PDA

Επιστροφή στο Forum : 9105 flashed over ISDN.μήπως χρειάζεται απαραίτητα splitter?



vaspiliop
13-11-04, 17:05
Όπως λέει και το topic έχω ένα 9105 φλασαρισμένο σε Annex B (Over ISDN) αλλά δε μου ανάβει το ledaki ADSL, δηλαδή δε συγχρονίζει με το DSLam. Το έχω συνδέσει απευθείας στην πρίζα χωρίς να παρεμβάλλεται splitter. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό ή δεν έχει γίνει σωστά η ενεργοποίηση της γραμμής ?

Υπάρχει κανείς με την ίδια συνδεσμολογία που του δουλεύει κανονικά?

Ευχαριστώ :)

leequid
13-11-04, 21:17
Οχι δεν εχει να κανει με το splitter.Δοκιμασε να το ξαναflashαρεις.Το πιο πιθανο ειναι να φταιει η γραμμη.

dimitris_p
13-11-04, 23:33
αν και το 9105 δεν γνωριζω τι ακριβως ειναι,μαλων modem η router.χρειαζεται οπωσδηποτε spliter για να γινει ο διαχωρισμος αναμεσα στης 2 συχνοτητες μεταχυ ISDN και ADSL.επισεις και στην απλη pstn βαζουμε φιλτρο που κανει την ιδια δουλεια..

todo
13-11-04, 23:58
Είστε σωστοί και οι δύο αλλά το splitter χρειάζεται μόνο για να διαχωρίσει τις συχνότητες της γραμμής και να μην έχεις παρεμβολές στη συχνότητα ομιλίας.
Το router θα έπρεπε να συντονίζει και χωρίς splitter.

ΕΡΜΗΣ
14-11-04, 00:01
Σωστότατα τα είπε ο προηγούμενος απο μένα! Δεν χρειάζεται ο απαραίτητα ο Spliter για να δουλεψει ο router και να συνδεθεί!

vaspiliop
14-11-04, 15:57
Δηλαδή με το που το βάζω στην πρίζα του ΟΤΕ πρέπει να ανάβει το λαμπάκι "ADSL" , ανεξάρτητα αν πάρει IP η όχι, σωστά?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

ΕΡΜΗΣ
14-11-04, 16:11
Ακριβώς!

euri
15-11-04, 02:14
Δηλαδή με το που το βάζω στην πρίζα του ΟΤΕ πρέπει να ανάβει το λαμπάκι "ADSL" , ανεξάρτητα αν πάρει IP η όχι, σωστά?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Όχι άμεσα βέβαια. Μπορεί να χρειαστεί λίγος χρόνος μέχρι να συγχρονίσει το modem με το DSLAM. Ο χρόνος αυτός δεν είναι βέβαια ιδιαίτερα μεγάλος, έχω δει μέχρι 20 - 30 δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω αν κανείς άλλος έχει διαφορετικές εμπειρίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.