PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με νέες συνδέσεις, ταχύτητα και Modem;



Olympus
09-06-07, 16:11
Ειχα ADSL 2MB OTENET με το απλο Modem Sagem ( ConX) ΠΡΟΣΦΑΤΑ υην αναβαθμισα σε 8ΜΒ OTENET παλι.Μου εδωσαν ενα καινουργιο Modem-Router το SpeedTouch 530/530i v6.
Δεν το εχω τοποθετησει και δουλευω το παλιο ακομα επειδη καποιοι στην Otenet μου ειπαν οτι και με το παλιο κανω τη δουλεια μου ( ενω ενας αλλος μου ειχε πει οτι με το παλιο δεν θα δουλεει καθολου η γραμμη μου).
Τι πρεπει να κανω?
Σε παιχνιδια που παιζω παρατηρω μαλλον αυξημενα pings απο οτι με την 2ΜΒ γραμμη που ειχα πριν.
Τι πρεπει να κανω?
Να βαλω το καινουργιο Modem?
Πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις?
Να το συνδεσω μεσω USB η μεσω Ethernet ( εχει και τα δυο ).

No-Name
09-06-07, 16:12
Θα βαλεις το καινούριο και θα το συνδέσεις με ethernet αλλιώς δεν θα δείς προκοπή με το usb

stefkon
09-06-07, 16:27
Ειχα ADSL 2MB OTENET με το απλο Modem Sagem ( ConX) ΠΡΟΣΦΑΤΑ υην αναβαθμισα σε 8ΜΒ OTENET παλι.Μου εδωσαν ενα καινουργιο Modem-Router το SpeedTouch 530/530i v6.
Δεν το εχω τοποθετησει και δουλευω το παλιο ακομα επειδη καποιοι στην Otenet μου ειπαν οτι και με το παλιο κανω τη δουλεια μου ( ενω ενας αλλος μου ειχε πει οτι με το παλιο δεν θα δουλεει καθολου η γραμμη μου).
Τι πρεπει να κανω?
Σε παιχνιδια που παιζω παρατηρω μαλλον αυξημενα pings απο οτι με την 2ΜΒ γραμμη που ειχα πριν.
Τι πρεπει να κανω?
Να βαλω το καινουργιο Modem?
Πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις?
Να το συνδεσω μεσω USB η μεσω Ethernet ( εχει και τα δυο ).



Και το παλιό modem δουλεύει άνετα στα 8Mbps οπότε δεν έχεις πρόβλημα.
Το καινούργιο όμως είναι καλύτερο οπότε θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις αυτό κατά προτίμηση μέσω ethernet, αν έχει και ο Η/Υ σου κάρτα δικτύου, για καλύτερα αποτελέσματα.
Αν δεν έχει ο Η/Υ σου κάρτα δικτύου και δεν έχεις όρεξη να μπλέξεις, τότε αναγκαστικά μέσω usb.

No-Name
09-06-07, 16:31
Δεν είναι και μπλέξιμο να βάλει μια κάρτα δικτύου

stefkon
09-06-07, 17:02
Δεν είναι και μπλέξιμο να βάλει μια κάρτα δικτύου


Εννοείται ότι αν ξέρει να βάλει κάρτα δικτύου και φυσικά να την ρυθμίσει (αν χρειαστεί)έχει καλώς.
Αν δεν ξέρει όμως και δεν έχει κάποιον γνωστό του που να ξέρει από αυτά για να τον βοηθήσει, τότε ναι είναι μπλέξιμο (να πάει να αγοράσει την κάρτα, να ανοίξει τον Η/Υ του κ.τ.λ.)
Εκτός αν έχει όρεξη να μάθει :)

Olympus
09-06-07, 23:50
Εχει καρτα δικτυου ο Υπολογιστης μου διοτι εχω και εναν δευτερο σε δικτυο ( με απευθειας καλωδιο CAT 5 Δικτυου)
Ρε παιδια τελικα τι να κανω να αφησω το παλιο η να βαλω το καινουργιο.
Αν το παλιο με καλυπτει εως τα 8ΜΒ γιατι να το αλλαξω?

Πύρρος
10-06-07, 00:02
1. Γιατί το ethernet είναι ελαφρύτερο για τον Η/Υ σου και σταθερότερο (βλ. σχετικό thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7513))

2. Γιατί 530 + switch = και ο δεύτερος Η/Υ στο internet

3. Γιατί το 530v6 είναι ADSL2+ οπότε πιάνει τα 8 πιό άνετα, άρα έχεις λιγότερα errors/ disconnections κλπ.

4. Γιατί το να είσαι πίσω από ΝΑΤ προσφέρει καλύτερη ασφάλεια.

Olympus
10-06-07, 00:09
Ευχαριστω πολυ παιδες.
Διαφωτιστικο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.