PDA

Επιστροφή στο Forum : Annex M



Constantine4
20-06-18, 19:23
Χαιρετώ την παρέα!
Ασχολούμε με Streaming/Youtube και χρειάζομαι περισσότερο Upload.
VDSL δεν μπορώ να πάρω ακόμα έως το 2019 που έχει αναθέση η Wind και σκέφτομαι να γυρίσω το προφίλ σε Annex M στην Forthnet όπου είμαι τώρα για να μου δώσει 2,3MPBS Upload
από τα 0.80 που πιάνω τώρα. Το θέμα είναι ότι μπορώ να το γυρίσω σε Annex M στην Forthnet? και αν ναι πως? :P
Επίσης υπάρχει επιπλέον χρέωση; :)

bill2015
21-06-18, 11:49
Τους το ζητάς και στο αλλάζοουν εγω στη vodafone το ζήτησα και εγώ στη σύνδεση της δουλείας μου
Έχει μηδενική χρέωση

jkoukos
21-06-18, 16:08
Αν θυμάμαι καλά, η Forthnet το δίνει μόνο με σταθερή ΙΡ άρα έξτρα κόστος. Επίσης το πόσο ψηλά θα πιάνεις εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και το 2,3Mbps δεν είναι σίγουρο, το αντίθετο.

bill2015
21-06-18, 18:13
Άλλο η static ip και άλλο το annex m
στο annex m έχεις μέχρι 2046 και βάλε ανέβασμα ενώ με τη static ip πάιρνεις σταθερά τη ίδια ip

Constantine4
21-06-18, 18:18
Δίνει λοιπόν η Forthnet Annex M δωρεάν η είναι αναγκαστικό να πάω σε IP Static όπου σε χρεώνη;

- - - Updated - - -

Να προσθέσω ότι πριν 1 μήνα περίπου είχα μιλήσει με την εταιρία για static ip και μου είχε πει ότι δεν θα έβλεπα τεράστια διαφορά
και ο λόγος επειδή απέχω λίγα χιλιόμετρα από τον Α/Κ του ΟΤΕ. Έτσι αποφάσισα για annex m για αυτό θέλω να δω αν είναι εφικτό να μου γυρίσουν το κανάλι σε annex m και αν είναι δωρεάν αυτό.

jkoukos
21-06-18, 18:30
Ξέρω πολύ καλά τι είναι Static IP και τι Annex M. Όπως γνωρίζω ότι τον ίδιο καιρό παλαιότερα που είχα επί HOL δωρεάν Annex M, η Forthnet το έδινε μόνον αν είχες Static IP με κόστος τότε +8€ στο πάγιο (η Static).
Στο Annex M θεωρητικά πας μέχρι 3Mbps, αλλά πάνω από 2,5Mbps (για τεχνικούς λόγους) δεν ανεβαίνει πουθενά σε όλο τον πλανήτη. Στη χώρα μας και με το δίκτυο του ΟΤΕ (και ανά περιοχή) είναι αρκετά χαμηλότερα και συνήθως σε μεγάλες αποστάσεις παίζει 1,2 - 1,8Mbps.

Constantine4
21-06-18, 18:32
Παιδιά εγώ θέλω να ανεβάσω έως 1.50MPBS το Upload για καλύτερη ποιότητα Streaming δεν με ενδιαφέρει και 2 αν δεν πάω!
Οπότε τι κάνω; Παίρνω στατιστική IP με 8+ και μετά ζητάω Annex M;

jkoukos
21-06-18, 18:59
Θέλεις Annex M. Αλλά στην Forthnet παλαιότερα το έδινε δωρεάν μόνο αν είχες σταθερή ΙΡ και τότε αυτή κόστιζε +8€. Σήμερα βλέπω στον τιμοκατάλογο (http://www.nova.gr/files/1/Pricelists/nova_internet_pricelist_1217.pdf) κοστίζει +9,45€.
Παίρνεις τηλέφωνο ή στέλνεις email και ρωτάς αν ακόμη το δίνουν, με ποιες προϋποθέσεις και τι κόστος;

spyridop
21-06-18, 19:02
Ξέρω πολύ καλά τι είναι Static IP και τι Annex M. Όπως γνωρίζω ότι τον ίδιο καιρό παλαιότερα που είχα επί HOL δωρεάν Annex M, η Forthnet το έδινε μόνον αν είχες Static IP με κόστος τότε +8€ στο πάγιο (η Static).
Στο Annex M θεωρητικά πας μέχρι 3Mbps, αλλά πάνω από 2,5Mbps (για τεχνικούς λόγους) δεν ανεβαίνει πουθενά σε όλο τον πλανήτη. Στη χώρα μας και με το δίκτυο του ΟΤΕ (και ανά περιοχή) είναι αρκετά χαμηλότερα και συνήθως σε μεγάλες αποστάσεις παίζει 1,2 - 1,8Mbps.
Ακριβώς έτσι!
Για να έχει συνδρομητής της Nova Annex M πρέπει να αιτηθεί στατική IP πρώτα και η επιπλέον τελική επιβάρυνση είναι 9,45€
Επίσης οι πραγματικές ταχύτητες σε μεγάλες αποστάσεις είναι αυτές που περιγράφει o jkoukos :)
edit:
Με πρόλαβε!

Constantine4
21-06-18, 19:56
Μήπως μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς πάω για να τους στείλω μήνυμα μέσω ε-μαιλ;

jkoukos
21-06-18, 20:31
Δες εδώ (http://www.nova.gr/gr/exupiretisi-pelaton-/epikoinonia/). Έχει και το email στο κάτω μέρος της σελίδας.

bill2015
21-06-18, 23:00
Στη vodafone δωρεαν μας το έδωσαν αλλα οκ ο κάθε πάροχος έχει τη πολιτική του

borror
27-06-18, 12:15
Στην βόντα από όσο ξέρω το έχουν μόνο σε εταιρικά πακέτα δωρεάν το Annex M και όχι σε οικιακά

@ ADSLgr.com All rights reserved.