PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2Play & ADSL - Εντυπώσεις και προβλήματα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

nnn
09-06-07, 22:50
Συνέχεια του http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1223651#post1223651

Hellraiser76
11-06-07, 00:47
Ας κανω σεφτε στο νεο thread...μολις συνειδητοποιησα οτι δεν μπορω να καλεσω κινητα Q telecom.

Επισης οταν καλω κινητα οποιασδηποτε εταιριας ακουγεται ενας μικρος θορυβος κατα τη διαρκεια της συνομιλιας.

Αυριο θα πεσει τηλεφωνο στην ΤΥ...

No-Name
11-06-07, 00:50
hellraiser καλο θα ήταν και τώρα να καλούσες σκέψου ότι θα έπιανες γρηγορότερα γραμμή.

skoupas
11-06-07, 01:00
Τώρα πέρασα έξω από τη forthnet και είδα φώτα. Δεν κοιμούνται μάλλον :p .
Πάρε μήπως τους πιάσεις. Πάντως και μένα κάνει κάτι θορύβους που και που όταν μιλάω. Σε σταθερά το έχω παρατηρήσει.
Α και το ρουτερ μου αυτήν την ώρα συγχρονίζει στα 5789/508. Ασανσέρ είναι. Το πρωι πιάνει 7300 και το βραδυ πατώνει.

Hellraiser76
11-06-07, 01:18
hellraiser καλο θα ήταν και τώρα να καλούσες σκέψου ότι θα έπιανες γρηγορότερα γραμμή.


Θα δοκιμασω μηπως και βγαλω γρηγορα γραμμη αλλα πανω απο 10 λεπτα δεν περιμενω!:p

Hellraiser76
11-06-07, 01:28
Τελικα ημουν τυχερος και εβγαλα γρηγορα γραμμη...το προβλημα ειναι στη φορητοτητα.

Κανονικα μολις γινει η φορητοτητα πρεπει ο ΟΤΕ αυτοματα να ενημερωσει ολους τους παροχους οτι πλεον οι κλησεις πρεπει να γινονται μεσω του δικτυου της Forthnet...στη δικια μου περιπτωση φαινεται ξεχασανε οτι υπαρχει μια εταιρια που λεγεται Q Telecom.

Του ειπα και για τον θορυβο στη γραμμη και μου ειπες πως θα κανουν καποιους ελεγχους και θα με ειδοποιησουν!

Ηθικο διδαγμα...αν ειστε βρυκολακας και αντεχετε στα ξενυχτια θα εχετε γρηγορη εξυπηρετηση απο την ΤΥ.:p

vaggospat13
11-06-07, 02:38
εγω παλι δεν εχω αναγνωριση οταν με παιρνουν απο κιν cosmote τι παιζει αραγε

No-Name
11-06-07, 02:54
η αναγνωριση ειναι ευαισθητο σημείο του 2play:down: εννοέιται ότι θα το αναφέρεις στη 4νετ άμεσα το πρόβλημα

vaggoulas
11-06-07, 03:09
εγω παλι δεν εχω αναγνωριση οταν με παιρνουν απο κιν cosmote τι παιζει αραγε
Μήπως υπάρχει ενεργή απόκρυψη και δεν τα βλέπεις?

vaggospat13
11-06-07, 03:46
οχι δεν παιζει αποκρυψη και γω cosmote εχω στο κιν και παλι δεν εμφανιζει τηλ οταν παιρνω απο το κιν στο σταθερο.Αυριο θα ειδοποιησω την forthnet για το προβλημα.

vigor83
11-06-07, 10:52
Μου ήρθε και ο δεύτερος λογαριασμός ο οποίος περιέχει και κλήσεις όχι μόνο πάγια όπως ο πρώτος. Επιβεβαιώνω λοιπόν ότι τα τηλέφωνα προς 801 δεν έχουν χρεωθεί. Ίσως επειδή είναι προς την ΤΥ τους.

Βέβαια εν τω μεταξύ έχω κάνει 2 κλήσεις προς 11888 αλλά στην online παρακολούθηση δεν μου γράφει τίποτα! Μόνο αστικές+υπεραστικές και σύνολο χρέωσης μηδέν. Ίδωμεν.

