PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά netmod



DVader
29-06-18, 12:26
Καλησπέρα ,

Έχει κανείς κάποιο netmod της Intracom την τελευταία έκδοση με την κούρμπα στο καπάκι για πούλημα ?
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο ..?

- - - Updated - - -

Αυτό ψάχνω...

http://185.35.67.41/karanik.gr/wp-content/uploads/2012/07/netmod.gif

Zarko
30-06-18, 16:34
Δεν είναι αυτό που ψάχνεις, απλά πληροφοριακά, μου έχει απομείνει αυτό το netmod από την αρχαία εποχή που είχα ISDN.

195051


Στη θέση σου θα το έβαζα αγγελία στη ΧΕ, εκεί διαβάζουν πολλοί μεγαλύτεροι σε ηλικία, ίσως να έχεις περισσότερες πιθανότητες. Στο αγγλικό ebay βρήκα αυτό (https://www.ebay.co.uk/itm/Santis-Siemens-High-Speed-ISDN-Plug-Play-High-Speed-Router-S1608-K1200-A353-2/282241946774?hash=item41b6ee5496:g:TNUAAOSwKOJYGePs), που μοιάζει να είναι το ίδιο με το δικό μου...

panoc
30-06-18, 17:05
Καλησπέρα ,

Έχει κανείς κάποιο netmod της Intracom την τελευταία έκδοση με την κούρμπα στο καπάκι για πούλημα ?
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο ..?

- - - Updated - - -

Αυτό ψάχνω...

http://185.35.67.41/karanik.gr/wp-content/uploads/2012/07/netmod.gif

Ακυρο, με μπερδεψαν οι εικονες.

puntomania
30-06-18, 18:46
υπάρχει...

παίζει να έχω και του κουτιού... θα τσεκάρω στην αποθήκη...

DVader
30-06-18, 23:20
Δεν είναι αυτό που ψάχνεις, απλά πληροφοριακά, μου έχει απομείνει αυτό το netmod από την αρχαία εποχή που είχα ISDN.

195051


Στη θέση σου θα το έβαζα αγγελία στη ΧΕ, εκεί διαβάζουν πολλοί μεγαλύτεροι σε ηλικία, ίσως να έχεις περισσότερες πιθανότητες. Στο αγγλικό ebay βρήκα αυτό (https://www.ebay.co.uk/itm/Santis-Siemens-High-Speed-ISDN-Plug-Play-High-Speed-Router-S1608-K1200-A353-2/282241946774?hash=item41b6ee5496:g:TNUAAOSwKOJYGePs), που μοιάζει να είναι το ίδιο με το δικό μου...

Καλησπέρα,

Είπα μήπως κάποιος το ψάχνω και στις αγγελίες...

Ευχαριστώ για την αναφορά αλλά δεν είναι αυτό που θέλω... :whistle: όντως.. πάντως thanks

Ούτε στο eaby αυτό που βρήκες είναι ...ναι είναι ίδιο με το δικό σου... :p

- - - Updated - - -


υπάρχει...

παίζει να έχω και του κουτιού... θα τσεκάρω στην αποθήκη...

είδες που ήξερα ότι θα το βρω :p.. Το έχω ξανα βρεί από εδώ btw..

Τσεκάρισε το και πές μου ... puntomania ...thanks...

Archon
01-07-18, 01:37
Πώς γινεται να εχετε netmod? Δεν υποτιθεται το δινεις πισω οταν αλλαξεις σε pstn ή αλλαξεις παροχο? Εμενα τουλαχιστον την επομενη ημερα που το γυρισα σε pstn (εδω και 12 χρονια, δεν νομιζω να εχει αλλαξει πολυ η πολιτικη του ΟΤΕ), ηρθε ενας απο τον ΟΤΕ, το πηρε και εφυγε.

puntomania
01-07-18, 02:23
αυτό δεν θες? το είχα σε λειτουργία μέχρι πριν ένα εξάμηνο... όπου γύρισα σε voip

δεν ξέρω πόσο πάνε... αμα έχεις κάτι άλλο τα κάνουμε και τράμπα...


http://prntscr.com/k1b1jk

http://prntscr.com/k1b1nr

http://prntscr.com/k1b1sl

http://prntscr.com/k1b1wi

- - - Updated - - -

στο κουτί τους έχω 2 από τα πιο καινούργια τα τετράγωνα που ήταν...

- - - Updated - - -


Πώς γινεται να εχετε netmod? Δεν υποτιθεται το δινεις πισω οταν αλλαξεις σε pstn ή αλλαξεις παροχο? Εμενα τουλαχιστον την επομενη ημερα που το γυρισα σε pstn (εδω και 12 χρονια, δεν νομιζω να εχει αλλαξει πολυ η πολιτικη του ΟΤΕ), ηρθε ενας απο τον ΟΤΕ, το πηρε και εφυγε.

...δεν μου τα ζήτησαν ποτέ πίσω...

εδώ έχω και ένα δέκτη απ το otetv που είχα πριν χρόνια για ένα χρόνο...

