PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΡΑ



Σελίδες : [1] 2 3

gmaitre
11-06-07, 02:13
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ???

Προσωπικά έκανα αίτηση στη hol το Ιανουάριο διέκοψα από τον προηγούμενο isp τον μάρτιο συνδέθηκα τον Ιούνιο :down::down: (Αφού έκανα αίτηση για διακοπή με συνδέσανε...)

Έχω 4mbit τώρα .Αν δεν αναβαθμιστώ στα 8 διακοπή τα λέμε στα δικαστήρια πρώτον γιατί η 8 είναι στα ίδια λεφτά και δεύτερον γιατί πλήρωσα 100 ευρώ λογιαριασμό επακ (από καθυστέρηση) δεύτερον γιατί ήταν υποχρεωμένοι να με διακόψουν αμέσως την στιγμή που το έκανα και τρίτον γιατί δεν μου αρέσει να με πιάνουν κορόιδο (και όμως με πιάσανε:sorry:)....(δυνατότητα καταγγελίας για γράψιμο καταναλωτή από την EETT υπάρχει???)

Υ.Γ Ψηφίστε μικρά κόμματα μπας και αλλάξει κάτι σε αυτό τον τόπο...:protest:

No-Name
11-06-07, 02:15
Φίλες για 4 δεν υπέγραψες?4 θα έχεις!

Το παραλογισμός είναι αυτο που αναφέρεις παραπάνω....

nm96027
11-06-07, 02:20
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ???

Προσωπικά έκανα αίτηση στη hol το Ιανουάριο διέκοψα από τον προηγούμενο isp τον μάρτιο συνδέθηκα τον Ιούνιο :down::down: (Αφού έκανα αίτηση για διακοπή με συνδέσανε...)

Έχω 4mbit τώρα .Αν δεν αναβαθμιστώ στα 8 διακοπή και τα λέμε στα δικαστήρια πρώτον γιατί η 8 είναι στα ίδια λεφτά και δεύτερον γιατί πλήρωσα 100 ευρώ λογιαριασμό επακ (από καθυστέρηση) δεύτερον γιατί ήταν υποχρεωμένοι να με διακόψουν αμέσως την στιγμή που το έκανα και τρίτον γιατί δεν μου αρέσει να με πιάνουν κορόιδο (και όμως με πιάσανε:sorry:)....

ΘΑ εχεις οτι λεει τον συμβολαιο σου. Ειναι στην διακριτικη ευχερια της HOL να σε μεταφερει εκει, αλλα δεν υποχρεωουται να το κανει. Καλο θα ήταν να γίνει αυτο που λες, αλλα δεν εξυπακουεται.

(δυνατότητα καταγγελίας για γράψιμο καταναλωτή από την EETT υπάρχει???)


Οταν λες "γράψιμο" τί εννοεις?:p



Υ.Γ Ψηφίστε μικρά κόμματα μπας και αλλάξει κάτι σε αυτό τον τόπο...:protest:

Ασχετο. Και το εννοω.
"Ψηφιστε Βεργη για να μας αναβαθμισει η HOL...@:whistle:

gmaitre
11-06-07, 02:24
Πρώτον δεν υπέγραψα τίποτα έκανα τηλεφωνική παραγγελία κάτι που δεν συνιστώ σε κανένα (έχουν πολύ παράλογους όρους μπορεί να αλλάξετε γνώμη)Δεύτερον εφόσον δεν με συνδέσανε εντός 25 ημερών είχα δικαίωμα διακοπής πράγμα το οποίο αρνηθήκανε.Τρίτον τη συνδρομή την έχω πληρώσει σε χρόνο και χρήμα ήδη (επακ χρονοχρέωση) Τέταρτον έχω δικαίωμα αναβάθμισης ταχύτητας και εφόσον είναι στην ίδια τιμή πρέπει να γίνει δωρεάν ,Πέμπτον τα παπαγαλάκια των εταιριών εδώ είναι πολλά και πρέπει να φύγουν...:evil:

Καλά με Πασόκ και ΝΔ να χαιδεύουν τα αυτιά του Κόκκαλη περίμενε να βρεις το δίκιο σου...

nm96027
11-06-07, 02:34
Πρώτον δεν υπέγραψα τίποτα έκανα τηλεφωνική παραγγελία κάτι που δεν συνιστώ σε κανένα (έχουν πολύ παράλογους όρους μπορεί να αλλάξετε γνώμη)Δεύτερον εφόσον δεν με συνδέσανε εντός 25 ημερών είχα δικαίωμα διακοπής πράγμα το οποίο αρνηθήκανε.Τρίτον τη συνδρομή την έχω πληρώσει σε χρόνο και χρήμα ήδη (επακ χρονοχρέωση)Τέταρτον έχω δικαίωμα αναβάθμισης ταχύτητας και εφόσον είναι στην ίδια τιμή πρέπει να γίνει δωρεάν ,

Ως προς την καθυστερηση: H ταλαιπωρια σου με την HOL ειναι σεβαστη, ολοι την εχουμε περάσει και θα το ηξερες καλυτερα αν διαβαζες προσεκτικα το φορουμ. Ειχες δυνατότητα διακοπης,εφοσον καθυστερουσαν, αυτο ειναι ξεκαθαρο, αλλα δεν ξερω πως το χειριστικες και δεν τα καταφερες. Δεν θα επιμείνω γιατι δεν εισαι πολυ συνεργάσιμος.:whistle:

Ως προς την αναβαθμιση: Καλο θα ήταν να αναβαθμιστεις. Ολοι μας. Και δεν ειναι απιθανο να γίνει. Μην ξεχνας αλλωστε πως και εγω στο ιδιο καζανι βράζω. Απλως σου αναφερω τί ισχυει νομικα και τυπικα. Προφανως αν γίνει η μεταβαση και εμεις και η HOL θα ειμαστε κερδισμενοι.