Fat Freddy
11-06-07, 11:42
Μήπως τα προβλήματα της αναγνώρισης είναι τελικά προβλήματα τ/φ συσκευής και δεν φταίει η 4νετ;

Το λέω γιατί εγώ έχω μια ασύρματη siemens συσκευή, όχι ακριβή, των ~35 ευρώ, και η αναγνώριση μου δουλεύει άψογα, δεν έχει χάσει μία μέχρι στιγμής.

btw πήρα επιστολή σήμερα από 4net με τους κωδικούς για την τηλεφωνία, όλα καλά :)

king_by_mistake
11-06-07, 12:03
Freddy πότε ενεργοποιήθηκες?

Εγώ ενεργοποιήθηκα θεωρητικά στις 11/5, ουσιαστικά στις 18/5 αλλά δεν έχω λάβει ακόμα κωδικούς για την τηλεφωνία...

Βασικά, ούτε sms έλαβα ποτέ, τους κωδικούς για το ιντερνετ τους πήρα τηλεφωνικά... Δεν πιστεύω να μου χρεώσουν τα τηλέφωνα και να ψάχνω στο μπαούλο για μολότωφ μετά...

Fat Freddy
11-06-07, 12:08
Freddy πότε ενεργοποιήθηκες?

Εγώ ενεργοποιήθηκα θεωρητικά στις 11/5, ουσιαστικά στις 18/5 αλλά δεν έχω λάβει ακόμα κωδικούς για την τηλεφωνία...

Βασικά, ούτε sms έλαβα ποτέ, τους κωδικούς για το ιντερνετ τους πήρα τηλεφωνικά... Δεν πιστεύω να μου χρεώσουν τα τηλέφωνα και να ψάχνω στο μπαούλο για μολότωφ μετά...

Σήμερα που πήρα τους κωδικούς για τη τηλεφωνία έμαθα ως επίσημη μέρα ενεργοποίησης την 9/5/07.

Κωδικούς για ίντερνετ δεν χρειάστηκα γιατί συνέχισα με το παλιό user name.

Αν έχεις 2play όχι soho οι κλήσεις είναι χωρίς καμιά χρέωση.

king_by_mistake
11-06-07, 12:13
Οι κωδικοί ήρθαν μαζί με λογαριασμό ή ως ξεχωριστή επιστολή?
Ρωτάω γιατί σε ανύποπτο χρόνο μου είχαν πεί ότι θα έρθουν μαζί με τον πρώτο λογαριασμό.

Επίσης την χρέωση των τηλεφώνων την αναφέρω γιατί έχει ειπωθεί πως η έναρξη της υπηρεσίας γίνεται επίσημα με την αποστολή του sms...

No-Name
11-06-07, 12:21
Μαζί με λογαριασμό έρχονται οι κωδικοι για τηλεφωνια

Fat Freddy
11-06-07, 12:24
Οι κωδικοί ήρθαν μαζί με λογαριασμό ή ως ξεχωριστή επιστολή?
Ρωτάω γιατί σε ανύποπτο χρόνο μου είχαν πεί ότι θα έρθουν μαζί με τον πρώτο λογαριασμό.

Επίσης την χρέωση των τηλεφώνων την αναφέρω γιατί έχει ειπωθεί πως η έναρξη της υπηρεσίας γίνεται επίσημα με την αποστολή του sms...

Η αλήθεια είναι ότι έχουν έχουν ειπωθεί πολλά και εγώ έτσι νόμιζα ότι θα τους πάρω με τον λογαριασμό. Τους πήρα σήμερα με μια ετεροχρονισμένη επιστολή καλωσορίσματος. Λογαριασμός δεν ήρθε ακόμα.

Sms δεν πήρα ποτέ, απλά όταν κατά τις 15/5 μου ήρθε ο εξοπλισμός τότε αντιλήφθηκα ότι έγινε η ενεργοποίηση και τους πήρα εγώ.