DVader
01-07-18, 04:02
Αυτά είναι ... Μια χαρά είναι ... ..

Βασικά το ένα θέλω για τον ξάδελφό μου που έχει ISDN ..και του κάηκε και ο OTE δεν δίνει της Intracom...

Τιμή πες μου ...

puntomania
01-07-18, 09:58
Τιμή πες μου ...

εσύ πες μου...

Zarko
01-07-18, 11:37
Πώς γινεται να εχετε netmod? Δεν υποτιθεται το δινεις πισω οταν αλλαξεις σε pstn ή αλλαξεις παροχο? Εμενα τουλαχιστον την επομενη ημερα που το γυρισα σε pstn (εδω και 12 χρονια, δεν νομιζω να εχει αλλαξει πολυ η πολιτικη του ΟΤΕ), ηρθε ενας απο τον ΟΤΕ, το πηρε και εφυγε.

Ούτε στη δική μου περίπτωση μου ζήτησε ποτέ πίσω ο ΟΤΕ το netmod. Δεν θυμάμαι βέβαια ακριβώς τις μεταβάσεις που είχα κάνει τότε, αλλά έχω αλλάξει ένα σκασμό πάροχους και δεν μου ζήτησαν ποτέ πίσω τον εξοπλισμό. Η μοναδική περίπτωση που μου ζητήθηκε να παραδώσω modem/router ήταν όταν ήμουν στην On και έφυγα για να πάω στη Forthnet. Είχα γνωστό μέσα στην On και είχε κανονίσει να πάρω την έκδοση του modem που έδιναν σε μαύρο χρώμα, για να ταιριάζει με τα υπόλοιπα μηχανήματά μου. :p

Το μαύρο modem ήταν πολύ σπάνιο τότε στην On, οπότε μου το ζήτησαν πίσω και το επέστρεψα...

sdikr
01-07-18, 13:17
Ούτε στη δική μου περίπτωση μου ζήτησε ποτέ πίσω ο ΟΤΕ το netmod. Δεν θυμάμαι βέβαια ακριβώς τις μεταβάσεις που είχα κάνει τότε, αλλά έχω αλλάξει ένα σκασμό πάροχους και δεν μου ζήτησαν ποτέ πίσω τον εξοπλισμό. Η μοναδική περίπτωση που μου ζητήθηκε να παραδώσω modem/router ήταν όταν ήμουν στην On και έφυγα για να πάω στη Forthnet. Είχα γνωστό μέσα στην On και είχε κανονίσει να πάρω την έκδοση του modem που έδιναν σε μαύρο χρώμα, για να ταιριάζει με τα υπόλοιπα μηχανήματά μου. :p

Το μαύρο modem ήταν πολύ σπάνιο τότε στην On, οπότε μου το ζήτησαν πίσω και το επέστρεψα...

Κάποια στιγμή θα το σου το ζητήσει το netmod Που πάντα το έδινε δανεικό, παλιότερα σχεδόν όλοι οι πάροχοι δίνανε δωρεάν τα μοντεμ, όχι δανεικά
Αν κάποια στιγμή θελήσεις να επιστρέψεις στον ΟΤΕ μάλλον θα το βρείς μπροστά σου

Zarko
01-07-18, 14:06
Μα είμαι στην Cosmote εδώ και ενάμισι χρόνο φίλε sdikr, επέστρεψα μετά από 7-8 χρόνια σε άλλους πάροχους, και δεν μου ζήτησαν πίσω το netmod. Όχι ότι έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα να επιστρέψω την "αρχαιολογία!" :p

Αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό να σου ζητήσει πίσω εξοπλισμό ένας πάροχος μετά από δεκαπέντε ολόκληρα χρόνια, και να περιμένει ότι θα τον έχεις φυλάξει και δεν θα τον έχεις πετάξει...

sdikr
01-07-18, 14:09
Μα είμαι στην Cosmote εδώ και ενάμισι χρόνο φίλε sdikr, επέστρεψα μετά από 7-8 χρόνια σε άλλους πάροχους, και δεν μου ζήτησαν πίσω το netmod. Όχι ότι έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα να επιστρέψω την "αρχαιολογία!" :p

Αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό να σου ζητήσει πίσω εξοπλισμό ένας πάροχος μετά από δεκαπέντε ολόκληρα χρόνια, και να περιμένει ότι θα τον έχεις φυλάξει και δεν θα τον έχεις πετάξει...

Ξέρω πολλές περιπτώσεις που το ζητήσανε πίσω, άλλες που το πουλήσανε 20 ευρώ και μετά τους ήρθε χαρτί για 150 ευρώ.
Σε όσους το επιστρέφουν του λεω πάντα να ζητάνε απόδειξη για την επιστροφή και όχι απλά να το αφήνουν σε κάποιο κατάστημα

Zarko
01-07-18, 14:12
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, πραγματική πολύ "περίεργη" συμπεριφορά εκ μέρους του ΟΤΕ. :hmm:

sdikr
01-07-18, 14:14
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, πραγματική πολύ "περίεργη" συμπεριφορά εκ μέρους του ΟΤΕ. :hmm:

Προσπαθώ να καταλάβω τι βρίσκεις περίεργο, σου παρέχει εξοπλισμό με χρησιδάνειο, είναι μέσα στις υποχρεώσεις σου να τον επιστρέψεις όταν κάνεις διακοπή της υπηρεσίας.

stelios4711
01-07-18, 14:25
Αυτά είναι ... Μια χαρά είναι ... ..

