PDA

Επιστροφή στο Forum : 24άρα σύνδεση - Χαμηλό upload



YAziDis
16-06-18, 18:21
Καλησπέρα,
Έχω μια σύνδεση σε μια αποθήκη όπου χρησιμοποιώ ένα data logger για να παρακολουθώ κάτι μηχανήματα, όπως επίσης έχω και κάμερες. Έχω μια σύνδεση 24/1 αλλά το upload μου σέρνεται. Κάποτε έπιανα 800+kbps και πλέον συγχρονίζει περίπου στα 500.
Όλα ξεκίνησαν από τα μέσα Μαϊου όπου απ'ότι είδα όταν πέρασα από την περιοχή, έχουν στείλει ήδη την καμπίνα vdsl οπότε υποθέτω πως περιμένουμε ηλεκτροδότηση και μετά ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ. Αυτή τη στιγμή ο χώρος μου από το ΑΚ είναι πάνω από τα 4 χλμ.
Μετά από τις εργασίες που λέτε ξεκίνησαν τα προβλήματα, και φυσικά δε μπορώ να πιάσω και γραμμή στον ΟΤΕ. Πριν από κανα δυο βδομάδες πετυχαίνω εντελώς τυχαία καθώς πήγαινα στην καμπίνα τον τεχνικό πεδίου, και του έλεγα τι πρόβλημα έχω, και μήπως μπορεί να δει τι παίζει γιατί καίγομαι! Εκείνη την ώρα μπήκε απ'το ταμπλετ του στη γραμμή του και είδε πως στη δική μου γραμμή υπάρχουν 2 profile (2 username). Μου λέει καλά πως έγινε αυτό; Ποιο είναι το δικό σου; Οπότε του λέω και μετά στρώνει για άλλες 3-4 μέρες η γραμμή. Το προηγούμενο ΣΚ, παίζει η γραμμή μου να άλλαξε πάνω από 100 ip, κάθε λίγο και λιγάκι να πέφτει, να συγχρονίζει κατι 1097/178 και κάτι τέτοια κουλά. Τελικά με παίρνει τηλέφωνο ο τεχνικός πεδίου από μόνος του, και μου λέει πως είχε πάει και είχε δεί πως ένα καλωδιάκι δεν το είχαν συνδέσει καλά και έπαιζε και πως από εδώ και πέρα δε θα έχω τέτοια προβλήματα. Πάλι σήμερα Σάββατο, μια βδομάδα μετά αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα. Έχω αλλάξει δε ξέρω γω πόσες ip.
Με το upload του λέω τι γίνεται; Αυτή τι στιγμή λέει δε μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Μπορώ με κάποιον τρόπο να παραπονεθώ και μόλις μπει το vdsl να με βάλουν σε vdsl profile 24/1 ?
Επίσης, γίνεται να μην συγχρονίζει καλά η γραμμή μου στο upload? Με μια που μίλησα στο τηλεφωνικό κέντρο μου έλεγε κάτι κουλά πως επειδή είμαι μακριά δε μπορώ να πιάσω μεγάλη ταχύτητα, και της λέω ναι, στο download, όχι να μη μπορώ να συγχρονίζω καλά στο upload. Μέχρι πριν τις εργασίες όλα καλά πηγαίνανε, μετά λέω τα κάνανε αχταρμά!

deniSun
16-06-18, 19:25
Με τις αλλαγές στις καμπίνες συνήθως κάνουν/προσθέτουν επιπλέον καλωδιώσεις.
Μικρά κομμάτια από την υφιστάμενη/παλιά καλωδίωση, ώστε να περνάνε ως τσόντα για να μπορέσουν να κουμπώσουν στις νέες κλέμες.
Σε αυτά τα κομμάτια υπάρχουν προβλήματα.
Το ίδιο συνέβει σε πολλούς.
Απλά περιμένεις ηλεκτροδότηση και ενεργοποίηση της καμπίνας.

YAziDis
16-06-18, 19:53
Καλά προς το παρόν το έδωσα και πάλι βλάβη. Με πήραν απ'τον ΟΤΕ μετά από 5 ώρες, και του λέω "ότι και να σου πω είναι λίγο.. Μπες απλά στη γραμμή μου και δες τις αποσυνδέσεις"
Σήμερα και μόνο είχα πάνω από 400 αποσυνδέσεις, ενώ από τη Δευτέρα μέχρι χθες άντε να ήταν καμιά 40αριά το πολύ. Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται μόνο Σ/Κ το όλο θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.