PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε δημόσια πρόσβαση δεδομένα 120 εκατομμυριών χρηστών του Facebook και της εφαρμογής Nametests



nnn
29-06-18, 18:23
Τα προσωπικά δεδομένα τουλάχιστον 120 εκατομμυριών χρηστών του Facebook, τα οποία συλλέγει η εφαρμογή ερωτοαπαντήσεων Nametests, ήταν για πολλά χρόνια δημόσια προσβάσιμα από τρίτα μέρη, όπως εντόπισε ο Βέλγος ερευνητής De Ceukelaire.

Τα δεδομένα παρέμεναν προσβάσιμα ακόμα και μετά την απεγκατάσταση του Nametests, το οποίο μετά την αρχική του εγκατάσταση συλλέγει στοιχεία όπως πλήρες ονοματεπώνυμο, γενέθλια, τόπο κατοικίας, φωτογραφίες, φίλους και μηνύματα. Λόγω του ανασφαλούς τρόπου ανάκτησης τους, ο οποιοσδήποτε με λίγες γνώσεις αποκτούσε πρόσβαση σε αυτά.


https://www.youtube.com/watch?v=VjbHWOwtCf0

Ο De Ceukelaire πήρε bounty 4 χιλιάδων δολαρίων για το εύρημα του και το Facebook μαζί με την εταιρία πίσω από την εφαρμογή εργάζονται στην ασφάλιση της.

Πηγή : Guru3d (https://www.guru3d.com/news-story/oops-qquiz-app-on-facebook-exposes-personal-data-of-120-million-users-publicly-available.html)

tsigarid
29-06-18, 20:07
Πόσες συγγνώμες θα πρέπει να ζητήσει ο Μάρκος στο παρόν και το μέλλον;

deniSun
29-06-18, 21:00
Σύνηθες φαινόμενο πλέον...
Επόμενη διαρροή;

famous-walker
29-06-18, 22:47
Νομίζω συναγωνίζεται την Intel στις "καλές" ειδήσεις τον τελευταίο καιρό.

aiolos.01
30-06-18, 01:54
Επειδή δεν είχα ποτέ FB και δεν ξέρω πως γίνονται αυτα, όταν προσθέτεις μια εφαρμογή σου βγάζει κάποια λίστα με permissions που πρέπει να δεχτείς όπως π.χ. το android; Γιατί αν είναι έτσι όλοι αυτοί έδωσαν contacts, φωτογραφίες, προσωπικά στοιχεία κλπ με τη συγκατάθεση τους.

Basilhs23_
30-06-18, 03:59
Επειδή δεν είχα ποτέ FB και δεν ξέρω πως γίνονται αυτα, όταν προσθέτεις μια εφαρμογή σου βγάζει κάποια λίστα με permissions που πρέπει να δεχτείς όπως π.χ. το android; Γιατί αν είναι έτσι όλοι αυτοί έδωσαν contacts, φωτογραφίες, προσωπικά στοιχεία κλπ με τη συγκατάθεση τους.

Αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή πέρα από να μιλάω με φίλους γενικώς στο messenger. Ότι και να προσθέσεις σου λέει να δώσεις άδεια για χρήση πληροφοριών του προφίλ.

globalnoise
30-06-18, 12:51
Α, ο Μάρκος φταίει και η Inc του, όχι οι καθυστερημένοι που ασχολούνται με αυτά τα apps (https://en.nametests.com/)

Έγινε φίλοι μου :oneup:

ironfist
30-06-18, 16:04
Επειδή δεν είχα ποτέ FB και δεν ξέρω πως γίνονται αυτα, όταν προσθέτεις μια εφαρμογή σου βγάζει κάποια λίστα με permissions που πρέπει να δεχτείς όπως π.χ. το android; Γιατί αν είναι έτσι όλοι αυτοί έδωσαν contacts, φωτογραφίες, προσωπικά στοιχεία κλπ με τη συγκατάθεση τους.

Έτσι ακριβώς.
Πρώτα γρήγορα κλικ, ναι σε όλα κλπ και μετά ω τι πάθαμε...
Το ίδιο δεν γίνεται και στα smartphones;
Στα Android για παράδειγμα, (από το 6 και μετά που υπάρχει σαν χαρακτηριστικό) τo πρώτο που απενεργοποιούν οι περισσότεροι είναι το Permission manager.

flamelab
30-06-18, 16:07
Αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή πέρα από να μιλάω με φίλους γενικώς στο messenger. Ότι και να προσθέσεις σου λέει να δώσεις άδεια για χρήση πληροφοριών του προφίλ.

Μόνο και μόνο που έχεις Messenger, αρκεί.