Πέμπτον τα παπαγαλάκια των εταιριών εδώ είναι πολλά και πρέπει να φύγουν...:evil:

Θες να φύγω τωρα ή μπορω να μεινω μεχρι αυριο?
Τα προσωπικα μου αντικειμενα μπορω να τα παρω?:rofl:

ultraxmode
11-06-07, 02:41
Ρε παιδιά.. καταρχήν ηρεμία..

Κατά δεύτερον, πολλές φορές έχω βρεί τον εαυτό μου ΕΞΑΛΛΟ με την HOL ειδικά τον τελευταίο χρόνο με τις υποσχέσεις της..

ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ!! ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΜΑΣΤΑΝ ΜΕΤΑ? (αυτό πάει στην ΗΟL και στους ιδιοκτήτες της)

ΝΑΙ, βρισκόμαστε σε μία περίοδο αλλαγών του Internet στην χώρα μας..και ΝΑΙ είναι δύσκολο...αλλά.. ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ KATAΝΑΛΩΤΗ!

Προσωπικά εγώ τον πιστεύω τον φίλο gmaitre για τις καταγγελίες του γιατί προσωπικά επειδή συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο του αυτής της πάστας λόγω της δουλειάς μου (IT) γενικά έχω δεί πολλά ευτράπελα να γίνονται, έχω ακούσει και έχω ζήσει προσωπικά...

Όσο για τα μικρά κόμματα...αν δεν σηκώσουμε τη γροθιά ψηλά και πάρουμε εμείς το νόμο στα χέρια μας..ο "λαουτζίκος" που λένε...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...και το κακό είναι πως εμείς οι ¨Ελληνες έχουμε κοιμηθεί πάρα πολύ ...

Θα μας βλέπουν οι αρχαίοι απο κει πάνω και θα ντρέπονται για μας... έχει χαθεί κάθε αξιοπρέπια και σεβασμός στον εαυτό μας πρώτα και μετά στον αδερφό μας, φίλο μας κτλ...

Ένα έχω να πώ...

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ ΒΕΛΟΝΙΣΤΗ!

(άσχετο...για να γελάσουμε το είπα το τελευταίο.. :D )

gmaitre
11-06-07, 02:46
Πρώτον το ότι έχουν ταλαιπωρηθεί πολλοί σημαίνει τι?Ότι πρέπει να ταλαιπωρούνται όλοι όσοι κάνουν νέα σύνδεση?Το πως το χειρίστηκα εγώ δεν έχει σημασία αλλά αυτοί εφόσον ζήτησα εγγράφως διακοπή και δεν δέχτηκαν αλλά με πήραν τηλ. και αντί να μου πουν ότι η γραμμή μου είναι ελεύθερη μου είπαν ότι η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε...(μετά από 10 μέρες,ενώ έπρεπε να γίνει άμεσα διακοπή μετά το fax που έστειλα και "η λήψη επιβεβαιώθηκε")Το ποιος είναι συνεργάσιμος και ποιος όχι άστο να το κρίνουν άλλοι.Εκτός από νομικά και τυπικά εξετάζουμε και το λογικά και αυτά που συμβαίνουν είναι παράλογα.

Υ.Γ Φύγε τώρα γιατί αν έβραζες στο ίδιο καζάνι δεν θα ήσουν τόσο επιεικής με την HOL λιβανίζοντας τα κατορθώματά της...

nm96027
11-06-07, 02:49
Υ.Γ Φύγε τώρα γιατί αν έβραζες στο ίδιο καζάνι δεν θα ήσουν τόσο επιεικής με την HOL λιβανίζοντας τα κατορθώματά της...
Βρε συ σου είπα ενα αστειο και συ το πιστεψες!:p
Και αυριο εδω θα ειμαι...Σιγα μην φυγω επειδη το ειπες εσυ.

Δεν λιβανιζω κανενα, αλλα δεν προκειται να στο εξηγησω.

sdn
11-06-07, 03:03
Φίλες για 4 δεν υπέγραψες?4 θα έχεις!

Το παραλογισμός είναι αυτο που αναφέρεις παραπάνω....

Δεν έχεις δίκαιο

No-Name
11-06-07, 03:03
Δεν έχεις δίκαιο

Τεκμηριωσε το

sdikr
11-06-07, 03:09
Παρακαλώ αν δεν αντέχετε τις απαντήσεις τότε μην κάνετε της ερώτησεις
Ευχαριστώ

gmaitre
11-06-07, 03:12
Αν λειτουργούσε σωστά η ΕΕΤΤ αν πέφτανε πρόστιμα για τις καθυστερήσεις αν οι isp παίρνανε τις επιδοτήσεις απο την E.E και τις επενδύανε σε δίκτυα όπως υποχρεούνται αν οι κυβερνήσεις του Πασόκ και της ΝΔ είχαν ξυπνήσει πριν τους ρίξει κρύο νερό η Ε.Ε για να σηκωθούν απο το κρεβάτι και δεν λιβάνιζαν τις επιχειρήσεις του Κόκκαλη αν δεν υπήρχε η νοοτροπία του αχ δεν βαριέσαι αν δεν υπήρχαν απόψεις χωρίς επιχειρηματολογία τότε όλες οι αλλαγές θα είχαν γίνει σωστά και θα ήμασταν και μπροστά σε σχέση με άλλες χώρες...

sdikr
11-06-07, 03:14
Αν λειτουργούσε σωστά η ΕΕΤΤ αν πέφτανε πρόστιμα για τις καθυστερήσεις αν οι isp παίρνανε τις επιδοτήσεις απο την E.E και τις επενδύανε σε δίκτυα όπως υποχρεούνται αν οι κυβερνήσεις του Πασόκ και της ΝΔ είχαν ξυπνήσει πριν τους ρίξει κρύο νερό η Ε.Ε για να σηκωθούν απο το κρεβάτι και δεν λιβάνιζαν τις επιχειρήσεις του Κόκκαλη αν δεν υπήρχε η νοοτροπία του αχ δεν βαριέσαι αν δεν υπήρχαν απόψεις χωρίς επιχειρηματολογία τότε όλες οι αλλαγές θα είχαν γίνει σωστά και θα ήμασταν και μπροστά σε σχέση με άλλες χώρες...