fanatikos
11-06-07, 12:34
Παιδιά καλησπέρα σας! Λυπάμε πραγματικά που το πρώτο ποστ μου είναι στα παράπονα αλλά πραγματικά τα έχω παίξει με την 4net. Στις 24/5 έγινε ενεργοποίηση του 2play στο νούμερό μου.
Με το τηλέφωνο όλα καλά. Κανένα πρόβλημα και καλή ποιότητα στην συνομιλία. Έχω πρόβλημα όμως με το net. Το USR 9112 που μου στείλανε δεν έχει συγχρονήσει ποτέ!!! Μα ποτέ λέμε!!!! Μετά από πολλές ώρες αναμονή και κουβέντα με τους τεχνικούς τους, δώθηκε σαν βλάβη στις 25/5. Έκτωτε τίποτα!!! Απλά δεν έχει γίνει τίποτα. Το ADSL συνεχίζει να μην συγχρονίζει, οι ώρες στην αναμονή άπειρες και οι απαντήσεις τους επιηκώς τρίχες! Μέχρι και καινούργιο adsl αγόρασα μήπως και είναι χαλασμένο το 9112 που μου στείλανε. Αλλά τίποτα και το καινούργιο δεν συγχρονίζει! Τι να κάνω πια δεν ξέρω. Άρχησα να απειλώ με καταγγελίες στο ΙΝΚΑ και στο υπουργείο εμπορείου. Παιδιά αν έχετε καμιά άλλη ιδέα, βοηθήστε σας παρακαλώ. Δεν βγάζω άκρη πλέον και έχω απογοητευτεί. Τόση ανευθυνότητα πια????

No-Name
11-06-07, 12:36
Kαλημέρα σου fanatike και καλώς ήρθες.

Στη γραμμή είχες adsl πριν?στον οτε η γραμμή σου ήταν pstn/isdn?

fanatikos
11-06-07, 12:50
Τίποτα φίλε μου. Τίποτα απολύτως. Μια απλή οικιακή PSTN γραμμή ήταν, με ένα τηλέφωνο επάνω. Ούτε adsl είχε μπει ποτέ επάνω ούτε τίποτα!

No-Name
11-06-07, 12:51
Φίλτρα/σπλίτερ έχεις βάλει ?

Βγάλτα όλα και βάλε το ροθτερ στη κεντρική πρίζα

apostolt
11-06-07, 12:58
Δοκιμασε να βαλεις το 9112 να συνχρονισει με αλλο προτοκολλο gdmt ή σκετο adsl2 οχι automatic και πες μας...

Fat Freddy
11-06-07, 13:20
Παιδιά καλησπέρα σας! Λυπάμε πραγματικά που το πρώτο ποστ μου είναι στα παράπονα αλλά πραγματικά τα έχω παίξει με την 4net. Στις 24/5 έγινε ενεργοποίηση του 2play στο νούμερό μου.
Με το τηλέφωνο όλα καλά. Κανένα πρόβλημα και καλή ποιότητα στην συνομιλία. Έχω πρόβλημα όμως με το net. Το USR 9112 που μου στείλανε δεν έχει συγχρονήσει ποτέ!!! Μα ποτέ λέμε!!!! Μετά από πολλές ώρες αναμονή και κουβέντα με τους τεχνικούς τους, δώθηκε σαν βλάβη στις 25/5. Έκτωτε τίποτα!!! Απλά δεν έχει γίνει τίποτα. Το ADSL συνεχίζει να μην συγχρονίζει, οι ώρες στην αναμονή άπειρες και οι απαντήσεις τους επιηκώς τρίχες! Μέχρι και καινούργιο adsl αγόρασα μήπως και είναι χαλασμένο το 9112 που μου στείλανε. Αλλά τίποτα και το καινούργιο δεν συγχρονίζει! Τι να κάνω πια δεν ξέρω. Άρχησα να απειλώ με καταγγελίες στο ΙΝΚΑ και στο υπουργείο εμπορείου. Παιδιά αν έχετε καμιά άλλη ιδέα, βοηθήστε σας παρακαλώ. Δεν βγάζω άκρη πλέον και έχω απογοητευτεί. Τόση ανευθυνότητα πια????

Εδώ και 10 περίπου μέρες μιλάω καθημερινά μαζί τους και τους έχω στείλει και κάμποσα email.
Περιμένω υπομονετικά στο τηλέφωνο, σημειώνω το όνομα του "σαϊνιού" που μιλάω ημερομηνία/ώρα κλήσης κλπ.

Κάθε μέρα ακούω τις ίδιες π@π@ριές ακριβώς:
- Η γραμμή σας όπως τη βλέπουμε απο δώ είναι πολύ καλή, ανεξήγητες οι αποσυνδέσεις.
- Βαλτε το usr στη κεντρική πρίζα του διαμερίσματος.
- Βγάλτε σπλίτερ και αλλάξτε φίλτρο στο τηλέφωνο.
- Αλλάξτε πρίζα
- Μάλλον είναι ελαττωματικό το usr πάρτε άλλο.

