραματοζωο του κάθε άλλου εναλλακτικού δεν έχω διάθεση, σε κάνα δυο χρονάκια που θα έχει καταλαγιάσει το πράγμα και θα έχουν αποκτήσει ένα Α' Know how θα το ψάξω μήπως να μεταφερθώ και αλλού. Μέχρι τότε μονόδρομος.

Αυτό που με θλίβει πάντως είναι ότι όχι μόνο έχω χάσει άπειρο χρόνο και κάμποσα χρήματα, όχι μόνο έχω γίνει ξεφτίλα και υπολειτουργώ εδώ και μήνες, τώρα που θέλω να φύγω μου βγαίνει η παναγία με φορητότητες και κερατιάτικα.

Το δε άλλο αστείο; Μόνο εμένα με ενοχλεί που θέλω να πάρω εναλλακτικούς παρόχους να μάθω πράγματα και δεν μπορώ γιατί δεν επιτρέπει κάποια 801 ή 5ψήφια η Tellas; Το συμβόλαιο το γράφει πουθενά αυτό;

Απόσπασμα κουβέντας με το 1212, τώρα που το έχω και φρέσκο:

- Θέλω να καλέσω κάποια 801 ή πενταψήφια και μου λέει το σύστημα σας ότι δεν μπορώ.

- Λυπάμαι κύριε δεν μπορείτε να καλέσετε αυτά τα νούμερα, έτσι λειτουργεί το σύστημα από την αρχή"

- Μα δεν έχετε κάποια υπηρεσία που να με συνδέει με νούμερα που δεν υποστηρίζετε μέσω κέντρου;

- ( μπαίνω αναμονή μισό λεπτό) Όχι κύριε ούτε αυτό υπάρχει.

- Δηλαδή μου λέτε ότι αν θέλω να πάρω τεχνική υποστήριξη άλλων εταιριών με τέτοια νούμερα να ζητήσω από κάνα γείτονα κάνα δανικό OTE να κάνω δουλειά μου;

- Δυστυχώς δεν μπορείτε να καλέσετε αυτά τα νούμερα ( κοινώς τελείωνε ρε φίλε, δέξου το ότι δεν μπορείς να πάρεις και παράτα μας)

- Το συμβόλαιο που υπέγραψα το γράφει πουθενά αυτό κύριε μου; Δεν θυμάμαι να το εγραφε αυτό

- Όχι δεν το γράφει το συμβόλαιο. (!)

- Ευχαριστώ πολύ ( ΓΚΛΑΝΚΚΚΚΚΚκκ κλείσιμο)


Τα σχόλια δικά σας, εγώ πάντως σε αυτό το πανηγύρι που με έχει τσακίσει εδώ και 8 μήνες δεν μένω παραπάνω, απλά θεωρώ αδιανόητο να πρέπει να πληρώσω τον ΟΤΕ για να πάω σε άλλον πάροχο. Επίσης δεν γουστάρω να έχω ότι Router τσαμπουκά μου δίνουνε, θέλω να κάνω ότι ρυθμίσεις γουστάρω, όταν γουστάρω και χωρίς να έχω κανέναν χαβαλέ πάνω απο το κεφάλι μου.

Χωρίς να είμαι απόλυτος όλα αυτά νομίζω ότι θα δίνει η Forthnet η οποία στην τελική έχει και την μεγαλύτερη εμπειρία σε όλα αυτά, αλλά τι ανωμαλία είναι πάλι αυτή με την φορητότα;!;

larous
08-06-07, 19:41
demon_athens η λυση ειναι μια!!
Θα παρεις το 1212 και θα βαλεις τον συνομιλητη σου να ακουσει bachata!Τοτε θα δεις πως ολα θα λυθουν...
Ο νοων νοειτο :)

yianniscan
08-06-07, 19:49
Η ΕΕΤΤ το ξέρει αυτό;

Ο αριθμός από τη στιγμή που εκχωρείται είναι του καταναλωτή και τον πάει όπου θέλει! Αφού, λοιπόν, η forthnet εκχωρεί και αποδέχεται αριθμούς από το ΕΣΑ, δεν μπορεί να πει ότι δεν δέχεται αριθμούς από συγκεκριμένους παρόχους ή ότι δέχεται μόνο από κάποιους!