όταν θα έχεις αποδείξεις για αυτά που λες (που δεν υπάρχουν) τότε τα ξαναλέμε
ελέος ρε παιδιά

Στο επόμενο πολιτικό σχόλιο δεν θα είμαι τόσο καλός
ευχαριστώ

No-Name
11-06-07, 03:14
Noμίζω όλα τα παραπάνω δεν έχουν να κάνουν με την HOL μόνο...οπότε όλο ειναι ένα οφ τοπικ απο μόνο του.

Καληνύχτα σας..από το παρόν

sdn
11-06-07, 04:18
Τεκμηριωσε το

Δεν είσαι πελάτης της HOL γιαυτό θέλεις τεκμηρίωση.... :)

Όταν έκανα την αίτηση ο πωλητής μαγνητοφονούμενος μου είπε ότι παρόλο το ότι υπάρχει δέσμευση για 1 χρόνο όποια στιγμή θελήσω μπορώ να πάω σε άλλη ταχύτητα (πάνω ή κάτω) που υπάρχει η θα υπάρξει χωρίς καμία χρέωση (το τελευταίο το είχα ρωτήσει μιας και είχα καεί από την vivodi).

Άρα καλά τα λέει το παιδί, απλός φωνάζει χωρίς να υπάρχει λόγος :) γιατί αυτό που θέλει θα γίνει.

Αν δεν γίνει θα φωνάζουμε μαζί :)

nmakry
11-06-07, 09:18
Παίρνουν οι ISP επιδοτήσεις από την ΕΕ; Ως τι; Ως internetοπαραγωγοί ή καλλιεργητές κουτόχορτου; :hmm:

bracino
11-06-07, 15:18
Συμφωνώ απόλυτα ότι η αναβάθμιση πρέπει να γίνει άμεσα!!!!Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της ΗΟL να την κάνει ως ένδειξη σεβασμού στους πελάτες της!!

!Η Forthnet γιατί αναβαθμίζει τους πάντες στα 24????Και ο διπλασιασμός στα 8 ή 16 κοροϊδία είναι όταν ο άλλος με τα ίδια λεφτά είναι στα 24!!!Φαντάσου να μη γίνει κιολας!!!!!!

bracino
11-06-07, 15:30
Αν είναι όπως τα λες θα πάρουν τις απαντήσεις που ζητάνε όταν θα μας παρακαλάνε!!!!

Θα κάνουμε υπομονή!!!Αυτά έκανε και ο ΟΤΕ και τώρα παίρνει τηλέφωνα στα σπίτια για να προωθήσει τις γραμμές του!!

Απλά δυστυχώς η forthnet αποδεικνύει κάτι που νομίζαμε ότι είχε αλλάξει!Όταν θέλει είναι πρώτη για πλάκα!!!

gmaitre
11-06-07, 16:15
Πήρα τηλ. την HOL και η υπεύθυνη του τμήματος πωλήσεν κ.χχχχχχχ μου ανέφερε ρητά και κατηγορηματικά ότι αναβάθμιση απο τα 4mbit -στα- 8mbit δεν πρόκειται να γίνει παρότι αναφέρεται στα ίδια χρήματα.Η δυνατότητα αυτή (των 8mbit αναφέρεται μόνο στους νέους συνδρομητές)=κοροιδία διακοπή και σύνδεση στη forthnet....

Edit by Apok: Απαγορεύεται αυστηρά η δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων τρίτων χωρίς την άδεια τους. Στα προσωπικά δεδομένα συμπεριλαμβάνονται και ονόματα, τηλέφωνα, διευθύνσεις, φωτογραφίες, e-mail, κωδικοί.


Παίρνουν οι ISP επιδοτήσεις από την ΕΕ; Ως τι; Ως internetοπαραγωγοί ή καλλιεργητές κουτόχορτου; :hmm:

Για την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Ε.Ε .Όπως και τα χρήματα για αναβάθμιση οδικού δικτύου (αγωγός μεταφοράς οχημάτων-αγωγός μεταφοράς πληροφορίας = ανάπτυξη υποδομών)

tasoulis7
11-06-07, 16:57
Εγώ το μεσημέρι που τηλεφώνησα, η πωλήτρια μου ανέφερε ότι η αναβάθμιση μπορεί να γίνει
κανονικά από τα 4 στα 8 Kbps με τις υπάρχουσες τιμές.

nm96027
11-06-07, 17:00
Εγώ το μεσημέρι που τηλεφώνησα, η πωλήτρια μου ανέφερε ότι η αναβάθμιση μπορεί να γίνει
κανονικά από τα 4 στα 8 Kbps με τις υπάρχουσες τιμές.

