PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Πρόβλημα με Netgear D7000v2 παρακαλώ βοηθήστε!!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

peven87
11-06-18, 16:22
Καλησπέρα, τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω συνεχώς πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Ενώ όλα δείχνουν να λειτουργούν σωστά από μεριάς μόντεμ και οι συσκευές είναι κανονικά συνδεδεμένες ξαφνικά χάνουν την πρόσβαση στο ίντερνετ και για να λυθεί το πρόβλημα θέλει restart. Μπορεί κάποιος να πει τι μπορεί να συμβαίνει? Μέχρι μια βδομάδα πριν είχα το speedport και δεν είχα κανένα θέμα.

Vtester
11-06-18, 16:48
Χάνουν το wifi ή το ίντερνετ; Τα λαμοακια εκεινη την ωρα δειχνουν να εχει ιντερνετ το ρουτερ; Συσκευή μέσω καλωδίου εχεις συνδεδεμένη; μπορείς να δεις πια εκδοση λογισμικού φοράει το ρουτερ;

peven87
11-06-18, 16:55
Firmware έχω το τελευταίο το 1.0.0.47, τα λαμπάκια παραμένουν σταθερά αναμμένα, οι ασύρματες συσκευές δείχνουν την ύπαρξη σύνδεσης το ίδιο και το pc με καλώδιο αλλά δεν υπάρχει σύνδεση ίντερνετ. Με επανεκκίνηση έρχεται και πάλι το ιντερνέτ για λίγο και πάλι τα ίδια.

Vtester
11-06-18, 17:09
Εκείνη την ωρα μπορείς να μπεις στο μενού του ρουτερ; αν ναι το νετ στο δείχνει down; με ποιον πάροχο ; σε τι γραμμή; εχεις κοιτάξει αν μαζεύει errors ;

peven87
11-06-18, 17:28
Δεν έχω δοκιμάσει να μπω στο μενού του ρουτερ, θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία για να σου δώσω και απάντηση. Είμαι στον ΟΤΕ με adsl 24. Το μόνο που ξέρω είναι ότι μέχρι να το εγκαταστήσω μια βδομάδα πριν δεν είχα ανάλογα θέματα με το speedport. Πήρα επίσης τον Οτε σήμερα και μου επιβεβαίωσε ότι βλέπει πάνω από 10 αποσυνδέσεις σε διάστημα λίγων ωρών, η γραμμή δεν δείχνει πρόβλημα παρόλα αυτά με έβαλε και στο τμήμα με τις βλάβες για παν ενδεχόμενο. Από σκάλισμα στο νετ διάβασα ότι έχουν βρεθεί αρκετά ελαττωματικά και παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα. Πριν καταλήξω κι εγώ σ' αυτό το συμπέρασμα είπα να δω μήπως κάτι δεν έχει γίνει σωστά.

Vtester
11-06-18, 18:22
Για δοκίμασε με άλλο σπλιτερ ή και χωρίς σπλιτερ αλλά χωρίς το τηλ πανω

peven87
11-06-18, 20:50
Το άλλαξα το σπλιτερ τωρα να δω, εχω ήδη φάει σε μια ώρα 2 ντισκονεκτ. Το θεμα ειναι οτι εχω και το speedport απο πιςω του για να παίρνει Ίντερνετ γτ αλλιώς δεν δουλεύει το τηλ οποτε δεν μπορω χωρίς σπλιτερ

Vtester
11-06-18, 21:02
Δεν το κατάλαβα καλά αυτό. Για δείξε λίγο πως τα εχεις συνδέσει.

peven87
11-06-18, 21:22
Ενεργοποίση την wan στο speedport και διέγραψα όλα τα προφίλ που είχε, έφτιαξα καινούρια σύνδεση wan με link type IP, στο netgear του έδωσα σταθερή Ip με port forward για την τηλεφωνία και απλά τώρα δέχεται ιντερνετ μόνο για να δουλεύει το τηλέφωνο

Vtester
11-06-18, 22:32
To splitter δεν καταλαβαίνω που το χρειαζεσαι. Anyway το βράδυ που λογικά δεν το χεειαζεσαι το τηλ δεν αφήνεις μονο του το nertgear να δεις τι κανει.

peven87
12-06-18, 09:32
Καλημέρα, το τηλ είναι σε άλλο χώρο του σπιτιού οπότε θέλω το σπλιτερ για το καλώδιο του τηλεφώνου. Από την ώρα που άλλαξα σπλίτερ δεν έχω παρατηρήσει αποσύνδεση και στο log του ρούτερ που μπήκα τώρα δεν έχει καταγραφεί καμία. Σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και τις συμβουλές και ελπίζω να ήταν αυτό που έφταιγε αλλά θα το δείξουν οι μέρες.

Vtester
12-06-18, 11:26
Μακάρι να ηταν αυτό . είναι επιφοβα πάντοτε τα σπλιτερ.

peven87
12-06-18, 11:57
Πάντως γενικά μιλώντας δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την επιλογή του Netgear. Το αγόρασα γιατί το πρότειναν για gaming ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες και το PS4 δεν τραβάει πάνω από 300Kbps ενώ έπιανε 700-800, το Qos μου πήρε 2 μέρες να του βρω το κατάλληλο uplink για να πάρω τα 700Κbps στα speedtest και ένα D στο bufferbloat και το οποίο Qos αν κάνει ρεσταρτ το μοντεμ επαναφέρει τα default και χάνονται τα δικά μου. Ενώ έχω δώσει μόνο στο PS4 Hightest priority αν κάνει κάποιος άλλος κάτι στο ιντερνετ το ping από 50 πάει 100+ και μέχρι 600ms. Γενικά κλαίω τα λεφτά μου.

