PDA

Επιστροφή στο Forum : Για δείτε αυτό!! η Tellas τελικά κοιμάται??



vpafi
09-06-07, 12:16
--------------------------------------------------------------------------------

Η Forthnet έκανε την ανακοίνωση στις 05/06 οτι ολοι οι συνδρομητες νεοι και οι ήδη συνδρομητές, οι οποίοι εντάσσονται στο ιδιόκτητο δικτυο της forthnet θα υποστουν αναβαθμιση οι γραμμες τους στα 24mbps χωρις καμία επιβάρυνση!!!

Eίτε 1mb γραμμη σας , είτε 10mb (καλή ώρα , σε λίγο καιρό και εγώ) η συνδεση σας θα εκτοξευθει στα 24Mbps ! Μεγάλο βήμα προς τις Broadband υπηρεσίες...

Η αναβάθμιση θα ξεκινήσει την 1η Ιουλίου !
Σίγουρα χαρωπό γεγονός για όλους

Φυσικά η εταιρία προειδοποιεί οτι η ταχυτητα δεν ειναι εγγυημενη και εξαρταται απο τη ποιότητα του χαλκου της γραμμης σας !

Η όλη διαδικασία θα γίνει αυτόματα και δεν θα χρειαστεί καμία ενεργεια απο τη μεριά των πελατών!

Πρόσφατα η Forthnet αυξησε τη ταχυτητα συνδεσης της με το διεθνες δίκτυο στα 7gbs , προσπαθώντας να επιτύχει έτσι μεγαλύτερες ταχύτητες πρόσβασης !

Αναφορά στο site της εταιρίας εδώ
Last edited by Stathis on Σήμερα στις 02:20, edited 3 times in total
:hmm::hmm:

petrogazz
09-06-07, 12:19
Μέρες το συζητάμε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?goto=newpost&t=104392)
Τρία ίδια post στην σειρά, μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα;
:lock:

vpafi
09-06-07, 12:22
Στο τέλος όσοι έχουν zisto θα είναι σα να έχουν dial-up


Μέρες το συζητάμε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?goto=newpost&t=104392)
Τρία ίδια post στην σειρά, μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα;
:lock:

δεν ξερω πωσ να σβησω τα αλλα δυο help

petrogazz
09-06-07, 12:40
Μην ανησυχείς θα τα σβήσουν.

vpafi
09-06-07, 12:46
Μην ανησυχείς θα τα σβήσουν.

Thanks:):)

droulas13
09-06-07, 14:35
Παιδια τα 24 μ.μπ.π.σ. δεν χρειαζονται, μην τρελαθουμε τωρα. Καταρχας ελάχιστοι θα τα πιανουν, η περισσότεροι ουτε καν τα 15 δεν θα πιάνουν. Κατα δευτερο λόγο πιστεύω οτι το ειδανικό ειναι τα 8-10. Τα εγγυημένα 8 ειναι οτι χρειάζεσαι. Σου δίνει την δυνατότητα να κατεβαζεις ταινία άβι των 1,4 γκιγκα μόλις σε 20-30 λεπτα, και ενα επισόδειο των 350 μέγκα σε 5-7 λεπτά!!! Έλεος δηλαδη που αν καποιος θέλει κατι καλύτερο! Εννοείτε οτι βλέπεις ζωντανα τηλεόραση στο χαλαρο μη σου πω οτι μπορεις να κατεβαζεις με ικανοποιητικη ταχυτητα παράλληλα. Το θέμα είναι να σταθεροποιηθει και το απ στο 1 μ.μπ.π.σ. Εκει θα ειναι το τέλειο.



