PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS!! Φρενο στη ταχυτητα!!!



vkalog
10-06-07, 14:35
Εχω αντιληφθει κατι που δεν μου αρεσει καθολόυ!Εβαλα forthnet 2play και απο οτι εχω καταλαβει οι κυριοι στη forthnet καταγράφουν τις ip και μόλις ξεπεράσουν ένα όριο downloads σε mbytes , φρενάρουν την ταχύτητα!!!!!!Αλλαξα ip τουλάχιστον δέκα φορές και κατέβασα με τρείς διαφορετικές ταχύτητες!!!180- 220 , απο 430 - 450 και 750 ειμαι σιγουρος πως αυτο δεν εχει να κανει με το φορτο του δικτυου αφου το δοκιμαζω τωρα πολλες μερες και μολις αλλαζω ip κανοντας το ρουτερ restart αμεσως η ταχυτητα μου απο 180kb/s γινεται 950kb/s!!!!Δεδομενου οτι με την ιδια ip ολοι μας κατεβαζουμε μερα νυχτα θα εχουμε μεγαλο προβλημα !!Το ιδιο προβλημα εχουν φιλοι και γνωστοι μου οπως και ολοι χρηστες της υπηρεσιας οπως διαπιστωσα στο "διπλανο" site!!! Οποιος εχει παρατηρησει κατι ας ποσταρει την εμπειρια του εδω!!:(

No-Name
10-06-07, 15:10
Περιεργο διότι όσοι κλειδώνουμε στα 10mbps κατεβάζουμε συνεχεια με το μέγιστο

metkosas
10-06-07, 15:16
οντως περίεργο και εγώ στο μέγιστο ειμαι !

nrg_polini
10-06-07, 15:23
Απλα μπουκωνει το μοντεμ σου και με το restart επανερχονται οι ταχυτητες.

stefkon
10-06-07, 15:24
Εχω αντιληφθει κατι που δεν μου αρεσει καθολόυ!Εβαλα forthnet 2play και απο οτι εχω καταλαβει οι κυριοι στη forthnet καταγράφουν τις ip και μόλις ξεπεράσουν ένα όριο downloads σε mbytes , φρενάρουν την ταχύτητα!!!!!!Αλλαξα ip τουλάχιστον δέκα φορές και κατέβασα με τρείς διαφορετικές ταχύτητες!!!180- 220 , απο 430 - 450 και 750 ειμαι σιγουρος πως αυτο δεν εχει να κανει με το φορτο του δικτυου αφου το δοκιμαζω τωρα πολλες μερες και μολις αλλαζω ip κανοντας το ρουτερ restart αμεσως η ταχυτητα μου απο 180kb/s γινεται 950kb/s!!!!Δεδομενου οτι με την ιδια ip ολοι μας κατεβαζουμε μερα νυχτα θα εχουμε μεγαλο προβλημα !!Το ιδιο προβλημα εχουν φιλοι και γνωστοι μου οπως και ολοι χρηστες της υπηρεσιας οπως διαπιστωσα στο "διπλανο" site!!! Οποιος εχει παρατηρησει κατι ας ποσταρει την εμπειρια του εδω!!:(


Αυτό που λες "καταγράφουν τις ip και μόλις ξεπεράσουν ένα όριο downloads σε mbytes , φρενάρουν την ταχύτητα!!!!!!" δεν ισχύει γιατί όλοι στην υπηρεσία 2play & 2play soho θα κατεβάζαμε με χαμηλές ταχύτητες ή θα είχαμε περιορισμό των "πακέτων" που κατεβάζουμε.:)

29gk
10-06-07, 15:29
Ποιο μοντεμ εχεις ?

Οταν λες οτι δεν εχει σχεση με τον φορτο του δικτυου σου, κατεβαζεις απο εταιρεια η απο το σπιτι σου ?

vkalog
10-06-07, 15:35
Το router μου ειναι το zyxel P-660R-D1.να προσθεσω οτι και εγω κλειδωνω στα 10 mbps αλλα εχω παρατηρησει το φαινομενο αυτο.με το ιδιο router στο παρελθον ημουν συνδρομητης στη vivodi στα 4mbps και δεν μου ειχε συμβει ποτε κατι τετοιο δεν "μπουκωνε" δηλαδη.μακαρι να εχω αδικο ρε παιδια αλλα δεν ειναι μονο δικη μου διαπιστωση!
Υ.Γ. απο το σπιτι μου κατεβαζω και συνδεομαι απευθειας στο internet (οχι μεσω τοπικου δικτυου).

