PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπιτελους ήρθε η ώρα για νεο PC....Συμβουλες;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

profitis
12-11-04, 15:45
Μετα απο πάρα πολλες συζητήσεις εδώπερα στο forum για νεο μήχανημα επίτελους έφτασε η ώρα για νεο μηχανημα μιας και έχουμε τα φραγκα......

Εχω καταστάλαξει 10000% να το πάρω το μηχανημα τωρα.Το παίρνω με προοπτικη τούλαχιστον 1,5 χρονο.θα μπόρουσα βεβαια να περιμένω λιγο ακομα αλλα στον κόσμο της πληροφορικης έτσι γίνεται συνέχεια.Καθε τρεις και λιγο νεα πραγματα και νεες τεχνολογίες.

Eχουμε και λεμε:

Cpu: Amd Athlon 64 3200 s939 (90nm)
Mobo:ASUS A8V DELUXE
Ram: 512 Mb Kingston DDR 400.Με την πρώτη ευκαιρια θα του φορέσω αλλα 512.
Gpu:Δεν ξέρω τιποτα απολύτως.Προτάσεις;
Ηard disk: 120 gb (το λιγότερο) SATA
Tροφοδοτικό:Kατι σε Tagan...

Περιμένω οποιεσδήποτε προτάσεις πάνω στην σύνθεση του υπολογιστη.

Επισης θα τον αγοράσω εξαρτημα εξαρτημα και θα τον συναρμολογήσω μονος μου.Εχω συναρμολογηση και ξέρω τα περισσοτέρα αλλα αμα μπορείτε πείτε μου τι να προσέξω.

Ευχαριστώ!! :)

kubiak
12-11-04, 15:50
καλό θα ήταν να αναφέρεις/τονίσεις και το συνολικό διαθέσιμο ποσό, για να μην αρχίσουν να πέφτουν προτάσεις του στυλ "Τάδε Audio Card €200" κλπ...

XTCgr
12-11-04, 15:56
θα κλοκάρεις καθόλου ή θα παίξεις σε default?

pelasgian
12-11-04, 15:56
Για mobo cpu graphics θα σου πει ο wantilles.

Εγώ ένα θα σου πω ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΘΟΡΥΒΟ!!! :guitar :electric: :desk :atom

Διάλεξε ΠΟΛΥ προσεκτικά τροφοδοτικό!
Μην πάρεις κάτι που κάνει πολύ θόρυβο ή δεν δίνει αρκετά watt.

Αν έχει ήδη τροφοδοτικό αθόρυβο και δεν μπαίνει στο καινούργιο γιατί δεν φτάνουν τα watt με τη προϋπόθεση ότι ξέρεις τι κάνεις, δες στο internet για σύνδεση δύο μικρών αθόρυβων ώστε να έχει 600+ Watt και να συνδέεις κουζίνα επάνω πλέον.

Διάλεξε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ προσεκτικά τους δίσκους. Βάλτους μπροστά. Κάποιοι καινούργιοι κάνουν σαν :airplane . Επίσης, την supa-duppa κάρτα γραφικών, μην τη δείς μόνο τι βγάζει γραφικά,βάλτην να την ακούσεις να δεις τι βγάζει και ηχητικά. Οι περισσότερες είναι για :whiteflag

Αυτά ειδικά να τα πάρεις από μαγαζί που ξέρει και όχι home delivery, γιατί αν σου έρθουν και μετά τους πεις «κάνει θόρυβο» θα στο παίξουν :chinese

XTCgr
12-11-04, 16:01
Επίσης, την supa-duppa κάρτα γραφικών, μην τη δείς μόνο τι βγάζει γραφικά,βάλτην να την ακούσεις να δεις τι βγάζει και ηχητικά. Οι περισσότερες είναι για :whiteflag

θα ήθελα μια τέτοια κάρτα γραφικών! :lol: 8)

profitis
12-11-04, 16:03
To διαθέσιμο ποσο ειναι 800-850 € .Μιλαμε για CPU,Mobo,Ram,Gpu,Tροφοδοτικο,Δίσκο
TO κουτι που έχω πρεπει να είναι full Tower,το έιχα αγοράσει πέρυσι απο το Πλαίσιο και είναι αυτο

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=75113&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Οποτε δέν υπάρχει λογος για νέο.Ομως θα χωράει τα νέα τροφοδοτικά;

Δεν πάει για κλοκάρισμα.... :wink:

McAli
12-11-04, 18:45
θα κλοκάρεις καθόλου ή θα παίξεις σε default?