Επίσης κατι ακομα, η φορθνετ με 7 γκ.μπ.π.σ. διασύνδεση με εξωτερικο και αν λάβουμε υποψιν μια μέσω ορο 13 μ.μπ.π.σ. σύνδεση(με βαση την λογική οτι δεν είναι ολη δίπλα στο ντι.σ.λαμ
) μπορεί να ικανοποιήσει 540 πελάτες ταυτόχρονα και με μια καλη όπως θεωρείται αναλογια 1 προς 40 οι πελάτες πανε στους 21.000(δεν βάζω αναλογια 1 προσ 50 γιατι υπάρχουν και οι εκτός λ.λ.γιου. πελάτες)


Η τελας με 2.5 γκ.μπ.π.σ. διασύνδεση με εξωτερικο μπορει με την αναλογια 1 προς 40 και βάζοντας μια αναβαθμισμένη ταχυτητα των 8 μ.μπ.π.σ στους υπολογισμούς μου να ικανοποιήσει μόλις 13.000 συνδρομητές. Οπότε απαραιτητως πρέπει να κάνει βαρβατη αναβάθμιση καθως τωρα εχει 28.000 συνδρομητες απο τους οποίους εχουν πακέτο με νετ σιγουρα τουλάχιστον οι 12.000. Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που καθυστερείται αυτη η αναβάθμιση στα περισσοτερα απο τα 4 μ.μπ.π.σ.


Απο την αλλη όμως με αυτους τους ρυθμούς η φορθνετ που εχει ξανοιχτεί δεν θα αργίσει να μπουκώσει. Σε 2-3 μήνες οι 9.000 πελάτες χαλαρα θα έχουν περάσει τους 20.000. Και εχει και το θέμα των πάρα πολύ περισσότερων συνδρομητων εκτος λ.λ.γιου σε σχέση με την τελλάς που τρώνε μεγάλο μέρος του μπαντγοιτσ..

Ίδωμεν..

Spanos
09-06-07, 14:55
Ναι δε χρειάζονται, η forthnet είναι γ.τ.π. διασύνδεση, η τελλάς είναι μια χαρά, οι γραμμές, ο χαλκός μπλα μπλα.

Ξέρετε τι λέγανε οι παλιοί;

"Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια";)

aragorncb600
09-06-07, 15:07
τι δεν χρειαζοναι?ρε δεν παμε καλα γιατι θα μας χαλαγε να εχουμε24mbs εγω απαιτω και θελω μα εχω οσο γινεται μεγαλη ταχυτητα,καταρχας τον τελευταιο καιρο η ταχυτητα της τελλας σερνετε.
δεν εχω καταλαβει το σκεπτικο ορισμενων η τεχνολογια προχωραει πρεπει να προχωραμε και εμεις,τι θα μεινουμε στην 4αρα?συν που ειναι και το πιο ακριβο πακετο?για συνελθετε μερικοι ακου εκει τι να τις κανουμε μεγαλυτερες ταχυτητες.

droulas13
09-06-07, 15:43
Ενα ενα παιδια γιατι δεν διαβαζετε σωστα, κάνετε σαν να μην διαβασατε σωστα η' δεν ξέρετε να διαβάζετε.


ΟΥΤΕ ειπα οτι η τελλας ειναι σουπερ, ΟΥΤΕ είπα οτι η φόρθνετ ειναι γτπ, ΟΥΤΕ τίποτα απο αυτα που λετε.


Εγω το μόνο που ειπα ειναι το ΔΕΝ χρειάζεται κάποιος ιδιώτης πανω απο τα 10 μ.μπ.π.σ. Αν καταφέρεται να μου αποδείξετε το αντιθετο οκ. Σας παρέθεσα στατιστικα, σας είπα οτι η ταινια με 10 κατεβαίνει σε 25 λεπτα και ενα επισόδειο σε 5. Πραγματικά δεν βρισκω λόγο ΣΕ ΠΟΙΑ περίπτωση καποιος θα θέλει η ταινια να κατεβαινει πχ σε 15 λεπτά, σιγα την διαφορα.


Αντιθέτως αυτο που λεω ειναι οτι απο ένα σημειο και μετά αυτο μπορεί να λειτουργησει και μπουμερανγκ οταν δεν θα μπορεις πλεον να το υποστηριξεις.