Κάθε μέρα τους απαντάω τα ίδια διατηρώντας τη ψυχραιμία μου:
Τα έχω κάνει όλα, άλλαξα πρίζα άλλαξα φίλτρο, έβγαλα το τηλέφωνο, έβαλα το ρούτερ μόνο του χωρίς σπλίτερ, πήρα άλλο ρούτερ zyxel p660hw, και το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο.

Περιμένω υπομονετικά (που θα πάει θα έρθει κάποια στιγμή) το τεχνικό τους να με επισκεφτεί.
Αφου ακούσω ότι ακούσω και από αυτόν και εφ' όσον συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, καταγγελία της σύμβασης με υπαιτιότητα τους, δεν υπάρχει άλλη λύση.

manolism3
11-06-07, 14:04
Τώρα πέρασα έξω από τη forthnet και είδα φώτα. Δεν κοιμούνται μάλλον :p .
Πάρε μήπως τους πιάσεις. Πάντως και μένα κάνει κάτι θορύβους που και που όταν μιλάω. Σε σταθερά το έχω παρατηρήσει.
Α και το ρουτερ μου αυτήν την ώρα συγχρονίζει στα 5789/508. Ασανσέρ είναι. Το πρωι πιάνει 7300 και το βραδυ πατώνει.

τι ήρθε η forthnet στη ΝΕΑΠΟΛΙ; :lol::lol::lol::lol:

Fat Freddy
11-06-07, 14:14
τι ήρθε η forthnet στη ΝΕΑΠΟΛΙ; :lol::lol::lol::lol:

:ontopic:

makiavely
11-06-07, 15:15
Noname να και τα στατιστικα της γραμμης :

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 19.3 20.7
Attenuation (dB): 18.0 9.1
Output Power (dBm): 18.6 12.2
Attainable Rate (Kbps): 22776 1053
Rate (Kbps): 9998 509

No-Name
11-06-07, 15:17
Χτύπα κιάλο αντέχω:p......attenuation 18......:oneup:

Τα βλέπω τα 22 να σου πέφτουν βαριά

makiavely
11-06-07, 15:19
χαχαχαχαχαχαχαχαχα:rofl::rofl:

Κατσε ακομα δεν συνηθισα τα 10

No-Name
11-06-07, 15:19
Το crypto ούτε για αστειο μην το συνδεσεις

makiavely
11-06-07, 15:22
Το ΣΥΝΕΔΕΣΑ ηδη...!!! :lol::lol:

No-Name
11-06-07, 15:22
Ελπίζω να σκέφτεσαι άμεση αγορά άλλου ρούτερ ;)

makiavely
11-06-07, 15:25
λες ε??? θα δοκιμασω με κανενος φιλου τωρα στην αρχη και αμα οντως εχει διαφορα εννοειται
Δυστυχως δεν ανοιγει το Msn με τπτ και δν ξερω γιατι....

makiavely
11-06-07, 15:46
Απορια : Το attenuation μπορει να αλλαξει αναλογα με το μοντεμ-ρουτερ???
Γιατι μαλλον εχει δικιο ο noname το crypto θελει πεταμα

Hellraiser76
11-06-07, 15:47
Λοιπον μετα απο τρεις μερες στο ιδιοκτητο της Forthnet τα προβληματα που εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης ειναι τα εξης:

-Δεν μπορω να καλεσω κινητα Q Telecom
-Οταν καλω καποιο κινητο οποιασδηποτε εταιριας ακουω ενα χαμηλο θορυβο στη συνομιλια.
-Οταν με παιρνουν τηλεφωνο εχει συμβει το κλασσικο να μην ακουει ο αλλος οτι καλει και ενα κουφο σημερα το πρωι που απαντησα και ακουγα τη φωνη μου μονο σαν αντιλλαλο.

Οσον αφορα το Ιντερνετ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τις ταχυτητες και το σερφαρισμα με μοναδικη εξαιρεση το πολυ συχνο time out που εχω ΜΟΝΟ στο adslgr.com!!!