τί είναι το κλοκάρισμα?

WinMik
12-11-04, 18:49
Κοινώς overclocking...!

WAntilles
12-11-04, 19:01
Για mobo cpu graphics θα σου πει ο wantilles.

Παιδιά ο WAntilles, δεν είναι ούτε αυθεντία ούτε infallible.

Thanks for the vote of confidence πάντως.


Cpu: Amd Athlon 64 3200 s939 (90nm)

Τον φθηνότερο Athlon-64 σε 939 που θα βρεις.


Mobo:ASUS A8V DELUXE

Πολύ καλή.

Η MSI όμως με το nForce3-250 έχει λίιιιιγο καλύτερο chipset στα σημεία.

Νομίζω την αγόρασε πρόσφατα ένας εκ των Moralas ή Morfeas-DSL.

Ρώτα τους για γνώμες και εντυπώσεις από 1ο χέρι.


Ram: 512 Mb Kingston DDR 400.Με την πρώτη ευκαιρια θα του φορέσω αλλα 512.

Κόψε από τα άλλα, και πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 2x512=1GB RAM.


Gpu:Δεν ξέρω τιποτα απολύτως.Προτάσεις;

Κάτι με nVidia 6600.

Γιατί η σειρά 6 της nVidia είναι λίγο καλύτερη από την Χ της ATI, και έχουν και πολύ σοβαρότερη υποστήριξη σε 64-bit και σε Linux.


Ηard disk: 120 gb (το λιγότερο) SATA

Σωστά. Κάτι από τη σειρά WD-xx00-JD της Western Digital.


Tροφοδοτικό:Kατι σε Tagan...

Ή κάτι σε Antec Neo-Power.

aesir
12-11-04, 19:15
Σε 2-3 μήνες βγαίνουν οι νέοι AMD64 Rev E με SSE3 instruction support εις αντικατάσταση των υπάρχοντων... :roll:

profitis
12-11-04, 19:33
Thanks Wantilles....

Ο 3500 έχει πέσει αρκέτα αλλα ήδη στο εξωτερικό έχουνε βγει η φτνοι 939.Να παραγγείλω απέξω η να πέριμενω να έρθουνε;

Στην comdex ,στο περίπτερο της Oktabit μου πρότειναν την MSI και άκουσα και εκει πολύ καλα λογια.

Απορια:To περίφημο dual channel θα δουλέψει μονο αμα βάλω 2 dimm μνημης;

Καποιο link για τροφοδοτικα Tagan,Antec ;

Πάνω στην συναρμολόγηση τι να προσέξω;Γιατι οσο να 'ναι δεν είμαι και αυθεντία....

WAntilles
12-11-04, 19:39
Ο 3500 έχει πέσει αρκέτα αλλα ήδη στο εξωτερικό έχουνε βγει η φτνοι 939.Να παραγγείλω απέξω η να πέριμενω να έρθουνε;

Decide you must. :mrgreen:


Στην comdex ,στο περίπτερο της Oktabit μου πρότειναν την MSI και άκουσα και εκει πολύ καλα λογια.

Ρώτα εκείνους τους 2 που σου είπα.


Απορια:To περίφημο dual channel θα δουλέψει μονο αμα βάλω 2 dimm μνημης;

Ναι. Θέλει οπωσδήποτε DIMMs ανά ζεύγη.

profitis
12-11-04, 19:44
Νice....Σιγα σίγα μεσα στο μήνα θα αρχισω τις "ψωνισσες" μου.