Εκανα ηδη αίτηση για την 4αρα του γραφειου, για να παω στα 8, νομιζω πως ειναι 1 ευρω περιπου φθηνοτερη η 8αρα απο την παλια 4αρα.

tasoulis7
11-06-07, 17:08
Εκανα ηδη αίτηση για την 4αρα του γραφειου, για να παω στα 8, νομιζω πως ειναι 1 ευρω περιπου φθηνοτερη η 8αρα απο την παλια 4αρα.
:oneup:

zanza
11-06-07, 17:21
Είμαι κι εγώ κάτοχος μιας 4mbit/768kbit από την hol με την προσφορά για 2μήνες δωρεάν. Σκέφτομαι να τους πάρω για αναβάθμιση σε 8άρα. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως μου πουν όλα καλά και αν σε μερικούς μήνες θελήσω να διακόψω (η forthnet είναι πολύ δελεαστική) μου ζητάνε τα τέλη διακοπής της υπηρεσίας. Δεν έχω εμπιστοσύνη στους πωλητές, μπορούν να σου πούνε οτιδήποτε και μετά να γίνουν άλλα..

Όσον αφορά την αναβάθμιση καθαυτή τη δικαιούμαστε χωρίς καμία άλλη μετατροπή στους όρους καθώς όταν έκανα την τηλεφωνική παραγγελία μου είπαν ότι μπορώ να πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητα όποτε το ζητήσω. Επομένως κάτι τέτοιο δεν αντιβαίνει στους όρους που έχουμε συμφωνήσει άσχετα αν από χθες η τιμή της 8αρας είναι πλέον μικρότερη της 4αρας. Στην πραγματικότητα η άρνηση αναβάθμισης αλλά και η εκ νέου ζήτηση από πλευράς hol για συμφωνία με τους καινούργιους όρους είναι νομίζω καταχρηστική, καθώς το αίτημα μας συμπεριλαμβάνεται στα δικαιώματα που παρείχε η αρχική συμφωνία.

nm96027
11-06-07, 17:25
Είμαι κι εγώ κάτοχος μιας 4mbit/768kbit από την hol με την προσφορά για 2μήνες δωρεάν. Σκέφτομαι να τους πάρω για αναβάθμιση σε 8άρα. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως μου πουν όλα καλά και αν σε μερικούς μήνες θελήσω να διακόψω (η forthnet είναι πολύ δελεαστική) μου ζητάνε τα τέλη διακοπής της υπηρεσίας. Δεν έχω εμπιστοσύνη στους πωλητές, μπορούν να σου πούνε οτιδήποτε και μετά να γίνουν άλλα..

Όσον αφορά την αναβάθμιση καθαυτή τη δικαιούμαστε χωρίς καμία άλλη μετατροπή στους όρους καθώς όταν έκανα την τηλεφωνική παραγγελία μου είπαν ότι μπορώ να πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητα όποτε το ζητήσω. Επομένως κάτι τέτοιο δεν αντιβαίνει στους όρους που έχουμε συμφωνήσει άσχετα αν από χθες η τιμή της 8αρας είναι πλέον μικρότερη της 4αρας. Στην πραγματικότητα η άρνηση αναβάθμισης αλλά και η εκ νέου ζήτηση από πλευράς hol για συμφωνία με τους καινούργιους όρους είναι νομίζω καταχρηστική, καθώς το αίτημα μας συμπεριλαμβάνεται στα δικαιώματα που παρείχε η αρχική συμφωνία.

Τα πραγματα ειναι απλα:

Εαν μεταβεις στα νεα πακετα (πραγμα το οποιο ειναι σαφες πια οτι γίνεται) τοτε αυτοματα μαζι με τις νεες ταχύτητες και τις νεες τιμες ερχονται......και οι νεοι οροι. Αρα...προφανως και θα πληρώσεις να θελησεις να φύγεις. ΓΙα αυτο να εισια σίγουρος. Αν θες να φύγεις αργοτερα για 4νετ απλως μην κανεις την αναβαθμιση και περιμενε να ληξει το συμβολαιο σου.;)

stefkon
11-06-07, 17:27
Παρακαλώ αν δεν αντέχετε τις απαντήσεις τότε μην κάνετε της ερώτησεις
Ευχαριστώ


+1 :oneup:

stefkon
11-06-07, 17:33
Συμφωνώ απόλυτα ότι η αναβάθμιση πρέπει να γίνει άμεσα!!!!Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της ΗΟL να την κάνει ως ένδειξη σεβασμού στους πελάτες της!!

!Η Forthnet γιατί αναβαθμίζει τους πάντες στα 24????Και ο διπλασιασμός στα 8 ή 16 κοροϊδία είναι όταν ο άλλος με τα ίδια λεφτά είναι στα 24!!!Φαντάσου να μη γίνει κιολας!!!!!!


Δυστυχώς δεν έχουν όλοι oi ISP την ίδια πολιτική αλλά και τις ίδιες δυνατότητες (υποδομές).:)

bracino
11-06-07, 17:44
Δεν έχουνε δυστυχώς!!!Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να το θυμόμαστε όταν πρέπει!!!!!!!!!!!!!

Αυτή την στιγμή φαίνεται να την πατήσαμε γιατί όπως είπα και πριν και το 8 είναι κοροϊδία!!!Αλλά αν κάποια στιγμή γίνουν μαζικές αιτήσεις διακοπής θα καταλάβουν τι έκαναν!!!

Και να σας πω και κάτι άλλο!!!Ο ένας αυξάνει τις παροχές (σεβασμός στον πελάτη) και ο άλλος αυξάνει τους πελάτες (σεβασμός στην τσέπη του)!!!Τώρα κερδίζει ο δεύτερος(λόγω του εγκλωβισμού με το συμβόλαιο) , μακροπρόθεσμα όμως...

Ας κάνουμε λίγο υπομονή γιατι ίσος αλλάξουν τα δεδομένα...

bracino
11-06-07, 18:38
Παιδιά μαζικά μηνύματα παραπόνων στο support@hol.gr!!!!!

nm96027
11-06-07, 18:46
Παιδιά μαζικά μηνύματα παραπόνων στο support@hol.gr!!!!!