No-Name
11-06-07, 15:47
Ίσως να αλλάξει αλλά πάνω από 5 μονάδες απόκλισης μην περιμένεις;)

hellraiser εφοσον εχεις δηλώσει βλάβη λογικά θα διορθωθεί...μην άγχεσαι απλά αν θές το βραδάκι(ξερεις εσύ)πάρε κάποιο τηλεφωνο να δεις τι παιζει;)

petrogazz
11-06-07, 15:54
Οσον αφορα το Ιντερνετ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τις ταχυτητες και το σερφαρισμα με μοναδικη εξαιρεση το πολυ συχνο time out που εχω ΜΟΝΟ στο adslgr.com!!!

Δυστυχώς συμβαίνει και σε άλλες σελίδες εξωτερικού, δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105411).

Hellraiser76
11-06-07, 16:09
Δυστυχώς συμβαίνει και σε άλλες σελίδες εξωτερικού, δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105411).

Ναι το παρακολουθω με ενδιαφερον το thread σας και περιμενω να δω αν θα σου απαντησουν απο την ΤΥ και τι θα σου πουνε.

Παντως τσαμπα στελνεις τα mail...δοκιμασε να παρεις ενα τηλ μετα τις 1 το βραδυ που ειναι πιο μικρες οι αναμονες μπας και βγαλεις ακρη.

petrogazz
11-06-07, 16:12
Παντως τσαμπα στελνεις τα mail...δοκιμασε να παρεις ενα τηλ μετα τις 1 το βραδυ που ειναι πιο μικρες οι αναμονες μπας και βγαλεις ακρη.
Το έχω αναφέρει δύο φορές τηλεφωνικά και δεν έγινε τίποτα.

Hellraiser76
11-06-07, 16:16
Α ωραια...η θαυμασια τεχνικη υποστηριξη της Forthnet ξαναχτυπα!:down:

riotshield
11-06-07, 16:24
δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα δεν μπορω να καλεσω καποια νουμερα 801, οπως της τραπεζας πειραιώς 801802803804 και vivaphone 8012008080. Απο ΤΥ μου ειπαν οτι οντως υπαρχουν καποια νουμερα που δεν μπορουμε να καλεσουμε(οπως πχ τη vivaphone που ειναι ανταγωνιστρια,αυτο ειναι απαραδεκτο!)

επισης εχω μια αλλη απορια.καθως προσπαθουσαμε να βρουμε λυση με τον τεχνικο, μου ειπε να δοκιμασω να καλεσω μεσς του δικτυου ΟΤΕ περνοντας 1777 πρωτα. Αυτο τι σημαίνει? οτι αν κανω κλησεις με 1777 θα λαβω λογαριασμό οτε? με πάγιο?wtf

fanatikos
11-06-07, 16:35
Φίλτρα/σπλίτερ έχεις βάλει ?

Βγάλτα όλα και βάλε το ροθτερ στη κεντρική πρίζα



Τα έχω κάνει όλα αυτά. Παράλληλα τηλέφωνα - φίλτρα, έβγαλα τα πάντα. Μόνον την κεντρική μπρίζα άφησα, με κατευθείαν το ρουτεράκι επάνω της. Τίποτα. Το ίδιο πράγμα.

fanatikos
11-06-07, 16:38
Δοκιμασε να βαλεις το 9112 να συνχρονισει με αλλο προτοκολλο gdmt ή σκετο adsl2 οχι automatic και πες μας...



ΟΚ θα το δοκιμάσω σήμερα το απόγευμα. Αν και δεν πιστεύω να γίνει τίποτα. Θα ξαναπροσπαθήσω και με το Zyxel (το καινούργιο ρουτεράκι που αγόρασα).

fanatikos
11-06-07, 16:43
Εδώ και 10 περίπου μέρες μιλάω καθημερινά μαζί τους και τους έχω στείλει και κάμποσα email.
Περιμένω υπομονετικά στο τηλέφωνο, σημειώνω το όνομα του "σαϊνιού" που μιλάω ημερομηνία/ώρα κλήσης κλπ.

Κάθε μέρα ακούω τις ίδιες π@π@ριές ακριβώς:
- Η γραμμή σας όπως τη βλέπουμε απο δώ είναι πολύ καλή, ανεξήγητες οι αποσυνδέσεις.
- Βαλτε το usr στη κεντρική πρίζα του διαμερίσματος.
- Βγάλτε σπλίτερ και αλλάξτε φίλτρο στο τηλέφωνο.
- Αλλάξτε πρίζα
- Μάλλον είναι ελαττωματικό το usr πάρτε άλλο.

