PDA

Επιστροφή στο Forum : Dynamic i Static IP?



Thrylos
18-06-03, 17:54
Thelo na kano aitisi sti Forthnet gia ADSL 384 , kai ithela na rotiso pia i diafora dynamic kai static IP. I static kostizei 25 euro parapano an den kano lathos, ke an den me endiaferei i diafora den skopevo na ta pliroso...
Kati exo akousei oti mono me static boro na kano to PC mou server...na exo web site px hosted apo to PC mou...kati tetoio, den xero,

Elpizo se grigori apadisi giati apo stigmi se stigmi thelo na steilo to fax tis aitisis sti Forthnet. Efxaristo.

grrrrr
18-06-03, 18:09
υπάρχει τρόπος να κάνεις το pc σου server και με dynamic IP , πιο εύκολο βέβαια είναι με static.

το θέμα είναι αν αξίζει να έχεις το pc σου ανοιχτό όλο το 24ωρο για να "φιλοξενείς" την σελίδα σου και το βέβαιο είναι ότι μετά από μερικές μέρες συνεχούς λειτουργίας όλο και κάποιο εξάρτημα θα σε "κρεμάσει" (εκτός αν χρησιμοποιείς windows οπότε θα σε κρεμάσουν αυτά).

μήπως λοιπόν μετά από μία εβδομάδα λήξει το όνειρο του σπιτικού web server και μείνεις με την static ΙΡ που δέν είναι και ότι καλύτερο από θέμα ασφάλειας ?

έτσι κι αλοιώς μπορείς να βρείς υπηρεσίες web hosting απο 5ευρώ τον μήνα πιό λίγα απ όσα θα πληρώσεις για χαλασμένους σκληρούς δίσκους και τροφοδοτικά.

Thrylos
18-06-03, 18:12
Den tha eixa provlima na afiso to PC anoikto gia meres, idi to kano me to deftero PC mou pou kanei astamatita DivX edo kai 2 evdomades 24/7 xoris kanena provlima.
Ostoso den me poliendiaferei web hosting afti ti stigmi...

Ego genika rotisa an iparxei kamia alli diafora pou na axizei na protimiso static IP...

bond
18-06-03, 19:06
Ego genika rotisa an iparxei kamia alli diafora pou na axizei na protimiso static IP...

Σου γράφω αυτό που απάντησα προχτές και σε άλλο thread:
Προσωπικά παντως αν ήθελα απλά να ανεβάσω ένα ερασιτεχνικό server, θα προτιμούσα dynamic IP. Υπάρχουν εργαλεία για να στησεις server με δυναμικη IP και δεν έχει και τα προβληματα της static (hacking, bans, κ.λ.π). Αν ήθελα επαγγελματικό server και χρειαζόμουν οπωσδήποτε static, τότε δεν θα έπαιρνα ADSL.

Wolverine
18-06-03, 23:17
Αν ήθελα επαγγελματικό server και χρειαζόμουν οπωσδήποτε static, τότε δεν θα έπαιρνα ADSL.

Γιατί αν ήθελες επαγγελματικό server και static δεν θα έβαζες DSL? Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί να μην είναι εντάξει.

psymaster
18-06-03, 23:26
Αν ήθελα επαγγελματικό server και χρειαζόμουν οπωσδήποτε static, τότε δεν θα έπαιρνα ADSL.

Γιατί αν ήθελες επαγγελματικό server και static δεν θα έβαζες DSL? Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί να μην είναι εντάξει.

To bandwidth σου λεει τιποτα;

Πληκτροκράτορας
18-06-03, 23:27
Γιατί αν ήθελες επαγγελματικό server και static δεν θα έβαζες DSL? Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί να μην είναι εντάξει.Διότι το upload της σύνδεσης είναι μικρό.

Wolverine
19-06-03, 00:23
Γιατί αν ήθελες επαγγελματικό server και static δεν θα έβαζες DSL? Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί να μην είναι εντάξει.Διότι το upload της σύνδεσης είναι μικρό.

Η 1024 μου δίνει 256kbps upload και η vivodi (μάλλον με καλύπτει δίνει) 384kbps upload. Έτσι κι αλλιώς το site τώρα βγαίνει με μισθωμένη 128 kbps. Όποτε μάλλον καλλίτερα είναι. (το site δεν έχει τόσο μεγάλο traffic)

holy
19-06-03, 01:16
E ok tote ti to psaxneis..

bond
19-06-03, 02:10
Γιατί αν ήθελες επαγγελματικό server και static δεν θα έβαζες DSL? Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί να μην είναι εντάξει.Διότι το upload της σύνδεσης είναι μικρό.