Aν εννοεις για την αναβαθμιση, αυτο ειναι γνωστο πια οτι γίνεται.
Εκτος και αν εννοεις για να δώσει και η HOL 24mbit.

bracino
11-06-07, 18:50
Εννοώ για την αναβάθμιση!!!Δεν το ήξερα ότι γίνεται ήδη!!

Όσο για τα 24 μάλλον θα κυνηγούσα φαντάσματα αν ήλπιζα σε κάτι τέτοιο!!!

nm96027
11-06-07, 18:52
Οταν λεω οτι εκανα αίτηση για να παω απο 4 στα 8 τί αλλο μπορει να εννοουσα εκτος απο οτι η αναβαθμιση ειναι εφικτη?;)

Και δεν το λεω μονο εγω και αλλοι το εχουν κανει! Ριξτε μια ματια στα νηματα της HOL αλλα και στο παρον.:oneup:

bracino
11-06-07, 18:56
Συγγνώμη με δέσμευση ότι για να τη διακοπή (μετα 1 χρόνο) θα πρέπει να δωθούν 89 ευρώ μάλλον σε κοροϊδεψανε που έκανες αίτηση!!!

Εκτός αν υπήρχε και τέτοιος όρος πριν και δεν το είχα πάρει χαμπάρι!!!

nm96027
11-06-07, 19:06
Συγγνώμη με δέσμευση ότι για να τη διακοπή (μετα 1 χρόνο) θα πρέπει να δωθούν 89 ευρώ μάλλον σε κοροϊδεψανε που έκανες αίτηση!!!

Εκτός αν υπήρχε και τέτοιος όρος πριν και δεν το είχα πάρει χαμπάρι!!!

Με "κοροιδεψαν" και μαλιστα πολυ περισσότερο απο οτι νομιζεις: η δεσμευση ειναι για 3 χρονια, ριξε μια ματια στο site.:p Και μαλιστα εχω δυο συνδεσεις: μια στο σπιτι και μια στο γραφειο.

Προφανως και το ηξερα φιλε bracino, και προφανως, για να σοβαρευτουμε δεν με κοροιδεψε κανεις. Ολες οι εταιρεις εχουν τελη απενεργοποιησης, ΟΛΕΣ, η HOL ειχε παντα πιο δυσκολη και πιο ηλιθια πολιτικη σε σχεση με το θεμα. Και μια και δεν το ηξερες η HOL δεν σε αφηνε να φύγεις νωριτερα απο τον χρονο, πραγμα που ισοδυναμουσε με τελος απενεργοποιησης: γιατι αν ήθελες σωνει και ντε να φύγεις στο ενδιαμεσο επρεπε να τους καταβάλεις τα παγια ενος χρόνου.

Ο καθένας κανει τις επιλογες του και ασφαλως τις πληρωνει μηνιαιως.
Δεν ειμαστε εδω για να κρίνουμε ο ενας τον αλλο, αλλα για να ενημερωνομαστε και να δρουμε οταν χρειαζεται μαζικα. Δειτε και διαβαστε τί έγινε σημερα το πρωι στην HOL για να καταλαβετε τί γίνεται εδω μεσα στο φορουμ, αν υπαρχει εστω και ΕΝΑ παπαγαλακι στα νηματα της HOL.
Δειτε τί εγίνε και πως εδρασαν τα μελη του φορουμ οταν είχαμε προβληματα ταχύτητας πριν 1,5 μηνα. Και οχι μονο εδω αλλα σε ολοκληρο το φορουμ.

Για να τελειώνουμε:Εν τελει δεν προκειται να παντρευτω αγαπητε μου: μια ADSL συνδεση αγοράζω. Ποσο δυσκολο μπορει να γίνει ως επιλογη??????Χμμμμμμ!Τι ρισκάρω ωστε κάποιος να με κοροιδεψει?

theflame_adsl
11-06-07, 19:07
Δεν νομίζω να τον κορόιδεψε κανένας.
Οι όροι για τα νέα προγράμματα είναι ξεκάθαροι.
Προφανώς είναι επιλογή του.

bracino
11-06-07, 19:21
Φίλε το πήρες στραβά!!Sorry δεν ήθελα να σε θίξω αλλά να τονιστεί η συμπεριφορά της εταιρίας και το νέο κόλπο της!!Ποιο κόλπο?

Για να σε αναβαθμίζουν σου αναβαθμίζουν το συμβόλαιο και πλέον για να την διακόψεις (στο χρόνο εννοώ,όχι νωρίτερα) χρειάζεται να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου!!!Αν θες να μη πληρώσεις θα πρέπει να μείνεις με 8Mbt για τρια χρόνια ,δηλαδή όταν οι ταχύτητες θα έχουν φτάσει τα 100Mbt, πολύ λογικό!!!!Οπότε ή κάνεις υπόμονή και διακόπτεις ή αναβαθμίζεις και πληρώνεις κάποια στιγμή τα κερατιάτικα!!

Κατά την γνώμη μου η αναβάθμηση με αυτούς τους όρους είναι το κόλπο της HOL!!Γι αυτό υπομονή για να δούμε τι άλλο θα προσφέρουν!!Και δεν προσφέρουν "Forthnet καλομελέτα κι ερχόμαστε..."!!!!

theflame_adsl
11-06-07, 19:25
Δεν νομίζω να σε υποχρεώνουν να μείνεις στα 8Mbt για 3 χρόνια.
Στην ίδια εταιρεία σε υποχρεώνουν.

nm96027
11-06-07, 19:26
Για να σε αναβαθμίζουν σου αναβαθμίζουν το συμβόλαιο και πλέον για να την διακόψεις (στο χρόνο εννοώ,όχι νωρίτερα) χρειάζεται να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου!!!Αν θες να μη πληρώσεις θα πρέπει να μείνεις με 8Mbt για τρια χρόνια ,δηλαδή όταν οι ταχύτητες θα έχουν φτάσει τα 100Mbt, πολύ λογικό!!!!Οπότε ή κάνεις υπόμονή και διακόπτεις ή αναβαθμίζεις και πληρώνεις κάποια στιγμή τα κερατιάτικα!!
.