Κάθε μέρα τους απαντάω τα ίδια διατηρώντας τη ψυχραιμία μου:
Τα έχω κάνει όλα, άλλαξα πρίζα άλλαξα φίλτρο, έβγαλα το τηλέφωνο, έβαλα το ρούτερ μόνο του χωρίς σπλίτερ, πήρα άλλο ρούτερ zyxel p660hw, και το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο.

Περιμένω υπομονετικά (που θα πάει θα έρθει κάποια στιγμή) το τεχνικό τους να με επισκεφτεί.
Αφου ακούσω ότι ακούσω και από αυτόν και εφ' όσον συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, καταγγελία της σύμβασης με υπαιτιότητα τους, δεν υπάρχει άλλη λύση.



Καρμπόν φίλε μου. Ακριβώς τα ίδια! Μέχρι και το δεύτερο ρουτεράκι που πήρες είναι το ίδιο με αυτό που πήρα. Σαν να έχω γράψει κασέτα με αυτά που μου είπαν, και την έχω βάλει να παίζει!!!
Τι να πω, γιατί τέτοια χάλια δεν καταλαβαίνω!!!

Fat Freddy
11-06-07, 17:33
Καρμπόν φίλε μου. Ακριβώς τα ίδια! Μέχρι και το δεύτερο ρουτεράκι που πήρες είναι το ίδιο με αυτό που πήρα. Σαν να έχω γράψει κασέτα με αυτά που μου είπαν, και την έχω βάλει να παίζει!!!
Τι να πω, γιατί τέτοια χάλια δεν καταλαβαίνω!!!

:oneup:

Α! Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν άκουσα καθόλου τη γνωστή ατάκα "φταίει ο ΟΤΕ",
φαίνεται το 'χουν πάρει χαμπάρι ότι αυτή η π@π@ριά δεν έχει απήχηση στα πλήθη και τους είπαν να την κόψουν. :innocent:

Fat Freddy
11-06-07, 17:42
δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα δεν μπορω να καλεσω καποια νουμερα 801, οπως της τραπεζας πειραιώς 801802803804 και vivaphone 8012008080. Απο ΤΥ μου ειπαν οτι οντως υπαρχουν καποια νουμερα που δεν μπορουμε να καλεσουμε(οπως πχ τη vivaphone που ειναι ανταγωνιστρια,αυτο ειναι απαραδεκτο!)

επισης εχω μια αλλη απορια.καθως προσπαθουσαμε να βρουμε λυση με τον τεχνικο, μου ειπε να δοκιμασω να καλεσω μεσς του δικτυου ΟΤΕ περνοντας 1777 πρωτα. Αυτο τι σημαίνει? οτι αν κανω κλησεις με 1777 θα λαβω λογαριασμό οτε? με πάγιο?wtf

Αλήθεια ξέρει κανείς αν υπάρχει στο συμβόλαιο τέτοιος όρος;
Στη ιστοσελίδα τους πάντως δεν αναφέρουν τίποτα σχετικό, δεν τους παίρνει άλλωστε.

Με ποιο δικαίωμα θα μας υποδείξουν αυτοί ποια τηλέφωνα μπορούμε να καλούμε από το σπίτι μας;
Αν θέλουν μπορούν να τα βάλουν με χρέωση, δικαίωμα τους, αλλά να τα αποκλείσουν ποιος τους νομιμοποιεί;
Όταν μάλιστα κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται πουθενά κατά πάσα πιθανότητα.

undeadpunk
11-06-07, 21:07
Downstream Rate: 3305 kbps
Upstream Rate: 508 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 20 db
Downstream Line Attenuation: 52 db
Upstream Line Attenuation: 13.5 db

