PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντίο Θράσο



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

DVader
12-07-18, 10:44
...64ρων...

...Κι όπως ακριβώς είχε σχολιάσει κι ο ίδιος σε μία από τις πρώτες μας επαφές μέσω πμ προ 8ετίας, ότι τον είχα για πιτσιρικά μέσα από όσα είχα δει στο φόρουμ,

<<Kαι να συνεχίσεις να μ' έχεις.
Είμαι ένας πιτσιρικάς 56 χρόνων, που αρνείται να μεγαλώσει και να ωριμάσει, γιατί μετά την «ωρίμανση», έρχεται το «σταφίδιασμα». >>

ήταν, κατά την (στο περίπου) ατάκα πιο πάνω (δανεισμένη από Κωνσταντάρα στο "Κάτι Κουρασμένα Παλληκάρια"), πράγματι ένας νεότατος, απόλυτα συγχρονισμένος με την εποχή άνθρωπος, σε πνεύμα, συμπεριφορά, γνώση, χωρίς αγκυλώσεις χαρακτήρα, με περίσσια καταννόηση, υπομονή, "τετράγωνη λογική" και κυρίως ΨΥΧΟΥΛΑ........

Τα χρόνια είχαν περάσει λίγο "απότομα" από πάνω του, και την πρώτη φορά (το '12, νομίζω) που συναντηθήκαμε στον πατρογονικό του Πειραιά όπου είχε βρεθεί για λίγο,"τρόμαξα" στην αρχή πως θα είχα να κάνω με έναν "παππού" - όμως ο "παππούς" με έβαλε κάτω στο περπάτημα κι ας ήμουν εγώ "μόλις" κοντά 40 τότε. Όπως και με "καθήλωσε" και με τις κουβέντες του, όπου εγώ περίμενα κάποιον πιο "αρτηριοσκληρωτικό" από κοντά με το που τον είδα, σε σχέση με τον χαλαρό γράφοντα του φόρουμ...Κι όμως, ήταν το ίδιο χαλαρός και νεανικός σε σκέψη κι έκφραση, παρά την λιανή κοψιά και τ' ασημένιο του κεφάλι......
Είχα χαρεί πολύ με εκείνη την πρώτη ολιγόωρη επαφή (κάτσαμε και για έναν-δυο καφέδες, και δεν με άφησε ΟΥΤΕ ΓΙ' ΑΣΤΕΙΟ να πληρώσω εγώ, τονίζοντάς μου ότι "...δεν υπάρχει περίπτωση στα δικά μου μέρη να σε αφήσω να πληρώσεις", κι ας έλεγα εγώ "δικά σου μέρη κάποτε, αλλά εδώ και δεκαετίες ζεις Θεσσαλονίκη". Όταν εκ των υστέρων έμαθα ότι τα οικονομικά του είναι σφιχτά, πήγα να του "παραπονεθώ" για την απλοχεριά του κεράσματος, αλλά με χαμόγελο με έβαλε στη θέση μου λέγοντας να μην με αποσχολεί το πώς διαχειρίζεται τα θέματά του...Ανάλογη φάση ήταν όταν μια μέρα πρότεινε να μου στείλει ένα παλιό ραδιόφωνο αυτοκινήτου που του βρισκόταν και χρειαζόμουν, φτιάχνοντας ένα πακέτο που το γέμισε και με διάφορα άλλα πράγματα όπως παλιούς σκληρούς που ήξερε ότι "λατρεύω" και που το έστειλε με δικά του έξοδα, όσο κι αν του τόνισα εγώ να το κάνει αντικαταβολή ή έστω να μου δώσει έναν λογαριασμό να του βάλω τα χρήματα...) και έλπιζα να μας ξαναδοθεί ευκαιρία να τα ξαναλέγαμε...

Τον ένιωσα πολύ σύντομα ως "μεγαλύτερο αδελφό" μου - 1-2 χρόνια το πολύ και όχι ως πολύ μεγαλύτερο...Με εξυπηρέτησε κάποιες φορές από μακρυά και με τις ηλεκτρολογικές του γνώσεις, αλλά και με το να μου συστήσει κάποιον συνάδελφό του ηλεκτρολόγο από εδώ μέσα, όταν ήμουν σε πίεση να συμμαζέψω ένα σπίτι που το είχαν ρημάξει "οι γνωστοί-άγνωστοι" που λυμαίνονται παρατημένα σπίτια και ξηλώνουν την εξωτερική καλωδίωση (ίσα-ίσα για να σου κάνουν πολλαπλάσια του κέρδους τους ζημιά...) όπου θα έφερνα τους δικούς μου από την επαρχία και η πρόταση του Θράσου για τον συγκεκριμένο ήταν σαν αχτίδα φωτός, καθώς δεν ήξερα κανέναν που να εμπιστευτώ εκεί που ήταν το σπίτι (με δύσκολη μάλιστα πρόσβαση και δεν θα πήγαινε ο πάσα-εις).
[...Αν το διαβάζεις αυτό Κώστα, εκεί στο νησί που είσαι τώρα, ναι, για την Ανθούσα και εσένα και τον Μανώλη μιλάω...]

