PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ πρέπει να κατεβάσει τις τιμες con-x



nikaux
09-06-07, 23:12
Εάν ο ΟΤΕ κατέβαζε τις τιμές του και γινότανε ποιο ανταγωνιστικός νομίζω δεν θα χρειαζόταν να δίνει θύρες και να φεύγουν μαζικά οι συνδρομητές του.
Δεν γίνετε να δίνει 8mbps στα 44 ευρό+το πάγιο σταθερού και ι Forthnet 24 ευρό τα 10 mbps συμπεριλαμβανομένου του σταθερού.
Νομίζω προσπαθούν να το κλείσουν το μαγαζί .

lewton
09-06-07, 23:20
Ο ΟΤΕ προσπαθεί να πουλήσει την εικόνα της ποιοτικής σύνδεσης και της σωστής εξυπηρέτησης πελατών.
Δεν ξέρω αν θα του κάτσει, αλλά αν του κάτσει όχι μόνο δε θα κλείσει το μαγαζί, αλλά θα πάει και πολύ καλά.

Κάτι μου λέει ότι δε θα του κάτσει, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που παίρνει τις αποφάσεις εκεί μέσα, οπότε δε σχολιάζω.

netrinos
09-06-07, 23:27
Δηλαδή βασίζεται στους άλλους (εναλλακτικούς). Αν είναι ποιοτικοί το έκλεισε το μαγαζί, αλλιώς έχει ελπίδες.

no_logo
09-06-07, 23:30
Εάν ο ΟΤΕ κατέβαζε τις τιμές του και γινότανε ποιο ανταγωνιστικός

αυτό θα το θέλαμε όλοι
αλλά πέρα από τα ευρώ που δίνεις στην Χ εταιρεία πες μου πόσο τιμολογείς
την υπομονή σου
την ψυχική σου ηρεμία
τις ανύπαρκτες εξυπηρετήσεις πελατών
τους ανύπαρκτους τεχνικούς
τις άσχημες παρεχόμενες υπηρεσίες για internet ή της τηλεφωνίας(δες το φόρουμ της tellas πχ)


νομίζω δεν θα χρειαζόταν να δίνει θύρες και να φεύγουν μαζικά οι συνδρομητές του.

αυτό που λες είναι άστοχο. 5 νοματαίοι από τους 10 δρόμους της Αθήνας που καλύπτουν οι "εναλλακτικοί" δεν είναι μαζική φυγή.
Θες ένα παράδειγμα;
Η on telecoms που έχει ξεσκιστεί στις διαφημίσεις ξέρεις πόσους έχει; Περίπου 2000 συνδρομητές. Πόσο μαζικό σου μοιάζει αυτό;


Δεν γίνετε να δίνει 8mbps στα 44 ευρό+το πάγιο σταθερού και ι Forthnet 24 ευρό τα 10 mbps συμπεριλαμβανομένου του σταθερού.
Νομίζω προσπαθούν να το κλείσουν το μαγαζί .

δες όλα τα παραπάνω

Πύρρος
09-06-07, 23:31
Νομίζω απλά αρμέγει όσους δεν έχουν κάλυψη από εναλλακτικούς. Δεν είναι και λίγοι :whistle:

ax8os.arouris
10-06-07, 01:17
Εγώ πιστεύω ότι κρατάει τις τιμές σε υψηλά επίπεδα γιατί οι εναλλακτικοί ακόμα δεν μπορούν να τον κοντράρουν σε θέματα ποιότητας, εξυπηρέτησης και αμεσότητας. Βέβαια αυτό δεν είναι και το πιο σωστό επιχειρηματικό σχέδιο (συμφωνώ με lewton και netrinos), γιατί δείχνει ότι η εταιρεία προτιμάει την βραχυπρόθεσμη κερδοσκοπία από μια μακροπρόθεσμη κερδοφορία μεγαλύτερων ποσών. Ο ΟΤΕ έχει τις βάσεις, ακόμα και σε μία απελευθερωμένη αγορά, να είναι κυρίαρχος στην ελληνική αγορά, και σημαντικότατος πάροχος στα Βαλκάνια και στα πέριξ. Ποιος όμως θα ασχοληθεί με το μέλλον του; Αφου το κράτος θέλει να τον ιδιωτικοποιήσει, και οι μέτοχοι δεν μπορούν να συνεννοηθούν με το κράτος ποτέ! Τώρα ειδικά που είναι και προεκλογική περίοδος...το θέμα του manager κλπ πάει σίγουρα ένα χρόνο μετά. Αν δεν κάνουν τίποτα εκπληκτικό οι εναλλακτικοι και κυρίως forthnet, on, tellas που για διάφορους λόγους πιστεύω ότι έχουν ή μπορούν να αποκτήσουν την δυναμική, οι τιμές θα πέσουν το πολύ 5 €.