mastelos
10-06-07, 15:36
Συγκεκριμενα σημερα απο το πρωι πρεπει να εχω κατεβασει 8-9giga συνδεομαι με περιπου 9500

και μολις διαβασα αυτο που γραφεις εκανα ενα ftp απο ntua και το down ηταν παλι 960-980

οπως πρεπει δηλαδη ,θα το κοιταξω παραπανω να σιγουρευτω αλλα πριν πες μας οταν κανεις

δοκιμες τις κανεις στο ιδιο site/file?

Fat Freddy
10-06-07, 15:38
Δεδομενου οτι με την ιδια ip ολοι μας κατεβαζουμε μερα νυχτα θα εχουμε μεγαλο προβλημα !!

:?: Τι ακριβώς εννοείς :?:

vkalog
10-06-07, 15:41
ναι τις κανω απο δυο site τα γνωστα rapishare και forthnet.speedtest.gr οσον αφορα για το rapishare κατεβαζω το ιδιο αρχειο και εχω λογαριασμο premium sστο site αυτο!

vkalog
10-06-07, 15:43
:?: Τι ακριβώς εννοείς :?:
εννοω οτι δεν θα μπορουμε να κατεβαζουμε με τη μεγιστη ταχυτητα και θα πρεπει καθε τοσο να αλλαζουμε ip

rykios
10-06-07, 15:43
Εννοεί οτι μετά πού κάνει επανεκκίνηση αυτός , κάποιος άλλος άτυχος θα χρησιμοποιήσει το "καμμένο" IP :D

Σοβαρά τώρα, πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς οτι δεν είναι πρόβλημα του modem. Μπορέι να δουλευε καλά μέχρι τώρα, δε διαφωνεί κανείς, και μια ωραία μέρα να αρχισε λίγο να τα παιζει :D
Δοκίμασε μ ένα άλλο modem, έστω δανεικό απο φίλο. Ανταλλάτε modem για 2-3 μέρες , θα φανεί ΠΟΥ είναι το πρόβλημα ;)

No-Name
10-06-07, 15:43
Aπό rapidshare και φυσικά με premium account είναι κολλημένο στα 1.2mb/sec

karavagos
10-06-07, 15:49
Εχω αντιληφθει κατι που δεν μου αρεσει καθολόυ!Εβαλα forthnet 2play και απο οτι εχω καταλαβει οι κυριοι στη forthnet καταγράφουν τις ip και μόλις ξεπεράσουν ένα όριο downloads σε mbytes , φρενάρουν την ταχύτητα!!!!!!Αλλαξα ip τουλάχιστον δέκα φορές και κατέβασα με τρείς διαφορετικές ταχύτητες!!!180- 220 , απο 430 - 450 και 750 ειμαι σιγουρος πως αυτο δεν εχει να κανει με το φορτο του δικτυου αφου το δοκιμαζω τωρα πολλες μερες και μολις αλλαζω ip κανοντας το ρουτερ restart αμεσως η ταχυτητα μου απο 180kb/s γινεται 950kb/s!!!!Δεδομενου οτι με την ιδια ip ολοι μας κατεβαζουμε μερα νυχτα θα εχουμε μεγαλο προβλημα !!Το ιδιο προβλημα εχουν φιλοι και γνωστοι μου οπως και ολοι χρηστες της υπηρεσιας οπως διαπιστωσα στο "διπλανο" site!!! Οποιος εχει παρατηρησει κατι ας ποσταρει την εμπειρια του εδω!!:(

Που ακριβώς έχει αναφερθεί το ίδιο "πρόβλημα"? Έχεις κάποιο link?
Πες μας και την περιοχή σου αν δεν σου είναι κόπος.

vkalog
10-06-07, 15:52
Που ακριβώς έχει αναφερθεί το ίδιο "πρόβλημα"? Έχεις κάποιο link?
Πες μας και την περιοχή σου αν δεν σου είναι κόπος.
Ηλιουπολη μενω φιλε μου και οσους ξερω σε ηλιουπολη και αμπελοκηπους με forthnet dsl εχουν το ιδιο προβλημα!
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=175421&page=77
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=175421&page=77

No-Name
10-06-07, 15:54
3 ξέρω με 2play Aμπελοκήπους και δεν έχει κανένας προβλημα :hmm:

Fat Freddy
10-06-07, 15:57
Εννοεί οτι μετά πού κάνει επανεκκίνηση αυτός , κάποιος άλλος άτυχος θα χρησιμοποιήσει το "καμμένο" IP :D

Εγώ πάντως που "αλλάζω" ~30 ΙΡ το 24ώρο λόγω συνεχών αποσυνδέσεων δε μου 'χει τύχει ακόμα "καμμένη".