Όταν έχεις έστω κι ένα φιλο που'χει Facebook, το ιδιο το Facebook μπορεί να δημιουργήσει μία ψηφιακή σου οντότητα με τις κινήσεις σου μέσω τελείως διαγώνιων τρόπων, χωρίς να'χεις μπει στο ιδιο το Facebook ποτέ.

Red Yonko
30-06-18, 18:12
Ελα ρε όντως έγινε κατι τετοιο; Πρέπει να τα χει βρει σκουρα ο zucc

Basilhs23_
01-07-18, 02:41
Μόνο και μόνο που έχεις Messenger, αρκεί.

Όταν έχεις έστω κι ένα φιλο που'χει Facebook, το ιδιο το Facebook μπορεί να δημιουργήσει μία ψηφιακή σου οντότητα με τις κινήσεις σου μέσω τελείως διαγώνιων τρόπων, χωρίς να'χεις μπει στο ιδιο το Facebook ποτέ.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς χωρίς να έχω μπει στο facebook ποτέ, για να δημιουργήσει έναν "φάκελο" και να αποθηκεύει ψηφιακά τα ίχνη μου ή τις κινήσεις μου εξυπακούεται οτι έχω προφίλ στο facebook και μπαίνω.

flamelab
01-07-18, 02:54
Δεν κατάλαβα τι εννοείς χωρίς να έχω μπει στο facebook ποτέ, για να δημιουργήσει έναν "φάκελο" και να αποθηκεύει ψηφιακά τα ίχνη μου ή τις κινήσεις μου εξυπακούεται οτι έχω προφίλ στο facebook και μπαίνω.

Εννοούσα ότι και Facebook να μην έχεις, το Facebook μπορεί να σε έχει στην βάση δεδομένων σου ως ψηφιακό entity (προφίλ).

Basilhs23_
01-07-18, 08:35
Εννοούσα ότι και Facebook να μην έχεις, το Facebook μπορεί να σε έχει στην βάση δεδομένων σου ως ψηφιακό entity (προφίλ).

Μα καλά πως γίνεται αυτό;

Κάνουν αναζήτηση σε άλλα social media ή forums και φτιάχνουν τυχαία "κρυφά" προφιλ ας πούμε χωρίς καν να έχεις εγγραφεί?

8anos
01-07-18, 14:28
Μα καλά πως γίνεται αυτό;

Κάνουν αναζήτηση σε άλλα social media ή forums και φτιάχνουν τυχαία "κρυφά" προφιλ ας πούμε χωρίς καν να έχεις εγγραφεί?

Όπως και στην περίπτωση της γοογλ το φατσοβιβλιο έχει πρόσβαση στις επαφές των χρηστών του.
Αν oι φίλοι σου σε έχουν σαν επαφή στο τηλέφωνο σου(τηλέφωνο, ηλεκτρονική διεύθυνση κοκ) τα στοιχεία αυτά παραδίνονται στο φατσοβιβλιο, στην γοογλ κοκ από την στιγμή που τους δίνουν πρόσβαση στις επαφές τους.
Αν όλοι αυτοί έχουν φατσοβιβλιο αυτό γνώριζει αμέσως ένα δίκτυο επαφών που έχει ο Βασίλης23, πιθανότατα ποτέ έχεις γενέθλια, με ποιους έχεις τους περισσότερους γνωστούς κοκ

Red Yonko
01-07-18, 15:01
Δηλαδή θα μπαίνουν τα δεδομένα μου στο facebook επειδή ο φίλος μου έχει facebook? Θα καταλήξουμε να μην έχεις φίλους για να μην μπεις στο facebook :rofl:

xhaos
02-07-18, 08:12
Δηλαδή θα μπαίνουν τα δεδομένα μου στο facebook επειδή ο φίλος μου έχει facebook? Θα καταλήξουμε να μην έχεις φίλους για να μην μπεις στο facebook :rofl:

κάποια στιγμή (δεδομένου οτι δεν κάνει καμία ρύθμιση καμία κυβέρνηση να κοπούν τέτοιες πρακτικές) θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να το κόψουμε.
Προσωπικά το έχω κάνει εδώ και 7 χρόνια.

Red Yonko
02-07-18, 09:48
Καλά και πάλι άδικο μου φαίνεται, υπάρχουν και οι αλλοι φίλοι που δεν ζουν χωρίς fb

tgvtgv
02-07-18, 14:42
η μοναδική περίπτωση να μην σε γνωρίζουν είναι να είσαι ξεχασμένος σε νησί χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ. ααα και χωρίς δορυφορική παρακολούθηση από ψηλά.

Red Yonko
02-07-18, 15:05
η μοναδική περίπτωση να μην σε γνωρίζουν είναι να είσαι ξεχασμένος σε νησί χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ. ααα και χωρίς δορυφορική παρακολούθηση από ψηλά.

Μπααα προτιμώ να γίνει αυτό με το fb :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.