Εκεί που με σκλάβωσε ολοκληρωτικά ο Θράσος όμως, ήταν όταν του πρότεινα να ταξιδέψει από Θεσσαλονίκη προς Ξάνθη και να παραλάβει/συνοδέψει την σχεδόν κατάκοιτη μάνα μου μέχρι Αττική όταν ήταν να τους μετακομίσω και εγώ υπολόγιζα να είμαι στο φορτηγό και δεν είχα κανέναν να βγάλει μαζί της την σχεδόν 14ωρη διαδρομή και αυτός μου είπε έτσι απλά "ναι ρε συ, εννοείται"...Του είχα φυσικά πει ότι τα εισιτήρια θα του τα βγάλω εγώ και όλο αυτό το ξεκουβάλημα θα του το πληρώσω όπως θα πλήρωνα και κάποιον εντελώς άγνωστο που θα προσλάμβανα για να το κάνει (τονίζοντας "μόνο που έναν άγνωστο πώς να του εμπιστευτώ την μάνα μου - γι' αυτό θέλω έναν δικό μου άνθρωπο") και ήδη έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τρόπο να του δώσω αυτά τα λεφτά, καθώς μου είχε πει "τα εισιτήρια εντάξει, να τα βγάλεις - το άλλο όμως,,,,,,,θα δούμε" και ήμουν βέβαιος ότι θα προσπαθούσε να αποφύγει πληρωμή......
Κι ο Θράσος ήταν δύσκολα, καθώς με κρίση και #!!@^%$##, στην ηλικία του, ήταν σχεδόν αδύνατο το μεροκάμματο ως ηλεκτρολόγος, κι απλά περίμενε υπομονετικά (όπως μόνο αυτός ήξερε...) την ηλικία συνταξιοδότησης και τα έβγαζε τσίμα-τσίμα πέρα, με ευκαιριακά μεροκάμματα μία στο τόσο με κάποιον που συνεργαζόταν...Συνεπώς δεν ήταν αστείο να πληρωθεί για την βοήθεια που θα μου έδινε, θα βολευόμουν και εγώ και αυτός,,,,,,,,,,,,,,,όμως αυτός θα το έκανε "επειδή ήμουν εγώ" και δεν είχε κατά νου του πληρωμή.......Παναθεμά τον, το ξέρω ότι με εκτιμούσε και με θεωρούσε φίλο, όμως είχα τσιτώσει που μάλλον θα γύρναγε από την μια άκρη της χώρας στην άλλη με το τρένο "για χάρη μου" χωρίς να με αφήσει να του δώσω χρήματα που και μπορούσα να δώσω και που θα ήταν και για αυτόν καλό........Κατά κάποιο τρόπο "ξένοιασα" με το συγκεκριμένο άγχος, όταν τελικά έκανα εγώ την διαδρομή, καθώς δεν χρειάστηκε να είμαι στο φορτηγό της μετακόμισης........Κι ο Θράσος; Εκεί! Ήρθε την ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που κάναμε στάση στην Θεσσαλονίκη για καμμιά ώρα για αλλαγή μηχανής και τα ρέστα (4 φορές στο σύνολο, καθώς 2 βδομάδες μετά την αρχική μετακόμιση πήγα-ήρθα ακόμη μια φορά στην Ξάνθη για κάτι λεπτομέρειες) για παρέα, χωρίς φυσικά να του το είχα ζητήσει.................................

Τελευταία μας τηλεφωνική επαφή κάπου μετά το Πάσχα φέτος, οπότε και με χαροποίησε με το νέο ότι θα κατέβαινε και πάλι Αττική για έναν γάμο, κάπου τέλος Ιούνη, και θα ξαναβλεπόμασταν......
Στις 18 τον κάλεσα να τον ρωτήσω πότε ακριβώς θα έρθει - κλειστό το ένα νούμερο. Παίρνω το άλλο - μία από τα ίδια. Παίρνω κάποια στιγμή σπίτι - απάντηση καμμία. Φυσικά και δε πήγε σε κακό ο νους και μερικές μέρες μετά ξαναπαίρνω με τα ίδια αποτελέσματα και κάπου εκεί άρχισα να ανησυχώ γιατί δεν ήταν σύνηθες να μην τον βρίσκω. Λίγες μέρες μετά αποφασίζω να ρωτήσω κάποιον από το staff εδώ, καθώς ούτε σε πμ που έστειλα απάντησε ο Θράσος και είχε να κάνει log-in από τις 15/6.... Καθησυχαστική από μια άποψη η απάντηση του ότι "δεν ξέρουμε κάτι, ίσως είναι διακοπές", καθώς φοβόμουν για κακά νέα - πόσο μάλλον που εδώ και χρόνια δεν μπαίνω πια στο φόρουμ και δεν ξέρω αν έχει γραφτεί κάτι. Δυο βδομάδες μετά, και σήμερα έρχεται η ενημέρωση ότι "δυστυχώς......." και εγώ ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω αυτό που εδώ και 3 βδομάδες φοβόμουν...........