'Οταν δουλεύει πιάνει πάντα ταβάνι.
RS με πρέμιουμ +1000 σταθερά.
ftp.ntua.gr ~1000 σταθερά.

karavagos
10-06-07, 15:59
Ηλιουπολη μενω φιλε μου και οσους ξερω σε ηλιουπολη και αμπελοκηπους με forthnet dsl εχουν το ιδιο προβλημα!
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=175421&page=77
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=175421&page=77

Μάλλον κάτι δεν κάνετε σωστά. Γιατί οι δικοί μου γνωστοί στις ίδιες περιοχές δεν έχουν τέτοιο "πρόβλημα".

Μπορείς να γράψεις με λεπτομέρειες το πρόβλημά σου?
Πότε κατέβασες, από που κατέβασες, ποιο αρχείο κατέβασες, ποια ip είχες όταν το κατέβασες, ποιο speedtest έκανες, τι ώρα το έκανες, τι αποτελέσματα σου έβγαλε...

Επίσης τα links που δίνεις είναι και τα 2 ίδια και αναφέρονται σε περιορισμό του rapidshare:
http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1649577&postcount=1140
Επίσης το παραπάνω post το έχει κάνει χρήστης από Πετρούπολη.

vkalog
10-06-07, 16:08
Μάλλον κάτι δεν κάνετε σωστά. Γιατί οι δικοί μου γνωστοί στις ίδιες περιοχές δεν έχουν τέτοιο "πρόβλημα".

Μπορείς να γράψεις με λεπτομέρειες το πρόβλημά σου?
Πότε κατέβασες, από που κατέβασες, ποιο αρχείο κατέβασες, ποια ip είχες όταν το κατέβασες, ποιο speedtest έκανες, τι ώρα το έκανες, τι αποτελέσματα σου έβγαλε...

Επίσης τα links που δίνεις είναι και τα 2 ίδια και αναφέρονται σε περιορισμό του rapidshare:
http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1649577&postcount=1140
Επίσης το παραπάνω post το έχει κάνει χρήστης από Πετρούπολη.
"Χθες, 20:17 #1150
realestate
Senior Member

Εγγραφή: 13-03-2006
Περιοχή: Petroupolis Athens
Μηνύματα: 472

Προεπιλογή
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο prigipa_m Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να υποθέσω μέσω Global (Server)....
Είναι πολύ πιθανόν , αλλά σήμερα αντιμετώπισα το εξής παράδοξο...Αλλαξα ip τουλάχιστον δέκα φορές και κατέβασα με τρείς διαφορετικές ταχύτητες. Απο 180- 220 , απο 430 - 450 και 750!!Προφανώς καταγράφουν τις ip και μόλις ξεπεράσουν ένα όριο downloads σε gbytes , φρενάρουν την ταχύτητα !!Και επειδή σχεδόν ολες οι ip κατεβάζουν όλη μέρα και νύχτα θα έχουμε σίγουρα πρόβλημα!!"

Δεν νομιζω να αναφερεται σε περιορισμο του rapishare!!!

gaiorama
10-06-07, 16:11
Το router μου ειναι το zyxel P-660R-D1.να προσθεσω οτι και εγω κλειδωνω στα 10 mbps αλλα εχω παρατηρησει το φαινομενο αυτο.με το ιδιο router στο παρελθον ημουν συνδρομητης στη vivodi στα 4mbps και δεν μου ειχε συμβει ποτε κατι τετοιο δεν "μπουκωνε" δηλαδη.μακαρι να εχω αδικο ρε παιδια αλλα δεν ειναι μονο δικη μου διαπιστωση!
Υ.Γ. απο το σπιτι μου κατεβαζω και συνδεομαι απευθειας στο internet (οχι μεσω τοπικου δικτυου).

