PDA

Επιστροφή στο Forum : HDMI σταματησε να δουλεύει με τη Nova



kvas
11-06-18, 23:44
Εχω το εξής προβλημα: η Νοβα ηταν συνδεδεμένη στη θυρα HDMI 3 της τηλεόρασης και δουλευε κανονικα. Καποια στιγμή αποσύνδεσα τον αποκωδικοποιητή για να συνδέσω το λάπτοπ στην ίδια θύρα HDMI, το οποίο και εδειξε μια χαρά στην ΤΒ. Μετά ξανασύνδεσα τη Νόβα αλλά τίποτα, δεν δείχνει εικόνα ούτε ήχο έχει και δεν βοηθάει να κάνω reset τον αποκωδικοποιητή ή την τηλεόραση. Επίσης δεν δουλεύει αν τη συνδέσω σε άλλη θυρα της τηλεόρασης.

Παλιότερα μου το είχε ξανακάνει και απλά αντιστρεφοντας τις άκρες του καλωδίου μεταξύ αποκωδικοποιητή και θύρας τηλεόρασης έδειξε κανονικά, αλλά τώρα τίποτα. Αν ξανασυνδεσω το λαπτοπ παιζει αλλα οχι με τη Νοβα. Φαίνεται σαν η HDMI 3 να είναι " κλειδωμενη" στο λάπτοπ, αλλά το ίδιο και οι άλλες θύρες HDMI.

Καμία ιδέα?

gst
12-06-18, 00:02
Δοκιμασε να συνδεσεις την nova με scart μπες στο μενου και αλλαξε σε hdmi

kvas
12-06-18, 00:25
Δοκιμασε να συνδεσεις την nova με scart μπες στο μενου και αλλαξε σε hdmi

Δε νομίζω να βρω κανένα καλώδιο SCART τώρα..

gst
12-06-18, 00:29
RCA???για το av3?καποια παλια τηλεοραση ισως?

kvas
13-06-18, 22:49
Τελικά το δοκίμασα αλλά δεν βλέπω πουθενά στο μενού επιλογή για έξοδο από HDMI.

nnn
15-06-18, 10:12
"Μπλόκαρε" η θύρα της τηλεόρασης και ενεργοποιήθηκε το Macrovision κλείδωμα. Κανονικά με on/off επανέρχεται.
Βγάλε όλα τα καλώδια HDMI από την TV, βγάλε την από το ρεύμα και βγάλε από το ρεύμα και τον δέκτη για κάνα 5λεπτο.

- - - Updated - - -

Μπορεί επίσης να έχει ανέβει η ανάλυση της TV σε 1080p και ο δέκτης να είναι ρυθμισμένος σε 1080i ή χαμηλότερα. Από το menu της ρύθμισε την σχετικά.

giorgiosgr
15-06-18, 11:41
Παλιότερα μου το είχε ξανακάνει και απλά αντιστρεφοντας τις άκρες του καλωδίου μεταξύ αποκωδικοποιητή και θύρας τηλεόρασης έδειξε κανονικά, αλλά τώρα τίποτα.
Με βαση αυτο μηπως ειναι θεμα ελλατωματικου καλωδιου και οχι macrovision?

kvas
15-06-18, 14:20
Με βαση αυτο μηπως ειναι θεμα ελλατωματικου καλωδιου και οχι macrovision?

Μάλλον όχι γιατί το λαπτοπ δείχνει κανονικά στην τηλεόραση αν το συνδέσω με το ίδιο καλώδιο.

kvas
18-06-18, 15:18
"Μπλόκαρε" η θύρα της τηλεόρασης και ενεργοποιήθηκε το Macrovision κλείδωμα. Κανονικά με on/off επανέρχεται.
Βγάλε όλα τα καλώδια HDMI από την TV, βγάλε την από το ρεύμα και βγάλε από το ρεύμα και τον δέκτη για κάνα 5λεπτο.

- - - Updated - - -

Μπορεί επίσης να έχει ανέβει η ανάλυση της TV σε 1080p και ο δέκτης να είναι ρυθμισμένος σε 1080i ή χαμηλότερα. Από το menu της ρύθμισε την σχετικά.

Δοκιμάσα με τα καλώδια αλλά τίποτα. Στο μενού της τηλεόρασης δεν υπάρχει ρύθμιση για ανάλυση.

nnn
18-06-18, 19:43
Κάποια επιλογή θα έχει, τι μάρκα είναι?

alejandros1967
18-06-18, 21:21
Και σε εμένα το ίδιο έγινε.Σύμπτωση; Δεν νομίζω κάτι έγινε με τον δέκτη αλλά τι; Με rca δείχνει κανονικά.Κάποιο πρόβλημα με την έξοδο του HDMI πρέπει να είναι.

kvas
19-06-18, 13:29
Κάποια επιλογή θα έχει, τι μάρκα είναι?

Sony KDL κατι...(δε θυμαμαι τον υπολοιπο κωδικό)
Μοντέλο άνω της 5ετίας 32 ιντσες.

alejandros1967
19-06-18, 21:02
Μου έκαναν αντικατάσταση δέκτη με ανακατασκευασμένο.

nnn
20-06-18, 14:08
Μου έκαναν αντικατάσταση δέκτη με ανακατασκευασμένο.

Άρα πρόβλημα δέκτη.

kvas
09-07-18, 13:13
Τελικά άλλαξα καλώδιο HDMI και δούλεψε χωρίς να πειράξω καθόλου τον δέκτη. Ξαναδοκίμασα με το πρώτο καλώδιο αλλά τίποτα οι HDMI, οπότε αφήνω το δεύτερο καλώδιο και το πρωτο θα το δώσω αλλού. Παράξενο όμως ε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.