Θράσο μου, δυστυχώς αυτή την φορά τα γράφω μόνος, δεν ακούς ή βλέπεις, αλλά ήθελα αυτά τα λίγα ζευγάρια μάτια που θα διαβάσουν αυτές τις γραμμές, να μάθουν κατιτίς για εσένα, να τους μείνει κάπως, έστω και για λίγο-κι ας χαθεί από αύριο στα βάθη της μνήμης- η πληροφορία ότι ο "cranky" Θράσος (...που κάθε άλλο παρά "cranky" ήταν........) υπήρξε αξιολογότατος, εντιμότατος, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΤΑΤΟΣ - ένας φίλος που όλοι θα χαιρόντουσαν να έχουν στην ζωή τους αν είχαν την ευκαιρία να σε γνωρίσουν.
Είναι, φίλε, το λιγότερο (και δυστυχώς το μόνο) που μπορώ εγώ να κάνω για εσένα, το να γράψω μέσα στη βουβαμάρα μου ό,τι πιο αξιοσημείωτο μπορώ να θυμηθώ αυτές τις στιγμές από εσένα, ώστε να μείνεις για λίγο ακόμη στον νου και άλλων ανθρώπων και πιστεύω πως και εσύ θα το ήθελες κάτι τέτοιο...
Υπάρχουν άλλωστε διάφοροι που ήδη τονίσανε και αυτοί ότι ήσουν πάντα εξυπηρετικός και καλός μαζί τους, ακόμη και απλώς μέσα από ιντερνετικά μηνύματα...
Θράσο μου λοιπόν, δεν είμαι άνθρωπος της θεολογικής πίστης, συνεπώς δεν ελπίζω "να τα ξαναπούμε κάποια μέρα", όμως από καρδιάς το εύχομαι να γινόταν κάτι τέτοιο....
Γειά σου, φίλε...

195380




[...να τονίσω πως δεν έγραψα κάποιες προσωπικές λεπτομέρειες του Θράσου, ούτε φυσικά για να τον "μειώσω", ούτε για να τον "λυπηθεί" κανείς - μα μόνο για να καταλάβουν όσοι διαβάζουν πόσο πιο μεγαλείο είναι να προσφέρεσαι κι ας περνάς "στριμωγμένα". ΑΝ κάποιος τυχόν το βλέπει διαφορετικά και έχει κάποιο παράπονο σχετικά με αυτά που έγραψα, ας μου πει και κατευθείαν ό,τι ζητήσει θα το σβήσω. Το ίδιο ισχύει και για την μόνη φωτό του που έχω και ανέβασα, μόνο και μόνο για να μπει η αγέρωχη όψη των νιάτων του σε καρδιές : αν υπάρχει πρόβλημα, η διαχείριση ας το φροντίσει χωρίς καν να με ρωτήσει...]



Φίλε washcloud καλά έκανες και το έγραψες... και σε ευχαριστούμε. Δεν ήξερα την ηλικία του αν και χτές μετά το κλείσιμο του υπολογιστή μου στο γραφείο σε όλη την διαδρομή για το σπίτι κάπου τόσο το υπολόγιζα.... Δεν ξέρα όλα τα υπόλοιπα σαφώς. ...

- - - Updated - - -

Και επαναλαμβάνω ... κάτι πρέπει να γίνει από το forum σαν ελάχιστο φόρο τιμής..

frap
12-07-18, 10:48
Είδηση-σοκ. Συλλυπητήρια στους δικούς του και σε όποιον τον γνώριζε, έστω και internetικά.

prometheas
12-07-18, 11:17
Δεν τον γνώριζα αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ πρέπει να ήταν ένας υπέροχος άνθρωπος.
Καλό Παράδεισο και θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του.

GeorgeH
12-07-18, 11:18
Όχι ρε σεις πραγματικά είμαι συγκλονισμένος. Ήταν ο μόνος mod που είχαμε επικοινωνία (μέσω pm) και έδειξε ότι με εκτιμά δίχως να το γνωρίζω...
Δεν μπορώ να το πιστέψω, μου φαίνεται άδικο πραγματικά. Δυστυχώς ο χρόνος είναι αμείλικτος και η ζωή κάνει τον κύκλο της. Τίποτα δε μένει στατικό...
Τα συλληπητήρια μου στους δικούς του ανθρώπους, αν και φαντάζει περίεργο να διαβάσουν αυτές τις γραμμές. Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω.

sdikr
12-07-18, 11:25
Και επαναλαμβάνω ... κάτι πρέπει να γίνει από το forum σαν ελάχιστο φόρο τιμής..