GeorgeNorth
10-06-07, 01:23
Mετα τους 6 μηνες, θα δειτε πτωση των τιμων...

sverkalo
10-06-07, 01:30
Η δική μου εμπειρία λέει πως οι ιδιωτικές εταιρείες είναι πιό κρατικές από τον ΟΤΕ που είναι κρατική.
Ακόμη και αν μου έδινε στα ίδια χρήματα 38,5 τα 10Mbps η Forthnet, όπως ο ΟΤΕ μου δίνει τα 4, συγχωρέστε με αλλά πάλι ΟΤΕ θα έπαιρνα.
Για παράδειγμα αν και εδώ και ένα μήνα έχει λήξει η σύνδεση μου με Forthnet (χώρια τα προβλήματα που αντιμετώπισα) το site που είχα σε αυτούς ακόμη είναι ανεβασμένο.

tazio
10-06-07, 01:39
Δηλαδή βασίζεται στους άλλους (εναλλακτικούς). Αν είναι ποιοτικοί το έκλεισε το μαγαζί, αλλιώς έχει ελπίδες.


Πολύ πιο λογικό είναι το ΑΝ ρίξει τις τιμές (δε μπορεί ας είναι καλά η Ευρωπαϊκή ένωση και ο "υγιής" ανταγωνισμός) ο Ο.Τ.Ε. θα κλάψουν - κλείσουν πολλοί εναλλακτικοί, από το ΑΝ είναι ποιοτικοί το έκλεισε το μαγαζί. :)


Νομίζω απλά αρμέγει όσους δεν έχουν κάλυψη από εναλλακτικούς. Δεν είναι και λίγοι :whistle:


Ας είχαν τη δυνατότητα να καλύψουν κι αυτοί τους πολλούς. :)

lewton
10-06-07, 02:26
αυτό θα το θέλαμε όλοι
αλλά πέρα από τα ευρώ που δίνεις στην Χ εταιρεία πες μου πόσο τιμολογείς
την υπομονή σου
την ψυχική σου ηρεμία
τις ανύπαρκτες εξυπηρετήσεις πελατών
τους ανύπαρκτους τεχνικούς
τις άσχημες παρεχόμενες υπηρεσίες για internet ή της τηλεφωνίας(δες το φόρουμ της tellas πχ)



αυτό που λες είναι άστοχο. 5 νοματαίοι από τους 10 δρόμους της Αθήνας που καλύπτουν οι "εναλλακτικοί" δεν είναι μαζική φυγή.
Θες ένα παράδειγμα;
Η on telecoms που έχει ξεσκιστεί στις διαφημίσεις ξέρεις πόσους έχει; Περίπου 2000 συνδρομητές. Πόσο μαζικό σου μοιάζει αυτό;



δες όλα τα παραπάνω
Η Ναυτεμπορική κάνει λόγο για 6.000 πελάτες της On: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105001

nikaux
10-06-07, 02:56
αυτό θα το θέλαμε όλοι
αλλά πέρα από τα ευρώ που δίνεις στην Χ εταιρεία πες μου πόσο τιμολογείς
την υπομονή σου
την ψυχική σου ηρεμία
τις ανύπαρκτες εξυπηρετήσεις πελατών
τους ανύπαρκτους τεχνικούς
τις άσχημες παρεχόμενες υπηρεσίες για internet ή της τηλεφωνίας(δες το φόρουμ της tellas πχ)

Μέχρι το σημείο αυτό συμφωνώ !!


