PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα σωστό AV



KostakisK
09-07-18, 23:27
Κυριοι χαιρεται,ηρθε λοιπον η ωρα να σας ρωτησω,ποιο AV θεωρειτε καλο και γιατι

tripkaos
10-07-18, 09:31
https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF

deniSun
11-07-18, 21:51
Κυριοι χαιρεται,ηρθε λοιπον η ωρα να σας ρωτησω,ποιο AV θεωρειτε καλο και γιατι

Αν σου έλεγαν ότι δεν το χρειάζεσαι;

KostakisK
11-07-18, 23:34
ακριβως γτ εχω κολλησει ποσους ιους και κανενα internet security δεν κανει δουλεια

deniSun
12-07-18, 08:55
ακριβως γτ εχω κολλησει ποσους ιους και κανενα internet security δεν κανει δουλεια

Μήπως λοιπόν δεν φταίει το av ή το is ή οποιοδήποτε άλλο προστατευτικό αλλά εσύ;

ubi
12-07-18, 12:15
Στο τέλος πάντα "φταίει" ο χρήστης εννοείται αλλά με ένα επώνυμο και αξιόπιστο av ίσως να τα είχε αποφύγει όλα αυτά.

@deniSun καλή η κριτική αλλά άλλο είναι το θέμα εδώ. Δεν είναι όλοι οι χρήστες pro, υπάρχουν και οι home users που απλά δεν ξέρουν. Φιλικά.

Εγώ σου προτείνω : Eset, Bitdefender ή Kaspersky. Με κλειδί από ebay ή αγορά κατευθείαν(αν το αντέχει η τσέπη σου)..

Και περισσότερη προσοχή στο τι κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση ή στα διάφορα usb sticks που συνδέεις στο pc σου.

deniSun
12-07-18, 12:24
Στο τέλος πάντα "φταίει" ο χρήστης εννοείται αλλά με ένα επώνυμο και αξιόπιστο av ίσως να τα είχε αποφύγει όλα αυτά.

@deniSun καλή η κριτική αλλά άλλο είναι το θέμα εδώ. Δεν είναι όλοι οι χρήστες pro, υπάρχουν και οι home users που απλά δεν ξέρουν. Φιλικά.

Εγώ σου προτείνω : Eset, Bitdefender ή Kaspersky. Με κλειδί από ebay ή αγορά κατευθείαν(αν το αντέχει η τσέπη σου)..

Και περισσότερη προσοχή στο τι κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση ή στα διάφορα usb sticks που συνδέεις στο pc σου.

1. Δεν φταίει ο χρήστης στο τέλος αλλά στην αρχή.
2. Το θέμα είναι αυτό ακριβώς.
Ζητάει ένα "καλό" av που θα κάνει... τι;
Θα προβλέπει τα δικά του λάθη;
Δηλαδή το "καλό" av όταν σου βγάλει ειδοποίηση για πρόβλημα και σου ρωτήσει τι θέλεις να κάνει και εσύ του πεις... τίποτε...
τι θέλεις να κάνει ακριβώς σε αυτή την περίπτωση το "καλό" av;
Να παραβλέψει την επιλογή σου και να τον καθαρίσει;
3. Ο pro χρήστης που αναφέρεις ποιος είναι;
Αυτός που θα κάνει scan το flashάκι πριν το ανοίξει;
Αυτός που θα έχει ενεργοποιημένο το uac και θα έχει γνώση στο τι επιτρέπει και τι όχι;
Αυτός που στον browser θα έχει τα ανάλογα addons για προστασία;
Αυτός που δεν θα επισκέπτεται ότι να 'ναι σελίδες;
Αυτός που δεν θα κάνει κλικ στα παράθυρα που του λένε ότι "έχεις προσβληθεί από κακόβουλο λογισμικό, κάνε κλικ για να το καθαρίσω";
Αυτός που δεν θα ανοίξει την "φώτο" από το email που θα του στείλουν και θα λέει "είμαι η γκόμενα που σε σε είδα και έπαθα την πλάκα μου. Άνοιξε την φώτο για να με δεις χωρίς ή με...";
Αν αυτός είναι ο pro χρήστης τότε οι υπόλοιποι απλά μην αγγίζετε το πληκτρολόγιο.
Είστε επικίνδυνοι ή άξιοι της μοίρας σας.