Πιες ενα ποτηράκι στην Μνήμη του.
Δεν είναι άτομο που να περίμενε ή να ήθελε κάτι παραπάνω

Σίγουρα χαμογελάει εκεί που είναι "διαβάζοντας" αυτό το νήμα, το πόσοι τον αγαπάνε και πόσους έχει βοηθήσει

panatas
12-07-18, 11:29
καλο ταξιδη υπαρχουν και τα απρόοπτα δεν ερχόμαστε με τι δική μας θέληση και δε φεύγουμε με τι δική μας δυστυχώς και συλλυπητήρια

Rage
12-07-18, 11:44
Καλό ταξίδι....

xmperop1
12-07-18, 11:48
Τελικά απ΄ότι διαβάζω μάλλον οι καλοί φεύγουν πρώτοι.
Τουλάχιστον να έζησε την ζωή του όπως επιθυμούσε.
Συλλυπητήρια.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-07-18, 11:49
Σοκ...
Συλληπητήρια και κουράγιο στην οικογένεια του.

eagle12
12-07-18, 11:59
Θα τα πούμε στην άλλη όχθη συμφορίτη cranky... καλό σου ταξίδι

DVader
12-07-18, 12:03
Τελικά απ΄ότι διαβάζω μάλλον οι καλοί φεύγουν πρώτοι.
Τουλάχιστον να έζησε την ζωή του όπως επιθυμούσε.
Συλλυπητήρια.

Ναι γιατί οι καλοί τους αγγίζουν τα γεγονότα και φθείρονται ενώ οι χοντρόπετσοι ... δεν τους αγγίζει τίποτα..

Ξέρει κανείς αν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας..? 64 ετών νεότατος ...Από ότι μας έφυγε ξέρουμε ..?

gst
12-07-18, 12:04
Όλοι οι ωραίοι άνθρωποι φεύγουν νωρίς...Δεν ξέρω τι να πω.

mike_
12-07-18, 12:12
Ξέρει κανείς αν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας..? 64 ετών νεότατος ...Από ότι μας έφυγε ξέρουμε ..?

Μίλησα μαζί του τηλεφωνικώς αρχές Ιούνη (09/06), δεν μου είπε τίποτα και τον άκουσα καλά.

Δεν μπορώ να σταματήσω να το/ τον σκέφτομαι..

Α ρε Θράσο..

blade_
12-07-18, 12:19
Γαμω...γαμω..γαμω!!

Τι νεα ειναι αυτα πρωι πρωι..?

Δε ξερω τι να πω πραγματικα...θα μου λειψεις πολυ Θρασο!

Θα μου λειψουν τα πμ και το χαζολοι μεταξυ μας..

Θα μου λειψουν οι συναντησεις με την υπολοιπη παλιοπαρεα(να βρεθουμε να πιουμε ενα κρασακι εις μνημην)

Παντα χαμογελαστος,εξυπηρετικος και μετρημενος..Μου ειχε κανει κ μενα εντυπωση πως ειχε καιρο να γραψει αλλα το ειχε ξανακανει κ σκεφτηκα ηθελε το χρονο του...δε ξερω τι να πω αληθεια...Ξερουμε απο τι εσβησε?απ οσο θυμαμαι δεν ειχε καποιο θεμα υγειας,τουλαχιστον οχι κατι θανασιμο..

Σε ευχαριστουμε για ολα φιλαρακο..να σαι καλα ,οπου και να εισαι



Υγ.προς κατι φιλαρακια απο εδω μεσα που χανονται κ εξαφανιζονται...μη ρε...μιλατε ρε...καποια στιγμη δε θα υπαρχει χρονος..


:(

qwertyuiop
12-07-18, 12:21
Ένας από τους λόγους να είναι κανείς μέλος εδώ. Το build του φοιτητικού μου υπολογιστή (5ετίας πλέον...) θα έπρεπε να γράφει "κράνκυ" απάνω. Πάντα ακριβής και δίκαιος. Δε γράφω ποτέ νεκρολογίες, αλλά ο συγκεκριμένος τις αξίζει όλες και περισσότερες. Ελαφρύ το χώμα.

sdikr
12-07-18, 12:21
Ναι γιατί οι καλοί τους αγγίζουν τα γεγονότα και φθείρονται ενώ οι χοντρόπετσοι ... δεν τους αγγίζει τίποτα..

Ξέρει κανείς αν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας..? 64 ετών νεότατος ...Από ότι μας έφυγε ξέρουμε ..?

Δεν είχε αναφέρει κάτι, δεν ξέρουμε απο τι έφυγε, οι γείτονες δεν γνωρίζουν κάτι παραπάνω και οι δικοί του δεν αφήσαν κάποιον τρόπο επικοινωνίας.