Όταν βγαίνεις και διεκδικείς από την ΕΕΤΤ πράγματα, πρέπει να παρέχεις και πράγματα που έχει αποφασίσει η ΕΕΤΤ υπέρ των καταναλωτών!


Δεν ξέρω αν θα πρέπει να ενημερωθεί η ΕΕΤΤ γιαυτό γιατί πολύ απλά, άμα δεν γουστάρεις κύριος και δεν βολεύει επέλεξε άλλον! Απλά μετά απο αρκετό ψάξιμο και κουβέντες, γνώμες απο μέσα και μελετώντας προσεκτικά την θέση μου, την απόσταση απο το κέντρο τους και κλπ κλπ έχω σημαντικά πολλές πιθανότητες να λειτουργώ χωρίς προβλήματα.

Χωρίς να είμαι απόλυτος όλα αυτά νομίζω ότι θα δίνει η Forthnet η οποία στην τελική έχει και την μεγαλύτερη εμπειρία σε όλα αυτά, αλλά τι ανωμαλία είναι πάλι αυτή με την φορητότα;!;
Ο nmakry έχει απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λέει. Η αποδοχή μέρους αριθμοδοτικού φάσματος από το ΕΣΑ δεν προσφέρει μόνο δικαιώματα στον πάροχο, αλλά του επιβάλει και υποχρεώσεις.

Μια από αυτές, είναι η διευκόλυνση φορητότητας κάθε αριθμού που ανήκει στο ΕΣΑ, αφού ο αριθμός ανήκει στον χρήστη κι όχι στον πάροχο. Η ΕΕΤΤ είναι η μόνη αρμόδια να επιβάλλει στην Forthnet την τήρηση της διαδικασίας. Η επιλεκτική φορητότητα δεν κατοχυρώνεται πουθενά για κανέναν πάροχο, στην παρούσα νομοθεσία.

Κάνε μια καταγγελία προς την ΕΕΤΤ σε παρακαλώ, διότι τα κακώς κείμενα πρέπει να ξεριζώνονται πριν εδραιωθούν. Αρκετά με τα τσαλίμια των εναλλακτικών.

harry79
08-06-07, 22:55
Αρα μικρέ άθλιε καταναλωτή, πλήρωσε 35 euro για να το πας στον ΟΤΕ και μετά πλήρωσε ενδεχομένος και ένα πάγιο του πρώτου μήνα μέχρι να κάνεις την φορητότητα στην Forthnet. Και όλα αυτά δεν μπορούν να γίνουν παράλληλα, πρέπει να μείνω χωρίς τηλέφωνο και Internet για άγνωστο καιρό ( οι 15 εργάσιμες που μου είπαν είναι στα χαρτιά).

Και που το διαβάζω και μόνο, ήδη κουράστικα και απελπίστικα. Πέρασε κι εσύ 4θνετ με την Τελλάς παρέα στο θέμα του σπασίματος των νεύρων. Νομίζω πιο γρήγορα πήγε ο Μάρκο Πόλο στην Κίνα παρά θα πας εσύ στη 4θνετ.

nmakry
08-06-07, 23:00
Πιστεψέ με δεν είμαι παιδάκι, και έχω ταλαιπαωρηθεί τόσο που δύσκολα με κάνει καλά κάποιος απο όλους αυτούς. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν ήταν τοσο συγκεκριμένες όπου είχαν σαν αποτέλεσμα η κοπελίτσα που το σήκωσε να με βάλει 3 φορές αναμονή για να επιβεβαιώσει αυτά που τις έλεγα.

Το γενικό ζουμί λοιπόν απ' ότι κατάλαβα και πιστοποίησαν και άλλοι συνάδελφοι είναι ότι φορητότητα κάνουν μόνο απο ΟΤΕ.