Vtester
12-06-18, 12:56
Δεν το χω χρησιμοποιήσει καθόλου δεν ξέρω. Εγώ θα σου είχα προτείνει κάτι πολύ πιο φθηνό για την δουλεια που θέλεις αν βολευοσουν με καλώδιο lan.

https://youtu.be/o-g2P3R84dw


https://www.skroutz.gr/s/6732764/Ubiquiti-EdgeRouter-X-ER-X.html

https://www.amazon.de/Ubiquiti-ER-X-Netzwerk-Router/dp/B011N1IT2A/ref=mp_s_a_1_1?__mk_de_DE=ÅMÅZÕÑ&qid=1528797460&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=edgerouter+x


Το σκέτο ρουτερ φτανει αν δεν σε ενδιαφέρει να παιζεις με wifi, σε συνδυασμό με το ρουτερ του παροχου είναι άψογο.

Αν σου περισσεύουν το αγοραζεις. Αλλιως πουλάς το netgear αν δεν βγαλεις άκρη αν και πιστεύω σίγουρα θα μπορείς να το ρυθμίσεις να το φτάσεις σε ενα αποδεκτο σημειο αν και απο όσο διαβάζω είναι γενικό πρόβλημα του συγκεκριμένου μοντέλου το bufferbloat αρα δεν ξέρω ποσο θα το βελτιώσεις.

- - - Updated - - -

Γενικά θα απεφευγα adsl router και ειδικα τόσο ακριβό κυρίως γιατί δεν έχουν επιλογές σε custom firmware. Το adsl router του παροχου μια χαρά την κανει την δουλεια στον συγχρονισμό συνήθως (άντε να χάνει και λίγο δεν έγινε κάτι) αλλά στα υπολοιπα είναι μάπα. Απο την αλλη θα μου πεις μου προτεινεις ρουτερακι χωρίς να παιρνει custom firmware. Ναι αλλά δουλεύει. Μπορω να σου προτείνω και κάποιο που να παιρνει custom αλλά θα βγει ακριβότερα.

peven87
12-06-18, 14:44
Όσα ανέφερες τα έχω ήδη σκεφτεί, ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει ακόμη είναι γιατί σε 2 μήνες θα έχω VDSL και απ' όσο έχω διαβάσει λειτουργεί άψογα. Αν τώρα εσύ που ξέρεις κάτι παραπάνω θεωρείς ότι δεν θα μείνω ούτε τότε ικανοποιημένος αλλάζουν τα πράγματα.

Vtester
12-06-18, 15:14
Δοκίμασε το αλλά κανονικα δεν παίζει ρολο η σύνδεση. Δλδ γιατί να έχει bufferbloat στην adsl και στην vdsl να μην έχει; δεν λέω οτι δεν πρεπει να είναι καλυτερα στην vdsl γενικότερα αφού είναι καλύτερη αλλά δεν θα πρεπε να υπάρχει πρόβλημα ουτε στην adsl. 2 μηνες δεν είναι τπτ. Περιμένεις το δοκιμαζεις και αποφασιζεις τοτε. Εγώ πάντως θα κρατούσα μικρο καλάθι

Τουλαχιστον για αρχή ενεργοποίησε qos και ρίξε λίγο το upload.

Μιλά και με το support μπας και έχουν κάμα beta firmware να σου δώσουν να στρωνει

peven87
12-06-18, 16:49
Αυτό με το Qos είναι ένα θεματάκι, δεν ξέρω πως να ορίσω σωστά την τιμή. Έχω max upload 932Kbps σε speedtests τα αποτελέσματα είναι 700-800kbps κι εγώ έβαλα 750Kbps για πάρω στην καλύτερη D στο bufferbloat. Καμία ιδέα πάνω σ αυτό?

Vtester
12-06-18, 16:57
Ίσως να μπορούσες να φτάσεις και C. Παίξε με τις τιμές προς τα κάτω σταδιακα. Είναι καθαρά θέμα firmware κατα την προσωπική μου γνώμη. Τέτοιας τιμής μηχάνημα θα έπρεπε να πετάει. Μίλα και με το support για κάνα beta firmware μπας και, δεν εχεις κάτι να χάσεις. Αν είχες πάρει πχ το Ac 68u λογικά θα ήσουν καλυτερα αλλά τώρα οτι και να λέμε...

peven87
12-06-18, 17:08
Σ' αυτά τα 2 ήμουν ανάμεσα και ο μόνος λόγος που πήρα το νετ, πέρα του ότι δεν ήξερα για τα τόσα προβλήματα ήταν ότι από 240Ευρό είχαν την ίδια τιμή. Οπότε είπα κάτι καλύτερο θα είναι. Θα δοκιμάσω το απόγευμα να πέφτω κατά 50 και βλέπουμε.