αυτό που λες είναι άστοχο. 5 νοματαίοι από τους 10 δρόμους της Αθήνας που καλύπτουν οι "εναλλακτικοί" δεν είναι μαζική φυγή.
Θες ένα παράδειγμα;
Η on telecoms που έχει ξεσκιστεί στις διαφημίσεις ξέρεις πόσους έχει; Περίπου 2000 συνδρομητές. Πόσο μαζικό σου μοιάζει αυτό;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105001
78.000 ήδη έφυγαν από τον ΟΤΕ , και να δούμε πόσοι μέχρι το τέλος του χρόνου.
Μη ξεχνάς ότι ο ΟΤΕ σύμφωνα με τον εεττ υποχρεώθηκε να παραδώσει στις εταιρίες TELLAS, TELEDOME, VIVODI και FORTHNET 42.600 επιπλέον ζεύγη συνδετικού καλωδίου για την εξυπηρέτηση αιτημάτων τοπικού βρόχου των καταναλωτών μέχρι το τέλος Ιουνίου 2007.

no_logo
10-06-07, 04:04
Η Ναυτεμπορική κάνει λόγο για 6.000 πελάτες της On: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105001



http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105001
78.000 ήδη έφυγαν από τον ΟΤΕ , και να δούμε πόσοι μέχρι το τέλος του χρόνου.


αυτό που λέω για την on telecoms είναι σύμφωνα με όσα λένε οι ίδιοι οι χρήστες της σε αυτό εδώ (http://http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=97949) το νήμα με βάση τους λογαριασμούς ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Οσο για την Ναυτεμπορική δεν της έχω καμία εκτίμηση και καμία εμπιστοσύνη.


Μη ξεχνάς ότι ο ΟΤΕ σύμφωνα με τον εεττ υποχρεώθηκε να παραδώσει στις εταιρίες TELLAS, TELEDOME, VIVODI και FORTHNET 42.600 επιπλέον ζεύγη συνδετικού καλωδίου για την εξυπηρέτηση αιτημάτων τοπικού βρόχου των καταναλωτών μέχρι το τέλος Ιουνίου 2007.

τι χρονικό ορίζοντα όμως έχει αυτή η αποφαση;
αν δηλαδή πρόκειται να εξυπηρετήσει τους "εναλλακτικούς" μέχρι το τέλος του 2007, δεν είναι κάτι φοβερό

sverkalo
10-06-07, 05:59
Ξέρει κανείς πόσοι χρήστες είναι στον ΟΤΕ;

icedfun
10-06-07, 11:14
O OTE σε αντίθεση με τους άλλους στηρίζετε και στην περιφέρεια...Μην ξεχνάτε οτι την κίνηση με το "ιδιόκτητο" την έκανε πρώτη η Vivodi και μετά έμεινε με υποσχέσεις επέκτασης του δικτύου της.Ο ΟΤΕ πάντα έτσι λειτουργεί...αφήνει τους άλλους να κάνουν κινήσεις.Δίνει 8 και ξέρει οτι μπορεί να δώσει 8.Μου φένεται πως πρέπει να ακολουθήσουμε το "όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι"...όχι τίποτα άλλο,απλά για να μην μας πιάσουνε με τα βρακιά κάτω.

Gordito
10-06-07, 11:21
Αν δε σοβαρευτουν οι εναλλακτικοι ο ΟΤΕ θα παραμενει η πιο ποιοτικη λυση

Οταν κανουν οι αλλοι 2-3-4-5 μηνες να ενεργοποιησουν θα χανουν πελατες

Chris_Nik
10-06-07, 12:17
Θέλει πολλά χρόνια για να μπορέσει να απειληθεί ο ΟΤΕ...
Προς το πάρων οι εναλλακτικοί δεν είναι αξιόπιστοι...


Καλο θα ηταν να υπαρχει ο ανταγωνισμος..... Ετσι πεφτουν οι τιμες....:whistle:

icedfun
10-06-07, 13:34
Τελικά μάλλον υπάρχει αρκετός κόσμος που πιστεύει οτι ο ΟΤΕ θα κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα στα 24mbit της Forthnet ε?