DVader
12-07-18, 12:33
Δεν είχε αναφέρει κάτι, δεν ξέρουμε απο τι έφυγε, οι γείτονες δεν γνωρίζουν κάτι παραπάνω και οι δικοί του δεν αφήσαν κάποιον τρόπο επικοινωνίας.

Γαμώτο ...(Σβήστε το άμα θέλετε)...

Μπορεί να είχε κάτι και δεν το είπε ποτέ ή δεν ήθελε να το πει .... Σεβαστό όπως και να έχει ..

Αν οι δικοί του βλέπουν το forum ...( πολύ αμφιβάλω)......

Eliaskat
12-07-18, 12:39
Οχι ρε γμτ τι κριμα!

Παντα προθυμος να βοηθησει ,παντα !!

συλλυπητηρια ο Θεος ας αναπυσει την ψυχη του

Simpleton
12-07-18, 12:47
Συλλυπητήρια και από εμένα στους δικούς του. Απ' ό,τι είχα διαπιστώσει, ήταν πάντα εξαιρετικά πρόθυμος να βοηθήσει τους άλλους.

ΑΛΦΟΣ
12-07-18, 13:49
Συλλυπητήρια... Από τα μέλη που διαμόρφωναν το ήθος και τον χαρακτήρα του φόρουμ.

Vtester
12-07-18, 14:03
Πραγματικα Συλλυπητήρια. Καλό Παράδεισο

johnthegeeks
12-07-18, 14:40
Συλλυπητήρια! :sorry:

Alexcxvtr
12-07-18, 14:50
Πάντα ήταν πρόθυμος να βοηθήσει, ακόμα και στις πιο ανόητες ερωτήσεις.
Εντελώς αντίθετες οι πράξεις του σε σχέση με το nickname του.

Συλλυπητήρια και Καλό Παράδεισο.:(

nikraven
12-07-18, 14:59
Στα τόσα χρόνια εδώ μέσα....είναι ότι πιό στενόχωρο έχω διαβάσει...ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένας ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΠΑΛΛΗΚΑΡΟΣ
έφυγε για την γειτονιά των αγγέλων.
Λυπάμαι που δεν ταίριαξε να πιώ μαζί του στην Θεσσαλονίκη εκείνο το τσίπουρο που είχαμε κανονίσει.
Και ακόμα πιο πολύ λυπάμαι που δεν πρόλαβα να τον αποχαιρετίσω για το ταξίδι του.
Οταν πέρασε πέρυσι ο γιός μου στην Θεσνικη στο Πανεπιστήμιο μου είπε οτι πλέον ο μικρός θα έχει δύο μπαμπάδες...ο ένας ήταν ο Θράσος.
Αδερφούλη μου καλό σου ταξίδι για εκεί που πήγες...
να ξεκουραστεί η ψυχούλα σου...και να γλεντήσεις εκεί για όσα γλέντια δεν πρόλαβες εδώ.

shadowman
12-07-18, 15:11
Κρίμα τόσο νέος άνθρωπος. Δεν τον ήξερα προσωπικά αλλά είχα σχηματίσει την καλύτερη γνώμη για αυτόν. Πριν λίγο καιρό είχε επικοινωνήσει μόνος του με εμένα μεσώ pm για να με προστατεύσει από μερικές κακοτοπιές του φόρουμ.
Συλλυπητήρια στους δικούς του.

Godian
12-07-18, 15:11
Πλάκα κάνεις ρε φίλε.
Καλό παράδεισο να έχεις.....

PEPES
12-07-18, 15:22
Συλλυπητήρια και Καλό Παράδεισο cranky....

viron
12-07-18, 15:26
Kαλό παράδεισο στον φίλο που έφυγε.

Νikosanagn
12-07-18, 15:36
Καλό σου ταξίδι ρε Θράσο. Συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Pepina 1975
12-07-18, 18:07
Καλο του παραδεισο. Τα θερμα μου συλυπητηρια στην οικογενεια του!

divinitygr
12-07-18, 18:32
Συλληπητηρια, καλο κουραγιο στους οικιους του :(

honda22
12-07-18, 19:14
Καλό παράδεισο :(

Nozomi
12-07-18, 19:23
Συλληπητήρια στους οικείους του.

Κατά τα άλλα αρνούμαι να μπω σε κατινίστικες περιέργειες περί ηλικίας, δουλειάς κτλ. η ιντερνετική περσόνα cranky δεν έχει ηλικία, θα βρίσκεται πάντα στο forum, έτοιμος να βοηθήσει όποιον του το ζητήσει.

Υ.Γ
Δεν τον γνώριζα ούτε προσωπικά, ούτε στο forum, πέρα από κάποια p.m που είχαμε ανταλλάξει.