Υπάρχει κάποιο είδικο ηχομονωτικο για το κουτι του PC?

WAntilles
12-11-04, 19:46
Σε 2-3 μήνες βγαίνουν οι νέοι AMD64 Rev E με SSE3 instruction support εις αντικατάσταση των υπάρχοντων... :roll:

Ναι αλλά ούτως ή άλλως δεν αξίζει για αυτό να περιμένει αφού σε ένα χρόνο που θα βγουν τα dual cores, τότε θα είναι απόλυτο must το CPU upgrade.

aesir
12-11-04, 19:50
Πάντως όποιος δεν τον βίαζει να αποκτήσει τώρα μηχάνημα, το καλύτερο είναι να περιμένει να βγουν επίσημα τα 64bit OS γιατί εχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση από οτι να του φοράς τα υπάρχοντα XP ή 2003. Εκτός και αν βάλει 64bit Unix/Linux.

WAntilles
12-11-04, 19:54
Πάντως όποιος δεν τον βίαζει να αποκτήσει τώρα μηχάνημα, το καλύτερο είναι να περιμένει να βγουν επίσημα τα 64bit OS γιατί εχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση από οτι να του φοράς τα υπάρχοντα XP ή 2003. Εκτός και αν βάλει 64bit Unix/Linux.

Σωστό και αυτό.

Γι' αυτό και εγώ δεν έχω πάρει ακόμα 64-bit.

stavros
12-11-04, 19:54
Καποιο link για τροφοδοτικα Tagan,Antec ;


http://www.hardwarezoom.com/viewcontent.jsp?ReviewID=186

σου προτείνω το Tagan....

George978
12-11-04, 19:58
Antec και τα μυαλα στα καγκελα, για να μην πω στο μιξερ. Εχουν χαλασει πολλα ταγκαν για αυτο το λεω και επειδη εχω ενα 430 Αντεκ και παρολο το βασανισμο που εχει υποστει δεν μασαει μια, δινει και καλα ρευματα επισης

profitis
12-11-04, 21:33
Thanks Stavro...

Επισης επειδη θα τσιμπίσω και μια TFT(εύτηχως δεν τα πληρώνω εγώ ) τι έχετε να προτείνετε?

Μου έχει γιαλισει παρα πολυ αυτο εδώ το μοντέλο.

http://www.e-shop.gr/Index1024.html

profitis
14-11-04, 22:30
Mετα απο 2 μέρες ενταντικου ψαξίματος.

MSI K8N Neo2 Platinum η Αsus A8V ?

H διαφορα στην τίμη τους δεν ειναι τπτ το φοβέρο (20 ευρακια)...Μεγάλο δίλημμα...

Απο το http://www.overclockers.co.uk/ γίνεται να παραγγείλω και να πληρώσω με τραπέζικη κατάθεση ή με προπληρώμενη πιστωτική;

profitis
14-11-04, 22:54
sorry.Double post.

George978
14-11-04, 23:03
με τραπεζικη δεν γινεται, με προπληρωμενη δεν ξερω.

profitis
14-11-04, 23:14
H προπληρώμενη είναι Visa electron(απο την Τραπεζα Αττικης) ,αρα μάλλον θα γίνεται.Αξίζει μια παραγγελία απο το εξώτερικο η να περίμενω Χριστούγεννα για να έρθουνε;


Κατι αλλο.Το mobo της Asus υποστηρίζει τους νεούς επεξεργάστες στα 90nm ?

Billis
15-11-04, 00:01
Mετα απο 2 μέρες ενταντικου ψαξίματος.

MSI K8N Neo2 Platinum η Αsus A8V ?

H διαφορα στην τίμη τους δεν ειναι τπτ το φοβέρο (20 ευρακια)...Μεγάλο δίλημμα...