Προτίμησε ethernet σύνδεση τοπικά, το USB έχει αποδειχθεί προβληματικό σε σύγκριση, λόγω πληθώρα απο resaurces, ιδίως όταν είσαι 24/7 συνδεδεμένος.
Νομίζω με 10 ευροπουλάκια βρίσκεις ethernet κάρτα(σε περίπτωση που σε φρενάρει ο οικονομικός παράγοντας).

vkalog
10-06-07, 16:12
Προτίμησε ethernet σύνδεση τοπικά, το USB έχει αποδειχθεί προβληματικό σε σύγκριση, λόγω πληθώρα απο resaurces, ιδίως όταν είσαι 24/7 συνδεδεμένος.
Νομίζω με 10 ευροπουλάκια βρίσκεις ethernet κάρτα(σε περίπτωση που σε φρενάρει ο οικονομικός παράγοντας).
Με ethernet συνδεομαι και τωρα και στο παρελθον!Το συγκεκριμενο modem-router αλλωστε δεν εχει τη δυνατοτητα συνδεσης με usb!

agmarios
10-06-07, 16:14
Το router μου ειναι το zyxel P-660R-D1.να προσθεσω οτι και εγω κλειδωνω στα 10 mbps αλλα εχω παρατηρησει το φαινομενο αυτο.με το ιδιο router στο παρελθον ημουν συνδρομητης στη vivodi στα 4mbps και δεν μου ειχε συμβει ποτε κατι τετοιο δεν "μπουκωνε" δηλαδη.μακαρι να εχω αδικο ρε παιδια αλλα δεν ειναι μονο δικη μου διαπιστωση!
Υ.Γ. απο το σπιτι μου κατεβαζω και συνδεομαι απευθειας στο internet (οχι μεσω τοπικου δικτυου).

1. Το ότι δεν μπούκωνε στα 4 δεν σημαίνει ότι δεν μπουκώνει και στα 10
2. Αν παρακολουθούσαν πόσο κατεβάζεις θα ξέραν την προηγούμενη IP σου και δεν θα λυνόταν το πρόβλημα σου.

karavagos
10-06-07, 16:20
"Χθες, 20:17 #1150
realestate
Senior Member

Εγγραφή: 13-03-2006
Περιοχή: Petroupolis Athens
Μηνύματα: 472

Προεπιλογή
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο prigipa_m Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να υποθέσω μέσω Global (Server)....
Είναι πολύ πιθανόν , αλλά σήμερα αντιμετώπισα το εξής παράδοξο...Αλλαξα ip τουλάχιστον δέκα φορές και κατέβασα με τρείς διαφορετικές ταχύτητες. Απο 180- 220 , απο 430 - 450 και 750!!Προφανώς καταγράφουν τις ip και μόλις ξεπεράσουν ένα όριο downloads σε gbytes , φρενάρουν την ταχύτητα !!Και επειδή σχεδόν ολες οι ip κατεβάζουν όλη μέρα και νύχτα θα έχουμε σίγουρα πρόβλημα!!"

Δεν νομιζω να αναφερεται σε περιορισμο του rapishare!!!

Πάντως Πετρούπολη δεν έχει llu η Forthnet.

Πύρρος
10-06-07, 17:04
Δεν είναι κομμάτι παράλογο να σε κόβει η forthnet με βάση την κίνηση στην IP και όχι το account σου;

Αφού έτσι και αλλιώς ξέρουν πόσο usage έχεις κάνει στο account σου (https://services.forthnet.gr/dialupstatistics/manager/action/PortalLogin/template/Login.vm), αν ήθελαν, θα σε πήγαιναν καροτσάκι ακόμα και αν αλλαζες δεκαπέντε IP.

Executor
10-06-07, 17:13
Εχω αντιληφθει κατι που δεν μου αρεσει καθολόυ!Εβαλα forthnet 2play και απο οτι εχω καταλαβει οι κυριοι στη forthnet καταγράφουν τις ip και μόλις ξεπεράσουν ένα όριο downloads σε mbytes , φρενάρουν την ταχύτητα!!!!!!Αλλαξα ip τουλάχιστον δέκα φορές και κατέβασα με τρείς διαφορετικές ταχύτητες!!!180- 220 , απο 430 - 450 και 750 ειμαι σιγουρος πως αυτο δεν εχει να κανει με το φορτο του δικτυου αφου το δοκιμαζω τωρα πολλες μερες και μολις αλλαζω ip κανοντας το ρουτερ restart αμεσως η ταχυτητα μου απο 180kb/s γινεται 950kb/s!!!!Δεδομενου οτι με την ιδια ip ολοι μας κατεβαζουμε μερα νυχτα θα εχουμε μεγαλο προβλημα !!Το ιδιο προβλημα εχουν φιλοι και γνωστοι μου οπως και ολοι χρηστες της υπηρεσιας οπως διαπιστωσα στο "διπλανο" site!!! Οποιος εχει παρατηρησει κατι ας ποσταρει την εμπειρια του εδω!!:(