Dark-Side
12-07-18, 19:26
Τα θερμά μου συλληπητηρια στους δικους του. Ευχομαι οτι καλό έδωσε να το πάρει πίσω στον αλλο κόσμο. Αντίο Θρασο

washcloud
12-07-18, 19:30
Ενώ άμα ήταν για παράδειγμα 20-25 χρονών(τόσο όσο έδειχνε από τον τρόπο που έγραφε δηλαδή)

...νομίζω πως αυτό είναι ό,τι πιο όμορφο έχει γραφτεί μέχρι στιγμής για τον Θράσο μας : απλό, λιτό, ουσιαστικότατο, αυθόρμητα αληθινό και με την καλή έννοια εύστοχα κολακευτικό και ο Θράσος αν το έβλεπε θα γέμιζε όμορφα συναισθήματα, ζωγραφίζοντας εκείνο το γλυκό χαμόγελό του στο πρόσωπο.

Όχι, δεν ήταν "ψωνισμένος" με την "αιώνια νεότητα", ούτε έκανε καραγκιοζιλίκια ανάρμοστα της (κάθε) ηλικίας - δεν "παλιμπαίδιζε", είχε όμως ως πνεύμα αυτό το όμορφο του "μέσα θα μείνω νέος, όσα χρόνια κι αν περάσουν". Χωρίς καν να το διατυμπανίζει - απλά το απέπνεε. Και το θεωρώ εξαιρετικό ως ανθρώπινο χαρακτηριστικό αυτό...Ποτέ μου δεν τον ένιωσα ως "γέρο", ποτέ δεν με έκανε να νιώσω ως "μικρός" - αντίθετα οι κουβέντες του ήταν πάντα ως άνθρωπος προς άνθρωπο, επί ίσοις όροις και πάντα με εγκάρδια διάθεση...

Α και κάτι ακόμα, που νομίζω ότι θα, μπορούσε να το έχει πει κι ίδιος : όσοι βοηθηθήκατε, στηριχτήκατε, περάσατε καλές στιγμές μαζί του, ΕΣΤΩ κι απλά "μέσα από μερικά pm", κρατήστε αυτή την διάθεση για αλληλεγγύη και προσφορά, και μεταδώστε την στην ζωή σας. Πάρτε κατά κάποιο τρόπο την σκυτάλη που μας άφησε, και πάντε την παρακάτω. Είτε στο παρόν φόρουμ, είτε και σε άλλα, είτε και στην καθημερινότητά σας μακρυά από πληκτρολόγια. Η ζωή των περισσότερων είναι ήδη δύσκολη, με προοπτική να γίνει ακόμη δυσκολότερη με το πέρασμα των χρόνων και αν κάτι δίνει νόημα σε όλο αυτό το !!@@!%@^, είναι οι "larger than life" θεωρήσεις και πρακτικές, αναφορικά με τους γύρω μας.
Ακόμη και μισή καλή κουβέντα σε κάποιον, αρκεί. Δεν είναι ανάγκη να σώσετε κάποιον, ούτε να τον βγάλετε από τα προβλήματά του, είτε αυτά αφορούν ένα λειτουργικό που δεν μπουτάρει είτε μέχρι τα χειρότερα προσωπικά.
Αν τυχόν είναι αλλιώς τα πράγματα από ό,τι νομίζω και ο Θράσος "μας βλέπει από κάπου ψηλά" τελικά, να ξέρετε ότι κάτι τέτοιο θα τον κάνει ευτυχισμένο...

sdikr
12-07-18, 19:30
Συλληπητήρια στους οικείους τους.

Κατά τα άλλα αρνούμαι να μπω σε κατινίστικες περιέργειες περί ηλικίας, δουλειάς κτλ. η ιντερνετική περσόνα cranky δεν έχει ηλικία, θα βρίσκεται πάντα στο forum, έτοιμος να βοηθήσει όποιον του το ζητήσει.

Υ.Γ
Δεν τον γνώριζα ούτε προσωπικά, ούτε στο forum, πέρα από κάποια p.m που είχαμε ανταλλάξει.

Δεν υπάρχει κάτι που να το έχει κρύψει, η ιντερνετική του περσόνα ήταν η πραγματική του περσόνα

Hodad
12-07-18, 19:47
Τα συλλυπητήριά μου στους δικούς του ανθρώπους.
Αντίο Θράσο...

DVader
12-07-18, 19:56
Τι δουλειά έκανε ...ξέρουμε ?

- - - Updated - - -


...νομίζω πως αυτό είναι ό,τι πιο όμορφο έχει γραφτεί μέχρι στιγμής για τον Θράσο μας : απλό, λιτό, ουσιαστικότατο, αυθόρμητα αληθινό και με την καλή έννοια εύστοχα κολακευτικό και ο Θράσος αν το έβλεπε θα γέμιζε όμορφα συναισθήματα, ζωγραφίζοντας εκείνο το γλυκό χαμόγελό του στο πρόσωπο.