Η 1024 μου δίνει 256kbps upload και η vivodi (μάλλον με καλύπτει δίνει) 384kbps upload. Έτσι κι αλλιώς το site τώρα βγαίνει με μισθωμένη 128 kbps. Όποτε μάλλον καλλίτερα είναι. (το site δεν έχει τόσο μεγάλο traffic)

Δεν ειναι μόνο θέμα ταχύτητας αρα κυρίως availability. Δηλαδή να έχεις όλες τις ώρες της ημέρας μια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα, ώστε να εξυπηρετείς τους επισκέπτες του site. 256 kbps σε ADSL δεν συγκρίνονται με τίποτα με 128 kbps μισθωμένη. Στο ADSL κανείς δεν σου υπόσχεται τίποτα. Θα γράψω και μία ιστορία που έγραψε κάποιος, που σέβομαι πολύ τη γνώμη του, σε ένα newsgroup. Στην Ιταλία κάποια εταιρεία, αποφάσισε να γυρίσει του υπαλλήλους της, που δουλεύαν από το σπιτι, από ISDN σε ADSL. Σε 2-3 μήνες είχαν αγανακτήσει τόσο, που το γύρισαν πίσω σε ISDN. Πρέπει να ξέρουμε τι απαιτούμε από κάθε προϊον.
Εγώ θα έπαιρνα ADSL για surfing και θα ανέβαζα το site σε κάποια υπηρεσία web hosting.

Wolverine
19-06-03, 02:45
Δεν ειναι μόνο θέμα ταχύτητας αρα κυρίως availability. Δηλαδή να έχεις όλες τις ώρες της ημέρας μια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα, ώστε να εξυπηρετείς τους επισκέπτες του site. 256 kbps σε ADSL δεν συγκρίνονται με τίποτα με 128 kbps μισθωμένη. Στο ADSL κανείς δεν σου υπόσχεται τίποτα. Θα γράψω και μία ιστορία που έγραψε κάποιος, που σέβομαι πολύ τη γνώμη του, σε ένα newsgroup. Στην Ιταλία κάποια εταιρεία, αποφάσισε να γυρίσει του υπαλλήλους της, που δουλεύαν από το σπιτι, από ISDN σε ADSL. Σε 2-3 μήνες είχαν αγανακτήσει τόσο, που το γύρισαν πίσω σε ISDN. Πρέπει να ξέρουμε τι απαιτούμε από κάθε προϊον.
Εγώ θα έπαιρνα ADSL για surfing και θα ανέβαζα το site σε κάποια υπηρεσία web hosting.

Το web hosting δεν είναι διαθέσιμη επιλογή λόγω DB. Πιθανότατα να πάμε σε λύση ADSL λόγω κόστους αλλά πάλι δεν ξέρω αν γίνεται. O IT manager θέλει πλήρες πακέτο IP δηλαδή 256 IP. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα μας το δώσουν από ADSL μετά παίζει και το LMDS (wireless access) της Forthnet όπου θα έχουμε 1Mb sent/receive και τις τηλεφωνικές από εκεί. Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι τα wireless είναι half duplex και όχι full duplex. Ίδωμεν.

not_anonymous
19-06-03, 03:09
Πιστεύω ότι επαγγελματικός server στο σπίτι (DSL ή όχι) δεν γίνεται εκτός και αν κάποιος ρίξει πολλά λεφτά. Εκτός από το bandwidth όταν κάποιος θέλει να σηκώσει ένα σοβαρό site θα πρέπει να απευθυνθεί σε εταιρίες που ειδικεύονται στο Web Hosting. Αυτό πρώτα από όλα για τον εξής λόγο:

Εγγύηση ότι ο Server στον οποίο θα στεγάζετε το site και η σύνδεση του server με το internet θα λειτουργούν απρόσκοπτα για τουλάχιστον 360 μέρες το χρόνο. Αυτό προϋποθέτει ότι το PC που θα παίξει το ρόλο του SERVER δε θα χρησιμοποιείτε σαν workstation. Εκτός αυτού θα πρέπει να υπάρχει συνέχεια κάποιος πάνω από το PC έτσι ώστε αν γίνει κάτι (crash OS/καμένο τροφοδοτικό κτλ κτλ) να μπορεί να το διορθώσει σύντομα (αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχει και άμεση πρόσβαση σε hardware πολλές φορές). Για να μην πούμε και τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής τάσης. Εκτός αυτού θα πρέπει να υπάρχουν και τα κατάλληλα «κονέ» με τον ISP από τον οποίο θα βγαίνουμε προς τα έξω, έτσι ώστε αν υπάρχει πρόβλημα από την μεριά του να λυθεί άμεσα.

Πολλές εταιρίες Web Hosting ας πούμε δίνουν πακέτα αγοράς dedicated server στα οποία ουσιαστικά παίρνουμε 2 servers και ο ένας εκ των δύο είναι standby σε περίπτωση που κάτι πάθει ο πρώτος να σηκωθεί αμέσως ο δεύτερος.