Ήμαρτον με την ημιμάθεια τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτόν τον τόπο πια..

realestate
10-06-07, 20:33
παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα .Επειδή είδα να αναφέρετε στο συγκεκριμένο thread το nickname μου αποφάσισα να εγγραφώ ( ολο και το ανέβαλα αν και παρακολουθώ το adslgr αρκετό καιρό ).Πρώτα απ΄ολα θέλω να διευκρινίσω οτι το 2play δεν αφορά την Πετρούπολη αλλά το γραφείο μου στο Περιστέρι . Δεύτερο και σημαντικό όταν έγραφα για φρενάρισμα ταχύτητας δεν αναφερόμουν στην forthnet , αλλά στον rapidshare που προφανώς κάτι μεγειρεύει ( θα το δείξει το εγγύς μέλλον )Και τρίτον και κλείνω , οι ταχύτητες είναι αυτές που ανέφερα και μάλιστα τόσο χαμηλές απο εχθές γιατί μεχρι τότε κατέβαζα απο 900 - 950 !!

GeorgeH
10-06-07, 21:04
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να δικαιολογεί τα λεγόμενα του vkalog για φρένο στην ταχύτητα. Βέβαια δεν είμαι premium member στο rapidshare για να παίρνω παραπάνω από ένα αρχείο παράλληλα, αλλά κατά τα άλλα οι ταχύτητες είναι υπέρ το δέον ικανοποιητικές σε όλους τους τομείς.

ΥΓ Αναφέρομαι στη δεύτερη σύνδεσή μου Forthnet 2Play 10Mbps/512Kbps

Stelios
10-06-07, 21:45
Μηπως το προβλημα προερχεται απο τα στατιστικα της γραμμης ? Παρακολουθα πως μεταβαλονται τα db με την ωρα και τα donwloads σου. Καποιες φορες τα db πεφτουν (η ανεβαινουν) με την παροδο του χρονου συνδεσης .

zatast
10-06-07, 21:56
παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα .... Δεύτερο και σημαντικό όταν έγραφα για φρενάρισμα ταχύτητας δεν αναφερόμουν στην forthnet , αλλά στον rapidshare που προφανώς κάτι μεγειρεύει ( θα το δείξει το εγγύς μέλλον )

το προβλημα αποκλειεται να οφειλεται στη forthnet αφου οι περισσοτεροι χρηστες δεν το αντιμετωπιζουν.μηπως οπως λεει ο realestate οφειλεται στο rapidshare?μονο στο κατεβασμα απο αυτο εχει αντιμετωπισει το προβλημα ο vkalog?

geobest99
10-06-07, 22:14
Εγώ πάντος δεν εχω αντιμετωπίσει ποτε μέχρι τώρα παρομιο πρόβλημα.
κατεβάζω κολημένα με 1,1 και 1,2

Hellraiser76
11-06-07, 00:43
Μα ρε παιδια ειναι δυνατον να το συζητατε στα σοβαρα αν ισχυει κατι τετοιο;:rofl:

ZHUL
11-06-07, 09:07
να ρωτήσω μία απορρία, πως μπορώ να έχω και εγώ premium Λογαριασμό rapidshare. εννοώ τι διαδικασία χρειάζεται για να αποκτήσω_.............

Fat Freddy
11-06-07, 09:20
να ρωτήσω μία απορρία, πως μπορώ να έχω και εγώ premium Λογαριασμό rapidshare. εννοώ τι διαδικασία χρειάζεται για να αποκτήσω_.............