Βασικά το ένα θέλω για τον ξάδελφό μου που έχει ISDN ..και του κάηκε και ο OTE δεν δίνει της Intracom...

Τιμή πες μου ...

Δεν γίνεται έτσι. Έχουν πάνω έναν σειριακό ή κάτι τέτοιο και ξέρουν ποιο netmod έχει πάει που.
Είχα κάνει και εγώ τράμπα παλιότερα ενα santis με το netmod ενος φίλου, γιατι κάποια στιγμή τους είχαν τελειώσει τα netmod και έδιναν τα santis και είχα προβήματα. Μου λέγαν που το βρήκες αυτό δεν είναι δικό σου κλπ. Έκανα το χαζό και τους είπα ότι μου άλλαξε τεχνικός κάποια στιγμή που είχα δηλώσει βλάβη και με ρωτούσαν ημερομηνίες πότε είχε δηλωθεί η βλάβη. Είπα ότι έχουν περάσει δυο χρόνια και δεν θυμάμαι ημερομηνίες και κάπου εκεί με άφησαν. Φαντάζομαι ότι θα έψαχναν μετά ποιος ήταν ο τεχνικός που δεν το είχε καταγράψει

Zarko
01-07-18, 14:27
Το λέω με την έννοια ότι, αν κατάλαβα καλά, μου περιγράφεις περιπτώσεις που ο ΟΤΕ έρχεται και ζητάει από τους καταναλωτές να επιστρέψουν εξοπλισμό μετά από δέκα και δεκαπέντε χρόνια! :lol:

Το να ζητήσει πίσω τον εξοπλισμό τη στιγμή που αλλάζεις πάροχο μου ακούγεται πολύ λογικό, αλλά όχι κάτι τέτοιο, μου φαίνεται εντελώς κουφό...

DVader
01-07-18, 20:18
Δεν γίνεται έτσι. Έχουν πάνω έναν σειριακό ή κάτι τέτοιο και ξέρουν ποιο netmod έχει πάει που.
Είχα κάνει και εγώ τράμπα παλιότερα ενα santis με το netmod ενος φίλου, γιατι κάποια στιγμή τους είχαν τελειώσει τα netmod και έδιναν τα santis και είχα προβήματα. Μου λέγαν που το βρήκες αυτό δεν είναι δικό σου κλπ. Έκανα το χαζό και τους είπα ότι μου άλλαξε τεχνικός κάποια στιγμή που είχα δηλώσει βλάβη και με ρωτούσαν ημερομηνίες πότε είχε δηλωθεί η βλάβη. Είπα ότι έχουν περάσει δυο χρόνια και δεν θυμάμαι ημερομηνίες και κάπου εκεί με άφησαν. Φαντάζομαι ότι θα έψαχναν μετά ποιος ήταν ο τεχνικός που δεν το είχε καταγράψει

Βασικά αυτό που το έχουν δώσει είναι ένα ακόμα ποιο παλιό μοντέλο της Intracom .. το οποίο και βγάζει προβλήματα..
Αν το δηλώσουμε βλάβη επειδή έχει γίνει στο παρελθόν θα μας πούνε για voip και λόγω παλιού συναγερμού δεν θέλουμε να πάμε σε voip ...
Όταν γίνει παντού αναγκαστικά ... μέχρι τότε πρέπει να αλλάξουμε το netmod.. Ακόμα και αν τους πείσω να δώσουν άλλο θα μου φέρουν santis το οποίο εγγυημένα σε 6 μήνες θα βγάλει προβλήματα.. οπότε η λύση του να βρώ άλλο είναι μονόδρομος..δεν θα θα το πετάξουμε το καμένο ..

αν το θέλουν ας το πάρουν ... όταν και αν ..

Panagioths
02-07-18, 23:05
Δεν ζητάν πίσω netmod και δεν χρεώνεται το κλασσικό 150άρι συν ΦΠΑ... Δεν έχουν serial number και δεν παρακολουθείτε με αυτό από το νέο σύστημα (siebel) γιαυτό και δεν το ζητάνε. Όπως δεν ζητάνε πλέον το παλιό ZTE H108κάτι που δίνανε, ούτε το χρεώνουν αμα δεν το πας σε περίπτωση διακοπής κτλ.

DVader
02-07-18, 23:26
εσύ πες μου...

Κανά 50ευρω και για τα 2.. ?:hmm:

puntomania
02-07-18, 23:29
Κανά 50ευρω και για τα 2.. ?:hmm:

1 βρήκα... τα άλλα 2 είναι τα σαντις....

@ ADSLgr.com All rights reserved.