Ουτε ειπα οτι οι τιμές της τελλας ειναι καλες. αντιθέτως πιστευω οτι βεβαιως και πρεπει να τις μειώσουν. Ουτε ειπα οτι απο ταχητυτες οι τελλας τελευταια τα παει καλα. Παιδια μην βλεπετε φαντασματα.`

iliask
09-06-07, 15:57
H τελλάς είναι σε διαδικασία πωλησης όπως όλοι ξέρετε! Αρα δυσκολα προχωράνε αυτή τη στιγμή επενδύσεις.Με δεδομένο ότι θέλουν να ξεκαθαρίσουν γρήγορα με την πώληση και επειδή έρχετε καλοκαίρι , και επίσης το νέο R.U.O ή όπως το λένε δεν έχει ακόμα στην πράξη εφαρμοστεί τα λέμε από Σεπτεμβριο λέω εγώ !

Spanos
09-06-07, 16:17
Εγω το μόνο που ειπα ειναι το ΔΕΝ χρειάζεται κάποιος ιδιώτης πανω απο τα 10 μ.μπ.π.σ. Αν καταφέρεται να μου αποδείξετε το αντιθετο οκ. Σας παρέθεσα στατιστικα, σας είπα οτι η ταινια με 10 κατεβαίνει σε 25 λεπτα και ενα επισόδειο σε 5. Πραγματικά δεν βρισκω λόγο ΣΕ ΠΟΙΑ περίπτωση καποιος θα θέλει η ταινια να κατεβαινει πχ σε 15 λεπτά, σιγα την διαφορα.




Όταν κάνεις οικογένεια με παιδιά και τρέχεις μεταξύ δουλειάς, παιδιών και σουπερ μάρκετ θα καταλάβεις και την αξία των 15 λεπτών ;)

no_logo
09-06-07, 16:52
Όταν κάνεις οικογένεια με παιδιά και τρέχεις μεταξύ δουλειάς, παιδιών και σουπερ μάρκετ θα καταλάβεις και την αξία των 15 λεπτών ;)

γιατί κάθεσαι από πάνω και περιμένεις να κατέβει;

vpafi
09-06-07, 16:55
Όταν κάνεις οικογένεια με παιδιά και τρέχεις μεταξύ δουλειάς, παιδιών και σουπερ μάρκετ θα καταλάβεις και την αξία των 15 λεπτών ;)

Συμφωνώ


γιατί κάθεσαι από πάνω και περιμένεις να κατέβει;

Οχι φίλε μου αλλά άλλο είναι να κατεβάσεις δυο ταινίες σε μιση ωριτσα και άλλο σε μια.Ετσι δεν είναι??/


H τελλάς είναι σε διαδικασία πωλησης όπως όλοι ξέρετε! Αρα δυσκολα προχωράνε αυτή τη στιγμή επενδύσεις.Με δεδομένο ότι θέλουν να ξεκαθαρίσουν γρήγορα με την πώληση και επειδή έρχετε καλοκαίρι , και επίσης το νέο R.U.O ή όπως το λένε δεν έχει ακόμα στην πράξη εφαρμοστεί τα λέμε από Σεπτεμβριο λέω εγώ !

Και αυτό σωστώ. Κάτσε να κατασταλάξουν τα πράματα και απο Σεπτεμβρη βλέπουμε.Ετσι κι αλλιως το modem που δίνει η tellas είναι μέχρι 24Mbps οποτε ισως εχει βλέψεις για ανεβασμα αλλιως θα εδινε modem adsl2 και όχι adsl2+. Αν κανω λαθος πειται μου.;);)

voger
09-06-07, 17:10
Πάντως βρε παιδιά, θα προτιμούσα 8, 10, 12 εγγυημένα πάρα 24 για να μοστράρονται και να έχεις ουσιαστικά 384k. Δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία με άλλους ιδιόκτητους γιατί δεν καλύπτομαι ακόμα αλλά από τι διαβάζω όλοι σέρνωνται

no_logo
09-06-07, 17:10
Οχι φίλε μου αλλά άλλο είναι να κατεβάσεις δυο ταινίες σε μιση ωριτσα και άλλο σε μια.Ετσι δεν είναι??/

