PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ



rexdimos
28-06-18, 09:44
Καλήμερα κάποιες ερωτήσεις μήπως κάποιος ξέρει γιατί το να πιάσεις το 13888 είναι αδύνατον
Μου έγινε μια πρόταση για ενα 24 μηνο συμβόλαιο με τις υπηρεσίες που έχω σπιτι
από ότι είδα η πρόταση συμφέρει οικονομικά αν θα καταργούσα την isdn γραμμή και την γύριζα σε απλή
οπότε το ερώτημα είναι το εξής
αν την καταργήσω σε τι γραμμή με βαζουν για την τηλεφωνία?
τι αλλαγές πρέπει να κάνω στις πρίζες του τηλεφώνου στο σπίτι προκείμενου να έχω τηλέφωνο με την νέα γραμμή?
επηρεάζεται και η vdsl γραμμή που εχω δηλαδή αλλάζει και αυτήν όπως παλιά annex b σε annex a όποτε μένω χωρίς
Internet για κάποιες μέρες?
πρέπει να αλλαχτεί και το router ?
Ξέρω αρκετές ερωτήσεις συγνώμη αν κούρασα αλλά όποιος ξέρει μου απαντάει :worthy::worthy::worthy:

deniSun
28-06-18, 17:53
Στη vdsl τεχνολογία δεν υπάρχουν annex.
Αν καταργήσεις το isdn θα πας ή σε απλή γραμμή με ένα κανάλι φωνής ή αν θέλεις μπορείς να πας σε 2 κανάλια φωνής σε αντιστοιχία με την τωρινή σου κατάσταση.
Η τηλεφωνία θα μετατραπεί σε voip λογικά.
Υπάρχουν σχηματικές αναπαραστάσεις και στον εξοπλισμό που θα σου δώσουν για να επιλέξεις ποια από τις δύο συνδεσμολογίες θέλεις να ακολουθήσεις.
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις δικό σου εξοπλισμό θα πρέπει αναγκαστικά να προσθέσεις και τον εξοπλισμό του ΟΤΕ από πίσω για την τηλεφωνία (εκτός και αν ο δικό σου εξοπλισμός έχει δυνατότητα pbx).
Θα μείνεις χωρίς δίκτυο για κάποιες ώρες όχι μέρες (εκτός απροόπτου).

rexdimos
28-06-18, 21:53
@ deniSun ευχαριστω <<θα πρέπει αναγκαστικά να προσθέσεις και τον εξοπλισμό του ΟΤΕ από πίσω>> ενοεις οτι θα μπει καποιο ρουτερ πανω στο δικο μου μονο για τηλεφωνια?
οι πριζες τηλεφωνων στο σπιτι θα αλλαξουν?γιατι θυμαμαι οτι οταν αλλαξα σε Isdn ηθελα ηλεκτρολογο για να φερει την πριζα την κεντρικη στο γραφειο και να την ξεχωρισει ωστε να εχω τηελεφωνα παντου ή δεν χρησιμοποιουνται πια οι πριζες ?
και θα πρεπει να αλλαξω και εξοπλισμο στα τηλεφωνα μου (ασυρματα και ενσυρματα) ?

jkoukos
28-06-18, 22:08
Θα σου δώσουν κάποιο Speedport. Αυτό μπορείς να το βάλεις (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=6005606#post6005606) πίσω από το Draytek μόνο για να λειτουργεί η τηλεφωνία.
Αφού έκανες τις αλλαγές και η κεντρική πρίζα είναι στον χώρο που έχεις τον router, δεν χρειάζεται κάποια αλλαγή.

Τώρα έχεις το splitter που δίνει σε modem/router και στο Netmod. Από το τελευταίο παίρνουν γραμμή οι τηλεφωνικές συσκευές που εκτός απροόπτου (πρέπει να μας το αναφέρεις) πριν από αυτές δεν έχεις άλλο φίλτρο, ούτε και σε τυχόν συναγερμό.
Αύριο με το VoIP φεύγουν splitter και Netmod. Η γραμμή έρχεται στον δικό σου router και πίσω του μπαίνει το Speedport. Από αυτό πλέον θα παίρνουν γραμμή όλες οι τηλεφωνικές συσκευές και ο τυχόν συναγερμός.