Απο το http://www.overclockers.co.uk/ γίνεται να παραγγείλω και να πληρώσω με τραπέζικη κατάθεση ή με προπληρώμενη πιστωτική;

Το τεύχος 22 του γερμανικού περιοδικού c't έχει παρουσίαση και δοκιμή διαφόρων Athlon-64 boards. Μεταξύ αυτών είναι και τα Asus A8V Deluxe και MSI K8N Neo2 Platinum. Σε γενικές γραμμές οι επιδόσεις των μετρήσεών τους είναι σχετικά ισάξιες με μία εξαίρεση: το I/O transfer για onboard LAN, PATA, SATA και PCI bus. Εκεί το MSI υπερτερεί λόγω chipset (nForce3 250), ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα περισσότερα από ένα συστήματα, π.χ. LAN και SATA.

Επίσης κάτι ακόμα σχετικά με κάρτες γραφικών. Αν είμαι ακόμα up-to-date ενημερωμένος, κάρτες με τα chipsets ATI X700 και nVIDIA 6600, που είναι η καλύτερη λύση από πλευράς τιμής προς απόδοση σε PCIe συστήματα, δεν υπάρχουν ακόμα σε εκδόσεις AGP. Ίσως αλλάξει αυτό σύντομα, αλλά αν αγοράσεις τώρα το σύστημά σου θα αναγκαστείς να καταφύγεις σε άλλη λύση.

profitis
28-11-04, 23:19
Kαίρος να ξεθάψω το topic...

Παρήγγειλα την μητρικη(MSI K8N Platinum) και μέσα στην εβδομάδα θα παραγγείλω και τον επεξεργαστή απο το overclockers.

Έχεί τον Athlon s939 300 στις 111 λίρες και τον 3200 στις 155 περίπου λίρες.
Η διαφόρα ειναί κόντα στα 60€.Η προσφορα για τον 3000 είναι μόνο για αυτην την εβδομαδα.Αξίζει;

Kάποιο link με κανα συγκριτικο;

Μόνο η θέση της κάρτας γραφικών ειναι ακόμα ορφανή....9800 pro ή 9600 XT;

sdikr
28-11-04, 23:42
Μόνο η θέση της κάρτας γραφικών ειναι ακόμα ορφανή....9800 pro ή 9600 XT;

να είμαι κακός και να πώ, να περιμένεις τα pci-e για amd64?
η asus το έχει κάνει ανακοίνωση!!

XTCgr
28-11-04, 23:51
αξίζει την διαφορά ...ο 3200+ (2000mhz) είναι 200mhz πάνω σε σχέση με τον 3000+ (1800mhz)
9800προ χωρίς δεύτερη κουβέντα

profitis
28-11-04, 23:53
Είπα....παρήγγειλα ήδη την μητρικη.....Να πανέ να @@@@ με τις 300 νεες τεχνολογιες κάθε χρονο και τα 300 νέα πρώτυπα...

sdikr
28-11-04, 23:54
Να πανέ να @@@@ με τις 300 νεες τεχνολογιες κάθε χρονο και τα 300 νέα πρώτυπα...

συμφωνώ απόλυτα!!

profitis
29-11-04, 16:30
Kαι κάτι ακόμα...Θα πάω να πάρω μια προπληρώμενη πιστωτική για την παραγγελία απο το overclockers.Θα έχω πρόβλημα με την διαφόρα του νομίσματος?(λιρας και Euro)

Mια λίρα ποσα ευρώ είναι;

ckbond
29-11-04, 16:41
Περίπου 1,5€ ή γύρω στις 500 ΔΡΧ. :D :D :D

XTCgr
29-11-04, 16:48
http://www.xe.com/ucc/

profitis
29-11-04, 17:05
Τhanks DSL_worshipper ...

Ο athlon 64 3200 έρχεται με 235 €,σημερινή ισοτιμία, μαζί με τα μεταφορικά.Μου φαίνεται οτι δεν είναι σταθερή ισοτιμια,σώστα.

Λόγο Ε.Ε δεν θα υπάρξει ουτε τελωνειο ούτε τίποτα,σωστά;Τέλος η παίζει κανα ρόλο διαφορα νομίσματος;Δεν νομίζω.