καμία σημασία δεν έχει
εκτός και αν τις βλέπεις ταυτόχρονα

Haros
09-06-07, 17:13
Καλά εντάξει υπερβολή να μιλάμε για λίγα λεπτά, "αυτό κατεβαίνει σε 10 λεπτά ενώ το άλλο σε 5" κτλ.
Αλλά όταν μια άλλη εταιρία σου προσφέρει στα μισά χρήματα 6απλάσια (έστω θεωρητική) ταχύτητα, δεν υπάρχει καν λόγος να το συζητάς έστω και αν η τελική ταχύτητα που θα πιάσει είναι 8 - 9 - 10 mbit...
Εδώ μιλάμε ότι σε κάθε περίπτωση έχεις αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα στη μισή τιμή της τελλάς.
Εξάλλου τι πάει να πεί ότι κάποιος ιδιώτης δεν χρειάζεται πάνω απο 10mbit; Άν αυτά στα δείνουν στην καλύτερη τιμή της αγοράς ακόμα και αν δεν τα χρειάζεσαι θα πείς "όχι δεν τα χρειάζομαι" ;

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι το θέμα των 24mbit μπορεί να είναι ένα "διαφημιστικό τρικ" αλλά ας σκεφτούμε πωςη forthnet είχε την ανταγωνιστικότερη πρόταση με τα 10 Mbit που έδεινε... Φανταστείτε τώρα....

vpafi
09-06-07, 17:16
καμία σημασία δεν έχει
εκτός και αν τις βλέπεις ταυτόχρονα

Οχι φιλε μου. Αλλα δεν θα κατσω να περιμενω ποτε θα κατεβουν οι ταινιες.Θελω να τις κατεβασω τσακα τσακα για να συνεχισω και με αλλες δουλειες και κατεβασματα στο internet.Οπως και να το κάνεις ο χρόνος είναι χρήμα, τουλάχιστο για μενα.:oneup::oneup::oneup:

Και την τιμη να κατεβάσει η tellas στα ορια της forthnet πάλι ποιο ακριβη θα είναι την στιγμη που η forthnet στην ιδια τιμή θα δίνει 24 έστω και σαν φούσκα

Haros
09-06-07, 17:21
Καλά ρε παιδιά μη μπαίνουμε στη διαδικασία να σκεφτόμαστε τι έχουμε πραγματικά ανάγκη και τι όχι γιατί έτσι τα μισά πράγματα της καθημερινότητας μας δεν μας είναι αναγκαία :p

Προσωπικά προτιμώ πάντως να βλέπω download με 2mb/sec παρά με 430kb/sec μου κάνει δε μου κάνει ανάγκη... :lol:

vpafi
09-06-07, 17:27
Καλά ρε παιδιά μη μπαίνουμε στη διαδικασία να σκεφτόμαστε τι έχουμε πραγματικά ανάγκη και τι όχι γιατί έτσι τα μισά πράγματα της καθημερινότητας μας δεν μας είναι αναγκαία :p

Προσωπικά προτιμώ πάντως να βλέπω download με 2mb/sec παρά με 430kb/sec μου κάνει δεν μου κάνει ανάγκη... :lol:

Γιατι οχι?!! Εδώ κάθε χρόνο αλλάζουμε κινητο λεσ και αυτό που εχουμε δεν κάνει την δουλειά του, αλλα το καινουργιο εχει και καμερα 3mp και ας βγάλω μονο μια foto στην αρχη για να δω πωσ είναι.Αλλά να όπωσ είπες πολύ σωστά τα μισά πράγματα της καθημερινότητας μας δεν μας είναι αναγκαία :):):)

droulas13
09-06-07, 17:30
Δεν ειπε κανενας οτι ειναι ιδιο. Εξυπακουεται οτι 30 δεν ειναι το ιδιο με 60, και τα παιδια της πρωτης δημοτικου το ξερουν. Το ερωτημα ειναι και τι με αυτο? Που σε καιει ΤΟΣΟ πολυ.