Προσοχη: η δεσμευση δεν ειναι στο πακέτο. Δλδ δεν σημαινει οτι δεσμευεσε να μεινεις για 3 χρονια στα 8mbit. Αλλα δεσμευεσε να μεινεις στην HOL για 3 χρονια (ή να καταβάλεις τα αναλογα τελη ενεργοποιησης) και ασφαλως μπορεις να αλλαξεις πακέτο και να παρεις την ταχύτητα που θες στην τιμη που στην δινει η HOL.;)
Πακετο αλλαζεις, εταιρεία δεν αλλαζεις!

bracino
11-06-07, 19:33
Ρε παιδιά αυτό εννοώ!!!!!Η Forthnet δίνει 24 με 22 ευρώ και 'μεις ψάχνουμε πακέτο στη HOL!!

Σε αναγκάζουν να μπεις στην λογική (αν υπάρχει) τον αναβαθμίσεων με την κυρία HOL να μένει πάντα σταθερή στη θέση της και έχοντας γι αυτό το λόγο το πάνω χέρι (πράγμα που φαίνεται στον τιμικατάλογο της!!!!)!!!

te00
11-06-07, 19:43
Παιδια....ολα θα γινουν αυτο ειναι σιγουρο.Δε προκειται να κατσει η hol με σταυρωμενα τα χερια απεναντισ σε τετοιο ανταγωνισμο.Ας μην εκνευριζομαστε,η μεταβαση θα γινει, τι σημερα τι αυριο,αλλοι που δεν εχουν καν ελπιδες για κατι τετοιο,η τουλαχιστον αργααα στο μελλον-βλεπε με-τι να πουν...

gmaitre
11-06-07, 20:01
Έκανα και γω τώρα το απόγευμα αναβάθμιση από τα 4 στα 8.Επιτέλους κάτι είναι και αυτό .Μετά από 4 τηλ από το πρωί....δώσανε πράσινο φως.Αν τα πιάνω πραγματικά δεν με νοιάζει να πάω παραπάνω καλύπτομαι για αρκετό καιρό το θέμα είναι θα τα πιάνω?Τέλος αν δεν μπορώ να φύγω από την εταιρία χωρίς να μου πιουν το αίμα μπορώ να κάνω μεταφορά γραμμής χωρίς κόστος???

nm96027
11-06-07, 20:24
Έκανα και γω τώρα το απόγευμα αναβάθμιση από τα 4 στα 8.Επιτέλους κάτι είναι και αυτό .Μετά από 4 τηλ από το πρωί....δώσανε πράσινο φως.Αν τα πιάνω πραγματικά δεν με νοιάζει να πάω παραπάνω καλύπτομαι για αρκετό καιρό το θέμα είναι θα τα πιάνω?

Ριξε μια ματια στο ρουτερ σου και τσεκαρε το line attenuation που εχεις τωρα. Και μετα μπορεις ρίξεις μια ματια στο Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205) για να δεις τί ταχύτητες μπορεις να πιασεις.


Τέλος αν δεν μπορώ να φύγω από την εταιρία χωρίς να μου πιουν το αίμα μπορώ να κάνω μεταφορά γραμμής χωρίς κόστος???

H μεταφορα (αλλαγη κατοκιας) μεχρι στιγμης δεν κοστιζει τίποτα. Μεχρι στιγμης.
Ενας πλαγιος τροπος για να ξεφορτωθεις την γραμμη της HOL (οταν για καποιους λογους δεν θα την θες πια) ειναι είτε να την πασάρεις σε κάποιο δευτερο σπιτι της οικογενειας (π.χ εξοχικο αν εχει καλυψη) είτε να την πασάσεις σε κανενα φίλο που θα του ειναι χρήσιμη.;)

Και ουτε γατα ζημια.:oneup:

zanza
11-06-07, 20:35
Από τη στιγμή όμως που το συμβόλαιο ανανεώνεται κάθε φορά που ζητάς αναβάθμιση ταχύτητας ουσιαστικά αν θες να έχεις γραμμή στα στάνταρ της κάθε εποχής, θα δεσμεύεσαι στην hol επ'άπειρο. Αν σε ένα-ενάμιση χρόνο βάλουν, π.χ. vdsl, και οι ταχύτητες πάνε στα 48mbs, ο ήδη χρήστης που θα κάνει αναβάθμιση θα ανανεώσει για άλλα 3 χρόνια κ.ο.κ. Ο συγκεκριμένος όρος είναι καταχρηστικός, και δε δικαιολογείται για τυχόν ζημίες της εταιρείες όπως ισχύει για παράδειγμα με τα συμβόλαια ενός έτους.

ultraxmode
12-06-07, 12:35
Όπως έλεγε ο φοβερός ηθοποιός Denzel Washington στην ταινία "Philadelphia" στον άλλο μεγάλο ηθοποιό Tom Hanks "θέλω να μου το εξηγήσετε σαν να είμαι 4 χρονών..."

Τελικά, εγώ πχ.. έχω συμβόλαιο στην HOL για έναν χρόνο.Αυτή τη στιγμή έχω 1mbps και περιμένω το ρημαδιασμένο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL για να πάω στα 4mbps (εκεί έχω μείνει απο τα ΘΕΛΩ μου στην HOL).Τώρα τα πράγματα άλλαξαν και βλέπω πως αντιστοιχούν 8mbps στο 1mbps που έχω..

