PDA

Επιστροφή στο Forum : RUO: Τελικά εφαρμόζεται ή όχι;



gpan
11-06-07, 10:07
Προ ενός μήνα περίπου δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ (620/Β/25-4-2007) η απόφαση της ΕΕΤΤ σχετικά με την Προσφορά Αναφοράς (RUO) του ΟΤΕ για την διάθεση LLU γραμμών. Τελικά τι γίνεται στην πράξη και τι συμβαίνει με τη διαδικασία μετάβασης; Οι ISPs γιατί όταν τους αναφέρεις RUO αλλάζουν κουβέντα και δηλώνουν άγνοια; Μπορώ ή όχι (μου το εγγυάται κανείς ISP) να μεταβώ από ΑΡΥΣ ΟΤΕ σε full LLU π.χ στη forthnet χωρίς να μου κοπεί το internet και με downtime λιγότερο της μιας ημέρας, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται στην απόφαση; Μέχρι σήμερα πάντως μου λένε 20 εργάσιμες ημέρες (βλέπε hol) και όλα παραμένουν ως ήταν. Περιμένω απόψεις.

loukoumaki
11-06-07, 10:22
παιδια καλημερα σας παρακαλω μια βοηθεια

το νομοθετικο διαταγμα για την αλλαγη παροχου εχει εφαρμοστει η ακομα
ειμαι στην forthnet και θελω να παω οτε
και μου λενε οτι θα κανουν τον προβλεπομενο χρονο για να μου αλλαξουν δηλαδη βδομαδες.
δεν εχει εφαρμοστει το εξης ακομα
να γινεται η αλλαγη παροχου σε μερικες ωρες ?

nmakry
11-06-07, 10:25
Μέχρι σήμερα πάντως μου λένε 20 εργάσιμες ημέρες (βλέπε hol) και όλα παραμένουν ως ήταν. Περιμένω απόψεις.

Η HOL πρέπει να είναι η μόνη εταιρία που λένε περισσότερες ημέρες από όσες κάνουν! Μα εντελώς η μόνη θα μπορούσα να πω... :whistle:

gpan
11-06-07, 11:03
Η HOL πρέπει να είναι η μόνη εταιρία που λένε περισσότερες ημέρες από όσες κάνουν! Μα εντελώς η μόνη θα μπορούσα να πω... :whistle:

Πιστεύω δεν είναι εκεί το ζήτημα! Αφού το έθεσες πάντως, η HOL θα λέει 20 εργάσιμες για να είναι καλυμμένη. RUO όμως ακούω και RUO δε βλέπω.

hamilcar
11-06-07, 11:10
Εγώ από προσωπική εμπειρία λέω όχι...

9/5 Έληγε η σύμβαση με τη Forthnet
9/5 Έληξε και από τότε είμαι στην αναμονή... χωρίς να υπάρχει και συγκεκριμένη ημερομηνία στον ορίζοντα

RUO my @ss

soultakis
11-06-07, 13:14
Εγώ άλλαξα πάροχο πριν μια βδομάδα (ήμουν Οtenet και πήγα Altec) και χρειάστηκαν περίπου δέκα μέρες για να απενεργοποιήσει τη γραμμή μου ο ΟΤΕ. Η Οtenet έκοψε τη σύνδεσή μου αμέσως αλλά χρειάζονται δέκα μέρες για τον ΟΤΕ. Μετά χρειάζονταν άλλες δέκα μέρες περίπου απ' την στιγμή που η Altec θα έστελνε την αίτησή μου στον OTE για να ενεργοποιήσει και πάλι την γραμμή μου για λογαριασμό της Altec.Οι καθυστερήσεις κυρίως είναι θέμα του ΟΤΕ μιας και οι εταιρίες δίνουν συνδέσεις μέσω αυτού (στα ιδιόκτητα δίκτυα δεν ξέρω τι γίνεται).

Tem
12-06-07, 02:45
Η HOL πρέπει να είναι η μόνη εταιρία που λένε περισσότερες ημέρες από όσες κάνουν! Μα εντελώς η μόνη θα μπορούσα να πω... :whistle:
καθημερινά βέβαια το μειώνει αλλά είναι και θέμα πωλητή. Συνήθως ο κάθε πωλητής δίνει διαφορετικό αριθμό ημερών

GeorgeH
12-06-07, 21:37
RUO 4ever!!!
Ενεργοποιήθηκα στην ΟΝ με το που τέθηκε σε ισχύ, αφού προηγουμένως έφαγα μια φάπα απόρριψης από ΟΤΕ λόγω ενεργού adsl και ενώ περίμενα ήδη ένα μήνα.
Επίσης με Forthnet και ενεργό adsl ΑΡΥΣ πάλι ενεργοποιήθηκε το 2Play σε μικρότερο των 20 ημερών διάστημα.

Kurozuka
12-06-07, 21:47
Δεν ξερω εαν ειμαι εκτος θεματος αν και θα ειμαι γιατι.....Ειχα απλως adsl απο forthnet και μου ειχαν πει πως θα μου κοψουν το internet για λιγες ωρες μονο για να μπω στο double play κατι και το οποιο εγινε

GeorgeH
12-06-07, 22:41
Δεν ξερω εαν ειμαι εκτος θεματος αν και θα ειμαι γιατι.....Ειχα απλως adsl απο forthnet και μου ειχαν πει πως θα μου κοψουν το internet για λιγες ωρες μονο για να μπω στο double play κατι και το οποιο εγινε

Δεν είσαι εκτός θέματος.... είσαι ΟΝ :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.