Παιδια οκ, το καταλαβαινω και γω χιλιαρα εχω. Το να κανεις την χιλιαρα 4αρα και ποσο μαλλον 10αρα ειναι τεράστια διαφορα, αλλα απο κει και πανω δεν εχει ουσιώδη. Πεφτεις να κοιμιθεις και σηκώνεσαι μετα απο 8 ώρες και εχεις κατεβασει καμια 15αρια ταινιες η' 2 ολόκληρους κύκλους απο μια σειρά!!! Που τώρα για να κατεβάσω εναν δεν μου φτάνει ούτε μια μερα!!

Spanos
09-06-07, 17:37
καμία σημασία δεν έχει
εκτός και αν τις βλέπεις ταυτόχρονα


γιατί κάθεσαι από πάνω και περιμένεις να κατέβει;


Απο τη στιγμή που θα βάλεις να ξεκινήσει ένα κατέβασμα χρειάζεται κάποιος χρόνος για να ολοκληρωθεί που σε πολλούς δε είναι αρκετός, αυτό λέμε.

Haros
09-06-07, 17:39
droula γι'άυτο κι εγώ δεν στάθηκα στο σημείο αν όντως χρειαζόμαστε τόση ταχύτητα.

Απλά απο τη στιγμή που μου την προσφέρουν σε μια τόσο καλή τιμή δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σκεφτώ αν μου χρειάζεται ή όχι.

Στην τελική δεν με χαλάει να κατεβάζω μια ταίνια, 1-2 δισκογραφίες, να έχω μια web convertation με καμερούλα και να κάνω συγχρόνως και share τι γραμμούλα μου στο άλλο pc που θα το χρησιμοποιεί κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας. Υπερβολή; Ίσως. Αλλά στην παρούσα φάση αυτή η υπερβολή είναι η πιο φτηνή της αγοράς.

vpafi
09-06-07, 18:03
droula γι'άυτο κι εγώ δεν στάθηκα στο σημείο αν όντως χρειαζόμαστε τόση ταχύτητα.

Απλά απο τη στιγμή που μου την προσφέρουν σε μια τόσο καλή τιμή δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σκεφτώ αν μου χρειάζεται ή όχι.

Στην τελική δεν με χαλάει να κατεβάζω μια ταίνια, 1-2 δισκογραφίες, να έχω μια web convertation με καμερούλα και να κάνω συγχρόνως και share τι γραμμούλα μου στο άλλο pc που θα το χρησιμοποιεί κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας. Υπερβολή; Ίσως. Αλλά στην παρούσα φάση αυτή η υπερβολή είναι η πιο φτηνή της αγοράς.

ετσι φίλε μου.Οχι να μας χαρίζουν γα'ι'δαρο και εμείς να τον κοιτάμε στα δόντια:clap::clap::clap::respekt:

droulas13
09-06-07, 19:02
Απλά απο τη στιγμή που μου την προσφέρουν σε μια τόσο καλή τιμή δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σκεφτώ αν μου χρειάζεται ή όχι.


Κι ομως υπαρχει λογος να το σκεφτεις και τον παρεθεσα προηγουμενως.


Ο λογος ειναι αν και ποσο γρηγορα θα μπουκωσει η συνδεση, και οσο πιο πολλοι "βουτήξουν" τοσο πιο πολυ και γρηγορα θα μπουκωσει. Βεβαια αυτο το πραγμα εμας της τελλας καθολου δεν μας χαλαει αλλα τεσπα κουβεντα να γινεται.


Και επαναλαμβανω οτι ολο το θεμα ειναι η διασυνδεση με το εξωτερικο(και για τους θεσσαλονικιους επιπλεον η συνδεση αθηνας-θεσσαλονικης). Εκει η φορτηνετ τα παει καλα, τα 7 ειναι πολλα αλλα για ποσο καιρο μετα απο τετοιο ξανοιγμα? Εκει ειναι το θεμα.

Spanos
09-06-07, 19:10
Ο λογος ειναι αν και ποσο γρηγορα θα μπουκωσει η συνδεση, και οσο πιο πολλοι βουτήξουν τοσο πιο πολυ και γρηγορα θα μπουκωσει. Βεβαια αυτο το πραγμα εμας τις τελλας καθολου δεν μας χαλαει αλλα τεσπα κουβεντα να γινεται.