Αρα μικρέ άθλιε καταναλωτή, πλήρωσε 35 euro για να το πας στον ΟΤΕ και μετά πλήρωσε ενδεχομένος και ένα πάγιο του πρώτου μήνα μέχρι να κάνεις την φορητότητα στην Forthnet. Και όλα αυτά δεν μπορούν να γίνουν παράλληλα, πρέπει να μείνω χωρίς τηλέφωνο και Internet για άγνωστο καιρό ( οι 15 εργάσιμες που μου είπαν είναι στα χαρτιά).

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να ενημερωθεί η ΕΕΤΤ γιαυτό γιατί πολύ απλά, άμα δεν γουστάρεις κύριος και δεν βολεύει επέλεξε άλλον! Απλά μετά απο αρκετό ψάξιμο και κουβέντες, γνώμες απο μέσα και μελετώντας προσεκτικά την θέση μου, την απόσταση απο το κέντρο τους και κλπ κλπ έχω σημαντικά πολλές πιθανότητες να λειτουργώ χωρίς προβλήματα.

Η αυτό λοιπόν ή ΟΤΕ. Να γίνω πειραματοζωο του κάθε άλλου εναλλακτικού δεν έχω διάθεση, σε κάνα δυο χρονάκια που θα έχει καταλαγιάσει το πράγμα και θα έχουν αποκτήσει ένα Α' Know how θα το ψάξω μήπως να μεταφερθώ και αλλού. Μέχρι τότε μονόδρομος.

Αυτό που με θλίβει πάντως είναι ότι όχι μόνο έχω χάσει άπειρο χρόνο και κάμποσα χρήματα, όχι μόνο έχω γίνει ξεφτίλα και υπολειτουργώ εδώ και μήνες, τώρα που θέλω να φύγω μου βγαίνει η παναγία με φορητότητες και κερατιάτικα.

Τα σχόλια δικά σας, εγώ πάντως σε αυτό το πανηγύρι που με έχει τσακίσει εδώ και 8 μήνες δεν μένω παραπάνω, απλά θεωρώ αδιανόητο να πρέπει να πληρώσω τον ΟΤΕ για να πάω σε άλλον πάροχο. Επίσης δεν γουστάρω να έχω ότι Router τσαμπουκά μου δίνουνε, θέλω να κάνω ότι ρυθμίσεις γουστάρω, όταν γουστάρω και χωρίς να έχω κανέναν χαβαλέ πάνω απο το κεφάλι μου.

Χωρίς να είμαι απόλυτος όλα αυτά νομίζω ότι θα δίνει η Forthnet η οποία στην τελική έχει και την μεγαλύτερη εμπειρία σε όλα αυτά, αλλά τι ανωμαλία είναι πάλι αυτή με την φορητότα;!;

Στις ταλαιπωρίες που πέρασες, δεν μπορώ να βοηθήσω. Όμως, εδώ σκοπεύεις να πας σε μία εταιρία η οποία ερμηνεύει τους νόμους όπως αυτή θέλει. Και κατά την άποψή μου, αυτό δεν είναι και τόσο καλή λογική, ειδικά αφού όπως λες έχεις ταλαιπωρηθεί από τους "πειραματισμούς".

Κι εάν θα θες να φύγεις από τη forthnet και θες να πας στη vivodi, λ.χ. σου πουν ότι αυτοί δίνουν νούμερα μόνο στον ΟΤΕ, τι θα κάνεις; Πάλι θα ξαναποστάρεις για να μας πεις τον πόνο σου;

Η πρακτική αυτή της forthnet είναι απαράδεκτη και κατά την άποψή μου πρέπει να ενημερωθεί με τη διαδικασία του κατ' επείγοντος η ΕΕΤΤ. Δεν είναι θέμα "αργεί η γραμμή μου" και άλλα κουραφέξαλα. Είναι θέμα ευθείας παραβίασης της νομοθεσίας και των δικαιωμάτων των καταναλωτών. Εάν ο ΟΤΕ έλεγε εγώ δεν αφήνω τους αριθμούς μου να πάνε στη forthnet, η τελευταία θα είχε χαλάσει τον κόσμο. Τώρα γιατί συμπεριφέρεται αντίστοιχα;

