PDA

Επιστροφή στο Forum : Crypto reconnect



virginia
08-06-07, 22:47
έχω ένα crypto f360 και θέλκω να βρω ένα πρόγραμμα,ώστε σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο αποσυνδεθεί απο το ίντερνετ να ξανασυνδέεται αυτόματα

CybeRNerO
27-06-07, 01:06
Ωραία μπορώ να πω το έθεσες...Ίσως το πρόβλημα μου να είναι παρόμοιο με το δικό σου.
Λοιπόν.Έχω και εγώ το εν λόγω router και συνδέω το laptop σε αυτό, άλλοτε μέσω wifi kai του Access Point που έχω (Linksys WAP54G με latest firmware) και άλλοτε μέσω ethernet με απευθείας σύνδεση πάνω στο router.
Έχω κάνει 2 profile μέσω του manager του Acer(laptop) και αλλάζει αυτόματα την ip ανάλογα το είδος της σύνδεσης για να έχω πάντα την σωστή ip ώστε να μην χάνονται τα port forwards που έχω σετάρει.
Και σχετικό διάγραμμα με το setup:

Profile 1 (Wireless access): F360 ==> WAP54G ==> Laptop

Profile 2 (Wired access): F360 ==> Laptop

Το πρόβλημά μου είναι λοιπόν ότι όταν συνδέομαι ασύρματα (καλοκαιράκι έχουμε, το μπαλκόνι τραβιέται δεν νομίζετε???) μετά από ακαθόριστο χρόνο χάνεται η σύνδεση στο internet.Έτσι απλά.Το AP λειτουργεί με WAP2 και αποκλειστικά σε 802.11G και όπως προανέφερα έχει το τελευταίο επίσημο firmware και ισχύς σήματος έχω πάντα σχεδόν excelent ή very good σύμφωνα με τα Windows.
Για να ξαναλειτουργήσει η σύνδεση πρέπει να κάνω restart το crypto με το κουμπάκι που έχει από πίσω (|) . Ο μόνος τρόπος...
Ούτε στο config menu δεν μπαίνει.Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα?
Είναι σπαστικό κάθε λίγο και λιγάκι να σηκώνομαι να κάνω reset το router.
Και δεν καταλαβαίνω γιατί το παθαίνει ΜΟΝΟ όταν χρησιμοποιώ ασύρματη σύνδεση.
Έχετε ιδέα τι μπορεί να παίζει?Γιατί μέχρι να πάρω το WAG200 θα παίζω λίγο καιρό με αυτό το hardware config και αν συνεχίσει έτσι θα μου σπάσει τα νεύρα...

maddoctor
28-06-07, 12:17
έχω ένα crypto f360 και θέλκω να βρω ένα πρόγραμμα,ώστε σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο αποσυνδεθεί απο το ίντερνετ να ξανασυνδέεται αυτόματα
Επειδή σήμερα μου ήρθε από Forthnet, λίγο που το είδα, πρόσεξα ότι το μενού του μοιάζει πάρα πολύ με αυτό του USR 9106.Λογικά πρέπει να κάνει δουλειά αυτή η εφαρμογή -> http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=302098&postcount=1
Πάντως το reset router είναι στην ίδια διεύθυνση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.