Τι θα μπορούσε υποθετικά να γίνει :

1η κίνηση - Μείωση Τιμών,κατάργηση 768 και αναβάθμιση μια ταχύτητα επάνω (κλασσικά)
2η κίνηση - Eξαγγελία νέων ταχυτήτων (10+mbit?)
3η κίνηση - IPTV (δείτε και το σχετικό thread) & νέα πακέτα
4η κίνηση - (όνειρο) - φθηνό SDSL στα 1/1mbit. <- ο κόσμος πεινάει για φθηνό upload ρεεεεεεε
5η κίνηση - (άπιαστο όνειρο) Κατάργηση/μείωση παγίου γραμμής pstn/isdn.

Jazzer
10-06-07, 13:35
Δεν πειράζει που πληρώνουμε παραπάνω , και διπλά και τριπλά στον ΟΤΕ για adsl + τηλεφωνία, πάντως κορόιδα δεν είμαστε, ας είναι σίγουροι μερικοί.
Όσοι από εμάς πήγαν σε εναλλακτική εταιρία και είχαν την ατυχία να μην έχουν ούτε τηλ. ούτε adsl για ημέρες όπως ο γράφων, γυρίσαμε πίσω στον ΟΤΕ, όπου τουλάχιστον αν σου κάτσει βλάβη θα υπάρξει άμεση ανταπόκριση και όχι αναμονή στην αναμονή !
Δεν πληρώνεις μόνο για παροχή υπηρεσιών αλλά κυρίως πληρώνεις για υποστήριξη, δυστυχώς ανύπαρκτη για πολλές εναλλακτικές εταιρίες.
Η ψυχική μας ηρεμία δεν κοστολογείται και η αποφυγή ταλαιπωρίας για κάποιους είναι στόχος ! :p

alfagama
10-06-07, 13:54
Τα πραγματα ειναι μαλλον πολυ απλα, ( η πολυ πιο περιπλοκα?).
Ο ΟΤΕ δεν μπορει να κατεβασει τις τιμες λογω Ε.Ε. για να μπορεσουν οι εναλλακτικοι να μπουν στο παιχνιδι.( αν ειχαν ΟΤΕ Βιβοντι 4νετ κ.α. ιδιες τιμες ποσες συνδεσεις θα ειχαν οι εναλλακτικοι?)
το παραπανω που πληρωνουμε ειναι ενα σημαντικο ποσο αλλα αφου με αυτο το ποσο πληρωνουμε την ψυχικη μας ηρεμια και την αδιαλειπτη λειτουργια εμενα δεν με πειραζει.
Η καθε συγκριση με εναλλακτικους θεωρω οτι ειναι αστοχη αφου δεν νομιζω οτικανεις μπορει να βαλει στον ιδιο κουβα τον Μαρινοπουλο και το μπακαλικο της γειτονιας.
μπορει καποιος να μου πει γιατι ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοι ειναι ΜΕΣΑ και μαλιστα καποιοι ειναι στα ορια να μας αφησουν ... χρονια?
Μπορει καποιος να μου πει, αυτοι που φωναζουν για για πορτες, τοπικους βρογχους ... κ.α., ποσα χρωστανε στον ΟΤΕ? και γιατι η κατα τα αλλα αξιαγαπητη ΕΕΤΕ δεν παρεμβαινει?
Δεν γραφω αλλα γιατι μπορει καποιος να πει οτι δουλευω στον ΟΤΕ:nono: η οτι τα παιρνω:nono:, δεν με λενε Κοκκαλη:whistle:,και ναι ΘΕΛΩ πιο πολλα απο τον ΟΤΕ αλλα σε αυτο δεν βοηθαει κανεις εναλλακτικος αρα αυτα που μου δινει ειναι προιον πιεσης των συνδρομητων του και του δικου του πργραμματος.