Τί γίνεται λοιπόν στις 15.07.07 (που όπως λέει o wizard διαθεσιμότητας της HOL πως θα έχω πρόσβαση στο δίκτυό της) ? Τί πρέπει να κάνω? Πρέπει να πάρω ΤΟΤΕ τηλέφωνο για να πάω στα 8mbps ή στα 4mbps?? Έχω μπερδευτεί!!!!

Και αν το κάνω υπάρχουν κυρώσεις ? δηλαδή με "δένουν" στην HOL για άλλα 3 χρόνια??? ή κάθομαι στα αυγά μου, παίρνω 4mbps και με το που τελειώνει το συμβόλαιο πάω σε άλλη εταιρία λόγω του ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΣΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΝΑ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ????

:hmm: Ι'm confused...

Το μόνο που θέλω εγώ είναι να μην "δεθώ" ξανά στην HOL αλλά και να έχω αυτό που μου υποσχέθηκαν.4mbps that is...

nm96027
12-06-07, 12:41
Όπως έλεγε ο φοβερός ηθοποιός Denzel Washington στην ταινία "Philadelphia" στον άλλο μεγάλο ηθοποιό Tom Hanks "θέλω να μου το εξηγήσετε σαν να είμαι 4 χρονών..."

Τελικά, εγώ πχ.. έχω συμβόλαιο στην HOL για έναν χρόνο.Αυτή τη στιγμή έχω 1mbps και περιμένω το ρημαδιασμένο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL για να πάω στα 4mbps (εκεί έχω μείνει απο τα ΘΕΛΩ μου στην HOL).Τώρα τα πράγματα άλλαξαν και βλέπω πως αντιστοιχούν 8mbps στο 1mbps που έχω..

Τί γίνεται λοιπόν στις 15.07.07 (που όπως λέει o wizard διαθεσιμότητας της HOL πως θα έχω πρόσβαση στο δίκτυό της) ? Τί πρέπει να κάνω? Πρέπει να πάρω ΤΟΤΕ τηλέφωνο για να πάω στα 8mbps ή στα 4mbps?? Έχω μπερδευτεί!!!!

Και αν το κάνω υπάρχουν κυρώσεις ? δηλαδή με "δένουν" στην HOL για άλλα 3 χρόνια??? ή κάθομαι στα αυγά μου, παίρνω 4mbps και με το που τελειώνει το συμβόλαιο πάω σε άλλη εταιρία λόγω του ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΣΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΝΑ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ????

:hmm: Ι'm confused...

Το μόνο που θέλω εγώ είναι να μην "δεθώ" ξανά στην HOL αλλά και να έχω αυτό που μου υποσχέθηκαν.4mbps that is...


Οταν θα εχεις προσβαση στο ιδιοκτητο μπορεις να μεταβεις σε οποιο πακέτο της HOL με τις δεσμευσεις που ισχυουν για τα νεα πακέτα.
Τα 4mbit δεν υπαρχουν πια. Aρα με τα λεφτα που πληρώνεις τώρα η πιο κοντινη ταχύτητα τημολογιακα ειναι η 8αρα (και νομιζω λιγο φθηνότερη).
Οοοοοοοταν λοιπον θα μεταβεις στο νεο πακέτο θα αναλάβεις και τις υποχρεωσεις του νεου πακέτου.
Υπάρχουν καποιες διαρροες πως η 3της δεσμευση τελικα θα ακυρωθει αλλα δεν μπορω να το πω στα σιγουρα με τιποτα.:hmm:

Προς το παρον απο το 1 πας στα 8 με 3τη δεσμευση αλλιως τελος απενεργοποιησης 89 ευρω, 59 και 29 για τον 1ο, 20 και 3ο χρονο αντιστοιχα.

ultraxmode
12-06-07, 13:02
Μόλις μίλησα με HOL και θα τραβήξω το θέμα ακόμα και στην προστασία καταναλωτή!

ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ! αυτό έχει καταντήσει ΑΗΔΙΑ!!!!!!!!!!

Λοιπόν... πχ οτι έχω κλείσει πακέτο απο Ιανουάριο 2007 οκ?

ΥΠΟΣΧΕΣΗ HOL : Όταν μπείτε στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL υπάρχει 4πλασιασμός της ταχύτητάς σας.. τουτέστιν... 4mbps αφού έχω 1mbps ok? OKKK...

ΑΠΑΤΕΣ HOL :

-Γεία σας, ο wizard μου βγάζει πως στις 15\07 θα είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυό σας..
-Μάλιστα, και?
-Θα έχω 4mbps σύμφωνα με την υπόσχεσή σας περί τετραπλασιασμού.
-Όχι...
-ΌΧΙ ? Γιατί?
-Αλλάξαν τα δεδομένα..
-Δηλαδή?
- Θα πάτε στα 8mbps..
-A ωραία, καλύτερα τότε..!! Και η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου μου μένει η ίδια έτσι?
- Α όχι... αλλάζει και πάει ένα χρόνο μετα.. δηλαδή καινουργιο συμβόλαιο..
- Μα δεν θέλω καινούργια δέσμευση με την εταιρία σας..!!
- Δεν γίνεται, πρέπει..
-Και ο τετραπλασιασμός που μου υποσχεθήκατε? Πάει στα σκουπίδια και τώρα ζητατε άλλα??
- Έτσι είναι αλλίως κόβετε την σύνδεσή σας με 89 euro...
-Δηλαδή να σας πληρώσω κι απο πάνω?? Επειδή αθετήσατε την υπόσχεσή σας? Να το καταπιώ? Ωραία τα λέτε..
-Τι να σας πώ...έτσι είναι πλέον..