Και ένα τελευταίο. Η σύμβαση που θα υπογράψεις με τον ΟΤΕ έχει τουλάχιστον δίμηνη διάρκεια. Αφού αντί να κάνεις μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ προτιμάς να συνάψεις σύμβαση με μία τρίτη εταιρία, και μετά να ζητήσεις τη λύση της και τη μεταφορά του αριθμού σε μία εταιρία που ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν εφαρμόζει το νόμο, δικαίωμά σου. Αλλά μη διαμαρτύρεσαι ότι σε ταλαιπωρούν μετά, γιατί όλοι αυτοί που σε ταλαιπωρούν, κάποιους νόμους έχουν γράψει στα παλιά τους παπούτσια, και εμείς τους επιβραβεύουμε και γινόμαστε πελάτες τους...

karavagos
08-06-07, 23:18
Η Forthnet δέχεται να κάνει μεταφορά μόνο από ΟΤΕ....

Ζήτα το γραπτώς :whistle:

Godaemon
09-06-07, 01:13
Και εμένα ποιος μου λέει οτι δεν τα έχει κάνει πλακάκια η 4net με τον ΟΤΕ σε αυτό το κομμάτι? :hmm:

nmakry
09-06-07, 01:21
Και εμένα ποιος μου λέει οτι δεν τα έχει κάνει πλακάκια η 4net με τον ΟΤΕ σε αυτό το κομμάτι? :hmm:

Αν κάποιος θίγεται από αυτήν την πρακτική είναι ο ΟΤΕ. Οπότε εάν υπάρχει κάποια τέτοια συμφωνία, θα είναι μεταξύ της 4νετ και άλλων παρόχων: "Επίθεση στον ΟΤΕ αλλά όχι μεταξύ μας". Γι' αυτό και είναι ανεπίτρεπτη ως πρακτική και βέβαια πέρα για πέρα παράνομη...

Godaemon
09-06-07, 01:32
Το λέω με την λογική την εξής :

Οτι έτσι και αλλιώς ο ΟΤΕ χαμένος θα είναι αν αποφασίσει κάποιος να την κάνει για εναλλάκτικο.Πόσο μάλλον στην συγκεκριμένη περίπτωση που έχεις ήδη φύγει και είσαι σε εναλλάκτικο και θες απο αυτόν να πας στην Φορθ.Η κυρία Φορθνετ όμως στην περίπτωση αυτή απο άλλο πάροχο σε στέλνει πρώτα μια βόλτα για ένα κερατιατικο απο τον ΟΤΕ (διόδια ας πούμε :rofl:) και μετά σου λέει έλα.

Γιατί το κάνει αυτό και σε στέλνει απο τον ΟΤΕ?Απο τη στιγμή που υπάρχει νομοθεσία
Την έπιασε απότομα ενδιαφέρον να ξαναγυρνάει ο κόσμος πρώτα στο ΟΤΕ? Και αν ο άλλος το μετανοιώσει και μέινει σε αυτόν?

Και γιατί ο ΟΤΕ σε αντάλλαγμα για αυτό το χαράτσι να μην δίνει προτεραιότητα και ιδιαίτερη προσοχή στις αιτήσεις της Φορθ?

Δεν λέω οτι όντως συμβαίνει αυτο , απλά σαν σενάριο , δεν είναι απίθανο.
Γιαυτό η ΕΕΤΤ πρέπει να το τελειώσει ΑΜΕΣΑ αυτό το φαινόμενο.

sphlanx
09-06-07, 03:44
Απόσπασμα κουβέντας με το 1212, τώρα που το έχω και φρέσκο:

- Θέλω να καλέσω κάποια 801 ή πενταψήφια και μου λέει το σύστημα σας ότι δεν μπορώ.

- Λυπάμαι κύριε δεν μπορείτε να καλέσετε αυτά τα νούμερα, έτσι λειτουργεί το σύστημα από την αρχή"

- Μα δεν έχετε κάποια υπηρεσία που να με συνδέει με νούμερα που δεν υποστηρίζετε μέσω κέντρου;

- ( μπαίνω αναμονή μισό λεπτό) Όχι κύριε ούτε αυτό υπάρχει.

