PDA

Επιστροφή στο Forum : Cd ανάποδα ή κανονικά



Martinstime
09-06-07, 13:00
Αλήθεια πως τοποθετείτε τα Cd σε μια επιφάνεια? Ανάποδα ή κανονικά?

Dimis
09-06-07, 17:07
Θέλει και ερώτηματα?
Πάντα ΑΝΑΠΟΔΑ προς αποφυγή χάραξης της επιφάνειας εγγραφής γιατί έστω και 1 χιλιοστό να κινηθεί μπορεί να γίνει ζημιά...

DSLaManiaC
09-06-07, 17:11
Ενώ ανάποδα πολυ εύκολα μπορεί να φύγει η μεμβράνη που καλύπτει το CD και να καταστραφεί τελείως.
Απάντηση: Στη θήκη τους.

AddictedToChaos
09-06-07, 17:11
Πάντα ανάποδα για να προστατεύονται απο γρατζουνιές.

Τον καφέ, τον ακουμπάς άνετα από πάνω στη συνέχεια :p

gallahant
09-06-07, 17:51
Όπως κάτσουν :lol:

marilopaido
09-06-07, 18:01
αναποδα γιατι αν γρατζουνιστουν μετα πανε τα cdακια!!!:p

pancon
09-06-07, 19:02
Όπως κάτσουν :lol:

+1 :lol:

(Ανάποδα πάντως, αν μείνουν βδομάδες ή και μήνες εκεί (:whistle:) γεμίζουν σκόνη και μετά θέλουν προσεκτικό καθάρισμα. Μερικές φορές τα βάζω κανονικά αλλά το ένα πάνω στο άλλο και κάτω κάτω βάζω το CD που έχει τα λιγότερα σημαντικά δεδομένα ή εκείνο το διαφανές πλαστικό σε σχήμα CD που έχουν μαζί τα cakeboxes αν υπάρχει κανένα τριγύρω)

john dubi
09-06-07, 23:27
Σε ξυλο με προκα!

manoulamou
09-06-07, 23:42
Τα βαζω για σκιαχτρα στη βεραντα,
αφου πρωτα κανω κομπους στο σκοινακι :p
απ οπου τα κρεμαω...

Martinstime
11-06-07, 09:48
Θέλει και ερώτηματα?
Πάντα ΑΝΑΠΟΔΑ προς αποφυγή χάραξης της επιφάνειας εγγραφής γιατί έστω και 1 χιλιοστό να κινηθεί μπορεί να γίνει ζημιά...

Έχεις υπόψη πόσο είναι το ενα χιλιοστό που λες? αν χαραχτεί ένα χιλιοστό κόβεις το cd στη μέση...:rofl::rofl::rofl::p

Η επίστρωση που έχουν πάνω τα δισκάκια σε περίπτωση που φύγει τότε απλά την έχουμε βάψει...

nmakry
11-06-07, 09:53
Πάνω σε ένα κομμάτι χαρτί για προστασία... γυαλόχαρτο κατά προτίμηση! :rofl::rofl::rofl:

skyliner34
14-06-07, 04:52
Εγώ έβαλα το CD του ubuntu ανάποδα στο Tray και βγήκε το πνεύμα του Μαντέλα... :scared:

frap
14-06-07, 12:04
Έχετε υπόψιν σας ότι το επίπεδο (στρώση υλικού) στο οποίο βρίσκονται τα δεδομένα είναι πολύ πιο κοντά στην "επάνω" επιφάνεια από ότι στην κάτω.

Έτσι μικρές γρατσουνιές στην κάτω δεν ενοχλούν ιδιαίτερα γιατί το laser εστιάζει αρκετά πιο μέσα. Αλλά, εάν προσπαθήσετε να γράψτε την ετικέτα του CD με στυλό bic την κάνατε τη ζημιά...

Αυτό δεν ισχύει στα DVD όπου το επίπεδο με τα δεδομένα απέχει αρκετά και από τις δύο μεριές.

Οπότε, τα CD προσεχτικά, με την "εγγράψιμη πλευρά" κάτω. Τα DVD όπως κάτσουν :) (αλλά εξίσου προσεχτικά...)

Martinstime
14-06-07, 15:41
Έχετε υπόψιν σας ότι το επίπεδο (στρώση υλικού) στο οποίο βρίσκονται τα δεδομένα είναι πολύ πιο κοντά στην "επάνω" επιφάνεια από ότι στην κάτω.

Έτσι μικρές γρατσουνιές στην κάτω δεν ενοχλούν ιδιαίτερα γιατί το laser εστιάζει αρκετά πιο μέσα. Αλλά, εάν προσπαθήσετε να γράψτε την ετικέτα του CD με στυλό bic την κάνατε τη ζημιά...

Αυτό δεν ισχύει στα DVD όπου το επίπεδο με τα δεδομένα απέχει αρκετά και από τις δύο μεριές.

Οπότε, τα CD προσεχτικά, με την "εγγράψιμη πλευρά" κάτω. Τα DVD όπως κάτσουν :) (αλλά εξίσου προσεχτικά...)
Έδω συμφωνούμε απόλυτα... :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt:

contime
14-06-07, 15:59
Τα βαζω για σκιαχτρα στη βεραντα,
αφου πρωτα κανω κομπους στο σκοινακι :p
απ οπου τα κρεμαω...

Eρχεται που λετε μια μερα ο πατερας μου σπιτι (60 χρονων-οταν ακουει ποντικι ψαχνει για φακα...:oops:) και μου ζηταει δισκακια...
Ωπα λεω...τι εγινε, αποφασισε ο πατερας να εκσυγχρονιστει? Λες να επιασαν τοπο τα κηρυγματα μου???:rolleyes:
Φανταστηκα οτι θα ηθελε να του γραψω κανενα τραγουδακι, οποτε ανοιγω το συρταρι και βγαζω κατι αγραφα...
Οχι δε θελω τετοια μου λεει...θελω να ειναι γυαλιστερα και απο τις 2 πλευρες...
Το ιδιο ειναι του απαντω...ουτως η αλλως απο τη μια πλευρα γινεται η εγγραφη...
Μα δεν το θελω για γραψιμο μου λεει, θελω να τα κρεμασω απο τη σκεπη στο χωριο!! Τα σπουργιτια μας λερωνουν συνεχεια τα καγκελα!!! Οποτε αν γυαλιζουν και απο τις 2 πλευρες θα κανουν καλυτερη δουλεια...:worthy::x:respekt:
Παλι καλα που ηρθε σε μενα και δεν πηγε σε κανενα πλαισιο...:rolleyes:

manoulamou
15-06-07, 10:44
Παντως εστω κι ετσι η τεχνολογια, εφτασε και στο τελευταιο σπιτι:p

Πολλοι προτιμουν τα μηχανηματα εγγραφης με το συρταρακι
ακριβως για να αποφευγονται οι γρατζουνιες κατα την εισαγωγη!!!
Οταν υπαρχει ετικετα δεν μπερδευεσαι πώς θα τα βαλεις ...

arisgr
15-06-07, 22:58
κανονικα για να μη σκονιζεται :)

kourampies
20-06-07, 05:54
Στη δουλειά σπανιότατα δε παίζει κάποιο cd λόγω γρατσουνιάς-λεκε. Αντιθέτως, το φαινόμενο με τα cd που έχουν φούσκες/γρατσουνιές στην πάνω πλευρά και δε παίζουν είναι καθημερινό (και όλα τα cd της δισκοθήκης μου είναι TY ceramic). Άρα μόνο με την εγγράψιμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.