Και επαναλαμβανω οτι ολο το θεμα ειναι η διασυνδεση με το εξωτερικο(και για τους θεσσαλονικιους επιπλεον η συνδεση αθηνας-θεσσαλονικης). Εκει η φορτηνετ τα παει καλα, τα 7 ειναι πολλα αλλα για ποσο καιρο μετα απο τετοιο ξανοιγμα? Εκει ειναι το θεμα.


Να προσαρμόσουν τις συνδέσεις τότε στις ανάγκες των πελατών τους, δε θα προσαρμόσουμε εμείς τις δικές μας ανάγκες στις ανάγκες των μανατζαρέων της τελλάς και τις κάθε εταιρείας για να μην ξοδέψουν χρήματα για διασύνδεση. Ούτε θα μπούμε στη συντηρητική λογική του μένω μια ζωή στα ίδια και είμαι ευχαριστημένος.:down:

Ούτε με ενδιαφέρει τι θα κάνει η Φοθνέτ. Όταν τα παπαγαλάκια της Τελλάς διαδίδανε οτι έχει δικιά της οπτική ίνα με Ιταλία που με ένα κουμπί γίνεται 10Gpbs καλά ήταν (ετσι για να μην ξεχνιόμαστε);)

droulas13
09-06-07, 19:35
Σε ολα εχεις δικιο εκτος του οτι δεν με πιάνεις.


Με μια φραση λεω το εξεις. Αν πεσουμε ΟΛΟΙ μαζι στο μπουκαλι με το μελι μπορει να τελειωσει με την μια και μετα το σκαρφάλωμα του μπουκαλιου θέλει 1 χρονο να τα καταφερεις, αν με πιανεις..


Και αυτο ισχυει ειτε προκειται για την φορθνετ ειτε για την τελλας ειτε για οποιαδηποτε αλλη εταιρια.


Συνοψίζοντας, η φορτηνετ αυτην την στιγμη ειναι σε θεση υπεροχης, ξεκαθαρα σε σχεση με την τελλας. Η τελλας πρεπει να αναβαθμισει τις θπηρεσιες της και στο θεμα της αξιοπιστιας που το εχει χασει τελευταια αλλα και στο θεμα ταχητυτας/τιμης φροντιζοντας για την διασυνδεση της που κινδυνευει να τιγγαρει αν οχι με τα μεχρι τωρα δεδομενα, σιγουρα με μια αναβαθμιση στα 8-10. Ενω απο την αλλη η φορθνετ να μην επαναπαυτει διοτι με το κυμα πελατων που την περιμενει και με τα 24αρα γραμμη που απο 1 ιουλιου θα προσφερει, πρεπει απο τωρα να φροντισει για το μελλον..

aragorncb600
09-06-07, 20:20
μπορω να πω κατι? ειναι σιγουρο οτι κατεβαζετε ταινια σε δεκαπεντε λεπτα?εμενα κανει και μια ωρα που εχω και εγω ταχυτητα σαν την δικη σας.απο που κατεβαζετε?εγω με τορεντ εδω παιχνιδι και κανει ποση ωρα.

harry79
09-06-07, 23:46
φίλε ρόλο σημαντικό στο t@rrent παίζει το πόσους seeders έχει το t@rrent και πόσοι leechers τραβάνε. Προσωπικά όταν βρίσκω πάνω από 5-6 seeders κι ας τραβούν πολλοί, τα 400-410 τα πιάνω.

Godaemon
10-06-07, 00:25
Tότε είσαι τυχερός και βρίσκεις seeders απο μεγάλες γραμμές , γιατί αυτό που λες δεν στέκει.

haris1969the
10-06-07, 17:08
Ας σταθεροποιηθεί πρώτα στα 4 mbs χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και μετά ας μιλήσουμε για μεγαλύτερες ταχύτητες (τις οποίες όλοι επιθυμούμε)! Ξεχάσαμε όμως μήπως τα 384 του Οτε με τα οποία όλοι αρχίσαμε? Γιαυτό ας ευχόμαστε να είναι 4 σταθερά και δεν θα αργήσουν να έρθουν και τα πιο πολλά!