XTCgr
29-11-04, 17:31
η ισοτιμία μεταβάλλεται κάθε μέρα είτε προς όφελος σου είτε προς όφελος του μαγαζιού :wink: . Tα χρήματα που θα δεσμεύσουν απο την κάρτα σου θα είναι βάσει της τρέχουσας ισοτιμίας εκείνη την ημέρα. Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει πρόβλημα τελωνείου..τα μεταφορικά παίζουν στα 15euro συνήθως και απο την στιγμή που η παραγγελία σου θα φύγει απο αυτούς θα φτάσει στα χέρια σου σε 2-4 ημέρες (για θεσσαλονίκη κάνει 4 ημέρες και για αθήνα απο οτι ξέρω 2 ημέρες)
Σημ. αναφέρομαι σε παραγγελία απο www.overclockers.co.uk

WAntilles
29-11-04, 17:47
lol

DLS-Worshipper θα πρέπει να σου ζητήσω δικαιώματα για την υπογραφή. :mrgreen:

Σοβαρά τώρα.

Δεν με ενοχλεί καθόλου.

ΥΓ: Ακόμα περιμένω ολόκληρη τη σειρά φωτογραφιών με αυτά τα φοβερά 16-κορα (το πιάσατε το υπονούμενο) AMD συστήματα που έχεις για avatar.

XTCgr
29-11-04, 17:58
βασικά στην υπογραφή μου αρέσει πολύ το "τεντιμπόηδες" και το "ψυγειάκηδες":mrgreen:
Εννοείται πως δεν την έβαλα για να σε "πειράξω"
αν ο φίλος μου ψάξει επιτέλους να βρει το cd που έχει αποθηκευμένη την συλλογή i will let y know :wink:

WAntilles
29-11-04, 18:06
βασικά στην υπογραφή μου αρέσει πολύ το "τεντιμπόηδες" και το "ψυγειάκηδες":mrgreen:

Πότε-πότε με πιάνουν οι ομηρικές λεξιπλασίες μου. :mrgreen:


Εννοείται πως δεν την έβαλα για να σε "πειράξω"

Το ξέρω.

Άλλωστε τρέφω μεγάλη εκτίμηση για το πρόσωπό σου και είσαι από αυτούς που θέλω να γνωρίσω προσωπικά.


αν ο φίλος μου ψάξει επιτέλους να βρει το cd που έχει αποθηκευμένη την συλλογή i will let y know :wink:

Μην αργήσει πολύ γιατί θα πρέπει με κάτι να ντύσουμε το κουτί όταν θά 'χουμε σε μερικούς μήνες dual-cores. :mrgreen:

profitis
29-11-04, 18:38
η ισοτιμία μεταβάλλεται κάθε μέρα είτε προς όφελος σου είτε προς όφελος του μαγαζιού :wink: . Tα χρήματα που θα δεσμεύσουν απο την κάρτα σου θα είναι βάσει της τρέχουσας ισοτιμίας εκείνη την ημέρα. Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει πρόβλημα τελωνείου..τα μεταφορικά παίζουν στα 15euro συνήθως και απο την στιγμή που η παραγγελία σου θα φύγει απο αυτούς θα φτάσει στα χέρια σου σε 2-4 ημέρες (για θεσσαλονίκη κάνει 4 ημέρες και για αθήνα απο οτι ξέρω 2 ημέρες)
Σημ. αναφέρομαι σε παραγγελία απο www.overclockers.co.uk

Τhanks a lot DSL_worshipper...Οντώς,καπου στα 15 € παίζουνε τα μεταφορίκα απο το www.overclockers.co.uk ...Το τσέκαρα... :wink:

Κάπου είχα δει σε ένα forum οτι για παραγγελία απο αυτο το μαγαζι για εξώτερικο επιτρέπονται μόνο δέματα μέχρι δύο κιλα.Λογίκο μου ακούγεται...Αλλα δεν νομίζω ο επεξεργαστης να είναι πάνω απο δυο κιλα...