Όχι, δεν ήταν "ψωνισμένος" με την "αιώνια νεότητα", ούτε έκανε καραγκιοζιλίκια ανάρμοστα της (κάθε) ηλικίας - δεν "παλιμπαίδιζε", είχε όμως ως πνεύμα αυτό το όμορφο του "μέσα θα μείνω νέος, όσα χρόνια κι αν περάσουν". Χωρίς καν να το διατυμπανίζει - απλά το απέπνεε. Και το θεωρώ εξαιρετικό ως ανθρώπινο χαρακτηριστικό αυτό...Ποτέ μου δεν τον ένιωσα ως "γέρο", ποτέ δεν με έκανε να νιώσω ως "μικρός" - αντίθετα οι κουβέντες του ήταν πάντα ως άνθρωπος προς άνθρωπο, επί ίσοις όροις και πάντα με εγκάρδια διάθεση...

Α και κάτι ακόμα, που νομίζω ότι θα, μπορούσε να το έχει πει κι ίδιος : όσοι βοηθηθήκατε, στηριχτήκατε, περάσατε καλές στιγμές μαζί του, ΕΣΤΩ κι απλά "μέσα από μερικά pm", κρατήστε αυτή την διάθεση για αλληλεγγύη και προσφορά, και μεταδώστε την στην ζωή σας. Πάρτε κατά κάποιο τρόπο την σκυτάλη που μας άφησε, και πάντε την παρακάτω. Είτε στο παρόν φόρουμ, είτε και σε άλλα, είτε και στην καθημερινότητά σας μακρυά από πληκτρολόγια. Η ζωή των περισσότερων είναι ήδη δύσκολη, με προοπτική να γίνει ακόμη δυσκολότερη με το πέρασμα των χρόνων και αν κάτι δίνει νόημα σε όλο αυτό το !!@@!%@^, είναι οι "larger than life" θεωρήσεις και πρακτικές, αναφορικά με τους γύρω μας.
Ακόμη και μισή καλή κουβέντα σε κάποιον, αρκεί. Δεν είναι ανάγκη να σώσετε κάποιον, ούτε να τον βγάλετε από τα προβλήματά του, είτε αυτά αφορούν ένα λειτουργικό που δεν μπουτάρει είτε μέχρι τα χειρότερα προσωπικά.
Αν τυχόν είναι αλλιώς τα πράγματα από ό,τι νομίζω και ο Θράσος "μας βλέπει από κάπου ψηλά" τελικά, να ξέρετε ότι κάτι τέτοιο θα τον κάνει ευτυχισμένο...

:oneup:

gcf
12-07-18, 20:00
....:cry:

nmavro73
12-07-18, 20:01
Ηλεκτρολόγος

ks1981
12-07-18, 20:09
σαν και μενα με παθος τους υπολογιστες

DVader
12-07-18, 20:21
Ηλεκτρολόγος

Διάβασα κάτι κάπου.... καλά το ήξερα..

vaggelakis
12-07-18, 21:09
Καλό ταξίδι Θράσο, τα πιο θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένειά του και στους φίλους του :( :(

theocm
12-07-18, 21:12
Τα γραπτά, οι εικόνες, τα έργα και οι αναμνήσεις είναι η αθανασία μας (λογικά και αληθινά). Συναισθηματικά, εκεί είναι τα δύσκολα. Κουράγιο και την συμπάθειά μου στους δικούς του.

Vicktoria
12-07-18, 22:17
Πολύ καλός άνθρωπος, με ανιδιοτέλεια, πολλές γνώσεις και διάθεση να βοηθήσει.
Ο Θεός σίγουρα τον έχει αναπαύσει γιατί ήταν πολύ καλή ψυχούλα.

andreas.d
12-07-18, 22:43
δεν με άφησε ΟΥΤΕ ΓΙ' ΑΣΤΕΙΟ να πληρώσω εγώ, τονίζοντάς μου ότι "...δεν υπάρχει περίπτωση στα δικά μου μέρη να σε αφήσω να πληρώσεις". Όταν εκ των υστέρων έμαθα ότι τα οικονομικά του είναι σφιχτά, πήγα να του "παραπονεθώ" για την απλοχεριά του κεράσματος, αλλά με χαμόγελο με έβαλε στη θέση μου λέγοντας να μην με αποσχολεί το πώς διαχειρίζεται τα θέματά του...



Το να είσαι ΚΥΡΙΟΣ είναι πολύ δύσκολο στις μέρες μας..Φίλε με ανατρίχιασες με την ιστορία σου...Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει..Καλό Παράδεισο...

xhaos
12-07-18, 22:53
Κρίμα πραγματικά.... ελπίζω να μη βασανιστικέ

washcloud
12-07-18, 23:29
Δεν υπάρχει κάτι που να το έχει κρύψει, η ιντερνετική του περσόνα ήταν η πραγματική του περσόνα

...πραγματικά, ήταν σπάνιο δείγμα ανθρώπου που δεν είχε διαφορετική συμπεριφορά είτε με πληκτρολόγιο στα χέρια, είτε όχι. Συνήθως ο καθένας μας είτε "βρίσκει την ευκαιρία" και είτε υπερβάλλει, είτε "ξεσπάει", είτε από την ανάποδη είναι πιο μαζεμένος όταν γράφει. Ο Θράσος όμως ήταν χάρακας και "πίσω από μια οθόνη", και μπροστά σου...