No-Name
10-06-07, 18:14
Ας σταθεροποιηθεί πρώτα στα 4 mbs χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και μετά ας μιλήσουμε για μεγαλύτερες ταχύτητες (τις οποίες όλοι επιθυμούμε)! Ξεχάσαμε όμως μήπως τα 384 του Οτε με τα οποία όλοι αρχίσαμε? Γιαυτό ας ευχόμαστε να είναι 4 σταθερά και δεν θα αργήσουν να έρθουν και τα πιο πολλά!

ήδη έχουν αργήσει εδώ και 2-3 μήνες

Godaemon
10-06-07, 18:38
Προσωπικά δεν με καίει μια αύξηση της ταχύτητας ,ας την κάνουν όποτε θέλουν , τα έχω ψιλοβαρεθεί και τα mbits και τις ταχύτητες ,

Η τιμή πονάει περισσότερο απο όλα , μια μείωση αρχικά της τιμής είναι τόσο δύσκολο να γίνει ??
Προφανώς όμως θα την ανακοινώσουν μαζί με τις μεγαλύτερες ταχύτητες...

No-Name
10-06-07, 20:48
Eπίσημα πλεον και η HOL δίνει μέχρι 20mbps....είναι η μόνη που δίνει ακόμα 4.Ανμένω με αγωνία την απάντηση της Tellas.

Δεν νομίζω να αργήσει, δεν την πάιρνει εξάλλου και για άλλες καθυστερήσεις

Haros
10-06-07, 21:06
Κι ομως υπαρχει λογος να το σκεφτεις και τον παρεθεσα προηγουμενως.


Ο λογος ειναι αν και ποσο γρηγορα θα μπουκωσει η συνδεση, και οσο πιο πολλοι "βουτήξουν" τοσο πιο πολυ και γρηγορα θα μπουκωσει. Βεβαια αυτο το πραγμα εμας της τελλας καθολου δεν μας χαλαει αλλα τεσπα κουβεντα να γινεται.


Και επαναλαμβανω οτι ολο το θεμα ειναι η διασυνδεση με το εξωτερικο(και για τους θεσσαλονικιους επιπλεον η συνδεση αθηνας-θεσσαλονικης). Εκει η φορτηνετ τα παει καλα, τα 7 ειναι πολλα αλλα για ποσο καιρο μετα απο τετοιο ξανοιγμα? Εκει ειναι το θεμα.


Εδώ περνάμε στο πρακτικό επίπεδο. Στο πρακτικό επίπεδο ναι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα και δεν πιστεύω ότι κανένας θα πιάσει ποτέ τις ταχύτητες της φορθνετ. Αλλά με τι το συγκρίνουμε αυτό το πρόβλημα; Με την τελλάς; Στην τελλάς δεν δουλεύουν σωστά τα 4 mbit που δίνει τώρα... τι να λέμε....

Χωρίς να θέλω να βγάλω κάποιον "άγιο" μέσα από το τηλεπικοινωνιακό χάος που υπάρχει στην Ελλάδα, βλέπω ότι η 4νετ είναι μόνη εταιρία που αναβαθμίζει και επενδύει συνεχώς στο δίκτυο της...

vpafi
10-06-07, 23:02
ήδη έχουν αργήσει εδώ και 2-3 μήνες

Απο Σεπτέμβρη μπορεί να παίζουμε με 10!!! γιαυτό λίγο υπομονή:oneup::oneup::oneup:

No-Name
10-06-07, 23:51
Απο Σεπτέμβρη μπορεί να παίζουμε με 10!!! γιαυτό λίγο υπομονή:oneup::oneup::oneup:

Πλάκα κάνεις έτσι?

Tτότε θα δίνουν ήδη 3-4 πάροχοι 3play

vpafi
11-06-07, 00:06
Αντε και πήρες 3play. Τι θα το κάνεις? Θα βλεπεις ολη μερα tv?Κατσε να παρουμε τα 10!! σταθερα και το 3play θα το δεις μια, δυο, τρεις.Μετα θα βαρεθείς γιατί θα θες να βγείς να κάνεις κατι άλλο, να μην αποξενωθείς.

