PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλό latency με Wind



risegt
27-06-18, 21:21
Την καλησπερα μου σε ολους.
Όντας νέος χρήστης της Wind χρειάζομαι τα φώτα σας.Το θέμα μου είναι ότι ενώ από το GUI του modem (Η108Ν V2.5)οι τιμές φαίνονται νορμάλ (όσο νορμάλ μπορεί να είναι ένα ADSL στην Ελλάδα...)παρουσιάζεται ένα πολύ μεγάλο latency στο online gaming.Το ping σε ολα τα games δεν πέφτει κάτω από το 120 και η μέση τιμή του είναι το 200.Ήρθε μια φορά ένας τεχνικός και το είδε και μου είπε είναι όλα καλά για τη περιοχή μου(με προηγούμενο πάροχο έπιανα 15 απο τα 11 που πιάνω τώρα)ωστόσο για το θέμα του ping μπορεί να φταίει το modem.
194944Αυτές είναι οι τιμές που μου δείχνει το GUI.Βλέπετε τίποτα παράλογο από μέρος μου ή να ξαναρχίσω τα τηλέφωνα;:twisted:

sdikr
27-06-18, 21:27
Είσαι σε interleaved όποτε θα έχεις σίγουρα πάνω απο 30, μετά απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο τι σύνδεση έχει ο παρόχος σου με τον server που θέλεις να παίξεις, δεν φταίει το modem για τα 200αριά αλλά ο πάροχος


Δοκίμασε ενα traceroute προς την ip του server

πχ tracert www.gooogle.com

risegt
28-06-18, 16:29
Ορίστε το tracert ενός από τα games που παίζω.
194982
Ωστόσο παρατήρησα ότι με κάθε restart αλλάζει σχετικά πολύ η τιμή του Actual και του Attainable rate.Φαντάζομαι ότι για το ping θα ευθύνεται η απόσταση των servers της Wind με αυτή που χρησιμοποιεί το κάθε game.

sdikr
28-06-18, 18:57
Ορίστε το tracert ενός από τα games που παίζω.
194982
Ωστόσο παρατήρησα ότι με κάθε restart αλλάζει σχετικά πολύ η τιμή του Actual και του Attainable rate.Φαντάζομαι ότι για το ping θα ευθύνεται η απόσταση των servers της Wind με αυτή που χρησιμοποιεί το κάθε game.

Δεν παίζει ρόλο το actual και το attainable στο Ping (εκτός αν μιλάμε για 10bps ). το πρόβλημα στο κάνει μετά απο το Hop 10, το όποιο είναι μάλλον η διασύνδεση της wind με το εξωτερικό, δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσυ απο την πλευρά σου, μπορείς να κάνεις κάποιο παράπονο αλλά δύσκολα να το φτιάξουν άμεσα.
Αν ήταν πρόβλημα στην γραμμή θα είχες το πρόβλημα στο 2ο Hop αλλά εκεί είσαι αρκετά καλά

risegt
28-06-18, 22:18
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.Απλά μου έκανε εντύπωση που σε όλα τα games με τα οποία ασχολούμαι έχουν ανεβασμένο ping.Λογικά πρέπει να έχει βάλει τον server της η Wind στα πέρατα του κόσμου σε σχέση με τους server που χρησιμοποιούν στην Ευρώπη..:down:

gacp
29-06-18, 14:32
Γιατί δεν ζητάς να σε βάλουν σε Fastpath ? (και snr 6 ακόμη καλύτερα)

risegt
29-06-18, 19:31
Δεν είμαι και κανένας hardcore gamer.Απλά μου φαινόταν παράξενο από θέμα ping σε σχεδόν όλα τα παιχνίδια με τα οποία ασχολιόμουν.Ο λόγος που δεν βάζω fastpath είναι επειδή έχω και το vision και μετά δεν θα μείνει σχεδόν καθόλου bandwidth για τα υπόλοιπα..

jiohnis
05-07-18, 19:01
Γενικά, αν οι servers του παιχνιδιού είναι Αμερική, έχεις 100ms latency κατευθείαν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.