JoeBar
10-06-07, 14:16
Mετα τους 6 μηνες, θα δειτε πτωση των τιμων...
Και εγώ αυτή την αίσθηση έχω.

ax8os.arouris
10-06-07, 15:59
Τα πραγματα ειναι μαλλον πολυ απλα, ( η πολυ πιο περιπλοκα?).
Ο ΟΤΕ δεν μπορει να κατεβασει τις τιμες λογω Ε.Ε. για να μπορεσουν οι εναλλακτικοι να μπουν στο παιχνιδι.( αν ειχαν ΟΤΕ Βιβοντι 4νετ κ.α. ιδιες τιμες ποσες συνδεσεις θα ειχαν οι εναλλακτικοι?)
το παραπανω που πληρωνουμε ειναι ενα σημαντικο ποσο αλλα αφου με αυτο το ποσο πληρωνουμε την ψυχικη μας ηρεμια και την αδιαλειπτη λειτουργια εμενα δεν με πειραζει.
Η καθε συγκριση με εναλλακτικους θεωρω οτι ειναι αστοχη αφου δεν νομιζω οτικανεις μπορει να βαλει στον ιδιο κουβα τον Μαρινοπουλο και το μπακαλικο της γειτονιας.
μπορει καποιος να μου πει γιατι ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοι ειναι ΜΕΣΑ και μαλιστα καποιοι ειναι στα ορια να μας αφησουν ... χρονια?
Μπορει καποιος να μου πει, αυτοι που φωναζουν για για πορτες, τοπικους βρογχους ... κ.α., ποσα χρωστανε στον ΟΤΕ? και γιατι η κατα τα αλλα αξιαγαπητη ΕΕΤΕ δεν παρεμβαινει?
Δεν γραφω αλλα γιατι μπορει καποιος να πει οτι δουλευω στον ΟΤΕ:nono: η οτι τα παιρνω:nono:, δεν με λενε Κοκκαλη:whistle:,και ναι ΘΕΛΩ πιο πολλα απο τον ΟΤΕ αλλα σε αυτο δεν βοηθαει κανεις εναλλακτικος αρα αυτα που μου δινει ειναι προιον πιεσης των συνδρομητων του και του δικου του πργραμματος.


Αυτό για την ΕΕ που λες δεν το κατάλαβα! Δηλαδή η ΕΕ ορίζει τον τιμοκατάλογο των κρατικοδίετων επιχειρήσεων;;;
Όσον αφορά στα ποσά που χρωστάνε οι εναλλακτικοί, μην ξεχνάμε πως ο ΟΤΕ πολλές φορές δεν ενδιαφέρεται για την είσπραξή τους επειδή χρησιμοποιεί αυτά τα ποσά ως επιχειρηματολογία για να δικαιολογήσει τα εμπόδια που βάζει στους εναλλακτικούς. Αλλά μήπως υπάρχει κανείς που πιστεύει πως μπορούν οι εναλλακτικοί να αρχίσουν να κερδοφορούν από τώρα; Ακόμα βρίσκονται στο στάδιο της ανάπτυξης όλοι τους, και ο λόγος που κάνουν θεαματικές εμπορικές κινήσεις (πχ Forthnet, On) είναι για να πείσουν τους πιστωτές τους ότι τα κέρδη θα έρθουν και να μπορούν να βρίσκουν υπερπολύτιμους χρηματικούς πόρους. Η μόνη περίπτωση να απειλήσει κάποιος στο άμεσο μέλλον τον ΟΤΕ είναι να συνεργαστεί (ή να εξαγοραστεί) από μεγάλη ξένη εταιρεία με εμπειρία στο χώρο των τηλεπικοινωνιών και των ευρυζωνικών υπηρεσιών. (Αιγύπτιε έλα να μας σώσεις)

Μήπως θυμάται κανείς τις δηλώσεις που έκαναν πριν από 2-3 χρόνια διάφοροι απίθανοι "καθηγητές" και "ειδικοι" που έλεγαν ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να κάνει το βήμα στην ευρυζωνικότητα γιατί τα τηλεφωνικά δίκτυα της χώρας δεν μπορούν να σηκώσουν μεγάλες ταχύτητες και αναγκαστικά θα πάμε στο επόμενο βήμα και σε WiFi παροχή internet; Μόνο στα Σκόπια έχει γίνει αυτό!:lol:

alfagama
10-06-07, 16:37
Αυτό για την ΕΕ που λες δεν το κατάλαβα! Δηλαδή η ΕΕ ορίζει τον τιμοκατάλογο των κρατικοδίετων επιχειρήσεων;;;