Vtester
12-06-18, 17:22
για να καταλάβεις D βγάζει το ZXHN H108N V2.5 της forthnet μέσω wifi και χωρίς καμία ρύθμιση. Δοκίμασε το και μόνο του χωρίς το άλλο από πίσω να δεις αν του δημιουργεί κάποιο πρόβλημα (μια στο ενα εκατομμύριο που δεν το πιστεύω). Φυσικά το γράφουν πολλοί για το bufferbloat και στο forum τους αλλά και εδώ στο insomnia https://www.insomnia.gr/forums/topic/645743-netgear-d7000-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1-bufferbloat-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1-snr-%CE%BA%CE%BB%CF%80/?page=2 δεν ξέρω αν το firmware που λένε εδώ τα παίδιά παίζει και στο v2. https://github.com/negan07/ancistrus/releases που έχει το sqm . Αλλά οκ και να παίζει , για 160+ router απλά δεν υφίσταται να πρέπει να ασχοληθείς έτσι. Μίλα σίγουρα με το support μπας και έχουν κανα άλλο firmware γιατί πιστεύω και στην vdsl τα ίδια θα δεις.

peven87
12-06-18, 17:33
Δεν το δέχεται γιατί είναι img και του δικού μου είναι chk. Δεν ξέρω γιατί πράγμα μιλάω αλλά αυτό το μήνυμα μου έβγαλε

Vtester
12-06-18, 17:42
ναι σου λέω και εγώ εκεί το είδα και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι για το v1 . και ναι δεν υποστηρίζεται το v2 https://github.com/negan07/ancistrus/issues/33

peven87
13-06-18, 10:35
Καλημέρα και πάλι. Μετά από μια μέρα σχεδόν χωρίς αποσύνδεση χθες βράδυ ενώ έπαιζα κανονικά PS4, το έκλεισα και την επόμενη στιγμή απ' το κινητό
και το PC δεν είχα πάλι ίντερνετ οπότε με restart έστρωσε. Τα ίδια και σήμερα το πρωί. Δοκίμασα να μπω και στο μενού του ρούτερ αλλά δεν έμπαινε μέχρι να κάνω πάλι restart. Μίλησα με το κατάστημα που το πήρα και έκανα αίτηση να πάει στο τμήμα service να το δουν. Τώρα αν κριθεί ελαττωματικό δεν ξέρω τι πολιτική έχουν αλλά θα ζητήσω όχι αντικατάσταση με ένα καινούριο αλλά με κάποιο άλλο. Το μόνο διαθέσιμο είναι αυτό. https://www.specialprice.gr/el/hardware/diktiaka/asus-rt-ac56u-wireless-broadband-router. Τι λες?

Vtester
13-06-18, 12:50
Αυτό είναι σκέτο ρουτερ. Αν στο αλλάξουν τελικά τι σκέφτεσαι , να βάλεις παλι vdsl modem router ή το modem του παροχου και να πάρεις router;

- - - Updated - - -

Πάντως μεγάλες επιλογές στο καταστημα δεν εχεις . ειτε ζητάς το rev1 του nighthawk που βλέπω το έχουν για να βάλεις ειτε ενα beta firmware που ζητάς απο την netgear και λένε στο φόρουμ τους δεν έχει bufferbloat, ειτε να του περάσεις αυτήν την custom rom που ειπαμε παραπανω να ξεμπςρδευεις. Αλλιως παίρνεις το asus που λες με το modem του παροχου. Δεν καθησα να ψαξω αν είναι καλό αλλά απο τα λιγα που είδα εδώ https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC56U υποστήριξη απο custom firmware έχει φουλ αρα δύσκολο να έχεις κάποιο πρόβλημα που να μην λύνεται απο αυτά τα group. Και με την διάφορα αγοραζεις και τπτ ακόμα.

peven87
13-06-18, 12:57
Αν τελικά κριθεί ελαττωματικό μπορώ να πάρω πίσω τα λεφτά και αυτό θα ζητήσω. Από κει και έπειτα μετά τα όσα μου είπες θα σκεφτόμουν το ρουτερ σε συνδυασμό με του παρόχου. Κοίταξα αυτό που πρότεινες, εξαιρετικό αλλά θα ήθελα κάτι με wifi. Επίσης μια ερώτηση, το Qos γίνετε απ' το εκάστοτε ρούτερ για τις συνδεδεμένες συσκευές, σωστά? Αν δηλαδή συνδέσω μόνο το PS4 στο Edge Router X και όλες οι άλλες συσκευές είναι στο speedport πως θα λειτουργεί το Qos?

Vtester
13-06-18, 13:38
Δεν στο προτείνω. Α. Το πιο σωστο είναι να βάλεις το modem τπυ παροχου σε bridge , εκεί δουλεύει σαν modem μονο αρα το routing το αναλαμβάνει η αλλη συσκευή επομένως ουτε το wifi του εξοπλισμού του παροχου θα δουλεύει. Αν βάλεις αυτό που σου είπα προφανώς θελεις κι αλλη συσκευή για το wifi. Δες και το βίντεο. Β. Βάζεις το erx στο dmz του modem του παροχου για μα μην εχεις θέματα με double nat αλλά ειδικα για το ps4 που είναι πολύ ευεσθητουλι με θέματα nat κλπ θα έλεγα οτι η λύση Β είναι καμμένη απο χερι. Η καλύτερη λύση είναι να ψαξεις απο τώρα πως μπαίνει το modem του παροχου σε bridge mode και να πάρεις ενα καλό wifi router με πληρη υποστήριξη απο custom firmware για την περιπτωση που τα χρειαστείς και να ναι όλα πένα.