Αλλά εσύ με την forthnet έχεις τώρα 10!! γιατί ξύνεσαι??!! Δεν είσαι μια χαρά???

No-Name
11-06-07, 00:10
Αλλά εσύ με την forthnet έχεις τώρα 10!! γιατί ξύνεσαι??!! Δεν είσαι μια χαρά???
Φίλες δεν κοιτάω το τομάρι μου μόνο.....αν έχεις παρακολουθήσει τη πορεία μου στο φόρουμ θα έχεις καταλάβει ότι με κόφτει ΟΛΗ η ευρυζωνικότητα στη χώρα μου.

όσο για το 3play....όταν το παρέχουν όπως πρέπει θα αναθεωρήσεις

Haros
11-06-07, 01:07
Απο Σεπτέμβρη μπορεί να παίζουμε με 10!!! γιαυτό λίγο υπομονή:oneup::oneup::oneup:

Τα μόνα 10 που μπορώ να φανταστώ ότι θα δώσει η τελλας είναι 10kbps :p :rofl:

gmmour
11-06-07, 03:45
Από Σεπτέμβρη 10Mbps;;; Τι ακούνε τα αυτάκια μου;;;

Η Forthnet έχει κερδίσει κατά κράτος την κούρσα των εντυπώσεων, σε σημείο που οι υπάλληλοι του 13800 της Tellas έχουν δασκαλευτεί και λένε το εξής θεϊκό: "Μην ακούτε τους άλλου που σας λένε ΜΕΧΡΙ κάποια ταχύτητα, εμείς σας λέμε 4Mbps και σας δίνουμε εγγυημένα 4Mbps"...

Ενώ η Forthnet που δίνει μέχρι 24 Mbps και πιάνει στη χειρότερη καμμιά δεκάρα είναι για τα μπάζα!
Ας σοβαρευτούν λίγο εκεί μέσα! Εγώ θα την κάνω με ελαφρά αν δεν βγάλουν τον κόφτη! Είπαμε είναι γύφτοι αλλά όχι και τόσο, αφού έτσι κι αλλιώς κατά μέσο όρο μία 12άρα θα πιάνει ο κόσμος, γιατί να βάζουν κόφτες τη στιγμή που η Forthnet τους έβγαλες τελείως και έχει κάνει αίσθηση!!!

Θα είναι πολύ βλάκες εκεί μέσα αν δεν ακολουθήσουν τη forthnet, έτσι κι αλλιώς δεν έχουν να χάσουν τίποτα (μόνο πελάτες αν δεν δράσουν γρήγορα)!!!

harry79
11-06-07, 09:50
Tότε είσαι τυχερός και βρίσκεις seeders απο μεγάλες γραμμές , γιατί αυτό που λες δεν στέκει.

Στέκει ή όχι, μια φορά κατεβάζω μια χαρά.

vpafi
11-06-07, 21:26
Φίλες δεν κοιτάω το τομάρι μου μόνο.....αν έχεις παρακολουθήσει τη πορεία μου στο φόρουμ θα έχεις καταλάβει ότι με κόφτει ΟΛΗ η ευρυζωνικότητα στη χώρα μου.

όσο για το 3play....όταν το παρέχουν όπως πρέπει θα αναθεωρήσεις

Συμφωνώ φίλε μου μαζι σου και sorry αν βγηκε οτι σε εθιξα καθε αλλο μακαρι ολοι να ηταν σαν κι εσενα εμενα και μερικους αλλους εδω μεσα αλλα δεν ειναι ετσι.Δυστυχως η ευρυζωνικοτητα στην ελλαδα ειναι ακομα ετη φωτος πισω και διστυχως παει με ρυθμους καρετα καρετα και αυτο επειδη σου λεει θα τους δωσουμε 4,10,20... με τιμες που στον Καναδα εχεις 100αρα τουλαχιστο.Και αυτο επειδη ειχαμε συνηθησει στο dial-up και στην 384 και η 4αρα μας φαινεται θεος και λεμε και τι ωραια τιμη.

Μετα τιμης!!!:oneup::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.