PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξοπλισμός Vodafone Triple Play - απορία σύνδεσης



hellenicsun
11-07-18, 11:43
Σήμερα μου έγινε προσφορά αναβάθμισης σε triple play (από double play) την οποία και αποδέχθηκα οπότε αναμένω τον αποκωδικοποιητή στις επόμενες 10 ημέρες.

Κάποιος που έχει ήδη αυτή την υπηρεσία μπορεί να μου πει πέρι τίνος αποκωδικοποιητή μιλάμε και το κυριότερο, αν συνδέεται ασύρματα με το modem/rooter;

Ο προβληματισμός μου είναι ότι η τηλεόραση στο σπίτι λειτουργεί ως monitor, δεν έχει σύνδεση σε κεραία και ότι περιεχόμενο προβάλλεται ασύρματα μέσω Chromecast. Οπότε δε θέλω να μπαίνω σε διαδικασίες να τραβάω το οποιοδήποτε καλώδιο.

bill2015
11-07-18, 21:45
Συνήθως οι αποκοδικοποιητές της vodafone tv είναι μέσω ethrnet-rj45
Έχει έξοδο scart,rca,hdmi
Δες εδω μια αγγελία (https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1153191-vodafone-tv-cisco-isb-2000/) απο αλλο forum ώστε να δεις τι συνδέσεις έχει

hellenicsun
12-07-18, 01:17
Συνήθως οι αποκοδικοποιητές της vodafone tv είναι μέσω ethrnet-rj45
Έχει έξοδο scart,rca,hdmi
Δες εδω μια αγγελία (https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1153191-vodafone-tv-cisco-isb-2000/) απο αλλο forum ώστε να δεις τι συνδέσεις έχει

Ωχ.....

bill2015
12-07-18, 08:34
Απο όσο ξέρω δεν έχει wifi

hellenicsun
12-07-18, 09:35
Απο όσο ξέρω δεν έχει wifi

Ωχ ωχ .....

jkoukos
12-07-18, 11:21
Καλώδιο δικτύου ή powerline που επί HOL το έδινε με χρησιδάνειο, αλλά τώρα με Vodafone άλλαξε τροπάρι και το πουλά (ή βάζεις δικό σου).

hellenicsun
12-07-18, 11:30
Το θέμα είναι ότι δε γλυτώνω τη καλωδίωση. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

nikpap13
05-10-18, 13:28
Καλώδιο δικτύου ή powerline που επί HOL το έδινε με χρησιδάνειο, αλλά τώρα με Vodafone άλλαξε τροπάρι και το πουλά (ή βάζεις δικό σου).

Επειδή σκέφτομαι και εγώ να βάλω Vodafone tv αλλά το ρούτερ είναι σε άλλο δωματιο αν χρησιμοποιησω WiFi extender με θύρα ethernet θα το δέχεται ο αποκωδικοποιητής της vodafone?

jkoukos
05-10-18, 14:04
Όχι. Το extender συνδέεται ασύρματα με τον router και παίρνει (για να μοιράσει στην συνέχεια) την σύνδεση στο διαδίκτυο και όχι το IPTV.
Το σήμα του TV το παίρνεις μόνο από την αντίστοιχη θύρα LAN του router.

paanos
06-10-18, 08:35
Όχι. Το extender συνδέεται ασύρματα με τον router και παίρνει (για να μοιράσει στην συνέχεια) την σύνδεση στο διαδίκτυο και όχι το IPTV.
Το σήμα του TV το παίρνεις μόνο από την αντίστοιχη θύρα LAN του router.

Αυτό ισχύει για την παλιά vTv. Στην νέα μεταφέρεται από το προφίλ του ίντερνετ, άρα γιατί να μην δουλεύει;

jkoukos
06-10-18, 12:56
Δεν γνωρίζω για τον καινούργιο αποκωδικοποιητή και την υπηρεσία αν άλλαξε τον τρόπο λειτουργίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.