Πήγαινε στο παρακάτω λινκ για οδηγίες

http://rapidshare.com/en/premium.html

THEMIS_S
12-06-07, 06:06
καλημερα

Εχω παρατηρησει το εξης ,ενω εχω αφησει το dc++ να κατεβαζει το βραδυ το πρωι εχει
αλλαξει η ip και εχω αποσυνδεθει.
Δεν ειναι ομως μια φορα το εχω παρατηρησει επανηλημενα.
Ειμαι σε eth και εχω κανει και firmware upgrade στο usr.

download noise margin εχω κυμαινομενο απο 18 εως και 14 .Γενικως παντως ακομα και κλειστος
να ειναι ο υπολογιστης μολις ανοιξω δινει καινουργια ip ενω παλιοτερα με την forthnet αλλα μεσω
οτε κραταγε τη ip για μερες.(το εβλεπα μεσω dnsorg).

Ειναι φυσιολογικο να αλλαζει η ip 2-3 φορες τη μερα?

GeorgeH
12-06-07, 13:29
Εξαρτάται τι εννοείς φυσιολογικό. Αν σε πετάει έξω τότε μπορεί να αλλάζει και αντίστοιχες φορές ip.
Πάντως το normal δεν είναι αυτό που συμβαίνει στην περίπτωσή σου. Μόλις ανοίγεις το pc δεν πρέπει να αλλάζει η ip εκτός και αν αυτό που λες το παρατήρησες τυχαία μια φορά.
Το noise margin μερικές φορές έχει αποκλίσεις χωρίς να συμβαίνει τίποτα το τραγικό.
Αν το πρόβλημά σου συνεχιστεί επικοινώνησε με το τεχνικό τμήμα μπας και σε βοηθήσουν περισότερο.

Fat Freddy
12-06-07, 13:40
Ειναι φυσιολογικο να αλλαζει η ip 2-3 φορες τη μερα?

Φυσιολογικό δεν είναι βέβαια αλλά σίγουρα είναι αμελητέο σε σχέση με μένα που π.χ. εχτές είχα ~40 από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα.

Φαίνεται ότι είναι γενικευμένο το πρόβλημα της 4νετ.

hemlock
12-06-07, 13:50
Φυσιολογικό δεν είναι βέβαια αλλά σίγουρα είναι αμελητέο σε σχέση με μένα που π.χ. εχτές είχα ~40 από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα.

Φαίνεται ότι είναι γενικευμένο το πρόβλημα της 4νετ.
Εχεις πληρωσει για στατικη IP?;)

karavagos
12-06-07, 14:02
καλημερα

Εχω παρατηρησει το εξης ,ενω εχω αφησει το dc++ να κατεβαζει το βραδυ το πρωι εχει
αλλαξει η ip και εχω αποσυνδεθει.
Δεν ειναι ομως μια φορα το εχω παρατηρησει επανηλημενα.
Ειμαι σε eth και εχω κανει και firmware upgrade στο usr.

download noise margin εχω κυμαινομενο απο 18 εως και 14 .Γενικως παντως ακομα και κλειστος
να ειναι ο υπολογιστης μολις ανοιξω δινει καινουργια ip ενω παλιοτερα με την forthnet αλλα μεσω
οτε κραταγε τη ip για μερες.(το εβλεπα μεσω dnsorg).

Ειναι φυσιολογικο να αλλαζει η ip 2-3 φορες τη μερα?

Φυσιολογικό είναι μόνο αν γίνεται διακοπή της σύνδεσης ή αποσύνδεση της γραμμής.
Ίσως το modem σου να έχει κρατήσει logs κάπου.

hemlock
12-06-07, 14:06
Φυσιολογικό είναι μόνο αν γίνεται διακοπή της σύνδεσης ή αποσύνδεση της γραμμής.
Ίσως το modem σου να έχει κρατήσει logs κάπου.

Δεν ειναι αναγκη να τραβηξεις το καλωδιο για να αλλαξει η IP...Ανα τακτα χρονικα διαστηματα το κανει και ο ISP.

Fat Freddy
12-06-07, 14:08
Εχεις πληρωσει για στατικη IP?;)

Να και κάτι καινούργιο :clap:

Ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να βαριέμαι να ακούω τα ίδια και τα ίδια για τις πρίζες και τα σπλίτερ κλπ. :rofl:

karavagos
12-06-07, 14:14
Δεν ειναι αναγκη να τραβηξεις το καλωδιο για να αλλαξει η IP...Ανα τακτα χρονικα διαστηματα το κανει και ο ISP.