peven87
13-06-18, 13:59
Για μια ανακεφαλαίωση για να μην χαθείς κι εσύ. Πήρα το Net σαν μοντεμ για να κάνει όλη τη δουλειά καθώς και το Qos για το PS4(Αποτυχία) σε σχέση με άλλες χρήσεις του ίντερνετ ταυτόχρονα.Το speed σε Bridge χάνει την τηλεφωνία, άρα δεν λειτουργεί. Αυτή τη στιγμή θα μου έκανε ένα καλό ρούτερ γιατί μένω στο πατρικό μου, αλλά θα μετακομίσω σε μια γκαρσονιέρα δίπλα και θα πρέπει να έχω ένα ρούτερ εκεί και οι γονείς μου να παίρνουν απ' το speed. Υπάρχει τρόπος να θέσω Qos από ένα καλό ρούτερ και να πιάνει και τις συνδέσεις του speedport? Ή γενικά υπάρχει τρόπος να πετύχω αυτό που θέλω?

<<Η αρχική μου σκέψη(δεν ξέρω αν στέκει γιατί δεν ξέρω και πολλά ειδικά για το Qos) ήταν αφότου μετακομίσω, με ένα καλώδιο τηλεφώνου (απ'το πατρικό μου καθώς είναι κολλητά με την γκαρσονιέρα) να δώσω το dial στο μόντεμ που θα βρίσκεται σ' εμένα και με ένα ethernet καλώδιο να συνδέεται το speed ως accespoint στο πατρικό ώστε να λειτουργεί το τηλέφωνο και να έχουν ίντερνετ και οι γονείς. Έπειτα μέσα απ' το Qos θα έθετα low priority το speed και Hightest το Ps4 πχ οπότε θεωρητικά πάντα μιλώντας, όποια συσκευή συνδεόταν στο speed θα έπαιρνε αυτόματα χαμηλή προτεραιότητα.>>

Vtester
13-06-18, 16:55
Δεν είναι λάθος σαν σκέψη απλα δεν σου βγήκε με το netgear. Αν πάρεις λεφτά πίσω πάρε ενα άλλο modem. Πχ το Asus dsl ac68u που είπαμε πιο πανω. Υπάρχει σχετικό νήμα αν θες να διαβάσεις (είναι μεγαλο όμως χαχα) ή να ρωτήσεις κάτι. https://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u/page203

peven87
13-06-18, 17:08
Προς το παρόν πακετάρω το Νετ να πάει απο εκεί που 'ρθε με την ελπίδα να πάρω λεφτά πίσω. Αν όλα λοιπόν πάνε καλά θα σου πω να δούμε ή για μόντεμ ή για ρούτερ γιατί καμιά φορά το ίδιο μοντέλο απ' όσο είδα μπορεί να διαφέρει σε θέματα Qos(Το μοντεμ να έχει πιο απλό). Ευχαριστώ και πάλι για όλη την βοήθεια,ήσουν άψογα εξυπηρετικός και τώρα παρακαλάμε να ήταν ελαττωματικό. χαχα

Vtester
13-06-18, 17:14
Αν δεν πάρεις χρήματα πίσω, απο αυτά οου ζητάς η μονη λύση που έχει το μαγαζί είναι να πάρεις το nighthawk παλι αλλά το rev1. Βέβαια θα πρεπει να του περάσεις ειτε beta ζητώντας απο netgear ή το custom , αλλά λογικά θα δουλέψει. Δες πρώτα τι θα γίνει και εδώ είμαστε

peven87
13-06-18, 17:16
Αν βγει ελαττωματικό μου είπαν θα πάρω τα λεφτά πίσω αν θέλω και αυτό ελπίζω να γίνει. Αν δεν το κρίνουν ελαττωματικό στο service τους, απλά θα το έχω στείλει μια βόλτα Κρήτη και θα το ξανά φάω στην μάπα.

Vtester
13-06-18, 17:23
Αν δεν είναι , που το απευχομαι αφού δεν σου κάνει είσαι για Α επικοινωνία με το support της netgear για άλλο firmware ή Β το πουλάς και μειωνεις την χασουρα. Το βλέπεις όμως.

peven87
13-06-18, 17:25
Ναι ο χρόνος θα δείξει, αν και θεωρώ απ'όσα διάβασα ότι τόσες αποσυνδέσεις σε συνδυασμό με την αύξηση στην θερμοκρασία του μηχανήματος κατά την αποσύνδεση(κάτι που κάνει κι εμένα) είναι πρόβλημα απ'την κατασκευή του. Με το support, όσες φορές πήγα να το δηλώσω στο site για να πάρω όλη την υποστήριξη και να ρωτήσω όσα μου είπες με το που πατάω καταχώρηση μου βγάζει ότι ο σερβερ τους έχει πρόβλημα και το έχω προσπαθήσει 4-5 διαφορετικές μέρες.