ubi
12-07-18, 12:56
Ε? Τι παραλήρημα είναι αυτό? Υπονοησα κάτι τέτοιο με το ποστ μου?
Την συμβουλή μου στο ερώτημα του @kostaskep την έδωσα και δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση με "κατεβατά".
Καλή σου μέρα.

KostakisK
12-07-18, 13:15
παιδια το παραξενο ειναι οτι ενω οταν κανω φορματ και βαζω πχ KIS,το ρυθμιζω στο turbo για πληρη ασφαλεια αλλα παλι τα ιδια,με kaspersky την εχω παθει,με eset την επαθα,και να μπεις οτι μπαινω πουθενα και τον τελευταιο καιρο μπαινω μονο φβ youtube,msn αντε και πρωτο θεμα τι στα κομματια πια,α μια ερωτηση:ειναι πιθανο να κολλησεις ιο απο σελιδα δημοσιου πχ ογα,γτ μου το εχουν πει κιαλλοι

deniSun
12-07-18, 13:16
Ε? Τι παραλήρημα είναι αυτό? Υπονοησα κάτι τέτοιο με το ποστ μου?
Την συμβουλή μου στο ερώτημα του @kostaskep την έδωσα και δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση με "κατεβατά".
Καλή σου μέρα.


Στο τέλος πάντα "φταίει" ο χρήστης εννοείται αλλά με ένα επώνυμο και αξιόπιστο av ίσως να τα είχε αποφύγει όλα αυτά.

@deniSun καλή η κριτική αλλά άλλο είναι το θέμα εδώ. Δεν είναι όλοι οι χρήστες pro, υπάρχουν και οι home users που απλά δεν ξέρουν. Φιλικά.

Εγώ σου προτείνω : Eset, Bitdefender ή Kaspersky. Με κλειδί από ebay ή αγορά κατευθείαν(αν το αντέχει η τσέπη σου)..

Και περισσότερη προσοχή στο τι κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση ή στα διάφορα usb sticks που συνδέεις στο pc σου.

Καλησπέρα...

Vtester
12-07-18, 13:45
παιδια το παραξενο ειναι οτι ενω οταν κανω φορματ και βαζω πχ KIS,το ρυθμιζω στο turbo για πληρη ασφαλεια αλλα παλι τα ιδια,με kaspersky την εχω παθει,με eset την επαθα,και να μπεις οτι μπαινω πουθενα και τον τελευταιο καιρο μπαινω μονο φβ youtube,msn αντε και πρωτο θεμα τι στα κομματια πια,α μια ερωτηση:ειναι πιθανο να κολλησεις ιο απο σελιδα δημοσιου πχ ογα,γτ μου το εχουν πει κιαλλοι

Πολλές φορες το πρόβλημα πηγάζει απο τον browser που χρησιμοποιείς και την ελλειψη κάποιων χρήσιμων addon σε αυτον. Add / script blocker. Μπορείς να τσιμπησεις malware απο spam email απο κάποια link στο fb. Αλλά όλα στην τελική όπως ειπώθηκε ειναι θέμα του χρήστη. Εγώ θα δώσω μια ψήφο σε avast πάντως.

KostakisK
12-07-18, 14:02
ειναι μολυσμενο,παω για avast,ελπιζω πως θα κανει κατι αλλιως ξαναγυρναω σε ubutnu (το αλλαξα σε windows γτ δεν μου αρεσουν τα εικονιδια και πρεπει να κανω συνεχεια αλλαγες με θεματα και ειναι σπαστικο,καλα να παθω)

posy
12-07-18, 17:57
Τελευταια ο windows defender εχει γινει πολυ καλος απο μετρησεις που εχουν γινει.Αποτελει και τμημα των windows οποτε γλυτωνεις και κατι επιπλεον να τρεχει.Εγω τον συνδυαζω με ublock origin στους browsers και κανω και ανα 3 μερες μανιουαλ σκαν με malwarebytes free και μεχρι ωρας την εχω βγαλει καθαρη.

