PDA

Επιστροφή στο Forum : wireless tv-audio transmitter



great
13-11-04, 18:21
έχω έναν υπολογιστή με τv out και θέλω wireless να περάσω τον ήχο και την εικόνα στην τηλεόραση μέσα στο σαλόνι. Γνωρίζω ότι υπάρχουν wireless tv-audio transmitters με εισόδους scart και olla τα κόλπα και μάλιστα με IR repeater έτσι ώστε να χυριζεσαι το τηλεκοντρολ από απόσταση. Η απορία μου είναι η εξής.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τον υπολογιστή. Δηλαδή να μπορείς να χειρίζεσαι το mouse μέσα από το box αυτό διότι σκεφτείτε ότι βλέπεις μια divx ταινία και θέλεις να κανεις pause από το σαλόνι στον υπολογιστή μέσα, πως θα το κανεις ? κάτι τέλος πάντων που να είναι computer-friendly.

Δεύτερη ερώτηση: νομίζω αυτά έχουν μετάδοση στα 2.4Ghz η 2.8Ghz δεν είμαι σίγουρος, αλλα αυτό σημαίνει ότι με wireless στο σπίτι στην ίδια συχνότητα θα γίνει μαντάρα ?

ευχαριστω

nnn
14-11-04, 00:04
Για την πρώτη σου ερώτηση,είδα στην Εικόνα & Ηχος show ασύρματους μεταδότες από υπολογιστή σε τηλεόραση,στερεοφωνικό.
Αν θυμάμαι καλά είναι της Pinnacle.

Για την δεύτερη σου ερώτηση,δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί και τα ασύρματα τηλέφωνα παίζουν στα 2.4,όπως και οι αναμεταδότες και το wifi.

Μέχρι τώρα πάντως με 2 ασύρματα και wireless δεν έχω ακούσει το pc να χτυπάει όταν χτυπάει το τηλέφωνο
:mrgreen: .

great
14-11-04, 14:04
φαντάζομαι εννοείς τo "pinnacle showcenter wireless b,g" έτσι ?

θυμάσαι τιμή η ποιο τεύχος ήταν ?

nnn
14-11-04, 14:10
Ναι αυτό είναι.
Το είδα στην έκθεση που έγινε στο Ανατολικό αεροδρόμιο πριν 20 μέρες.
Από το e-shop της Pinnacle
299 € το ShowCenter Wireless g
http://shop.pinnaclesys.com/openshop/pg.exe?00000000000000090099164600000004000003f0

Ακριβούτσικο αλλά καλή λύση.
Το wireless b δεν το πουλάει και μάλιστα πουλάει πακέτο αναβάθμισης σε g.
Αλλωστε για την μετάδοση video υψηλής ανάλυσης δεν φτάνουν τα 11 Mbit.

crimson
18-11-04, 02:04
Γνωρίζω ότι υπάρχουν wireless tv-audio transmitters με εισόδους scart και olla τα κόλπα και μάλιστα με IR repeater έτσι ώστε να χυριζεσαι το τηλεκοντρολ από απόσταση.

έχε υπόψην ότι αυτά [τα άσχετα με πισι] ξεκινούν από 45 ευρώ περίπου.



Δεύτερη ερώτηση: νομίζω αυτά έχουν μετάδοση στα 2.4Ghz η 2.8Ghz δεν είμαι σίγουρος, αλλα αυτό σημαίνει ότι με wireless στο σπίτι στην ίδια συχνότητα θα γίνει μαντάρα ?

ευχαριστω

γύρω στο 2,4 είναι αλλά αν το δίκτυο σου είναι πχ στα 2401 και η ασύρματη μεταδοση εικόνας ήχου στα 2438 [λέω 2 νουμερα στη τύχη], μάλλον δε θα χεις πρόβλημα.

Papashark
18-11-04, 12:41
Προσοχή καθότι πολλοί από τους πομποδέκτες για 2.4 εκπέμπουν και με παλαβές ισχύς (έχω δει 5W όταν το νόμιμο όριο για αυτά είναι τα 0.01W), ενώ άλλα ποιάνουν από 5-10ΜΗΖ φάσματος, ενώ άλλα εκπέμπουν στους 2440 και ποιάνουν όλη την μπάντα τρώγωντας 60-80ΜΗΖ λόγο κακής σχεδίασης, με αποτέλεσμα να μην αφήνουν τίποτα άλλο να παίξει στους 2.4.....

Ακόμα να ξέρετε ότι τα WiFi τρώνε 22MHZ εκπομπής, (και για αυτό δεν μπορούν να δουλέψουν σε διπλανά κανάλια 2 συσκευές), ενώ τα 802.11g εκμεταλλεύονται πλήρως τα 22ΜΗΖ τους και αφήνουν και θόρυβο σε παραδίπλα συχνότητες, ενώ τα 802.11b τρώνε το κέντρο των 22ΜΗΖ κυρίως και δεν αφήνουν θόρυβο παραδίπλα (για αυτό και τα 802.11b είναι καλύτερα για εξωτερικά λινκ, αντέχουν περισσότερο θόρυβο, αλλά δημιουργούν και λιγότερο).

crimson
18-11-04, 13:15
Μπράβο Papashark για τις ωραίες διευκρινήσεις, και να βάλω κάποτε WiFi αυτά τα νούμερα δε θα τα μάθω ποτέ :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.