Vtester
13-06-18, 17:39
Δεν σε παει μια η netgear χαχαχα

peven87
13-06-18, 17:41
Το θέμα είναι να κατανοήσουν ότι όντως έχει πρόβλημα με υπερθέρμανση κλπ και να με εξυπηρετήσουν. Μην μου πουν μια χαρά είναι, πάρε κι ένα ανεμιστήρα δώρο και όλα θα πάνε καλά. χαχα

NinjaMiltos
15-06-18, 04:19
Αν τελικά κριθεί ελαττωματικό μπορώ να πάρω πίσω τα λεφτά και αυτό θα ζητήσω. Από κει και έπειτα μετά τα όσα μου είπες θα σκεφτόμουν το ρουτερ σε συνδυασμό με του παρόχου. Κοίταξα αυτό που πρότεινες, εξαιρετικό αλλά θα ήθελα κάτι με wifi. Επίσης μια ερώτηση, το Qos γίνετε απ' το εκάστοτε ρούτερ για τις συνδεδεμένες συσκευές, σωστά?
Το QoS το κάνεις στη συσκευή όπου περνάει όλο σου το Internet και θέτεις εσύ ένα "τεχνητό" bottleneck, λίγο πιο κάτω από το πραγματικό bandwidth της γραμμής, ώστε οι queues να παραμένουν στον έλεγχο σου και όχι στους buffers του modem (π.χ. Speedport) ή στη μεριά του ISP.
Αυτό μόνο δεν φτάνει όμως, θες και κάποιο Queue Management για να γίνεται "έξυπνη" διαχείριση του traffic σου. Όχι να μαζεύονται πακέτα και να δουλεύει απλά ένα "tail-drop" (FIFO).


Αν δηλαδή συνδέσω μόνο το PS4 στο Edge Router X και όλες οι άλλες συσκευές είναι στο speedport πως θα λειτουργεί το Qos?
Σταματάς να έχεις ως Gateway το Speedport και βάζεις το Router της επιλογής σου να κάνει αυτό τον ρόλο (για να περνάει όλο το traffic από εκεί).
Δεν μπορείς να έχεις το PS4 μόνο στο ER-X και να περιμένεις να μην έχεις bufferbloat όταν θα πατώνει κάποιος τη γραμμή από τη μεριά του Speedport.


Το speed σε Bridge χάνει την τηλεφωνία, άρα δεν λειτουργεί.
Δεν χρειάζεται να το βάλεις σε Bridge. Out-of-the-box έχει ενεργοποιημένη την επιλογή "PPPoE Pass-through" και μπορείς να κάνεις κλήση PPPoE και να δεχθείς IP από τον ISP σου.
Δοκίμασε το στο PS4. Network > Set Up Internet Connection > Custom > PPPoE (βάζεις τα στοιχεία σου). Θα πρέπει να δεις NAT Type 1 και Public IP (αν δεν σε έχει βάλει σε CG-NAT ο ISP σου).


Υπάρχει τρόπος να θέσω Qos από ένα καλό ρούτερ και να πιάνει και τις συνδέσεις του speedport? Ή γενικά υπάρχει τρόπος να πετύχω αυτό που θέλω?

<<Η αρχική μου σκέψη(δεν ξέρω αν στέκει γιατί δεν ξέρω και πολλά ειδικά για το Qos) ήταν αφότου μετακομίσω, με ένα καλώδιο τηλεφώνου (απ'το πατρικό μου καθώς είναι κολλητά με την γκαρσονιέρα) να δώσω το dial στο μόντεμ που θα βρίσκεται σ' εμένα και με ένα ethernet καλώδιο να συνδέεται το speed ως accespoint στο πατρικό ώστε να λειτουργεί το τηλέφωνο και να έχουν ίντερνετ και οι γονείς. Έπειτα μέσα απ' το Qos θα έθετα low priority το speed και Hightest το Ps4 πχ οπότε θεωρητικά πάντα μιλώντας, όποια συσκευή συνδεόταν στο speed θα έπαιρνε αυτόματα χαμηλή προτεραιότητα.>>

Αν θέλεις το Speedport να εκτελεί μόνο χρέη Modem + Τηλεφωνία + WiFi Access Point (όχι Routing) ώστε να κάνεις Routing + QoS σε άλλη συσκευή, τότε μπορείς να κάνεις την εξής πατέντα.
Το όλο κόλπο είναι ότι ξεκινάς PPPoE Session από την LAN μεριά του Router σου. Γιατί; Γιατί θέλεις οι WiFi Clients να είναι στη LAN μεριά του Router σου ώστε ο DHCP Server να απαντάει στα αιτήματα και να μην τα κάνει Drop το Firewall που υπάρχει για τη WAN μεριά.

Αν δεν θέλεις αυτό ή θέλεις το Speedport να παίζει μόνο για την τηλεφωνία (σε περίπτωση που βάλεις άλλο modem μπροστά), αγνόησε αυτά που γράφω πιο κάτω.

Οδηγίες για το Entry 2i.

Κάνεις Backup τις ρυθμίσεις του Speedport για να επιστρέψεις γρήγορα σε αυτές που έχεις τώρα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ή δεν το καταφέρεις.

Local Network > LAN, Αλλάξεις το "LAN IP Address" σε κάτι άλλο εκτός από την IP του Router που θα βάλεις (μπορείς να το έχεις στο ίδιο range, απλά όχι στην ίδια IP).
Local Network > LAN, Κλείνεις τα εξής: DHCP Server (IPv4), DHCPv6 Server + RA Service (IPv6).
Local Network > UPnP: Off.
Internet > WAN: Ελέγχεις ότι το PPPoE Pass-through είναι ενεργό στο PTM_DSL και στο ATM_DSL (πάτα το Detail πάνω δεξιά για να το εμφανίσει).
Internet > QoS > QoS Global Configuration > QoS Switch: Το αφήνεις ενεργό για να μην έχεις θέματα με το VoIP. Αν έχεις πειράξει τα Queues στο Congestion Management, κάνε Factory Reset και μην τα πειράξεις.