Όχι ο συγκεκριμένος ;)

nicksoti
12-06-07, 14:38
Πάντως, εκεί που εγώ κατέβαζα με 1045 μόνιμα, από χτές έχω ταβάνι τα 750, λες και έχει κόφτη ένα πράγμα. Και από Microsoft, και από Ntua, και torrents. Εdit. To spa 3102 που παρεμβάλεται για το voip, φαίνεται πως "μπουκώνει" μετά από ώρα. Αυτό φταίει. Κρίμα.... Αλλά και 750 να είχα, μου αρκούσε. Κανα upload να δώσουν..... να στήσουμε κανα serverάκι COD2.....

THEMIS_S
12-06-07, 21:04
002] - 09:30:02 - 06/12/2007 - DynDNS Updater ready...
[003] - 09:30:09 - 06/12/2007 - IP changes (77.49.129... > 77.49.140...[automatic])

002] - 09:35:38 - 06/12/2007 - DynDNS Updater ready...
[003] - 09:44:13 - 06/12/2007 - IP changes (77.49.140... > 77.49.131. ..[automatic]

[002] - 09:44:14 - 06/12/2007 - DynDNS Updater ready...
[003] - 13:10:39 - 06/12/2007 - IP changes (77.49.131... > 77.49.139...[automatic])

αυτα μεχρι στιγμης στις αλλαγες ip.

GeorgeH
12-06-07, 21:16
Δηλαδή εσένα αυτή τη στιγμή η ip σου είναι: 77.49.139.xx ??
Μήπως θα έπρεπε λέω τα στοιχεία σου αυτά να τα έχεις κρυφά γιατί υπάρχουν και κακόβουλα όντα σε αυτόν τον πλανήτη? Ίσως όχι απαραίτητα κακόβουλα αλλά πλακατζήδες...

chrvez
12-06-07, 22:45
Δεν είναι κομμάτι παράλογο να σε κόβει η forthnet με βάση την κίνηση στην IP και όχι το account σου;

Αφού έτσι και αλλιώς ξέρουν πόσο usage έχεις κάνει στο account σου (https://services.forthnet.gr/dialupstatistics/manager/action/PortalLogin/template/Login.vm), αν ήθελαν, θα σε πήγαιναν καροτσάκι ακόμα και αν αλλαζες δεκαπέντε IP.

+++1:oneup:

Πύρρος
13-06-07, 00:16
Δηλαδή εσένα αυτή τη στιγμή η ip σου είναι: 77.49.139.xx ??
Μήπως θα έπρεπε λέω τα στοιχεία σου αυτά να τα έχεις κρυφά γιατί υπάρχουν και κακόβουλα όντα σε αυτόν τον πλανήτη? Ίσως όχι απαραίτητα κακόβουλα αλλά πλακατζήδες...

Ε, καλά, πίσω από τις πιό πολλές IPs στα σχετικά ranges των ISPs κάποιος είναι. Δεν νομίζω ότι περιμένει ο κάθε κακόβουλος να δει μια IP σε κάποιο forum για να αρχίσει τα portscans και τα λοιπά νταβαντούρια.

THEMIS_S
13-06-07, 03:12
Δηλαδή εσένα αυτή τη στιγμή η ip σου είναι: 77.49.139.xx ??
Μήπως θα έπρεπε λέω τα στοιχεία σου αυτά να τα έχεις κρυφά γιατί υπάρχουν και κακόβουλα όντα σε αυτόν τον πλανήτη? Ίσως όχι απαραίτητα κακόβουλα αλλά πλακατζήδες


Σωστο ευχαριστω :oneup:

GeorgeH
13-06-07, 03:22
Δηλαδή εσένα αυτή τη στιγμή η ip σου είναι: 77.49.139.xx ??
Μήπως θα έπρεπε λέω τα στοιχεία σου αυτά να τα έχεις κρυφά γιατί υπάρχουν και κακόβουλα όντα σε αυτόν τον πλανήτη? Ίσως όχι απαραίτητα κακόβουλα αλλά πλακατζήδες


Σωστο ευχαριστω :oneup:

Πρώτον δεν την παρέθεσα κάπου από μόνος μου και δεύτερον δεν είναι η δική μου ip...
Σε ευχαριστώ πάντως που ασχολείσαι τόσο μαζί μου και δίνεις τόσο μεγάλη σημασία σε οτιδήποτε και αν γράψω!
Αν αποφασίσω να ιδρύσω κόμμα θα σε φωνάξω να με ακολουθήσεις! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.