PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για 9105 & 9106 - split από: Μαζική αγορά USRo



Against_all_odds
12-11-04, 18:27
εμενα μου ηρθε σημερα το 9105 σημερα το πρωι,αλλα εχω μερικα προβληματα.

Kαταρχας εχτες μου ειχε ερθει το modem-δωρο απο την ASN και μου αναβοσβηναν τα πρασινα λαμπακια .ο τεχνικος που πειρα τηλ.στην ΑSN μου ειπε οτι δεν `συχγρονιζει` και μαλλον εχει προβλημα η γραμμη του ΟΤΕ.πειρα τον ΟΤΕ να αναφερω βλαβη.

και ερχομαι στο σημερα που μου ηρθε το usrobotics 9105.

κατι περιεργο: οταν δεν βαζω το φιλτρο που μου ειχε δωσει ο ΟΤΕ το λαμπακι που γραφει ADSL ειναι συνεχεια αναμενο.οταν βαζω το φιλτρο το λαβακι ειναι σβηστο!

επισης ,βαζω το cd με το Driver αλλα λεει οτι δεν εντοπιζει το modem, ουτε στην μια περιπτωση(με φιλτρο) ,ουτε στην αλλη(χωρις φιλτρο).


ερωτηση: απο την στιγμη που χωρις το φιλτρο το λαμπακι του adsl στο modem ειναι ανοιχτο ,σειμαινει οτι δεν εχω προβλημα με την γραμμη του ΟΤΕ ,η δεν εχει σημασια;

ερωτηση2: το driver γιατι δεν αναγνωριζει το modem (ασχετα με το αν εχει η δεν εχει προβλημα η γραμμη);

ερωτηση3: καποιος που το εχει μπορει να μου πει πως ακριβως το συνδεει μηπως εκαν τιποτα λαθος;

ps: ξαναεβαλα στην dial up για να γραψω εδω στο forum :cry:

WAntilles
12-11-04, 18:42
Against-All-Odds, για ethernet modem-router, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ DRIVER.

Against_all_odds
12-11-04, 18:53
το cd που ειχε μεσα στο modem εννοω! αυτο εβαλα και προσπαθησε να `detect` το modem και μου λεει οτι δεν μπορει!

δωστε μου καμια συμβουλη οποιος ξερει!

aesir
12-11-04, 18:58
Against_all_odds, ποστάρησε στο thread σχετικά με το 9105 ώστε να το δει και ο sdikr.

Το CD πάντως δεν χρειάζεται, δεν χρειάζεσαι το easyconfigurator.

koskan
12-11-04, 20:11
Ρε παιδια το urs 9105 εχει μεσα και spliter η πρεπει να αγορασω χωριστα ?
ξερει κανεις αν τα oteshop πουλανε ?

Against_all_odds
12-11-04, 20:18
δεν εχει.εμενα μου το ειχε στειλει ο ΟΤΕ

CaBrInHa
12-11-04, 21:37
Φιλε μου ακου. Οτι θες να κανεις να το κανεις απο το 192.168.1.1 .Αν δεν ειναι αυτο δοκιμασε το 192.168.0.1 . Το οτι αναβει το λαμπακι δεν λεει τιποτα. Σκοπος ειναι να αναβει το λαμπακι αυτο αλλα και το wan ip σε πρασινο .Αν εκανες τις ρυθμισεις και αναβει το adsl και οχι το αλλο σημαινει οτι ο οτε δεν εχει ενεργοποιησει τη γραμμη σου ή εχεις κανει λαθος ρυθμισεις. Για να σου βρισκει το μοντεμ βεβαιωσου οτι εχεις κανει τις αναλογες ρυθμισεις στο Local Area Network. Για οτι απορια εχεις πες μου. Εχω και εγω αυτο το μοντεμ.

sdikr
12-11-04, 22:16
Ρε παιδια το urs 9105 εχει μεσα και spliter η πρεπει να αγορασω χωριστα ?

αυτό στο δίνει δωρεαν ο Οτε όταν κάνεις την γραμμή σου adsl

Για τις ρυθμίσεις έχω γράψει, αν κάποιος έχει πρόβλημα ας κάνει πόστ σε εκείνο το νήμα
http://www.adslgr.com/forum/thread10648-0-asc-0.html

CaBrInHa
12-11-04, 22:23
Νομιζω δινει φιλτρο και οχι διαχωριστη. Και νομιζω το δινει αν αγορασεις τον εξοπλισμο απο τον ΟΤΕ.

sdikr
12-11-04, 22:30
Νομιζω δινει φιλτρο και οχι διαχωριστη. Και νομιζω το δινει αν αγορασεις τον εξοπλισμο απο τον ΟΤΕ.


OXI
from oteshop
3. Τo κόστος για επιπλέον φίλτρα, πέραν του ενός, που τυχόν χρειαστείτε. Το πρώτο φίλτρο παρέχεται δωρεάν.
(σε isdn είναι spliter αναγκαστικα)

nnn
12-11-04, 23:35
κατι περιεργο: οταν δεν βαζω το φιλτρο που μου ειχε δωσει ο ΟΤΕ το λαμπακι που γραφει ADSL ειναι συνεχεια αναμενο.οταν βαζω το φιλτρο το λαβακι ειναι σβηστο!


Έβαλες το φίλτρο πάνω στο router ?? :roll: .
Το φίλτρο είναι για τηλεφωνική συσκευή.

Το 9105 θα το συνδέσεις απευθείας πάνω στη γραμμή και αφού σου ανάβει το πράσινο λαμπάκι τότε συγχρονίζει με το dslam.

Για να δεις το 9105 θα πας στη σύνδεση δικτύου του υπολογιστή σου και θα δεις καταρχήν αν είναι ρυθμισμένο το Tcp/ip να παίρνει αυτόματα ip από το router.

Μετά θα ανοίξεις έναν Browser και θα πληκτρολογήσεις 192.168.1.1 και στο παράθυρο που θα σου βγάλει θα δώσεις user=admin & password=admin.

Από εκεί και μετά ακολουθώντας τις οδηγίες που έχει γράψει ο sdikr θα ρυθμίσεις τη σύνδεση σου με τα στοιχεία του isp σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.