Αν όλα τα έχεις ρυθμίσει όπως πρέπει, συνδέεις τη LAN του Router της επιλογής σου σε μια LAN στο Speedport και ξεκινάς ένα PPPoE Session.
Θα πρέπει υποχρεωτικά το Router σου να ξεκινήσει το Session από μια LAN θύρα για να μπορούν οι συσκευές στο Speedport να μιλάνε με τη LAN μεριά του Router σου και αντίστροφα.
Αν συνδέσεις τη LAN του Speedport με τη WAN του Router σου, οι Clients που έρχονται από τη μεριά του Speedport δεν θα παίρνουν διευθύνσεις από τον DHCP του Router σου (κάνει Drop το Firewall).

Εννοείται ότι το QoS θα το κάνεις πάνω στο pppoe interface και όχι στην ethernet θύρα αν μιλάμε για shaper πάνω σε interface και όχι filter-matched.
Γιατί; Επειδή στην ίδια θύρα έχεις LAN Traffic + το PPPoE σου.
Αυτό δεν ισχύει αν κάνεις match σε κάποια filters/rules.

Αν πας συγκεκριμένα για το ER-X, θέλει μερικές αλλαγές μετά από το Basic Wizard.
Συγκεκριμένα θέλει να φέρεις την eth0 στο switch0, να φέρεις το pppoe0 από το eth0 στο switch0, να βάλεις το TCP MSS Clamping στα 1452 bytes και να βάλεις το Smart Queue στο pppoe0 (αν παίξεις με το Smart Queue).
Επίσης αν καταφέρεις και κάνεις τις αλλαγές αυτές, σιγουρέψου ότι στο Firewall, το WAN_IN και WAN_LOCAL έχουν το pppoe0/in και pppoe0/local αντίστοιχα ως Interfaces και δεν είναι κενά (σημαντικό, αλλιώς δεν έχεις Firewall).

peven87
15-06-18, 14:30
Σε ευχαριστώ αρχικά για την εκτενή τοποθέτηση, προς το παρόν περιμένω τα νέα απ' το Netgear που έστειλα πίσω και μετά θα κοιτάξω μεταξύ μόντεμ ή ρούτερ. Θα ήθελα να αποδεσμεύσω το speedport από οποιαδήποτε σχέση με μόντεμ, μόνο access point δλδ που να λειτουργεί το τηλέφωνο και να μπορούν οι γονείς να έχουν ίντερνετ( Χωρίς DCHP, οι Ip θα δίνονται απ' το αρχικό) μέσω Wan. Εσύ τι θα πρότεινες για την περίπτωση μου; Ένα καλό μηχάνημα σε θέμα Qos που να ξέρεις, μεταξύ μόντεμ ή ρουτερ τι είναι καλύτερο; Και γενικά τι συμβουλή θα έδινες;

- - - Updated - - -



ΥΓ. Εγώ τείνω μετά και τις συμβουλές του Vtester στο Assus DSL AC68U που είδα ότι έχει smart Qos, να συνδέσω πάνω του το speed με καλώδιο ethernet απ' την γκαρσονιέρα στο κεντρικό σπίτι, έτσι ώστε να διαχειρίζομαι εγώ τα πάντα. Τώρα την συνδεσμολογία για δίνει το νέο μόντεμ IP's μέσω του speed ώστε να ελέγχω το Qos δεν την ξέρω, όταν με το καλό φτάσουμε σ' αυτό το σημείο, σίγουρα θα ζητήσω ξανά βοήθεια.

NinjaMiltos
15-06-18, 19:43
Για να κάνεις το Speedport να παίζει μόνο για τηλέφωνο, δες εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707). Εννοείται ότι μπορείς να κρατήσεις το WiFi ανοιχτό και να κλείσεις DHCPv4 + DHCPv6 + RA Service ώστε να δουλεύει σαν Access Point.

Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις το Speedport μπροστά ως Modem με το PPPoE Passthrough ενεργό και να πάρεις κάποιο (σκέτο) Router που να παίρνει LEDE/OpenWRT. Σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις κάποιο SQM, όπως τον Cake ή τον FQ_CoDel.

Εσύ θέλεις τον Cake μιας και κάνει flow queuing με ελεγχόμενο delay + isolation μεταξύ destination και source hosts.
Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να παίξει ακόμη και πίσω από NAT. Το IP Isolation το θέλεις διότι αν πατώνει το PC τη γραμμή με torrents ή/και uploads, μόλις το PS4 θελήσει να μιλήσει με τον έξω κόσμο, θα κάνει split (κοντά στο) 50-50 ανεξάρτητα από τα πόσα flows έχει ενεργά το torrent.

Τον fq_codel θα σου πρότεινα να τον αποφύγεις μιας και δεν κάνει isolate μεταξύ source και destination hosts, πράγμα που αν ξεκινήσεις να πατώνεις τη γραμμή, δεν θα είναι "fair" διότι κάνει split το bandwidth ανάλογα με τα flows. Δεν υπάρχει πρόβλημα με απλά Downloads/Uploads.
π.χ. 9 flows το torrent + 1 flow το PS4. Bandwidth/Flows = Bandwidth per Flow. Δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα αν παίζεις online γιατί δεν χρησιμοποιείς τόσο bandwidth ώστε να κάνει starve, είναι πρόβλημα όμως αν ανοίξεις YouTube έχοντας το torrent ανοιχτό με κάργα seeds και αντικρίσεις το... 360p. :p

FQ_CoDel χρησιμοποιεί (επίσημα) το EdgeRouter X στο EdgeOS. Αν δεν χρειάζεσαι τις δυνατότητες του ή τη δυνατότητα να κάνει SQM μέχρι τα 150-170 Mbps, θα σου πρότεινα κάτι που παίρνει LEDE/OpenWRT (που φαντάζομαι θα είναι και Access Point, δεν θα είναι σκέτο Router όπως το ER-X).