- Δηλαδή μου λέτε ότι αν θέλω να πάρω τεχνική υποστήριξη άλλων εταιριών με τέτοια νούμερα να ζητήσω από κάνα γείτονα κάνα δανικό OTE να κάνω δουλειά μου;

- Δυστυχώς δεν μπορείτε να καλέσετε αυτά τα νούμερα ( κοινώς τελείωνε ρε φίλε, δέξου το ότι δεν μπορείς να πάρεις και παράτα μας)

- Το συμβόλαιο που υπέγραψα το γράφει πουθενά αυτό κύριε μου; Δεν θυμάμαι να το εγραφε αυτό

- Όχι δεν το γράφει το συμβόλαιο. (!)

- Ευχαριστώ πολύ ( ΓΚΛΑΝΚΚΚΚΚΚκκ κλείσιμο)

Καλά ήμαστε σοβαροί? Εμένα αυτό μου φένεται υπερβολικά κουλό. Ξέρω οτι προφανώς θα έχεις κουραστεί να ασχολείσε αλλά νομίζω οτι αυτό είναι εντελώς απαράδεκτο και κατι πρέπει να κάνεις!

chrismasgr
09-06-07, 08:41
Η ΕΕΤΤ σίγουρα δεν το ξέρει. Ήθελα να κάνω το ίδιο η forthnet μου έλεγε δεν γίνεται και η ΕΕΤΤ έλεγε γίνεται. Δεν το έψαξα παραπάνω γιατί δεν το ήθελα άμεσα.

XARAYGH
09-06-07, 10:19
ΝΟΜΙΖΩ αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι κατα την επιστροφη στον οτε θα πρεπει να παραμεινεις και 2 μηνες

paixthsss
09-06-07, 12:13
Η Forthnet δέχεται να κάνει μεταφορά μόνο από ΟΤΕ....

Για να καταλάβεις όταν φεύγεις από έναν ιδιωτικό πάροχο και πας σε έναν άλλο πρέπει να γίνει συννενόηση από 3 μέρη γιατί εμπλέκεται και ο ΟΤΕ γιατί πολύ απλά είναι δικός του ο βρόχος. Από εκεί που τον μισθώνει στον έναν πάροχο θα τον μισθώνει στον άλλο. Έτσι λοιπόν αν σκεφτείς τι συμβαίνει με την εξυπηρέτηση της Forthnet που είναι το αδύνατό της σημείο (από παροχή υπηρεσιών τηλέφωνο - internet δεν τα πάει και άσχημα) μη σου τύχει κάτι δε θα τους βρεις ποτέ δηλαδή, προφανώς δεν θα αναλαμβάνε κάτι που θα εμπλέκονται 3 μέρη γιατί φοβάται τρελό μπραφ, ενώ άμα είναι φορητότητα από ΟΤΕ, δε βαριέσαι θα μείνει ο συνδρομητής με τον ΟΤΕ και θα περιμένει. Μήπως τελικά είναι προς το συμφέρον του συνδρομητή να πάρει με φορητότητα το 211-xxxxxxx στον ΟΤΕ από Tellas και να ζητήσει φορητότητα στη Forthnet? Για να μην έχει τίποτα χειρότερα αν πάει κατ' ευθείαν απο Tellas σε Forthnet και μείνει αρκετό καιρό χωρίς τηλέφωνο? Η Forthnet να προσπαθεί να συννενοηθεί με άλλα 2 μέρη, πως σας φαίνεται? Επικίνδυνο?