KostakisK
12-07-18, 18:25
παιδια δεν λεει τπτ να το φορτωσω ενα εκκατομυριο αντιικα μαζι,αφου ειδα και αποειδα θα παρω ενα στικακι και θα κατεβασω απο το αλλο λαπτοπ το ubuntu που ξερω να το χειριζομαι καλα κιολας και δεν εχει τοσους πολλους ιους,εχω εδω και 2 μηνες με τα windows να βασανιζομαι να βαζω και να βγαζω αντιικα γτ κανενα δεν κανει δουλεια συν οτι εδω και 5 μερες ο ιος μου εχει ακυρωσει την αδεια χρησης των windows και θελει λεει ενεργοποιηση λες και ειναι πειρατικα

sweet dreams
12-07-18, 22:08
παιδια το παραξενο ειναι οτι ενω οταν κανω φορματ και βαζω πχ KIS,το ρυθμιζω στο turbo για πληρη ασφαλεια αλλα παλι τα ιδια,με kaspersky την εχω παθει,

Αυτό με έχει παραξενέψει πάρα πολύ, επειδή με ρύθμιση σε επίπεδο Υψηλό (https://www.adslgr.com/forum/threads/888927-Windows-10-Αναβάθμιση-Συζήτηση-προβλήματα-και-λύσεις-(-)?p=6374954#post6374954)(δεν υπάρχει "turbo" oνομασία στο KIS) προσπαθώ χρόνια να κολλήσω κάτι μπαίνοντας οπουδήποτε και πατώντας στο οτιδήποτε, το έχω γράψει πάρα πολλές φορές και παλιότερα (https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-Τελικά-ποιο-antivirus-είναι-αρκετά-αξιόπιστο?p=6097355#post6097355) και πιο παλιότερα (https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=5898821#post5898821), (υπάρχουν και πιο παλιά αλλά δεν έχει νόημα να τα ανεβάσω όλα) μπορείς να μας πεις τι ιούς κόλλησες;; ή αν θέλεις στείλε μου PM να σου δώσω το email μου.

sweet dreams
07-08-18, 23:15
Αν βρεις και κάτι από αυτό που είπαμε πιο πάνω μας λες για να έχουμε το νου μας.

KostakisK
07-08-18, 23:54
αρχιζω να λεω trogan32generic και pup

- - - Updated - - -

να σας τρολαρω λιγο??το μεσο εγκαταστασης κοινως cd ανακαλυψα πως ηταν ηδη μολυσμενο απο τον προηγουμενο υπολογιστη που ειχα,την δεδομενη στιγμη που εκαιγα τα windows μεσα στο cd υπηρχε ενας trojan γτ μου το εβγαλε μετα το kis,ο ιος αν δεν ξερεται που υποψιαζομαι πως ξερετε μπορει να μεταδωθει στο cd και να τρεξει ακομα και μετα την καθαρη εγκατασταση με την χρηση του αρχειου autorun.inf,αρα εγω την εκανα την βλακεια,παω σε εναν καθαρο pc και κατεβαζω τα windows και για αντιικο βαζω τον bidefender γτ ακουγεται τελευταια οτι το kis εχει πεσει στην ανιχνευση ιων,τεσπα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο εβαλε bitdefender και το μηχανημα δουλευει μια χαρα,τι να τα κανεις τα αντιικα αμα ο ιος δεν μπηκε ποτε στο συστημα,αφου ο ιος ηταν προφορτωμενος και το κακο ηταν οτι οποιο και να εβαζα δεν εβρισκε τον ιο ειχα σπασει το κεφαλι μου μεχρι που το ανακαλυψα και εκανα το cd κοματακια για το γαμωτπ,τωρα εχω ενα usb με καθαρα windows το οποιο δεν θα το συνδεσω πουθενα μονο οταν θα προκειται για καθαρη εγκατασταση απο το uefi και αυτο για ασφαλεια