Ηλεκτρολόγος

σαν και μενα με παθος τους υπολογιστες

...κι εδώ χαρακτηριστικό σπάνιο δείγμα ανθρώπου που αγάπαγε Ο,ΤΙ κι αν έκανε. Ή έστω φρόντιζε να ασχολείται με πράγματα που αγάπαγε...
Μου είχε κάνει εντύπωση από την πρώτη στιγμή πως παρά το κάπως προχωρημένο της ηλικίας, και δη στις μέρες μας, ήθελε πάντα να καταλάβει πράγματα, έκανε εύστοχες ερωτήσεις για ό,τι τυχόν δεν γνώριζε και προσέγγιζε το κάθε τί με νεανική "όρεξη" για γνώση - ακόμη και "ασήμαντες" λεπτομέρειες.
Για τον Βέγγο είχανε κάποτε πει "άνθρωπος παντός καιρού" - για τον Θράσο θα έλεγα εγώ "άνθρωπος πάσας εποχής". Και στο 2118 ξαφνικά να μεταφερότανε, είμαι βέβαιος πως αντί αν τον πιάσει απελπισία θα προσπαθούσε να μάθει πως λειτουργεί ο κόσμος γύρω του και να προσαρμοστεί (τεχνολογικά και όχι μόνο)...




Πολύ καλός άνθρωπος, με ανιδιοτέλεια, πολλές γνώσεις και διάθεση να βοηθήσει.
Ο Θεός σίγουρα τον έχει αναπαύσει γιατί ήταν πολύ καλή ψυχούλα.

...αυτό το "ανιδιοτέλεια" το έψαχνα κι εγώ χθες που έγραψα για τον Θράσο, αλλά μου διέφευγε ο χαρακτηρισμός....Πράγματι, ήταν βαθειά ανιδιοτελής. Υπάρχουν ένα κάρο κίνητρα, ακόμη και για να βοηθήσεις κάποιον. Ο Θράσος όμως απλά το είχε μέσα του να προσφέρει, χωρίς να βάζει πράγματα σε ζυγαριές. Αν μπορούσε, απλά θα εξυπηρετούσε. ΤΟΣΟ απλά...



Το να είσαι ΚΥΡΙΟΣ είναι πολύ δύσκολο στις μέρες μας..

...πόσο μεγάλη κουβέντα είπες...
Κι ο Θράσος ήταν...κυριολεκτικά "ΚΥΡΙΟΣ". Υπάρχουν κύριοι που έχουν μέσα τους διάφορες συμπλεγματικές ιστορίες και σχεδόν "αναγκαστικά" φέρονται ως τέτοιοι (και...μέχρι και εκνευρίζονται πχ αν τους "βα΄λεις τρικλοποδιά" στην έκφραση αυτού του...."κυριλικισμού").
Ο Θράσος όμως ήταν ΑΠΛΑ ένας ΚΥΡΙΟΣ, ή για να το θέσω κι αλλιώς, ένας όμορφος Άνθρωπος που ήξερε ενστικτωδώς πού πάει τί/πότε πρέπει ποιο/κτλ....Είχε έναν μοναδικό τρόπο να σε κάνει να νιώθεις καλά, ακόμη και μόνο με την κουβέντα του, κι όλο αυτό ανεπιτήδευτα....
Εξαιρετικό δείγμα καθαρής ψυχής και καθαρής σκέψης...

Συγγνώμη αν φαίνομαι υπερβολικός, ΔΕΝ είμαι...
Ούτε λόγω "συγκινησιακής φόρτισης" (είμαι άλλωστε απλά βουβά θλιμμένος από χθες), ούτε επειδή θέλω να τον ανεβάσω ψηλά στα μάτια του οποιουδήποτε.
Το μόνο που θέλω είναι να γεμίσουν όσες ψυχές διαβάζουν με αληθινές πληροφορίες για έναν πραγματικά ξεχωριστό άνθρωπο, που κάθε ένας θα χαιρόταν να τον είχε φίλο, ώστε να τον θυμούνται και αυτό να τους λέει κάτι καλό για την ίδια τους την ζωή...

ks1981
13-07-18, 00:26
είναι παθος οι υπολογιστες και γενικως η τεχνολογια!ωραιο παθος!

Sovjohn
13-07-18, 00:35
Δεν τον ήξερα, δεν μιλήσαμε ιδιαίτερα, δεν...

Αλλά - σπάνιος άνθρωπος απ' ότι φαίνεται, από την καλύτερη πάστα του είδους μας. Συλλυπητήρια και καλή ανάπαυση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.