Τέσπα θα μπορούσα να αναφέρω και άλλους λόγους αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

kinq1
19-06-03, 10:07
Για web server σε DSL γραμμή? Μόνο για τελείως ερασιτεχνικό site. Σκέψου μόνο ότι το bandwidth δεν είναι εγγυημένο και μπορεί εκεί που κάνεις browsing να μπουν ταυτόχρονα άλλοι δύο-τρεις στο site σου. Το upload (από το οποίο οι "επισκέπτες" κάνουν download) θα είναι μόλις 128k από το οποίο μπορεί να έχεις διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή μόλις το 1/10. Με μισθωμένη γραμμή, ακόμα και 128k, τα 128 είναι εγγυημένα και σίγουρα.
__________
Αν βάλεις dynamic ΙP, κάθε φορά που θα κάνεις reset τον υπολογιστή ή το dsl modem, το IP θα αλλάζει. Το όνομα του site πχ. www.site.gr είναι "συνδεμένο" με ένα συγκεκριμένο IP. Αν αυτό αλλάζει, αυτός που πληκτρολογεί "www.site.gr" θα πηγαίνει στο παλιό IP, το οποίο δεν θα έχει φυσικά το site. οπότε θα υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν άλλα site, τα οποία σου δίνουν ένα πρόγραμμα, το οποίο εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου, και όποτε αυτός αλλάξει IP, ενημερώνουν το site και αυτό ενημερώνει τους nameservers για την αλλαγή. Επίσης με static IP είσαι πιο ευάλωτος σε επιθέσεις hackers κλπ.

bond
19-06-03, 10:48
Το web hosting δεν είναι διαθέσιμη επιλογή λόγω DB.

Αγοράζεις ένα rack server και τον βάζεις στα γραφεία του ISP και βάζεις ότι θέλεις πάνω. Δεν ξέρω ακριβώς τιμές και αν σύμφερει από αυτή την άποψη. Πάντως επιλογές υπάρχουν. Το θέμα είναι πόσα θέλει να δώσει κανεις ανάλογα με τις ανάγκες και τις απαιτήσεις του.

holy
19-06-03, 12:17
kala den nomizw oti exei kai poli logikh na sikwseis web server se adsl.. akoma kai me static ip(emesa i amesa)..

To 90% sinithws sikwnei ftp server.. twra oson afora http gia thn kaula sou kai mono tipota perissotero apla na goustareis pou leme:)

Thrylos
19-06-03, 13:52
Re pedia min xefebgete, boreite na anoixete allo topic an thelete na milisete gia servers. Ego apla avro tha pao forthnet na kano tin aitisi kai thelo na xero an iparxei kamia alli diafora apo Static se Dynamic IP address. Xehaste tous servers, tipota allo iparxei pou prepei na xero?

bond
19-06-03, 13:56
Re pedia min xefebgete, boreite na anoixete allo topic an thelete na milisete gia servers. Ego apla avro tha pao forthnet na kano tin aitisi kai thelo na xero an iparxei kamia alli diafora apo Static se Dynamic IP address. Xehaste tous servers, tipota allo iparxei pou prepei na xero?

Δεν χρειαζόμαστε αστυνόμευση στο τι συζητάμε. Και εξάλλου που ξεφύγαμε; Το θέμα static ή dynamic, σχετίζεται άμεσα με τους servers. Δεν υπάρχει κάνενας άλλος λόγος να βάλεις static.

Pope
19-06-03, 16:28
Βέβαια το static IP address είναι και status symbol. Άλλο είναι να παίρνεις ό,τι σου δίνει ο ISP κι άλλο είναι να έχεις reserve :P

chatasos
19-06-03, 19:28
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα μας το δώσουν από ADSL μετά παίζει και το LMDS (wireless access) της Forthnet όπου θα έχουμε 1Mb sent/receive και τις τηλεφωνικές από εκεί. Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι τα wireless είναι half duplex και όχι full duplex. Ίδωμεν.

Σχετικά με το LMDS:

Time division duplex (TDD) -> half-duplex (ένα κανάλι για tx/rx)
Frequency division duplex (FDD) -> full-duplex (ένα κανάλι για tx, ένα κανάλι για rx)

Απλά θέμα κόστους και ανάλογου εξοπλισμού :wink: :wink: :wink:

ΥΓ: Το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά έτσι μου βγήκε....
:twisted: :twisted: :twisted:

Wolverine
20-06-03, 01:07
Σχετικά με το LMDS:

Time division duplex (TDD) -> half-duplex (ένα κανάλι για tx/rx)
Frequency division duplex (FDD) -> full-duplex (ένα κανάλι για tx, ένα κανάλι για rx)

Απλά θέμα κόστους και ανάλογου εξοπλισμού :wink: :wink: :wink:

ΥΓ: Το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά έτσι μου βγήκε....
:twisted: :twisted: :twisted:

Tο συγκεκριμένο πακέτο (1,5Mb ~ 1Mb internet 0,5 τηλεφωνία) νομίζω πως είναι TDD. Ανεξαρτήτως αυτού μόλις είδα το πακέτο της otenet για business ADSL 1024 είναι νομίζω το ποιο ολοκληρωμένο ακόμα και από της sparknet. με 16 IP και όσα email θέλουμε και 2 GB χώρο για mail.

ΥΓ: Φυσικά και ETHERNET RULES 8O 8O 8O

@ ADSLgr.com All rights reserved.