οχι δν βρισκομαι χιλιομετρα μακρια απο το dslam, max 2km και πολυ λεω.
αφου παω με το ποδια σε 14λπτα.τα στατιστικα ειναι απαισια,εδω και εβδομαδες εχω δηλωσει βλαβη και δεν με εχουν εξυπηρετησει.Καποιος χρηστης εδω ονοματα δν λεμε οταν ειχα παραπονεθει αρχικα ειχε πει οτι βιαζομαι,λοιπον 1 μηνα μετα κ αμετρητα τελεφωνα η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο.καπου ειδα ενα χρηστη forthnet:oneup: εδω μεσα.Οποτε αυτο που λεω στην τεχνικη υποστηριξη θα το πω και εδω και αν θελει να μου στειλει Pm.
ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΣΟ ΟΣΟ ΑΠΛΑ ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΟ μια και καλη.. θελω 8-10mpbs, να μν εχω disconnect,να εχω καλη ποιοτητα ηχου,ολοι παραπονιουντε πως ειναι χαλια και δν με ακουνε.επισης καθε φορα π το τηλ κλεινει κανει disconnect το router, εχω ολα τα προβληματα τ κοσμου..:down:
αρχικα ΔΙΝΩ 150(εκατο πενηντα)ευρω σε οποιον τεχνικο μπορεσει να μου το φτιαξει πληρως, μια και καλη.δν αντεχω αλλο...:(:(


ακους φανταστικη forthnet??:clap:,θα πληρωσω! φερε τεχνικο να μου το φτιαξει, κανε κατι τελοσπαντων..:(

nils
11-06-07, 21:46
Downstream Rate: 3305 kbps
Upstream Rate: 508 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 20 db
Downstream Line Attenuation: 52 db
Upstream Line Attenuation: 13.5 db

οχι δν βρισκομαι χιλιομετρα μακρια απο το dslam, max 2km και πολυ λεω.
αφου παω με το ποδια σε 14λπτα.τα στατιστικα ειναι απαισια,εδω και εβδομαδες εχω δηλωσει βλαβη και δεν με εχουν εξυπηρετησει.Καποιος χρηστης εδω ονοματα δν λεμε οταν ειχα παραπονεθει αρχικα ειχε πει οτι βιαζομαι,λοιπον 1 μηνα μετα κ αμετρητα τελεφωνα η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο.καπου ειδα ενα χρηστη forthnet:oneup: εδω μεσα.Οποτε αυτο που λεω στην τεχνικη υποστηριξη θα το πω και εδω και αν θελει να μου στειλει Pm.
ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΣΟ ΟΣΟ ΑΠΛΑ ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΟ μια και καλη.. θελω 8-10mpbs, να μν εχω disconnect,να εχω καλη ποιοτητα ηχου,ολοι παραπονιουντε πως ειναι χαλια και δν με ακουνε.επισης καθε φορα π το τηλ κλεινει κανει disconnect το router, εχω ολα τα προβληματα τ κοσμου..:down:
αρχικα ΔΙΝΩ 150(εκατο πενηντα)ευρω σε οποιον τεχνικο μπορεσει να μου το φτιαξει πληρως, μια και καλη.δν αντεχω αλλο...:(:(


ακους φανταστικη forthnet??:clap:,θα πληρωσω! φερε τεχνικο να μου το φτιαξει, κανε κατι τελοσπαντων..:(




Να πας από εκεί αυτοπροσώπως και

α) να κάνεις αίτηση να αποζημιωθείς για τις μέρες που τυχόν δεν είχες υπηρεσία ή ότι δεν δουλεύει τελοσπάντων
β) να ζητήσεις να δείς κάποιον υπεύθυνο (όχι απλό τεχνικό)

vigor83
11-06-07, 21:59
Ίσως να αλλάξει αλλά πάνω από 5 μονάδες απόκλισης μην περιμένεις;)

hellraiser εφοσον εχεις δηλώσει βλάβη λογικά θα διορθωθεί...μην άγχεσαι απλά αν θές το βραδάκι(ξερεις εσύ)πάρε κάποιο τηλεφωνο να δεις τι παιζει;)


Το jetspeed 520 μου έβγαζε attenuation down/up 26.5/6.5
To 9112 μου βγάζει down/up 15/13 κάτι που είναι πολύ πιο φυσιολογικό μιας και είμαι περίπου στα 500-750 μέτρα από τον ΟΤΕ (βάλε και τις βόλτες του καλωδίου μέχρι να φτάσει).

Υ.Γ.: Πώς με κόβεις από 1η Ιουλίου; :p

harris
11-06-07, 22:12
Το jetspeed 520 μου έβγαζε attenuation down/up 26.5/6.5
To 9112 μου βγάζει down/up 15/13 κάτι που είναι πολύ πιο φυσιολογικό μιας και είμαι περίπου στα 500-750 μέτρα από τον ΟΤΕ (βάλε και τις βόλτες του καλωδίου μέχρι να φτάσει).

