PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν λειτουργεί το τηλέφωνο που συδέεται με το router



Basilhs23_
11-07-18, 20:04
Σήμερα μου έφεραν στο σπίτι τον νέο εξοπλισμό της cosmote, την προηγούμενη εβδομάδα είχε προηγηθεί τηλεφώνημα από το 13888 οτι πλέον θα αλλάξουν κάτι στο τηλεφωνικό σήμα και θα πρέπει η τηλεφωνική συσκευή να συνδεθεί από το router ενώ όλες οι υπόλοιπες δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν διαφορετικά.

Στο ψητό τώρα, ακολούθησα τις οδηγίες που αναφέρονται στο βιντεάκι που μου είχανε στείλει για την σύνδεση του εξοπλισμού:

https://www.youtube.com/watch?v=Bu1PEKidNAI

Το αποτέλεσμα είναι οτι έχω internet αλλά το τηλέφωνο που συνδέεται στο router δεν λειτουργεί.......

Από οτι φαίνεται αν το είχα συνδεμένο όπως παλιά κατευθείαν επάνω στο splitter θα λειτουργούσε κανονικά....

Καμιά ιδέα αν έχω κάνει κάτι λάθος;

dimitris.taxideytis
11-07-18, 20:11
Iσως να μην σε γυρισαν ακομη σε voip. Στην αδερφη μου εκαναν μερικες μερες..

sdikr
11-07-18, 20:12
Μπορεί να μην είναι ετοιμο ακόμα, το λαμπάκι telephony ανάβει;

Basilhs23_
11-07-18, 20:13
Η ένδειξη telephony δεν ανάβει.

Αν καλέσω από το κινητό μου τον αριθμό μας βλέπω οτι καλεί και κλείνει η γραμμή μετά.

sdikr
11-07-18, 20:15
Η ένδειξη telephony δεν ανάβει.

Αν καλέσω από το κινητό μου τον αριθμό μας βλέπω οτι καλεί και κλείνει η γραμμή μετά.

Μερικές φορές βοηθάει να του κάνεις ενα hardware reset ώστε να ξαναπάρει τις ρυθμίσεις.
Αν όχι τότε κάνεις μια κλήση στο 13888 και το δηλώνεις βλάβη

Basilhs23_
11-07-18, 20:16
Εκεί που λέει SIP Accounts, αναφέρει κάτι τηλεφωνικούς αριθμούς ως username, ένα password που δεν φαίνεται και από κάτω λέει not registered. Μάλλον όταν θα το φτιάξουνε θα λέει οτι έγινε register.

FuS
11-07-18, 21:31
Είναι σε διαδικασία μετατροπής αλλά δεν είναι ακόμη έτοιμο.

Vtester
11-07-18, 23:48
Μέχρι να το φτιάξουν μπορείς πιστεύω να ζητησεις εκτροπή σε κινητό να μην χάνεις κλήσεις καθώς και κάποια λεπτα ομιλίας να στα δωσουν στο κινητό μέχρι να φτιαχτεί.

Basilhs23_
12-07-18, 00:22
Προς το παρόν, έβαλα το καλώδιο του τηλεφώνου κατευθείαν στο spliter και αφαίρεσα ένα άλλο ώστε να δουλεύει με τον παλαιό τρόπο μέχρι να το φτιάξουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.