Δες εδώ μια λίστα με υποστηριζόμενες συσκευές.
https://openwrt.org/toh/views/toh_available_864?dataflt%5B0%5D=supported%20current%20rel_%3D17.01.4
Πολύ προσοχή στην hardware version που αναφέρουν.
Επίσης προτίμησε κάτι "δυνατό" για να κάνει shape το bandwidth σου και να μην βαράει 100ρες η CPU.

Μπορείς επίσης να το εγκαταστήσεις και σε κάποιο x86 μηχάνημα (ή σε κάποιο Virtual Machine) και να παίξεις εκεί.
Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τον Cake στο LEDE (πλέον OpenWRT) μιας και έχω το ER-X μόνιμα μπροστά.

Edit: Αν βάλεις το Speedport πίσω από το δικό σου Router, φρόντισε στο QoS του Router σου για το Speedport να έχει αρκετό Bandwidth ώστε να μην έχεις θέματα με το τηλέφωνο.
Αν το κρατήσεις μπροστά ως Modem και χρησιμοποιήσεις το PPPoE Pass-through, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, πάτωσε τη γραμμή όσο θέλεις. ;)

Vtester
15-06-18, 21:31
Αν τελικά αποφασισεις να πάρεις ρουτερ δείξε τι επιλογές εχεις να σε βοηθήσουμε στην επιλογη

peven87
16-06-18, 11:09
Μιας και δεν γνωρίζω πολλά, αν έπαιζα πλέον μετά την αποτυχία του Netgear με κάποιο άλλο brand θα προτιμούσα TP-Link ή Assus. Έχω βρει κάποια ρουτερς που προτείνουν γενικώς αλλά νομίζω ότι καλύπτομαι μια χαρά είτε με το DSL AC68U είτε με το ίδιο σε απλό ρούτερ. Είδα ότι υποστηρίζει openWRT αλλά έχω μια μικρή απορία πάνω σ' αυτό, ισχύει και για το μόντεμ και για το απλό ρούτερ ή μόνο για το ρουτερ?

Άλλη μια ερώτηση γιατί εσύ τα λες πολύ ωραία και αναλυτικά αλλά εγώ δεν τα κατέχω και τόσο. Υποθέτουμε ότι παίρνω το AC68U(απλό ρούτερ) και το έχω στην γκαρσονιέρα, το speedport στο πατρικό μου και τα συνδέω με ethernet. Αν βάλω passthrough φαντάζομαι ότι η κλήση θα γίνετε απ' το assus, αν όμως συνδεθεί κάποιος στο speed δεν θα παίρνει από αυτό Ip μιας και θα δουλεύει σε άλλο υποδύκτιο, οπότε δεν θα μπορώ να ελέγξω και το Qos?

Vtester
16-06-18, 13:36
Όχι custom rom μονο για το ρουτερ όχι για το dsl μοντελο.

NinjaMiltos
16-06-18, 15:37
Μιας και δεν γνωρίζω πολλά, αν έπαιζα πλέον μετά την αποτυχία του Netgear με κάποιο άλλο brand θα προτιμούσα TP-Link ή Assus. Έχω βρει κάποια ρουτερς που προτείνουν γενικώς αλλά νομίζω ότι καλύπτομαι μια χαρά είτε με το DSL AC68U είτε με το ίδιο σε απλό ρούτερ. Είδα ότι υποστηρίζει openWRT αλλά έχω μια μικρή απορία πάνω σ' αυτό, ισχύει και για το μόντεμ και για το απλό ρούτερ ή μόνο για το ρουτερ?
Μόνο το Router (RT-AC68U, όχι το DSL-AC68U). Δύσκολα θα βρεις Modem + Router combo να παίζει με OpenWRT.


Άλλη μια ερώτηση γιατί εσύ τα λες πολύ ωραία και αναλυτικά αλλά εγώ δεν τα κατέχω και τόσο. Υποθέτουμε ότι παίρνω το AC68U(απλό ρούτερ) και το έχω στην γκαρσονιέρα, το speedport στο πατρικό μου και τα συνδέω με ethernet. Αν βάλω passthrough φαντάζομαι ότι η κλήση θα γίνετε απ' το assus, αν όμως συνδεθεί κάποιος στο speed δεν θα παίρνει από αυτό Ip μιας και θα δουλεύει σε άλλο υποδύκτιο, οπότε δεν θα μπορώ να ελέγξω και το Qos?