Υ.Γ.: Πώς με κόβεις από 1η Ιουλίου; :p

Με 15/13 σε κόβω για πολλά! ΟΛΑ!!! :clap:

Πάντως, αν και το 520 είναι για πέταμα, η διαφορά στις τιμές της εξασθαίνησης είναι εντυπωσιακές!!! :respekt:

nils
11-06-07, 22:22
Καλησπερίζω και επισήμως τους θαμώνες του νέου (συνεχιζόμενου) φόρουμ εντυπώσεων από το 2play και κάνω update στο πρόβλημά μου.

Αφού λοιπόν:
α) την Πέμπτη που πέρασε γίναν δύο απανωτές διακοπές του τηλεφώνου, όταν μίλαγα στο τηλέφωνο και δεχόμουν δεύτερη γραμμή (πρόβλημα με την αναμονής κλήσης),
β) ήταν η τρίτη βλάβη (τηλεφωνίας πάντα) από τότε που ενεργοποιήθηκα,
γ) η αναγνώριση κλήσεων πότε λειτουργεί και πότε όχι,
δ) Κάποιες φορές όταν μιλάω στο τηλέφωνο σε άσχετες φάσεις, ακούω ήχο σαν να πατάει κάποιος κουμπί σε καντράν (έχει αναφερθεί και από άλλους εδώ μέσα),
ε) Δήλωνα τις βλάβες στην Τ.Υ και όποτε ζήταγα να μιλήσω με έναν υπεύθυνο μου έλεγαν ότι θα με πάρει και με γράφαν,

για όλους τους παραπάνω λόγους πήγα σήμερα από εκεί και

α) έκανα αίτηση για αποζημίωση για τις μέρες που δεν είχα τηλέφωνο,
β) ζήτησα να δώ υπεύθυνο.

Εκεί έπεσε γέλιο καθώς αρχικά επιχείρησαν να μου δώσουν να μιλήσω με κάποιον τεχνικό τηλεφωνικά. Αρνήθηκα βέβαια γιατί ποιό το νόημα να πάω τότε από εκεί. Αφού καταλάβαν ότι δεν χωράτευα μου στείλαν κάποιον ο οποίος όταν τον ρώτησα τι θέση έχει μου συστήθηκε απλός τεχνικός ο άνθρωπος. Πήρε την άγουσα προς τα "αποδυτήρια" και αυτός και εκεί άρχισα να φορτώνω γιατί έκαναν ότι δεν καταλάβαιναν τι ζητούσα.
Τελικά μετά από ώρα εδέησα και είδα κάποιον υπεύθυνο. Μου είπε ότι:

1) η αναγνώριση είναι ένα πρόβλημα γενικότερο που αντιμετωπίζει η φόρθνετ σε κάποιες περιοχές και προβαίνουν σε αναβαθμίσεις, ωστόσο ακόμα το ψάχνουν.Άραγε γιατί επικαλούνται ότι μπορούν να το παράσχουν αν δεν μπορούν?
2) Παραδέχτηκε ότι στην περίπτωσή μου το πρόβλημα είναι δικό τους και όχι του ΟΤΕ. Η περίπτωση μου χαρακτηρίζεται... ιδιάζουσα καθότι ψάχνουν να δούν ακόμα τι γίνεται, ενώ το ψάχνουν και σε συνεργασία πιά και με τους προμηθευτές τους μήπως σε κάποιες περιπτώσεις ο εξοπλισμός αποδεικνύεται ακατάλληλος.
3) Σαν να κατάλαβα από το διάλογο ότι αντιμετωπίζουν προβλήματα ασυμβατότητας μεταξύ των δικών τους συστημάτων και λογισμικού και αυτών του ΟΤΕ καθότι από ένα σημείο και μετά υπάρχει και αυτός.
4) δεν ξέρουν τίποτα για το πρόβλημα του ήχου του πατήματος εν ώρα συνομιλίας. Τους είπα να δούν κανά φόρουμ.

Το κέρδος προς το παρόν ήταν τουλάχιστον ότι τώρα μπορώ να επικοινωνώ απευθείας μαζί του και να με ενημερώνει και να μην χάνομαι στις συμπληγάδες και την αναμονή της Τ.Υ.

Και ελπίζω σε καλύτερες μέρες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.