Τώρα για το θέμα φορητότητα αριθμού Tellas 211-xxxxxxx σε ΟΤΕ Προφανώς επιτρέπεται το 211- της Tellas να πάει στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ βέβαια δεν έχει και τόση εμπειρία να γίνεται φορητότητα ένας αριθμός από άλλον στο δίκτυό του, αλλά αφού είναι κάτι προς το συμφέρον του θα το μάθει καλά. Πάντως αν πάρεις το 134 νομίζω θα σου πούν ότι γίνεται.

sdikr
09-06-07, 19:09
Για να καταλάβεις όταν φεύγεις από έναν ιδιωτικό πάροχο και πας σε έναν άλλο πρέπει να γίνει συννενόηση από 3 μέρη γιατί εμπλέκεται και ο ΟΤΕ γιατί πολύ απλά είναι δικός του ο βρόχος. Από εκεί που τον μισθώνει στον έναν πάροχο θα τον μισθώνει στον άλλο. Έτσι λοιπόν αν σκεφτείς τι συμβαίνει με την εξυπηρέτηση της Forthnet που είναι το αδύνατό της σημείο (από παροχή υπηρεσιών τηλέφωνο - internet δεν τα πάει και άσχημα) μη σου τύχει κάτι δε θα τους βρεις ποτέ δηλαδή, προφανώς δεν θα αναλαμβάνε κάτι που θα εμπλέκονται 3 μέρη γιατί φοβάται τρελό μπραφ, ενώ άμα είναι φορητότητα από ΟΤΕ, δε βαριέσαι θα μείνει ο συνδρομητής με τον ΟΤΕ και θα περιμένει. Μήπως τελικά είναι προς το συμφέρον του συνδρομητή να πάρει με φορητότητα το 211-xxxxxxx στον ΟΤΕ από Tellas και να ζητήσει φορητότητα στη Forthnet? Για να μην έχει τίποτα χειρότερα αν πάει κατ' ευθείαν απο Tellas σε Forthnet και μείνει αρκετό καιρό χωρίς τηλέφωνο? Η Forthnet να προσπαθεί να συννενοηθεί με άλλα 2 μέρη, πως σας φαίνεται? Επικίνδυνο?

Τώρα για το θέμα φορητότητα αριθμού Tellas 211-xxxxxxx σε ΟΤΕ Προφανώς επιτρέπεται το 211- της Tellas να πάει στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ βέβαια δεν έχει και τόση εμπειρία να γίνεται φορητότητα ένας αριθμός από άλλον στο δίκτυό του, αλλά αφού είναι κάτι προς το συμφέρον του θα το μάθει καλά. Πάντως αν πάρεις το 134 νομίζω θα σου πούν ότι γίνεται.

Σε όλα αυτά που λες θα συμφωνήσω εν μέρη,
η διαφορά ειναι οτι ο κάθε πάροχος ξέρει οτι ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να κάνει την φορητότητα απο το δικό του δικτύο σε άλλο και το αντίστροφο, κανένας πάροχος όμως δεν έχει τέτοια υποχρέωση (μετάφορα απο το δικό του σε αλλον πάροχο)

Μου αρέσει όμως που πάλι φταίει ο ΟΤΕ :hmm:

demon_athens
10-06-07, 21:38
Στις ταλαιπωρίες που πέρασες, δεν μπορώ να βοηθήσω. Όμως, εδώ σκοπεύεις να πας σε μία εταιρία η οποία ερμηνεύει τους νόμους όπως αυτή θέλει. Και κατά την άποψή μου, αυτό δεν είναι και τόσο καλή λογική, ειδικά αφού όπως λες έχεις ταλαιπωρηθεί από τους "πειραματισμούς".

Κι εάν θα θες να φύγεις από τη forthnet και θες να πας στη vivodi, λ.χ. σου πουν ότι αυτοί δίνουν νούμερα μόνο στον ΟΤΕ, τι θα κάνεις; Πάλι θα ξαναποστάρεις για να μας πεις τον πόνο σου;

Η πρακτική αυτή της forthnet είναι απαράδεκτη και κατά την άποψή μου πρέπει να ενημερωθεί με τη διαδικασία του κατ' επείγοντος η ΕΕΤΤ. Δεν είναι θέμα "αργεί η γραμμή μου" και άλλα κουραφέξαλα. Είναι θέμα ευθείας παραβίασης της νομοθεσίας και των δικαιωμάτων των καταναλωτών. Εάν ο ΟΤΕ έλεγε εγώ δεν αφήνω τους αριθμούς μου να πάνε στη forthnet, η τελευταία θα είχε χαλάσει τον κόσμο. Τώρα γιατί συμπεριφέρεται αντίστοιχα;

