PDA

Επιστροφή στο Forum : zisto οταν δεν υπαρχει γραμμη τηλεφωνου



grgmls
11-06-07, 17:07
ενας ανεψιος μου μενει σε με ενοικιο σε μια παλια οικοδομη
εχει βεβαια ενα τηλεφωνο ,που ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη αλλα δεν θελει
να το ανακατεψει στην υποθεση
οποτε παμε στην εγκατασταση νεου τηλεφωνου στο ονομα του ΑΛΛΑ
στη πριζα δεν υπαρχουν δευτερα καλωδια ουτε υπαρχει κατανεμητης στην οικοδομη
μαλλον τα τηλεφωνα συνδεονται με τον οτε μεσα απο τα μικρα μεταλλικα κιβωτια
που βλεπουμε καρφωμενα στο υψος του ισογειου στις οικοδομες
αυτη ειναι η περιγραφη της καταστασης και τωρα στην ουσια
πηρα την τελλας ,εξηγησα τα παραπανω και ζητησα λυση
μου ειπαν
1. πρεπει να τραβηξει με ηλεκτρολογο καλωδιο εως το μεταλλικο κουτακι, που γινεται
οταν τους ρωτησα μετα αν μπορουν να φερουν δικο τους νουμερο 211...+dsl ως το κουτι
και μετα να το συνδεσουν με το σπιτι μεσω του εξωτερικου καλωδιου αρχισε το μπλεξιμο
λενε να ρωτησει τον οτε αν οι γραμμες ειναι σε φερεσιχνο και να ζητησει απο οτε καθαρη γραμμη pstn
που μετα θα μεταφερθει στην tellas και πανω εκει θα μπει το zisto
σχετικα με το φερεσυχνο ειναι πολυ πιθανον γιατι το υπαρχον τηλεφωνο ηταν σε φερεσυχνο
και χρειαστηκε να ζητηση τη μετατροπη σε isdn για να το βγαλουν απο εκει

ευχαριστω οσους κανουν τον κοπο να διαβασουν το κατεαβατο μου και να μου απαντησουν
αλλα επειδη του υποσχεθηκα οτι θα αναλαβω το κοστος του dsl ψαχνω να βρω καποια λυση
η οποια δεν ειναι απαραιτητο να γινει με tellas αλλα και με αλλον φορεα

englishman
11-06-07, 18:00
επειδή όπως είπες είναι παλιά η οικοδομή και κατά συνέπεια και οι καλωδιώσεις δεν θα είναι και ο,τι καλύτερο, αυτό που συνιστώ και εγώ να κάνει (και έκανα και εγώ) είναι να τραβήξει ένα νέο καλώδιο από το κουτί του οτέ μέχρι το διαμέρισμα. Μετά έρχεται η Tellas και πάνω σε αυτό το καλώδιο δίνει την γραμμή. Έτσι δεν έχεις μπλεξίματα με τις ήδη υπάρχουσες κλπ και επίσης αποφεύγεις προβλήματα θορύβου λόγω επαγωγής ή κακιάς ποιότητας καλωδίου. Όσο για το φερέσυχνο, νομίζω ότι από την στιγμή που ζήτησε μετατροπή σε isdn του το άλλαξαν και δεν υπάρχει πλέον. Καλύτερα όμως να κάνεις και μια επαλήθευση με τον οτε της περιοχής.

apostol70
11-06-07, 19:48
Μπα υπάρχει πια κόλπο που μπορείς να έχεις ISDN και PCM ταυτόχρονα. Ας ρωτήσει τον ΟΤΕ για να έχει το κεφάλι του ήσυχο

grgmls
11-06-07, 21:21
επειδή όπως είπες είναι παλιά η οικοδομή και κατά συνέπεια και οι καλωδιώσεις δεν θα είναι και ο,τι καλύτερο, αυτό που συνιστώ και εγώ να κάνει (και έκανα και εγώ) είναι να τραβήξει ένα νέο καλώδιο από το κουτί του οτέ μέχρι το διαμέρισμα++

οπως ειπα και εγω αυτο ειναι κατι που γινεται με ενα ηλεκτρολογο,δηλ εξωτερικο καλωδιο απο το σπιτι μεχρι εξω απο το κουτακι του οτε στον εξωτερικο τοιχο του ισογειου


Μετά έρχεται η Tellas και πάνω σε αυτό το καλώδιο δίνει την γραμμή. Έτσι δεν έχεις μπλεξίματα με τις ήδη υπάρχουσες κλπ και επίσης αποφεύγεις προβλήματα θορύβου λόγω επαγωγής ή κακιάς ποιότητας καλωδίου. Όσο για το φερέσυχνο, νομίζω ότι από την στιγμή που ζήτησε μετατροπή σε isdn του το άλλαξαν και δεν υπάρχει πλέον. Καλύτερα όμως να κάνεις και μια επαλήθευση με τον οτε της περιοχής.

εδω μου τα μπερδευει η τελλας
υποθετω οτι η τελλας θα χρησιμοποιησει ενα καλωδιο του οτε που ερχεται απο το καφαο
μεχρι το κουτακι .το θεμα ειναι οτι αυτο το καλωδιο πρεπει να ειναι ενα καθαρο pstn και να μην περναει απο φερεσυχνο ,αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιστι η τελλας δεν ζηταει απο οτε ενα καθαρο καλωδιο

@ ADSLgr.com All rights reserved.