Πείτε βρε παιδία καμία συγκεκριμένη πρόταση για vga...Ως τώρα οι μισοί λενε μακρια απο 9800pro και οι αλλοι μισοι βουρ για 9800pro .Οι υλοποιήσεις της ΗSI είναι αξιόλογες;

Για δίσκο κατέληξα σε Seagate μιας και μετα ενταντικο
ψάξιμο σε forums υπερτερεί σε ταχύτητα.200gb ή 160 gb;Η διαφορά τους είναι στα 20€.Αλλα ήδη έχω ξεφύγει απο το αρχικο ποσο των 800.

WAntilles
29-11-04, 18:42
Ως τώρα οι μισοί λενε μακρια απο 9800pro και οι αλλοι μισοι βουρ για 9800pro.

Αυτοί οι έξυπνοι που σου λένε όχι σε κάτι, σου αντιπροτείνουν ταυτόχρονα και κάτι άλλο συγκεκριμένο, ή απλώς παρέχουν στείρα άρνηση;


Πείτε βρε παιδία καμία συγκεκριμένη πρόταση για vga...

Είτε 9800 Pro 128MB είτε 6600GT.


Οι υλοποιήσεις της ΗSI είναι αξιόλογες;

Μια χαρά είναι αλλά προσωπικά θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να αχρηστεύεται και το διπλανό PCI slot.

profitis
29-11-04, 18:46
Wantilles,σύνηθως οσοι λένε κατι συγκεκριμενο (9800pro) τα χώνουνε στην 6600gt και οι αλλοι το αντίθετο.

Έχει βγει μοντελο σε agp με 6600gt?

WAntilles
29-11-04, 18:52
Wantilles,σύνηθως οσοι λένε κατι συγκεκριμενο (9800pro) τα χώνουνε στην 6600gt και οι αλλοι το αντίθετο.

Απ' ό,τι έχω καταλάβει (αν και είμαι πίσω σε διάβασμα σχετικά με τη σειρά 6xxx της nVidia), οι 2 κάρτες έχουν εφάμιλλες επιδόσεις.

Αλλά γι' αυτό, ρώτα άλλους που το γνωρίζουν καλύτερα το θέμα, π.χ. τον DSL-Worshipper.

Προσωπικά, αν και χρόνια κατευχαριστημένος από 3 διαδοχικές γενιές ATi, υπό τις παρούσες συνθήκες θα έπαιρνα nVidia γιατί η ATi ξύνεται ασυστόλως στα 64-bit και στο Linux. Εάν δε τα συνδυάσεις και τα 2 (64-bit Linux) τότε κλάφτα Χαράλαμπε.


Έχει βγει μοντελο σε agp με 6600gt?

Γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος.

XTCgr
29-11-04, 19:49
είναι πολιτική του overclockers να μην στέλνει πάνω απο 2kgr ενα απο άλλα sites μπορείς να παραγγείλεις κουτιά,οθόνες ανω των 20+ kgr

6600GT για AGP έχει βγεί αλλά δεν ξέρω αν έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν,πάντως έχουν γίνει reviews απο sites. Η κάρτα πιστεύω οτι έχει την καλύτερη αναλογία αποδοσή/κόστος.
δες εδώ ( 6600GT ΣΕ AGP)
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2277

6600GT versus 9800προ
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2277&p=3
υπάρχει και ένα άλλο review

Πιστεύω το αργότερο σε 15 ημέρες θα έχουν κυκλοφορήσει (μάλλον νωρίτερα!)

για διαφορές μεταξύ 3200+ kai 3000+ (socket 939 ) δες και εδώ
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-90nm.html

Ο 200άρης seagate καλός-αυτόν έχω εδω και κανα 4μηνό αλλά να ξέρεις οτι παρόλο που είναι αθόρυβος ζεσταίνεται αρκετά

XTCgr
29-11-04, 19:51
ακόμη ένα (βαρίεμαι να κάνω edit στην προηγούμενη απάντηση) :mrgreen:

http://www.guru3d.com/article/Videocards/162/

WAntilles
29-11-04, 19:59
Άρα για να διορθώσω το προηγούμενο ποστ μου, σύμφωνα με τα links που παρέθεσε ο DSL-Worshipper, η 6600GT έχει σαφώς περισσότερη ιπποδύναμη από την 9800 Pro αλλά αυτό φαίνεται μόνο σε πολύ τελευταία παιχνίδια.