Και ένα τελευταίο. Η σύμβαση που θα υπογράψεις με τον ΟΤΕ έχει τουλάχιστον δίμηνη διάρκεια. Αφού αντί να κάνεις μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ προτιμάς να συνάψεις σύμβαση με μία τρίτη εταιρία, και μετά να ζητήσεις τη λύση της και τη μεταφορά του αριθμού σε μία εταιρία που ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν εφαρμόζει το νόμο, δικαίωμά σου. Αλλά μη διαμαρτύρεσαι ότι σε ταλαιπωρούν μετά, γιατί όλοι αυτοί που σε ταλαιπωρούν, κάποιους νόμους έχουν γράψει στα παλιά τους παπούτσια, και εμείς τους επιβραβεύουμε και γινόμαστε πελάτες τους...

Καταρχήν ο δικός μου πόνος δεν έχει καμιά διαφορά από των υπολοίπων. Έχω κουραστεί και ρωτάω συγκεκριμένα πράγματα. Το βασικό είναι ότι θέλω επιτέλους να μην ασχολούμαι με το τηλέφωνο και τον Internet. Ακούγεται απλό αλλά τελικά δεν είναι γιατί η ανάγκη ( πάνω σε μετακόμιση χωρίς γραμμή ) με έκανε μήνα Νοέμβριο μαλακωδός να ακολουθήσω κάτι το οποίο δεν είχε δοκιμαστεί. Παρόλα αυτά έχω ένα μικρό ελαφρυντικό γιατί μέχρι την μετακόμιση είχα TELLAS ΑΡΥΣ ( που όπως βέβαια κατάλαβα καθυστερημένα δεν έχει καμία σχέση ) όποτε λογικά πανάθεμα με σκέφτηκα ότι επίσης δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Και πές ρε παλικάρι μου ότι εντάξει, έκανα χοντρή πατάτα. Είναι δυνατόν μετά απο καταγγελία, απειλές, Fax παντού, δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο να με γράφουν στα @@ τους; Ειναι δυνατόν να απευθύνομαι στην ΕΕΤΤ της οποία μάλιστα είμαι κατά μια έννοια δικός της ( ώς επίσημος καταχωτητής ονομάτων .gr ) και το μόνο που κάνει να προωθεί την καταγγελία μου στην Tellas και τέλος; Είναι δυνατόν να μου δίνει συμβουλή η ΕΕΤΤ να κάνω συνέχεια καταγγελίες μέχρι να βρω το δίκιο μου; Δηλαδή λύση ειναι αυτή;

Τεσπά το κούρασα και σας μαζί, πάμε στο θέμα forthnet. Η λύση για μένα λοιπόν όπως ξεκάθαρα είπα είναι ή επιστροφή στον ΟTE για μερικά χρόνια ή Forthnet που μπορεί να καταπατάει το Νομο όπως λέτε οι περισσότεροι και σαφώς είναι καταδικαστέο, αλλά έχω εκ των έσω πληροφόρηση οτι θα είναι απίθανο να έχω πρόβλημα. Εκτός από αυτό θεωρώ σημαντικό για την δουλειά μου να έχω ότι ρουτερ και ρυθμίσεις γουστάρω! Καθαρά την γνώμη ζητάω όποιων έχουν πάθει το ίδιο με εμένα και τίποτα παραπάνω και όχι για την Tellas αλλά για την ανωμαλία και τον "εγκλωβισμό" μου στην εταιρεία.

Έχω τελειώσει τρεις διαφορετικού τύπου καταγγελίες και θα τις στείλω στην EETT προσεχώς. Τώρα πως θα καταφέρω να φύγω απο την Tellas και που θα καταλήξω δεν ξέρω, αλλά που θα πάει θα βγάλω άκρη.

Το ποιο υγιές αν και εξωφρενικά ασύμφορο σενάριο είναι να πάω στον ΟΤΕ.

Καλό σας βράδι

@ ADSLgr.com All rights reserved.