rexdimos
28-06-18, 22:34
ναι αλλα πως παιρνουν γραμμη ολες οι συσκευες ?δεν ειναι στον ιδιο χωρο πχ μια συσκευη ειναι στο σαλονι μια στο γραφειο μια στο δωματιο κλπ μεχρι τωρα υπηρχαν πριζες τηλεφωνου μεσα στο σπιτι και 2 πριζες στο γραφειο (η κεντρικη) απο αυτη την πριζα ενα καλωδιο πηγαινε στο Netmod στην θεση line και απο την δευτερη ενα αλλο στην β θεση του Netmod και απο το Netmod μια γραμμη στο σπλιττερ
ετσι υπηρχε τηελεφωνο στο γραφειο και ολες οι υπολοιπες πριζες στο σπιτι ηταν επισης ενεργες για τα αλλα τηλεφωνα
με την voip τι γινεται ομως αν καταλαβα σωστα η γραμμη παει στο ρουτερ οκ απο εκει σε ενα τηλεφωνο μεχρι εδω σωστα και το ρουτερ στο draytek
τα υπολοιπα τηλεφωνα πως θα λειτουργουν?
θα πρεπει να αλλαξουν με βοιπ τηλεφωνα ενσυρματα η ασυρματα δηλαδη οι πριζες οι τηλεφωνικες δεν εχουν καποια σκοπιμοτητα πια ?
σορρυ τα εχω μπερδεψει κανονικα ομως
και το κακο ειναι οτι δεν ερχονται να στο φτιαξουν

jkoukos
29-06-18, 11:19
Η τηλεφωνική εγκατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει. Απλά φεύγει το Netmod και την θέση του (όσον αφορά την τηλεφωνία) την παίρνει ο router.
Δύο θύρες αναλογικές είχε το Netmod (ab1/2), από τις οποίες έπαιρναν σύνδεση όλες οι τηλεφωνικές συσκευές, που πλέον θα συνδεθούν στις 2 αναλογικές θύρες (PHONE1/2) του router.
Απλά ανάλογα πως συνδέονται με με ποια σειρά όλες οι πρίζες, ενδέχεται να χρειαστεί splitter και φίλτρα. Γι' αυτό σε ρώτησα αν τώρα έχει φίλτρο πριν από αυτές (αλλά δεν απάντησες).

Όπως τα γράφεις (και αν ισχύουν), έχεις 2 πρίζες στο γραφείο.
Στην Α καταλήγει η γραμμή από τον πάροχο. Αυτή θα την συνδέσεις κατευθείαν στον router για να κάνει συγχρονισμό. Ξεχνάς το splitter. Δεν χρειάζεται πλέον και το βάζεις στην άκρη.
Η B πρίζα θα συνδεθεί με την PHONE2 του router ώστε πλέον όλες οι άλλες πρίζες του σπιτιού να παίρνουν την τηλεφωνία. Πριν, αυτή την πρίζα την είχες συνδέσει στην θύρα ab2 του Netmod.
To τηλέφωνο του γραφείου θα συνδεθεί στην PHONE1 του router, αντί του splitter που είχες πριν.

Η εσωτερική εγκατάσταση είναι δικιά μας υπόθεση και ευθύνη και όχι του παρόχου. Το ίδιο ισχύει σε όλες τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας. Παρ' όλα αυτά ο ΟΤΕ μπορεί επί πληρωμή να το κάνει (αντί δικού μας ηλεκτρολόγου) με δικό του τεχνικό αν το ζητήσεις. Αν πάρεις στο 13888, αν θυμάμαι καλά είναι η 4η επιλογή στο IVR.

rexdimos
29-06-18, 14:24
<<Γι' αυτό σε ρώτησα αν τώρα έχει φίλτρο >> όχι τώρα δεν υπάρχει κάπου φίλτρο μόνο το σπλιττερ
Σε ευχαριστώ επιτέλους ξεκαθάρισα τι γίνεται γιατί τα είχα μπλέξει απλα πρέπει να συνδέσω και το ρουτερ της τηλεφωνίας με το ρουτερ που εχω για ιντερνετ
εκτός και αν υποστηρίζει voip που χλωμό το βλέπω όπως έδειξες σε αλλο νημα σωστά?
κανονικά το γραφείο είχε 1 πρίζα με ηλεκτρολόγο την ειχα κανει 2 η μια έδινε στην αβ1 και η άλλη στην αβ2 οπότε τώρα παίρνω την μια στο phone1 και την άλλη στο phone2
και απο οτι κατάλαβα δεν αλλαζζω τον υπόλοιπο εξοπλισμό δηλαδή τηλέφωνα πριζες εκτος μονο αν θελω
ευχαριστώ επίσης για την πληροφορια οτι υπαρχει φυσική τεχνική υποστήριξη βεβαίως επι πληρωμή

jkoukos
29-06-18, 14:34
Αν θέλεις να κρατήσεις στην γραμμή το Draytek, αναγκαστικά θα βάλεις πίσω του και το Speedport για την τηλεφωνία (το Draytek δεν την υποστηρίζει).
Η άλλη λύση είναι να βάλεις στην γραμμή το Speedport (με ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough) και πίσω του το Draytek μόνο ως router που θα κάνει και αυτό ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ.
Και η τελευταία λύση είναι να βάλεις στη γραμμή μόνο το Speedport.

@ ADSLgr.com All rights reserved.