Όχι, δεν θα δουλεύει σε άλλο υποδίκτυο εφόσον συνδέσεις μια LAN του Speedport σε μια LAN του RT-AC68U (ανεξάρτητα από την IP που θα του δώσεις, δεν παίζει ρόλο). Όλες οι συσκευές θα μπορούν να μιλάνε μεταξύ τους, ακόμη και από το WiFi του Speedport, επίσης και η τηλεφωνία θα περνάει μέσω του Ethernet μιας και δεν θα κάνει τον συγχρονισμό το Speedport (το θέλεις μόνο για VoIP + AP σωστά; ).

peven87
16-06-18, 16:35
Σωστά, μόνο Voip και AP! Οπότε μιλάμε για επιλογή μόνο ρούτερ πλέον. Εγώ με τα όσα μου είπατε πάω προς το Assus, εκτός κι αν εσείς έχετε κάποια καλύτερη πρόταση με βάση το gaming πάντα.

NinjaMiltos
16-06-18, 16:45
Θα χρειαστείς και κάποιο Modem μπροστά για να κάνει τον συγχρονισμό αν δεν πας για το DSL-AC68U.

Κοιτάς για Modem + Router ή για σκέτο Router;

peven87
16-06-18, 17:24
Δεν είπαμε οτι θα μπει μπροστά το speed με pass through για voip κλπ και πιςω ενα ρουτερ; Οποτε αφου το ρουτερ μονο πέρνει sqm απ οτι μ είπες λέω σκέτο ρουτερ. Εκτός κι αν καταλαβα κατι λάθος

NinjaMiltos
16-06-18, 18:36
Συγνώμη τότε εγώ κατάλαβα λάθος, νόμιζα ότι ήθελες να διώξεις το Speedport από Modem και να το χρησιμοποιήσεις μόνο για να συνδέσεις το τηλέφωνο (με βάση αυτές τις οδηγίες (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707)).

Αφού θέλεις να κρατήσεις το Speedport ως Modem, τότε αγοράζεις όποιο Router θέλεις, ξεκινάς ένα PPPoE Session και παίζεις απευθείας. Ούτε πατέντες, ούτε τίποτα (δεν χρειάζεται το #36 (https://www.adslgr.com/forum/threads/1056233?p=6402280#post6402280), ούτε το μετατρέπεις μόνο για τηλεφωνία (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707)).

Τώρα αν θέλεις να κάνεις και WiFi Access Point το Speedport (δεν αρκεί το WiFi του Asus και χρειάζεσαι και του Speedport?), πάμε στην πατέντα (βλέπε #36 το Spoiler (https://www.adslgr.com/forum/threads/1056233?p=6402280#post6402280)).
Σιγουρέψου ότι το stock firmware του Asus μπορεί να ξεκινήσει PPPoE κλήση από τη LAN μεριά (Αν παραμείνεις στο stock). Το OpenWRT μπορεί να την ξεκινήσει σε όποιο Interface θες (το δοκίμασα σε WiFi Client Mode just for giggles, OpenWRT WiFi Client -> Speedport WiFi AP. Δεν είχα πρόχειρο καλώδιο αλλά δεν παίζει ρόλο).

Επίσης το OpenWRT σε αφήνει να κάνεις Traffic Shaping σε όποιο Interface θες. Το δοκίμασα στο pppoe που έφτιαξα και κάνει κανονικά shape. Με τα κατάλληλα firewall rules θα μπορείς να έχεις όλες τις ethernet ως "LAN" και μόνο το pppoe σου ως "WAN" ώστε όσες συσκευές είναι στη μεριά του Speedport, να μιλάνε με τις υπόλοιπες στο Asus.

Το stock firmware του Asus δεν γνωρίζω τι δυνατότητες έχει, δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

Vtester
16-06-18, 19:17
πάντως το RT-AC56U δεν έχει υποστήριξη για openwrt όσο γνωρίζω εγώ. Μπορεις να παίξεις με asuswrt-merlin , Tomato by Shibby , dd-wrt

αν θέλεις openwrt θα πρέπει να πας στο RT-AC68U χωρίς όμως να ξέρω αν υποστηρίζει rev C1 και E1 (που είναι και το πιο πιθανό να σου έρθει) ή στο RT-AC58U με snapshot. Εννοείται ανάμεσσα στα δύο το 68αρι είναι καλύτερο.

καλά παίζουν κι άλλες επιλογές αλλά δεν θέλω να σου προτείνω από εξωτερικό.

NinjaMiltos
16-06-18, 19:43
Δυστυχώς στο RT-AC68U δεν παίζει το WiFi...
https://openwrt.org/toh/views/toh_available_864?dataflt%5BBrand*~%5D=Asus

Vtester
16-06-18, 19:57
Παλι καλά για πολλούς δεν είναι δεσμευτικό το openwrt

peven87
17-06-18, 10:48
Καλημέρα, πολλές πληροφορίες μαζεμένες και χάθηκα λίγο. Αρχικά είχες καταλάβει καλά, δεν θα ήθελα μπροστά το speed αλλά αφού μου είπες ότι μπορώ να κάνω την δουλειά που θέλω και με ένα ρουτερ που παίρνει και openWrt καλύφθηκα.(Α) Αυτό με το stock firmware δεν έχω ιδέα τι είναι και πως μπορώ να ξέρω αν έχει τέτοιο κάποιο ρουτερ. (Β) Vtester μίλησα μόνο για το 68U και επίσης τα rev C1 και Ε1 δεν έχω ιδέα σε τι αναφέρεσαι.

(Γ) Δυστυχώς στο RT-AC68U δεν παίζει το WiFi...
https://openwrt.org/toh/views/toh_av...rand*~%5D=Asus

Τι εννοεί με το unsupported στο wifi? Το απορρίπτουμε και ψάχνουμε κάτι άλλο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.