Να την προτιμήσεις Προφήτη.

profitis
29-11-04, 21:08
Άρα για να διορθώσω το προηγούμενο ποστ μου, σύμφωνα με τα links που παρέθεσε ο DSL-Worshipper, η 6600GT έχει σαφώς περισσότερη ιπποδύναμη από την 9800 Pro αλλά αυτό φαίνεται μόνο σε πολύ τελευταία παιχνίδια.

Να την προτιμήσεις Προφήτη.

Θα φάνει λιγό αργότερα όταν δεν θα υπάρχει μέγαλη δυνατοτήτα αναβαθμισεις της AGP κάρτας και όταν τα παιχνίδια θα έχουν πιο αυξημένες απαιτήσεις.





είναι πολιτική του overclockers να μην στέλνει πάνω απο 2kgr ενα απο άλλα sites μπορείς να παραγγείλεις κουτιά,οθόνες ανω των 20+ kgr

Ριξ'τε κάνα site για να τσέκαρω τίμες και να κάνω τις σχετικές συγκρίσεις.

Πάντως το πέρασμα στα 90nm της ΑΜD δεν δημιούργησε κανένα προβλημα,σώστα;

Έτσι και αλλιως αυριο ή μεθαυριο έρχεται η μητρικη,μέχρι που να έρθει και ο επεξεργάστης θα έχουνε περάσει αρκετές μερες και θα έχει κυκλοφορήσει.Οι τιμές για την 6600GT θα είναι οι ίδιες περιπού με την 9800pro;


Η θέρμοκρασια δεν με πολυκαίει κιόλας.Αλλωστε δεν πάω για οverclocking και ο 90nm είναι πολύ δροσέρος.Έχω ήδη 2 fan (8 cm).Αυτά με μεγαλύτερη διάμετρο δεν είναι που κάνουνε πολυ λιγότερο θόρυβο;Μήπως να τιμήσω και τιποτα ειδικες ψύκτρες και για τις μνήμες;

Εdit:Έχω αρχίσει να κάνω παρα πολλα ορθογραφίκα ενω παλιά ημουνα τσακάλι σε αυτα.... :(

XTCgr
29-11-04, 21:17
μερικά "αγγλικά"
www.overclock.co.uk
www.chillblast.co.uk
κανένα πρόβλημα όσον αφορά τα 90nm
η 6600GT αναμένεται αα παίξει στα 200euro

profitis
30-11-04, 18:15
H motherboard απο σήμερα το πρωί είναι στα χέρια μου....Πολύ ωραίο το κουτάκι με τα παρελκόμενα.

Πάμε για τον επεξεργάστη.Μου έχουνε μπει ψύλλοι να πάω να χτυπήσω έναν athlon 3500.Απο επιδόσεις είναι πολυ must.Αλλα είναι και πιο ακριβώς και στα 9 μικρα είναι πιο δροσεροί...Οποτε athlon 64 3200 s939

Οποιος ξέρει ημερομήνιες για την 6600Gt εδώ στην Ελλάδα ας το πει.

XTCgr
30-11-04, 18:27
όπως έχουν τα πραγματα μάλλον απο αγγλία θα την φέρεις...μέχρι να την κάνουν εισαγωγή οι δικοί μας εισαγωγείς.... χώρια που θα είναι και πιο φτηνή απο αγγλία

profitis
30-11-04, 18:43
Xμ...Μήπως ομώς είναι πάνω απο 2 κίλα που επιτρέπει το overcklockers;Θα δούμε..Ας πάρουμε πρώτα ολα τα αλλά και ας αφήσουμε τελεύταια την vga.

XTCgr
30-11-04, 19:43
δεν θα χεις πρόβλημα 8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.