sweet dreams
08-08-18, 00:08
αρχιζω να λεω trogan32generic και pup

- - - Updated - - -

να σας τρολαρω λιγο??το μεσο εγκαταστασης κοινως cd ανακαλυψα πως ηταν ηδη μολυσμενο απο τον προηγουμενο υπολογιστη που ειχα,την δεδομενη στιγμη που εκαιγα τα windows μεσα στο cd υπηρχε ενας trojan γτ μου το εβγαλε μετα το kis,ο ιος αν δεν ξερεται που υποψιαζομαι πως ξερετε μπορει να μεταδωθει στο cd και να τρεξει ακομα και μετα την καθαρη εγκατασταση με την χρηση του αρχειου autorun.inf,αρα εγω την εκανα την βλακεια,παω σε εναν καθαρο pc και κατεβαζω τα windows και για αντιικο βαζω τον bidefender γτ ακουγεται τελευταια οτι το kis εχει πεσει στην ανιχνευση ιων,τεσπα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο εβαλε bitdefender και το μηχανημα δουλευει μια χαρα,τι να τα κανεις τα αντιικα αμα ο ιος δεν μπηκε ποτε στο συστημα,αφου ο ιος ηταν προφορτωμενος και το κακο ηταν οτι οποιο και να εβαζα δεν εβρισκε τον ιο ειχα σπασει το κεφαλι μου μεχρι που το ανακαλυψα και εκανα το cd κοματακια για το γαμωτπ,τωρα εχω ενα usb με καθαρα windows το οποιο δεν θα το συνδεσω πουθενα μονο οταν θα προκειται για καθαρη εγκατασταση απο το uefi και αυτο για ασφαλεια

Με αυτό που είπες τώρα δηλαδή δικαιολόγησες το ότι το Kaspersky δεν σε προστάτευσε σωστά;; να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα ήθελα να ξέρω...…...

KostakisK
08-08-18, 00:25
οχι αλλα μια ερωτηση,πρωτου εγκατασταθει το αντιικο στο συστημα κανει μια πρωτη πληρη σαρωση,δεν θα επρεπε να το εχει βρει με την πρωτη ?

- - - Updated - - -

εγω μιλαω για μετα την καθαρη εγκατασταση και εκ νεου εγκατασταση του kis με προφορτωμενο εναν πολυ γνωστο ιο στο συστημα,ε δεν θα επρεπε να το εχει βρει

sweet dreams
08-08-18, 00:36
οχι αλλα μια ερωτηση,πρωτου εγκατασταθει το αντιικο στο συστημα κανει μια πρωτη πληρη σαρωση,δεν θα επρεπε να το εχει βρει με την πρωτη ?

- - - Updated - - -

εγω μιλαω για μετα την καθαρη εγκατασταση και εκ νεου εγκατασταση του kis με προφορτωμενο εναν πολυ γνωστο ιο στο συστημα,ε δεν θα επρεπε να το εχει βρει

Πρώτα λες
πρωτου εγκατασταθει το αντιικο στο συστημα κανει μια πρωτη πληρη σαρωσηνα κάνει σάρωση, μετά λες για καθαρή εγκατάσταση αλλά με "προφορτωμενο ιό" :hmm: μήπως τα έχει τελείως μπερδεμένα;;

Καλά, την σάρωση χωρίς να έχει εγκατασταθεί το AV την προσπερνάω, γιατί λες για ΑV που εγκαθίσταται και όχι online ή σε CD
πρωτου εγκατασταθει το αντιικο στο συστημα κανει μια πρωτη πληρη σαρωση

To ISO για την καθαρή εγκατάσταση με τον ιό που το βρήκες ή μήπως τα Windows είναι από το "θείο";; Άσε που δεν ξέρουμε τις συνθήκες ακριβώς και ούτε πρόκειται να τις μάθουμε ποτέ.