ΚΥΡΙΟΙ....

H HOL EXEI ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΠΑΤΗΣ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΩΝ, μην λέμε ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΩΡΑ...νομίζουν πως είμαστε πιτσιρίκια και δεν έχουμε που αλλού να δώσουμε τα λεφτά μας αλλά μόνο στην τσέπη τους??

ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝ... θα φτιάξω μία πολύ ωραία έπιστολή λοιπόν προς στην προστασία καταναλωτή και θα δούμε μετά ποιός έχει δίκιο...

Λεφτά για κόψιμο ΔΕΝ ΔΙΝΩ ! ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΗΕLLAS OFF LINE.... ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ !!!

Αϊ σιχτήρ !!! με την παιδική χαρά τους... Αντε και ... !!!

bracino
12-06-07, 13:20
Να μην αγοράσει κανείς πακέτο καινούριο!!!!Και κανεις να μη πιαστεί χαζός και κάνει την αναβάθμιση!!!!

Μόνο έτσι θα την αναγκάσουμε να κάνει κάτι!!!Με το να πλακώσουμε όλοι να τους παρακαλάμε(αν είναι δυνατόν!!!!) για αναβάθμιση με τους παλιούς όρους δεν κάνουμε τίποτα!!!

Όποιος θέλει καινούριο πακέτο Forthnet!!Oποιος θέλει αναβάθμιση υπομονή μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο!!!!!!!!

Tem
12-06-07, 13:25
Να μην αγοράσει κανείς πακέτο καινούριο!!!!Και κανεις να μη πιαστεί χαζός και κάνει την αναβάθμιση!!!!

Μόνο έτσι θα την αναγκάσουμε να κάνει κάτι!!!Με το να πλακώσουμε όλοι να τους παρακαλάμε(αν είναι δυνατόν!!!!) για αναβάθμιση με τους παλιούς όρους δεν κάνουμε τίποτα!!!

Όποιος θέλει καινούριο πακέτο Forthnet!!Oποιος θέλει αναβάθμιση υπομονή μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο!!!!!!!!
το τοπίο θα παραμείνει νομίζω ίδιο . Κάθε νέα αναβάθμιση θα παρατείνει τον χρόνο του συμβολαίου απο την ημέρα ενεργοποίησης της αναβαθμισμένης σύνδεσης

ultraxmode
12-06-07, 13:33
το τοπίο θα παραμείνει νομίζω ίδιο . Κάθε νέα αναβάθμιση θα παρατείνει τον χρόνο του συμβολαίου απο την ημέρα ενεργοποίησης της αναβαθμισμένης σύνδεσης


Ακριβώς...

Οπότε εγώ μένω με το 1mbps μου και βλέπουμε...

Απλά θα τους τρέξω όσων αφορά με την αθέτηση των υποσχέσεών τους ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ !!!

Dsltech
12-06-07, 13:59
ρε παιδια χαλαρωστε λιγο, για μενα καλητερα το παγιο εξοδο για την απενεργοποιηση παρα η 1 χρονος δεσμευση και αποπληρωμη του χρονου ακομα και μετα την απενεργοποιηση. Δηλαδη εγω αν ηθελα να κοψω τωρα την συνδεση μου hibox x4 θα επρεπε να δωσω 7χ40 περιπου ευρω μεχρι τη ληξη του συμβολαιου ενω τωρα ξερω οτι οποτε και να το κοψω αντε να δωσω 2 παγια μπροστα και να ξεμπερδευω. Να μου πειτε μεχρι και ο ΟΤΕ την εχει πιο φτηνα την καταργηση, και εκει οντος κανει λαθος μεγαλο η HOL.
Για μενα τα προβληματα παντως ειναι αλλου και οχι στα πακετα και στους ορους, το μεγαλο προβλημα ειναι το bandwidth που δεν βλεπω να ανεβαινει, ολοι οι ISPs βγαζουν τρελα πακετα και μας εχουν βαλει στο τριπακι των Mbps αλλα οσα και να μας δωσουν μας βλεπω να κατεβαζουμε με 20-30kb/sec μιας και το bandwidth με το εξωτερικο πλεον ειναι αυτο που μετραει και οχι η συνδεση με τον isp αυτα ειναι μαρκετιστικα κολπα για να πουλανε πακετα, την επομενη φορα λοιπον που θα διαλεξουμε ISP καλο θα ειναι να κοιταξουμε το bandwidth που εχει με το εξωτερικο και την βαση χρηστων που εχει για να δουμε τελικα τη μας συμφερει, γιατι τη να το κανω που η forthnet δινει 24mbit(αν ποτε τα παρει κανεις με τις αποστασεις που εχουμε απο τα dslam) αν μπουκωσει το δικτυο και δεν μπορεις να δεις ουτε video απο το youtube??? ποσο μαλλον Triple play με cable tv εχουν να γινουν τρελα ευτραπελα τους επομενους μηνες θα δειτε.

ultraxmode
12-06-07, 14:12
Ρε παιδιά δεν είναι να λέμε "έλα μωρέ εντάξει, τους δίνεις κατιτίς εκεί πέρα και ξεμπερδεύεις...!!" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ !!! ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ !!!
Εγώ τα λεφτά μου επειδή ιδρώνω να τα βγάζω ΤΑ ΚΛΑΙΩ..δεν ξέρω αν κάνουν το ίδιο όλοι...αλλά δεν θα κάτσω να χορεύω όπως χτυπάνε το ντέφι... οκ???

Οπότε 1+1 κάνουν 2...

Τα λέμε στην προστασία καταναλωτή, οπου έχω κάνει και κανα δύο τηλέφωνα ήδη να μάθω πως γίνεται να τους στριμώξω...
αρκετά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.