Οχι αλλα ολοι γνωριζουν οτι στα πλαισια του "ελευθερου ανταγωνισμου" πρεπει ολες οι εταιρειες να εχουν " ισα δικαιωματα και ευκαιρειες" και σε περιπτωσεις που εχουμε να κανουμε με ΠΡΩΗΝ δημ.επιχειρησεις (γιατι αυτο ειναι πλεον ο ΟΤΕ) ψαχνουν να βρουν τροπους ωστε το πλεονεκτημα που εχουν αυτες οι εταιρειες να το εξισοροπισουν με αλλες ενεργειες (βλπ. τιμολογια).
και μην ξεχναμε το μεγαλο προβλημα που ειχε προκυψει απο το νομο περι εθελουσιας εξοδου που ειχε προτεινει η κυβερνηση.Ηταν τοσο μεγαλο το κοστος αυτης της προτασης που σιγουρα πηγε πισω το ολο προτζεκτ της ευρυζωνικοτητας και ευτυχως που δοθηκε γρηγορα λυση, γιατι πολλα απο οσα εχουν συμβει θα επρεπε να τα ειχαμε ξεχασει για πολυ καιρο.
βλεπεις ο ΟΤΕ αν και εταιρεια ιδ. δικαιου με μετοχες στο ΧΑΑ δεν εχει ακομα την "πολυτελεια" να πρατει οπως αυτος (η διοικηση του) κρινει.
Αντι λοιπον να βλεπουμε το δεντρο, ας δουμε το δασος (μικροκομματικα συμφεροντα) και ας αντιδρασουμε σωστα.

ax8os.arouris
10-06-07, 17:02
Αυτό με την εθελουσία καλά κάνεις και το θέτεις. Αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό αγγίζει την κυβέρνηση (την τωρίνη ή όποια άλλη) αντιθέτως έχει να κάνει με τα συνδικαλιστικά συμφέροντα. Είναι νομίζω γνωστό τοις πάση ότι οι συνδικαλιστές και του ΟΤΕ και της πλειονότητας των κρατικών ή των εταιρειών στις οποίες συμμετέχει το δημόσιο, δεν ενδιαφέρονται για το μέλλον των επιχειρήσεων στις οποίες εργάζονται. Ενδιαφέρονται για το πως θα πάρουν περισσότερα χρήματα βραχυπρόθεσμα και για το πως θα εξασφαλίσουν πιο πολλά εργασιακά δικαιώματα ακόμα και εις βάρος των μελλοντικών συναδέλφων τους, των νέων δηλαδή που θα προσληφθούν. Αυτό σαν παρένθεση για να μην τα ρίχνουμε όλα στις διοικήσεις. Ο Βουρλούμης, όσα στραβά κι αν του καταλογίσει κανείς, έχει έρθει σε ρίξη με τους "εργατοπατέρες" του ΟΤΕ γιατί δεν είναι διατεθημένος να τους κάνει όλα τα χατήρια. Αυτό είναι το κακό με το ελληνικό Δημόσιο, οι εργαζόμενοι σε αυτό σπάνια βάζουν το καλό της εταιρεία πάνω από το δικό τους συμφέρον ενώ. Αν και είναι οξύμωρο, στον ιδιωτικό τομέα δίνονται στον εργαζόμενο περισσότερα κίνητρα για να δεθεί "συναισθηματικά" με τον εργοδότη του, μολονότι δεν είναι εξασφαλισμένη η εργασία του όπως στο Δημόσιο (βλέπε μονιμότητα).
Ίσως θα έπρεπε να δοθεί και στο Δημόσιο περισσότερη μέριμνα στα μπόνους

@ ADSLgr.com All rights reserved.