KostakisK
08-08-18, 13:18
οταν λεμε για σαρωση πριν την εγκατασταση κοιτα τι εννοω 196132 απο κατω απο την μπαρα που δειχνει την εγκατασταση δειχνει scan complete και το κανει πριν εγκατασταθει το αντιικο για ασφαλεια ολα το κανουν

- - - Updated - - -

το ιδιο κανει και το kis αλλα η απορια μου ειναι πως ενα τοσο ισχυρο αντιικο δεν βρικε τον trojan

sweet dreams
08-08-18, 17:29
οταν λεμε για σαρωση πριν την εγκατασταση κοιτα τι εννοω 196132 απο κατω απο την μπαρα που δειχνει την εγκατασταση δειχνει scan complete και το κανει πριν εγκατασταθει το αντιικο για ασφαλεια ολα το κανουν

- - - Updated - - -

το ιδιο κανει και το kis αλλα η απορια μου ειναι πως ενα τοσο ισχυρο αντιικο δεν βρικε τον trojan

Χρησιμοποιώ το ΚIS κάτι δεκαετίες χωρίς να είχα ποτέ πρόβλημα και ας είμαι ο χρήστης προς αποφυγήν. Έχει μια συγκεκριμένη διαδικασία κατά την εγκατάσταση και φυσικά στην διάρκεια της και στο τέλος της εμφανίζει τα εξής:
196136 196137
Aπό αυτά εγώ καταλαβαίνω ότι το πρόγραμμα αρχίζει να ενεργεί μετά την εγκατάσταση και επίσης όταν τελειώσει προτρέπει τον χρήστη να κάνει μια πλήρη σάρωση μόνος του.

Πάμε παρακάτω, σκέφτομαι ότι μπορεί να έκανες λάθος και να κατέβασες κάποιο άλλο(Κaspersky AV ή Kaspersky Total Security) και να έκανε αυτό που λες και εκ παραδρομής έγραψες ΚΙS.

Kατέβασα και έκανα εγκατάσταση και αυτά καθώς επίσης και το Kaspersky Free και σε όλα ακολουθείται η ίδια διαδικασία εγκατάστασης και βγαίνουν τα ίδια μηνύματα.

196138 196139 196140

Που ακριβώς είδες το Κaspersky, σε όλες τις εκδόσεις και όχι μόνο στο Kaspersky Internet Security να λέει ότι κάνει σάρωση πριν καν εγκατασταθεί;;

- - - Updated - - -

Ξέχασες επίσης να μας πεις που βρήκες το ISO με τον προφορτωμένο(καλά το είπα;; ) ιό και μετά τον πέρασες στο CD και μετά εμφανίστηκε στο λειτουργικό και σου τα έκανε μπάχαλο.

KostakisK
08-08-18, 20:31
Κοιτα για το kis μπορει να κανω και λαθος αν και θυμαμαι την ιδια διαδικασια με τον bitdefender τωρα για το iso ισως δεν το εξηγησα καλα, το iso μολυνθηκε απο τον υπολογιστη τον οποιο χρησιμοποιουσα για να φτιαξω ενα μεσο εγκαταστασης,ο υπολογιστης ηταν μολυσμενος και εγω δεν το πηρα χαμπαρι γιατι το ανακαλυψα αφοτου τελειωσα με το burn των windows ,το εφτιαξα το μεσο αλλα απ'οτι φαινεται ο ιος περασε απο τον υπολογιστη στο cd που ειχε γινει μεσο εγκαταστασης,ο ιος ξερω οτι μπορει να μεταδωθει στο μεσο εγκαταστασης μεσω του αρχειου autorun.inf,να σωθει εκει και μετα το φορματ που θα κανεις στον αλλο υπολογιστη μεσω του συγεκριμενου cd να μεταδωθει εκει πριν ολοκληρωθει η εγκατασταση των windows γιαυτο ειπα οτι ο ιος ηταν προφορτωμενος γιατι ειχε προφορτωθει κατα την διαρκεια της εγκαταστασης,στην συνεχεια αφου τελειωσα με το setup των windows εγκατεστησα το kis και οντως μπορει να εχεις δικιο γιατι θυμαμαι οτι υπηρχε τετοια διαδικασια αλλα δεν θυμαμαι αν υπηρχε στο συγκεκριμενο,τελος παντων,αφου εκανα 2 πληρης σαρωσεις συστηματος λεω οκ ειναι καθαρο το καινουργιο συστημα ε και μετα απο καμια εβδομαδα μπλε οθονες,lag και κλαμα η κυρια οπως λεει και στον chrome,ελπιζω να μην σας εχω πονοκεφαλιασει πολυ :whistle:

- - - Updated - - -

δεν υπηρχε δηλαδη μολυσμενο iso μεχρι να το κατεβασω απο εναν μολυσμενο υπολογιστη,ενας υπολογιστης μολυσμενος εγραψε ενα φρεσκο iso σε ενα cd και το μολυνε αυτο εγινε τα υπολοιπα ειναι απλα θεμα χρονου να γινουν

sweet dreams
08-08-18, 20:49
Κοιτα για το kis μπορει να κανω και λαθος αν και θυμαμαι την ιδια διαδικασια με τον bitdefender τωρα για το iso ισως δεν το εξηγησα καλα, το iso μολυνθηκε απο τον υπολογιστη τον οποιο χρησιμοποιουσα για να φτιαξω ενα μεσο εγκαταστασης,ο υπολογιστης ηταν μολυσμενος και εγω δεν το πηρα χαμπαρι γιατι το ανακαλυψα αφοτου τελειωσα με το burn των windows ,το εφτιαξα το μεσο αλλα απ'οτι φαινεται ο ιος περασε απο τον υπολογιστη στο cd που ειχε γινει μεσο εγκαταστασης,ο ιος ξερω οτι μπορει να μεταδωθει στο μεσο εγκαταστασης μεσω του αρχειου autorun.inf,να σωθει εκει και μετα το φορματ που θα κανεις στον αλλο υπολογιστη μεσω του συγεκριμενου cd να μεταδωθει εκει πριν ολοκληρωθει η εγκατασταση των windows γιαυτο ειπα οτι ο ιος ηταν προφορτωμενος γιατι ειχε προφορτωθει κατα την διαρκεια της εγκαταστασης,στην συνεχεια αφου τελειωσα με το setup των windows εγκατεστησα το kis και οντως μπορει να εχεις δικιο γιατι θυμαμαι οτι υπηρχε τετοια διαδικασια αλλα δεν θυμαμαι αν υπηρχε στο συγκεκριμενο,τελος παντων,αφου εκανα 2 πληρης σαρωσεις συστηματος λεω οκ ειναι καθαρο το καινουργιο συστημα ε και μετα απο καμια εβδομαδα μπλε οθονες,lag και κλαμα η κυρια οπως λεει και στον chrome,ελπιζω να μην σας εχω πονοκεφαλιασει πολυ :whistle:

- - - Updated - - -

δεν υπηρχε δηλαδη μολυσμενο iso μεχρι να το κατεβασω απο εναν μολυσμενο υπολογιστη,ενας υπολογιστης μολυσμενος εγραψε ενα φρεσκο iso σε ενα cd και το μολυνε αυτο εγινε τα υπολοιπα ειναι απλα θεμα χρονου να γινουν

Αν δεν θυμάσαι κάτι καλά το σωστό είναι να το δοκιμάζεις πρώτα, όπως κάνουμε και όλοι οι υπόλοιποι που γράφουμε στο Forum και μετά να γράφεις οτιδήποτε, αλλιώς θεωρείται παραπληροφόρηση.

Τώρα για το ISO και πόσο εύκολα μπορεί να μπει ιός σε τέτοιο αρχείο, τα "προφορτώματα", το πως γίνεται όλη η διαδικασία και όλα τα υπόλοιπα ψάξε βρες τα στο Google.

@ ADSLgr.com All rights reserved.